AC Milan: avant-gardist van het Europese voetbal Smulders wil schaatsen voor Duitsland Sport Gewipt uit Jong Oranje, geweerd uit kernploeg ZATERDAG 5 DECEMBER 1992 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN K ROB ONDERWATER Romario heeft een week lang een Italiaanse fanclub „Romario is de laatste hoop voor het niet Milan-gezinde publiek in Europa", schrijft La Gazzetta dello Sport deze week. Sinds de overwinning bij Juventus bestaat er in Ita lië geen twijfel over de prolongatie van de landstitel door AC Milan. Een vijfde Europa Cup is het meest logische -vervolg in de successenreeks. successen. Hij nam de Belgi sche spits Louis van Hege (van Union St.-Gilles) in dienst om de aanval te versterken. Deze internationale transfer was de eerste van een Italiaanse club. In het midden van de jaren twintig liet Pirelli een stadion in de wijk San Siro bouwen. Drie decennia later verzorgde uitge ver/voorzitter Andrea Rizzoli op een prive-landgoed bij Varese het trainingskamp Milanello. Ondanks de eigen inbreng drukken de vreemdelingen sinds Van Hege een stempel op de club. Berlusconi denkt zelf met eerbied terug aan de Zweedse topschutter Gunnar Nordahl, die met zijn landgeno ten Gren en Liedholm een le gendarisch drietal vormde in het begin van de jaren vijftig. Dit trio (Gre-No-Li) werd na een paar jaar ontbonden omdat in Zuid-Amerika Schiaffino en AJ- tafini worden geronseld. In die tijd kocht Rizzoli ook wel eens een speler (zoals de Braziliaan Amarildo) om te voorkomen dat hij voor een concurrent koos. Na de uitgever stuwde Franco Carraro, tegenwoordig burge meester van Rome, de club op weg naar de eerste wereldtitel. Daarna volgde het verval en la ter zelfs een vrije val naar de Se rie B. De degradatie (omdat voor zitter Colombo betrokken was bij het zwarte toto-schandaal) tastte de populariteit van de club nauwelijks aan. Zelfs in de tweede klasse trok AC Milan ge middeld meer publiek dan In- ter. Onder de trouwe fans heerst een ludiek soort snobisme. De gene die tien jaar geleden de 1- 2 nederlaag tegen het nietige Cavese (Serie B) niet meemaak te, hoort er niet echt bij. Er wa ren 70.000 getuigen van deze blamage. Het grapje dat Milan CPD-VERS LA CC EVER Daarmee wordt de droom van voorzitter Berlusconi om beide hoofdprijzen in een seizoen te winnen werkelijkheid. De selec tie is voor dit doel uitgebreid tot 24 spelers. De media-tycoon wil van AC Milan de avant-gardist van het Europese voetbal ma ken. Niet iedereen is gelukkig dat dit beleid succes heeft, zo dat Romario zich voor een week in een Italiaanse fanclub mag verheugen. De wedstrijd bij PSV is voor AC Milan een weerzien met het Nederlandse voetbal. De Itali aanse topclub stond aan de wieg (eerste EC-finale) en het graf (Supercup) van het gouden Ajax. Feijenoord speelde wel licht zijn beste wedstrijd uit de geschiedenis tegen de 'rood zwarte duivels'. Via een 2-0-ze- ge op de toenmalige wereld kampioen maakte Happels for matie de weg vrij om de Europa Cup te winnen. AC Milan herin nert zich de Kuip ook van twee EC II-finales, waarvan de eerste tegen HSV werd gewonnen. Het zijn souvenirs uit een tijdperk, waarin de club internationale faam verwierf. De ploeg van trainer Nereo Rocco en aan voerder Gianni Rivera won twee Europa Cups voor kampioenen en twee voor bekerwinnaars plus een wereldcup. Rijke traditie Tot de entree van Silvio Berlus coni teerden de tifosi op deze successen. AC Milan is een club met een grote traditie. De voor zitter is vaak een rijke indus trieel uit het Milanese estbalish- ment, die grensverleggend denkt. In het begin van de eeuw legde Piero Pirelli (de bandenfa- brikant) de basis voor de latere beter is dan Inter omdat op de club ook kampioen van de Serie B is geweest, is een klassieker rondom het Domplein. Concurrent De huidige trainer Fabio Capel- lo waardeert het Nederlandse voetbal. „In mijn actieve loop baan was Nederland het sum mum in het Europese voetbal. Elke trainer van mijn generatie wil zich daaraan spiegelen." Ca- pello is na een bezoek aan het modeme stadion van Eindho ven zeer onder de indruk. „Hieraan kan je zien dat PSV een van de vooruitstrevende clubs is in Europa. Dit beleid werpt vruchten af. Er zijn wei nig ploegen die constanter pres teren dan PSV. Elk jaar een hoofdprijs, zelfs wanneer Gullit en Koeman vertrekken, dat zegt voldoende", meent de coach over de tegenstander van woensdag. Capello is niet ongelukkig met de Champions' League: „Het nieuwe systeem biedt voordelen. Je kan meer risico's nemen, want de uit-doelpunten tellen niet dubbel. De druk per wedstrijd is minder groot. We moeten hetzelfde presteren als Sampdoria vorig jaar. Thuis al les winnen en uit tenminste een wedstrijd. Een overwinning in Eindhoven is ideaal, want PSV beschouw ik als onze voor naamste concurrent." Capello is een rationalist en minder idealistisch dan Sacchi: „Het gaat er telkens om dat je wint. Wanneer dat op een mooie manier gebeurt is dat meegenomen." De stelling dat hij voortborduurt op het werk van Sacchi is onjuist. Sinds het vertrek van de huidige bonds coach is de basisploeg op vijf plaatsen veranderd. Dit is een overgangsjaar, waarbij de brede selectie ervoor zorgt dat de suc cessenreeks niet wordt onder broken. Aan het einde van het seizoen staat er een ploeg, die een grote toekomst heeft. Dan worden ook enkele spelers ge ruisloos afgevoerd. Zo gaat dat bij een club die avant-gardist wil worden. Vreemdelingen bepalen door de jaren heen het beeld van AC Milan. Frank Rijkaard, hier in duel met Jürgen Klinsmann, is bepaald niet de minst belangrijke buitenlander in de geschie denis van de roodzwarte vereniging. fOTO archief SPORT OP TV Mocht er ooit nog een uitzen ding komen van 'Spel zonder grenzen', dan moet èr van NCRV-wege zeker een uitnodi ging worden verstuurd naar Cor Jan Smulders. De 23-jarige Eindhovense schaatser is via eén lange, maar unieke omweg bezig om in februari '94 aan de Olympische Winterspelen in Noorwegen te kunnen mee doen. Sinds kort is hij Nederlander af en struint hij met een Duits paspoort in de binnenzak en Marken in de portemonnee de ijspistes af. Het was in zijn ogen de enige manier om zijn iri het slop geraakte schaatscarrière nieuw leven in te blazen. Of zijn olympische plannen slagen, hangt af van de keuze- heren van de Duitse schaats bond. Voorlopig heeft hij ze nog niet kunnen overtuigen. Smul ders poging om zich in de ploeg te rijden voor de World Cup van het afgelopen weekeinde in Ber lijn mislukte door domme pech. „Een week eerder waren de se lectiewedstrijden. Juist op dat belangrijke moment waren mijn schaatsen kapot. Ik ben over een steentje of iets dergelijks gereden. Ik vloog uit elke bocht. Dat was enorm balen. Normali ter had ik me geplaatst voor Berlijn. Half november was ik in Inzeil op de vijf kilometer twee de achter Markus Tröger. Een man als Frank Dittrich, in Al- bertville toch vierde, liet ik toen achter me." Over twee weken krijgt Smul ders een nieuwe kans tijdens de nationale titelstrijd in Berlijn. „Dan hoop ik me te plaatsen voor het Europees Kampioen schap in Heerenveen. Ik heb een aardige kans, hoewel je de concurrentie met rijders als Spielmann, Jeklic, Adeberg, Dit trich en Tröger niet moet on derschatten." Smulders is sinds twee maan den Duits staatsburger. Om dat voor elkaar te krijgen stond de Eindhovenaar twaalf maanden lang ingeschreven op een adres in Grefrath. Een plaatsje net Cor Jan Smulders behoorde drie jaar geleden als lid van 'Jong Oranje tot een ijzersterke "generatie, die aan de poort van de kernploeg rammelde. Het is wat hem betreft bij ram melen gebleven. Zijn toenma: lige ploeggenoten Falko Zand- stra, Arjan Schreuder en Rintje RitSma zijn wel doorgedron gen tot het keurkorps van Ab Krook. Cor Jan Smulders, Den nis Duba en Mamix ten Korte- naar misten de boot. De drie talenten raakten tus sen wal en schip. Gewipt uit Jong Oranje, omdat ze te oud 'waren: niet toegelaten tot de kernploeg, omdat die al prop- •vol zat Dan blijft er weinig .over. Duba is inmiddels terug- gkeerd naar zijn gewest. Smul ders heeft de wijk genomen naar Duitsland en Ten Kprte- naar overweegt zich ook te la ten naturaliseren welke na tionaliteit is nog niet bekend om toch nog hogerop te ko- Smulders: „Voor ons i9 het grote probleem geweest, dat ae kernploeg uit sterke schaat sers bestond als Kemkers, Vis ser, Veldkamp, Van der Burg en Bos, die nog lang niet aan het eind van hun Latijn waren. De doorstroming stokte. De KNSB wil niet meer dan zes mensen in de kernploeg. De situatie voor de generatie Veldkamp was net iets gunsti ger, omdat Vergeer en Kraayenbos stopten en Visser er een tijdje tussenuit kneep, toen zij uit Jong Oranje moes ten. Er kwamen plaatsen vrij. Veldkamp rolde de kernploeg binnen met tiiden, waar Ten Kortenaar en ik twee jaar later om moesten lachen. Wij reden hard, maar kwamen er geen stap verder mee." over de grens bij Venlo, dat in Nederland enige bekendheid geniet, omdat in het boerenland bij het dorp een heuse 400 me- terbaan en een ijshockeyhal ligt. Een raat gezicht, zo'n typisch Nederlandse accommodatie aan de rand van het Ruhrge- bied. Een Duitser zou zich waarschijnlijk net zo verbazen, als hij midden in de Haarlem mermeer een langlaufpiste ont dekt. De baan wordt voorname lijk gebruikt door vaders en moeders op ijshockeyschaatsen, met tussen hen in struikelende kinderen. En door talloze schaatsliefhebbers uit Venlo en man op 'echte' Noren, die wor den voortgestuwd door een paar enorme turbo-dijen, te ontwaren. Cor Jan Smulders dus. De meao-scholier nog steeds in Eindhoven, waar hij veelal bivakkeert bij zijn ouders is sinds oktober '91 bijna da gelijks te gast op de Duitse baan. „Ze belden anderhalf jaar geleden uit Grefrath of ik zin had om Duitser te worden om op die manier op topniveau te kunnen blijven schaatsen. Ik heb er even over na moeten denken, maar uiteindelijk raak te ik enthousiast. In Nederland zat ik op dood spoor." Smulders heeft de niet alle daagse en wellicht ook irritaties oproepende stap om Duitser te worden genomen, omdat hij in eigen land nooit en te nimmer meer in aanmerking zou komen voor de kernploeg. Bovendien levert de naturalisatie hem 400 Mark per maand aan Sporthilfe overheidssteun voor Duitse sporters op. „Eerlijk gezegd was ik in het begin een beetje huiverig voor de reacties uit mijn directe omgeving. De Ne derlands/Duitse verhoudingen liggen nu eenmaal gevoelig. Maar tot nog toe heeft niemand zich tegen mij negatief uitgela ten. Ze wisten in welke moeilij ke situatie ik zat. Het zal me nu eigenlijk een zorg zijn, wat men ervan vindt. Ik schaats voor me zelf, niet voor anderen." Over ruim 14 maanden hoopt hij namens Duitsland op te mo gen draven in Hamar. „Niet uit revanche, hoor. In het begin liep ik wel met wraakgevoelens rond richting KNSB, maar nu 10 45-12 00 Did 1 Worldcup Skifn super 10 50-12 30 Sportnet Skiën Woridcup T2T5-14* 5EUmAkisprmgTworld- cup vanuit Falun. 12 30-13 00 Sportnet NFL this week 13 00T 3 30 Sportnet NBA action: basket- 13 1 5T 8 05 BBC 1 Grandstand Football focus (Engels voetbal), paarderaces vanuit Chepstow, boksen (Richie VN 12 00-14 00 EURO: Skispringen 15 00-16 00 EURO F it Telford), skiën (afdaling by league (Regal Trophy Warrm slagen) 13 30-15 30 Sportnet NBA b. 14 1 5-16 00 EURO: Tennis D 16 00-18 00 EURO k 17 55-19 50 Sportnet S 18 50-19 20 BBC 1 Big it FortW USA-Zwit- n paardesport (Int indoor-springconcours vi 16 00-16 30Sportnet Adventure sport magarne 16 00 18 00 EURO Kunstr.|denopde schaats vnk lunioren vanud Seoul 16 30 17 00 Super Pro super b.kes 1992 16 30-1 it Thaiia shga voetbal Bundev-g. 19 1 5-19 58 Old 1 Spodschau 20 50-22 00 Sportnet Skiën V Pro 17 50-19 50 Sportnet Sfc-#n Wondcup slalom vrouwen vanuit Steamboat Springs. 18 00-18 05 EURO Euroscores 18 00 19 00 BBC 2 Rugbv special mage- »ne..ADT Divisional Championship Mid- 18 05 19 00 EURO Skispringen World- 18 10 18 35 Ned 3 Studo itai.a Italiaans 18 10 18 4 Springs li 22 00-00 "92. 3e dag J C Penney Classic 22 00-00 00 Sportnet Golf US PGA tc 22 05-22 25 Sport 22 15 22 45 Ned 3 Stud* Sport 22 30-23 00 BRT 1 Sport op Zaterdag 23 00-00 00 EURO Euroscores. 23 30-00 00 Super Hang loose water- sportmagarme 00 00-01 00 Sportnet Fasimatiorv moto 00 00-01 00 EURO Boksen 03 00-04 00 Sportnet Bowlen PBA tour 18 45-19 10RTI Sport 19 50-20 50 Sportnet Autosport Touring 20 00-01 OcTeuRO Tenn.s DevisCup.fr- 20 50 22 00Sportnet Skièn Woridcup slalom vrouwen vanud Steamboat Springs. n Sonntag e Europese compet't-e^ vanud St Charles. N 05 00-06 00 Sportnet Go Auto- en mot or- sportmaganne 06 00-07 00 Sportnet Kickboksen The. boksen vanuit Rotterdam Masseurs - Coiak ZONDAG 07 00-07 30 Sportnet NFL this week American football magarme 07 50-08 50 Sportnet Squash Europese 09 00-09 30 EURO Aerotxs. 22 40-23 00 BRT 1 Sporl 00 00-02 00 Sportnet GoU US PGA tc 92 .4edag.IC Penney Classic 09 30 11 30EURO Tenms DevtsCup.f 11 30-12 00EURO Aerobes Cor Jan Smulders: „Ze belden anderhalf jaar geleden op of ik zin had Duitser te worden." foto»cpo niet meer. Ik schaats niet voor een ander paspoort heeft. Nu in vermeld van die maand, wordt de bond." elk geval nog niet. In het bulle- Smulders keurig genoemd. Voor Het is de vraag of de KNSB te- tin van november j.l, waarin alle de schaatsbond is Smulders nog gen die tijd weet, dat Smulders Nederlandse prestaties staan gewoon Hollander. 13 00-13 30 EURO Eurocor l is» 13 30-14 00EU' 15 00-17 00 EURO Kurntrijdtn op <M 11.30-13 00 N«J 2 TV Sport r 15 50-15 55 Dtd 3 Sport

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21