Russen watertanden van China Uitkeringsfraudeurs verdienen waardering 'Structuur in extreemrechts geweld' j' PercstraiÖ— Feiten &Meningen „De Sovjetunie van vandaag is het China van morgen", luidde een leus van Mao Zedong ten tijde van de grote communistische verbroedering in de jaren vijftig. Door de recente loop van de geschiedenis kreeg deze profetie een onheilspellend karakter: in China zullen de commu nisten net als in de Sovjetunie in vergetelheid raken. ANDREW HIGGINS THE INDEPENDENT Maar nu Rusland langzaam wegzinkt in een moeras van po litieke en economische chaos rijst de vraag of Mao het mis schien bij het verkeerde eind had: zou China niet model kun nen staan voor Rusland? De Chinese premier Li Peng denkt van wel. Toen hem werd gevraagd naar de wereldwijde ondergang van het communis me, maande hij het Westen zijn vreugde te temperen: „Jullie jui chen te vroeg". Veel Moskovieten zijn het hier inmiddels hartgrondig mee eens. De economische 'shock therapie' van de Russische pre mier Gaidar is volgens hen doodgelopen. China's strengere, maar ook voorzichtiger aanpak biedt misschien een uitweg. Dictatuur De Russische beslissing om hals over kop de vrijemarktecono mie in te duiken, hebben de klok 30 tot 40 jaar terugge draaid, aldus Arkadi Volsky, de leider van een machtige lobby van ontevreden industrialisten. „China heeft maar twee tot drie jaar nodig gehad om meer dan een miljard mensen te voeden. Deze feiten liegen er niet om, maar waarom wordt de ervaring van de Chinezen toch verwor pen?" Volgens waarnemend premier Gaidar is het antwoord op deze vraag eenvoudig: China is een dictatuur. Alleen al het feit dat er over de ze zaken wordt gedebatteerd, geeft aan hoezeer de publieke opinie is veranderd. Vorig jaar werd een triomfantelijke Jeltsin in het Russische parlement nog gevierd als de man die heldhar- tig stand had gehouden tegen een snode couppoging. Nu vra gen politici zich af of de archi tecten van de bloedige onder drukking in Peking misschien de oplossing hebben voor de problemen waarmee Rusland kampt. In het groezelige kantoor van de Chinese Academie van Sociale Wetenschappen had ik twee jaar geleden een gesprek met Liu Guoguang, de economische goeroe van de Chinese regering. Hij was net terug van een be zoek aan Moskou en was ontzet over wat hij daar had gezien. Hij was uitgenodigd door colle ga-econoom Stanislav Sjatalin, die ooit de bedenker was van de '500-daagse spoedcursus' in ka pitalisme. „Hij luisterde aan dachtig naar mijn opvattingen. Maar het ziet er naar uit dat hij miin advies niet heeft opge volgd", beklaagde Liu zich. In tegenstelling tot het zigzag gende economische beleid van Rusland, wordt China geken merkt door een geruststellende gelijkmatigheid. Ondanks her haaldelijke politieke wisselingen van de wacht in Peking is het economische beleid al meer dan tien jaar vrijwel niet gewij zigd. Het Russische 500-dagen plan leeft daarentegen alleen nog in de herinnering voort. Voor iedereen wat De grote vraag is nu of Gaidars 'shocktherapie' het enige Russische economische pro gramma dat niet alleen op pa pier is gezet, maar ook daad werkelijk ten uitvoer is gebracht ook op de schroothoop zal belanden als een staaltje econo mische durf dat door politieke onenigheid en economische crisis in de vernieling is ge draaid. De communistische partij is dan misschien van het toneel verdwenen, maar de krachten die het 500-dagen plan en legio andere initiatieven voortdurend saboteren, zitten stevig veran kerd in de bureaucratie, staats boerderijen en fabrieken in het hele land. In het Congres van Volksafgevaardigden, deze week voor het eerst in zeven maan den weer bijeen in Moskou, la ten zij opnieuw van zich horen. Omdat zij zelf ook niet in staat zijn een samenhangend econo misch beleid te presenteren, richten ze hun blik op China en zien een formule die lijkt te Ruslands verstokte ideologen; een sterke centrale regering voor de verwarde bureaucraten; gulle subsidies voor de noodlij dende staatsindustrie van Vol sky en andere bezorgde mana gers; en geleidelijke, ordelijke hervormingen voor gematigden die wel vooruit willen, maar bang zijn te struikelen. Investeerders De harde cijfers maken de aan trekkingskracht van het Chinese model duidelijk. Dit jaar zal de industriële produktie in China met zo'n 20 procent groeien. In Rusland zal die met een even zo groot percentage dalen. In de eerste negen maanden van dit jaar heeft het buitenland 6,6 miljard dollar in China geïnves teerd, zes keer de totale buiten landse investeringen in Rusland totnogtoe. China's communistische her vormers hebben dingen gedaan waarvan de ongedurige Russi sche democraten alleen maar kunnen dromen. Zo zijn Chine se staatsbedrijven verantwoor delijk voor iets meer dan de helft van de totale produktie, terwijl dat percentage in Rus land nog rond de 90 schom melt. China heeft zijn boeren al meer dan tien jaar geleden fei telijk eigenaar gemaakt van hun land. Rusland delibereert nog over landhervormingen. Het Chinese succes bestaat uit een bizarre mengeling van re volutionaire retoriek en kapita listische realiteit, strenge disci pline en vrij ondernemerschap, vreemdelingenhaat en een wel kom met open armen voor bui tenlanders met geld. Nomenklatura Russische liberalen staan echter bijzonder wantrouwend tegen over het groeiende China-en- thousiasme. „Je hoeft alleen maar te kijken naar het soort mensen dat de voorkeur geeft aan het Chinese model om te weten waardoor ze eigenlijk worden aangetrokken", zegt Konstantine Borovoi, hoofd van de Economische Vrijheidspartij en waarschijnlijk Ruslands meest onstuimige voorvechter van het ongebonden kapitalis- Maar nu de Russische econo mie ineenstort, wegen de af- Regels sociaal stelsel moeten op de helling ROTTERDAM PIM FORTUYN Onlangs was er in de media weer erg veel aandacht voor de ideeën van de progressieve Amerikaanse econoom John Kenneth Galbraith. Deze heeft veel bijgedragen aan de Ameri kaanse variant van de wel vaartsstaat. Nu trekt hij ten strij de tegen de verloedering van de Amerikaanse maatschappij. Onder president Reagan is wei nig heel gebleven van de be moeienis van de Amerikaanse overheid met de economie in het algemeen en met de sociale kanten daarvan in het bijzon der. Het was een en al belas tingverlaging voor de rijken en afbraak van algemene voorzie ningen wat tien jaar lang de klok sloeg. Alleen de defensie- uitgaven werden gespaard, en meer dan dat: er waren jaren dat ze stegen tot astronomische hoogten. Aanvankelijk leek deze econo mische politiek, naar Reagan ook wel reagonomics genoemd, te leiden naar succes. De Ameri kaanse economie krabbelde in de eerste helft van de jaren tachtig uit een diepe en langdu rige recessie. Maar na enige tijd was het medicijn uitgewerkt en belandde het land wederom in een recessie, maar dit keer diepgaander dan de keer daar voor. De veiligheidsmechanis men in economie en samenle ving waren inmiddels ontman teld, zodat de getroffen delen van de bevolking onmiddellijk en zonder pardon door de vloer zakten. Met de brokken daarvan kampt nu de Amerikaanse samenle ving. Armoede en ontreddering zijn niet meer alleen weggelegd voor de zwarte onderklasse, maar treffen even meedogen loos de middenklasse. Bij vorige recessies werden over het alge meen de arbeiders zwaar ge troffen. Nu zijn ook de zoge naamde witte boorden de klos. Galbraith pleit dan ook voor herstel van de overheidsbe moeienis met de economie, voor hogere belastingen en voor een netwerk van voorzieningen dat ertoe bijdraagt dat mensen niet door de vloer zakken. De bedoeling van de verbreiding van zijn ideeën in onze media is nogal duidelijk. We worden op geroepen hetzelfde te doen en niet te lichtvaardig om te sprin gen met onze sociale voorzie ningen. Heldere bedoelingen, desalniet temin absurd! Het probleem van Nederland is geenszins het tekortschieten van de sociale voorzieningen. Het tegendeel is het geval. We hebben met onze prachtige voorzieningen juist een worgpaal gemaakt van onze sociale zekerheid. Deze zeker heid is allesbehalve een voorzie ning die er alleen maar voor zorgt dat burgers niet door de vloer gaan. We hebben een stel sel opgebouwd dat aanzet tot luiheid en tot fraude. In ons stelsel zit geen enkele prikkel om, als je er eenmaal een tijdje in zit, snel weer aan de slag te gaan. Bijstand krijgt men om niet, ook als men gezond van lijf en leden is en niet te oud om te werken. Tegenover een bij standsuitkering behoeft de uit keringsgerechtigde geen presta tie te zetten. Daarnaast hebben we een hele regelfabriek in het leven geroe pen die het uiterst onaantrekke lijk maakt om op een legale ma nier weer aan de slag te gaan. Wil je iets ondernemen dan heb je tal van vergunningen nodig, wil je wat klussen dan is dat wit nauwelijks te doen vanwege de hoge belastingen en premies. Daarom begeven vele uitke ringsgerechtigden zich maar in het grijze en zwarte circuit. In het witte circuit 'verdienen' ze hun uitkering, goed voor huur, eten en energie, en in het zwar te circuit klust men bij voor de dingen die het leven aange naam maken. En begrijp me goed: ik veroor deel deze slimme calculerende burgers geenszins. Ze maken tenminste iets van hun leven, en dat verdient waardering. Het zijn de regels van een voorbije tijd die hen aanzetten tot dit soort van uitvreetgedrag.Er is geen legale middenweg. Het is öf met een uitkering genoegen nemen en verder niks doen, óf zwart werken plus een uitke ring. Tot voor kort was dit alles niet of nauwelijks bespreekbaar. Een diepgaand onderzoek onder uitkeringsgerechtigden in Gro ningen en Dordrecht heeft in middels uitgewezen dat dit vol strekt ten onrechte is. In bijna de helft van de gevallen blijken mensen min of meer onterecht een uitkering te hebben. Waar ik nu bang voor ben, is dat dit de opmaat wordt voor een hek senjacht op hen. Dat is niet de weg. De regels moeten worden veranderd, en wel zodanig dat datgene wat nu nog zwart ge beurt straks gewoon wit kan ge beuren. Dat betekent: weg met die hoge lastendruk op lage in komens, weg met veel regelge ving die toetreding van nieuwe, zeer kleine ondernemers tot de markt in de weg staat. Dat bete kent: weg met het idee dat je voor een bijstandsuitkering niet hoeft te werken. We laten nie mand door de grond zakken, want dat willen we niet in een beschaafd land. Maar niks voor niks. leder die kan werken zal werken! BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Na de branden van Rostock- Lichtenhagen en Mölln is onder de Duitse veiligheidsdeskundi gen een nieuwe strijd ontbrand over de juiste inschatting van het geweld. Directeur Hans- Ludwig Zachert van de centrale recherche werd door zijn colle ga's hard aangevallen omdat hij als eerste zei dat de rellen en aanslagen georganiseerd en ge stuurd werden. Hij gooide daar mee de algemeen gangbare theorie dat het gaat om spontane acties van dronken enkelingen of groepjes over boord. Intussen komen steeds meer deskundigen tot de overtuiging dat er wel degelijk structuur in het geweld zit en daarbij valt steevast de naam van het Gesin- nungsgemeinschaftderNeuen Front (GdNF). Het in Duitsland verboden, via Nederland ver spreide GdNF-blad Die Neue Front- Widerstand schrijft: 'Wij zullen de vlammen van de Duit se revolutie van Rostock, Cott- bus en Dresden naar Hamburg, Frankfurt en München dragen Nog steeds worden de naar schatting 400 leden van deze kaderorganisatie niet strafrech telijk vervolgd. En dat terwijl onder het dak van het GdNF de belangrijkste neo-nazigroepen zijn verzameld. De GdNF ziet zich als een 'gemeenschap van overtuigde nationaal-socialisten in de traditie van Hitiers SA'. Het doel is 'de heroprichting van de NSDAP als legale partij'. Voor justitie zou het dus geen probleem het GdNF als opvol ger van de NSDAP te verbieden, maar het is tot nu toe niet ge beurd. De leden worden wel in de gaten gehouden en daarom wikkelen ze hun zaken via een postbus en een bankrekening in Delfzijl af. Dat de minister Seiters (binnen landse zaken) het GdNF nu wil verbieden, omdat het volgens artikel 129 a van de Grondwet om een terroristische vereni ging gaat, komt voor deze neo nazi's niet als een verrassing. Extreem-rechtse jongeren worden afgevoerd door de oproerpolitie. Per slot van rekening loopt dat vooronderzoek al meer aan ne gen maanden. Tijd genoeg dus om alles wat er aan belastend materiaal zou kunnen worden gevonden, elders onder te bren- Het GdNF werd in 1977 opge richt met de bedoeling het 'staalharde kaderskelet' te wor den voor alle mogelijke radicale splinters, die in de grijze zone tussen legaal en illegaal opere ren. Regelmatig volgen de lei ders van deze groepen, in puur nazi-jargon 'Gauleiter'ge naamd, scholingscursussen van het GdNF. De grote drijfveer was de vorig jaar aan XlDS overleden Michael Kühnen. Na zijn dood hebben vrienden ge zworen Kühnens levenswerk voort te zetten. In de oktoberuitgave van het GdNF-blad hebben de leiders geprobeerd enige afstand tot de legaal opererende groepen te suggereren. 'Groepen, partijen en organisaties die in ons blad worden genoemd, horen niet automatisch tot onze gemeen schap', staat er. En dan volgen namen: 'Dat geldt in het bijzon der voor de Deutsche Alternati ve, Nationale Alternative, Natio nale Liste, Nationaler Block en Wodans Front'. Maar de leiders van deze nog net legale neo-na- zipartijen duiken keer op keer op in de uitgaven van het GdNF. De in het Oostduitse Cottbus gevestigde Deutsche Alternative (DA) is door Kühnen hoogstpersoonlijk opgericht als speerpunt voor het werk in de ex-DDR. Overal waar extreem-rechts marcheert, zijn de leiders van de met het GdNF verbonden partijen aanwezig. En in hun kielzog opereert de 'Hilfsge- meinschaft für nationale politi- sche Gefangene und deren Ange- hörige(HNG) om de juridische zorg voor de opgepakte 'kame raden uit het nationale verzet' op zich te nemen. De HNG on derhoudt al rri'eer dan-15 jaar nauwe banden met het GdNF. Maar er ontwikkelt zich een mogelijk nóg bedreigender bondgenootschap van rechts- extremisten. Dat er nauwe ban den bestaan tussen GdNF-groe- pen en de in Duitsland steeds actiever wordende Ku Klux Klan is intussen geen geheim meer. Verrassender is dat de legale 'Duitse Liga', van de Europarle mentariër en vroegere voorzit ter van de Republikaner in Beieren, Harald Neubauer, en de ex-NPD-voorzitter Martin Mussgnug nu ook toenadering zoeken tot de neo-nazi's. Zij lijken de drempel naar het geweld nu ook te willen over schrijden, mogelijk uit angst an ders de aansluiting te verliezen. Want ook zij hebben vastgesteld dat de bruine horden de wind mee hebben. Verder zien ze dat de politiek nog steeds huiverig is de extremistische partijen te verbieden uit angst dat een der gelijk verbod geen stand houdt voor het Bundesverfassungsge- richt, dat toeziet op de naleving van de Grondwet. Er moet na melijk worden aangetoond dat het om terroristische bewegin gen gaat die de staat omver wil len werpen. Hübner vreest dan ook geen verbod van zijn DA. „Als ze ons verbieden, lost dat niets op. Partijen kun je monddood ma ken, maar miljoenen mensen die ultra-rechts denken, niet." Kenners van het rechts-extre- mistische wereldje hebben een heel andere verklaring voor het zelfverzekerde optreden van mannen als Hübner. Zij zeggen dat de neo-nazi's heel bewust in elke deelstaat nieuwe partijen oprichten om die als opvang bekken te laten fungeren indien een andere groep wordt verbo den. Een ander strategisch doel is te versluieren dat de coördinatie van de meeste extremistische groepert via de hechte structu ren van het GdNF loopt. 'Het kaderskelet heeft vlees gekre gen', constateerde een deskun dige onlangs. Dat bleek voor het eerst op 15 augustus toen in het Thüringse Rudolstadt meer dan 2.000 neo nazi's ongestoord hun herdenkingsmars voor Rudolf Hess konden houden. De onlangs opgepakte neo-nazi Thomas Dieneï verklaarde in di verse interviews dat de extre misten logistiek hun zaakjes prima voor elkaar hebben. „Twee weken voor Rostock heeft het hele nationale kamp elkaar bij de Hessmars ont moet", zei hij. Toen het in Ros tock brandde, waren ze er alle maal bij. Honderd kozakken stelden zich deze week in lijn op voor het Kremlin, om hun steun te betuigen aan presi dent Jeltsin, die het tijdens het Volkscongres aan de stok heeft met de conservatieve krachten in Rusland. FOTO Rtr RICHARD ELUS h Tijdens de betogingen in het voorjaar van 1989, zwaaiden studenten met de leuzen van Sovjet-leider Gorbatsjov: 'Herstructurering' en 'Openheid'. foto anp schuw voor de oude appa ratsjiks en de angst voor een te rugkeer naar een totalitair regi me niet langer op tegen wat voor de meeste mensen het meest acute probleem is gewor den: overleven. „Het belangrijk ste in China's ontwikkeling is dat de hervormingen niet ge paard zijn gegaan met enige da ling in levensstandaard", zegt Volsky. Zelfs Gaidar geeft toe dat de hervormingen Rusland tot nog toe alleen maar pijn hebben ge bracht. De levensstandaard holt achteruit. De inflatie zal eind dit jaar waarschijnlijk 2.200 pro cent bedragen, vergeleken met 5 procent in China. De gemid delde fabrieksarbeider in Peking verdient drie keer meer dan zijn collega in Moskou. Dergelijke vergelijkingen gaan niet helemaal op door de instor ting van de roebel. De Chinese yuan doet het aanmerkelijk be ter. Zelfs op de zwarte markt, waar de yuan net even boven de vaste koers zweeft, is de munt stabiel gebleven. Voorsprong Toch heeft Moskou in bepaalde opzichten een voorsprong op China, doordat Rusland proble men bij de kop heeft gevat die China liever niet onder ogen ziet. Chinese staatsbedrijven slokken massa's geld op in de vorm van subsidies, terwijl het tekort op de Russische begro ting 30 procent van het bruto nationaal produkt bedraagt. Maar anders dan Peking heeft Moskou besloten hier wat aan te doen: staatsbedrijven worden verkocht en de subsidiekraan gaat dicht. Sjatalin, die Liu Guoguangs ad vies in 1990 al in de wind sloeg, ziet nog steeds weinig heil in het Chinese voorbeeld. „Wan neer mij wordt gevraagd welk hervormingsmodel ik hier in Rusland zou willen zien, zeg ik het Chinese model. Maar er is één groot probleem we zou den ook het Chinese volk moe ten hebben. China heeft 800 miljoen boeren die eigen baas zijn op hun eigen stukje land. Dit vormt de basis van de Chi nese hervormingen", aldus Sja talin. China heeft nog een belangrijk voordeel boven Rusland: een bijzonder succesvol contingent Chinezen in het buitenland die klaar staan om fabrieken te bouwen in en handel te drijven met hun vaderland. Russische emigranten staan beter bekend om hun piano-recitals dan om hun flair voor ondernemer schap. VERTALING MARGREET HESUNGA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2