Leidsch Dagblad Spookstudenten tillen Onderwijs Bankroof kost agent leven Actie RTL4 tegen racisme EVP zegt Denen de wacht aan VANROYC.S. Van pool tot pool Knik uit het spoor bij station van Hoofddorp ft X Watertanden 2 Voor veel Russen is de Chinese aanpak van de economie een voorbeeld om van te watertanden. WAO-compromis 3 De bevriezing van de bestaande uitkeringen uitstellen. Dat compromis moet de kabinetsplannen met de WAO redden. Hilversum cpdbescheiden bijdrage te leveren als er iets mis dreigt te gaan in het verkeer tussen mensen." RTL4 is een campagne begon nen tegen de toenemende vreemdelingenhaat. Tussen de programma's verschijnen spot jes met de tekst 'Als u ook vindt dat alle vreemdelingen het land uit moeten, mogen wij dan nu afscheid nemen van u als RTL4- kijker'. Programmadirecteur Bert van der Veer vindt de toe name van vreemdelingenhaat zorgwekkend en meent dat RTL4 als best bekeken televisie station de plicht heeft om „een brussel peter de vries correspondent De Europese Christen-demo craten hebben Denemarken on verwacht hard te verstaan gege ven dat er geen sprake kan zijn van een blijvende uitzonde ringspositie binnen de EG. De EG moet desnoods zonder De nemarken en het twijfelende Engeland het verdrag van Maastricht invoeren, menen de christen-democraten. Zij willen ook niet langer wachten met uitbreiding van de Gemeenschap tot de problemen met Kopenhagen zijn opgelost, aldus de verklaring die gister avond werd voorgelezen na een ontmoeting in Brussel tussen de Duitse bondskanselier Kohl en de premiers Dehaene (België), Santer (Luxemburg) en Mitsota- kis (Griekenland) op een bijeen komst van de christen-demo cratische Europese Volkspartij EVP. De christen-democratische premiers en partijleiders van de op één na grootste politieke be weging binnen de EG zetten met hun harde opstelling een flinke domper op de verwach ting dat voor het Deense 'nej' tegen Maastricht' een oplossing gevonden kan worden op de EG-topconferentie - volgende week in Edinburgh. Volgens de CDA'er Van Vel- zen bestaat de vrees dat toege ven aan Kopenhagen de Engel sen „in verleiding zal brengen" en leidt tot „verwatering van Maastricht". „We laten de snel heid van de Europese trein niet bepalen door de langzaamste locomotief', verwoordde Van Velzen de harde opstelling je gens Kopenhagen. ZATERDAGS BIJVOEGSEL Het trauma van Suriname: de decembermoorden in 1982. De nabestaanden vragen al tien jaar tevergeefs om gerechtigheid. Kijkje in de Van der Berg stichting in Noordwijk: „Het zijn een beetje mijn kinderen." Wenen is dood, leve Budapest Een reis doortle voormalige Habsburgse gebieden. Amsterdam gaat coffeeshops aanpakken. Een strijd tegen overlast. Denkwijzen Deze tijd van geen tijd. Onrust op Terschelling. Het broeit op het eiland, want: „Het gaat niet goed met de veranderingen hier." ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 munchen Noordpoolbewoner ontmoet Zuidpoolbewoner in de dieren tuin van München. Gelukkig is er een glaswand die de pinguïns be schermt tegen de grijpgrage klauwen en scherpe tanden van de ijsbe ren. FOTO REUTERPETRA SCHRAMEK Kalf van 80 mille 5 Een veehandelaar uit Twente heeft voor 80.000 gulden een kalf verkocht. Het is een nieuw nationaal record. Slovenië i De Slovenen weten niet wie ze morgen in het parlement moeten kie zen. Alle partijen zijn voor aansluiting bij Europa. Boeddhisme yi Angst voor opruk- I kend boeddhisme bestaat in ons land niet. De 'religie van de stilte' kent geen zendingsdrang. iKoons yt Amerikaanse kun- I stenaar Jeff Koons amuseert met lege banali teit op expositie in Amster damse Stedelijk Museum. Eén op tien studenten incaseert beurs maar studeert niet HET WOORD IS AAN Sint Nicolaas De kerstman? Een overgewaaide Santa Claus, zonder leuke rijmpjes en surprises. Eén op de tien studenten ontvangt studiefinanciering zonder ooit op de universiteit te verschijnen. Dat blijkt uit een onderzoek door de vakgroep geschiedenis van de Rijksuniversiteit Leiden dat volgende week openbaar wordt gemaakt. De onderzoekers concentreerden zich op het rendement van het propaedeuse-jaar en stuitten daarbij onverwachts op zeer grote aantallen 'spookstu denten'. rotterdam annemarie breeve Het bestaan van spookstuden ten is al geruime tijd bekend. De aantallen zijn echter nieuw. Omgerekend zou het gaan om ruim 14.000 studenten aan de universteiten en een onbekend aantal aantal in het hoger be roeps onderwijs. Het is nog on duidelijk voor hoeveel geld de overheid wordt opgelicht, maar het gaat om zeer grote bedra gen. Zo bedraagt de basisbeurs voor een student met studiefi nanciering 566 gulden per maand. Bij de basisbeurs hoort bovendien een OV-Jaarkaart. Volgens studiecoördinator Verhagen kan een student tij dens de eerste twee jaar zonder problemen wegblijven en stu diefinanciering krijgen. „Na tuurlijk merkt de universiteit dat en worden er brieven ver stuurd. Maar gedurende de eer ste studiejaren kan de student die gewoon naast zich neerleg gen". Wie na twee jaar geen pro- paedeuse heeft gehaald, moet stoppen met de studie. Kwaad willenden kunnen zich echter vervolgens voor een andere stu die inschrijven, en opnieuw stu- BAR DANCING SAINT TROPEZ ZONDAG 27 DEC. JEN ROG LIVE diefinanciering trekken. Verha gen noemt dit 'een legale truc'. Een student, die momenteel een opleiding aan de avond- HEAO volgt, staat ook inge schreven bij de Rotterdamse Erasmus-universiteit. „Voor de HEAO kwam ik niet in aanmer king voor een beurs. Ik heb geen uitkering aangevraagd omdat dat straks nadelig kan zijn bij het solliciteren naar een baan". Hij besloot daarom te frauderen. „Niemand mist je. Het systeem is ernaar en als het kan, waarom zou ik het dan niet doen?" VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten - Religie - Sport- Zaterdags bijvoegsel— 29 t/m 35 Bij het ministerie van onder wijs en wetenschappen is be kend dat met studiefinanciering wordt geknoeid, al zijn de Leid- se getallen nieuw. Met de in voering van de zogenoemde tempobeurs wil de overheid volgend studiejaar een einde maken aan het 'spoken'. Stu denten dienen straks elk jaar een aantal studiepunten te ha len. Wie die punten niet haalt of nooit op colleges verschijnt, valt dan vanzelf door de mand en krijgt geen studiefinanciering meer. Verhagen: „Het is voor sommigen een kleine moeite om die studiepunten te halen. En er vervolgens niets meer mee te doen". HET WEER Verwachting van het KNMI Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel en on weer Middagtemperatuur onge veer 7 graden Wind zuidwest matig, kracht 4. advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers Heemskerk De Jager Adminisiratieve Automatisering Noordwijk. tel. 01719-46566 fax.01719-48547 Vandaag weer treinverkeer mogelijk allard besse Het nieuwe spoor dat de afgelo pen dagen en nachten op het Hoofddorpse rangeerterrein is gelegd heeft geen knik meer. In het spoor waar afgelopen maandagochtend de intercity Amsterdam-Vlissingen ont spoorde zat wel een dergelijke slinger. Bij het ongeluk werden vijf mensen gedood en vielen 33 gewonden. Woordvoerder G. lansen van de Nederlandse Spoorwegen zegt dat de oorzaak van het on geluk nog steeds niet bekend is en dat er derhalve geen verband wordt gelegd tussen het ramp zalige ongeluk en de krappe HOUTWERF KEUKENS Lanimenschansweg 130 te Leiden Kijk op pagina 6 van deze krant slinger in het vorige spoor. „Het nieuwe spoor is anders gelegd. Het verbouwingsplan van het rangeerterrein waarmee we bezig waren, was in fasen opgedeeld. Op die manier bleef er treinverkeer mogelijk. Nu lag toch alles overhoop en werd er niet gereden. Zodoende konden we nu aantal fasen overslaan. Het spoor ligt nu, zoals we uit eindelijk wilden. De knik is eruit gehaald", aldus Jansen. Het vernieuwde treinvak is gistermiddag voor het eerst uit geprobeerd. Het proefrijden duurde de hele avond. Daarbij werd de snelheid steeds meer opgevoerd tot een maximum van negentig kilometer per uur. Niet alleen het nieuwe stuk rails werd ingereden, maar ook het hele traject tussen Hoofddorp en Leiden. Zowel op het nieuwe als het oude spoor zat een laag je roest dat er moest worden af gereden om het contact tussen de treinwielen en het spoor te herstellen. Het contact is onder andere nodig voor het laten werken van seinen. Vandaag werd het normale treinverkeer op het vernieuwde treinvak her- VINKEVEEN NELLY JACOBS De drie Amsterdammers die gisteren in motel Residence in Vinkeveen een 40-jarige opper wachtmeester doodschoten, zijn volgens de politie „zeer zware criminelen. Dat blijkt wel uit de professionele wijze waar op zij zich gedroegen en de ko gelvrije vesten die zij bij hun aanhouding droegen". De drie mannen van 22, 23 en 25 jaar oud waren allen al eerder bij ge weldsdelicten betrokken. De politie onderzoekt of de mannen ook verantwoordelijk zijn voor twee bankovervallen in IJsselstein en Utrecht eerder deze week. In IJsselstein werd 21-jarjge man dodelijk ge wond. Het drietal pleegde even na tien uur een overval op een bankfiliaal in Utrecht. Zij dwon gen de vier klanten op de grond te gaan liggen en verdwenen met een onbekende hoeveel heid geld. De mannen verdwe nen in een auto, die zij in Utrecht omwisselden voor een rode Fiat Uno. Een voorbijgan ger noteerde het kenteken en gaf het door aan de Utrechtse politie. Een surveillancewagen van het korps Maarssen ontdek te de auto op de snelweg Utrecht-Amsterdam en zette de achtervolging in. Ter hoogte van Breukelen schoten de vluchtende overval lers driemaal door de achterruit van hun auto op de politiewa gen. Bij Vinkeveen verliet de vluchtauto de snelweg. Om aan de politie te ontkomen zetten de mannen de auto op een doodlopend erf en vluchtten via een sloot naar de achterzijde van het motel. In de personeels ruimte deelden de overvallers de drie aanwezige personeelsle den mee met de auto over de kop te zijn geslagen en in de sloot te zijn beland. Zij vroegen om handdoeken om zich af te kunnen drogen. Toen de politieman binnen kwam ontstond een vuurge vecht. Daarbij werd de opper wachtmeester, die een kogelvrij vest droeg, in hals en hoofd ge troffen. Twee personeelsleden en een van de overvallers wer den eveneens getroffen. Deze overvaller gaf zich snel over aan de politie. De twee anderen vluchtten echter opnieuw. Ze werden kort voor half twee op een achter het motel afgemeer de partyboot aangehouden. Pagina 3: Het lijkt wel Tatort, maar het is de harde werkelijk heid MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Opnieuw is bewezen dat de economische misère in Rus land z'n zonnige kanten heeft voor het westerse bedrijfsle ven. Zo heeft Fiat Rusland ont dekt als testterrein. Het Russi sche wegennet behoort dankzij gebrekkig en vooral achterstal lig onderhoud tot het slechtste in Europa. De Rus past zich daarbij moeiteloos aan en weet medeweggebruikers en ver voermiddel in de vernieling te rijden door onoordeelkundig en onberekenbaar gedrag. Fiat liet dus Russische 'testpiloten' rondrijden over Russische we gen en keek na 90.000 km naar net resultaat Tass meldt met enige trots dat het westerse produkt het onderspit moest delven. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: O Per maand, automatisch (f 27,80)*. Per kwartaal, via acceptgiro (f80,10). O Per kwartaal, aütomatisch (f80,10)*. •Nr. bank/giro Handtekening: 8 712141 400053'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1