Sport Ajax kan veel, maar niet 'zwemmen' 'Een uniek turntalent gaat verloren' Wind spelbreker afdaling Agassi zet Amerikaans team op het juiste spoor Kaiserslautern vreest supportersgeweld ZATERDAG 5 DECEMBER 1992 19 ad van kaam (CHEF) tim brouwer de koning rob onderwater AC Milan A Sinds de overwin- I ning van AC Milan bij Juventus bestaat er in Italië geen twijfel over het winnen van de Europa Cup. Het enige gevaar is 'Romario. Lia van Schie q Schaatsster Lia van Z J Schie bleef tot nu toe gevrijwaard van kri tiek. Simpelweg omdat zij nog geen wanprestatie heeft geleverd. val D' isere De Amerikaan A. J. Kitt op weg naar de snelste tijd, die echter later geen enkele waarde zou hebben. De eerste afdaling voor de wereldbeker in het Franse wintersportplaatsje Val d' Isere werd gisteren na de race van zestien skiërs beëindigd. Het slechte weer (een harde wind en veel sneeuw) bracht teveel risico met zich mee. De jury verklaarde de uitslag nietig. foto ap Van Tiggelen: voorlopig_één duel eindhoven Adri van Tiggelen hoort op 8 januari zijn definitieve straf voor de rode kaart, die hij in het Europese bekerduel tegen Porto (2-2) opliep. De verdediger van PSV werd in Porto wegge zonden wegens twee gele kaarten. Twee keer geel betekent een automatische schorsing van een duel. Van Tiggelen mist dus iri elk geval de wedstrijd voor de Champions League tegen AC Milan, woensdag in Eindhoven. Maradona blijft uitkomen voor Sevilla Zurich De wereldvoetbalbond (FIFA) heeft gisteren in Zürich besloten niet te tornen aan de speelgerechtigheid van de Argen tijn Diego Maradona bij de Spaanse club Sevilla. Maradona's oude club Napoli had bij de FIFA aangedrongen op strafmaatre gelen tegen de vedette en Sevilla wegens wanbetaling. Sevilla moet nog 3,5 miljoen dollar aan Napoli betalen, de Italiaanse club wenst voor het resterende bedrag een bankgarantie heb ben. Dave Trittschuh naar Dordrecht '90 Dordrecht» Dordrecht '90 heeft gisteren een werkvergunning gekregen voor de Arherikaanse international Dave Trittschuh. Dordrecht '90 heeft de speler tot het einde van het seizoen ge huurd van zijn huidige club Tampa Bay Rowdies. Blomdahl op jacht naar nieuwe triomf Tokyo» Torbjörn Blomdahl heeft de oude meester Raymond Ceulemans nogmaals op zijn tekortkomingen gewezen. De Zweed besliste de Finale van het wereldbekertoernooi drieban den in Tokyo op grootse wijze in zijn voordeel en heeft titelpro- longatie binnen handbereik. In de Finale had Ceulemans geen enkel verweer. Drie korte sets (15-10 15-4 15-5) waren het ge- volg. Springpaard in de ring overleden frankfurt» Het internationale concours hippique van Frankfurt is gisteravond overschaduwd door het overlijden van het 13-jari- ge springpaard Caruso Rex. Tijdens de barrage voor een natio naal springonderdeel kreeg de schimmelhengst, met de Duitse ruiter Harald Franz in het zadel, een hartaanval. Vlakbij de uit gang van de ring in de Festhalle bezweek Caruso Rex. Volleybalsters VCO bekeren verder leiden» De volleybalploegen van VCO (vrouwen) en Utopia (mannen) bereikten de derde ronde van het toernooi om de dis trictsbeker. VCO versloeg in Oegstgeest het eveneens in de twee de klasse uitkomende Liusna met 3-0. Setstanden: 17-15,15-12 en 16-14. De matige partij duurde ruim anderhalf uur. In Roelo- farendsveen bleek derdeklasser InUpGo niet opgewassen tegen het een klasse hoger acterende Utopia. Ook dit duel werd in drie sets beslist: 11-15,9-15 en 7-15. fort worth/dusseldorf anp Andre Agassi heeft het tennis- team van de Verenigde Staten, vorig jaar verliezend finalist, gis teren in Fort Worth in de 81ste finale van het toernooi om de Davis Cup op het juiste spoor gezet. De met witte pet en lange paardestaart spelende 'show bink' versloeg Jakob HIasek in het eerste enkelspel op ondub belzinnige wijze in drie sets: 6-1 6-2 6-2. De partij vergde slechts anderhalf uur. HIasek had geen enkel ver weer op het scherpe spel van de nummer negen van de wereld. De Zwitser, 35ste op de.compu- terlijst. kwam veelvuldig te laat als Agassi heel precies de bal weer in de hoek van het veld had geslagen. Bovendien stelde de tweede opslag van HIasek bijzonder weinig voor. Richard Krajicek heeft gister avond in Düsseldorf een de monstratiepartij tegen Stefan Edberg in drie sets verloren. De Zweed, tweede op de wereld ranglijst, won van de bijna 21- jarige Hagenaar voor 5000 toe schouwers met 6-7 7-5 6-2. Krajicek speelt vandaag in Milaan mee in een toernooi met zeven andere spelers, waarbij alleen tiebreaks worden ge speeld. Dinsdag treedt Krajicek aan in het evenement om de Grand Slam Cup in München. Amsterdammers verzuipen tegen FC Twente (0-1 Louis van Gaal heeft zijn voetballers heel veel geleerd. De docent liet de Ajacieden nadenken over techniek en tac tiek, hij leerde ze met elkaar om te gaan, hij bracht ze aan het tennissen. In zijn drift de spelers alles te leren over het leven van een Ajax-voetballer heeft de technisch di recteur echter één klein aspect over het hoofd gezien: Ajax kan niet 'zwemmen'. Gisteravond verzoop de ploeg tegen Twente (0-1). amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Ajax heeft voor topwedstrijden de luxe te kunnen kiezen uit twee stadions. Het doet er wel licht beter aan om de duels te gen de minder hoog ingeschaal de tegenstanders gewoon in de eigen Watergraafsmeer af te werken. Want op het Olympisch Stadion lijkt dit seizoen een vloek te rusten. Op de UEFA cup-duels heeft het nog geen ef fect, maar in de Nederlandse competitie ligt dat gevoeliger. Want na PSV (1-2) leed Ajax al weer de tweede thuisnederlaag van dit voetbaljaar. En opnieuw in het Olympisch Stadion. De Amsterdammers leverden nog dik voor de winterstop al acht punten in. Zes op de eigen velden. Dat geeft te denken. Zelfs Twente, dat nog nooit in Amsterdam kon winnen 21 nederlagen en 5 gelijke spelen kon dit seizoen een primeur bijschrijven ten koste van Ajax. Het is al lang geen historisch feit meer. De plaats voor deze semi-top- per, het Olympisch Stadion, leek juist gekozen. Maar de tijd en de weersomstandigheden zaten tegen. Ajax - Twente werd weggemoffeld op een voetbal - vreemde vrijdagavond. En, alsof er weergoden bestaan, kregen de Amsterdammers straf van 'hogerhand'. De regen viel met bakken uit de lucht, onophou delijk. Een verdwaalde bliksem schicht, een natte neuzen-wind en zo'n december-gevoelskou maakten van Ajax - Twente een portie modderworstelen met zwemvliezen. De supporters hadden zich wonderbaarlijk aangepast aan de vijandige omstandigheden in het open 'Olympisch'. Drijfnat, soppend in de schoenen en ver kleumd tot op het bot, maar niet kapot te krijgen. Die op merkelijke solidariteit van lotge noten was bij de voetballers van Ajax ver te zoeken. Het spel van de Amsterdammers sluit tech nisch en tactisch zó nauw, dat de kwaliteit van het gras een be palende factor kan zijn. De nummer twee van Neder land had een voorbeeld kunnen nemen aan de gevallen subtop per uit Enschede. Na vijf minu ten was er geen enkel Twents shirt meer droog. De Tukkers gleden, roetsjten, schoffelden en beukten waar de Ajacieden het 'mooie voetje' bleven ge bruiken. Ajax zonder de geblesseer den Bergkamp (dijbeenblessu re), Van Loen, Hansen, Groe nendijk, Petersen en Willems (geschorst) bleef zich vastlo- Ajacied Stefan Pettersson wordt gevloerd door Twente-verdediger André Paus. pen op de sterke Twentse af weer. Het antwoord van de En- schedeërs was even simpel als doeltreffend. Een snelle counter over zo weinig mogelijk schij ven. Met Prince Polley als een zaam, maar uitstekend aan speelpunt. De ondersteuning van Arts en Mulder maakte Twente veel gevaarlijker en doelmatiger dan Ajax. De Am sterdammers modderden maar wat aan, letterlijk en figuurlijk. Ook de kansen die de ploeg toch kreeg, waren niet aan de voetballers besteed. Ook na rust bleef Ajax steken. In de soppige mat, maar ook in het eigen spel. Het 'onmogelij ke' gebeurde zeventien minuten na de pauze. Prince Polley ving de bal met de borst op, draaide schitterend weg van Blind en scoorde (0-1). De uitbarsting van vreugde van doelman Hans de Koning stond model voor het karakter van Twente. De goalie nam een aanloop en dook par does in de prut. Ook het gebaar van Jan van Halst tekende de Tukkers. De middenvelder haal de de doorgebroken Vink neer, draaide zich om en liep in één DEN HAAG GPD/AFP De politie van Kaiserslautern zal op maandag en dinsdag pamfletten uitdelen waarop supporters wordt gevraagd zich 'vreedzaam te gedragen en zich te distantiëren van relschop pers'. Reden voor de actie rond het Europa Cup-duel is het voorne men van een groep van onge veer honderd hooligans van verschillende Bundesligaclubs naai Kaiserslautern af te reizen. De plaatselijke politie is begin volgende week op volle oor logssterkte om een confrontatie te voorkomen. „We zullen er alles aan doen om een strijd tussen supporters te voorko men. We zijn niet bang dat de aanhangers van Ajax en Kai serslautern met elkaar slaags raken. Wél vrezen we dat de harde kern van andere Bundes ligaclubs roet in het eten gooi- Of zich onder hen extreem rechtse fans bevinden, durft Klein niet te zeggen. „In Kai serslautern hebben we ze in elk geval niet. Maar je weet nooit wat er van buiten de stad komt. We zijn er zéér alert op, want we beseffen dat alle ogen op ons zijn gericht." Er zullen on geveer 3000 Nederlandse sup porters met Ajax meereizen, onder wie ook enkele politie agenten. Ajax hoopt dinsdag tegen Kaiserslautern weer te kunnen beschikken over Dennis Berg kamp. De international speelde kampt met een een dijbeen blessure. Technisch directeur Van Gaal is echter optimistisch over zijn herstel. „Zowel Den nis zelf als fysiotherapeut Van Dordt zijn positief. Pas zater dag hervat hij de looptraining. We moeten zien hoe het uit pakt." De FIFA heeft de Europese Voetbal Unie meegedeeld dat Mikhail Roesajev speelgerech tigd is voor Spartak Moskou. De Russische deelnemer aan het Europese toernooi van de bekerwinnaars en tegenstander van Feyenoord in de kwartfina les zou zijn verplichtingen ten opzichte van de vorige werkge ver van Roesajev, VfL Olden burg, niet zijn nagekomen. Aangezien de FIFA Roesajevs overgang van Oldenburg naar Sparta heeft goedgekeurd, blijft de Russische club gewoon in het Europacup II toernooi. De internationale voetbalf ederatie heeft het verzoek van eerste minister Milan Panic van Joegoslavië zijn land weer toe te laten tot het internationale voetbal afgewezen. Na de ver gadering van gisteren van het dagelijkse bestuur van de FIFA zei secretaris Blatter: „Wij moe ten ons houden aan de sancties van de Verenigde Naties." Blatter maakte tevens bekend dat de FIFA zo nodig gebruik zal blijven maken van televisie beelden en video-opnamen in strafzaken. „Door dit te doen hebben wij bijvoorbeeld in 1989 het bedrog van Chili in de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Brazilië kunnen ontmaskeren." In die wedstrijd suggereerde de Chileense doelman Rojas door een projectiel geraakt te zijn. ruk door naar de kleedkamer. Die tweede gele kaart, een rode dus, hoefde hij niet meer te zien. Van Halst begreep het Zoals Twente begreep hoe het met de belangen en de omstan digheden moest omgaan. Dat heeft Ajax nog niet ge leerd. Technisch directeur Louis van Gaal kan weer een paar les sen voorbereiden. SCOREBORD VOETBAL 1 (0-0). 63 Polley 0-1 BUITENL. VOETBAL Boom 4-1. AA Gent - Standard LiM 2-1 DUITSLAND: Hamburger SV We»de» Bremen 0-0. Baye» Ue»dmgen - Dynamo Dresden 1-1 FRANKRIJK: Touion - N,mes 1 0. Meu Lens 1-2. Toulouse - Monaco 0-2. Pans SG Be Stoppen van Elvira Becks komt niet geheel onverwacht 0. Caen - St Et<e< GOLF I 137 (69 68). 18. i papendal gpd Elvira Becks, Nederlands beste turnster, houdt het definitief voor gezien. Zij is aangenomen voor de vooropleiding van de dansacademie van Lucia Mat- has in Amsterdam waar zij in ja nuari kan beginnen. Deze dansopleiding valt niet te com bineren met het topturnen. Becks heeft gekozen voor de dans. Na het optreden van Ans Smulders op de Olympische spelen van 1976 in Montreal, waarbij zij op een 22ste plaats eindigde, heeft Nederland lang moeten wachten op een turn ster die in staat was weer aan een Olympisch toernooi deel te kunnen nemen. In 1980 (Mos kou), 1984 (Los Angeles) en 1988 (Seoul) waren er geen Ne derlandse deelneemsters aan het Olympische turntoernooi. Na het bereiken van de 27ste plaats op de wereldkampioen schappen van 1991 in Indiana polis kreeg Becks een uitnodi ging voor het Olympisch toer nooi in Barcelona. Formidabel Zij leverde in Barcelona een for midabele prestatie. In de per soonlijke meerkampfinale even aarde zij de prestatie van Ans Smulders. Ook Becks eindigde op een 22ste plaats. Dit was heel bijzonder. Het internatio nale turnen heeft zich, vooral de laatste tien jaar, ontwikkeld tot HANDBAL SONNEVANCKTOERNOOI (Ned) - Ernst (Z«e> 1/2-172. i Blees 2. 5 Bosboom, TAFELTENNIS Elvira Becks, Nederlands beste turnster, heeft gekozen voor de dans. een zeer technische, acrobati sche sport die veel training op zeer jonge leeftijd vraagt. Ne derland heeft die ontwikkelin gen, die vooral in het voormali ge oostblok plaatsvonden, niet kunnen bijhouden. Na de olympische kwalificatie viel de Hazenkamptumster in een gat. Maandenlang had zij alles opzij gezet en keihard ge werkt. Ook de school had zij op een laag pitje gezet. Alles was gericht op haar prestatie in Bar celona. Na de Olympische spe len ontbrak het haar aan moti vatie. Atlanta is nog vier jaar weg, zij is dan al twintig. Voor een turnster is het niet reëel om te veronderstellen dat zij dan nog deel kan nemen. Voor de komende jaren heeft de turnbond niet de intentie een ploeg af te vaardigen naar Europese- of wereldkampioen schappen. Becks zou dan weer alles alleen moeten doormaken. Ook kreeg zij last van een enkel en rugblessure. Bovendien heeft foto archief de Nijmeegse in de weekeinden weinig rust gehad doordat zij vele malen gehuldigd werd en veel demonstraties neeft gege ven. Op een gegeven moment werd dat te veel. Vorige week nog kreeg Becks tijdens de bondsvergadering van de KNGB de gouden speld van verdienste uitgereikt. Hoe wel er toen al geruchten gingen dat zij zou stoppen met turnen, zweeg zij daarover en vertelde toen onder leiding van Boris Or- lov veel nieuwe elementen te le ren en dat zij zich aan het voor bereiden was voor de wereld kampioenschappen in Birming- Nyh«>in«<Den) ham (april 1993). Showballet 26-is ui-6i ooëu» Elvira's stoppen heeft dan ook te maken met het zoeken naar -u»bnd 22-22 (14-9). een nieuwe uitdaging, een nieuw doel waarvoor zij zich SCHAKEN weer volledig kan inzetten. Al vele malen heeft zij te kennen WllkMnZ„ gegeven na haar tumcarrière een dansopleiding te willen vol gen. Elvira Becks wil graag schitteren in een showballet. Toen voor haar de kans kwam om een dansopleiding te gaan volgen in de 'masterclass' van Lucia Mathas heeft zij dan ook niet lang geaarzeld. Gert lan Nieuwstad, de coach die haar tijdens de Olympische Spelen begeleidde, vindt het jammer dat zijn pupil stopt met turnen. „Hiermee gaat een uniek turntalent verloren." Ook voor de KNGB zal het stoppen van Becks een forse te genvaller zijn. Een paar weken geleden moest ook het Amster damse supertalent Stasja Kohier al wegens een ernstige heup blessure stoppen. De nationale tumtop wordt op deze wijze wel erg smal. De KNGB is de ko mende jaren niet eens in staat om een vrouwenploeg op de been te brengen voor Europese- of wereldkampioenschappen, zelfs niet voor jeugdkampioen schappen. (Ned) 1-0. Bosboom 8 16 21 17 21. Noor - Zhang Q-n 21-17 '4-22. Vr.eseeooo'Noor - Li Ju/Yang Y.ng 2)- 21 23 20-22 Vnesehoop - Yang Ymg 16- 21-19 2' 21 21 18 21 21 19 21-8. Keen -Zhang Qm 21-16 19- Le. 14 21 16-21. Kobus - Oeng Hongyu 16 21 13 21. Keen/Me.ste» Q.ong K*Chen Hongyu 21 2! 14 1 21. Hester Zheng Le< 21 IS 4-21 23-21. Keen - Cheng Mongyu 14 21 18-21. Kobus 0>ong Ke 1*21 10-21 TENNIS DAVISCUP FINALE Eerste dag: Agew (VSt) DÜSSELDORF: Oemonstratieparlij. Edberg (Zwe) KniiceK (Ned) 6- 7 7 56-2

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19