Verpleeghuis moet wellicht uitwijken c Iedereen weet dat een 301 een Orion uit Valkenburg is' Stemming Gevaarlijke kruising wordt veiliger Regio Kerstactie Meerpaal voor McDonaldhuis Clowntjes sieren bibliotheek Brouwerstraat en fietspad langs Delfweg gaan open ZATERDAG 5 DECEMBER 1992 950 leiden De kruising Willem de Zwijgerlaan-Mar- nixstraat ondergaat een metamorfose. De gemeen te is al bezig een aparte afslagstrook voor de Mar- nixstraat aan te leggen. In de volgende fase komen extra verkeerslichten op het verkeerspunt Met de nieuwe afslagstrook hoopt de afdeling verkeer nog voor het nieuwe jaar klaar te zijn. Het kruispunt is een van de onveiligste in Leiden. Vorig jaar vonden er 34 botsingen plaats. De ge meente is inmiddels begonnen met het afgraven van de zachte berm tussen het fietspad en de rij baan. Volgens adjunct-directuur M. Kuzee van ver keer moet er zo diep gegraven worden, omdat de kabels die onder de grond liggen moeten worden verplaatst. FOTO WIM DIJKMAN Geen geschikt terrein in Leiden-Noorcl Er komt mogelijk een verpleeghuis voor psycho-geriatri- sche patiënten in de Oegstgeester Broek- en Simontjes- polder nabij de Merenwijk. De Leidse wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening overweegt uit te wijken naar dit gebied omdat in Leiden-Noord geen geschikt terrein beschikbaar is. Het is de bedoeling dat in de Oegstgeester polder ook huizen komen. Leiden krijgt twee nieuwe ver pleeghuizen. Verpleeghuis Zuydtwijck zet bij het huidige gebouw aan de Aaltje Noorde- wierlaan een nieuw gebouw neer voor dementerende oude ren. De gemeente wil dat het andere tehuis in Leiden-Noord komt, waar veel ouderen wo- Eerst werd het slachthuister rein aan de Maresingel aange wezen, maar het duurt te lang voordat de bouw daar kan be ginnen. Het slachthuis moet dan eerst worden verplaatst en bovendien is de grond veront reinigd. Er wordt nu hard gezocht naar een ander terrein, maar dat valt niet mee, zegt Van Rij. ,,We hadden een plek maar daarvoor moeten huizen en an dere gebouwen wijken en dat wordt te duur", aldus de wet houder. Ook een ander terrein is afgevallen omdat dat te dicht in de buurt van de Groenoord- hallen ligt. ,,We kijken nog ver der maar het wordt heel moei lijk. Misschien moeten we toch in een andere gemeente gaan kijken." De Oegstgeester Broek en Simontjespolder lijkt de Leidse wethouder een redelijk alternatief, omdat het nu nog groene gebied in de buurt van Leiden-Noord en ook van de Merenwijk ligt. Een reserve-plek is nog altijd het kwekerijterrein aan de Hoge Morsweg. Dat ligt echter te ver van het noordelijk deel van de stad en bovendien is het terrein eigenlijk te klein. Er kan alleen een hoofdgebouw komen, met dependances elders. VRIJE TIJD Milieu-bewust De zorg van de mens voor het milieu staat op maandag 7 de cember centraal tijdens het ge sprek in 'de maaltijd op water en brood'. Mieke VVeterings. een interieurontwerpster, geeft voorbeelden van milieu-bewust bouwen. De maaltijd is gratis en duurt van 18.00 uur tot 19.30 uur. Plaats van samenkomst: Knooppunt voor Pastoraat en Diakonaat, Oude Rijn 44b. In lichtingen bij Jan Jetse Bol, 071 - 120070. Informatie-avond Fort-Leiden houdt op 7 decem ber een informatie-avond over de zelfhulpgroepen voor vrou wen die in januari van start gaan. Vrouwen die hun eigen vaardigheden willen ontwikke- len kunnen vanaf 19.45 uur te recht in het Vrouwen Gezond heidscentrum Hara aan de Bo- nairestraat 4. Kruiswerk en Aids Het Leidse HlV-café houdt op maandagavond 7 december een thema-avond over aids en Kruiswerk. Een wijkziekenver zorgende leidt het thema in. De thema-avond begint om 20.00 Tentoonstelling Kinderen van peuterspeelzaal 'Floddertje' stellen hun kunst werken ten toon aan de Middel stegracht 85. Van 7 tot en met 18 december kunnen familiele den tussen 9.00 uur en 12.00 uur komen kijken. Op woens dagmiddag om 13.30 uur is er voor de kinderen een voorlees- middag. Cursussen In het Leidse Volkshuis gaan weer type- en computercursus sen van start. Een korte cursus MS DOS begint op 7 december en kost 90 gulden. Een basis computercursus begint op 10 december. Kosten: 125 gulden. Meer informatie via telefoon nummer: 071- 149180. Lezing Het Theosofisch Genootschap houdt op 8 december een lezing over Reïncarnatie en Karma. De voordracht in de Pieterskerk be gint om 20.15 uur. Bingo-avonden Dienstencentrum Zijloever aan de Lage Rijndijk heeft voor 55- plussers op 8 en 22 december een bingo-avond georganiseerd. Ze bieden ook verschillende cursussen aan voor 3,50 gulden per maand. Vliegtuigspotters in actie, hier op het Marinevliegkamp Valkenburg. Nationale kampioenschappen vliegtuigspotten in Leiden De beste stuurlui staan aan wal. Dit lijkt op te gaan voor vlieg tuigspotters. Deze fanatiekelin gen met een verrekijker aan de ogen gedrukt en een fototoestel om de nek, kunnen uren turen naar vliegtuigen. Veel van hen hadden ooit de stoutste dromen om zelf piloot te worden. Slech te ogen of zelfs te veel vullingen in de kiezen waren echter spel brekers. Het alternatief vonden ze in het bespieden van vliegtuigen. Wat lijkt te zijn weggelegd voor slechts een handjevol fanaten, is de hobby van duizenden. Een volwassen sport bijna, die in middels al aan zijn derde Ne derlands kampioenschap toe is. Zaterdag 12 december nemen de spotters in motel Het Haag- sche Schouw in Leiden het te gen elkaar op. Huidig kampioen is de Stich ting Valkenburgse Vliegtuig Spotters (SWS). Het team van Rob Schleiffert, Yvan Bögels en Pieter-Anton Bastiaans konden vorig jaar in Soesterberg maar nipt winnen. Ze zijn deze keer, net als de andere ruim 165 le den van de SWS, uitgesloten van deelname. De organisatie van de derde NK vliegtuigspot ten is in hun handen. Tot nu toe hebben zich zeven teams aan gemeld. Op de NK wordt niet het uit houdingsvermogen van de deel nemers getest. Het is eigenlijk meer een soort quiz. De deelne mers moeten onder meer 350 vragen beantwoorden over zo wel de militaire als de burger luchtvaart. De vragenlijst is al klaar. Zo krijgen de spotters vliegveldplattegronden uit bin nen- en buitenland voor hun neus geschoven met het ver zoek of ze die kunnen plaatsen. Verder moeten ze hun behen digheid met een lucht vaartscanner tonen. Met zo'n apparaat luistert een spotter naar de luchtmachtradio. Aan de hand van kenteken- en regi stratienummers moeten de teams vliegtuigtypen herken nen. ,,Zo weet iedere spotter bij onze club dat een 301 te boek staat als een Orion van de mari ne van Valkenburg", legt voor zitter J. Dubbeldam van de SWS uit. Zelf staat hij zo'n twee tot drie keer in de week een uurtje te spotten. Volgens hem kunnen mensen die eenmaal zijn toege treden tot het legioen van vlieg tuigspotters moeilijk meer stop pen. Voor Schleiffert is het zelfs min of meer een verslaving ge worden. „Sinds mijn neef me een keertje meenam naar het vliegveld, heb ik mijn enthou siasme niet kunnen temperen. Je gaat veel reizen. Eigenlijk uil je de hele wereld rond. Thuis hou ik er een enorm archief op na met duizenden dia's en fo to's. Er is altijd wel iets nieuws te bewonderen." Spotten is ontstaan in de Tweede Wereldoorlog in Enge land. Om vijandelijke vliegtui gen te kunnen herkennen werd een aantal mensen getraind in het 'waarnemen'. Na de oorlog is het spotten naar Nederland overgewaaid. Hier werd de hob by redelijk populair. Die grote belangstelling mondde uit in een aantal verenigingen. On dertussen zijn er al negen clubs. In de Witte Poortzaal van mo tel Het Haagsche Schouw houdt de burgemeester van Valken burg zaterdag 12 december om 14.45 uur het openingswoord. De quiz is niet toegankelijk voor publiek, 's Avonds is wel ieder een welkom. Dan zijn er dia's en nog niet vertoonde films van de luchtmacht te bewonderen. De organisatie verwacht dat de spotters aan de lippen van gast spreker Curfs hangen. Hij ver telt als piloot van een P-3C Ori on, een patrouillevliegtuig, over zijn ervaringen boven de Perzi sche Golf en het voormalige Joegoslavië POLITIEKE RUBRIEK Even zag het er naar uit dat de Leidse kantonrechter H. Morshuis de Tweede Kamer zou weten te inspireren tot een debat over steunfraude. Morshuis stelde enkele maanden geleden in deze krant het misbruik van sociale voorzieningen aan de kaak en PvdA-kamerlid Leo Schoots wilde daarop van de staatssecretaris weten wat zij dacht van het fraudebeleid in Leiden. taatssecretaris Elske v ter Veld (PvdA) heeft V r de vragen nooit hoeven te beantwoorden. Schoots besloot enkele dagen later zijn vragen weer in te trekken. Omdat, zo verklaart een persoonlijk medewerker van het kamerlid de heer Schoots van de Leidse sociale dienst had begrepen dat de heer Morshuis zich had fedistantieerd van het ranteartikel'. Morshuis stelde in het artikel dat de gemeente 'de deur naar fraude wijd openzet'. Hij meende dat er bij de sociale dienst meer rechercheurs moeten worden aangesteld om fraude op te sporen. De kantonrechter laakte het beleid van wethouder Hans de la Mar die hij verantwoordelijk stelde voor de zachtzinnige aanpak van fraudeurs. Het Stadshuisplein, vroeger een ordinaire parkeerplaats, is nu e i de zes evenementenpleinen die Leiden rijk is. Maar waarom heeft Morshuis zijn kritiek eigenlijk ingeslikt? Saskia Noorman, directeur van de Leidse sociale dienst, meent reten dat Morshuis na van haar tekst en uitleg te hebben gekregen, gerustgesteld huiswaarts is gekeerd. Morshuis zelfheeft een andere lezing. Hij verklaart helemaal niet gerustgesteld te zijn én zijn kritiek staande te houden. Alleen was die vooral bedoeld ir de verantwoordelijke wethouder en niet voor de dienst die het beleid slechts uitvoert Het lijkt er op dat kamerlid Schoots zich op het verkeerde been heeft laten zetten en zelfs een kans heeft laten liggen. Donderdag besloot de Tweede Kamer, opgeschrikt door de resultaten van een onderzoek in Groningen, een spoeddebat te houden over de aanpak van steunfraude. Met als centrale vraag of gemeenten zich niet harder moeten inspannen om steunfraude op te sporen. Morshuis zelf maakt zich niet zo druk om de vreemde gang van zaken. Het debat komt er en dat vindt hij het Het gemeentebestuur van Leiden heeft wat tegen parkeerterreinen. Al vier colleges lang is men druk doende de grote parkeerplaatsen om te bouwen tot leuke pleinen waar Leidenaars in de zomer hun biertjes kunnen drinken en op bijzondere dagen een feestje kunnen houden. Het laatste succesje werd vorige week geboekt op de Garenmarkt dat met geld van de 3 October Vereeniging wordt verbouwd totjawel een echt evenementenplein. Ooit stelde een creatieve ambtenaar op hel stadhuis vast dat het belangrijkste euvel van Leiden was dat de stad niet beschikt over een echt plein, zoals in bijvoorbeeld Maastricht of Amsterdam. Leiden kende alleen wat verspreid liggende parkeerplaatsen en daar moest nodig eens wat aan gebeuren. Eerst werd het Stadhuisplein aangepakt dat toen nog (1979) gebruikt werd als parkeerplaats. „Het Stadhuisplein is de huiskamer van Leiden. Maar zoals het nu gebruikt wordt, ga je niet met je huiskamer om", trachtte een architect de gemeenteraad te vermurwen. De boodschap werd opgepikt en de auto's verdwenen. Daarop volgde het Vrouwenkerkplein dat na de sloop van de gelijknamige kerk in gebruik was als parkeerplaats. De auto's werden met harde hand verjaagd en raison van een slordige miljoen gulden kreeg Maredorp er een feestterreintjebij. Vervolgens werd de voormalige parkeerplaats Pieterskerkhof met paaltjes afgezet om de auto's tegen te nouden en momenteel wordt hard gewerkt om de parkeerplaats bij winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk om te spitten tot evenementenplein. Als laatste in het rijtje volgt de Garenmarkt dat met siertegels geschikt wordt gemaakt voor grootschalige festiviteiten. En wellicht volgt nog het Stationsplein dat een soort voetgangersboulevard moet gaan worden. En zo telt Leiden binnenkort maar liefst zes grootse pleinen. Helaas staan ze het grootste deel van het jaar leeg omdat het ontbreekt aan voldoende evenementen. Het mooiste plein van Leiden het Pieterskerkhof wordt bijvoorbeeld slechts anderhalve dag per jaar gebruikt voor de Uitmarkt en de taptoe op de avond van 2 oktober. Of het gemeentebestuur nu ook begint door te krijgen dat zes pleinen voor een provinciestadje wat veel van het goede is? Feit is dat het laatste Leidse plein dat nog niet onderhanden is genomen zeker geen feestplein zal worden. Op de Kaasmarkt worden gewoon woningen gebouwd. De auto's moeten natuurlijk wel weg. De openbare basisschool De Meerpaal aan het Broekplein in de Leidse Merenwijk gaat actie voeren voor het Ronald McDonaldhuis in Leiden, Op 15 december houden de kin deren van 17.00 tot 18.00 uur een kerstmarkt waarop onder meer kerstballen, kerstkaarten, huiswijn, en zelfgekookte ap pelmoes worden verkocht. In het Ronald McDonald huis, dat waarschijnlijk in mei aan de Boerhaavelaan wordt geopend, kunnen ouders van ernstig zieke kinderen onder dak vinden zolang hun kind in het ziekenhuis verblijft. Op die manier kunnen zij vaak en Niet Sinterklaas en ook niet de Kerstman sieren deze maand de Centrale Bibliotheek. De uitleen toont wel een aantal clowntjes. De poppen zijn gemaakt door de 83-jarige Sybrand Verbeek. Hii heeft zijn schepsels geheel zelf gemaakt: zowel de papier- Twee belangrijke verkeersver bindingen in de Duin- en Bol lenstreek worden binnenkort officieel geopend. Donderdag 10 december wordt het fietspad langs de Delfweg in Noord wij- kerhout en Lisse officieel in ge snel bij hun zieke kind zijn. De kinderen van De Meer paal dragen niet alleen via de kerstmarkt hun steentje aan het Ronald McDonaldhuis bij; ook de jaarlijkse kerstviering zal dit jaar een stuk soberder zijn. Het geld dat daarmee wordt bespaard, gaat ook naar de actie. Overigens is het de bedoe ling dat inecr Leidse scholen begin volgend jaar actie zullen voeren voor het Ronald Mc Donaldhuis. De opbrengst van de actie van De Meerpaal zal donderdagavond 17 decem ber, na de kerstviering op school, worden overhandigd aan een lid van het ouderco mité van het Ronald McDo naldhuis. maché hoofden als de fantasie rijke kleding. Verbeek heeft in het Achterhuis aan de Nieuwe Rijn 38 een permanente ten toonstelling. Daarin onder de noemer "Vijf eeuwen mode in miniatuur' een groot aantal fi guren en kledingstukken van zijn hand te zien. bruik genomen. Vier dagen la ter, maandag 14 december, gaat de gereconstrueerde Brouwer straat in Rijnsburg weer open voor het verkeer. Beide keren verricht gedepu teerde T. Jansen de openings handeling.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13