'De religie van de stilte' Kerk Samenleving ZATERDAG 5 DECEMBER 1992 DICK VAN DER PLAS 071 -1 UIT DE KERKBLADEN Exportartikel (1) Pastores uit de Duin- en Bol lenstreek zijn populair. Daar van getuigt het grote aantal wisselingen in het bestand van het dekenaat Bollen streek. Volwassenenka- techeet Ton Snepvangers ci teert dan ook uit een fictieve troonrede in het dekenaal bulletin: „Naast de bollen schijnen langzamerhand ook de priesters en pastoraal werk(st)ers een belangrijk ex- portprodukt van deze streek te worden. Dat is uit pasto raal oogpunt wellicht te be treuren, maar economisch gezien is dat een gunstige ontwikkeling. De handel in geestelijke functionarissen trekt aan, en dat is op elke fi nanciële markt een teken van herstel." Exportartikel (2) Snepvangers stelde zich ten doel de postieve kanten te belichten van deze ontwikke ling. Hij bekijkt het pastores verloop vooral financieel- economisch. Dan valt er vol gens hem niets alarmerends te constateren. „Pastores worden gescheurd, verkast, overgeplant of botweg ge rooid in ons dekenaat. Scheuring, in ons dekenaat toegepast bij de variëteiten KJeijn, Straathof en Horst huis, is noodzakelijk ter ver meerdering of om de desbe treffende variëteit weer nieu we groeimogelijkheden te bieden. Verplanten en ver kassen, bij cle variëteiten Gi- lissen, Bosman en De Haas, kan nodig zijn doordat de grond uitgeput raakt van de enorme hoeveelheid voe dingsstoffen die de plant onttrekt aan zijn voedingsbo dem. Of omdat de desbetref fende plan toch een andere standplaats nodig blijkt te hebben om stevig te kunnen wortelen." Exportartikel (3) Het rooien kan nodig zijn in verband met woekering of doordat de grond hoognodig een rustperiode nodig heeft, meent Snepvangers. „Zo hebben in ons dekenaat al diverse parochies een korte of langere periode braakgele gen. Op het eerste gezicht een armoedige aanblik, maar op de lange duur bedoeld voor het creëren van een be tere bodemstructuur in de parochiegemeenschap." Hij neemt het op voor de bis schop. „Iedere amateurtui- ner weet dat dit soort ingre pen soms pijnlijk, maar wel noodzakelijk zijn voor het behoud van een gezonde flo ra rond het huis.' Exportartikel (4) Aan het slot van zijn artikel stapt Snepvangers over van de vergelijkingen uit de bol lenteelt naar de medische wetenschap ('Zo hebben we in ons dekenaat de afgelopen vijf jaar al menige ader gela ten') en de theologie. „Het vertrek van herders is theolo gisch gezien een positieve ontwikkeling te noemen, want herders gaan volgens een strikt bijbelse opdracht altijd op zoek naar verloren schapen. En de mensen in ons dekenaat behoren dus blijkbaar niet tot die laatste categorie van gelovigen." Angst voor oprukkend boeddhisme bestaat niet in Nederland LEIDEN CPD Er zijn geen fundamentalistische boeddhisten die op ra dicale wijze hun religie aan anderen willen opdringen. De angst voor oprukkend boeddhisme bestaat in ons land dan ook niet, zegt prof. dr. T.E. Vetter, hoogleraar boeddhologie aan de Rijksuniversiteit in Leiden. teit Utrecht te komen. Sinds 1974 is hij hoogleraar boeddho logie in Leiden. Er komen geen drommen studenten af op deze studierichting. Net als met de studie islamologie moet Vetter het doen met een handjevol studenten, door de hoogleraar als een elite-groepje omschre ven. Dat hij voor het boeddhis me koos heeft direct te maken met de dorpspredikant uit zijn jeugd. „Een man die geen liefde predikte, maar hel en verdoe menis. Dat heb ik als jongen van vijftien jaar als dwangmatig en bedreigend ervaren. Deze dominee ging eigenlijk tegen het christendom in. Hij is dus de man geweest die mij van de kerk heeft vervreemd." Bezig zijn met het boeddhis me betekent in verband met het onderzoek rond de persoon Bhoedda, veel talen leren. Sans kriet is onmisbaar, evenals Pali, een Indisch dialect dat in de kloosters in Sri Lanka, het vroe gere Ceylon, Thailand en in Bir ma bewaard is gebleven en ver geleken kan worden met de kerktaal Latijn. Ook het Tibet- aans is nodig en als het even kan tevens het klassieke Chi nees. Vetter zelf is ook met een 'bepaalde vorm' van Chinees bezig. Mocht hij er ooit nog de tijd voor vinden, dan wil hij zich verder op het moderne Japans storten. En men verdiept zich in de heilige geschriften, ook wel het Boeddhawoord genoemd. Boeddha (dat is 'de verlichte') werd als Siddhartha Gautama geboren, hoogstwaarschijnlijk „Boeddhisme kent geen agres sieve zendingsdrang", zegt hij. Dat verschijnsel wordt wel ge signaleerd binnen de christelij ke en islamitische wereld. Met name-de angst voor de Islam neemt in ons land toe, zo blijkt uit allerlei publicaties. De Leid- se collega van Vetter, de islamo loog dr. P.S. Van Koningsveld, meent dat angst voor moslims voortkomt uit onbekenheid. Een feit is wel dat ons land aan zienlijk meer moslims telt (450.000) dan boeddhisten (on geveer 1000). Maar ook al zou het aantal boeddhisten net zo groot zijn, dan nog zou er zo goed als ze ker geen paniek uitbreken on der Nederlanders. Het boed dhisme is een 'stille' religie, waarbij het accent valt op de meditatie van 'innerlijke bevrij ding'. „Daarvoor is geen sacrale ruimte nodig om samen te ko men, zoals een kerk en een moskee, zegt Vetter. De boed dhistische leer kan gewoon thuis worden toegepast, op een paar uitzonderingen na. Aan de hand van de zogeheten maankalender, de perioden tus sen volle en nieuwe maan, wor den boeddhistische gelovigen uitgenodigd om naar de tempel te komen om een hele dag 'ge lijk de monniken te leven'. Vetter stamt uit een dorpje in het zuiden van Duitsland en volgde zijn universitaire studie in Wenen. In 1964 kreeg hij de kans om naar de Rijksuniversi- ongeveer 400 jaar voor onze persoonlijk geconfronteerd jaartelling. Zijn vader was ko- werd met de armoede, ziekte en ning in het noordoosten van In- ouderdom van mensen, wat dia. Tot aan zijn 29e levensjaar diepe indruk op hem maakte, bleef Bhoedda aan het hof en Hij had geen rust meer en ont- leidde een rijk leven. Totdat hij vluchtte het vorstendom van zijn vader. Onder een vijge boom ging hij in meditatie om tot innerlijke vrede (bevrijding) te komen. Boeddha ('de kern van zijn leer zie ik in het medi tatieve') ging een ascetisch le ven leiden. Hem werd duidelijk dat de dwaling van mensen oor zaak was van het leed op aarde. Om dat tegen te gaan is een in nerlijke bevrijding en reinheid nodig. Weg met de begeerten. Om dat 'optimaal' te verkrijgen stichtte Boeddha een monni kenorde. Hoewel het boeddhisme is ontstaan in de Ganges-vlakte in India, weid het na tal van oorlo gen vrijwel uit dit land verdre ven. Landen waarin boeddhis me nu de godsdienst is, zijn Thailand, Laos, Cambodja, Bir ma, Tibet en Vietnam. Vetter heeft er- (nog geen) verklaring voor waarom het boeddhisme zich nooit heeft uitgebreid rich ting westen. Wel groeit in Ame rika, waar zich ook boeddhisti sche tempels bevinden, en in Engeland de belangstelling voor de leer van Boeddha. Het is een geruisloos proces. Vetter maakt één uitzonde ring op het vredelievende ka rakter van de boeddhistische godsdienst, die overigens ook verschillende stromingen kent. In Japan is een boeddhistische sekte die wel agressief is. De laatste tijd loopt het aantal sek teleden hier echter weer terug. „Gelukkig maar, want het past niet bij de leer van Boeddha. Door de eeuwen heen is geble ken dat het boeddhisme een vreedzame zaak is, een bood schap van liefde, gelijk wat er in de bijbel staat over liefde en vergeving. Dat dwingt voor mij respect af, omdat ze ontmoe tingspunten zijn met het boed dhisme." Vaticaans document over beperking geboorten VATICAANSTAD AFP-CIC Het Vaticaan zal uiterlijk over negen maanden een document publiceren waarin de natuurlij ke geboortenbeperking wordt gepropageerd en de afwijzing van kunstmatige voorbehoed middelen wordt bevestigd. Het document is bestemd voor bis schoppen, universiteiten en in stituten voor gezinsvorming, zo heeft de pauselijke raad voor het gezin aangekondigd. Het Vaticaan heeft vijftig des kundigen uitgenodigd voor een driedaagse conferentie over na tuurlijke geboortenbeperking, die volgende week woensdag begint. De Rooms-Katholieke Kerk heeft kunstmatige middelen van geboortenbeperking, zoals de pil en het condoom, altijd veroordeeld. In zijn encycliek Humanae Vitae deed paus Paulus VI in 1968 een beroep op de rooms-katholieken deze middelen niet te gebruiken en door middel van periodieke onthouding de geboorten te be perken. BOEKBESPREKING Goddelijke supermarkt „De rest van dominee Butlers preek was gewijd aan aids. De Heer zij geprezen voor aids, zei hij. Het zou de judaïstische geest van de sodomieten straffen voor al hun walgelijke gruwelen. De pes tilentie zal een zuiverende invloed hebben, voor spelde de dominee." Het citaat is opgetekend in het omvangrijke boek van de Ierse auteur Malise Ruthven en wordt gepreekt in de Amerikaanse neo-nazi-kerk, ook wel de Church of Jesus Christ Christian- Aryan Nations genoemd. Ruthven trok een half jaar lang in een oude kampeerbus kriskras door de Verenigde Staten. Het voornaamste doel van zijn boeiende trektocht was om persoonlijk in contact te komen met de leiders van allerlei gods dienstige sekten, zoals de Mormonen en de Bhag- wan-beweging en de leidende figuren van de fun- damentalische kerken. Ook in zijn boek een verslag van zijn logeerpar tij bij de 'Love Family' in de buurt van Seattle, ge leid door een man die zegt Jezus te hebben ge zien, 'met of zonder de hulp van LSD', schrijft Ruthven er nog bij. Op zijn gevarieerde zwerf tocht natuurlijk ook ontmoetingen met de blijk baar onuitroeibare maar wel schatrijke tv-domi- nees, die maar blijven doorgaan met het aanprij zen van hun bijbelse boodschap, ook al zijn enke len van hen in opspraak gekomen door seksuele en financiële schandalen. Sekten In Amerikaeen reis langs Amerika's kinderen van God Malise Ruthven. - Rijswijk Him ar. 1992. - 323 p. Prijs: 39,50 gulden. Radioteksten 'Op eigen kracht' is een boekje met 34 korte over wegingen van Ida Bunte. De auteur is humanis tisch raadsvrouw in het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft. Hier heeft ze, naast haar werk als geeste lijke begeleider, al jarenlang een radioprogramma voor de ziekenomroep. Een aantal van deze ra dioteksten is nu gebundeld tot dit boekje. De overwegingen zijn niet alleen bedoeld voor zieke en eenzame mensen, maar zeker ook voor ieder een die in het dagelijks leven wel eens een steuntje in de rug kan gebruiken. Uit de teksten, die bedoeld zijn om zo nu en dan te lezen en te herlezen, kan de lezer inspiratie putten. Op eigen krachtoverwegingen voor ziekenradioteksten voor de ziekenomroep Ida Bunte. - Ermelo Interior, 1992. - 95 p. Prijs: 19,50 gulden. Bondgenootschap Een niet gemakkelijk, maar interessant boek is 'Donkere Majesteit' van Hilde Burger. Het gaat over God en zijn bondgenoot, de mens, en hoe het bondgenootschap dat zij van het begn af aan hebben gesloten, vorm krijgt in de bijbelse verha len. De auteur wil laten zien dat Gods geschiede nis met de mens van een totaal andere orde is dan de wereldse geschiedenis. Als middel ge bruikt zij hiervoor geloofsverhalen, die tonen wat er bij komt kijken om te leven naar het verbond. Het boek is opgedeeld in drie hoofdstukken: Huilen, Verbergen en Gedenken. Uitgaande van het bondgenootschap wordt achtereenvolgens op het huilen van de bondgenoten, de verborgen heid van God in de bijbelse verhalen en de bete kenis van het gedenken ingegaan. Voor de actieve lezer die bereid is het één en ander te herlezen en zelf mee te gaan in de zoektocht waarin Burger voorgaat, is dit bezoek zeker een aanwinst. Donkere majesteitbijbelverhalen tegendraads gelezen Hilde Burger. - Baam Ten Have, 1992. - 224 p. Prijs: 39,50 gulden. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIEiJ.de Vries, G.P. Arnold (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Henk van der Post (adp. telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelmmalaan 18.2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a. 2161 HM Lisse. 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54.2300 AB Leiden. Postbus 83.2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. ADVERTENTIES ma.-vri). van 08.00-1700 uur: Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vri|. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (md. BTW) perkwartaal80.10 per kwartaal (post)113.85 perjaar 310.85 per maand27.80 (Automatische incasso) Advertenties 071-161367/161363 AGENDA ZATERDAG 5 DECEMBER Lisse Countrydansavond met live muziek, org. North-Hill Coun try Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11, aanvang 21.00 uur. ZONDAG 6 DECEMBER Leiden Archeologisch spreekuur in de Taffeh-zaal van het Rijksmuse um van Oudheden. Rapenburg 28, van 13.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst van de COC-jon- gerenafdeling over het boek 'Meer dan vriendinnen' van Anne Kersten, in het LHW aan de Langegracht, aanvang 20.30 uur. Noordwijk Sinterklaashengelwedstrijd door HSV De Sportvisser, Noordzeestrand, vistijd van 8.15 tot 12.15 uur. Noordwijkerhout Regio Dart Toernooi van de Ned. Dartbond, De Schelft, aanvang 12.00 uur. MAANDAG 7 DECEMBER Leiden Regionaal spreekuur van het CNV in het gebouw van CNV - Jongerenorganisatie, Haagweg 52/c, van 19.00 tot 20.00 uur. Thema-avond over aids en Kruiswerk in het Leidse HIV- café, inleiding door een wijk ziekenverzorgende, aanvang om 20.00 uur. Wedstrijd Vakantie-films, ge- org. door de Leidse Video en Smalfilm Liga, in Wijkcentrum Aktief, Berlagestraat 2, aan vang 20.00 uur. HET WEER ROB GROENLAND Monte-Carlomethode Afgelopen dinsdag werd op diverse weercentra in de wereld (ook in ons land) een beetje historie gemaakt door het invoeren van een geheel nieuwe hulpmethode bij het op stellen van een weersverwachting, genaamd de 'Monte-Carlometho de'. Naar deze methode is jarenlang onderzoek gedaan en bij het invoe ren is eigenlijk een hele nieuwe trend gezet in de weersvoorspel ling. Deze methode houdt in dat het computermodel, dat het weer voor de komende dagen uitrekent, niet 1 keer wordt gedraaid maar ve le keren achter elkaar. Essensieel hierbij is dat men bij de huidige weertoestand telkens kleine fouten aanbrengt, die vervolgens in de computer worden gestopt. Dus er wordt bijvoorbeeld bij de werkelijk gemeten temperatuur in Helsinki 1 graad Celsius afgetrokken en dit wordt vervolgens ingevoerd in de computer. Dit wordt ook een groot aantal keer achter elkaar gedaan bij andere stations, waarbij de computer met al deze afwijkingen gaat rekenen. Uiteindelijk kijkt men naar de in vloed van deze fouten op het totale berekende weerpatroon voor de ko mende dagen. Als blijkt dat de ver schillende berekeningen extreem afwijken van elkaar (bijvoorbeeld de ene berekening zegt dat het 20 graden vriest met sinterklaas, ter wijl de andere berekening zomer weer aangeeft voor de goedheilig man), dan moet de weersverwach ting voor de komende dagen met een grote korrel zout worden geno- Mocht blijken dat de diverse uit komsten sterke overeenkomsten vertonen, dan zijn de berekeningen van die dag heel betrouwbaar te noemen. Met andere woorden: de huidige computerberekening is dan niet zo gevoelig voor allerlei fouten. De meteoroloog krijgt in het ver volg, naast de uitdraai van het computermodel, ook een betrouw- baarheidscijfer over die specifieke berekening. Dit hele nieuwe pro ject is opgezet door het Europesch weercentrum in Reading (vlakbij Londen). Aan dit centrum zijn alle lidstaten verbonden en ook de Ne derlander betaalt hier netjes aan mee. In de jaren zeventig is dit Centrum opgezet, waarbij de krachtigste computers van de we reld zijn geïnstalleerd. Uit vergelij kingen met andere cent.a is geble ken dat dit centrum tevens de al lerbeste blijkt te zijn. Van de 100 dagen wordt op 80 tot 85 dagen het weer voor de volgende dag met succes voorspelt en dan de Neder lander maar klagen dat er niets klopt van de weersverwachting.... HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Zuid-Noorwegen: Veranderlijk bewolkt en langs de Noorse westkust. Middagtemperatuur rond 4 graden, "s Nachts in het binnenland lichte vorst. Zuid-Zweden: Zaterdag bewolkt, regen Zondag wisselend bewolkt en winterse buien. Mid dagtemperatuur dalend naar waarden op of iets boven het vriespunt. Zon dag- en maandagnacht hchte tot matige vorst. Denemarken: Wisselend bewolkt en bui en, mogelijk met hagel en onweersbuien, in Schotland sneeuwbui en. Later in Ierland, Cornwall en Zuid- Engeland afnemende buiigheid en wat meer zon. Zondag overal bewolkt en re genachtig. Maxima van 5 graden in het noorden tot een graad of 8 langs de zuidkust. België en Luxemburg: Zaterdag af en toe zon, afgewisseld met een enkele bui. Zondag verder toene mende bewolking gevolgd door regen. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden, in het heuvelland enkele graden lager. Duitsland: In het algemeen veel bewolking en voor al in het midden en noorden buien. In het heuvelland en het middelgebergte boven de 400 meter met sneeuw. In het zuiden mogelijk wat lichte neerslag. Maxima dalend naar 3 tot 7 graden. Madeira: Wolkenvelden, slechts nu en dan zon. Zaterdag mogelijk een enkele bui. Maxi ma ca. 22 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden maar langs de noordkusten ook bewolking. Droog. Maxima 22 tot 25 graden. Marokkaanse westkust: Vooral in het noorden wolkenvelden en op zaterdag mogelijk een bui. In het zui den bij Agadir droog en overwegend zon nig. Maxima van 18 graden bij Tanger tot 23 bij Agadir. mende kans op een aantal fikse regen en onweersbuien. Middagtemperaturen dalend naar 18 graden. Frankrijk: Zaterdag wisselend bewolkt en kans op enkele buien. Zondag vanuit het westen snel toenemende bewolking overal ge volgd door regen. In de Franse-Alpen in de loop van zondag boven de 1500 me ter sneeuw. Maxima van 7 graden in het noorden en noordwesten tot 14 graden aan de Middellandse-zeekust. Corsica en Sardinië: Veel bewolking en enkele regen- en on weersbuien. Zondag af en toe zon en langzaam afnemende buienkansen. Middagtemperatuur zaterdag 16, zon dag ongeveer 14 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het noorden en midden kans op regen- en onweersbuien. Langs de kust met Bisca- je zondag een stevig aantrekkende wind. In het zuidoosten aan de costa del sol en de costa blanca regelmatig zon en waarschijnlijk helemaal droog. Maxima rond 13 graden, maar in Benidorm en Malaga zo'n 18 graden. Portugal: In het algemeen veel bewolking en nu en dan wat regen. Langs de Algarve nu en dan zon, maar ook daar waarschijn lijk niet helemaal droog. Middagtempe ratuur van 13 graden bij Porto tot 18 graden aan de zuidkust. ZATERDAG 5 DECEMBER 1992 Zon-en maanstanden Zon op 8.31 zonondt Maan op 13.44 maan on Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.27 Laagwater 7.17 en 19.16 Weerrapporten 4 dec 19 uur: BrusseJ wa» bew. Cyprus waar bew. Dublin licht bew. Frankfurt waar bew. Genève regen Helsinki sneeuw Innsbruck waar bew. Istanbul half bew. Klagenfurt waar bew. Luxemburg motregen half bew. zw8 18 15 Warschau on Bew Buenos Aires half be BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12