GOED NIEUWS IS SOMS OM VAN TE WALGEN. ZATERDAG 5 DECEMBER 1992 De supertanker Aegean Sea is op de rotsen gelopen en opengescheurd. Tienduizenden tonnen ruwe olie liggen als een doodskleed voor de Spaanse kust. Een gebeurtenis om van te walgen. Door de doodsangst in de ogen van deze zeehond (slachtoffer van de ramp met de Exxon Valdez in Alaska) dringt de ware betekenis van een dergelijke gebeurtenis tot ons door. Elet spreekt vanzelf dat de verontwaardiging bij dit soort milieurampen groot is. Hoe kan dat gebeuren, vraagt iedereen zich verbijs terd af. Goed nieuws geeft hierop het antwoord. Doet verslag van de fei ten, maar neemt daarmee alléén geen genoegen. Goed nieuws graaft dieper en laat ook de oorzaken zien. En die zijn vaak veel ingewikkelder dan het simpele "Menselijk falen" dat in perscommuniqués wordt vermeld. We laten zien dat de drang naar steeds grotere welvaart wel móet leiden tot zulke rampen. Want de kapitein van zo'n tanker heeft misschien een fout gemaakt, maar het is meestal te simpel om één zondebok aan te wijzen. Mensen bewust maken van de gevolgen van een manier van leven, ook daar gaat het om bij goed nieuws. Niet als moralistische schoolmeester, maar om alle feiten en argu menten op een rijtje te krijgen. Dat gebeurt op de nieuwspagina's van de krant èn in de redactionele analyses. In die analyses willen we de mensen een spiegel voorhouden. Bijvoorbeeld door erop te wijzen dat we de verontwaardiging over zo'n ramp ook op onszelf kunnen betrekken. Grote aantallen tankers doorklieven immers dagelijks de wereldzeeën om ons te helpen aan brandstof voor onze auto's, brommers en motorboten. Of om de petrochemische industrie te voeden die ons 7;'- helpt voorzien van alle gemakken waarmee we ons zo graag omringen. Natuurlijk geven we in de commentaren onze journalistieke onpartijdig heid even op. Het zijn persoonlijke meningen waarmee we wat los willen maken. Of waarmee we lezers argumenten willen aan reiken, die ze naar eigen inzicht kunnen gebruiken of verwerpen. Maar met die kant tekeningen bij het nieuws laten we ook ons gezicht zien als het gaat om zaken dichter bij huis. Bijvoorbeeld als het debat over de veiligheid van de lucht vaart fel oplaait, nadat een vliegtuig op de Bijlmermeer is neergestort. Als onze eigen stranden weer eens worden besmeurd met olie en teer. Of als het land in rep en roer raakt over het vluchtelingen- en asielbeleid. Goed nieuws wordt nu eenmaal gemaakt door mensen voor mensen. Onpartijdig als het feiten betreft en persoon lijk in de commentaren. Want de feiten zijn heilig en commentaar is vrij. In die zin zetten we ons dagelijks in om ook nieuws om van te walgen als goed nieuws op onze pagina's te krijgen. R. Frisart Chef redactie Binnen- en Buitenland, Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10