V-raad eens over ingrijpen Somalia Buitenland Denemarken blij met Brits voorstel inzake Maastricht Ruzie in Russische parlement w Panic mag niet meedoen aan verkiezingen Servië 'Doe watje niet laten kunt, het oordeel zal ik toch niet beleven' VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 7 schappelijke Persdienst Poging tot brandstichting Mauthausen LiNZ Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op don derdag geprobeerd brand te stichten bij de gedenkplaats van het voormalige concentratiekamp Mauthausen in Oostenrijk. Het monument raakte licht beschadigd. Van de daders ontbreekt elk spoor. Bomaanslag Medellin: 14 doden bocota Bij een bomaanslag in de Colombiaanse stad Medellin zijn gisteren 14 mensen omgekomen, onder wie 10 agenten. Een zware autobom ontplofte dichtbij het voetbalstadion 'Anastasio Girardot'op het moment dat duizenden voetbalfans het stadion verlieten. De bomaanslag is nog niet opgeëist, maar aangeno men wordt dat de plaatselijke drugsmaffia verantwoordelijk is. Ruim 2 miljoen misdrijven in Rusland moskou De Russische politie heeft de afgelopen tien maanden het recordaantal van 2,2 miljoen misdrijven geregistreerd; 21 procent meer dan over dezelfde periode vorig jaar. Volgens Boris Goebin, hoofd van het bureau voor de statistiek van het Russi sche ministerie van binnenlandse zaken, is de enorme toename te wijten aan de chaotische situatie in Rusland. Ook de onderbe zetting, onderwaarderingen onderbetaling van het politiekorps speelt volgens hem een rol. Rode Khmer laat VN-soldaten vrij Phnom penh» De Rode Khmer heeft vandaag de zes gegijzelde VN-militairen vrijgelaten die drie dagen eerder gevangen waren genomen bij een waarnemingsmissie. Volgens de VN heeft de Rode Khmer aan de vrijlating geen voorwaarden gesteld. De VN- militairendrie Britten, twee Filipijnen en een Nieuwzeelander werden door de Rode Khmer beschuldigd van spionage. Vaticaan komt met tv-programma Vaticaanstad» Het Vaticaan brengt met ingang van dinsdag da gelijks een tv-programma van een half uur in de ether. Het pro gramma wordt gemaakt door de katholieke radiozender 7e- lepace en zal voor een groot deel in het teken staan van de dage lijkse agenda die de paus afwerkt. Het programma wordt dage lijks vanaf 18.00 uur (Westeuropese tijd) per satelliet uitgezon den en is te ontvangen in Europa, Noord-Afrika en het Midden- Oosten. Oud-premier Shamir geopereerd Jeruzalem» Oud-premier Shamir heeft gisteren een buikoperatie ondergaan. De 77-jarige Shamir was zondag in het ziekenhuis opgenomen, omdat hij zich niet goed voelde. Artsen constateer den een door een tumor veroorzaakte darmbloeding. Bij de ope ratie werd het gezwel verwijderd. De artsen konden nog niet zeggen of het een kwaadaardig gezwel was. Portugal wil Gusmao hebben brussel Portugal onderzoekt de mogelijkheid om Indonesië te vragen de Oosttimorese verzetsleider Xanana Gusmao uit te le veren. Gusmao werd op 20 november door het Indonesische le ger opgepakt. Eerder deze week hield hij voor televisie, een vol gens de verzetsbeweging Fretilin afgedwongen, pro-Indonesië toespraak. Major wil drie punten-plan voorleggen geven van het zogeheten subsi diariteitsbeginsel. Dat behelst dat beslissingen in de toekomst op een zo laag mogelijk niveau worden genomen. Ten tweede zou de Deense regering een ver klaring moeten opstellen waarin wordt uitgelegd welke onderde len van het verdrag de Deense bevolking verontrusten. Ten slotte zou er een verklaring van de lidstaten moeten komen, waarin nog eens de belangrijk ste elementen van het verdrag worden geanalyseerd. Schlüter liet doorschemeren met Majors voorstellen een tweede referendum aan te dur ven. Een derde kans is er echter niet, aldus Schlüter. Dan rest Denemarken nog slechts het al ternatief van uittreding uit de Eerste Amerikaanse mariniers geland correspondent De Britse premier Major meent een elegante uitweg te hebben gevonden voor de Deense pro blemen met het Verdrag van Maastricht. Hij wil de EG-top, eind volgende week in het Schotse Edinburgh, een drie punten-plan voorleggen, waar mee de Deense regering bij een tweede referendum over Maas tricht een meerderheid van ja- stemmen moet binnenhalen. De Deense premier Schlüter noemde het plan van Major gis teravond „een goed uitgangs punt voor een bevredigende op lossing". Major staan drie verklaringen voor ogen. Ten eerste zouden de EG-regeringsleiders in Edin burgh tekst en uitleg EG. belgrado/sarajevo ap Premier Panic van rest-Joego- slavië (Servië en Montenegro) mag van de Servische verkie zingscommissie niet meedoen aan de presidentsverkiezingen omdat hij nog geen jaar in Ser vië woont. Panic, Amerikaans staatsburger, gold als de belang rijkste rivaal van president Milosevic. De regel dat een presidents kandidaat minimaal een jaar in Servië moet wonen, werd begin vorige maand op aandringen van aanhangers van Milosevic in het parlement aangenomen. „Een politiek besluit", aldus Dragan Karajovic, woordvoer dervan Panic. Enkele Servische oppositie partijen hebben aangekondigd de verkiezingen re boycotten nu Panic's kandidatuur is gewei gerd. De premier zal tegen het besluit in beroep gaan bij het constitutioneel hof. Door de aanhoudende ge vechten rondom de luchthaven van Sarajevo hebben de VN de Duw- en trekwerk na conflict over stemprocedure Duwen en trekken in het Russische parlement. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Een heuse vechtpartij in het Russische parlement gisteren. „Rusland is voor het oog van de hele we reld te schande gezet", oordeelde economie-mi nister Netsjajev. „Onze afgevaardigden hebben er een Japanse of Taiwanese boel van gemaakt", verzuchtte de presentatrice van het Russische tv- Hoewel, echte vechtpartij. „Daarvan kun je pas spreken als je een klap in je gezicht hebt gekre gen", zei de democraat Sjabad. „Het viel best mee. Het was eigenlijk meer een beetje duw- en trekwerk." De democraten waren woedend op Chasboela- tov. Tegen hun zin had de parlementsvoorzitter weten door te drukken dat over een aantal be langrijke wijzigingen in de ontwerp-grondwet een geheime stemming zal worden gehouden. Vijf parlementariërs stormden daarop naar de presi diumtafel en schreeuwden tegen Chasboelatov dat hij het reglement aan zijn laars lapte. „Bewaar me voor deze beledigingen", riep Chasboelatov boos. Het aantal schreeuwende de mocraten voor zijn neus nam snel toe. „Behoed me voor deze mensen", schreeuwde hij vervol gens. Dat lieten de afgevaardigden niet op zich zitten. Het Front van Nationale Redding, onder leiding van de breedgeschouwderde Konstan- tinov, stormde de voorzitter te hulp. President Jeltsin verliet haastig de zaal. Chasboelatov sloot daarop snel de vergadering. Volgens Chasboelatov was de gebruikelijke ma nier van stemmen (per druk op de knop van het computersysteem, waarbij meteen het individue- foto reuter cennady galperin le stemgedrag wordt vastlegd) te onrustig en voel den veel Volksafgevaardigden zich onvrij. „U moet in rust en zonder druk van wie dan ook kunnen stemmen", aldus Chasboelatov. Natuurlijk hadden de radicale democraten ge lijk met hun argument dat de kiezers moeten kunnen controleren hoe hun vertegenwoordigers zich in Moskou gedragen. Maar ze riepen ook dat het presidium met de uitslag van een geheime stemming kon knoeien. Chasboelatov op zijn beurt suggereerde dat bij een niet-geheime stem ming de tegenstanders van Jeltsin bij terugkeer thuis problemen zouden krijgen. Uitspraken die aantonen dat vooral achterdocht de jonge Russi sche democratie parten speelt. De echte klappen moeten bovendien nog val len. „Het hoogtepunt van de politieke gevechten verwacht ik morgen en overmorgen", zei vice- premier Macharadze gisteravond. Want vandaag zal het parlement voor de keuze komen te staan. Iedereen in de Russische politieke top was het er over eens dat Jegor Gaidar zal worden voorge steld als de nieuwe premier. „Of hij het haalt is een tweede, maar ik geef hem negentig procent kans", zei vice-premier Sjoemeiko gisteren. En Gaidar zelf? Er ligt een ontwerpresolutie stemgereed die zijn economische beleid afkeurt en de shocktherapie wil inwisselen voor 'andere hervormingen'. „Wat nou andere hervormingen", riep hij gisteren. „Jullie willen de prijzen bevrie zen, het planbureau heroprichten, de privatise ring stopzetten en straks ook weer kampen in richten voor de 'agenten van het imperialisme'. Sjoemeiko zei het gisteren al: „Die Gaidar heeft het afgelopen jaar politiek een heleboel bijge leerd. Zo'n man moet je niet vervangen." humanitaire luchtbrug nog niet hervat. De hulpvluchten werden dinsdag opgeschort nadat een transportvliegtuig was bescho ten. Gisteren werd bij het vlieg veld het toestel van VN-com- mandant Philippe Morillon on der vuur genomen en getroffen door zes kogels. Het toestel landde later veilig in de Kroati sche hoofdstad Zagreb. De ministers van buitenland se zaken van 40 landen die zijn aangesloten bij de Organisatie van de Islamitische Conferentie (OIC) hebben gisteren in het Saudische Jiddah de VN op nieuw opgeroepen militaire ac tie te ondernemen om de mos lims in Bosnië te beschermen. Ook drongen ze aan op de on middellijke opheffing van het VN-wapenembargo tegen Bos- De ministers gaven de VN in de slotverklaring tot 15 januari de tijd om tot actie over te gaan. In de verklaring staat echter niet wat er zal gebeuren als dat ul timatum wordt genegeerd. Spanning stijgt in Kosovo na schietpartij PRISTINA AFP-Rtr-UPI Een 27-jarige Albanees is giste ren in Pristina, de hoofdstad van de Servische provincie Ko sovo, omgekomen bij een con frontatie tussen agenten in burger en handelaren. Een an dere Albanees raakte ernstig gewond. Na de gebeurtenissen is de situatie in de provincie, waar 90 procent van de bevol king Albanees is en de politie agenten voornamelijk Serviërs zijn, enorm gespannen. Een politiefunctionaris zei dat de agenten slechts het vuur hadden beantwoord van twee Albanezen die hun wapens hadden getrokken en probeer den te ontsnappen. Volgens de Democratische Liga van Koso vo had de politie het vuur ge opend op een ongewapende menigte. De Liga meldde dat de Servische politie een razzia hield op de groentemarkt in het centrum van de stad en zonder enige reden een siga rettenhandelaar afranselde. Op het moment dat zijn broer hem te hulp wilde komen, be gonnen de agenten te schieten. Amerikaanse soldaten in de rij voor controle van hun tandheelkundige gegevens. De leden van de 10e Moun tain Division bereiden zich voor op vertrek naar Somalia. foto reuter peter /ones Een vooral uit Amerikaanse soldaten bestaande VN- strijdmacht gaat orde op zaken stellen in Somalia om de voedselhulp aan de hongerlijdende bevolking te bescher men. De Veiligheidsraad van de VN stemde gisteravond eensgezind voor een militaire hulpoperatie, die vooral is gericht tegen de bendes die de voedselkonvooien over vallen. Somalia kunnen blijven. Ook wordt niet gesproken over een VN-rol bij het opzetten van een burgerregering in het stuurloze land. De VS vormen met 28.000 sol daten de kern van de vredes macht. Ook het bevel berust bij een Amerikaan, luitenant-gene raal Robert Johnston van het korps mariniers. Johnston was tijdens de Golfoorlog de stafchef van generaal Norman Schwarz kopf. Washington benadrukte echter het multinationale ka rakter van de operatie. Frankrijk heeft 2000 soldaten van het in Afrika goed thuis zijnde Vreem delingenlegioen aangeboden. Ook Italië, de vroegere koloniale WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De eerste Amerikaanse mari niers zijn vanmorgen al aan land gegaan op de stranden na bij de hoofdstad Muqdisho. Ook Frankrijk en Italië hebben troe pen toegezegd voor de VN- macht, die onder Amerikaans bevel komt te staan. België, Ca nada, Egypte, Nigeria, Pakistan, Zimbabwe en Kenya overwegen soldaten beschikbaar te stellen. De Veiligheidsraad gaf de vre desmacht de vrijheid „alle noodzakelijke middelen te ge bruiken" om de hulpverlening veilig te stellen. De resolutie zegt niet hoe lang de troepen in heerser in Somalia, levert enke le duizenden soldaten. De Amerikaanse mariniers zullen de haven en het vliegveld van Muqdisho bezetten en de komst van de Amerikaanse hoofdmacht voorbereiden. Vandaag is ook het overvlie gen begonnen van nog eens 16.000 mariniers van de eerste Marine Expeditionary Force uit het Califomische Camp Pendle ton. Hun materieel is al vanaf de Amerikaanse eilandbasis Diego Garcia op weg naar het Oostafrikaan se land. De Amerikaanse president Bush wil dat de Amerikaanse troepen voor de ambtsaanvaar ding van zijn opvolger Clinton op 20 jaunari weer uit Somalia zijn vertrokken. Het Clinton- kamp vreest echter het ergste. Volgens hen dreigt Clinton ver- zield te raken in een langdurige operatie terwijl Bush afscheid neemt als 'de redder van hon gerend Afrika'. Honecker houdt monoloog tegen rechters BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De bouw van de Muur in 1961 was een rechtmatige en juiste beslissing. Het was een besluit van wereldhistorische beteke nis, waarmee de Derde Wereld oorlog werd voorkomen. Dat verklaarde de voormalige Oost- duitse leider Honecker gisteren voor de rechtbank in de Duitse hoofdstad Berlijn, waar hij te recht staat wegens de dodelijke schoten aan de Muur. De 80-jarige wilde van een persoonlijke schuld niets weten. „Fysiek heb ik niemand dood geslagen, noch het bevel daar toe gegegeven", zo zei hij. Hij was wel bereid de politieke ver antwoordelijkheid op zich te nemen. Aan het einde van zijn mono loog richtte Honecker zich di rect tot zijn rechters: „Doe wat je niet laten kunt, het oordeel zal ik toch niet beleven." Daar op applaudisseerde zijn aan hang in de rechtszaal. Na drie procesdagen stonden aanhangers en tegenstanders van Honecker gisteren weer in de rij om een van de schaarse plaatsen op de publieke tribune te bemachtigen. Nadat de rech ter alle verzoeken van Honec- kers advocaten om het proces te stoppen, had weggewuifd, kreeg de oude stalinist het woord. Eerst wat nerveus, later zelfver zekerd, rekende Honecker af met het kapitalisme en zijn jus titie. Een verdediging was niet nodig, omdat hij gezien zijn ziekte het einde toch niet zou beleven, zei hij, om daar gelijk aan toe te voegen dat het hele proces „een farce, een politiek theaterstuk" is. Een rechtvaardig politiek en moreel oordeel over de DDR verwacht hij niet. „Vandaag worden diegenen misdadigers genoemd, die gisteren nog als partners werden begroet en als staatsgast welkom werden ge heten", zei hij in een toespeling op het staatsbezoek dat hij in 1987 aan de Bondsrepubliek had gebracht. Daarna verliet Honecker wankelend de rechts zaal. De zaak wordt maandag voortgezet. Litouwen kiest op 14 februari nieuwe president VILNIUS DPA In Litouwen kunnen de kiezers op 14 februari naar de stembus om een president te kiezen. Dat heeft het Litouwse parlement, de Sejm, gisteren besloten tij dens een buitengewone verga dering. Het besluit betekent een be krachtiging van de nieuwe Grondwet, die bepaalt dat er vier maanden na parlemenst- verkiezingen ook presidentsver kiezingen moeten worden ge houden. Tot die tijd neemt Al- girdas Brasauskas, de leider van de Litouwse Democratische Ar beiderspartij (LDAP), de functie van president waar. De LDAP, de opvolger van de de Communistische Partij van Litouwen, behaalde tijdens de parlemenstverkiezingen van 25 oktober en de tweede ronde op 15 november een grote over winning. Opnieuw golf van arrestaties onder maffiosi ROME EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT Het offensief van de Italiaanse staat tegen de maffia gaat on verminderd voort. In Midden- en Zuid-Sicilië werden gisteren in alle vroegte 96 mensen gear resteerd. De zogenoemde 'Ope ratie-Wedergeboorte', waaraan meer dan 400 politie-agenten deelnamen, was mogelijk ge maakt door de verklaringen van twee 'spijtoptanten'. Vooral de maffia uit het ge bied rond de steden Caltaniset- ta en Gela is zwaar getroffen. De gisteren opgebrachte maffiosi worden beschuldigd van meer dan 50 moorden en de afper sing van honderden onderne mers en winkeliers. Een Italiaanse a.iti-maffia- rechter heeft gisteren in zijn woning in de Siciliaanse hoofd stad Palermo zelfmoord ge pleegd. De jurist was vier dagen tevoren door een informant er van beschuldigd banden met de maffia te onderhouden en cor rupt te zijn. Weer aanslag op blanken in Zuid-Afrika JOHANNESBURG P.v.NUÜSENBURG CORRESPONDENT Bij een aanslag op een restau rant in de Zuidairikaanse stad Queenstown zijn gisteren 18 mensen, allen blank, gewond geraakt. Vijf van hen verkeren in levensgevaar. Een nog onbekend aantal aanvallers opende het vuur op gasten in het restaurant in de stad in het oostelijke deel van de Kaapprovincie en richtten in korte tijd een enorme ravage aan. Volgens de politie is de wa re toedracht van het drama nog niet duidelijk, omdat ooggetui gen elkaar tegenspreken. Het is de tweede aanval bin nen vijf dagen op blanken in dit gebied. Zaterdag werden vier mensen gedood en raakten er 17 gewond bij een aanval op een golfclub in King Willi- amstown. Voor die aanslag heeft het APLA, de gewapende arm van het radicale Pan Africa- nist Congress (PAC), zich ver antwoordelijk gesteld. Britse Post schrapt ruim 16.000 banen LONDEN DPA-KRF Bij de Britse Post verdwijnen de komende vijf jaar ruim 16.000 banen. De vermindering van het aantal arbeidsplaatsen wordt grotendeels bereikt door natuurlijk verloop, zo liet be stuursvoorzitter Bill Cockbum gisteren weten. Bij de posterijen werken nu ongeveer 250.000 De sanering heeft bij de op positie vragen opgeroepen. Een Labour-woordvoerder uitte het vermoeden dat er banen bij de de Britse Post moeten verdwij nen om privatisering mogelijk te maken. Cockburn sprak deze koppeling echter tegen. Er be staat vooral in Londen overca paciteit door het aanhouden van de IRA slaat toe in Manchester: 64 gewonden LONDEN CEES VAN 2WEEPEN CORRESPONDENT Bij twee bomexplosies in het centrum van Manchester zijn gisteren 64 mensen licht ge wond geraakt. De bommen wa ren geplaatst door het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Volgens de politie was er vante- voren geen waarschuwing bin nengekomen. De eerste bom ging 's mor gens vroeg af, op een moment dat duizenden mensen op weg waren naar hun werk. Hierbij r.Likten zeker veertien mensen gewond. Zeven minuten later waarschuwde de IRA dat in to taal vier bommen zouden ont ploffen. De anonieme beller bleef echter vaag over de plaat sen waar de explosieven lagen. Enkele minuten later ging de tweede bom af, die ruim 50 mensen verwondde. Veel van de slachtoffers waren mensen die door de politie waren geëva cueerd na de eerste explosie. De politie bracht na de tweede ont ploffing nog tien 'verdachte' pakjes tot ontploffing, maar geen daarvan bleek explo: te bevatten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7