'Illegale werknemers op contractbasis laten blijven' Vrachtwagens worden op bestelling gestolen Binnenland 'Politiechefs moeten hun kritiek voor zich houden' S Hirsch Ballin pleit voor strenger drugsbeleid 'Exotische dieren' Energie voor gezinnen VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 CPD Gemeenschappelijke Persdienst Penning voor homobeleid Ter Beek den haag Minister Ter Beek (defensie) en luitenant-kolonel Re- né Holtel, krijgen op 17 december de Bob Angelo-penning 1992 uitgereikt voor hun pogingen de krijgsmacht „homovriendelijk" te maken. De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homo seksualiteit COC reikt de penning jaarlijks uit aan personen die zich op bijzondere wijze hebben ingezet voor de homo-emanci patie. Friezen demonstreren tegen racisme Leeuwarden Naar schatting 1.500 tot 2.000 mensen hebben gis teravond in Leeuwarden deelgenomen aan een demonstratie te gen racisme en fascisme. De opkomst was volgens de organisa tie, een samenwerkingsverband van een groot aantal organisa ties, boven verwachting. De deelnemers, die regen en hevige windvlagen moesten trotseren, werden toegesproken door on der anderen de Cambuur-spelers Winnie Haatrecht en Jan Gös- gens en de Friese schrijver Willem Verf. WAO-debat pas in 1993 den haag» De Tweede Kamer debatteert in de tweede helft van januari over de WAO-voorstellen van het kabinet. Het verzoek van Groen Links nog vóór de Kerst een debat op hoofdlijnen te houden, werd gisteren door de regeringspartijen afgewezen. WVC mogelijk naar Den Haag den haag Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur (WVC) in Rijswijk verhuist mogelijk in 1996 naar Den Haag. De Rijksgebouwendienst wil na 1995 een ministeriegebouw la ten verrijzen in de buurt van het Centraal Station in Den Haag. Dit maakt deel uit van een groter project in samenwerking met de gemeente Den Haag. WVC heeft voor de huidige huisvesting in Rijswijk een contract dat op 1 januari 1996 afloopt en „heeft de neuzen en oren wel richting Den Haag staan". Door de ver huizing zou Den Haag er 1.900 ambtenaren bij krijgen. Straf voor opruiende pamfletten goningen» Een 22-jarige Groninger die vorig jaar in de week voorafgaand aan de (afgelaste) voetbalwedstrijd Ajax-FC Gro ningen pamfletten verspreidde waarin hij opriep in groten getale naar de Grote Markt te komen om daar „de joden" aan te vallen is gisteren veroordeeld tot een boete van 2.000 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht weken. De rechtbank in Groningen veroordeelde de man wegens opruien tot strafbare feiten en kwam met de uitspraak boven de geëiste straf van vijf honderd gulden. Andere Groningers werden gestraft voor het 'bestellen' en in bezit hebben van strijkerbommen. den haag gpd Minister Hirsch Ballin (justitie) vindt dat de korpchefs van de politie en officieren van justitie i moeten ophouden met het spuien van openlijke kritiek op elkaar en de politiek. De minis ter roept hen op de „eenheid" te bewaren, opdat de aanpak van de criminaliteit niet wordt _1 geschaad. Hirch Ballin zei dat gisteren op een bijeenkomst van het Co- ordinerend Politie Beraad (CPB) J in Amsterdam. De bewindsman reageert met zijn 'appèl' op kri- - tische uitlatingen van onder an deren hoofdcommissaris Nord- k holt van de Amsterdamse poli- amsterdam anp Minister Hirsch Ballin van justi tie heeft gisteren in de Amstel- kerk in Amsterdam tijdens een congres over 'Samenleving en Veiligheid' gepleit voor. een strenger drugsbeleid. „Er moet intensievere aandacht van de politie worden besteed aan de nederwiet-teelt op grote schaal", aldus de minister. „Ne derland kan het zich echt niet permitteren op dit toch al zo precaire beleidsterrein de risee van Europa te worden." Daar naast overweegt Hirsch Ballin in overleg met de gezondheids zorg de afkickprogramma's voor ernstige harddrugsver- slaafden op te voeren. Met zijn betoog in Amster- den haag Om de aandacht van de Tweede Kamer te vestigen op de illegale handel in tropische vo gels heeft de Vogelbescherming in het Haagse Nieuwspoort een tropisch woud 'nagebouwd', com pleet met een keur aan (namaak) exotische, en bij de handelaren zeer in trek zijnde gevleugelde dieren. Groen Links-fractievoorzi- ter Ria Beckers kwam gisteren een kijkje nemen. foto anp ed oudenaarden Voorstel werkgevers Amsterdamse naai-ateliers: tie op de wens van de politiek de illegalen het land uit te zet ten. Ook de regelmatige kritiek op het cellentekort en justitiële fouten bij de rechtsgang zijn de minister een doorn in zijn oog. Hirsch Ballin zegt waardering te hebben voor de inbreng van de politiechefs die „het dichtst zitten op de praktijk". Daardoor wordt men „het meest direct geconfronteerd met tekortko mingen in bestuurlijk dan wel justitieel beleid". De minister heeft daar begrip voor, maar roept tegelijkertijd op om als le den van het openbaar ministe rie „samen op te trekken en niet elkaar naar buiten toe te kritise- amsterdam gpd Het Amsterdamse arbeidsbureau zit met een probleem: waar haal je op korte termijn vier- tot vijfduizend werk nemers vandaan die aan de slag kunnen in de confectie. De zestig openstaande vacatures die vorige week werden aangemeld, konden niet eens worden vervuld. „Bij ons hebben zich 180 mensen aangemeld. In de praktijk ble ken ze echter onvoldoende vakbekwaam", aldus H. Smit, plaatsvervangend regiodirecteur Arbeidsvoorziening Am sterdam, Zaanstreek en Waterland. de werkgever heeft het nakijken. Toen onlangs enkele illegalen uit hun werk komend bij de bushalte door de politie werden opgepakt, werd het een aantal werkgevers te dol. Vorige week stapten ze met vijftien Turkse ondernemers bij het Amsterdamse arbeidsbu reau naar binnen en eisten een gesprek met de directie. Woord voerder M. Ayranci zegt regel matig vacatures te hebben aan gemeld, maar daar nooit meer iets van te hebben gehoord. Gisteren vonden de eerste se- Amsterdam telt naar schatting 400 tot 500 loonconfectie-ate- liers. Het merendeel zegt nood gedwongen te moeten werken met illegale werknemers omdat nauwelijks aan legaal personeel is te komen. Van de ongeveer 8.000 werknemers is slechts een kwart hier legaal in Nederland. De politie doet regelmatig in vallen in de ateliers. Wie zich niet kan legitimeren wordt op gepakt. Inventaris en machines worden in beslag genomen en rieuze onderhandelingen plaats tussen de werkgevers en Ar beidsvoorziening. Het initiatief van de vijftien heeft weerklank gevonden. Het comité is inmid dels al uitgegroeid tot ruim der tig ondernemers. Na bijna drie uur onderhan delen blijkt het personeelspro bleem niet te zijn opgelost. Smit: „Het is niet een probleem van vandaag of gisteren. Wij kunnen en willen bemiddelen als er vacatures zijn. En die zijn er dus niet. Daarom moeten we werken aan de langere termijn." Het arbeidsbureau belooft in tensiever vakkundige mensen te gaan werven. Daarnaast wordt gezorgd voor scholing van nog niet vakbekwamen. Vooralsnog zitten de werkgevers dus met de problemen. Ayranci: „Als Kosto zegt dat alle illegalen het land uit moeten, dan hebben we an dere vakkundige mensen nodig. Tenzij hij een produktie-omzet van twee miljard gulden op jaarbasis in Nederland om zeep wil helpen." De ondernemers willen daar om een overgangsbeleid. Zo lang het arbeidsbureau nog geen vakbekwame mensen kan leveren, moeten de illegale werknemers hier op contractba sis kunnen blijven. Van de afge dragen premies door de werk gevers zou een deel moeten worden gereserveerd om de contract-werkers na enkele ja ren naar het land van herkomst terug te sturen met een premie op zak. Een politiek probleem, waar mee de confectiebazen de poli tieke partijen deze maand gaan confronteren. Ook willen ze op korte termijn een gesprek met burgemeester Van Thijn en hoofdcommissaris Nordholt. Want met die invallen in hun naaiateliers moet het nu afgelo pen zijn. dam lijkt de minister in te spe len op de aanval van de Franse minister van binnenlandse za ken en openbare veiligheid Qui- lès op het Nederlandse drugs beleid eerder deze week tijdens het Trevi-overleg tussen minis ters van politie en justitie in Londen. Quilès noemde het „lakse be leid" van Nederland een belem mering voor een gezamenlijke Europese aanpak van het drugs beleid binnen het op te zetten Europol. Ook zou het een argu ment tegen de vestiging van Eu ropol in Nederland kunnen zijn. Nederland heeft zich tijdens de Trevi-conferentie in juni in Lis sabon evenals Duitsland, Frank rijk en Italië kandidaat gesteld voor de Europol-zetel. eemshaven In maart wordt het windturbinepark In de Eemshaven in gebruik geno men. Veertig Deense turbines van elk 250 kilowatt zullen dan 7.000 gezinnen In de provincies Groningen en Drenthe van energie voor zien. De kosten van het park bedragen 22 miljoen gulden. Daarvan komt acht miljoen binnen via rijkssubsidies. Uit de vorig jaar uitgeschreven obligatielening van het Ener giebedrijf Groningen Drenthe EGD gaat ook een miljoen naar het park. Op een obliga tielening met een looptijd van 25 jaar tegen vijf procent hebben ongeveer vijfhonderd mensen ingeschreven voor een totaal van bijna vijf mil joen. De lening werd uitge schreven ten behoeve van 'al ternatieve energie'. foto anp karel zwaneveld Voor Sinterklaas vooral de ladingen met speelgoed in trek Dat Italië het meest gevaarlijke ge bied voor vrachtwagenchauffeurs is, is een feit: zesduizend gewapende overvallen op chauffeurs per jaar. Maar ook in Nederland worden steeds vaker Iadingen-met-vrachtwagen ge stolen. Officiële cijfers zijn er niet, maar dat betekent niet dat er geen probleem is. Het stelen gebeurt meestal op bestelling: zo werden in oktober veel met speelgoed geladen vrachtwagens gestolen. Dat betekent ook dat er meestal professioneel wer kende organisaties achter zitten. En dat baart de vervoerders, maar ook de verzekeringsmaatschappijen zor gen. „Er moet iets gebeuren." den haag «jan rozendaal In oktober is een relatief groot aantal met speelgoed geladen vrachtwagens gestolen. Sinterklaas kwam eraan, dus dat betekende dat afzet was verzekerd. Maar dat betekent ook dat de organisa tie achter de diefstallen van vrachtwa gens en ladingen goed is georgani seerd. De gestolen goederen zijn bin nen de kortste keren aan de man ge bracht. „Meestal komen we delen van gestolen partijen binnen één twee weken wel weer tegen op van die rommelmark ten", zegt technisch-directeur J. Stam van de Transport Verzekerings Maat schappij (TVM). Dat is de kunst van degenen die er met complete vrachtwagenladingen van door gaan: zo snel mogelijk van de handel af geraken. Aan de daadwerke lijke diefstal is dan ook al heel wat werk vooraf gegaan. De afnemers zijn ge zocht. Die hebben in de magazijnen al ruimte gemaakt. „Want als je als dief plotseling met 25.000 kilo aan spijkerbroeken zit, dan moet je daar natuurlijk wel een net van afnemers voor hebben, en de handel bovendien snel „Daarom", weet kunnen wegstoppen. :t Stam, „zie je ook wt wel- eens dat gestolen vrachtwagens een dag later ergens op een parkeerplaats worden teruggevonden zonder dat iets aan de lading ontbreekt. Dan hebben ze gewoon de verkeerde gestolen". De Vereeniging van T ransportassura- deuren in Nederland heeft in 1992 al 37 meldingen gekregen van gestolen ladingen. De schade komt dit jaar bo ven de elf miljoen gulden uit. Overi gens is dat geen complete lijst, stelt al gemeen-secretaris P. Bijl, maar zijn het de zaken die de afzonderlijke verzeke ringsmaatschappijen hebben doorge geven. In voorgaande (hele) jaren er is in 1988 met deze inventarisatie be gonnen schommelde dat aantkl rond de 25. Het gaat hierbij om ladin gen die helemaal zijn gestolen. Niet tien kilo kaas, maar de complete vracht èn vrachtwagen. Van de 37 diefstallen vonden er 19 in Nederland plaats, wat ook een forse stijging betekent. „Er moet wat gebeuren", zegt Stam van TVM, met 15.000 van de 40.000 Nederlandse vrachtwagens in porte feuille verreweg de grootste wegtrans portverzekeraar. „Een lading sigaretten of whisky komt al gauw boven de mil joen gulden. Neem dan nog eens de waarde van de vrachtwagencombina tie, die tussen de 250.000 en 350.000 gulden ligt, dan is één zo'n diefstal een schadepost van anderhalf miljoen gul den. Dat legt een enorm zware druk op de portefeuille." Want daarnaast zijn er ook nog eens de uitkeringen voor manco's, bedorven ladingen en schades door aanrijdin gen. Vervoerders betalen per jaar tus sen de 500 en 1.000 gulden verzeke ringspremie voor elke vrachtwagen. Volgens Stam willen de verzekerings maatschappijen er voor waken alle ver voerders te laten bloeden voor de kos ten die een kleine groep de meest gestolen goederen zijn vlees, kleding, sigaretten en drank veroorzaken. Daarom wordt in eerste instantie met adviezen geprobeerd verdere stijging van de diefstallen te voorkomen. Behalve het installeren van technische hulpmiddelen als brandstofonderbre kers, alarminstallaties en stuurklem- men zullen transporteurs van gewilde goederen ook worden verplicht dat in dichte wagens te vervoeren. Nu ge beurt dat nog vaak in gemakkelijk te openen 'open' laadbakken met een huif. Ook komen er voorschriften voor plaatsen waar mag worden geparkeerd: 's nachts niet met een kostbare lading bij de chauffeur voor de deur, maar in afgesloten garages. Ook wordt pendel diensten geadviseerd niet steeds op de dezelfde tijden, dezelfde routes te rij den. „In eerste instantie moeten de bedrij ven zelf proberen wat te doen aan die Eroblemen. En dat kan al zonder dat gt veel geld kost", aldus Stam. utrecht anp Indonesië veel eerder bewoond dan aangenomen „Dit is het bewijs dat het de homo erectus en niet de homo sapiens sapiens was, die als eer ste de zee overstak naar het Indonesische eiland Flores. Hieruit volgt dat de eilanden van Zuidoost-Azië veel eerder zijn gekoloniseerd dan tot nu werd aangenomen, hetgeen van groot belang is voor het onder zoek naar de migratie van de oermens naar Australië", aldus de paleontoloog. Sinds 1990 verricht Sondaar samen met zijn Utrechtse colle ga drs. G. van de Bergh, dr. J. de Vos van het Rijksmuseum van Natuurhistorie in Leiden en dr. F. Aziz van het Indonesische Geologisch Onderzoek- en Ont wikkelingscentrum in Bandung onderzoek op de eilanden Sula wesi en Flores. De Indonesische archipel moet veel eerder door mensen zijn bewoond dan tot nu toe werd aangenomen. Wetenschappers hielden tot op heden vast aan een tijdstip van 60.000 jaar gele den. De eerste mens moet ech ter al enkele honderdduizenden jaren terug op de eilanden zijn terechtgekomen. Tot deze conclusie komt de paleontoloog dr. P. Sondaar van de faculteit aardwetenschappen van de Rijksuniversiteit in Utrecht na een onderzoek op de Indonesische eilanden Sulawesi en Flores. Aan de hand van werktuigen die hij daar vond, maakt hij op dat daar in het Midden-Pleistoceen, ongeveer vier- tot vijfhonderdduizend jaar geleden, mensen woonden. Reumapatiënt probeert vaak alternatieve behandeling UTRECHT «ANP Meer dan de helft van de pa tiënten met reumatische aan doeningen heeft één of meer al ternatieve behandelaars be zocht. Dat is tweemaal zoveel als patiënten zonder reuma. In Nederland zoeken de meeste reumapatiënten hun heil bij strijkers (ook wel pa ragnosten of handopleggers ge noemd) en homeopaten. Bijna alle reumapatiënten hebben onschuldige huismiddelen ge probeerd, zoals armbanden, edelstenen, kastanjes of kool bladeren, of een dieet. Dat zei reumatoloog prof.dr. J. Rasker vandaag in Utrecht op een symposium over reuma. Rasker pleitte ervoor dat eerst de oorzaak van de pijn wordt onderzocht, zodat gerichte be handeling mogelijk is. Daarna kan in overleg met de arts wor den besloten alternatieven te zoeken. Want „net zoals niet al le reguliere artsen goed en be trouwbaar zijn, geldt dit ook voor alternatieve behande laars". Een aantal van die me thoden kan in meer of mindere mate pijn verlichten, soms door het placebo-effect. „Maar een wondermiddel dat bij iedere pa tiënt de pijn wegneemt, is er nog niet", aldus Rasker. Langzaam meer dassen in Nederland den haag gpd Het gaat redelijk met de dassen. Staatssecretaris Gabor van na tuurbeheer meldt de Tweede Kamer dat de dassenpopulatie sinds 1984 enigszins vooruit is gegaan. Maar het blijkt voor de das nog steeds moeilijk alle ge varen te overleven. Vandaar dat Gabor aankondigt dat hij be schermende maatregelen zal blijven nemen. Ondanks de positieve gelui den kampt de das met blijvende bedreigingen zoals de druk op het landelijk gebied, het auto verkeer en de verontrustende milieukwaliteit. Beschermings maatregelen ten behoeve van de das zullen volgens Gabor te vens een positieve uitwerking hebben op tal van planten- en diersoorten die zijn gebonden aan kleinschalige cultuurland schappen waar dassen leven. In eerste instantie zal Gabor er voor zorgen dat de das wordt aangewezen als beschermde diersoort. Om de dassenburch- ten veilig te stellen, overweegt Gabor bedreigde terreinen waar deze burchten zich bevinden aan te kopen. Om te voorkomen dat dassen worden doodgere den zal de eerstkomende vijf jaar worden doorgegaan met de aanleg van tunnels, rasters, uit treed plaatsen, terpen en het af sluiten van wegen. Eigenaren homo-bars tegen verplichte AIDS-voorlichting amsterdam Eigenaren van homo-bars met zogenoemde 'dark rooms' in Amsterdam zijn tegen de voor stellen van de GG en GD en het Amsterdamse college van B en W om AIDS-voorlichting in hun zaken verplicht te stellen. De GG en GD wil wettelijke eisen stellen aan de homo-bars die 'donkere ruimten' hebben voor anonieme contacten. Zo '.igheid lichtingsmateriaal over veilig vrijen dwingend moeten wor den voorgeschreven. Verder zouden er altijd voldoende con dooms beschikbaar moeten zijn. Volgens de GG en GD is de laatste tijd sprake van toename van het aantal geslachtsziekten onder homoseksuele mannen. Dat zou er op wijzen dat het seksuele gedrag in dark rooms en homo-sauna's onveiliger wordt. De bareigenaren noemen de voorstellen ongegrond, overbo dig, kortzichtig en onpraktisch. Er is volgens hen geen aantoon bare relatie tussen toename van onveilige seks en het gebruik van dark rooms. Gratis versprei ding van condooms leidt vol gens hen onder meer tot onei genlijk gebruik. Bovendien wekt gratis verstrekking het misver stand dat zij aansprakelijk zijn voor intieme handelingen van volwassen bezoekers onder el kaar.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5