DRAMATISCH PvdA staakt verzet tegen identificatieplicht werk Van Inkel: 'Soms moetje stelling nemen' Binnenland De Kroes uit onderzoeksteam van treinongeval Hoofddorp Wiegel onthult zichzelf Ter Veld wil huisbezoek bijstandsontvangers Eerste ozonsonde VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 Gemeenschappelijke f Overleg specialistentarieven mislukt utrecht Het overleg tussen de specialisten en verzekeraars over de specialistentarieven in 1993 is definitief mislukt. Dit betekent hoogstwaarschijnlijk dat het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) voor volgend jaar op aanwijzing van staatsse cretaris Simons van volksgezondheid de tarieven zal vaststellen die gemiddeld 15 procent lager zullen liggen dan nu. De Lande lijke Specialisten Vereniging (LSV) heeft gisteren besloten de ta riefsverlagingen af te wachten en dan te bekijken of het mogelijk is er via de rechter iets tegen te doen. De tarieven moeten om laag op grond van de afspraak met WVC uit 1989 dat de tarieven zouden dalen als de specialsten niet binnen hun budget zouden blijven. Daar zijn ze honderden miljoenen guldens bovenuit ge- Milieuclaims kunnen nog na 30 jaar den haag De verjaringstermijn voor schadeclaims wegens milieuvervuiling wordt 30 jaar. De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met deze uitzondering op de maximale verjarings termijn van 20 jaar in het Nieuw Burgerlijk Wetboek. Met de wij ziging moet worden voorkomen dat veel vorderingen wegens bodemvervuiling per 1 januari zouden verjaren. Alleen de WD was tegen. De Kamer ging ook akkoord met een verzwaring van de aansprakelijkheid van bedrijven die milieuschade veroorza ken. Daardoor wordt het nu gemakkelijker voor een gedupeerde om schade te verhalen op de veroorzaker. Eis 14 jaar tegen Bulgaarse broers arnhem» Tegen twee Bulgaarse broers van 24 en 27 jaar is giste ren 14 jaar geëist wegens de gruwelijke moord op een 39-jarige landgenoot. De Arnhemse rechtbank had de broers veroordeeld tot 10 jaar, waartegen beide partijen in beroep gingen. De drie hadden elkaar een week voor de moord ontmoet in Brussel, waar beide broers een asielverzoek hadden ingediend. Op die bewuste avond zou het slachtoffer hen hebben gedwongen die sel te stelen. Toen dat mislukte schold hij hen uit voor een stelle tje nietsnutten. Uiteindelijk raakten de drie in de auto van het slachtoffer in een vechtpartij gewikkeld, die later buiten de auto werd voortgezet. Het lijk, waarvan handen en hoofd waren afge sneden, werd overdekt met messteken langs een snelweg gevon den. Zes jaar voor schieten op politieman Amsterdam De Amsterdamse rechtbank heeft een 21 -jarige ex- Joegoslaaf veroordeeld tot zes jaar wegens het schieten op een politieman. Op 7 juli werd de man op de Rozengracht door drie auto's van een arrestatieteam klemgereden. Bij de politie was in formatie binnengekomen waaruit bleek dat de verdachte en drie andere mannen een dag eerder iemand hadden mishandeld. Bij de aanhouding ontstond een schietpartij waarbij een politieman werd geraakt. Al eerder was bij de politie bekend dat een groep zwaarbewapende Joegoslaven vooral het Wallen-gebied onveilig maakte. Volgens de rechtbank wordt de politie „in toenemende mate geconfronteerdmet geweld waarbij ook blijvende psychi sche schade wordt aangericht". Benzine en diesel morgen goedkoper Rotterdam Benzine en dieselolie worden morgen goedkoper. De prijs van benzine gaat met twee cent omlaag, die van diesel met één. De meest voorkomende literprijzen aan de zelftank- pomp worden 183 cent voor super plus loodvrij, 179 cent voor euro loodvrij, 195 cent voor superbenzine met lood en 113,8 cent voor dieselolie. utrecht» anp Professor De Kroes heeft beslo ten af te zien van deelname aan het onderzoek van de Spoor wegongevallenraad naar de oor zaken van het treinongeval bij Hoofddorp. De Kroes verklaarde enkele uren na het ongeval van maan dag dat de trein vermoedelijk te hard heeft gereden omdat de snelheidsmeter van de veronge lukte trein op 80 kilometer per uur stond. De maximumsnel heid bedroeg op het traject waar de trein ontspoorde echter 60 kilometer per uur. De Spoorwegongevallenraad 'Ook transacties vanaf tien mille bij bank controleren' DEN HAAG GPD De PvdA gaat toch akkoord met een identificatieplicht op het werk. De sociaal-democraten hebben zich daar steeds tegen verzet omdat dat dicht in de buurt komt van een algemene identificatieplicht. De PvdA heeft nu ech ter „geen principiële bezwaren" meer. identificatieplicht op het werk vooral invoeren om zowel ille gale werknemers als fraude met sociale uitkeringen (de zogehe ten witte fraude waarbij uitke ringsontvangers gewoon een baan hebben) te kunnen opspo ren. Maar, vraagt de PvdA zich af, wat is het effect van zo'n plicht als je ongestraft kunt zeg gen dat je geen paspoort, rijbe wijs of ander identiteitsbewijs bij je hebt? De fractie merkt in een schrifte lijke reactie op het wetsontwerp van minister Hirsch Ballin van justitie op dat ze niet zo goed ziet waarom de minister de identificatieplicht op het werk zo graag wil, omdat het volgens het wetsontwerp niet strafbaar wordt gesteld als mensen geen geldig identiteitsbewijs kunnen overleggen. Het kabinet wil de Op een aantal andere punten wil de PvdA het wetsontwerp aanscherpen. Zo moeten ban ken worden verplicht om bij transacties groter dan 10.000 gulden om een identiteitsbewijs te vragen. Hirsch Ballin wil die grens op 35.000 gulden stellen. Ook moeten uitkerende instan ties de plicht krijgen de identi teit vast te stellen van degene die om een uitkering vraagt. Uitkeringsinstanties krijgen het recht om een identiteitsbewijs te vragen, maar dat moet vol gens de PvdA een plicht wor den. Ook moet bij medische keuringen voor arbeidsonge schiktheid de identiteit worden vastgesteld. Met deze wijzi- zei een dag later dat De Kroes in een te vroeg stadium constate ringen bekendgemaakt had waaruit verkeerde conclusies konden worden getrokken. Ook NS, het ministerie van verkeer en waterstaat en de spoorweg vakbonden noemden de uit spraken van De Kroes voorba rig- Voorzitter mr. Pieter van Vol lenhoven van de Spoorwegon gevallenraad en De Kroes zijn „gezamenlijk tot de conclusie gekomen dat het, gelet op de vroegtijdige uitlatingen van De Kroes verstandiger is dat hij zich geheel terugtrekt uit dit on derzoek". zeist» De Friese commissaris der koningin Hans Wiegel onthulde giste ren in slot Zeist een portret van zijn persoon, gemaakt door schilderes Anneke Boot Wiegel was naar Zeist gekomen voor de opening van een Werkgevers: Opsporing steunfraude niet eenvoudig den haag»anp 023-292509 Utrecht Oudkerkhof 2-4 030-315771 Staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken vindt dat sociale diensten meer op huisbezoek moeten gaan bij bijstandsont vangers om fraude op te sporen. Ze reageerde daarmee gisteren tijdens een ingelaste commis sievergadering op de eis van de Kamer dat de pakkans bij uitke ringsfraude groter moet wor den. De commissie kwam bijeen na een onthutsend onderzoek in Groningen naar bijstands fraude, waaruit blijkt dat een derde tot de helft van het aantal bijstandsvangers mogelijk frau deert. De Kamer houdt volgen de week een spoeddebat over de kwestie. Ook wil de Kamer een rapport van de Rekenkamer over het misbruik van de sociale zekerheid. CDA en WD lieten weten dat Ter Veld tot dusver te weinig heeft gedaan tegen fraude en bepleitten het verder koppelen van de gegevensbestanden van sociale diensten en belasting dienst, ziekenfondsen en be drijfsverenigingen. „Het draag vlak van de sociale zekerheid gaat boven de privacy", aldus CDA-woordvoerster Bijleveld. PvdA-woordvoerder Schoots is ook voorstander van dergelij ke maatregelen, maar vraagt zich af of het verstandig is „vanuit Den Haag een contai ner met nieuwe regels op de ge meenten af te sturen". Schoots denkt dat betere resultaten kun nen worden bereikt door de ge meenten zelf een scherper anti- fraudebeleid te laten ontwikke len. Die gemeenten zouden dan wel meer bevoegdheden en fi nanciële mogelijkheden moeten krijgen. Wat Schoots betreft is het in zo'n geval bespreekbaar om de gemeenten voor 100 pro cent financieel verantwoordelijk te maken voor het uitvoeren van de bijstandswet. Nu worden de kosten daarvan voor 90 pro cent door het rijk gedragen. VNO en NCW hebben giste ren in de Sociale Verzekerings raad (SVR) gewaarschuwd tegen overspannen verwachtingen van de koppeling van gegevens bestanden om uitkeringsfraude op te sporen. Veel bestanden, zoals bijvoorbeeld de bevol kingsadministraties, zijn 'ver vuild'. Daardoor is onderlinge uitwisseling moeilijk. Boven dien levert het nogal eens een verkeerd beeld op. De werkgevers kwamen met hun kritiek naar aanleiding van een rapport over opsporing van fraude via kruising van compu terbestanden. De SVR denkt vooral aan de koppeling van de gegevens van de Bedrijfsvereni ging voor de Overheid (die alle bijstandsgevallen registreert voor de ziekenfondspremie) met die over werknemers in loondienst bij de andere be drijfsverenigingen. Daarbij kan 'witte fraude' worden opge spoord van mensen die naast hun uitkering een legale baan hebben. Ter Veld wijzigt Nabestaandenwet den haag gpd Staatssecretaris Ter Veld (socia le zaken) zal met spoed een wetswijziging voor de Nabe staandenwet indienen. Daar mee hoopt de staatssecretaris het conflict tussen de Eerste en Tweede Kamer over de wet tot een oplossing te brengen. Tot die tijd blijft de huidige wedu wen- en wezenwet van kracht en wordt de behandeling van de wet in de Eerste Kamer gestopt. De Eerste Kamer gaat niet ak koord met de gelijke behande ling tussen gehuwden en sa menwonenden, zoals die in de wet is opgenomen. De Senaat wil samenwonenden pas dezelf de rechten (en plichten) toeken nen als zij over een officieel sa- menleefcontract beschikken. Ter Veld, gesteund door de Tweede Kamer, hanteert als voorwaarde een duurzame (ten minste drie maanden) geza menlijke huishouding. Discjockey Veronica stopt met drive-inshoxvs wegens racisme hilversum jan van stipriaan Bij Veronica-discjockey Jeroen van Inkel sloegen vorige week tijdens een drive-inshow in het Gelderse Achterveld bijna let terlijk de stoppen door. Een groot aantal discobezoekers slaakte zaterdag bij het horen van de eerste house-klanken kreten als 'joden, joden'. Aan leiding voor Van Inkel om defi nitief een punt te zetten achter zijn DJ-werk in het land. Van Inkel vreesde al het erg ste toen hij de eerste CD opzet te: „Het eerste uur van de dri ve-inshow, toen mijn collega nog aan het werk was, moest de muziek al een keer worden stilgelegd in verband met racis tische uitlatingen." De vlam sloeg pas echt in de pan toen Van Inkel bij het be gin van het tweede uur house muziek op de draaitafel legde. Even heeft hij getracht de uit zinnige, flink aangeschoten kern van schreeuwers tot beda ren te brengen, maar hij zag al gauw in dat dat zinloos was. „Ik liet ze weten dat ik onmid dellijk zou stoppen, als ze niet ophielden. Meer kon ik op dat moment niet doen. Als je nog meer doet, haal je alleen maar meer moeilijkheden op je nek." Hij heeft z'n uurtje welis waar volgemaakt maar heeft uit veiligheidsoverwegingen het draaien van house-muziek Van Inkel heeft dergelijk ge drag nog niet eerder meege maakt in zijn betrekkelijk lange carrière, vertelt hij. Volgens hem wordt de discotheek in Achterveld door een „bepaald soort jongeren" van rond de 18 jaar bezocht. „Ze zijn niet re presentatief voor de bezoekers met wie wij doorgaans te ma- Jeroen van Inkel: „Vreselijk wat er is gebeurd.'" foto»gpd ken krijgen. Ik vind het echt vreselijk wat er is gebeurd." Na afloop van de disco heeft hij geen moment overwogen met de jongelui in discussie te treden. Onmiddellijk na afloop heeft hij zich via een zijuitgang uit de voeten gemaakt, het boekingskantoor gebeld en verklaard niet meer naar drive- inshows te willen gaan. „Wat er gebeurd is, vind ik echt te gek voor woorden. Het begint een beetje een trend te worden. Dat zie je toch ook al in de voetballerij? En wat dacht je van de ontwikkelingen in Duitsland? De dingen die daar gebeuren, worden door de Ne derlandse jongelui opgepikt. Terecht wordt daar in de me dia veel aandacht aan besteed. Het is natuurlijk niet echt Ve- ronicaans om stelling te ne men. Maar onder deze om standigheden moet je wel." Van Inkel draait op Radio 3 zo nu een dan een toepasselijk muziekje en eindigt dan - als een soort speldeprik - met:' „Dit was bedoeld voor die eikel in Duitsland." Zolang er nog geen beleid is over deze zaak bij Veronica kan en mag hij ook niet meer dan dat. Van In kel zegt er voorstander van te zijn om in de toekomst „mooie radiospots te maken" tegen ra cisme. Veronica's radiodirecteur Allard Berends is het volstrekt eens met de beslissing van zijn DJ om zijn drive-inwerk te sta ken. .„Hij heeft volstrekt geliik. We hebben al in een eerder stadium waargenomen dat er een merkwaardige tendens heerst onder jongeren en dus onze doelgroep. Binnen Vero nica wordt al enige tijd nage dacht wat wij daar mee aan moeten. Ik zeg met nadruk dat het alleen nog maar om ge dachten gaat. Want we willen natuurlijk geen moraalpredi kerszijn." gingsvoorstellen wil de PvdA bestrijding van fiscale en sociale fraude vergemakkelijken. Bo vendien hoopt de fractie dat van de maatregelen een preven tieve werking uitgaat. Volgens het wetsontwerp krij gen politie en overheidsinstan ties het recht om naar een iden titeitsbewijs te vragen bij het aanvragen van een sociaal-fis caal nummer (SOFI-nummer), financiële transacties, in het openbaar vervoer bij zwartrij den, bij voetbalstadions en bij het vreemdelingentoezicht. Nu komt daar de werkplek bij. Het CDA is altijd vóór controle op de werkplek geweest. expositie van de kunstenares, die naast portretten ook een groot aantal Franse landschappen bevat. foto anp frans van der linde de bilt Het KNMI heeft gisteren bij het waamemingsterrein in De Bilt de eerste ozonsonde opgela ten. Het meteorologische instituut wil weten hoe het met de ozon laag boven Nederland is gesteld. Weerstations in België zijn al eer der met dergelijk onderzoek be gonnen. Het is de bedoeling om de gegevens met elkaar te verge- Uitzendverbod voor Veronica komt dichterbij Een uitzendverbod van zeven weken en een boete van 50.000 gulden voor Veroncia wegens de betrokkenheid bij de oprich ting van RTL Véronique (nu RTL 4) is niet in strijd met de Europese wetgeving, zo heeft de advocaat-generaal van het Eu ropese Hof van Justitie in Luxemburg laten weten. Het Commissariaat voor de Media legde de straf in 1989 op. De zaak is bij het Europese Hof terechtgekomen via de Raad van State, waarbij Veronica in beroep ging. De Raad van State oordeelde dat Veronica inder daad een verboden nevenactivi teit had begaan, maar deed geen officiële uitspraak omdat de Raad dat oordeel wilde laten toetsen door het Hof in Luxem burg." De advocaat-generaal ad viseert het Hof van Justitie. Zeven weken geen uitzending op radio en televisie kost Vero nica een bedrag van zo'n tien miljoen gulden. Dat is volgens het Commissariaat voor de Me dia precies het bedrag dat de omroep aan winst heeft ge maakt door de transacties met Véronique. De zaak zal, na de uitspraak van het Europese Hof, weer te rugkomen bij de Raad van Sta te. Deze zal vervolgens uit spraak doen. lijken. De laatste tijd worden de berichten over het dunner worden van de ozonlaag steeds alar merender. In sommige landen, zoals Nieuw-Zeeland, wordt ge adviseerd niet langer dan tien mi nuten in de zon te liggen, foto fotopersbureau dijkstra fred steenman Directeur van Grenshospitium op non-actief DEN HAAG GPD De directeur van het Grenshos pitium in Amsterdam-Zuidoost, R. Hofstee, is door het ministe rie van justitie met buitenge woon verlof gestuurd. Als inte rim-manager is aangesteld drs. J. van Huet, projectleider bij de directie Delinquentenzorg en Jeugdinrichtingen van het mi nisterie. Het met verlof sturen van Hofstee houdt volgens Justitie verband met de spanningen in het Grenshospitium tussen per soneel en directie. Het ministe rie maakte gisteren al bekend dat de rijksrecherche een on derzoek instelt naar het optre den van de Mobiele Eenheid in het hospitium. De ME werd begin deze week ingezet toen een aantal bewo ners volgens Justitie in opstand kwam en dreigde met geweld de grensgevangenis te verlaten. Vijf bewoners werden daarop overgeplaatst naar gewone stra finrichtingen. Drie van hen wer den woensdag weer vrijgelaten. Zij moesten Nederland binnen 48 uur verlaten. Van Huet is als vervanger van Hofstee aangesteld om, aldus het ministerie van justitie, „in algemene zin" de problemen in het Grenshospitium aan te pak ken. ^ELIZABETH'S GEHEIME VERDRIET PRINS PHILIP BEDRIEGT HAAR AL VIJFJAAR MET 23 JAAR JONGERE HERTOGIN LEES JE WEEKEND, WEETJE ALLES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3