Zwitsers aarzelen op drempel Familietwist verscheurt eedgenootschap Feiten &Meningen Handelwijze 'Dokter Dood' is rampzalig voor discussie over euthanasie in Verenigde Staten jttottttPMsr/ t.m ik...' VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 Zwitserland heeft in decennia niet zo'n verhit personen, kapitaal, goederen en diensten tus- Europese binnenmarkt van 380 miljoen in woners gaat meedoen. De uitslag staat nog al lerminst vast, al geven de laatste peilingen een kleine voorsprong aan het 'ja'-kamp. politiek debat gekend als de afgelopen weken sen de lidstaten van de EG en die van de Eu- en maanden over toetreding tot de Europese ropese Vrijhandelsassociatie (EVA). Zondag Economische Ruimte (EER). De EER zorgt moeten de Zwitsers zich in een referendum vanaf 1 januari 1993 voor een vrij verkeer van uitspreken over de vraag of hun land aan die Moeilijke keuze tussen 'Alleingang' of aansluiting bij 'Europa' WWHWWWIW5I,-* ff» Het uur van de waarheid lijkt voor Zwitserland aangebro ken. Trekt het land zich terug in zijn schulp of zet het zondag de deur naar de rest van Europa open? Wordt de Emmentaler kaas verkwanseld, het beroemde zakmes van de hand gedaan, of blijft de AJpenstaat gewoon zich zelf. Dat wil zeggen, anders dan de anderen. EMMETTEN HANS JACOBS De verhitte debatten die de Zwitsers nu al maanden voeren over de zogenaamde Europese Economische Ruimte (EER) wekken inderdaad de indruk dat het voortbestaan van Zwit serland op het spel staat. Overal in de doorgaans schoon ge poetste en graffiti-vrije berg- staat zijn muren en schuren be plakt en beklad met affiches en teksten van voor- en tegenstan ders van toetreding. De dagelijkse stroom adverten ties van politieke partijen, vak bonden, ondernemers en ande re 'bezorgde' Zwitsers bezorgt de kranten extra inkomsten. De ingezonden-brievenrubrieken beleven gouden tijden. De res pectabele Neue Zürcher Zeitung pelleert ontvangt vijftig lezersbrieven per dag over het onderwerp, terwijl de kijkcijfers van de tele visiezenders recordwaarden be- beproefd. Overal in het land reiken bij het uitzenden van de- trekt Blocher volle zalen. In Ap- het wereldberoemde zakmes worden in de uitverkoop ge daan. 'Hebben we hiervoor in twee wereldoorlogen op de bergtoppen gestaan?', luidt de retorische vraag. Het afgelopen weekeinde meldde de boule vardpers zelfs dat een bomaan slag was verijdeld op Carlo Schmid, partijvoorzitter van de Christendemocratische Volks partij en een van de meest uit gesproken voorstanders. Het is moeilijk aan te geven waar de argumenten ophouden en demagogie en bangmakerij de overhand krijgen. De kruis tocht voor het 'nee' wordt aan gevoerd door het conservatieve parlementslid Christoph Blo cher. De zakenman en miljonair het kanton Schaffhausen ap- het patriottisme de Zwitsers en aan hun af keer van alles dat 'vreemd' is. Daarbij laat hij geen middel on- rendum nodig is, in de knel komt. Blocher waarschuwt daarnaast het hoogste getal sinds 1939. En het wordt nog veel hoger zeggen de voorstanders v dat Zwitserland straks door bui- EER. Zij vinden dat de Zwitserse tenlanders wordt overspoeld. economie aan revisie toe is. Er Alle 16 miljoen werklozen uit de moet een frisse wind door de EG komen naar 'paradijs' Zwit- Alpendalen gaan waaien en dat seriand, zo beweert hij. Zwitser- kan alleen als de deur land moet na een overgang stermijn van vijf jaar inder daad zijn grenzen openstellen de Europa wagenwijd open gaat. Vrije toegang tot de grootste markt van de wereld is r werkers uit de andere EER- essentieel. Daarmee wordt landen, maar alleen als deze een arbeidscontract hebben. Een kwart van de Zwitserse werknemers is nu al buitenlan der, hetgeen dit punt bijzonder heikel maakt. voorkomen dat internal tonaal georiënteerde bedrijven naar het buitenland vertrekken en er banen verloren gaan. De tradi tionele Alleingang is niet meer van deze tijd, tenslotte gaat zes tig procent van de Zwitserse ex port al naar EG-landen. batten over 'Europa'. De Bundesrat, de zevenkoppige federale coalitieregering, heeft inmiddels bijna tien miljoen gulden uitgegeven om de zes miljoen Zwitsers op alle moge lijke manieren over de EER te informeren. De discussies zijn ondertussen zo scherp gewor den dat de regering de Zwitsers heeft gevraagd respect en tole rantie te tonen voor eikaars standpunten. Landverraad Dat respect is af en toe ver te zoeken. Voorstanders van de Zwitserse toetreding tot de Eu ropese binnenmarkt worden uitgemaakt voor landverraders. De Zwitserse idealen ja zelfs penzell bijvoorbeeld luisterden 1.200 mensen naar hem, tien procent van de bevolking van het kanton. Hij kreeg zijn partij, de Schwei- zerische Volkspartei als enige re- de Zwi tsers geringspartij mee in zijn afwij- - 'een opstap- r de EG', en dat niet alleen spraak in te hebben gehad volgens Blocher hoewel i nister van verkeer Adolf Ogi dapper campagne blijft voeren voor toetreding. Voorstanders van de EER merken fijntjes op dat Blocher veel zakelijk belang heeft bij een blijvende afscher ming van de Zwitserse markt en daarom zo te keer gaat. Gevoelige snaar Blocher raakt echter een gevoe- Kartels De schoen wringt echter nog op een ander punt Aan de ene Geen keuze kant is een deel van het Zwitser- Volgens minister se bedrijfsleven sterk op het buitenland en dus op de export gericht, aan de andere kant is de binnenlandse markt enorm afgeschermd. Kartels zijn niet verboden en prijsafspraken zijn eerder regel dan uitzondering. Elk kanton en ook de individue- 'e gemeenten stellen hun eigen regels over zaken als prijzen, winkelvestigingen sluitingstij den. De concurrentie moet waar mogelijk buiten de deur worden gehouden. Zo hebben de Luzernse restaurants en snackbars jarenlang de komst van McDonald's tegengehou den. Het systeem van prijsafspraken is er volgens een recent onder zoek van de Organisatie voor Economische Samenwerkingen Ontwikkeling (OESO) de oor zaak van dat het prijsniveau in Zwitserland gemiddeld veertig (EWR in het Duits) is een opstapje naar de EG menen de Zwitserse tegenstanders, die hun land niet in de tang genomen willen zien. lige snaar bij, met name, zijn Duitstalige landgenoten. Die voelen niets voor een 'dictaat van Brussel'. Dat komt er, want bij toetre- Voorstanders gebruiken ditzelf de argument omgekeerd. Wan neer heel Europa de EG-nor- men en -wetten hanteert, zal Zwitserland vanzelf meemoe ten. Als EER-lid kan het tenmin ste nieuwe regelgeving beïn vloeden. Desondanks zijn veel Zwitsers bang dat hun unieke systeem van democratie, waar voor bij de plaatsing van elke nieuwe straatlantaarn een refe- buiten- landse zaken en fungerend bondspresident René Felber is er in feite geen andere keuze. Zwitserland kan niet nu 'nee' zeggen en later weer aanklop pen om aparte onderhandelin gen met de EG of EER te voeren. EG-commissaris Frans An- driessen heeft dat de afgelopen dagen nog eens duidelijk ge maakt. Felber denkt zelfs al verder vooruit. Hij heeft namens de re gering in mei al het EG-lidmaat- schap aangevraagd, ook al is de bevolking er op dit moment nog niet rijp voor. „We moeten vooraan staan bij de onderhan delingen die de EG binnenkort begint over uitbreiding van de Gemeenschap. Nee zeggen kan altijd nog." Tegenstanders ha meren hardnekkig op het feit dat lidmaatschap van EER en EG onlosmakelijk aan elkaar procent hoger ligt dan in landen zijn verbonden. Felber ver als Italië, Frankrijken Duits land. Daar staat tegenover dat Zwitserland in vergelijking met andere OESO-landen slechts weinig inflatie en werkloosheid heeft. Maar voor Zwitserse begrippen is de werkloosheid hoog: 3,1 procent, zo'n 100.000 mensen t erop dat de Zwitsers zul len inzien dat dit niet het geval is. Tegenover de Corrieredel Ti- cino zei Felber dat hij er van overtuigd is, dat het uiteindelijk 'ja' wordt. De 70-jarige Herbert Keller uit Zürich, gekleed ii Bem actie tegen de EER. i uniform uit 1910, voert voor h BERN. HANS JACOBS Bern is gehecht aan de beer in zijn wapen en aan de kracht die dat dier symboliseert. Berners laten zich door niemand iets opdringen en zeggen dus 'ja' tegen de EER. Op de Rütliwiesebï] Treib aan het Vier- woudstedenmeer in het hart van Zwit serland is het volgens de legende alle maal begonnen. Daar zouden de stoere mannen uit de bergdorpen van wat nu de oerkantons worden genoemd, elkaar op 1 augustus 1291 plechtig trouw heb ben beloofd: 'Vanwege de boze tijden hebben de mannen van het dal Uri, van de gemeente van het dal Schwyz en de gemeente van de lagere dalen van Un- terwalden, om zich en hun have beter te beschermen, in goede trouw beloofd zich over en weer met hulp, raad en ie dere gunst met lijf en goed bij te staan'. Daarmee was de grondslag gelegd voor de Eidgenossenschaft, die uiteindelijk werd uitgebreid tot 26 kantons en half- kantons. Buitenlandse heersers werden voortaan buiten de deur gehouden, de toegang tot de belangrijke St. Gotthard- pas de verbinding tussen Noord- en Zuid-Europa bewaakt en te gelde ge maakt. Na een mislukt militair avontuur werd in 1515 gekozen voor een politiek van neutraliteit, al stond dat de levering ischappen en wapentuig aan de oorlogsvoerenden in Europa (inclusief de paus) nooit in de weg. foto hans Jacobs Nu, ruim zevenhonderd jaar later staat die unieke samenleving, waarin verschil lende culturen, talen en religies met el kaar zijn verbonden, onder spanning. „De kans dat Zwitserland na een 'nee' bij het referendum over toetreding tot de Europese Economische Ruimte uit el kaar valt, moet niet worden overdreven, maar we mogen het ook niet geheel uit sluiten", zegt bondspresident Felber. Zijn waarschuwing is vooral gericht aan de Duitstalige Zwitsers. In tegenstelling tot hun Frans- en Italiaanstalige landge noten lopen die niet echt warm voor 'Europa'. Met name in de InnerSchweiz, in de oerkantons en in het noorden en oosten is de weerstand groot. De kan tonsregeringen hebben zich weliswaar voorstander getoond van toetreding tot de EER, maar de bevolking lijkt de lei ders daarin niet te volgen. Daar schuilt ook een gevaar voor de re gering en de voorstanders, want het refe rendum moet niet aleen door een meer derheid van de bevolking worden goed gekeurd, maar moet ook in ten minste twaalf kantons het 'ja'-woord krijgen. En het is nog maar de vraag of dat lukt. „De Zwitsers hier hebben zich eeuwen lang opgesloten in hun bergstaat. Het is een volk met oogkleppen op. Ze kijken niet verder dan de volgende berg", zegt de Nederlander Eric de Ruiter, die sinds zeven jaar met zijn vrouw als fysiothera peut in het hart van Zwitserland werkt. In de (westelijke) grenskantons daaren tegen is de blik meer naar buiten gericht. Basel bijvoorbeeld is het prototype van een 'Euregio'-stad. De Zwitserse Rijnstad fungeert als regionaal centrum voor het aangrenzende gebied in Frankrijk en Duitsland. Het hoofdstation wordt ge deeld met de Fransen, het vliegveld ligt op Franse bodem, het voetbalstadion in Duitsland. Grensoverschrijdend verkeer is er dagelijks, het openen van de bin nengrenzen zou de communicatie ech ter vergemakkelijken en de regio een nieuwe impuls geven. Geen wonder dat Basel vóór is. Hetzelfde geldt voor het van oudsher op Europa gerichte Genève. Het bedrijfsle ven en de regering van het door recessie getroffen kanton voeren actief campagne in Duitstalig Zwitserland. „Natuurlijk zijn er niet louter voordelen aan de EER, maar het is het proberen waard. Toe, laat ons niet in de steek", klinkt het vanuit Genève. De Franstalige kranten Journal de Genè ve en Le Matin (Lausanne) hebben spe ciale Duitstalige kranten gemaakt om de andersgezinde landgenoten te overtui gen. Andersom zoeken tegenstanders op de parkeerplaatsen langs de autoweg van Bern naar Zürich automobilisten uit de grenskantons op om hen pamfletten te overhandigen. Bij debatten in Genève en Lausanne moesten woordvoerders van de tegenpartij zelfs uit andere kantons worden uitgenodigd. Leiders van de Franssprekende minder heid bondspreswident Felber zelf komt uit het Franstalige Neuchatel hebben al gezegd dat ze bitter zullen re ageren en wellicht meer autonomie van Bern zullen eisen als het EER-verdrag wordt afgewezen. Een soortgelijk gevoel heerst in het kan ton Ticino. dat nauwe banden onder houdt met Italië, In steden als Lugano en Locarno bepalen auto's van winkelende en vertier zoekende Italianen (Milaan ligt slechts zestig kilometer verderop) het straatbeeld. Ticipo moet het hebben van toerisme en handel, en heeft veel te win nen bij open Europese binnengrenzen. Hoe de balans morgen uitvalt, hangt echter af van mensen als de chauffeur uit het kanton Uri: „Ik geloof inderdaad dat er bij de Fransen een meerderheid is voor de EER, maar hier is het anders. We zijn wel gewend aan de invasie van toe risten, de treinen, de auto's, je went zelfs aan het vrachtverkeer, maar als die men sen hier ook nog komen om te wonen. Nee, dat kan niet". TOM JANSSEN WASHINGTON HANS DE B CORRESPONDENT Amerikaanse dokters mogen, anders dan bij ons, zichzelf aanprijzen via adverten ties. Een arts uit Michigan zou deze tekst kunnen kiezen: 'Wilt u een zachte dood? Kom dan naar Jack Kevorkian'. Deze 63- jarige patholoog is nationaal berucht aan het worden door mensen op verzoek uit hun lijden te verlossen. Zijn critici noe men hem al 'Dokter Dood'. Begin deze week stierf de zesde patiënt onder zijn handen. Een 46-jarige vrouw uit Pennsylvania, die op eigen verzoek door Kevorkian werd aangesloten op een slang die koolmonoxide in haar longen bracht. Zij sliep rustig in. „Moord", zeg gen sommigen. „Geholpen zelfmoord", noemt de arts het. Euthanasie zeggen weer anderen, omdat Kevorkians 'pa tiënten' stuk voor stuk ernstig ziek wa ren. Het verschil met euthanasie is dat het in de zes gevallen die zo'n opzien hebben gebaard, niet ging om mensen die op hun sterfbed aan een menselijk einde werden geholpen. De zes vrouwen wa ren weliswaar ongeneeslijk ziek, maar nog niet 'terminaal'. Kevorkian heeft de sluimerende discus sie over euthanasie nieuw leven ingebla zen. Euthanasie komt uiteraard ook in de VS voor en zonder al te veel kritiek. Maar is wat Kevorkian doet wel euthana sie. vragen de medische en juridische wereld zich af. Zijn laatste patiënte, ma kelaar Catherine Andreyev, had kanker, maar lag nog lang niet op haar sterfbed. De medische wereld wijst de praktijk van de dokter dan ook af. Het doorkruist de campagnes van artsen en ziekenhuizen om euthanasie uit de criminele sfeer te halen, zo wordt gezegd. „Kevorkian voert een kruistocht om zijn handelwijze niet alleen gelegaliseerd, maar ook gerecht vaardigd te krijgen", zegt Reinhard Pries ter, van het medisch-ethisch instituut van de universiteit van Minnesota. Kevorkian zegt zelf „de pijn en het lijden te verlichten voor mensen die van die pijn en dat lijden af willen". Medisch- ethici vinden dat onvoldoende grond voor euthanasie, geholpen zelfmoord of 'medicide', zoals Kevorkian het zelf noemt. Wat het meest lijkt te steken, is de ma nier waarop Kevorkian reclame maakt voor zichzelf. Eerder dit jaar nodigde hij zelfs iedereen die dat maar wilde uit om eens bij zo'n 'medicide' aanwezig te zijn. Tot nog toe is niemand op die uitnodi ging ingegaan, maar het heeft'de erger nis over zijn optreden versterkt. Anderen echter zien in hem een heilige. Oude, ernstig zieke mensen schrijven brieven waarin zij hun steun uitspreken voor de dokter. „Ik ben 84, heb emfy seem, prostaatkanker en nog wat andere kwalen, en een toenemend geheugen verlies. Kevorkian is iemand om in ge dachten te houden", schreef een oude Voorlopig lijkt Kevorkian de discussie over euthanasie meer slecht dan goed te hebben gedaan. In diverse staten is het verzet tegen wetten die euthanasie uit het strafrecht moeten halen sterk toege nomen. Zelfs voorstanders vrezen nu dat 'een waardige dood' zal verworden tot een vrijbrief voor 'dood op verzoek'.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2