Tuur huilt als een klein kind 'De sport op zich is al boeiend genoeg' Schakers Oegstgeest blijven op het vinkentouw zitten Sport Feyenoord toch tegen Spartak IAAF moet Reynolds 50 miljoen uitkeren Lendl trekt zich terug uit Grand Slam Cup VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 23 HERMAN JOUS TRA Shorttrack-selectie toch naar Zweden leiden Door een beleidswijziging binnen de KNSB is er onver wacht toch geld beschikbaar voor deelname aan de Europese ti telstrijd shorttrack voor landenploegen in Zweden. Ook de wed strijd op de Champions Trophy en het Open Nederlandse Kam pioenschap gaan deze winter door. „Een stuk in de krant kan wonderen doen." Volgens Mare Velzeboer uit Oud-Ade komt het door de vele publiciteit dat de Nederlandse shorttrack-selectie opgelucht kan ademhalen. De mannen- en vrouwenploeg pro beren op 11 en 12 december in Orebrö plaatsing af te dwingen voor de WK voor landenteams in Budapest. De vrouwenploeg bestaat uit Monique Velzeboer, Penèlope di Leila, Esmeralda Os sendrijver, Sandy Hak en Anke Jannie Landman. De mannenfor- matie wordt gevormd door Erik Duyvelshoff, Jan Hoogeveen, Mare Velzeboer, Rob Lijtsman en Alexander Velzeboer. UVS-Alphense Boys gaat niet door leiden Het vriendschappelijke duel UVS-Alphense Boys dat voor aanstaande zondag op het programma stond gaat niet door. UVS maakte gisteravond bekend geen representatief elftal op de been te kunnen brengen. Leo Holl gaat Voorschoten verlaten voorschoten» Leo Holl houdt het na afloop van dit seizoen voor gezien bij SV Voorschoten. Collega-trainer Dick Blijleven heeft contract met Altior met één jaar verlengd. Bij Nieuwkoop stopt na driejaar oefenmeester Ben Möllers aan het einde van dit sei- NK-tickets voor Van der Poel en Bliek haarlem Amold van der Poel uit Roelofarendsveen en Marcel Bliek uit Lisse hebben zich verzekerd van een startbewijs op de 1000 meter op de NK afstanden. Van der Poel legde de lange sprint tijdens selectie-wedstrijden in Haarlem als snelste af in 1.20,14. Bliek werd vierde in 1.21,73. AZC jaagt op tweede Leidse scalp leiden Het waterpoloduel tussen LZ '86 en AZC is al weer het derde streekgevecht van dit seizoen in de hoofdklasse. LZ speel de recent nog een hartverwarmende pot tegen plaatsgenoot Zijl- /LGB, die de bespelers van het 5 Mei-bad een kleine 11-9 neder laag opleverde. Daarentegen bleef de Alphense ploeg in een eer der stadium al met 13-9 de baas over De Zijl. Koploper AZC is morgenmiddag om 15.00 uur in Leiden favoriet. Vriesekoop en Hooman niet op NK valkenswaard» Titelverdedigster Bettine Vriesekoop en Mirjam Hooman laten de nationale titelstrijd in december schieten. Het tweetal heeft een uitnodiging aanvaard voor de wereldtitelstrijd voor dubbels, dat in Las Vegas wordt gehouden. De nationale ti telstrijd, op 19 en en 20 december in Zwolle, valt gelijktijdig met het toernooi in de Verenigde Staten. Overwinning handbalsters baat niet kaunas» Op het moment dat niets meer op het spel staat, blijken de Nederlandse handbalsters toch nog te kunnen winnen. Giste ren versloeg de nationale vrouwenploeg in Kaunas het zwakkere Noord-Korea, 22-18. Nederland speelt morgen in het WK-kwali- ficatietoemooi tegen Frankrijk om de zevende plaats. Hongarije en Zweden promoveren naar de A-groep. 'Ik heb Yoma boksles gegeven Tranen passen eigenlijk niet bij de koele, zelfverze kerde jongeman die zonder twijfel werkt aan de verwe zenlijking van zijn 'droom'. Dat Regilio Tuur zich tegen middernacht toch even liet gaan en huilde als een kind, had alles met het mo ment te maken zijn hul diging als Europees kam pioen maar óók met wat zijn moeder tijdens een in nige omhelzing tegen hem zei. Tuur: „Hier heb je zo lang en zo hard voor gewerkt, zei ze, hier heb je het allemaal voor ge daan. En dan kun je twee meter zijn en nóg zo'n koele kikker als je je moeder zoiets hoort zeggen en je hoort al die men sen tekeer gaan in Ahoy', dan voel je je toch weer even een kleine jongen en komen de emoties naar buiten, of je wilt of niet" Tuur twijfelde na het bloeds tollende gevecht in Ahoy' geen moment aan het resultaat. Ze ker, Jacobin Yoma was zijn kans op verovering van de titel meer dan waardig gebleken en had zich met name in de negende ronde een gevaarlijke klant ge toond. Maar meer dan twee rondjes kon de man uit Frans- Guyana onmogelijk op zijn naam hebben geschreven, en daarmee word je nooit Euro pees kampioen. „Toch", verklaarde Tuur zijn 'uitgestelde' vreugde, „moest ik het eerst horen. Het zou niet de eerste keer zijn, dat ik het slachtoffer werd van een slechte jurering." Maar scheidsrechter Roger Kreitz en de juryleden Salvatore Silvi en Paul Thomas deden wat ze moesten doen en gaven met respectievelijk drie (118-115) en twee punten ver schil (116-114 en 115-113) de zege aan The Boy From Ahoy'. Regilio Tuur geniet van zijn triomf. „De emoties komen naar buiten, of je wilt of niet De kampioen genoot na afloop, doodop te midden van zijn fa milie: „Die hele lange weg, het afzien, het pijn lijden. Vier jaar lang, elke dag weer. Het was kei- en keihard werken, maar het is het waard geweest. En het mooiste komt nog." Tuur-Yoma was het beste dat in jaren in een Nederlandse boksring was te zien en kon de vergelijking met Koopmans- Blanchard van 15 november 1982 in alle opzichten door staan. Volgens manager Henk Ruhling was het één van dc bes te Europese titelgevechten van de laatste tien jaar. Na een begin, dat voor Yo ma's doen ongebruikelijk voor zichtig was en Tuur al meteen een hoopgevende voorsprong verschafte, krabbelde de Franse kampioen in het middenstuk enigszins terug. Maar juist toen menigeen zijn hart vast begon te houden en Yoma zijn sterkste momenten beleefde (in de ne gende ronde), toonde Tuur zich van zijn beste zijde. De laatste twee ronden zijn eerste ooit boven de tien, in 'onbekend gebied' dus con troleerde hij van het begin tot het einde. Het was die vaststel ling, die hem misschien nog wel de meeste voldoening schonk. „Want iedereen dacht, dat Yo ma conditioneel beter was en dat ik het moeilijk zou krijgen als het gevecht de volle twaalf ronden zou duren. Maar het te gendeel bleek waar." „Ik heb altijd gedacht, dat een gevecht van vijftien ronden iets verschrikkelijks moest zijn. Maar ik voelde me zo 'high' dat ik, toen het afgelopen was, dacht dat het pas de tiende ron de was. Het was alsof ik aan twee draadjes hing en mijn be nen de grond niet raakten. Yo ma is heel sterk, maar ik was sterker en heb hem op zijn ei gen wapens verslagen." Yoma had het de favoriet van het 6500-koppige publiek in Ahoy' wellicht nog lastiger kun nen maken, wanneer hij vanaf de eerste gong op zijn instinct was afgegaan en niet tegen zijn natuur in de kat uit de boom had gekeken. De aanvaller was een afwachter geworden, een counterbokser. Kennelijk was hem wijs gemaakt, dat bii Tuur na drie, vier rondjes roekeloos jagen op een knock out het bes te er wel af zou zijn. „Yoma was bang", zei de win naar, „Ik zag het in zijn ogen. Hij durfde me niet eens aan te kijken. De eerste drie ronden was hij zichzelf niet en heb ik hem boksles gegeven. Daarna, Lezing Tim Krabbé bij studentenvereniging Augustinus leiden tim brouwer de koning Een goede sportjournalist schrijft zonder gêne over zijn onderwerp. Volgens de Amster damse schrijver en oud-wiel renner Tim Krabbé gebeurt dat in Nederland veel te weinig. Dat was één van de uitgesproken meningen, waarmee hij zijn le zing 'Over Sport en Literatuur' bij studentenvereniging Augus tinus doorspekte. Bovendien ontwaarde hij gisteravond wa rempel de uitzondering op zijn regel: Oegstgeestenaar Gijs Zandbergen, schrijver van wie- lerboeken naar Krabbé's hart. Wielrennen In Frankrijk hebben ze er vindt Krabbé meer kaas van gegeten. „De sportkrant L'Equi- pe komt regelmatig met vijf pa gina's over wielrennen die het lezen waard zijn. Maar Neder landse sportjournalisten heb ben last van een minderwaar digheidscomplex. Ze schrijven veel te bloemrijk of zoeken overal schandalen achter. Ter wijl de sport op zich al boeiend genoeg is." Dat beweert Krabbé, die als verdienstelijk schaker en be scheiden wieleramateur zijn sportieve sporen heeft verdiend. Over zijn wielerervaringen schreef hij de boeken 'De Ren ner' en '43 wielerverhalen', die zowel bij sporters als bij niet-in- gewijden gretig aftrek vonden. „Sommige topwielrenners com plimenteerden me met die boe ken, andere vonden het maar matig. 'De Renner' vind ik zelf geslaagd. Dat wordt voor een deel verklaard, omdat wielren nen op zichzelf al een raar avontuur is. Wielrennen neemt bij mij de plaats in die de oorlog bij veel andere schrijvers heeft." Verfilmd Een boek dat Krabbé even dier baar is als De Renner, Het Gou den Ei, maakte hem bij een nog groter publiek bekend. Met wielrennen of schaken had het niets te maken, maar het werd wél verfilmd. Krabbé:„Bij De Renner was de gedachte inte ressant, maar totaal onverfilm- baar. Het Gouden Ei daarente gen wordt zelfs twee keer ver filmd. Ik denk dat dat komt om dat het een goed verhaal is." Krabbé zoekt de onderwerpen voor zijn artikelen en boeken steeds meer buiten de sport. Toch liet hij zich door zijn vraaglustige gehoor graag ver leiden om een oordeel te geven over schaakcomputers, Bobby Fischer („Uniek, te gek om be paalde dingen kwalijk te ne men"), Jan Hein Donner („Een kolos in alle opzichten") en Mart Smeets („Een groot pre sentator met een aanstekelijk enthousiasme, aan wie ik me steeds minder erger"). Geld Door zijn veelzijdigheid, humor en durf was de verhandeling van Krabbé een lust voor het oor. Een drijfveer voor zijn schrijven, gaf hij grif toe, is het verdienen van geld. Dat hij bo vendien van spanning houdt, lag er gisteravond dik bovenop. Wat dat betreft had de regie nog beter kunnen zijn. Toen een enorme donderldap de zaal deed schrikken, was Krabbé bij na aan de ontknoping toe. Tim Krabbé: „Nederlandse sportjournalisten hebben last van e Na soepele winst op derde team van Philidor leiden ruud dobbelaar schaakmedewerker De schakers van Oegstgeest blijven in de pro motieklasse van de Leidse competitie achter de beide koplopers Voorschoten 1 en LSG 4 op het vinkentouw zitten. Het achttal van Oegstgeest 1 won in de derde ronde soepeitjes met 6-2 van Philidor 3 en verzekerde zich daarmee van een totaal van vijf matchpunten. In de eerste klasse A zijn het de eerste teams van Leithen en Alp hen die fier aan de leiding gaan. Philidor 3 móet ondertussen in de promo tieklasse op zijn tellen passen. Weliswaar ken den de Leidenaars een zwaar beginprogram- ma, maar het gemak waarmee de ploeg zich door Oegstgeest 1 opzij liet zetten, was toch verontrustend. De enige Leidse zege kwam op naam van Rijnbeek, die zomaar een vol stuk cadeau kreeg van Volders. Pim Braggaar en Frank Zeven tekenden nog tegen respectieve lijk Ed Wagemans en Dirk van Starkenburg voor rustige remises, maar daarmee was de Philidor koek prompt op. Job Delemarre De Oegstgeester gelegenheidskopman Job Delemarre zorgde voor fraaie winst op Joop Rommets, terwijl zijn voorganger Joop Piket opponent Bames de baas bleef. Veenhuijzen schoof op even geleidelijke wijze Van de Knaap van het bord. Omdat Arthur van der Spek daar voor al een zwakke openingsaanpak van Cees van de Bult had afgestraft, was de Oegstgees- ter-winst toen reeds veilig. Ed Noordijk zag te genstander Bas van de Net nog juist het afbre ken halen. Omdat hij daarbij de weelde van twee pluspionnen bezat, bleek verder spelen voor Van der Net zinloos: 6-2. Herboren Na enkele jaren tobben stelt een herboren Alp hen 1 zich in de eerste klasse A kandidaat voor de titel. De Alphenaren wonnen tijdens de der de ronde in eigen huis met maar liefst 6 1/2-1 1/2 van mede-koploper Leiderdorp 1. De Alp hense schaapjes zijn daarmee nog niet op het droge, want Leithen 1 bleef na een alleszeggen de 7 1/2-1/2 tegen VTL 1 eveneens zonder puntverlies. Het onderlinge treffen van de laatste ronde zal hier vermoedelijk de beslis sing brengen. Daniël Noteboom werkte zich met een 5-3 zege op Oegstgeest tot sub-topper op. terwijl Katwijk 3 het degradatieduel tegen Paarde- kracht met een voorlopige 5-2 in zijn voordeel besliste. FOTO» hadden we afgesproken, zou ik niet voor hem weglopen zoals hij misschien had verwacht, maar de strijd aangaan. De wenkbrauwblessure die hij op liep (in de vijfde ronde, red.), veranderde niet zo veel aan die opzet." Na ziin meestal met een ste vige linkse voorbereide speciali teit, de rechtse hoek, had 'Reg gie' zijn rivaal 'heel vaak' aange slagen zien staan. Zelf was hij geen seconde in de problemen geweest, beweerde hij, ook niet in de drie minuten dat heel Ahoy' uitgezonderd de enke le tientallen uit Frans-Guyana overgevlogen supporters van Yoma 'm stiekem zat te knij pen. En hij had zich zo sterk ge voeld, dat hij zelfs in de slotron- de de aanval niet schuwde, of schoon de overwinning hem nauwelijks meer kon ontgaan. zo rich/rotterdam rtr/ anp UEFA-secretaris Gerd Aigner heeft gisteren laten doorsche meren, dat Spartak Moskou ge woon de tegenstander blijft van Feyenoord in de kwartfinales van het toernooi om Europa Cup voor bekerwinnaars. Aigner gaf Liverpool tenminste weinig kans op een herkansing omdat Spartak een niet-gerechtigde speler zou hebben opgesteld. De UEFA heeft onderzocht of middenvelder Mikhail Roesajev had mogen worden ingezet in het duel met Liverpool en eer der tegen de Luxemburgse be kerwinnaar Avenir Beggen. De 28-jarige oud-international stond vorig seizoen onder con tract bij de Duitse club Olden burg, maar keerde aan het ein de van het seizoen terug naar Rusland. De Duitse officials me nen dat hij daarbij de transfer- regels heeft overtreden en dus niet over de vereiste licentie be schikt. Volgens Aigner ziet het er naar uit dat Roesajev in zijn recht stond, omdat Oldenburg zou hebben besloten zijn con tract niet te verlengen. „Het is een algemeen aanvaard princi pe, dat een speler kan gaan en staan waar hij wil, als zijn con tract is afgelopen. Hij is vrij daarin en heeft niemands per missie nodig", zei Aigner. De tuchtcommissie van ae UEFA Martien Vreijsen, die zich bij NAC met de commerciële zaken bezighoudt, keert terug op het veld bij de eerste-divisie- cfub uit Breda. Met assistent- trainer Ton Carton vervangt hij Piet de Visser. De 58-jarige oe fenmeester kreeg onlangs weer last van zijn hart waaraan hij acht jaar geleden al eens werd geopereerd. Zondag wordt De Visser in het ziekenhuis opge nomen waar hij woensdag een hartcatheterisatie ondergaat. Het NAC-bestuur heeft de alge hele leiding en de eindverant woordelijkheid in handen gege ven van Jo Jansen, de technisch directeur. columbus sid/afp/rtr De IAAF (Internationale Ama teur Atletiek Federatie) moet de wegens doping geschorste at leet Harry 'Butch' Reynolds 27,3 miljoen dollar, bijna vijftig mil joen gulden, betalen. Dat heeft een rechtbank in Columbus (Ohio) gisteren beslist. De IAAF heeft in een eerder stadium bij monde van voorzitter Primo Nebiolo al laten weten een uit spraak van de rechter niet te er kennen. Rechter Kinneary veroordeel de de IAAF tot het betalen van 6,8 miljoen dollar wegens der ving van start- en reclamegel den tijdens Reynolds' schorsing en 20,5 miljoen dollar als smar- tegeld. Reynolds, wereldrecord houder op de 400 meter, had veertig miljoen dollar geëist van de IAAF en de TAC (de Ameri kaanse atletiekbond). De 28-jarige Reynolds werd na een atletiekgala op 12 augus tus 1990 in Monaco betrapt op het gebruik van spierverster- kende middelen. Hij werd ge schorst tot 31 december dit jaar. Reynolds heeft altijd beweerd onschuldig te zijn. Hij meende dat anderen fouten hebben ge maakt bij de analyses. Door de 'in zijn ogen onterechte schor sing miste Reynolds bijna zeven miljoen dollar aan start-en re clamegelden. Strauss De Duitse zwemster Astrid Strauss blijft bij internationale wedstrijden nog een jaar toe schouwster. De wereldzwem- bond F1NA schorste de 23-jarige oud-wereldkampioene op de 800 meter vrije slag gisteren voor anderhalf jaar met ingang van 1 juni 1992. Pas op 1 de cember 1993 is de Magdeburgse zwemster, In wier urine in maart dit jaar een ongewoon hoge testosteronwaarde (ver houding met epitestosteron van 12,7:1) werd aangetroffen, der halve weer internationaal start gerechtigd. Strauss heeft het gebruik van spierversterkende middelen ontkend, zelfs voor de rechter die haar het recht gaf mee te doen aan de kwalificatiewed strijden voor Barcelona. Ze be weerde dat de verstoorde hor moonhuishouding te wijten was aan een avondje doorzakken. Strauss heeft zich bereid ver klaard deze 'drinkproeF in het laboratorium te herhalen. münchen ppa/sip Ivan Lendl doet niet mee aan het toernooi om de Grand Slam Cup in München. De Ameri kaan heeft zich gisteren bij de organisatie van het met zes mil joen dollar gedoteerde evene ment - twee milioen voor de winnaar - afgemeld wegens een liesblessure. Lendl wordt ver vangen door de Zweed Niklas Kulti. De enige Nederlandse verte genwoordiger Richard Krajicek neeft het gisteren bij de loting niet slecht getroffen. De Hage naar begint dinsdag tegen de Spaanse gravelspecialist Emilio Sanchez die zijn startbewijs te danken heeft aan zijn verrich tingen op de trage banen. Het programma op de openingsdag is verder. Henri Leconte (Fra) - Wayne Ferreira (ZAf), Guy For get (Fra) - Goran Ivanisevic (Kro) en Petr Korda (Tsj) - Wally Masur (Aus). De loting leverde voor woensdag de volgende partijen op: Edberg (Zwe) - Stich (Dui), Sampras (VSt) - Volkov (Rus). John McEnroe (VSt) - Kulti, Chang (VSt) - An- dré Agassi (VSt). André Agassi mag vandaag voor de Verenigde Staten het voortouw nemen in de finale om de Davis Cup tegen Zwitser land. De opvallendste Ameri kaanse tennisser opent tegen Jakob Hlasek. In het tweede en kelspel treedt Jim Courier aan tegen Mare Rosset. John McEn roe en Pete Sampras nemen morgen het dubbelspel tegen Rosset/Hlasek voor hun reke ning. Zondag staan nog de par tijen Courier - Hlasek en Agassi - Rosset op het programma

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23