Leids museum verguld met zilveren spiegel 'Er is méér dan Michelangelo en Da Vinei' 'Nietsmet Rembrandt van doen' Cultuur&Kunst Acht ton subsidie naar afgelaste voorstellingen Knap meisjestoneel van Per Expres Vlaams ballet wil musical-workshop VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 RUYGROK (CHEF) JAN RUSOAM SASKlASTOtUNGA Aankoop slokt drie keer jaarbudget op „Een prachtig stuk van uitnemende kwaliteit. Daar zijn alle deskundigen het over eens." Jetteke Bolten, directeur van De Lakenhal, is zichtbaar verguld met de zilveren spiegel die het stedelijk museum heeft aangekocht. De nieuwe aanwinst heeft 150.000 gulden gekost. „Een heel bedrag", geeft Bolten toe. „Maar deze spiegel is z'n geld dik waard." ties is de Lakenhal eigenlijk nauwelijks in staat om aanko pen te doen die de collectie van het museum verrijken. De aankoopsom staat in geen verhouding tot de 17 miljoen gulden die het Rijksmuseum in Amsterdam deze week heeft uitgegeven voor het Rem brand tschilderij Portret van Jo hannes Uyttenbogaert. Toch was De Lakenhal, net als het Rijksmuseum, pas na veel vij ven en zessen in staat om een bod te doen op het kunstwerk. Het Leidse museum beschikt over een aankoopbudget van 50.000 gulden per jaar. Een zeer gering bedrag voor wie de prij zen op de kunst- en antiek markt kent. Zonder hulp van particulieren of andere instan- Hoe gaat de aankoop van een topstuk door het museum nu precies in z'n werk? Jetteke Bol ten: „Ik kreeg onlangs de catalo gus van de nationale kunst- en antiekbeurs PAN in Amsterdam onder ogen. Daarin zag ik die prachtige spiegel staan en ook dat die van Leidse makelij was. Dat lijkt me iets voor ons, ver telde ik de conservator van het museum. Daarover waren we het snel eens. Vervolgens is een aantal experts en deskundigen, zilverkenners bij uitstek, inge schakeld die uitgebreid naar de spiegel hebben gekeken. Zij ad viseerden uiterst positief over de kunst- en cultuurhistorische waarde van het stuk." „Met die adviezen hebben we aangeklopt bij de Vereniging Rembrandt die zich inzet voor behoud van belangrijke kunst werken voor Nederlandse mu sea. De spiegel zou zonder eni ge twijfel het land uitgaan als wij hem niet zouden aankopen. De vereniging bleek bereid om, volgens de gebruikelijke proce dure, de helft van het benodig de bedrag te betalen. Dan be ginnen de onderhandelingen met de kunsthandelaar. We zijn umprijs' te bedingen. Die ligt al tijd iets lager dan de vrije marktprijs." Uiteindelijk moest De Laken hal ook zelf nog 75.000 gulden ophoesten. Het aankoopbudget van het museum kennende gaat het dus altijd nog om een flink bedrag. Bolten: „We geven het jaarbudget natuurlijk niet elk jaar uit, maar proberen een beetje te sparen voor als we te gen iets bijzonders aanlopen. Vorig jaar hebben we gepoogd op een veiling in Parijs twee schilderijen van Van Mieris aan te kopen. Werkelijk twee prach tige schilderijen. Helaas gingen die aan onze neus voorbij. De prijs was veel te hoog. Maar als het wel was gelukt ze in bezit te krijgen hadden we nu zeker de spiegel niet kunnen aankopen." Jetteke Bolten benadrukt de kunsthistorische waarde van de toiletspiegel en dat die uitste kend past in de zilvercollectie van De Lakenhal. De spiegel werd gemaakt in 1750 door de bekende Leidse zilversmid, Hendrik Fortman, en uitge voerd in de Daniël Marot-stijl, de Hollandse variant van de Lo- dewijk XIV-stijl. „Alle deskundi gen zijn het er over eens dat het behoort tot de top van het Ne derlands kunstbezit." De Lakenhaldirecteur is er niet treurig om dat zij er niet in geslaagd is het Rembrandtschil- derij te verwerven dat deze week door het Rijksmuseum werd gekocht. „Het gaat bij dit soort zaken in de eerste plaats om nationaal cultuurbezit. Ik ben er ongelooflijk gelukkig mee dat het Rijksmuseum deze Jetteke Bolten is zichtbaar verguld met de zilveren spiegel die het stedelijk museum heeft aangekocht. „Een prachtig stuk." foto hielco kuipers aankoop heeft kunnen doen. Het is een heel terechte aan koop." „Als het zou gaan om een schilderij dat Rembrandt in zijn Leidse tijd heeft geschilderd dan zou ik het graag in De La kenhal hebben. Maar ik denk dat het Portret van Johannes een dergelijke aankoop te doen? Uyttenbogaert op z'n plaats is Och, het is een heleboel geld. in Amsterdam." Maar ik ben geneigd om nooit Of De Lakenhal ooit in staat is iets uit te sluiten." Prijs voor documentaire Amsterdam Tijdens het vijfde International Documentary Film festival Amsterdam (IDFA) is de prijs voor het beste documen taire-scenario uitgereikt aan Frans van Erkel. De prijs stelt hem in staat het scenario, voor de documentaire 'Gevangen Bliksem', te realiseren. Een van de publieke omroepen zal de documentai re te zijner tijd op televisie uitzenderï. De jury koos Van Erkels scenario uit tien scripts. Het niveau van de ingezonden scena rio's was volgens het juryrapport nogal conventioneel, braaf en vriendelijk. Het documentairefestival duurt tot en met 10 de cember. Koerswijziging jazzfestival Breda breda Het Oude Stijl Jazzfestival in Breda, het oudste in zijn soort in ons land, ondergaat komend jaar een ingrijpende koers wijziging. Ook muziekstijlen van na 1942 zullen voortaan wor den toegelaten. Verder is er een duidelijke scheiding tussen het zaalprogramma en het gebeuren buiten. Dat wordt sterk terug gebracht waardoor onder andere de Kinderstreetparade en de openlucht-concerten in de avonden vervallen. Het festival, dat duurt van 20 tot en met 23 mei, wordt geopend door Lionel Hampton en zijn band. Restauratie Proveniershuis haarlem De restauratie van het 16de eeuwse Proveniershuis en het Proveniershöf in Haarlem is na bijna twee jaar officieel vol tooid. Het huis werd in 1592 gebouwd. De eerste jaren deed het dienst als zogenoemd Doelen-gebouw voor de Sint Joris Schut terij. Pas in de 18de eeuw werd het gebruikt als Proveniershuis een soort bejaardentehuis waar oudere mensen zich voor kost en inwoning als provenier konden inkopen. Het is gebouwd in Hollandse Renaissance stijl. Met de Vleeshal in Haarlem is het volgens een woordvoerder van de afdeling monumentenzorg van de gemeente één van de nationale toppers op dit gebied. Kunst in ziekenhuis leiden Aquarellen, gewassen tekeningen en olieverfschilderijen van Liesbeth Wouters worden tentoongesteld in Het Diacones- senhuis in Leiden. Tot 14 januari zijn haar werken, veelal stille- acht tot acht uur te bewonderen. leiden jan rusdam Het schilderspleintje, bedoeld als eerbetoon aan de in Leiden geboren Rembrandt, krijgt na bijna tien jaar vertraging, einde lijk gestalte. Vlak bij deze plek, aan de Weddesteeg, stond ooit het geboortehuis van Rem brandt van Rijn. Het pleintje zal straks deel uitmaken van de wandelroute die door de stad is uitgezet, waarbij wandelaars in de voetsporen kunnen treden van de wereldberoemde schil der. In de ogen van de gemeente is het pleintje een rustpunt op de route, maar bovenal een hommage aan Rembrandt. De gemeente worstelt al jaren met het idee hoe ze de herinnering aan de grote schilder vorm kun nen geven in een eigentijds kunstwerk. Tien jaar geleden besloot de gemeente al dat er een zogeheten Schilderspleintje moest komen dat zou herinne- reh aan Rembrandts geboorte plek. Toen twee weken geleden de spade de grond in ging om het pleintje gestalte te geven leek het er eindelijk van geko men. Leek. Want van een kunst werk of gedenkteken dat daad werkelijk herinnert aan Rem brandt is nog steeds geen spra ke. De Amsterdamse omgevings vormgever Guus Bayards, die de inrichting van het Schilders pleintje heeft bedacht, vindt de verwantschap tussen de schil der en pleininrichting ver ge zocht. „De inrichting heeft ei genlijk niets met Rembrandt SBL_ 'V III III 1 Maquette van de inrichting van het Schilderspleintje door Guus Bayards: hommage aan Rembrandt? van doen", meent hij. „Er is wel enige verwantschap met de naam Schilderspleintje. De vijf granito panelen die op en rond het plein worden geplaatst, ver wijzen naar de schilderkunst. Je kunt ze zien als abstracte schil derijen, verschillend van maat en kleur, die een bepaalde com positie vormen. Maar het is niet in het bijzonder gekoppeld aan Rembrandt. Je zult mij ook niet horen spreken van een kunst werk. Ik ben in de eerste plaats ontwerper en geen kunstenaar." Het pleintje krijgt een diago nale bestrating. Samen met het opmetselen van de resten van de hier gevonden middeleeuw se stadsmuur en de vroegere Pelicaanstoren, tot 60 centime ter boven het maaiveld, enkele zitbankjes en het nodige groen geven de granito-panelen op heel aardige wijze vorm aan het plein. Daarover geen kwaad woord. Maar hoe zit het nu met het eerbewijs aan Rembrandt? Aanvankelijk was de bedoe ling van de gemeente dat op het plein een zuil zou komen waar in reprodukties van koperen etsplaatjes met zelfportretten van Rembrandt verwerkt zou den worden. „Daar heb ik nooit meer iets over gehoord", vertelt Guus Bayards. „Persoonlijk vind ik het heel aardig. Maar ik heb er geen idee van of het door gaat." Gemeente-ambtenaar Van der Ree, van de afdeling kunst Kooyker exposeert boeken Thames and Hudson leiden wilfred simons Jack Nicholson gefotografeerd door David Bailey uit 'If we shadows', een uitgave van Thames and Hudson. foto david bailey Je salontafel zou bezwijken van schaamte. Je gezellige, verscho ten oude bank zou blozen van gêne. Sommige kunstboeken uit het fonds van de Engelse uitge verij Thames and Hudson zijn zulke schitterende uitgaven, dat ze een stil verwijt zijn aan het interieur van de lezer. Wie een boek van de gerenommeerde Engelse uitgeverij koopt, moet daarom misschien overwegen om er een gesloten kast bii te kopen, zodat ze niet zo afsteken bij de rest van het huis. Maar ja, één van de belangrijkste func ties van die boeken is om er je vrienden de ogen mee uit te ste ken. Je zou bijna vergeten dat je ze ook nog kunt lezen. De Leidse boekhandel Kooyker houdt tot 31 december een ex positie van boeken uit het fonds van Thames and Hudson. De tentoonstelling is georganiseerd door de 32-jarige Marion Wey- mans, die de afdeling kunstboe ken van Kooyker onder haar be heer heeft. Het doel van de ten toonstelling is, zo zegt Wey- mans, om het Leidse kunstmin nende publiek op de hoogte te stellen van het fonds van de uit geverij. Dat doet ze met trots, want boeken van Thames and Hudson zijn volgens haar in alle opzichten kwaliteitsboeken. Kooyker heeft voor de exposi tie een uitzonderlijke afspraak gemaakt met de Nederlandse importeur van Thames and Hudson: „Wij krijgen de boeken in bruikleen en we rekenen al leen af wat wijzelf verkopen. Daardoor kunnen we nu boe ken over modem design, Jeff Koons of Donald Judd laten zien. Normaal gesproken kopen we die niet in, omdat er in Lei den heel weinig vraag naar is." Toch is de klacht dat Kooyker op kunstgebied zo slecht gesor teerd zou zijn volgens Weymans onterecht: „Ik hoor dat al jaren. Maar als je ons assortiment ver gelijkt met dat van gerenom meerde Amsterdamse boekhan dels als Athenaeum en Schelte- ma, dan zie je dat bij ons bijna hetzelfde in de zaak ligt. Het is een oud vooroordeel dat vaak uit gemakzucht wordt herhaald. Alleen op bepaalde gebieden zijn wij wat afwachtenden boe ken over graffiti, modem design, film en de meest actuele kunststromingen halen we niet zo gauw in huis. Dat is te ris kant." Die afwachtende houding komt ook doordat het Leidse publiek heel anders is samenge steld dan het Amsterdamse. Weymans: „Daar heb je een 'Stedelijk Museum-publiek', dat graag wil lezen over een veel heid van onderwerpen." Het publiek in de Leidse regio is vol gens Weymans veel conventio neler: „Boeken over roestige ge drochten die ergens in een gras veld liggen, wil niemand hier hebben. Maar uitgaven over de Italiaanse Renaissance, hoe duur ook, raken we altijd kwijt. Toch neemt de belangstelling voor kunstboeken in Leiden toe en wordt ook steeds verscheide- ner. Momenteel is er veel be langstelling voor Nederlandse architectuur, kunstnijverheid en voor gearriveerde popkunste naars als Andy Warhol." Drie maanden De boekhandel is de laatste ja ren erg overspannen. D.e zoge heten 'omlooptijd', dat wil zeg gen de tijd tussen het moment van uitkomen en het moment Er blijkt dit theaterseizoen bijna acht ton aan subsidies voor nooit uitgevoerde produkties tc zijn uitgegeven. Minister D' An- cona (wvc) heeft daar echter geen moeite mee. Zij vindt de argu menten waarom bepaalde produkties niet worden uitgebracht in het algemeen steekhoudend. Theatermakers gaan bij het ne men van een beslissing om een voorstelling af te gelasten niet over één nacht ijs, aldus de minister in antwoord op vragen van Tweede Kamerlid Van der Heijden (CDA). Vorig seizoen werden drie produkties afgelast: daarmee waren 39 voorstellingen gemoeid, waarvoor de gezelschappen naar schatting 247.000 gulden hebben uitgegeven. In het lopende sei zoen zijn op dit moment 100 voorstellingen van eveneens drie gezelschappen afgelast, waarvan 53 op scholen. foto pr en cultuur, laat desgevraagd weten dat nog niet duidelijk is hoe de herinnering aan Rem brandt vorm zal krijgen. „Het is nog zeer de vraag of die zuil er komt, en zo ja, waar die komt te staan en hoe die precies wordt uitgevoerd." Volgens de cul tuurambtenaar is wel de bedoe ling dat er op korte termijn hel derheid ontstaat over een en ander. Die korte termijn kennen we onderhand. Gemeentelijke pro cedures rond de plaatsing van kunstwerken (denk ook aan het Vredesmonument) lijken name lijk steevast op dezelfde wijze te verlopen: hoe langer hoe liever. Noemen we dat geen schilders verdriet? toneel dat het laatste boek verkocht wordt, is nu gemiddeld drie maanden. Daarna verkopen de meeste boeken nauwelijks nog. Weymans ziet dit als een groot probleem: „Het betekent dat je scherp en commercieel moet inkopen. De inkoopprijs van een kunstboek is zo hoog, dat je nauwelijks risico kunt nemen." In de dagelijkse praktijk pro beert Weymans minder couran te boeken toch in de handel te houden door ook goedkopere kunstboeken te verkopen: „Daarmee subsidieer je je ande re uitgaven." Thames and Hudson speelt al bij voorbaat op dit probleem in. De uitgeverij brengt namelijk zowel dure hardcovers als goed kope paperbacks uit. De kwali teit van de tekst en de foto's is voor beide uitgaven gelijk en Weymans koopt grote aelen van het assortiment dan ook zonder aarzelen in. Toch heeft zelfs Thames and Hudson boeken die Kooyker normaal gesproken niet in voorraad heeft. Zegt Weymans: „Daarom is deze ex positie nu zo aardig; dan kan de lezer eens zien dat er méér is dan alleen Michelangelo en Leonardo da Vinei." recensie dick van teyuncen Per Expres met 'Om Eleanor", naar 'The Years' van Virginia Woolf Regie Ronald Jansen Gezien 3/12 in het Partctheater, Alphen aan den Rijn. Links op het toneel staat een gebeeldhouwde kop op een zuiltje. Over de sokkel hangt ar tistiek een vuurrode doek. waar langs een half schilderij de zaal in kijkt. Het is duidelijk: we kij ken binnen bij de betere, kunst zinnige kringen. Drie vrouwen zitten voor op het podium en voeren gesprekken over vooral mannen, feestjes, moeder en het hogere. Girls' talk. Een jaar of vier geleden speel de theatergroep De mug met de gouden tand een eigen bewer king van Virginia Woolfs roman The Years (1937). Dat is een late en voor haar doen vrij conven tionele roman, een familiekro niek over drie generaties vrou wen tussen 1880 en 1930. Op het toneel werd dat bij De mug enzovoort een lichte voorstel ling, die ais het ware ter plekke gemaakt werd: drie dames pra ten samen over het verleden en schrijven zo geschiedenis en dus het toneelstuk of het boek. Het stuk vond ik niet opzien barend, omdat het nogal kab belt zonder veel grote HJlMn of spanning en dat ook niet com penseert door onontkoombaar prachtige taal. Toch maakte De Mug er dank zij drie sterke ac trices een aangename, sfeervol le en levendige voorstelling van. Het knappe van de drie vrou wen van de Alphense toneel groep Per Expres is dat dat hun ook lukt. Door hun talent en waarschijnlijk stevig werken stegen Ria en Marieke Cattin en Liesbeth van Kempen ruim uit boven het gemiddelde amateur niveau. Ze spraken natuurlijk en schijnbaar vanzelfsprekend ver staanbaar met een prima tekst behandeling. In de stilering in enscenering ging Per Expres verder dan ge- bruikelijk bij amateurs n d.it kwam zelden geforceerd over. Tel daar nog bij op goede smaak, gevoel voor humor en relativering, ook al niet alomte genwoordig in het amateurto neel, en het resultaat is een voorstelling van klasse. Compli ment dus voor de dames en hun regisseur Rudolf Jansen. Wat Per Expres kan met een echt goed stuk is 27 maart te zien in Alphen; dan speelt de groep Leedvermaak van Judith I MMV| ANTWERPEN GW? Het Koninklijk Ballet van Vlaan deren wil in de nabije toekomst nieuwe musicals ontwikkelen in workshop-verband. Dat moet resulteren in produkties die ook elders in de wereld opgevoerd kunnen worden. Artistiek direc teur Unda Lepomme zoekt daarvoor samenwerking met Duitse theaterproducenten om de kosten tc delen. De work shop moet in 1995, of uiterlijk in 1996, beginnen. „In Amerika worden al langer nieuwe produkties m workshops uitgeprobeerd", ver telt Lepomme. „In die voorbe reidingsfase wordt gekeken of een musical goed is en of de produktie bij het publiek aan slaat. Pas als dat het geval is, gaan ze als volwaardige produk tie naar Broadway. V'eel shows halen Broadway echter niet." Een dergelijke werkwijze is in Nederland en Vlaanderen nog niet gebruikelijk. Lepomme er vaart dat als een gemis. „Nieu we musicals krijgen bij ons geen kans om uit te groeien tot een volwaardige voorstelling. Wij hebben de hele markt al uitgc speeld eer we aan een goede snow toe zijn. Dat is jammer." De workshops moeten ertoe leiden dat nieuwe ideeën met weinig geld - en dus met een klein risico voor de theaterpro ducent - worden uitgeprobeerd. „We hoeven dan niet meteen met zeven trailers op pad", al dus Lepomme.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21