Kamer ongerust over sociale werkplaatsen 'Ik win nooit, maar geef toch maar een lot' Kondor Wessels: goed resultaat in Duitsland Bex wil groeien met luxe en verre reizen Het Gesprek van de Dag 'Geen probleem, maar juist een groot feest' Kamsteeg VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 940 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK (CHEF) MEINDERT V JARIG OP 5 DECEMBER Beppie Blankenstijn uit Oegst- geest „Ook mijn zoon, Koen, is gebo ren op 5 december. De kraam visite reageerde destijds gevari eerd van 'wat een mooi cadeau van de Sint' tot 'ach, wat zielig, op 5 december.' Koen kwam twaalf dagen te laat. Ik was op 23 november uit gerekend. Alles ging heel goed, dus er was niks aan de hand. Ik dacht alleen: als hij maar niet komt op 5 december. Maar ja, hoor. Ik zit in het onderwijs en wilde nog naar het Sinterklaas feest op school, maar het was niet meer nodig. Om vijf over zeven in de morgen kondigde Koen zich aan. Ik weet niet of dat in de krant kan, maar mijn man reageerde met de opmer king: 'Zo, een cadeautje uit ei gen zak.' Die Sinterklaasavond hebben we niet echt gevierd. Daar staat dan toch je hoofd niet naar. De grootouders von den het leuk. Die maakt het niet uit op welke dag hun kleinkind wordt geboren. Toen Koen 1 jaar werd hebben wij zijn verjaardag eerder ge vierd. Voor je visite en je familie doorbreek je natuurlijk een be paald patroon als je het op 5 de cember viert. Je gooit toch din gen door de war. Maar ik denk wel dat we het gescheiden blij ven vieren, zolang Koen ten minste nog in Sinterklaas ge looft. Als hij later naar school - gaat, zal een en ander nog wel een staartje hebben. Hij zal al licht even bij Sinterklaas mogen komen. Dit jaar hebben we Koens verjaardag half novem ber gevierd, maar de Sint bleef ons toch in de wielen rijden. Volgend jaar maar eens probe ren in januari, na alle feestda gen, In ieder geval ben ik het verzetten van verjaardagen wel gewend. Mijn eigen verjaardag valt op 25 december, op eerste Kerstdag dus. En mijn man is jarig op 4 oktober, op wereld dierendag. Sonja Schoo uit Roelofarends- ,,Op 5 december 1974 werd ik geboren. Dit was niet alleen de Sinterklaas-dag, maar ook nog eens de dertigste verjaardag van mijn vader. Ik was zogezegd 'het allereerste cadeautje van de dag'. Leuk, de verjaardagen van mijn vader, mij én Sinterklaas vielen op één dag. Dat was niet rampzalig, nee, 't was elk jaar weer een grandioos feest. Sint Nicolaas werd zonder pardon naar een andere dag verplaatst. Het was bij mijn fa milie de gewoonte om twee keer per jaar pakjesavond te vieren: een keer met de hele fa milie bij opa en oma in Amster dam, en een keer met ons gezin thuis. Daartussen lag voor mij en mijn „Dit jaar hebben we Koens verjaardag half november gevierd". FOTO JAN HOLVAST vader nóg een pakjesavond, die meestal doordeweeks, op pre cies 5 december werd gevierd. Het hele huis zat dan vol met familieleden, die Sinterklaas, net als wij, verplaatsten naar een andere dag, of zij kwamen nadat zij hun ldnderen op bed hadden gelegd, met al hun nieuwe cadeaus van de net iets eerder gehouden pakjesavond. Veel familieleden kwamen om mijn vader te feliciteren, en vaak herinnerden zij zich ter plekke dat ik ook nog jarig was. Dan werd de portemonnee ge trokken, en dat leverde voor mij een aardig zakcentje op. Op de lagere school was het op 5 december helemaal dikke pret. Altijd kreeg ik extra aan dacht van de Sint en van zijn pieten. Ze moesten altijd mij hebben. Piet zong: 'Lang zal ze leven' voor me en Sinterklaas zong hard mee. Ook moest ik weieens een verjaardagsdansje doen met alle zwarte pieten. Hopla! Alweer een extra volle hand met pepernoten en sui kergoed. En dat allemaal alleen maar omdat ik jarig was! Nu denkt u misschien dat ik minder kreeg dan mijn broer en zusjes, die hun verjaardag op een gewone datum hebben. Fout. Als ik alle cadeaus in geld bedragen bij elkaar had opge teld, had ik ongeveer voor het zelfde bedrag gekregen als mijn broer en zus. Het verschil was dat zij twee keer in het jaar niet alles kregen wat zij wilden heb ben en dat ik één keer per jaar alles kreeg wat mijn hartje maar begeerde. En geloof me, mijn verlanglijstjes waren kilometers lang. Ik ben dus niets te kort geko men en ik kijk op het moment alweer uit naar de volgende Sin terklaasverjaardagen, waarop ik 18 zal worden. Het enige probleempje is dat niet al mijn vrienden mij op de ze dag op kunnen zoeken, om dat zij dus thuis gezellig pakjes avond hebben. Maar al sinds mijn 'kinderpartijtje' bestaat, zit ik daar totaal niet mee. Tegen woordig bouw ik in de week na mijn verjaardag de bovenste verdieping van mijn vaders be drijf om tot disco, en nodig ik iedereen uit die ik ken. U ziet het: jarig zijn op 5 de cember is geen probleem: het is een groot feest." Oudejaarsloterij een doorslaand succes in Leiden „Drie miljoen gulden? Ik zou niet weten wat ik met dat geld moet beginnen", zegt de oude dame over de hoofdprijs in de Oudejaarsloterij. „Dan ben je toch helemaal uit je doen. Nee, hoor, ik vind het maar eng, zo veel geld. Dag, meneer." Waar komen we dat nog tegen? Iemand die tevreden is met een leventje van kopergeld. Niet dat de ogen van de andere klanten van sigarenhandel Van Mil nu echt glinsteren van hebzucht, maar wat zouden zij graag de prijs in de Oudejaarsloterij win nen! Storm „Ik win toch nooit wat." Ja, ja, dat zeggen ze allemaal, daar in die sigarenhandel aan de Lage Rijndijk in Leiden, waar het nu al twee dagen storm loopt voor de speciale loterij die door de Staatsloterij op touw is gezet. Maar ze menen het niet echt. Het is een afleidingsmanoeuvre, ze beseffen allemaal: 'Kinderen die vragen worden overgesla gen.' Straks, op oudejaarsavond, als de trekking plaats heeft, zul len zelfs de zoetst bepoederde oliebollen eventjes bitter sma ken als blijkt dat ze wederom een niet hebben gekocht. C. Tol, die de sigarenhandel op voortvarende wijze beheert, heeft al voor de tweede keer lo ten bijbesteld. Ook bij deze ex tra loterij zijn er weer de klan ten die altijd hetzelfde eind- nummer willen hebben. Of zij die de geboortedata van hun kleinkinderen erin willen terug vinden. Soms zitten de mensen krap en bellen ze hem op met de vraag of ze hun lot niet de volgende maand kunnen beta len. Maar daar begint Tol niet aan.Als ze dan niks winnen is het animo om te betalen na tuurlijk niet erg groot. Ik zeg al tijd maar zo: als je geen geld hebt, moet je niet gokken. Maar het is gek: hoe slechter het gaat met de economie, hoe meer de mensen gaan gokken. Natuur lijk verkoop ik ook veel rookwa ren. Maar de verkoop van staat sloten brengt op dit moment toch wel het meeste geld in het laatje. Vooral nu ze daar een soort jackpot hebben georgani seerd." Welvarend „Ik speel nooit mee", zegt een dame in een kleurig jack. „Ik ben varend en dan heb je de grootste moeite om de trekkin gen bij te houden. Het is zo C. Tol: „Hoe slechter het gaat met de economie, hoe meer de mensen gaan gokken." chaotisch allemaal. Nee hoor, voor mij hoeft dat niet." De varende dame is een uitzon dering. Met grote regelmaat ko men er in de sigarenhandel klanten binnen die de bankbil jetten laten neerdwarrelen op de toonbank. Herfst is het, herfst in hun portemonnee. „Wat ik zou doen met die drie miljoen gulden?", zegt een man die, gezien de vorm van zijn neus, vroeger gebokst moet hebben. „Ik zou een andere boot kopen, een betere. Ik heb nu een oud ding dat niet lang meer mee gaat. En ik zou een lekker rustig leven gaan leiden. Misschien dat ik wel een we reldreis zou gaan maken. Sa men met mijn vrouw. We heb ben nog niet veel van de wereld gezien." Drie miljoen gulden. Een mooi rond bedrag, waarmee je voor altijd uit de zorgen bent. Maar Somalië moet er niet een miljoen naar Somalië? Dat vra gen wij aan een meneer die in de vut zit, iemand die, na een leven hard werken, niet verdr inkt in het geld maar er wel in kan pootjebaden. „Nee, dat zou ik niet doen. Ik geef nu elk jaar een vast bedrag aan het Liane fonds. Ze zorgen voor protheses voor arme kindertjes. Maar als ik die drie miljoen gulden zou winnen, was ik wel voorgoed verloren voor Nederland. Want de fiscus zit je hier meteen op de nek." België „Weet je hoe ze het belasting kantoor in Leiden noemen? Het Plukmaarkaalplein! Zelfs als je dood bent staat de fiscus nog in je graf te loeren. Ik zou naar België gaan. Daar zou ik een leuk huisje kopen. En heerlijk leven, vrij leven. Want geld, me neer, dat is vrijheid. Ik heb nu zelf een klein beetje geld, maar de mensen misgunnen je dat. Laat ik u één ding zeggen: je moet een ander nooit zijn rijk dom misgunnen als hij er op een normale manier aan is ge komen. Als iemand hier de hoofdprijs in de Oudejaarslote rij zou winnen, ben ik de eerste die hem feliciteert." Er zijn, zo blijkt uit ons verblijf in sigarenhandel Van Mil, heel veel mensen die dit jaar niks voor hun Sinterklaas krijgen, niks in een mooie cadeauver pakking: zij krijgen een lot voor de Oudejaarsloterij. AUTO LEASE Voorschoten LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Bouwbedrijf Kondor Wessels boekt goede resultaten in Duits land. Vooral de verkoop van woningen in de regio Berlijn loopt erg goed. De totale order portefeuille is toegenomen tot 750 miljoen gulden en ongeveer eenderde deel daarvan betreft projecten in Duitsland. De Raad van Bestuur verwacht een hoger operationeel resultaat dan het vorige boekjaar. Kondor Wessels heeft in Duits land vestigingen in Berlijn en in Remscheid. Het belang in de Berlijnse vestiging werd in het afgelopen jaar uitgebreid van 51 naar 100 procent en in Ham burg wordt druk gewerkt aan de uitbouw van een nieuwe vesti ging die vooral in noord Duits land actief moet worden. Kon dor Wessels heeft ongeveer 600 woningen 'in ontwikkeling'. Alle gereed gekomen panden zijn verkocht en datzelfde geldt voor een groot aantal huizen in aan bouw. Lid van de Raad van Bestuur D. Wessels verklaarde gisteren in Leiden op de aandeelhou dersvergadering het succes als volgt: „Oost- en Westduitsers liggen elkaar niet zo. In Berlijn werken we alleen met Oostduis- ters en wij Nederlanders laten die mensen tenminste in hun waarde." Ook de gunstige be lastingfaciliteiten die gelden in voormalige DDR spelen een rol bij de gunstige resultaten, zei Wessels. In de regio Berlijn ligt de na druk op het ontwikkelen van ei gen projecten en op de ontwik keling van projecten in joint ventures. De uitvoering daarvan wordt voor een deel aan andere bedrijven uitbesteed. Wessels verklaarde gistermorgen wel te moeten wennen aan de Duitse bouwcultuur. „Voor een barstje in het plafond krijg je al een schadeclaim aan je broek." Behalve in de woningbouw is Kondor Wessels zowel in Ne derland als in Duitsland actief in de utiliteitsbouw (kantoren), renovatie en onderhoud en pro jectontwikkeling. De utiliteits bouw is verantwoordelijk voor 45 procent van de resultaten, woningbouw voor 37 procent. In Nederland zit vooral in de vrije sektor nog groei in de wo ningbouw. In de sector renovatie is de rek er in ons land uit. Vooral het steeds verder dichtdraaien van de subsidiekraan zou daaraan debet zijn. Toch was er op dit gebied gisteren nog goed nieuws te melden voor Kondor Wessels. Voor de verbouwing van het hoofdkantoor van de KLM in Amstelveen heeft de Stichting Nationale Renovatie- prijs de bouwer samen met twee andere Nederlandse be drijven genomineerd. De aankoop van gronden krijgt steeds meer aandacht. Dat gebeurt vanwege het steeds schaarsere aantal geschikte lo- katies, verklaarde voorzitter van de Raad van Bestuur Van der Maas gisteren. Kondor Wessels behaalde over het op 30 juni geëindigde boekjaar 1991/92 een netto winst van 28 miljoen gulden. Bij een jaaromzet van circa 700 Alle fracties in de Tweede Kamer zijn bang dat het vol gend jaar mis gaat met een groot aantal sociale werk plaatsen, waar langdurig werklozen en gehandicapten werken. De directeuren van de werkplaatsen in de Leidse regio voorzien op korte termijn echter nog geen grote problemen. Directeur G. Bovens van De Zijl Bedrijven, het werkvoorzieningschap van de regio Leiden: ,,We zul len dit jaar waarschijnlijk sluitend draaien terwijl we een tekort hadden verwacht van 1,2 miljoen." DEN HAAG LEIDEN De Kamerleden hebben stapels brieven ontvangen over de snel slechter wordende financiële positie van de werkplaatsen. „Dit jaar kunnen ze met moeite de broek ophouden, maar in 1993 dreigt die af te zakken", al dus WD'er Franssen gisteren in een debat met staatssecretaris E. ter Veld van sociale zaken. De bewindsvrouw wil het be heer van de sociale werkplaat sen afstoten naar de gemeente besturen. Betrokkenen bij de sociale werkvoorziening hebben aanwijzingen dat die operatie gepaard gaat met bezuinigin gen. De onrust onder de Kamer leden is volgens haar gebaseerd op geruchten. Directeur G. Bovens van De Zijl Bedrijven heeft geen proble men, nu er geen sprake is van een tekort. Dat was wel ver wacht en hing samen met de groei die De Zijl heeft doorge maakt, en waarvoor de subsidie pas later wordt aangepast. Bo vens verwacht voor 1993 op nieuw een tekort, maar in de ja ren daarna weer positieve resul taten. Volgens Bovens hangt dat samen met het eigen karakter van De Zijl. Relatief veel krach ten worden geplaatst bij scho len of de universiteit. Dat drukt kosten. Het Werkvoorzieningsschap Alphen heeft dat voordeel niet, maar directeur J. Huyers voor ziet al evenmin grote proble men. „De zorg van de Kamerlc den deel ik wel. maar het geldt niet over de hele linie. Het heeft met de regio te maken. Hier in het westen is het mogelijk meer werksoorten aan te trekken dan elders. Eenzijdige bedrijven zijn kwetsbaarder." Verdere terug loop van subsidies ziet ook hij bezorgd tegemoet. „Het gaat er kommervol uitzien." Directeur R. Smit van Het Spektrum in Voorhout laat zich in soortgelijke bewoordingen uit. „Bij teruglopende subsidies moeten we zelf voor meer op brengsten zorgen. Dat is een zorg, maar ook een uitdaging." Van der Maas: „Heel redelijk dat eenderde van de winst wordt uit gekeerd". ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN miljoen gulden heeft het onge veer 1700 werknemers in dienst. De Raad van Bestuur blijft bij haar verwachting dat het netto resultaat over het lopende boekjaar 'iets' lager zal zijn van wege hogere belastingen. Wel wordt een hoger operationeel resultaat verwacht. Het dividend per aandeel van nominaal vijf gulden werd giste ren vastgesteld op 1,80. Een van de beleggers noemde dat 'wat mager', maar voorzitter van de Raad van Bestuur Van der Maas verklaarde het 'heel redelijk' te vinden dat ongeveer eenderde van de winst wordt uitgekeerd. ALPHEN AAN DEN RUN RUDOLF KLEUN Verzekeringsmaatschappij Ohra heeft hooggespannen verwach tingen van haar reisdivisie. Vooral de in Alphen gevestigde dochter Bex-Reizen moet de ko mende jaren fors groeien. Bex leed vorig jaar nog een fors ver lies. Dat leidde tot het gedwon gen vertrek van de twee direc teuren/oprichters. Maar Bex, dat sinds november onder nieu we leiding staat, en Ohra zijn aan de vooravond van het reis- seizoen 1993 vol optimisme. Bex heeft een aparte positie in de reiswereld. De touroperator verkoopt zijn reizen niet via de traditionele kanalen van reisbu reaus en banken, maar doet dat zelf. Klanten boeken telefonisch of bij een Ohra-winkel. Bex, dat in 1979 werd opgericht, had daarmee een gat in de markt gevonden. Het bedrijf groeide als kool en beperkte zich al snel niet meer tot de busreizen waarmee het was begonnen. In 1989 werd de reisorganisatie overgenomen door Ohra. Vorig jaar kwam er een einde aan de gouden tijden van groei. Dat kwam vooral door de oorlog in Joegoslavië. Bex vervoerde jaar lijks 17.000 mensen naar dat ge bied. Die omzet viel in éen klap weg en Bex verloor 4,5 miljoen gulden. Bij de reorganisatie die volgde moesten uiteindelijk de oprich ters van Bex het veld ruimen. Ohra heeft daar nooit een ver klaring voor willen geven. Bex haalde in het rampjaar 1991 nog een omzet van 58 miljoen. Vorig jaar groeide dat tot 66,7 miljoen, opgebracht door ruim 75.000 reizigers. Ook het resul taat is volgens Hinse aanzienlijk verbeterd, maar hij wil geen cij fers geven. Voor 1993 wordt ge rekend op 83.500 reizigers en een omzet van 76 miljoen. De komende vijf jaar moet de om zet groeien tot 200 miljoen gul den. Behalve Bex omvat de reis divisie van Ohra ook Sindbad Reizen en Worldcamp. Geza menlijk moet over vijf jaar een omzet van 250 miljoen gulden worden behaald. Bex heeft na de val van de dollar hoge verwachtingen van verre reizen naar andere conti nenten. „Een reis naar Thailand is nu net zo duur als een tradi tionele bestemming als Por tugal", aldus de coördinator vliegreizen van Bex. Bij de bus reizen. het traditionele werkter rein van Bex. probeert de tour operator klanten te trekken met meer luxe. Hostessen in de bus serveren maaltijden. Daarmee wil Bex het vliegtuig meer con currentie aan doen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19