Geluidswal nodig bij uitbreiding Flora Stadhuis Voorschoten blijft 's avonds open Gemeente Leiderdorp waarschuwt Dekkers Ouderen moeten woning uit de krant halen Regio Leiden Signalement dader ontuchtzaak bekend Omstreden pompstation in aanbouw SJZ krijgt twee velden VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 astrid van oen berg voorschoten De Voorschotense politie is nog steeds op zoek naar de man die zondagochtend twee zevenjarige meisjes uit Voorschoten seksu eel misbruikte. Het signalement van de dader luidt: een Neder landse man van 40 45 jaar oud, ongeveer 1,75 lang, met gol vend grijs-bruin haar en een baardje of een snor. Opvallend was volgens de twee meisjes zijn 'lange, dunne steekneus met een omhoog stekend puntje'. De man heeft een gezet postuur, had een lange donkere jas aan en reed vermoedelijk in een grijze FordTaunus. De Voorschotense recherche trekt nog steeds alle tips na die over de ontuchtzaak zijn binnengekomen. „Maar nieuwe infor matie van mensen die zondagochtend iets hebben gezien bij de Zwaluvvweg, de Juliana van Stolberglaan of de Nicolaas Maeska- de, is van harte welkom." Bromfietser gewond bij aanrijding wassenaar Een 16-jarige Wassenaarder is gisteravond gewond geraakt bij een aanrijding in zijn woonplaats. Op het kruispunt van de Prinsenweg met de Prinses Marielaan en de Burchtlaan werd de jongen over het hoofd gezien door een 69-jarige auto mobiliste. De Wassenaarder is met verwondingen aan zijn heup naar het Haagse Bronovo-ziekenhuis gebracht maar mocht na controle naar huis. Autokraker op heterdaad betrapt wassenaar Een 25-jarige Hagenaar is vannacht op heterdaad betrapt door de Wassenaarse politie terwijl hij trachtte een auto open te breken in het villadorp. Agenten in een surveillancewa gen zagen op de Wittenburgerweg dat een man zich gehurkt achter een auto verstopte. Hij vluchtte, waarop een achtervol ging volgde. Bij de arrestatie bleek dat de man al twee andere auto's had opengebroken. Hij had twee radio-casetterecorders en een cd-wisselaar bij zich. Zijn mountainbike is eveneens in beslag genomen, hoewel niet duidelijk is of die ook is gestolen. Automobilisten op de bon Leiderdorp leiderdorp Bij snelheidscontroles in Leiderdorp heeft de politie gistermorgen 15 processen verbaal uitgedeeld. Tussen tien en half twaalf controleerde de politie voertuigen op de Alkemade- laan. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 79 kilometer per uur. Hier geldt een maximum-snelheid van 50 kilometer. Gistermid dag tussen half twee en drie uur werd er gecontroleerd op de Persant Snoepweg. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 80 kilometer. Zoeterwoudse reclamezuil verdwijnt zoeterwoude De reclamezuil in de Zoeterwoudse dorpskern wordt verplaatst. Na verschillende protesten tegen de reclame zuil op het Dorpsplein, heeft de gemeente de eigenaar verplicht de zuil nog dit jaar te verwijderen. Vergadering over gemeentehuis oegstgeest De commissievergadering over de toekomst van het Oegstgeester raadhuis wordt op woensdag 16 december gehou den. De raadscommissies bespreken die avond het Inbo-rapport over de alternatieven voor een gemeentehuis en de inspraakre acties van de Oegstgeestenaren. Deze vergadering in de raads zaal van het gemeentehuis is openbaar en begint om 20.00 uur. Het gemeentehuis is te vinden in het Wilhelminapark. Nieuwe straatnamen Wassenaar wassenaar De nieuwe Wassenaarse straat tussen de Deijlerweg en de Aronskelkweg krijgt de naam: Burgemeester Geertsema- laan. Hier worden ook woningen gebouwd. Willem Jacob Geert- sema was van 1961 tot 1971 burgemeester van Wassenaar. De nieuwe parallelweg langs de Deijlerweg, waar ook huizen ko men, krijgt dezelfde naam als de hoofdweg: Deijlerweg. Beide straten zijn toegankelijk voor autoverkeer. Boelmans weg uit Warmond Het hoofd gemeentewerken en tevens brandweercommandant Herman Boelmans, verlaat in februari de gemeente War mond. Boelmans gaat aan de slag bij de gemeente Laren. Hij was vijf jaar hoofd gemeente werken in Warmond. Sinds an derhalf jaar beoefende hij te vens de functie van brandweer commandant. In augustus vol tooide hij nog een tienduizend gulden kostende opleiding tot commandant. Toch heeft die opleiding, die hij volgde op kosten van de ge meente, hem er niet van weer houden op te stappen. Schuld gevoel over zijn vertrek is er ook niet bij. Boelmans: „We hebben van te voren goede afspraken gemaakt. Ik heb steeds gezegd dat ze niet moeten verwachten dat ik me daardoor extra gebon den voel aan de gemeente War mond." Wie de opvolger wordt van Boelmans is nog niet bekend. voorschoten caroline van overbeeke Ouderen in Voorschoten kun nen vanaf 1 januari uit het plaatselijke huis-aan-huis blad lezen welke bejaardenwonin gen er in het dorp te huur zijn. Ze moeten dan zelf op de ad vertentie reageren. Vervolgens verdeelt de gemeente de ou derenwoningen aan de hand van een nieuw puntensys teem. Het gemeentebestuur wil door dit nieuwe toewij zingssysteem het aantal wei geringen terugdringen. Het gaat voorlopig om een proef van één jaar. Als het nieuwe systeem niet bevalt, keert Voorschoten weer terug naar het huidige manier van toewijzen waarbij de inge schreven woningzoekenden automatisch een huis krijgen aangeboden. In Leiden wordt al langere tijd gewerkt met een dergelijk toewijzingssysteem voor ou deren volgens 'Delfts model': woningzoekenden spelen zelf een actieve rol bij het zoeken naar een huis. Ook Voorscho tense ouderen die nu niet als woningzoekende staan inge schreven, kunnen straks rea geren. In trek De huurwoningen die vanaf 1 januari worden opgenomen in het advertêntiesvsteem zijn van het Gemeentelijk Woning bedrijf, de Algemene Woning bouwvereniging, de Christelij ke Woningbouwvereniging en de Humanistische Bouwstich- ting Bejaardenhuisvesting in Amsterdam (HBB). Met name de HBB wordt nu regelmatig geconfronteerd met weigerin gen omdat veel huurhuizen in de wijk Noord-Hofland liggen. Deze wijk is bij ouderen niet erg in trek. Volgens een woordvoerder van het gemeentehuis weige ren veel ouderen in Voorscho ten een huis 'omdat ze ér nog niet aan toe zijn'. „Ouderen schrijven zich vaak al vroeg in voor een ouderenwoning om dat ze aan de toekomst den ken. Maar als ze dan een huis wordt aangeboden, blijken ze er nog niet aan toe te zijn om hun vertrouwde woonomge ving te verlaten. Bovendien willen veel ouderen niet te ver van hun huidige omgeving vandaan wonen. Wat dat be treft heeft Voorschoten niet veel mogelijkheden." Kaart In het plaatselijke huis-aan- huis blad wil de gemeente we kelijks advertenties opnemen met vrijgekomen bejaarden woningen. De huizen worden kort beschreven en de huur prijs vermeld. Ook staat aan gegeven wie voorrang krijgt. Ouderen moeten binnen een week reageren: dat kan met een speciale aanmeldings- kaart. Deze kaart is straks op het gemeentehuis verkrijg baar, bij de bibliotheek, in be jaardensociëteiten en wellicht ook bij huisarten. Mensen die slecht ter been zijn, kunnen de kaart telefonisch bij het ge meentehuis opvragen. Voorschoten wil een nieuw puntensysteem opzetten om de beschikbare woningen 'op een objectieve manier' te ver delen. Mensen die al langere tijd staan ingeschreven, krij gen op deze wijze voorrang. Ook speelt de leeftijd een rol, het aantal jaren dat mensen al in Voorschoten wonen, het al dan niet achterlaten van een huurwoning en medische of sociale urgentie. Ouderen die zeer dringend een andere wo ning nodig hebben, krijgen nog wel een woning toegewe zen via het 'oude systeem'. De gemeenteraad moet vol gende maand een beslissing nemen over het plan. Omwonenden willen onmiddellijk maatregelen Een parkje en een geluidswal moeten voorkomen dat de bewoners van de Oegstgeestse wijk Buitenlust last krijgen van de herrie bij veiling Flora wanneer deze gaat uitbrei den. Tussen de veiling en de woonwijk moet tenminste een afstand van 120 meter worden bewaard. oegstgeest marieta kroft Dit stelt het adviesbureau Van Dorsser dat in opdracht van het veilingbedrijf de gevolgen van uitbreiding heeft onderzocht. Als het scherm een hoogte krijgt van zes a zeven meter zijn ver dere maatregelen niet nodig, al dus het bureau. De bewoners van Buitenlust krijgen dinsdagavond in buurt huis De Kratong een toelichting op de uitbreidingsplannen van de bloemenveiling in de Kamp- huizerpolder. Ook komt die avond de inrichting van de groenstrook aan de orde. Volgens J. de Mol, hoofd alge mene zaken van de bloemen veiling, is het nog niet zeker of de veiling gaat uitbreiden. „Dat hangt van de behoefte af', ver telt hij. „Maar we willen die mo gelijkheid wel openhouden." Om uitbreiding mogelijk te maken, moet het bestemmings plan ter plaatse door de ge meente Oegstgeest worden ge wijzigd. De Mol hoopt dat het nieuwe bestemmingsplan eind 1993 definitief kan worden vast gesteld. Morgen Woordvoerder H. Taffijn van de bewonersgroep die zich over de uitbreiding buigt, bestrijdt het rapport niet. „Maar wat wij wel willen is dat eerst de geluidswal wordt aangelegd. Het liefst mor gen al." Hij stelt zich voor dat de muur ter hoogte van het nabij de rijksweg gelegen buurthuis Kratong acht meter hoog wordt en dan geleidefijk richting de Rijnzichtweg afloopt naar zes meter. Aan de kant van de woonwijk moet dan aarde tegen de muur worden gegooid, zodat het voor de buurtbewoners lijkt alsof er een heuvel ligt. „Dan zijn we meteen het lelijke ge zicht van de huidige uitbreiding van Flora kwijt", meent Taffijn. Of Flora deze volgorde ook in gedachte had, betwijfelt hij. „Flora wil wil gefaseerd uitbrei den. Misschien laat het bij de eerste uitbreiding alleen hees ters planten, omdat het voor de wal moet investeren. Dan zou het kunnen dat die wal er pas in 2000 komt." Taffijn benadrukt overigens dat hij geen spreek buis is voor de buurtbewoners. „Die kunnen dinsdag zelf hun mening geven." De openstelling van de afdeling burgerzaken op de donderdag avond in het gemeentehuis van Voorschoten is een groot suc ces. Vooral wérkende mannen maken gebruik van de avondopenstelling voor het aanvragen of afhalen van een paspoort. B. en W. stellen daar om voor om de proef om te zet ten in een permanente avondopenstelling. Begin dit jaar is de afdeling burgerzaken bij wijze van proef op donderdagavond open. Voor die tijd konden de i Voorschoten voor bijvoorbeeld het aanvragen of aftialen van een paspoort of een rijbewijs al leen 's morgens op het gemeen tehuis terecht. Dat de avondopenstelling in een behoefte voorziet, blijkt uit een enquête die onder bezoe kers is gehouden. In de periode van januari tot augustus bleken er gemiddels 30 bezoekers op donderdagavond op het ge meentehuis te komen. Tijdens de zomermaanden werden er zelfs meer dan 70 geteld. Vanaf september is er sprake van een neergaande lijn: het gemiddelde bedraagt momenteel 12 bezoe kers per avond. Als gevolg van de kerst- en krokusvakantie wordt verwacht dat het vanaf december weer drukker zal worden. Als belangrijkste reden om het gemeentehuis avonds te bezoeken wordt door 92 pro cent werk en/of studie overdag aangegeven. Uit de enquête blijkt ook dat de bezoekers te vreden zijn over het tijdstip. Van het merendeel van de be zoekers hoeft de avondopen stelling niet te worden uitge breid met andere afdelingen. 'Als ik mijn gang wil gaan, doe ik dat gewoon Experiment in Voorschoten De gemeente Leiderdorp heeft de activiste Riet Dekkers ge waarschuwd dat ze zich niet mag bemoeien met de herin richting van de Van Poelgeest laan, waar Dekkers woont. „Wij kunnen niet tolereren dat u het recht in eigen hand neemt om te trachten de door u gewenste veranderingen te realiseren of de aannemer het werk onmoge lijk te maken. Wij zeggen u nu al aan dat daartegen verbalise rend wordt opgetreden als u zich schuldig maakt aan straf bare feiten", schrijven B. en W. aan Dekkers. Dekkers protesteerde eerder tegen de plannen voor de Van Poelgeestlaan. Tijdens de laatste inspraakavond kondigde ze vorige week aan zelf groen te planten als de gemeente dat niet wilde doen. Omdat het her inrichtingsplan voor de Van Poelgeestlaan Dekkers' voor keur niet had, houdt de ge meente nu rekening met tegen werking. „U wordt door de aan nemer aangesproken als u scha de toebrengt aan het werk, aan op het werk aanwezige bouw materialen en u kunt worden aangesproken voor de eventu eel veroorzaakte schade in ver band met vertraging bij de ople vering." „Als ik mijn gang wil gaan, doe ik dat gewoon en dan zie ik wel of ik gearresteerd word", re ageert Dekkers. „Als de straat klaar is, breek ik het stukje voor mijn huis open. Dan zul je eens zien hoe leuk het wordt bij mij." Dekkers heeft inmiddels op nieuw een bezwaar gemaakt te gen de werkzaamheden in haar straat. Volgens haar is er een procedurefout gemaakt, waar door het werk opnieuw zou moeten worden gestaakt in af wachting van een uitspraak van de commissie beroep- en be zwaarschriften. De Leiderdorp- se liet al eerder het werk staken vanwege een procedurefout. Volgens B. en W. zijn er dit keer echter geen fouten gemaakt en kan de herinrichting dus ge woon doorgaan. Ook de Raad van State is in geschakeld. Daar vraagt Dek kers eveneens om staking van het werk, omdat de Van Poel geestlaan onterecht een 30 kilo- In de Leiderdorpse Van Poelgeestlaan worden momenteel parkeerplaatsen en groenstroken aangelegd. De activiste Riet Dekkers mag zich daarmee meter-zóne zou zijn geworden. absoluut niet bemoeien, aldus de gemeente. foto hielco kuipers De Zoeterwoudse voetbalvere niging SJZ krijgt volgend jaar uiteindelijk de beschikking over twee terreinen die worden gere noveerd tot zogenaamde 'wed strijd-plus' velden. Dit betekent dat de velden intensief moeten kunnen worden bespeeld. De raadscommissie openbare wer ken ging gisteravond akkoord met dit plan. De voetbalvereni ging heeft nu vier velden tot haarbeschikking. trainingsveld gebruiken. Een vierde veld heeft de voetbalver eniging volgens wethouder T. Ringersma niet nodig, maar SJZ kan het wel huren. De voetbal lers moeten dan wel zelf voor het onderhoud zorgen. De com missie besloot gisteren pas in 1996 over dat extra veld te be slissen. „De bespeling van twee velden is berekend op het hui dige aantal elftallen. Als er in de toekomst veel verandert, kan er gesproken worden over dat vierde veld", aldus Ringersma. oegstgeest. Mobil Oil is druk aan het bou wen aan een nieuw pompstation langs rijks weg 44 in Oegstgeest Het nieuwe station richting Amsterdam ligt ter hoogte van de Oegstgeester gemeentewerf aan de Haarlem merstraatweg, vlakbij de woonwijk Haaswijk. Het tankstation komt in de plaats van het Mobil-station in Wassenaar, bij de Ameri kaanse school. Mobil verwacht het station volgend voorjaar te kunnen bemannen. Het pompstation is jarenlang omstreden ge weest: Oegstgeest heeft de komst van de benzinepomp tot de Kroon aangevochten. Het station zou het landschap schaden en het uitzicht op het verderop gelegen Groene Kerkje beden/en. Oegstgeest moest uiteinde lijk bakzeil halen. Het gemeentebestuur vecht nog wel tegen de komst van een tweede pompstation ter hoog te van het Groene Kerkje, aan de overkant van de rijksweg 44, richting Den Haag. Oegstgeest heeft inmiddels bij de gemeente Rijnsburg bezwaar gemaakt tegen de wijzi ging van het bestemmingsplan die de komst er van mogelijk moet maken. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18