Protesten tegen btw op afval 'Voor een goedkope bril zijn ze hier verkeerd' 'Tijd van nutteloos overleg is voorbij' Shoarmazaak wil gokkasten kwijt Leiden Lichtere straf voormalige adjunct van Schouwburg VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 Man in café mishandeld leiden» Een 28-jarige man is rond twaalf uur vannacht bij café 't Vattegat aan de Garenmarkt mishandeld. De man kwam in het café een bekende tegen, die vervelende opmerkingen tegen hem maakte. Toen het slachtoffer het café verliet, kwam de bekende achter hem aan en gaf hem een paar stompen in het gelaat. De politie kent de identiteit van de dader. Meisje opnieuw lastig gevallen leiden Een 17-jarig meisje uit Leiderdorp is afgelopen woens dag op de Willem de Zwijgerlaan voor de tweede keer door de zelfde fietser lastig gevallen. Ook op 13 november kwam de man op de Willem de Zwijgerlaan naast haar rijden en probeerde haar vast te pakken. Het zou gaan om een 50- tot 55-jarige man met kort, stekelig zwart haar. Hij heeft een dik hoofd en een op vallend oor. Volgens het meisje hebben al meerdere v van de man last gehad. Museum Teraarder Van der Laan een ode aan de opticien Gemeenten willen af van heffing De regiogemeenten willen in een open brief aan de Tweede Kamer protesteren tegen de btw die ze moeten betalen over de afvalverwerkingskosten sinds de Leidse vuiloverbranding is gesloten. Dit kondigde de Leidse wet houder H. de la Mar (Groen Links/milieu) gisteren aan na een vergadering van de vaste Kamercommissie voor milieubeheer. den haag/regio Volgens De la Mar betalen de gemeenten in de Leidse regio nu 40 gulden btw over elke ton afval. ,,Het is echt schandelijk dat ministeries jaarlijks hier door vier miljoen gulden verdie nen aan onze burgers, die toch al veel te hoge vuiltarieven heb ben", aldus de wethouder. De la Mar toonde zich overi gens voorstander van een soort stroppenpot, waar PvdA-Ka- merlid Van Rijn gisteren voor pleitte. Zij vreest dat gemeenten niet langer hun nek zullen uit steken voor afvalverwerking als zij de kans lopen door gewijzig de inzichten met een financiële strop te worden opgezadeld. Het CDA wil een fonds waar uit bijvoorbeeld het sluiten van stortplaatsen en het stilleggen van verbrandingsinstallaties kan worden betaald. Het fonds kan worden gevoed door een opslag op de tarieven voor verbranden en storten. CDA'er Mulder stel de evenwel nadrukkelijk dat het fonds niet zou mogen worden gebruikt voor de 'opvang van kosten die het gevolg zijn van slechte besluitvorming' Minister Alders (milieube heer) liet tijdens de commissie vergadering weten dat niets wil bijdragen in de in de kosten die de Leids/Haagse regio heeft ge maakt voor de inmiddels van tafel verdwenen afvalverbran dingsinstallatie op Ypenburg. De kosten, zo'n 120 miljoen gul den, moeten de gemeenten ver rekenen via hun tarieven voor afvalverwerking. De gedupeerde gemeenten en de Kamerfractie van D66 vinden dat het rijk wèl mopt bijsprin gen. Overigens noemden zij geen bedragen. Alders verklaar de de betrokken gemeenten in een vroegtijdig stadium, „meer dan een jaar geleden", al op een mogelijke bijstelling van de no dig geachte verbrandingscapa citeit te hebben gewezen. Ingenomen was de Kamer met de opmerking van Alders dat hij inzet op het (voor)schei den en vergisten van afval, zoals ook in de Leidse regio het plan is. De bewindsman is er van overtuigd dat vergisten op ter mijn een grote rol zal spelen. kees van kuilenburg Bijna onwillekeurig gaat de be zoeker zitten wachten tot hem een nieuwe bril wordt aange meten. Maar dat is zeker niet de bedoeling. De 'optiek' in de bo venverdieping van het huis aan de Lijsterbeslaan in Ter Aar is een museum. Voor een bril moet de opticiën worden ge raadpleegd. En musuemeige- naar Berry van der Laan is een timmerman. Maar met het winkelinterieur uit de jaren zestig en de affiches en de bekende leeskaarten met cijfers en letters lijkt het muse um van Van der Laan net een optiek. Al jaren spaart de 46-ja- rige Teraarder brillen en alles wat er mee te maken heeft. „Zelf ben ik bijziend. Dank zij een bril ben ik een jaar of 25 ge leden een ander mens gewor den. De wereld zag er heel an ders uit dan daarvoor. Dat je dat kunt doen voor je medemens vond ik schitterend. Een prach tig beroep. Vandaar dat ik heel lang met het idee heb rondgelo pen om opticiën te worden. Maar dat is alweer een jaar of twintig geleden", vertelt de con servator van het optiekmuse um. Volgens de Teraarder is hij de eigenaar van waarschijnlijk het enige particuliere brillen- museum. In het Friese Surhuis- terveen staat een echt optiek museum, maar dat is op profes sionele wijze opgezet. Opticiën is Berry van der Laan nooit geworden. „Er lukt wel meer niet in het leven van een mens. Dit dus ook niet", merkt de Teraarder op. Wel heeft de bril hem altijd gefasci neerd. Zozeer zelfs, dat hij via zelfstudie en het lezen van boe ken over dat onderwerp veel kennis heeft vergaard. Ook stak Berry van der Laan: „Opticiën had me wel wat geleken, maar dat zat er niet in. Dus leef ik me in mijn vrije tijd maar uit op brillengebied.' hij zijn licht op bij opticiëns. „Dat komt me nu bijzonder goed van pas. Als ik bezoekers ontvang moet ik vragen kunnen beantwoorden. Ik vertel graag iets over de geschiedenis van de bril en dan moet je wel goed be slagen ten ijs komen." De interesse van de de Ter aarder beperkt zich niet tot de geschiedenis van de bril. Ook het verleden van zijn woon plaats boeit hem buitengewoon. Ook muziek heeft zijn liefde. Hij is al een kleine 25 jaar organist in bejaardencentrum De Aar hoeve in Langeraar. „Muziek heeft ook een bijzondere plaats in mijn hart", zegt Van der Laan. „Maar de bril en alles wat daarmee te maken heeft komen duidelijk op de eerste plaats. Na mijn werk als timmerman dan, want ook dat doe ik graag." FOTO BEN DE BRUYN Het 'wilde' verzamelen is pas sinds enige tijd goed op gang gekomen. Voor die tijd borg hij spullen op in kasten, zonder er meer mee te willen doen dan het te bewaren. „Pas vorig jaar ben ik op het idee gekomen de bovenverdieping in te richten Daama ben ik er ook harder aan gaan werken." Inmiddels bezit Van der Laan ruim 200 verschillende brillen. Afkomstig van familie, vrienden en mensen die horen van de liefhebberij van de timmerman. „Daarnaast neem ik weieens een kijkje op een rommelmarkt. Daar tref je ook nog wel eens een leuk brilletje voor een aar dige prijs. Onlangs vond ik nog een bril van het eind van de vo rige eeuw. Dan heb ik weer een goed weekeinde. Ook wil het soms lukken bij een opticiën. maar de meesten verzamelen zelf. Dus blijven de mooiste daar hangen. Alles bij elkaar ben ik toch niet ontevreden. Mijn verzameling geeft een goed beeld van de bril door de jaren heen. En dat is de bedoe ling." De verzameling bestaat niet alleen uit brillen. Berry van der Laan verzamelt alles wat met het vak te maken heeft. Zo staat in de 'winkel' een Duitse Weco- slijpsteen uit 1950, apparatuur voor het meten van de sterkte van de glazen, schroevedraaier- tjes en ander materiaal dat tot de uitrusting van de opticiën behoort. Van der Laan heeft het museum zelf ingericht. „Daarbij heb ik me als timmerman kun nen uitleven. Nu is het klaar en kan ik me als opticiën uitleven als ik bezoekers over de vloer heb. Voor een goedkope bril zijn ze echter aan het verkeerde adres. Dat laat ik altijd wel dui delijk weten." Het museum is op zaterdag en 's avonds tussen 19.00 en 21.00 uur te bezoeken. Wel moet eerst een telefonische af spraak worden gemaakt met Van der Laan. Telefoon 01722- 4813. Hij is 's avonds meestal bereikbaar. Noordwijkse strandtenthouders zeggen vertrouwen in wethouder op NOORDWUK PAUL DE VLIEGER De strandpaviljoenhouders ter hoogte van de Wilhelmina- en Astridboulevard in Noordwijk hebben het vertrouwen in wet houder van toerisme P.J. Barnhoorn opge zegd. Zij doen dat in een brief die gisteren is gestuurd aan B en W van de badplaats. De ondernemers willen geen zaken meer met Barnhoorn doen. „De tijd van nutteloze be sprekingen is voorbij", aldus een passage uit de brief. De pachters voegen direct de daad bij het woord met de aankondiging dat zij niet zullen verschijnen bij het ge sprek dat Voor komende maandag met de wethouder op de rol staat. De tien strandpachters hebben deze stap gezet vanwege Bamhooms opstelling rond de evaluatie van de strandexploitatie in het afgelopen jaar. Bij die evaluatie is door de ondernemers een groot aantal wensen en klachten op tafel gelegd, maar die heeft Barnhoorn volgens de pachters stuk voor stuk genegeerd. „De paviljoenhouders heb ben, zo blijkt nu, gewoon tegen een muur staan praten. Daar zijn ze woedend over", aldus B. van Kersbergen, die door de strandtenthouders is aangezocht om als niet-belanghebbende namens hen als woordvoerder op te treden. Belangrijke wensen van de paviljoenhou ders betreffen onder meer een verruiming van de sluitingstijden en de mogelijkheid om enkele keren per jaar de strandtent te verhuren voor besloten feesten in de avonduren. Ook drongen de pachters tij dens hun evaluatiegesprek met Barnhoorn aan op een vrije kleurkeuze van de strand tenten en willen zij voortaan sterke drank schenken en beperkt kunnen frituren. Daarnaast vroegen zij toestemming om een groter terrasgedeelte te overkappen en de oppervlakte van de terrassen uit te breiden. „Teleurstellend en onacceptabel." Dat zegt wethouder van toerisme P.J. Barn hoorn over de brief die B en W van Noord- wijk van de tien strandtenthouders hebben ontvangen. „Evaluatie staat niet gelijk aan in alles je zin krijgen. Dat hadden de onder nemers misschien verwacht, maar zo werkt het natuurlijk niet." De kritiek van de pavil joenhouders dat Barnhoorn hun wensen en klachten heeft genegeerd, wijst de wethou der af. sa Na het in vlammen opgaan van hét speelhuisje zag het er niet naar uit. Maar de kinderen van de Zeeheldenbuurt kunnen nu weer naar hartelust ravotten. Een geheel vernieuwd speelterrein wordt er voor hen aangelegd. Wat een mazzel als je een bedrijf in speeltuintoestellen in de buurt hebt. Op het speelveld tussen de Zeeheldenbuurten industrieterrein De Waard had de gemeente een speelwerktuig neergezet waarop de kleinsten uit de buurt lekker konden klauteren, hangen, klimmen en glijden. Het 'huisje' was van onbrandbaar materiaal. Dat wilde de oudere jeugd wel eens uitproberen: „En ja, als je er een stapel hout bij legt, en je steekt die in de brand, dan fikt het allemaal wel", aldus Peter Bollen van de gemeentelijke afdeling Groen. Speel-tuig Dat geintje kostte de gemeente 32.000 gulden: „En dat geld kan je maar één keer uitgeven. Voor vervanging hadden we niets meer en daarvoor is de ge meente niet verzekerd. Zo'n zelfde speeltje is in de Slaagh- wijk ook onlangs verbrand en er staat me bij dat er in de omge ving van de Bemardkade ook een in rook is opgegaan", maakt Bollen de trieste balans op. Het veld bij de Zeeheldenbuurt (tussen Tasmanstraat en Admi raal Banckertweg) was voorbe stemd om, bij gebrek aan kin derspeeltjes, een groot, trooste loos hondentoilet te worden. Maar daar was opeens de firma Elaskap, een gescheiden doch ter van het voormalige, Leidse staalbedrijf Elascon. Elaskap is toevallig gevestigd aan de rand van dat veld: „We bestaan een jaar en een maand en we zijn gespecialiseerd in tribunes bij sportvelden en openbare, over dekte rijwielstallingen. Maar we wilden meer, en via een andere firma zijn we ook met de ver koop van speeltoestellen begon nen", aldus directeur Eelke de Jonge. Speel-werk „En een winkel heeft ook een etalage nodig", bedacht De Jon ge die het droevige relaas over het verbrande huisje kende. Ambtenaar Bollen werd ontbo den: „En binnen enkele minu ten was het rond", herinnert medewerkster Carla van Duyve- bode van Elaskap. Het speelveld zou een dubbele functie krijgen. Kan het mooier? Een onover dekte showroom van speel- werktuigen waarin de kinderen uit de buurt zich kunnen uitle ven: „En als mensen van ver schillende gemeenten of speel tuinverenigingen langskomen, kan ik ze de werktuigen laten zien in de open lucht", aldus De Jonge. Afgelopen zomer werden de eerste klauterboog, buitelrek, roversnest, glijbaan, draaimolen en kleuterwip neergezet. In het voorjaar van 1993 komen daar nog enkele wipkippen, een schommel en een speelkasteel bij.Als oud-werknemer van Elascon ben ik natuurlijk een staalman. De speeltoestellen zijn dan ook allemaal van dat materiaal. Ook de bankjes langs het veldje", aldus De Jonge. De uitwerking van het plan had volgens de directeur louter po sitieve resultaten: „Het was er DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS Rechter mr. B. Punt van de Haagse rechtbank zal duide lijkheid moeten brengen in het conflict tussen het Noordwijk se shoarma-restaurant Pyra- mide en de speelautomaten- verhuurder Hein Link BV uit Leiden. Gisteren zaten beiden partijen tegenover elkaar in een kort geding over het huur contract. De huidige exploitant van de Pyramide nam het restau rant in oktober 1991 over van de vorige eigenaar, inclusief twee speelautomaten. Met de verhuurder van de kasten werd een contract afgesloten voor een jaar. Twee maanden geleden wilde de Pyramide van de automaten af, maar Link weigert ze op te halen. Volgens de advocaat van Link, mr. Nieuwenhuis, is de Pyramide gebonden aan het contract van de vorige eige naar, die een overeenkomst had voor vijf jaar met Link. In het contract was sprake van een zogenaamd kettingbeding, waardoor het contract over ging naar de nieuwe exploi tant. Link eiste daarom dat de Pyramide zijn speelautomaten tot februari volgend jaar hand haaft. „De Pyramide is een goede lokatie, de opbrengst van de kasten is erg hoog", al dus mr. Nieuwenhuis. Volgens de advocaat van het shoarmarestaurant heeft zijn cliënt aan de verplichtingen voldaan door bij de overname een contract voor een jaar af te sluiten. De raadsman wees daarbij op een aantal passages uit het oorspronkelijke con tract met de eerste eigenaar. Uitspraak: 11 december. LEIDEN ERNA STRAATSMA De voormalige adjunct-direc teur van de Leidse Schouwburg, H. Kagie, heeft in hoger beroep een lichtere straf gekregen voor het verduisteren van gelden uit de gemeentekas. President van de rechtbank J. van Goethem veroordeelde hem vanmorgen tot twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf, een boete van 5.000 gulden en een proef tijd van twee jaar. De rechtbank veroordeelde Kagie in oktober 1990 tot een gevangenisstraf van zes maan den, waarvan drie voorwaarde lijk. De verdachte vond deze straf veel te hoog omdat hij niet als enige schuldig zou zijn ge weest aan de rommelige boek houding van de Schouwburg. Ook voormalig directeur Boelen zou hier voor een groot deel verantwoordelijk voor zijn ge weest. Begin jaren '80 verdween in totaal zo'n 10.000 gulden door het vervalsen van recet- testaten, het verduisteren van kasgelden en het zwart uitbeta len van artiesten. Kagie pleitte tijdens de be handeling van de hoger be roepszaak voor een alternatieve straf. Hij bood aan om enkele avonden voor grote groepen Indonesische ouderen in Den Haag te koken. De procureur- generaal vond dat een wat te gemaakelijk straf, omdat kagie tegenwoordig restauranthouder is in Rotterdam en koken zijn hobby is. Hij eiste op 20 novem ber 140 uur dienstverlening, drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een proeftijd van twee jaar. VRUETUD vanaf het eerste moment gelijk weer stampvol. Moeders met kinderen zaten in het gras en wat ik zo leuk vind is dat er ook Turkse en Marokkaanse men sen komen. De vaders, die vroe ger 's avonds de hond uitlieten op het veld, die zie je nu keurig omlopen." Speel-goed kwam spontaan helpen bij het neerzetten van de rekken en ze beheren de speeltoestellen een beetje. Ze geven door als er iets onderhouden moet worden. Sa men met een bevriende sport zaak heb ik hesjes voor de buurtvereniging gekocht want op het veld ernaast wordt de hele zomer door, iedere avond gevoetbald", aldus de Jonge. Het lijkt wel een sprookje. De gemeente ziet haar afgebrande speelveldje opbloeien als nooit het kost de belas tingbetaler geen cent. De kin dertjes in de buurt hebben meer speelruimte dan in welke vergelijkbare wijk in Leiden dan ook en Elaskap heeft enkele honderden vierkante meters etalagruimte. Iedereen blij? Nee hoor, bij de gemeente zijn boze telefoontjesbinnengekomen van mensen die zeggen: „Waar om daar wel en bij ons in de buurt niet?" Peter Bollen heeft daar maar één oplossing voor: „Men denkt dat de gemeente die speeltuin aanlegt en andere buurten wil len dat ook wel. Er blijft ons waarschijnlijk niets anders over dan de heer De Jonge te vragen zoveel mogelijk reclameborden van zijn eigen firma bij het speelveld neer te zetten zodat iedereen kan zien dat het niet van ons is." (LL) Roy Klopper en Loman Leef mans Tentoonstelling Kinderen van peuterspeelzaal Floddertje stellen hun kunst werken ten toon aan de Middel stegracht 85. Van 7 tot en met 18 december kunnen opa's, oma's, vaders, moeders, broer tjes en zusjes tussen 9.00 uur en 12.00 uur komen kijken. Op woensdagmiddag om 13.30 uur is er voor de kinderen een voor- leesmiddag. Cursussen In het Leidse Volkshuis gaan MS DOS begint op 7 december en kost 90 gulden. Een basis computercursus begint op 10 december. Kosten: 125 gulden. Meer informatie via telefon- 071-149180. Ijzing Het Theosofisch Genootschap houdt op 8 december een lezing over Reïncarnatie en Karman De voordracht in de Pieterskerk begint om 20.15 uur. De Jonge en Van Duyvenbode poseren op een van de klimrekken van hun 'showroom' bij de Zeeheldenbuurt. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17