Acties voor Joegoslavië s 'Emotioneel moeilijker dan commercieel' Kerk Samenleving KTU wil af van gehuwde priester Ter Meulen hoogleraar SC VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 16 HET WEER ROB GROENLAND buitenland kort Lutherse federatie De Lutherse Wereldfederatie is voor een militair ingrijpen van de Verenigde Naties in Bosnië-Hercegovina. De VN moeten een einde maken aan de systematische ver krachtingen van tienduizen den islamitische en Kroati sche vrouwen door Serviërs. Dit staat in een brief van de secretaris van de LWF, Gunnar Staalsett, aan VN-se- cretaris Boutros GhalL Het is de eerste'maal dat een inter nationale kerkelijke organi satie pleit voor militair ingrij pen dat verder gaat dan het beschermen van hulpkon- Staalsett wijst op berichten dat vrouwen van alle leeftij den, onder wie kinderen jon ger dan tien jaar, in speciaal daarvoor ingerichte kampen worden misbruikt. De kerke lijk leider denkt dat de ver krachtingen een onderdeel zijn van de etnische zuiverin gen. Serviërs zijn volgens hem moedwillig bezig isla mitische en Kroatische vrou wen te vernederen. Raad van Kerken Ook de Wereldraad van Ker ken heeft gisteren de massale verkrachtingen van vrouwen in gevangenkampen in Bos nië aan de kaak gesteld. „Verkrachting en geweld te gen vrouwen zijn altijd ver werpelijk, maar in deze situ atie zijn ze helemaal weer zinwekkend, omdat ze syste matisch worden gebruikt voor de politiek van 'etnische zuivering' die voor christe nen en de kerk onaanvaard baar is." De Wereldraad is blij met de VN-resolutie die de syste matische praktijk van ver krachtingen veroordeelt en roept de VN op 'resoluut' op te treden. De lidkerken wordt gevraagd bij hun regeringen aan te dringen op snelle be ëindiging van de gruwel daden in Bosnië. De Wereld bond van Hervormde/Gere formeerde Kerken (WARC) heeft gisteren dergelijke op roepen gedaan. Racisme De Duitse autoriteiten moe ten met spoed alle juridische middelen gebruiken om een halt toe te roepen aan vreemdelingenhaat, racisme en antisemitisme. Deze op roep doet het Overlegorgaan van loden en Christenen in een open brief aan ambassa deur dr. K. Citron van de Bondsrepubliek. Het OJEC heeft met af schuw kennis genomen van de aanhoudende reeks aan slagen en gewelddaden tegen immigranten en asielzoekers in Duitsland. „Gelukkig kun nen wij ook constateren dat velen in Duitsland op krach tige wijze uiting geven aan hun afgrijzen aangaande de terreuraanslagen." Bedevaart Anton Gorbunow (43), een orthopedist uit Regensburg, heeft in een recordtijd een bedevaart tc voet afgelegd. Hij liep de 124 kilometer van Keiheimwinzer naar het Ma- riabedevaartsoord Altötting in tien uur en 56 minuten. In 1974 was Gorbunow reeds Duits kampioen op de mara thon. Raad van Kerken en IKV spannen zich in voor slachtoffers beroepingswerk Het wordt flink kouder De Raad van Kerken en het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) hebben afzonderlijke acties georganiseerd voor de slachtoffers van het oorlogsgeweld in het voormalige Joe- goslavië. N HAAG „We kijken wat we kunnen doen om de acties alsnog onder De Raad van Kerken had ach- één noemer brengen." teraf liever een gezamenlijke ac- Het IKV verkoopt briefkaarten tie gezien. „Het ontbreekt ons die zijn geadresseerd aan de aan een goede coördinatie", Nederlandse regering en de ge- zegt ds. W.R, van der Zee, secre- zamelijke vredesconferentie van taris van de Raad van Kerken, de EG en de VN. Op de ene kaart staat een verzoek om meer vluchtelingen op te ne men. De andere kaart bevat een oproep tot het instellen van 'sa fe havens', zones in het oorlogs gebied waar burgers zich onder bescherming van VN-militairen kunnen stellen. De handtekeningenactie van de Raad van Kerken is alleen ge richt op de Nederlandse rege ring. Met de handtekeningen wil de raad de overheid oproe pen meer druk uit te oefenen op de machthebbers in het oor logsgebied. Ook op de handte keningenlijsten van de Raad van Kerken staat het verzoek om een ruimhartiger vluchtelin genbeleid. De lijsten liggen de komende zondagen in de ker ken. De Werelddiakonaten van de kerken, de Stichting Oecu menische Hulp (SOH) en het Rode Kruis houden van 7 tot en met 13 december een collecte voor slachtoffers in het lige Joegoslavië en Somalië. e Garderen: H. Zweistra te Maartensdijk. Aangenomen: naar Wezep (toez.): J. Harteman te Wijk bij Heusden, die bedankte voor Sommelsdijk. Bedankt: voor Nijkerk: J.H. van Daalen te Ede. GEREF.KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt: voorVoorthuizen-Barne- veld: J.H. Ulehake te Leusden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Aagtekerke-. H. Paul te Hendrik Ido Ambacht; te Aalburg: A.J. Gunst te Tholen. ZEVENDE-DAGS ADVENTISTEN Beroepen: te Amsterdam-Zuid- Oost/Amstelveen: A.F. Steens, direc teur van het Esda Instituut voor In wendige zending, wonende te Zeist; te Amsterdam-Centrum DJ Ponte, secretaris van het Advent Jeugdver- 'Leidse' Kerkbode verdwijnt bij uitgever Karstens „Het einde van een tijdperk. Zo ttHQU 1 J li l ff f mag je dat wel noemen". Het I 1 f n verdwijnen van de 'Leidse' Kerkbode is bij de Leidse druk ker/uitgever J.G. Karstens hard aangekomen. Het wekelijkse in formatieblad voor de gerefor meerde kerken in deze streek werd vanaf 1929 op de persen van het bedrijfje aan de Hooi gracht gedrukt. Door het verschuiven van de grenzen van de classis (een re gio-indeling) valt het huidige samenwerkingsverband van de overgebleven tien kerken uit een. De meeste gemeenten moeten daarom nu aansluiting zoeken bij reeds bestaande kerkbladen en alleen Katwijk aan den Rijn, Katwijk aan Zee, Rijnsburg en Valkenburg (sa men de nieuwe classis Katwijk) slaan de handen ineen voor de uitgave van een eigen blad. De drukorder voor 'De Nieuwe Kerkbode', zoals dit periodiek gaat heten, is echter door con current Wouda in Katwijk in de wacht gesleept. „Emotioneel ligt het gevoeliger dan commer cieel", zegt Karstens over deze ontwikkeling. De 'Leidse' Kerkbode bestaat al sinds 1921 en werd, ook al aan de Hooigracht, de eerste acht jaar uitgegeven door de Nieuwe Leidsche Courant Toen de grootvader van <jle huidige uitgever Karstens in 1929 een eigen drukkerij begon, nam hij het blad over. De huidige Kar stens werkt sinds 1965 in het fa miliebedrijf. Dat hij zelf ook van gerefor meerde huize is, maakte de be trokkenheid met het produkt Kerkbode alleen maar groter. „Er was altijd een hele goede De Leidse drukker/uitgever J.G. Kartens: Je z band met de vertegenwoordi gers van de kerken. Dat die con tacten nu verdwijnen, daar heb ik nog de grootste moeite mee." De hoofdredacteur van de Ker- bode ('altijd een dominee') kwam wekelijks op het familie bedrijf om te overleggen over de inhoud van het blad. Een koe rier reed de deelnemende ge meenten af om de kopij op te halen bij de predikanten en de scriba's van de kerkeraden. De Kerkbode heeft momen teel nog zo'n 2500 abonnees. „In de hoogtijdagen» in de jaren vijftig, waren dat er wel 6000", vertelt Kartens. Het teruglopen de kerkbezoek en ook het afha ken van een aantal deelnemen de gemeenten, waren verant woordelijk voor de gestage te rugloop. „Je zou kunnen zeggen dat het Samen op Weg-proces ons min of meer de das om heeft gedaan. Steeds meer gere formeerde kerken gingen sa menwerken met andere kerkge nootschappen en sloten ook aan bij andere kerkbladen. Dat was, voor de Kerkbode althans, het begin van de ondergang." Het nieuwjaarsnummer is het laatste dat van de persen van de Leidse drukker/uitgever rolt. „Of die gebeurtenis nog een feestelijk tintje krijgt?", reageert Kartens. „Als het aan mij ligt niet. Want ik ben er niet blij mee." van een onmiddellijke schorsing van Brautigam. Wel geeft hij aan dat er andere maatregelen ge nomen zijn, maar daarover wil hij geen medede lingen doen. De 'strafmaatregel' heeft volgens Brautigam di rect te maken met zijn optreden in een uitzen ding van het Amsterdamse televisiestation AT-5, waarin ook Bomers het woord voerde. De bis schop toonde zich onaangenaam verrast dat één van zijn eigen priesters gehuwd is. In een gesprek met Giesbers is Brautigam dui delijk gemaakt dat hij Bomers, die tevens lid van de commissie van toezicht van de KTU is, 'on heus' heeft behandeld. Met zijn optreden heeft hij bovendien de kerkelijke erkenning van de KTU in gevaar gebracht. De Katholieke Universiteit Utrecht wil af van drs. Harris Brautigam, de priester die enkele weken geleden bisschop Bomers shockeerde met de me dedeling dat hij al vijfjaar is getrouwd. Brautigam begeleidt enkele uren in de week studenten. Brautigam (62) heeft te verstaan gekregen dat vanaf 1 februari 1993 geen prijs meer wordt ge steld op zijn activiteiten als supervisor aan de KTU, zegt hij desgevraagd. Bovendien zal zijn contract, dat op 1 augustus afloopt, niet worden verlengd. Brautigam is verder werkzaam als soci aal pedagoog bij het bureau vertrouwensarts. Voorzitter prof. dr. J. Giesbers van het College van Bestuur van de KTU ontkent dat er sprake is Dr. R.H.J. ter Meulen uit Mesch-Eijsden is benoemd tot bijzonder hoogleraar voor de Radboudstichting aan de Rijksuniversiteit Limburg. Met ingang van 1 februari 1993 do ceert hij daar wijsbegeerte in relatie tot de katholieke le vensbeschouwing. Ter Meulen is de opvolger van prof. dr. HAM.J. ten Ha ve, die is benoemd als gewoon hoogleraar medische ethiek aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Net als Ten Have zal hij zijn leeropdracht toe spitsen op de medische en ge- zondheidsethiek. Ter Meulen (40) studeerde cultuur- en godsdienstpsycho logie in Nijmegen en promo veerde in 1988 op het proef schrift 'Ziel en zaligheid'. Hij werkt thans als senior-onder zoeker aan het Instituut voor Gezondsheidsethiek in Maast richt. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Henk van der Post (ad/) telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a. 2161 HM Lisse. 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltiesj. Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (incl. BTW) per kwartaal80,10 per kwartaal (post)113,85 penaar310.85 per maand27,80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Ad vertenties071-161367/161363 AGENDA VRIJDAG 4 DECEMBER Leiden Ruilbeurs door ruilvereniging Ko- ningskerk in buurthuis Het Spoortje, Bernhardkade 40, van 19.00 tot 22.00 uur. Klaverjassen in Dienstencentrum De Linde, Herenstraat 64, aanvang Noordwijk Verkoop van boeken uit de CJV-biblio- theek in De Rank, van 19.00 tot 20.00 uur. St. Nicolaasbingo van HSV De Sport visser, clubgebouw aan de Bosweg, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 5 DECEMBER Lisse Countrydansavond met livemuziek, org. North-Hill Country Dancers, ir ZONDAG 6 DECEMBER Leiden Archeologisch spreekuur in de Taf- feh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28, van 13.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst van de COC-jongerenaf- delingover het boek 'Meer dan vrien dinnen* van Anne Kersten, in het LHW aan de Langegracht, aanvang 20.30 uur. Noordwijk Sinterklaashengelwedstrijd door HSV De Sportvisser, Noordzeestrand, vis- tijd van 8.15 tot 12.15uur. Noordwijkerhout Regio Dart Toernooi van de Ned. Dartbond, De Schelft, aanvang 12.00 MAANDAG 7 DECEMBER Leiden Regionaal spreekuur van het CNV in het gebouw van CNV - Jongerenorga nisatie, Haagweg 52/c, van 19.00 tot 20.00 uur. Thema-avond over aids en Kruiswerk in het Leidse HlV-café, inleiding door n wijkziekenverzorgende, aanvang n 20.00 u Na het zeer onrustige weer van gis ternacht (in Den Helder werd een windvlaag van 100 km/h geregi streerd), bracht de ochtend en een deel van de middag redelijk rustig weer bij felle opklaringen. Maar dit lichtpuntje bleek ontzettend be- driegelijk te zijn. Boven Oost-En- geland opereerde overdag al een actieve trog (samengeklonterd ge bied van buien), welke op de diver se satellietfoto's als een fel witte pluk zichtbaar was. Vanuit deze regio was aan het be gin van de middag aan de westelij ke horizon de voorste schermen van ijskristallen op 6-8 kilometer hoogte waar te nemen. Dit waren de wolkenschermen van enorm uit gestrekte buiencomplexen, die op dat moment op weg waren van de Engelse oostkust naar de Neder landse kust. In een tijdsbestek van ruim 2 uur passeerde de trog in de namiddag en vooravond ons gebied met felle regens en windstoten. Boven de Britse Eilanden was ach ter de trog veel koudere lucht van hoge breedten binnengestroomd. Op de wat hogere delen ging de neerslag over in sneeuw, maar ook in lagere gedeelten was het koud met 3 tot 5 graden Celsius. Niet al leen op een hoogte van 1.5 meter koelde het sterk af maar ook m de bovenlucht werd een flinke tempe- ratuursdaling gemeten. De komende 3 a 4 dagen blijft de stroming in grote lijnen uit het wes ten komen. De straalstroom kiest een wat zuidelijker positie waar door storingen van de Oceaan meer het Franse vasteland kiezen. Dit gebeurt ook vanmiddag en de ko mende avond met een actieve de pressie die over Bretange het vas teland van Europa intrekt. Aan de zuidzijde van het centrum wordt boven de Golf van Biscaye rekening gehouden met het opste ken van een zware storm. Ons land krijgt hoogstens te maken met een veeg frontale regenval over Lim burg en Brabant. Ons kustgebied krijgt meer te maken met buienlij- nen uit Engeland. Ook morgenmiddag staat er zo'n buienlijn op het programma. Wel kan het weer voor en na de passage reuze meevallen.- opklaringen en vrijwel droog. Vooral in de nachte lijke uren wordt het dit weekeinde kouder met grondvorst op 10 centi meter hoogte. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Zuid-Noorwegen en Zuid- Zweden: Veranderlijk bewolkt en af en toe winterse buien, vooral langs de Noorse westkust en in Zuid-Zwe den. Maxima dalend naar rond 4 graden aan zee en net boven het vriespunt landinwaarts, 's Nachts lichte vorst. Denemarken: Wisselend bewolkt en bui en, mogelijk met hagel en onweer. Maxima ongeveer 6 graden. Britse Eilanden: Regen-, hagel- en on weersbuien, afgewisseld door zon. Morgen in Ier land, Cornwall en Zuid-En- geland afnemende buiïg- heid en meer zon. Maxima van 5 graden in het noor den tot een graad of 8 langs de zuidkust. België en Luxemburg: Vandaag perioden met regen, in de Ar dennen vermengd met sneeuw. Morgen buien, afgewisseld door wat zon. Mid- dagtemperatuur dalend naar ongeveer 5 graden. Duitsland: Vandaag eerst wat zon en in Noord- Duitsland nog een enkele bui» In de loop van de dag van het zuidwesten uit re gen, in de middelgebergten sneeuw. Morgen vooral in het midden 'en noorden buien, boven de 400 meter met sneeuw. Maxima dalend naar 3 tot 5 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook zon en morgen mo gelijk een spat regen. Maxima ca.: 22 graden. Canarische Eilanden.- Flinke zonnige perioden maar langs de noordkusten ook af en toe bewolking. Droog. Maxima 22 tot 25 graden. Marokkaanse westkust: In het noorden wolkenvelden, in het zui den overwegend zonnig. Maxima van 18 graden bij Tanger tot 23 graden zuid van Agadir. Tunesische kust: In het zuiden overwegend zonnig, in het noorden af en toe bewolking en een klei ne kans op een onweersbui. Middagtem- peraturen ongeveer 22 graden, vanaf morgen enkele graden lager. Frankrijk: Morgen perioden met regen en langs de kusten van Biscaje veel wind. Morgen wisselend bewolkt en buien. Maxima van 7 graden in het noorden en noord westen tot 14 graden aan de Rivièra. Corsica en Sardinië: Half tot zwaarbewolkt en een'toenemen- de kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur dalend naar onge veer 16 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en kans op regen en onweersbuien, vandaag vooral in de noordelijke helft van het land, morgen hoofdzakelijk in het midden en zuiden. Maxima dalend naar rond 14 graden in het noorden, het midden en in Catalonië en naar 20 graden aan de zuidelijke en zuidoostelijke costa's. Portugal: In de Algarve vandaag af en toe zon. Overigens veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur van 13 gra den bij Porto tot 18 graden aan de zuid kust. Zwitserland en Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met neer slag. Sneeuwgrens morgen aan de noordzijde van de Alpen dalend naar on der de 1000 meter. Maxima in het laag land ongeveer 5 graden. Hongarije: Overwegend veel bewolking en vooral vandaag regen. Middagtemperatuur rond 5 graden. Tsjechoslowakije en Polen: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een bui, in de berggebieden morgen sneeuw. Maxima tussen 3 en 5 graden. Italië: Veranderlijk bewolkt en buien, morgen met hagel en onweer. Maxima van 8 gra den in de Po-vlakte tot 20 graden op Si cilië. Neerslagkans Minimümtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 5 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.31 zon onder 16.29 Maan op 13.44 maanonder03.21 Waterstanden Katwijk Weerrapporten 4 dec 7 uur: Oen Helder regenbui Rotterdam zwaar bew. Twente zwaar bew. Vhssingen regen Barcelona hall bew. Berlijn half bew. Budapest zwaar bew. w 12 9 5 1 Innsbruck sneeuw windst 11 1 12 Luxemburg regenbui z6 Stockholm zwaar bew. z7 8 3 2 Warschau regen zzo5 11 5 5 Wenen regen wnw9 13 5 7 Zürich licht bew. zzo3 9 2 7 Bangkok half bew. n2 30 21 0 Buenos Aires licht bew. zzo6 27 14 0 Casablanca zwaar bew. zzw2 20 12 0 Johannesburg nietontv. Los Angeles regenbui zo3 23 10 0.1 New Orleans zwaar bew. zo4 14 8 0 IS) BOLLEBOOM BOES êAeeeLoeeoaezL ce&AB0ei~o=eA8B&i pe&AaesL &AS3BLDe8AB- B£LPe&AB8BLPe* 6A80SL.P& r Wé Jfflf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16