Leiden Regio 'Parmentier-complex nu snel ontruimen' 'Beter twee keer voor niets gepiept dan één keer te laat' 'Onderzoek fraude in Leiden niet nodig' NS: bouwvergunning voor Terweetunnel VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 15 L FANGMANN ROY KLOPPER N LEEFMAN5 ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) Directeur sociale dienst S. Noorman: LEIDEN ERNA STRAATSMA De gemeentelijke sociale dienst heeft een 'behoorlijk beeld' van de fraude met uitkeringen in Leiden. Directeur S. Noorman is er voor honderd procent ('zeg maar gerust 500 procent') zeker van dat het percentage ten on rechte uitgekeerde uitkeringen niet zo hoog ligt als in Gronin gen. Het houden van een steek proef, om deze stelling te bewij zen, vinden zij en wethouder sociale zaken H. de la Mar (Groen Links) vooralsnog niet nodig. „Het is niet relevant om de hele dienst in te zetten voor het houden van een steek proef." Vijftien procent Uit gegevens van de belasting dienst blijkt dat in '89/'90 vijf tien procent ten onrechte een uitkering heeft genoten. De so ciale recherche heeft dit jaar via andere kanalen 218 meldingen van mogelijke fraude ontvan gen. In 60 gevallen heeft dit tot beëindiging en in tien gevallen tot correctie van de uitkering geleid. Op 1 november is een totaal bedrag van 981.000 gul den aan fraude schuld geboekt. De la Mar heeft net als Noor man grote twijfels over de be trouwbaarheid van het Gro ningse onderzoek naar de steunfraude in die gemeente. „Ik wil daar nog niet direct een mening over geven, maar het lijkt me geen representatieve steekproef', aldus de wethou der. In Groningen zijn 78 uitke ringsgerechtigden gecontro leerd op een totaal persoonsbe stand van 18.000. „Ik heb op school altijd geleerd dat steek proeven pas representatief zijn als je een of twee procent con troleert." Wasmachine De wethouder vindt dat de Gro ningse situatie verder sowieso niet vergelijkbaar is met die van Leiden. „Je hebt in het noorden van het land veel meer en veel meer langdurig werklozen." De wethouder suggereert dat lang durig werklozen sneller fraude ren omdat ze daartoe soms 'ge dwongen' zijn, door steeds ho ger oplopende schulden. „Die mensen hebben na jaren werk loosheid natuurlijk geen enkele spaargeld meer. Als dan de was machine kapot gaat kun je geen kopen." Noorman is niet van plan om vaker huisbezoeken te houden bij cliënten van de sociale dienst. „We hebben hier 23 dienstfietsen voor het afleggen van huisbezoeken. Bij ouderen die slecht ter been zijn gaan we altijd langs. En verder alleen als daar aanleiding toe is, als we denken dat er iets fout zit." Een controle yan de 'woonsituatie' is volgens De la Mar 'godson mogelijk'. Zakkenrollen op hoog niveau leiden Een 30-jarige vrouw uit Leiden heeft gisteren bij de poli tie aangifte gedaan van diefstal van haar portemonnee. De beurs werd uit haar zakken gerold in een vliegtuig waarmee ze van Aruba naar Amsterdam reisde. De vrouw is 900 gulden, 100 dol lar, een bankpas en een OV-jaarkaart armer. Snoepgroothandel besmeurd leiden Bij snoepgroothandel OKC aan de Morswegis in de nacht van woensdag op donderdag een muur beklad. Een stuk van twintig bij zeven meter werd door onbekenden met rode en zwarte verf besmeurd. Ook op een vrachtwagen in de buurt wer den met de verf enige teksten geschreven. Huis wegens huurschuld ontruimd leider Een woning aan de Condorhorst is gisteren in opdracht van de rechter door de politie ontruimd. De huurders hadden een schuld van 8500 gulden. De politie had ook de opdracht aan deSmellekenhorst en de Uiterstegracht woningen te ontruimen wegens huurschulden. Die panden bleken echter al grotendeels leeggemaakt te zijn. Met de huurders van een tweede woning aan de Smellekenhorsf en de Wiekelhorst kon op het laatste mo ment nog een betalingsregeling worden getroffen, zodat ontrui ming achterwege kon blijven. Het Parmentiercomplex aan de Lammermarkt hier gezien vanaf Molen de Valk is brandgevaarlijk. foto henk bouwman Ultimatum van gemeente aan projectontwikkelaar verstreken De gemeente eist van projectontwikkelaar De Lange/Van der Plas dat het gekraakte Parmentier-complex binnen enkele dagen wordt ontruimd. Uit oogpunt van brand veiligheid is het pand als woonruimte ongeschikt. Dat concludeert de brandweer na een uitgebreid onderzoek. leiden erna straatsma In het oude fabriekscomplex aan de Lammermarkt wonen naar schatting zo'n 55 krakers. Door het ontbreken van ener gie-aansluitingen koken de be woners pp butagas. Ook voor verwarming worden geïmprovi seerde kachels en stookplaatsen gebruikt. Gezien de grote hoe veelheid houten vloeren en mu ren acht de brandweer de kans op het uitbreken van een brand 'beduidend hoger dan nor maal'. Mocht er brand uitbre ken dan zijn er bovendien on voldoende vluchtwegen. Nu de winter in aantocht is, kan de si tuatie alleen maar onveiliger worden. Door het ontbreken van vol doende veiligheidsvoorzienin gen is de gemeente bevoegd de ontruiming van het pand te ei sen. Wethouder ruimtelijke or dening T. van Rij (PvdA): „De eigenaar kan natuurlijk ook maatregelen nemen om het pand brandveilig te maken, maar ik geloof niet dat hij dat van plan is." De krakers in het Parmentiercomplex zijn voor het overgrote deel Britten die in de Bollenstreek werken. Ze hui zen zowel op de binnenplaats als op de twee verdiepingen van het gebouw. Projectontwikkelaar Van der Plas wil geen mededelingen doen over de eis van de ge meente. Beide partijen zijn al enige tijd in onderhandeling over eventuele ontruiming van het pand. De brandweer ging 30 september op bezoek in het Parmentier-complex rappor teerde op 21 oktober aan het gemeentebestuur dat het pand voor bewoning ongeschikt is. Vervolgens gingen de resultaten van het onderzoek naar de 'pro jectontwikkelaar met het ver zoek om uiterlijk 20 november tot ontruiming over te gaan. Schriftelijke contacten tussen gemeente en eigenaar leidden tot enig uitstel van de eis tot ontruiming. C 0 M E N T A A R Steunfraude De discussie over uitkeringsfraude komt in een stroomversnel ling. Ervaringen in steden als Utrecht en Groningen wijzen er op dat er op te grote schaal misbruik wordt gemaakt van sociale voorzieningen. Daarmee wordt de roep om steunfraude hard aan te pakken luider. De Tweede Kamer ziet zelfs reden voor een spoeddebat over deze kwestie en staatssecreatris Ter Veld heeft aangekondigd de gemeenten te zullen aansporen om fraude beter op te sporen en aan te pakken. De reactie vanuit Leiden op deze berichten is bijna aandoenlijk. Directeur S. Noorman van de Leidse sociale dienst noemde gis teren alle onrust over steunfraude 'indianenverhalen' en maak te daarmee duidelijk dat zij geen enkele reden ziet voor een straffere aanpak. Door toedoen van de Leidse wethouder Hans de la Mar werd een beleid ingezet waarbij de nadruk ligt op preventie van frau de. Het geld dat de gemeente van het rijk krijgt voor de aanstel ling van sociaal rechercheurs wordt dan ook slechts voor een deel gebruikt voor controle en aanpak van steunfraude. Het is echter de vraag hoe lang De la Mar/Noorman een derge lijke lankmoedige houding kunnen volhouden. Zij zijn er tot nu toe niet in geslaagd overtuigend aan te tonen dat steunfraude in Leiden minder voorkomt dan in andere gemeenten. De kans is daarmee groot dat Leiden door de staatssecretaris onder druk wordt gezet om nu eens ernst te maken met de aanpak van steunfraude. Dan zullen de Leidse bestuurders keihard duidelijk moeten kunnen maken dat het misbruik van sociale voorzieningen hier meevalt. Overtuigd als zij zijn van hun gelijk, doen zij er goed aan een onderzoek te houden om de werkelijke omvang van steunfraude duidelijk te maken. Pas dan kan worden vastge steld of Leiden op de goede weg zit of dat een betere controle en extra sociaal rechercheurs nodig zijn. Discotheek Het is de bedoeling dat op het terrein van het oude fabrieks complex woningen en een dis cotheek (Koets-o-theek, nu ge vestigd in de Kruisstraat) ko men. Bezwaren van onwonen- den hebben de bouwplannen enigszins vertraagd. De Raad van State moet zich nog uit spreken over een bezwaarschrift van omwonenden tegen een wijziging van het bestemmings plan. De Koets-o-theek moet uit de Kruisstraat weg omdat omwo nenden veel overlast hebben van gaande en komende bezoe kers. De discotheek heeft geen hinderwetvergunning maar wordt tot de verhuizing naar de Lammermarkt 'gedoogd' door de gemeente. De gemeente Leiden maakt vaart met de bouw van de stations tunnels. Voor de eerste tunnel, de Terweetunnel die onder het station naar het AZL loopt is inmiddels al een bouwver gunning verstrekt aan de Nederlandse Spoorwegen. Overigens moet de gemeenteraad nog wel instemmen met de aanleg, maar op dat punt zijn geen problemen te verwachten. Begin januari verwacht de gemeente definitief uitsluitsel te krijgen over de rijkssubsidie voor de tunnels, die maximaal 80 miljoen gulden zal bedragen. De tunnels kosten omstreeks 89 miljoen gulden. De leden van de commissie ruimtelijke ordening maakten zich gisteravond wel zorgen over het verschil van tenminste negen miljoen gul den, Wethouder T. van Rij toonde zich echter optimistisch over de grondopbrengsten van de woning- en kantorenbouw in het gebied. „Ais de grond te weinig opbrengt, proberen we via bij dragen van de NS, de NZH en de provincie de begroting alsnog rond te krijgen." De wethouder gelooft ook dat de rente over het subsidiebedrag dat immers niet meteen in zijn geheel uitge geven hoeft te worden uitkomst kan brengen. „Maar ik ga er voorlopig van uit dat dat allemaal niet nodig zal zijn", aldus Van Rij. De gemeente Leiden draagt in ieder geval 15 miljoen gulden bij aan het project. De grondopbrengsten worden geschat op 12,5 miljoen gulden. Bewakingsbedrijf Haarlemmerstraat eindelijk erkend leiden wim koevoet Steeds meer Haarlemmerstrut-winkeliers maken gebruik de diensten van bewakingsbedrijf VDL. foto henk bouwman 'Kenmerk ND583' staat erboven. Ruud van der Lof van het beveiligingsbedrijf VDL wijst er met trots op. Het ministerie van iu- sititie heeft hem na zo'n vier maanden wachten het felbegeerde toelatingsdocu ment verstrekt. Daaraan is een uitgebreid antecedentenonderzoek voorafgegaan. Een van de eerste die Van der Lof feliciteerde, was de Leidse politie. De Hagenaar en zijn VDL worden ineens een stuk serieuzer ge nomen. Hij voorspelt dat de werving van klanten hem nu ook een stuk gemakkelijker af zal gaan. „Veel winkeliers zijn best geïn teresseerd maar aarzelen toch een beetje. Als ik ze alle vergunningen kan laten zien, krijgen ze dat broodnodige zetje in de rug." Sinds augustus van dit jaar verzorgt Van der Lof surveillances bij inmiddels 45 win kels in voornamelijk de Haarlemmer straat. Ook C&A en de Hema behoren tot zijn klantenkring. Toen Van der Lof begon, deden er dertig winkeliers mee. De inscha keling van een beveiligingsbedrijf om het uitdijende leger van winkeldieven te bestrij den was een idee van Bob Reiche, die een textielwinkel (De Favoriet) runt. Hij wilde de afloop van de zich al jaren voortslepende discussie over de beste aanpak van winkel diefstal niet afwachten en ging zelf tot actie over. Tot voor kort mocht Van der Lof niet zelf mensen aannemen. VDL moest tot de er kenning van het ministerie van justitie een eenmansbedrijf blijven. Vandaar dat Van der Lof werknemers van andere bedrijven inschakelde. „Maar ik kreeg niet de beste, meest ervaren mensen. De werving leed er ook onder. Ik moest toch een wat ingewik keld verhaal vertellen. Hoe meer hooi ik op mijn vork nam, hoe meer ik moest verant woorden." Toch vindt Reiche het een goede zaak dat Van der Lof is begonnen vóór de ministerië le erkenning binnen was. „Op de eerste plaats wil ik erop wijzen dat er aan die con structie niets illegaals was. Verder hebben we van meet af aan kunnen waarmaken wat we beloofden. Iedereen kon zien dat er ein delijk iets gebeurde, dat er een concrete daad werd gesteld. Er lopen hier sinds au gustus niet af en toe wat bewakers rond, nee, er worden volledige diensten gedraaid en de eerste resultaten stemmen de deelne mers zeer positief." Reiche vindt het een teken aan de wand dat ook slagers en bakkers zich hebben aangesloten. „Voor winkeldiefstal alleen hoeven die dat niet te doen. Er moeten toch heel wat croissantjes en plakken ham Wor den gestolen voordat het interessant wordt om voor honderden guldens in beveiliging te investeren. Toch doen ook die winkels mèe. Ze onderkennen het belang van het imago van de winkelstraat. Bij elke goed- draaiende winkelstraat hoort beveiliging, dat is goed voor het straatbeeld. VDL doet meer dan winkeldieven aanhouden en af schrikken alleen. Het gaat ook om service, een stukje EHBO en een vraagbaakfunctie." Reiche vervolgt: „Voordat Van der Lof hier was, had ik nog geen vijf seconden rust. Nu zijn er soms wel eens momenten dat ik me verveel. Verder voelen veel jonge vrou wen, die dikwijls in modezaken werken, zich sinds de komst van VDL veel meer op hun gemak." Van der Lof: „Het is inderdaad rustiger geworden maar ik houd rekening met ccn piek in december. Er zijn nu een maal ouders die hun kinderen geen ca deautje kunnen geven en het daarom maar nemen. Van der Lof heeft inmiddels een full-ti me kracht aangetrokken, Leidenaar Ruud Neutcboom. Reiche: „We hebben maar voor twee Ruuds gekozen. Als je dan 'Ruud!' roept, komt er altijd wel één. Ha, ha." Van der Lof verwacht op korte ter mijn nog twee parttimers in dienst te ne- Voor de diensten van VDL betalen win keliers 200 gulden per vier weken. Ze wor den dan aangesloten op het waarschu wingssysteem. Ruikt het winkelpersoneel onraad dan hoeven ze alleen maar een ge- heugenknop van het telefoontoestel in te drukken. Op de speciale semafoons van Ruud Ruud licht dan een codenummer op waaraan ze direct kunnen zien in wel ke winkel hun aanwezigheid is gewenst. De twee staan ook nog met elkaar in ver binding via een portofoon. Via dat toestel kunnen ze elkaar laten weten wie het dichtst bij de piek des onheils is. Van der Lof garandeert dat hij maximaal anderhal ve minuut nodig heeft. „We rennen altijd. We nemen elke melding serieus. Beter twee keer voor niets gepiept dan één keer te laat." Volgens Van der Lof zijn er twee bewa kers nodig voor 40 winkels. De Hagenaar heeft vérgaande uitbreidingsplannen. Hij wil van alle winkelstraten in de binnen stad zijn werkterrein maken. De Bree- straat lonkt. „Maar daar kan ik dus pas mensen laten surveilleren als zich 40 win keliers aanmelden." De VDL-directeur wrijft zich vergenoegd in de handen bij de gedachte dat de ministeriële toelating van zijn bedrijf samenvalt met het criminali- teitsplan dat de centrumwinkeliers heb ben ontwikkeld. „De winkeliersvereniging kan VDL zonder problemen aanbevelen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15