Vrije tijd Zelf'sleutelen' aan binnendeuren Kerststal van wegwerp- en natuurlijk materiaal Voorin 'n tochtvrij hoekje Kruimeldief slorpt alles op VRIJDAG 4 DECEMBER 1992 11 NIEUWE CD'S The Allman Brothers Band The Fillmore concerts' Producer Tom Dowd is de grote man achter deze opmerkelijke dubbel-cd. Hij was er in 1971 ook al bij toen The Allman Bro thers (wondergitarist Duane All man moest zijn fatale motoron geluk nog krijgen) de beste drie concerten uit hun bestaan ga ven. Van de opnamen die Dowd maakte, werd de legendarische dubbelaar 'At the Fillmore East', getrokken. Bruisender heeft blues-rock nooit meer geklon ken. Voor 'The Fillmore con certs' heeft Dowd weer gebruik gemaakt van de opnamen uit 1971. Van alle nummers be schikt hij over minstens drie versies. Met veel knip- en plak werk stelde hij van enkele num mers de ideale uitvoering sa men: de bas- en drumpartij van het ene concert plakte hij onder de ook al op verschillende da gen gespeelde solo's van de twee gitaristen van de band, Dickey Betts en Duane Allman. De luisteraar wordt dus eigen lijk gewoon belazerd. Maar het verbluffende resultaat maakt veel goed. Screaming Trees 'Sweet obli vion' Sony Stone Temple Pilots 'Core' Warner Uit Seattle en duidelijk beïn vloed door de stadsgenoten van Pearl Jam en Nirvana. Maar er zit ook folk in de meeslepende muziek van de Screaming Trees. De teksten van zanger Mark Lanegan zijn hoofdzake lijk aan zijn eigen gemoed ge wijd. De Stone Temple Pilots klinken als 'Seattle' maar komen toch uit een andere Amerikaanse streek. Vooral de zanger van de ze nieuwe band, Weiland, is een regelrechte aanwinst voor het genre. De Stone Temple Pilots nemen ook meer risico dan de Screaming Trees. Voor zo'n lang, plechtstatig nummer met een bijbelse ondertoon als 'Where the river goes' op een debuutplaat, is lef nodig. Meer lef in elk geval dan voor 'Sex ty pe thing', het puberale diepte punt van deze sterke plaat. WK JAZZ Palinckxquaret 'Covers' Vonk/distr.: BVHaast en Vonk, Postbus 669,5000 AR Tilburg. Jacques Palinckx is de Neder landse postmoderne componist bij uitstek. De gitarist voegt mu zikale ervaringen van zeer uit eenlopende aard bijeen. Op 'Covers' staat het verwerken van al die muzikale invloeden in di rect en indirect herkenbare vorm centraal. Die invloeden reiken van triviale disco, heavy metal (Motörhead, Napalm De ath), pop (Beatles) en populair klassiek (Handel, Beethoven) via oude en moderne jazz, rock (Zappa, The Residents) tot twintigste-eeuws geschreven werk (Strawinsky, Penderecki). Die opsomming zou gerust vier keer zolang kunnen zijn. De be nadering van Palinckx is nog al tijd geworteld in de jazzpraktijk, met veel ruimte voor geïmpro viseerde passages in de langere stukken. Het probleem dat Pa linckx heeft opgelost, is het overstijgen van het niveau van de simpele collage en het aan nemelijk combineren van op het eerste gehoor tegengestelde genres. Het is natuurlijk waar dat de cd het meest gewaar deerd wordt als al die verschil lende verwijzingen herkend worden, maar ook op zich zijn de meeste stukken interessant als compositie. Trouwens, deze DOE HET ZELF Standaardbinnendeuren zijn vaak van het 'opdektype', de uitvoering waarbij ze met een sponning deels öp, deels binnen het kozijn sluiten. Van deze deuren bestaan de vlakken uit kunststof of uit hardboard dat met een laagje kunststof is afgewerkt of is geverfd. Het holle binnenwerk is opge bouwd uit een raamwerk van vurehouten latjes of een kartonnen raatvulling als ver steviging. De zichtvlakken van duurdere uitvoeringen hebben soms een fineerlaag. Geluid isoleren doen moderne binnendeu ren vrijwel niet doordat ze erg licht van ge wicht zijn. Een geluidisolerende deur moet 'zwaar' zijn, bij voorbeeld bestaan uit mas siefhout of 35 a 40 mm dik multiplex. Om een betere geluidisolatie te verkrijgen kan de deur aan beide zijden worden verzwaard met multiplex van 8 mm. Een dergelijke verzwaring van de deur heeft weinig zin als niet ook de kierafsluiting de nodige aan dacht krijgt. Is het deurkozijn van hout, dan geeft het aanbrengen van aluminium of houten tochtstrippen weinig problemen maar bij kozijnen van metaal of kunststof stuit je op moeilijkheden. Dan moet met schuimplastic tochtband worden gewerkt. Bij verzwaring van de deuren zullen schar nieren of fitsen vaak moeten worden ver vangen door sterkere. Paneeldeuren Alleen in oudere huizen vind je soms nog ouderwets-mooie deuren: deuren met houtgenagelde pen-en-gatverbindingen en fraai geprofileerde overgangen tussen de stijlen en de iets opgedikte kussenpanelen. In de jaren zestig was het mode om derge lijke deuren vlak te maken: al die stoffige randjes was immers maar niks... Plat en vlak was 'in'. Wie dat ongedaan wil maken heeft geluk als hij onder de hardboardpla ten een ongeschonden deur aantreft. Vlakke binnendeuren krijgen een meer ka rakteristiek aanzicht (paneeldeur) door het aanbrengen van decoratief lijstwerk, in bouwmarkten en doe-het-zelfzaken zijn hiervoor profiellijsten in allerlei uitvoerin gen te koop, zowel strak als klassiek, in hout (ramin) of kunststof. En zowel 'los' als in de vorm van complete sets in bepaalde stijlen. Niet spijkeren Door de profielen met een fijngetande zaag in verstek te zagen (bij de complete sets is dat al door de fabrikant gedaan) en ze op de zichtvlakken van de deur te bevestigen heb je in een oogwenk een aardig resultaat. Met contact- of montagelijm kunnen de lijstjes eenvoudig worden bevestigd. Er is ook spe ciaal voor dit doel bestemde (dunne), twee zijdig klevend tape. Het deuroppervlak hoeft niet van verf te worden ontdaan, wel moet het schoon en vetvrij zijn. Om een deur volgens de vroeger gebruike lijke 'gulden snede' te behandelen zal de hoogte van het bovenpaneel kleiner moeten zijn dan het onderpaneel, en de ruimte tus sen onderkant deur en onderkant onderpa neel groter dan de horizontale afstanden aan de bovenkant en in het midden. De deurprofielen die als sets worden ver kocht gaan uit van een bovenpaneel dat groter is dan het onderpaneel. Maar ieder een kan natuurlijk, door het materiaal 'aan de meter' te kopen, een paneelindeling naar eigen smaak maken. Naar aard en stijj van het interieur kunnen de paneelvlakken binnen de lijstjes in een iets lichtere tint worden geschilderd dan de omringende vlakken. Ritsende feestfoto's Kerst en Oud en Nieuw zijn prima gelegen* heden om plaatjes te schieten die vele jarep de herinneringen vasthouden. De meeste zullen tijdens die dagen binnenshuis wor den gemaakt. Vooral met Kerstmis als de lichtjes branden en de versieringen een ex tra feestelijke sfeer oproepen. Daarom zal èr vrijwel altijd een extra lichtbron nodig zijn; dat is geen probleem voor wie een camera met automatische flits heeft. Die zal in zul* ke situaties vrijwel altijd spontaan in wer king treden. De modernste compactcame- ra's zijn uitgerust met een voorziening die het bekende 'rode-oogjeseffect' tegengaat.. Wie geen flitser heeft of eens heel bijzonde re foto's wil maken, kan in plaats van de ge bruikelijke ISO- 100-fiIm de aanzienlijk ge voeliger ISO 1000 kiezen. Daarop komt net licht van kaarsen en lampjes goed tot zijn recht. Vergeet bij het inleggen van de film niet de gevoeligheid op de camera in te stellen, tenzij deze dat automatisch doet vla de zogeheten DX-code. Foto's gemaakt bij feestelijke gelegenheid lenen zich zeer goed voor het zelf maken van wenskaarten. Misschien leveren de ko mende tijd zülke leuke opnamen op dat die alsnog kunnen meedingen naar een prijs in de nationale fotowedstrijd 'Een andere kijl op de wereld'. Inzendingen zijn nog tot 1 maart welkom. De wedstrijdvoorwaarden en andere informatie in fotospeciaalzaken. DINGEN HOBBY Stoere glazen Robuust en voor veel verschil lende drankjes te gebruiken is dit servies Metropole van Royal Leerdam. In het wijnglas mis staan melk en frisdrank niet en de champagneflute leent zich ook voor leuke, aangeklede mixjes enzovoort. Metropole is te koop in huishoudspeciaalzaken. Christofle-tijd Het Zwitserse horlogehuis Revue Thommen en Christofle ontwikkelden samen een horloge waarmee weer een produkt is toegevoegd aan het assortiment van de Franse edelsmeden die beroemd zijn om hun tafeldecoraties. Op de foto het stalen horloge met zilve ren wijzerplaat, dat 1600 kost. Meer informatie: telefoon 09 32 23 76 60 38. Een kerststal maken van zogeheten waardeloos wegwerp- en natuurlijk materiaal is alleen of samen met de kinderen een eenvoudige klus. Wat er bij gekocht moet worden kost bijna niets. Om te beginnen moeten de materi alen worden verzameld. Het is bijna ongelooflijk hoeveel benodigdheden er in en rond het huis aanwezig zijn. Bij voorbeeld keuken- en toiletpapier- rollen, restjes stof, sierband, karton nen doosjes, wol, watten, lege garen rolletjes, schuurpapier, bij elkaar ge sprokkelde takjes, enzovoort. Voor de spullen die niet direct voorhanden zijn, zoals piepschuimballen kun je terecht in hobbywinkels. DE STAL: neem een stevige karton nen doos en snijd de voorkant er uit. Maak van de dekselflappen een punt dak, eventueel verlengd met karton uit de voorkant. Snijd een raam uit de achterkant en beplak de binnenkant met grof schuurpapier dat vooraf (een beetje 'viezig') wit geverfd is zodat het op stucwerk lijkt. Beplak de buiten kant met op maat geknipte takjes, eerst de muren, dan tegen het dak. Dat gaat het best met een lijmpistool maar voor kinderhanden is blanke knutsellijm veiliger. Lijm daama de balken aan de binnenkant en geef het raam een houten kozijn. Leg wat hooi op de vloer. DE KERSTFIGUREN: neem voor Jo zef en de herders een keukenrol van 19 cm en voor Maria eentje van 16 cm. Lijm er tempexballen op (diame ter 6 cm) en teken de gezichten er op. Knip een reep stof van 23 x 32 cm, zo mogelijk met zelfkanten, of anders re kening houden met een naad. Rimpel de stof, al plakkend, rond de koker. Vouw voor de mouwen driedubbele driehoeken van lapjes van 12 x 12 cm en plak ze vast. Knip de handen uit vilt en lijm ze in de mouwen. Verfraai de kleding met sierband. De tulband van de herder is een cir kel, 12 cm diameter, met daar om heen een reep van 4,5 x 40 cm gewik keld. De hoofddoek van Maria is een rechthoekig stukje van 14 x 24 cm. Voor de haren, baarden en snorren gebruikt u wol of watten. Geef één van de herders een cape en lijm bij het drietal een stok in de hand. KRIBBE: knip van een klein doosje één lange kant af en haal de flappen los. Leg er wat hooi in. De kribbe is nu klaar. Lijm een tempexballetje van 3 cm op een luciferdoosje, verf het en teken het gezichtje van het kindje er op. Omwikkel het met een stukje wit katoen en plak het vast. SCHAPEN: neem een closetrolletje van 8 cm en plak daarop een tempex balletje van 3 cm. Lijm 4 lege karton nen rolletjes van naaigaren onder het lijf: dat zijn de schapepoten. Beplak het geheel met wol en lijm op de kop uit vilt geknipte stipjes als ogen en snuit. Maak de oren van wit vilt. KOE: plak twee luciferdoosjes op el kaar, met een tong van vilt ertussen en bevestig dit op een closetrol. Lijm rolletjes karton, liggend, onder het lijf als poten. Verf de koe wit en geef haar vleldcen van zwart vilt. Maak de oren van wit en rose vilt en plak ze vast. Een opgerold stukje vilt vormt de staart. Voor de horens gebruikt u twee stukjes macaroni. EZEL: lijm vier kartonnen rolletjes onder een closetrol. Knip voor de hals een stukje closetrol van 3 cm en schuin het aan één kant af. Zet daar een tempex ei van 7 cm in als kop. Verf de ezel en plak voor ogen en snuit rondjes-van vilt op de kop. Maak de staart zoals die van de koe. De ma nen zijn van chenilledraad. extreem gevarieerde cd is ook erg geschikt voor een quiz op zondagmiddag. Jasper van 't Hof Quartet 'Get Down' Hill-Street Jazz/distr.So- ny. Zonder Vivaldi is een actie 'Aan genaam... Barok' natuurlijkon- mogelijk, maar het dient gezegd dat deze aan zijn muziek gewij de cd bepaald niet de minste is in de reeks die tot eind januari via een kortingswaardebon te koop is. Het door violiste Jean ne Lamon aangevoerde Cana dese ensemble Tafelmusik staat op het ogenblik internationaal sterk in de belangstelling, en te recht. Een levendiger stijl van authentiek musiceren is niet makkelijk te vinden, maar het prettige hier is dat het spel van onze landgenoot Anner Bijlsma daar zo goed bij aansluit. De Telemann-cd van Philip Pic ket en zijn ensemble maakte daarna een enigszins monotone indruk. Er wordt goed gemusi ceerd, maar hét geheel mist de suggestie van spontaneïteit en soms ontstaat zelfs even een ge kunstelde indruk. Bijna vijf kwartier Telemann kan dan erg lang duren. Gardel Tangos Orchestre du Capitol de Toulouse o.l.v. Michel Plasson EMI. Ter afwisseling iets heel anders: veertien tango's van de Argen tijnse tangokoning Carlos Gar del, die in werkelijkheid Charles Romuald Gardes heette en ruim een eeuw geleden in Toulouse werd geboren. Het orkest van zijn vaderstad eerde hem met deze cd, die aantoont dat ook de tango al lang niet meer be schouwd kan worden als twee- derangsmuziek. Gardels com posities stralen een enorme vi taliteit uit en de arrangementen van Raul Garello (die zelf, als eerbetoon aan dit initiatief, ook een tango leverde) zijn soms aan de magere kant, maar over het algemeen heel kleurrijk. PK Een leeg hoekje in de kamer kun je 'vullen' met een plant of een klein stoeltje maar ook en dat past wel zo goed in dit seizoen met een staande kandelaar. Dit driearmig model is uitgevoerd in Bourgondisch rood en kost 275,-. Meer informatie: Inspiration Katwijk telefoon 01718 2 33 34. FOTO HENK BOUWMAN De stofzuiger zal waarschijnlijk als 'macro-dief wel altijd onver vangbaar blijven, maar voor zo iets als het morsen van as biedt de Kruimeldief al sinds 1978 uitkomst. Vanaf de introductie staat deze kleine accustofzuiger paraat in ruim de helft van de Nederlandse huishoudens. Black Decker brengt er nu een met verdubbelde zuigkracht. Hierbij zijn ook wat accessoires te koop: een plintzuigstuk, een stofborstel of een rubberen mondstuk om vocht op te zuigen. Prijs van/49,-tot 129,-. Meer informatie: tel. 0 16 08 - 8 20 00. KLASSIEK Vivaldi Concerti voor strijkers (RV117,134,143,159,413, 417/8, 547, 549, 575Anner Bylsma (cello), Tafelmusik o.l.v. Jeanne Lamon Sony. Telemann Suite in a, Concerto in C en Concerto in a voor blok fluit en strijkers Philip Pickett (blokfluit), New London Consort L'OiseauLyre. Een mooie tas is voor een werkende vrouw vaak te klein en een echte grote lijkt te veel op een boodschap pentas. Het is de kunst een tussenweg te vinden: ele gant en toch praktisch. Dat is even zoeken maar ze zijn er wel. Bij voorbeeld deze modellen van I Santi, vrij prijzig maar stevig en goed afgewerkt. De tas links kost 510, het model rechtsboven 470 en midden 440,- Meer informatie: telefoon 0 20 - 69 19 06 1 Van 't Hof is vooral over de grenzen bekend als een van Ne derlands belangrijkste jazzmu sici: in eigen land wordt hij nog altijd niet op waarde geschat. Na zijn Afrikaans-Braziliaanse avontuur, heeft hij nu voor een nieuw Nederlands label een puur akoestische jazz-cd opge nomen. Het eerste wat opvalt is de buitengewoon goed opgeno men vleugel, waardoor de nu ances van Van 't Hofs spel met de vele virtuoze single noten loopjes zeer goed tot hun recht komen. In de stukken, op één na allemaal originals, is ook veel plaats ingeruimd voor het har monisch gevarieerde spel van tenorsaxofonist Dick de Graaf die zich goed aanpast aan de vaak romantische instelling van de leider. Het is een qua spel- verdeling compacte groep die Van 't Hof bijeen heeft gebracht met Eric van der Westen en Dries Bijlsma op bas en drums die de beide melodie-instru menten de nodige vrijheid bie den op deze fraaie post-bop- produktie. KV Tussenweg

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11