Parlement gunt Jeltsin geen tijd Panic definitief presidentskandidaat Buitenland New York, Londen en Tokyo schoonste steden Politie Kanaaleilanden was fout in de oorlog Tweetal Britse toeristes vermoord in Zuid-Afrika Kremlin Paleis decor van de koehandel van Boris Jeltsin WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 Algemeen Nederlands Persbureau AP fi sche Presse Agentur CPD Gemecnschjppt Thelndependenl IPS Inter Press Service Hotelpersoneel begluurde gasten atlanta Alle 1.700 Holiday Inn-hotels in de Verenigde Staten worden nagekeken op geheime kijkgaatjes. De directie heeft tot de inspectie besloten, nadat gasten in Holiday Inn-hotels in South-Carolina en Tennessee hadden ontdekt dat ze door hotel personeel werden bespied terwijl ze zich uitkleedden, de liefde bedreven of onder de douche stonden. In tachtig procent van de kamers in het hotel in South-Carolina bleken kijkgaatjes te zit- Lijken van nonnen gevonden lagos» ln Liberia zijn vier van de vijf lijken van de in oktober vermoorde Amerikaanse nonnen teruggevonden. De stoffelijke resten, die sporen van mishandeling vertoonden, werden in een buitenwijk van de hoofdstad Monrovia aangetroffen en overge bracht naar de Amerikaanse ambassade in Liberia. Naar het vijf de lijk wordt nog gezocht. Geen vervolging Saratoga-incident napels De Amerikaanse marine gaat de commandant van het vliegdekschip Saratoga, vier andere officieren en drie matrozen niet vervolgen in verband met de onopzettelijke raketbeschie ting van de Turkse torpedojager Muavenet. Het incident gebeur de in oktober tijdens een NAVO-oefening in de Egeïsche Zee. Vijf bemanningsleden van het Turkse schip kwamen om het le- Mijnongeluk Siberië: 25 doden moskou Een gasexplosie in een kolenmijn in Siberië heeft gis teren aan zeker twee mijnwerkers het leven gekost. Voor het le ven van 23 andere mijnwerkers die ondergronds zijn ingesloten, wordt gevreesd, aldus de Russische persbureaus Itar-Tass en In terfax. Greenpeace raakt plutoniumschip kwijt parus De milieuorganisatie Greenpeace heeft gisteren de ach tervolging van het Japanse vrachtschip Akatsuki Maru, dat een lading plutonium aan boord heeft, moeten opgeven. De Neder landse sleepboot Smit New York bleek rond het middaguur, toen de schepen in de nabijheid van Kaap de Goede Hoop voeren, niet langer in staat het temp van de Japanner te volgen. Vliegtuig stort neer op Peruaanse stad pisco Een vliegtuig van de Peruaanse luchtmacht is gisteren neergestort en terechtgekomen in het centrum van de stad Pis co, 240 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Lima. Daarbij zijn zeker acht mensen omgekomen en 250 gewond geraakt. Portret 'Thatcher met snor' weg londen Het restaurant van het Britse Lagerhuis wordt voorlo pig niet meer gesierd door het portret van oud-premier Marga ret Thatcher. Het schilderij moet een kleine restauratie onder gaan om een Hitler-snorretje dat door een onbekende is aange bracht, te veiwijderen. Tot grote hilariteit van het Lagerhuis sprak Labour-lid Tony Banks tegen dat hij verantwoordelijk was voor het aanbrengen van het snorretje, nadat onder parlemen taire journalisten hardnekkig zijn naam circuleerde als de moge lijke dader. Verklaring Oost-Timor afgedwongen Jakarta De Oosttimorese verzetsleider Gusmao, die een pro- Indonesische verklaring heeft afgelegd voor de Indonesische TV, heeft dat gedaan onder dwang. Dat heeft een woordvoerder van de verzetsorganisatie Fretelin vanochtend verklaard. Gisteren zei Gusmao voor de TV dat hij aanvaardt dat de vroegere Portugese kolonie nu deel uitmaakt van Indonesië. Fretilin strijd al jaren voor een onafhankelijk Oost-Timor. londen upi De burgerpolitie op de Britse Kanaaleilanden werkte tijdens de Duitse bezetting in de Twee de Wereldoorlog nauw samen met de nazi's. Zo selecteerde ze burgers voor deportatie naar kampen in Duitsland. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde ge heime documenten van de Brit se regering. De dossiers over de bezetting van Jersey en Guernsey, die op grond van de privacy-wet nog eens 50 jaar geheim hadden moeten blijven, zijn vrijgegeven onder druk vanuit het publiek, aldus een woordvoerster van het Britse ministerie van bin nenlandse zaken. De agenten op de Kanaalei landen maakten zich schuldig aan oorlogsmisdaden, maar ze geneve apzo acuut dat er bijna sprake is van „de massale luchtveront reiniging van de beruchte Lon- dense mist van 40 jaar gele den". De onderzoekers bogen zich over de gegevens betref fende luchtvervuiling van 20 metropolen, met een bevol king van rond tien miljoen of op weg naar dit inwonertal te gen het jaar 2000. Mexico-Stad is een bekend geval. De stad is omringd door bergen en is hoog gelegen, waardoor de lucht ijler is en vervuiling snel ler toeslaaL Motorvoertuigen vormen een belangrijke bron van ver vuiling in de meeste van de grote steden, speciaal in Los Angeles, dat acht miljoen gere gistreerde motorvoertuigen New York, Londen en Tokyo behoren tot de grote steden in de wereld met de minste lucht verontreiniging. Mexico-Stad scoort het hoogst op de ladder van vervuilde lucht. De ozon- vervuiling boven Los Angeles behoort tot de ergste op de he le wereld. Dat staat in een gis teren vrijgegeven rapport van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) en het Milieupro gramma van de Verenigde Na- Een algemene conclusie luidt dat de lucht in veel ontwikke lingslanden geleidelijk steeds meer vervuild raakt rtiet zware metalen als lood en kankerver wekkende chemicaliën. Het probleem is in diverse steden Woedende reacties op rede Gaidar De kans is klein dat de politieke ruilhandel waarnaar de Russiche president Jeltsin streeft, het haalt. Reacties vanuit het gisteren geopende Russische Volkscongres duiden daarop. Gisteren stelde Jeltsin het parlement voor om in te stemmen met een stabilisatie-periode van een tot anderhalf jaar. Het parlement zou zich in die tijd moeten beperken tot werk aan een nieuwe grondwet en de regering zou in vrijheid moeten kunnen regeren. Ook vanochtend bleek dat de afgevaardigden daar geen trek in hebben. ding moeten afleggen aan het Congres, dat twee keer per jaar bijeenkomt. Het kleinere werk- parlement, de Opperste Sovjet, mag de wetgeving dan beoorde len, maar alleen om te zien of die wel of niet strijdig is met de grondwet. Jeltsins voorstel komt er in feite op neer dat president en regering praktisch onkwetsbaar worden voor het parlement. In ruil daarvoor staat hij zijn privi leges af om de economie per decreet te besturen. In de wandelgangen spraken vooral conservatieve politici schande van dit voorstel. „Het betekent gewoon invoeren van moskou hans geleunse correspondent Volgens Jeltsin wordt 'politieke hysterie' aangewakkerd door de conservatieve vijanden van de economische hervormingen. Ze proberen de regering tegen het parlement uit te spelen, aldus jeltsin. Hij meent dat die machtsstrijd de belangrijkste oorzaak is van de huidige crisis. Hervormingen worden vaak niet uitgevoerd, omdat het par lement achterblijft met wetge ving of op de stoel van de rege ring gaat zitten, aldus Jeltsin. Hij wil nu bereiken dat hij en de regering alleen verantwoor- presidentiële dictatuur", riep Sergej Baboerin, voorzitter van de conservatieve fractie Je- dienstvo (Eenheid). Ook uit het grote blok van Centrumpartijen kwamen negatieve reacties. De stemverhoudingen op het Congres zijn echter zo, dat het voor Jeltsins tegenstanders vrij wel onmogelijk is de regering als geheel naar huis te sturen of een totaal ander economisch beleid af te dwingen. Maar er waren gisteren en vanmorgen wel veel speculaties over een mogelijke aftocht van waarne mend premier Gaidar. Veel applaus oogstte gisteren parlementsvoorzitter Chasboe- iatov. Hij zei dat de regering de bevolking heeft opgeofferd aan een doldrieste poging om snel de markteconomie in te voeren. Waarnemend premier Gaidar bestreed dit vanmorgen. „We zijn dit jaar doorgekomen zon der serieuze sociale uitbarstin gen. Dat geeft aan dat we socia le stabiliteit hebben bereikt", zei hij. Woedende reacties wa ren zijn deel. Russen die nog steeds het oude communistische gedachtengoed zijn toegedaan protesteerden gisteren bij het Kremlin tegen de hervor mingspolitiek. Een vrouw bracht een afbeelding mee van de leider van de Oktoberrevolutie (1917), Lenin. foto *Rtr karl scha Twee neo-nazi's geven aanslag in Mölln toe berlun hans hoogenduk correspondent De moorden van Mölln zijn opgelost. Twee neo-nazi's hebben toegegeven dat zij vorige week maandag brand hebben gesticht in twee door Turkse families bewoonde huizen in het Noordduitse Mölln. Bij de brand kwcimen een Turkse vrouw, haar kleindochter en een nichtje om. Een 19-jarige en een 25- jarige neo-nazi troffen el kaar in de nacht van zon dag op maandag volgens afspraak in Mölln. Ze reden in de auto van de 19-jarige naar de door de Turken be woonde huizen en gooiden molotov-cocktails naar bin- De 25-jarige belde daarop de politie en brandweer, meldde de brand en besloot met „Heil Hitier". De oudste wordt be schouwd als de aanvoerder van een neo-nazigroep die sinds september in en rond Mölln aanslagen heeft ge pleegd op tehuizen voor asielzoekers. De jongste wordt omschre ven als een vriendelijke, rustige jongen. Hulp bij deportatie burgers zijn nooit vervolgd. Uit de do cumenten blijkt dat de autori teiten op deze eilanden noch die in Londen erg hechtten aan gerechtelijke vervolging. In plaats hiervan kregen de agen ten het advies de eilanden te verlaten. De meesten hebben dat ook gedaan. De Kanaaleilanden zijn het enige deel van Groot-Brittannië dat tijdens de oorlog onder na zi-bewind heeft gestaan. De 490 dossiers die nu openbaar zijn gemaakt, bevatten onder meer het verslag van de Commissie Oorlogsmisdaden van de Vere nigde Naties. Daarin staan be schuldigingen aan het adres van drie Duitsers die verantwoorde lijk zouden zijn voor de depor tatie van duizenden eilandbe woners naar werkkampen in Duitsland in 1942. Een gehaaste voorbijganger werpt een schaduw op een muur vol in de benarde Bosnische hoofdstad Sarajevo, foto Rtr corinnedufka budapest/sarajevo gpd-ap-dpa-upi Premier Milan Panic van rest- Joegoslavië (Servië en Monte negro) heeft zich gisteren offi cieel kandidaat gesteld voor het Servische presidentschap. Hij zal bij de verkiezingen (20 de cember) optreden namens de Servische oppositie. De afgelopen maanden heeft de 62-jarige Amerikaans-Servi sche zakenman zich ontwikkeld tot de meest serieuze opposant van de huidige president, Slo bodan Milosevic. Volgens opiniepeilingen is Pa nic inmiddels de populairste politicus van rest-Joegoslavië. Vuk Draskovic, tot nu toe de belangrijkste oppositiekandi daat, heeft al aangekondigd dat hij zich zal terugtrekken als de Servische kiescommissie de kandidatuur van Panié aan vaardt. Dat is overigens nog een probleem. Enkele weken gele den nam het door Milosevic' Socialistische Partij beheerste parlement een kieswet. Die schrijft voor dat presidentskan didaten ten minste een jaar in Servië moeten hebben ge woond. Panic, die in 1956 uit Joegosla vië vertrok, is pas een half jaar geleden naar Belgrado terugge keerd. De humanitaire lucht brug op de Bosnische hoofdstad Sarajevo is gisteren opnieuw opgeschort nadat een Ameri kaans transportvliegtuig was ge raakt door kogels uit lichte wa pens. Het toestel slaagde er in de hulpgoederen af te leveren op de luchthaven en veilig terug te keren naar Zagreb. Van de voor gisteren geplande twintig hulpleveranties konden er elf worden uitgevoerd. De onderhandelingen over de demilitarisering van het door Serviërs belegerde Sarajevo is afgelopen nacht op niets uitge lopen. Volgens de Kroatische radio weigerden de partijen te zeggen waar zich hun stellingen en steunpunten bevinden. Die informatie is nodig voor gede tailleerde gesprekken over mo gelijk demarcatielijnen. De mensenrechtencommissie van de VN heeft gisteren de Bosnische Serviërs veroordeeld wegens hun politiek van etni sche zuiveringen en andere zware schendingen van de mensenrechten. De commissie eiste onmiddellijke stopzetting van de zuiveringen. johannesburg» In Zuid-Afrika zijn twee Britse toeristes op gruwelijke wijze om het leven gebracht. De politie is een klopjacht op de daders be gonnen, zo werd vanochtend bekendgemaakt. De beide vrouwen, Elizabeth Owen (30) en Julie Godwin (30), waren met vakantie in de pro- Rode Khmer gijzelt zes VN-militairen phnom penh ap De Rode Khmer heeft gisteren in centraal Cambodja zes VN- militairen in gijzeling genomen. Volgens de Khmers zijn de mannen spionnen van de rege ring in Phnom Penh. De mannen, drie Britten, twee Filipijnen en een Nieuw- zeelander, worden vastgehou den in de buurt van Kompong Thom, 140 kilometer ten noor den van de hoofdstad Phnom Penh, zo verldaarde VN-woord- voerder Eric Fait. Hij zei dat de VN via de radio met de gegijzel den in contact staat en dat zij goed worden behandeld. De VN-eenheden, die in het land zijn om te helpen de rust en orde te bewaren totdat vol gend voorjaar verkiezingen kunnen worden gehouden, staan de laatste weken steeds meer bloot aan aanvallen van de Rode Khmer. De organisatie weigert zich door de VN te laten ontwapenen en laat de VN-troe- pen, waaronder Nederlandse mariniers, niet toe in de gebie den die zij beheersen. Maandag heeft de Veiligheidsraad een embargo tegen de Rode Khmer ingesteld. vincie Natal. Zij waren het laatst levend gezien op een strand vlakbij de Mo<;ambiquaanse grens. Maandagavond spoelden hun naakte, zwaar verminkte lijken aan op ongeveer zeven kilome ter afstand van waar zij hadden liggen zonnen. Hun auto werd in de duinen teruggevonden, overdekt met bloedsporen. Bomexplosies in Belfast: 27 gewonden Bij twee bomaanslagen in het centrum van Belfast zijn giste ren 27 mensen gewond geraakt, van wie drie ernstig. De verant woordelijkheid voor de eerste aanslag, waarbij alle gewonden vielen, is opgeëist door het ver boden Ierse Republikeinse Le ger (IRA). De eerste explosie deed zich gistermorgen voor in het trap portaal van een gebouw in een autovrij winkelcentrum. Vlak voordat de bom afging was een telefoontje binnengekomen Kennelijk was er niet genoeg tijd om het gebouw volledig te ontruimen. De tweede bom werd 's mid dags in een pakje achtergelaten op de toonbank van een winkel in het centrum. Net als bij de •eerste bom betrof het een be trekkelijke kleine springlading. Gisteravond ontdekte de poli tie in het centrum van Londen een bestelbusje met explosie ven. De agenten waren telefo nisch op de hoogte gebracht door een onbekende die een IRA-codewoord gebruikte. i hans geleunse correspondent Volksafgevaardigde Joeri Volkov is een van de kleinsten in het Kremlin Paleis. Met snor, helgele stropdas en heel veel zenuwen staat-ie bij interruptie-micro foon drie. Volkov maakt zich hele grote zorgen. „Al dat geruzie. Het aanzien van de volksvertegenwoordiging daalt met de dag. Dat punt moesten we maar op de agenda zetten." Volkovs voorstel wordt weggestemd. Het Congres van Volksafgevaardigden is een béétje gek, je gaat toch niet over je eigen aanzien debatteren. „Bij Volk ov daalt het misschien, bij mij stijgt het alleen maar", roept een collega-volks vertegenwoordiger. Het geluid lijkt uit de banken achter het bordje van het Siberische district Tsjeljabinsk te komen. Niet het meest vooruitstrevende in Rusland. Vandaar misschien dat vooral de conservatie ven niet uitgelachen raken over zoveel humoren gevatheid. De schermutselingen waarmee giste ren het Moskouse parlementaire cir cus, dat zich Congres van Volksafge vaardigden noemt, werd geopend, zul len dus niet in de geschiedenisboeken worden beschreven als de Dag van Volkov. Maar de vraag is of het konijn dat president Jeltsin uit de hoge hoed toverde een plaatsje in de historie zal veroveren. We hebben het zeker niet over de roebel, die gisteren z'n duizelingwek kende val plotseling ombuigt in een wonderbaarlijke stijging van maar liefst 47 stuks per dollar. Nee, de schijnbe wegingen van de nationale munt halen het niet bij Jeltsins toverformule, waar mee hij het Congres hoopt plat te krij gen. Laat mij en de regering met rust, dan mogen jullie nog maanden met de nieuwe grondwet stoeien. De rest van het parlementaire werk moet dan wor den gedaan door de Opperste Sovjet, het kleinere parlement dat door het Volkscongres wordt samengeteld. Een tot anderhalf jaar eist Jeltsin. Hij noemt dat de 'stabilisatie-periode'. Vo rig jaar november, toen hij van datzelf de Volkscongres zoveel extra presiden tiële macht in handen kreeg, noemde hij het de 'overgangsperiode'. Van communisme naar kapitalisme. Van dictatuur naar democratie. Volgens de oppositie, en die vormt als je gematigden en extremen bij el kaar optelt een overtuigende meerder heid, hebben Jeltsin en de regering er geen bal van terechtgebracht. Het pro- duktieverlies van 20 procent, de gigan tische prijsstijgingen, de inflatie van 2000 procent, de stijgende werkloos heid, het is allemaal de schuld van de radicale hervormers. Maar stuur dat kabinet maar eens weg. Daar is dankzij het gemanipuleer met de wet op de regering en de ver nieuwing van de grondwet, een twee derde meerderheid voor nodig. En die is er niet. Gewoon omdat er geen echte samenwerking tot stand kan komen tussen de extremen van de commu nist-nationalist Baboerin, de gematig den van vice-president Roetskoi's par tij en de tweehonderd partijlozen die gemakshalve als 'moerasfractie' wor den aangeduid. Dus speelde Jeltsin gis teren weer met verve de rol van de vastberaden staatsman, die de marklhervormingen verdedigt tegen de oprukkende Reactie. Maar wie de eco nomische plannen van de Burger Unie van Roetskoi en Volski vergelijkt met het regeringsprogram, of de toespra ken van Jeltsin en parlementsvoorzitter Chasboelatov naast elkaar legt, komt alleen op accent-verschillen uit. Het gaat erom dat dit Congres, in 1990 voor een periode van vijf jaar ge kozen, volgend jaar moet worden ont bonden. De nieuwe ontwerp-grond- wet, in principe aanvaard door de Op perste Sovjet, regelt dat. Dus moeten er machtsposities worden geregeld. Jeltsin wil voor de na-Congresperio de zoveel mogelijk macht in handen houden. Zijn halve tegenstanders van de Burger Unie willen die beperken. Dit politieke centrum zou het liefst wil len dat het Congres volgend voorjaar wordt ontbonden en verkiezingen wor den gehouden. Dc democratische minderheid en Jeltsin (in 1991 voor een periode van vijf jaar gekozen) voeten daar nfici voor. Alles wat rechts van hen staat, zo verwachten zfji heeft immns baal hi| verkiezingen omdat de hervormingen zo impopulair zijn. En ziedaar, zo komen de belangen van Jeltsin en zijn parlementaire kwel geesten weer bijeen. Chasboelatov vindt het best dat Jeltsin zijn bevoegd heden tot eind volgend jaar behoudt. Als daarmee de situatie met het parle ment ook maar dezelfde blijft. De gesprekken in de wandelgangen gingen gisteren dan ook niet over de wenselijkheid van 'Thatchcriaans' of 'Zweeds' kapitalisme. Nee, er werd vooral druk gespeculeerd over de vraag of Jeltsin waarnemend premier Gaidar zou laten vallen. „Vast wel", zei de ul tra-conservatieve christen-democraat Viktor Aksjoetsjits. „Laat hem Roetskoi maar premier maken. Dat is tenminste een echte Rus, die ook voor de opposi tie aanvaardbaar is." kent.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7