Belasting voor milieu enkele tientjes hoger v-O A//i 'Wachtlijsten in ziekenhuizen hebben ook nut' Groen Links wil naar 'opstapgeld' werkloze Hagenaars 'vieren' oud en nieuw verplicht thuis Binnenland Simons: Bezuiniging op AIDS-budget is eenmalig Twintig overvallen leveren 1 miljoen op Kamer: Diesel kan cent minder in prijs omhoog Rechtsgeleerde: Steeds meer zaken afgekocht WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 Luitjens op 14 december voor rechter assen De rechtbank in Assen behandelt op 14 december de verzetsprocedure die Jacob Luitjens heeft aangespannen. Luitjens hoopt daarmee te bereiken dat zijn strafzaak opnieuw door de rechtbank wordt behandeld, hetgeen tot vrijspraak we gens verjaring zou leiden. Tijdens de verzetsprocedure is de vraag aan de orde of Luitjens wel of niet heeft geweten dat de bijzondere strafkamer van dezelfde rechtbank hem in 1948 tot levenslangveroordeelde. Rijk schrapt emigratiebijdrage den haag Mensen met een laag inkomen die emigreren, krijgen niet langer een subsidie voor de overtochtskosten. Het kabinet wil de overheidsbemoeienis met emigratie stoppen. Vorig jaar werd in vijftig gevallen nog een overtochtbijdrage gegeven. De traditionele bestemmingslanden zoals Australië, Nieuw-Zee- land, de Verenigde Staten en Canada hanteren voor de steeds schaarser wordende immigrant een steeds strenger toelatings beleid. Als gevolg daarvan behoort de hedendaagse emigrant tot de groep goed opgeleide en draagkrachtige burgers. Het kabinet vindt dat die geen extra overheidshulp nodig hebben. Groningen weert gokkasten Groningen De gemeente Groningen gaat fruitautomaten in ca fetaria's en sportkantines verbieden. In cafés, bars en restau rants zijn nog slechts twee gokkasten toegestaan. Verder geeft Groningen geen vergunningen voor nieuwe gokhallen. De maat regelen, die gisteren door burgemeester Ouwerkerk zijn bekend gemaakt, moeten de toenemende gokverslaving tot staan bren gen. Ontslag voorzitter Fight for Life Amsterdam De geschorste voorzitter van de stichting Fight for Life (FFL), W. Kamp, is definitief ontslagen. Dit heeft de Amster damse rechtbank gisteren in een civiele bodemprocedure be slist. Na een maandenlang juridisch steekspel en verschillende gerechtelijke procedures, moet Kamp nu het veld ruimen bij de AlDS-stichting. Interim-manager Van Zanten en bestuurslid Van Dorp hebben de zaak tegen Kamp aangespannen omdat deze zich volgens het tweetal onder meer aan wanbeheer schuldig maakte. 'Betaalde baan aantrekkelijk maken den haag gpd Groen Links wil werklozen die een betaalde baan accepteren, belonen met een premie van maximaal twee maanden uitke ring. Een dergelijk 'opstapgeld' zorgt ervoor dat werklozen ac tief op zoek gaan naar werk en is nodig om de extra kosten (kleding, vervoer, kinderop vang) te dekken. Kamerlid Ro- senmöller zal het vooorstel van daag inbrengen bij de behande ling van de begroting van socia le zaken. In het rapport 'De onderkant van de arbeidsmarkt' vraagt Groen Links meer aandacht voor de 'sociale geschiedenis' van de werkloze. De laatste ja ren heeft volgens de partij de nadruk te sterk gelegen op de plichten van de werkloze (scho ling, sancties). Het permanente gebrek aan betaald werk en de sociale situatie zijn daardoor onderbelicht geraakt. De 'opstappremie' kan uitke ringsgerechtigden extra motive ren. Ook schulden bij over heidsinstellingen door wanbe taling of fraude dienen te wro- den kwijtgescholden zodra de den haag anp A. Welschen gisteren bekendge maakt. Sinds een aantal jaren krijgen „oudjaarsnacht-rel- schoppers" huisarrest opgelegd. Door zoveel mogelijk raddraai ers van straat te houden, probe ren politie en justitie de jaarwis seling enigszins rustig te laten verlopen. Vorig jaar hadden zestig Hagenaars huisarrest. Welschen heeft de indruk dat de aanpak succcesvol is. „Heel zelden worden veroordeelden weer opgepakt." Tweeënveertig Hagenaars die zich tijdens de vorige jaarwisse ling schuldig hebben gemaakt aan geweldpleging, vernieling en in een enkel geval mishande ling hebben de komende jaar wisseling huisarrest. De groep krijgt volgende week een brief in de bus waarin zij wordt her innerd aan de straf die de recht bank hun in januari heeft opge legd. Dit heeft persofficier mr. Gemeenschappelijke I Nieuwe heffingen om gebruik schadelijke stoffen tegen te gaan Minister Kok (financiën) en zijn collega Alders (milieube heer) willen een groot aantal nieuwe belastingen invoe ren die het gebruik van bepaalde milieuschadelijke stof fen moeten tegengaan. Binnenkort starten ambtenaren met studies naar de mogelijkheden. Begin 1994 moeten de belastingen van kracht worden. Voor de meeste gezin nen betekenen de voorstellen een belastingverhoging van enkele tientallen guldens per jaar. den haag gpd Kok en Alders hebben dit de Tweede Kamer laten wetën. Met ingang van 1 april 1993 ko men er belastingen op grond water en afval. De beide minis ters onderzoeken nu belastin gen op grind, geïmporteerd vee voer, zware metalen, luchtver vuiling door stikstofoxyde, zwa- veldioxyde en ammoniak als mede grondstoffen, waaronder chloor. Naar aanleiding van bezwa ren vanuit de Kamer hebben Kok en Alders inmiddels beslo ten een belasting op afval te veranderen. Oorspronkelijk zou die belasting gelden voor alle af val, of dat nu werd verbrand of gestort. De belasting moest veertien gulden per ton bedra gen. Voor een gezin zou dat neerkomen op zo'n tien gulden per jaar. Kok en Alders hebben nu beslo ten het milieuvriendelijker ver branden van afval bij de belas ting te ontzien. De afvalbelas- ting zal alleen gelden voor het storten van afval. De belasting wordt ook iets hoger: 18 gulden per ton. De rekening voor een gezin wordt daarmee ook enke le guldens per jaar hoger. De belasting op afval en grondwater levert het rijk ko mend jaar 315 miljoen gulden op. In 1994 moet dat bedrag stijgen naar minimaal 435 mil joen gulden. Kok en Alders be zien echter nog een verdere ver hoging tot 675 miljoen gulden in 1994. Dat staat echter nog Door de belasting op grond water zal een kubieke meter water gemaakt uit grondwater ongeveei 25 cent duurder wor den. Voor een doorsnee gezin betekent dat een verhoging van de jaarlijkse waterrekening met enkele tientjes. werkloze een betaalde baan ac cepteert. Anders verdwijnt al het extra inkomen naar de te rugbetalingsverplichtingen, wat niet uitnodigt tot betaald werk. Naast maatregelen om werk lozen te stimuleren, doet Groen Links ook voorstellen om meer en beter werk te scheppen. In de horeca en tuinbouw moeten net als in de havens en de scheepsbouw arbeidspools ko men. Dat garandeert de werklo ze een volledige baan tegen CAO-loon, terwijl de werkgevers zijn verzekerd van personeel in de piektijden. Daarnaast moe ten er meer werkervaringsplaat sen komen en de sociale werk voorziening dient te worden uitgebreid. Opvallend is het pleidooi voor 'job-rotationUitkeringsgerech tigden krijgen de mogelijkheid tijdelijk (maximaal drie maan den) te ruilen met een werkne mer om zo werkervaring op te doen. De uitkering wordt inge ruild voor het salaris. De werk nemer gaat met onbetaald ver lof en heeft recht op een uitke ring. Een financiële onderbou wing van de voorstellen ont breekt in het rapport. Wereld AIDS-Dag werd gisteravond in Maastricht onder andere herdacht met een fakkeltocht door het stadscentrum. FOTO ANP FRITS WIDDERSHOVEN maastricht «gpd Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft gisteren op 'Wereld AlDS-dag' in Maastricht toegezegd dat de bezuiniging van 1,2 miljoen gulden voor 1993 slechts eenmalig is. „Wie had een jaar geleden ge dacht dat we zo fors moesten bezuinigen. Vergeleken met andere beleidsterreinen is AIDS desondanks flink ontzien", aldus de bewindsman. Voorzitter E. Roscam Abbing van de Na tionale Commissie AIDS-bestrijding (NCAB) zei dat het een schande is dat de rijksoverheid minder geld inzet voor de AIDS-bestrijding. Als over tien jaar blijkt dat de ontwikkeling slechter zal zijn dan nodig was geweest met veel meer AIDS-doden, dan zullen de politiek verantwoordelijken van nu niet vrijuit gaan, meende hij. De NCAB-voorzitter wees er ook op dat het aantal nieuwe AIDS-patiënten niet meer lijkt te stijgen sinds medio 1989. Er zijn echter tekenen die weer wijzen op een sterkere toename van geslachtsziekten en HIV-infecties. In Amerika is dat al langer het geval maar nu is dat ook in Nederland een feit. Volgens Roscam Abbing voldoende aan leiding om ons ook hier zorgen te maken. Hij wilde bovendien afrekenen met de ge dachte dat nu weer meer aandacht moet worden besteed aan de grotere 'killers' als hart- en vaatziekten. Een AIDS-epidemie kan een verwoestende uitwerking hebben en daarbij verwees Roscam Abbing naar de situatie in ontwikkelingslanden. Vier jaar geleden besloot de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) de Wereld AIDS-Dag in te stellen om zo meer aan dacht voor het AIDS-vraagstuk te krijgen. Dit jaar zijn er in heel Nederland ongeveer driehonderd AIDS-patiënten bij gekomen. Sinds de epidemie midden jaren tachtig om zich heen begon te grijpen, zijn in Neder land 2.330 mensen met AIDS geteld. Velen van hen zijn inmiddels overleden. Door heel Nederland is aandacht besteed aan de Wereld AIDS-Dag, maar het zwaar tepunt lag in Maastricht, waar een symposi um, een fakkeltocht en een benefietconcert werden gehouden. Mathilde Santing, Paul Haenen, Bennie Neyman en Anneke Grön- loh traden in de stadsschouwburg op. In Amsterdam werd de reizende tentoonstel ling 'Visual AIDS IV' geopend: een verzame ling affiches over AIDS uit meer dan dertig landen. Ook in andere landen werd volop aan dacht besteed aan Wereld AIDS-dag. In Londen stond een vijf meter lang condoom naast een standbeeld van admiraal Nelson op Trafalgar Square. In het Australische Perth werden 147 kruizen op een druk ver keerspunt gelegd. In Moskou hielden artsen gratis spreekuur in het Satire theater. In Ko penhagen dansten demonstranten verkleed als kerstmannen rond een gigantisch con doom en in Brazilië eisten demonstranten meer overheidsgeld voor de bestrijding van het dodelijke virus. Politie houdt tien man aan zwolle anp Tien illegalen en uitgeproce deerde asielzoekers van Chinese afkomst zijn aangehouden in verband met ruim twintig ge welddadige overvallen op Chi nese restauranthouders in Ne derland en België. Ze hebben voor meer dan één miljoen gul den buitgemaakt Circa hon derd mensen werden het slachtoffer van de intimidaties waaraan de verdachten zich schuldig zouden hebben ge maakt. De politie van Zwolle heeft dat gisteren bekendge maakt Vanaf september 1991 steeg het aantal overvallen op Chine se restauranthouders in Neder land opvallend. Eén van de mis drijven werd op 14 april van dit jaar in Zwolle gepleegd. Een restauranthouder en zijn gezin werden toen mishandeld en be dreigd. De overvallers ontvoer den de uitbater. Later die dag werd het slacht offer in Elburg aangetroffen in de kofferbak van zijn auto. De politie kon in verband met deze overval drie verdachten aan houden. Eén van hen is inmid dels door de Zwolse rechtbank veroordeeld tot 3,5 jaar gevan genisstraf. De man is in hoger beroep gegaan. Naar aanleiding van het on derzoek naar het misdrijf in Zwolle besloot de politie onder de naam Kanton' een landelijk rechercheteam te formeren dat vergelijkbare overvallen moest uitpluizen. Het speurwerk leid de vervolgens naar nieuwe ver dachten. Het bleken allemaal afgewezen asielzoekers van Chi nese afkomst te zijn, die in de il legaliteit waren gedoken. Ook waren er uitgeprocedeerde Chi nese asielzoekers bij. De overvallen gingen steeds met geweld gepaard. Men schuwde niet ook vrouwen en kinderen met vuurwapens of messen te intimideren. De slachtoffers werden veelal van sieraden en geld beroofd en ge boeid achtergelaten. De ver dachten zouden zich ook schul dig hebben gemaakt aan ver krachting. Veel gedupeerden hebben volgens de politie ern stige psychische schade opgelo pen. Uit angst voor repressailles werd een aantal overvallen niet aan de politie gemeld. De overvallen werden onder andere gepleegd in Hoorn, Zeist, Aalten, Woerden, Cuyk, Bleiswijk, Zwolle, Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Bel gië (twee keer). den haag gpd De extra verhoging van de die selaccijns met een cent per liter bovenop de al eerder afge sproken verhoging van tien cent moet niet doorgaan. CDA'er Reitsma heeft dit gisteren voor gesteld tijdens een kamerdebat over het 'Belastingplan 1993'. Hij kreeg steun van PvdA en WD. Het voorstel scheelt het kabinet 41 miljoen gulden aan inkomsten. De Kamer stelde ook voor de accijnsverhoging op sigaretten geleidelijker in te voeren. Door de accijnsverhoging zou de prijs van een pakje sigaretten op 1 ja nuari met 35 tot 40 cent om hoog gaan. De industrie be schikt echter pas op 1 maart over nieuwe accijnszegels. De accijnsverhoging zal daarom in de praktijk pas twee maanden later ingaan. PvdA'er Van der Vaart stelde de Kamer voor pomphouders in de grensstreek 45 dagen respijt te geven bij het afdragen van accijns aan de schatkist. Dit zou hun een rentevoordeel van 10.000 gulden per jaar kunnen geven. Het plan wordt gesteund door de WD. De Kamer kan instemmen met de plannen van staatsse cretaris Van Amelsvoort (finan ciën) om de hoogte van een nieuwe belasting op auto's en motoren (BPM) niet afhankelijk te maken van de mate waarin een auto schoon en zuinig is. De Kamer eiste wel snel een al ternatief voorstel voor het sti muleren van het kopen van schone auto's. Bovendien wil de Kamer dat de BPM op termijn opgaat in de motorrijtuigenbe lasting. De Kamer stemde gisteren in grote meerderheid voor het ver dwijnen van de belasting op frisdrank. Alleen het CDA stem de tegen, omdat het geen ruim te ziet op de begroting voor de afschaffing. Van Amelsvoort ziet niets in het verdwijnen van de accijns. tilburg/breda gpd Strafzaken worden in toene mende mate niet in de rechts zaal maar door een schikking van de officier van justitie afge daan. Het komt zelfs vrij vaak voor dat verdachten, ook al zijn ze overtuigd van hun onschuld, via een schikking een (forse) boete betalen om publiciteit te ontlopen. Dat zegt de Tilburgse rechts geleerde dr. mr. P. Osinga, die een onderzoek heeft verricht naar de afhandeling van strafza ken. De mogelijkheid voor offi cieren van justitie (het Open baar Ministerie) om transacties aan te bieden in misdrijfzaken bestaat vanaf 1983. De recht bank in Breda doet per jaar al een kleine twintig procent van de misdrijven af door schikkin gen. „En we willen er naar toe dat in 1995 op zijn minst een derde van alle zaken met transacties wordt afgedaan. We willen zo veel mogelijk af van vonnissen van rechters waarin alleen maar een boete wordt opgelegd. In die gevallen kan de officier be ter een schikkingsvoorstel doen", aldus de Bredase officier van justitie mr. W. Koops. den haag theo haerkens „Wachtlijsten in ziekenhuizen zijn erg vervelend, maar zorgen er wel voor dat specialisten en ziekenhuizen nadenken over de noodzaak van medische ingre pen. Zonder wachtlijsten is de doelmatigheid zoek, groeit de vraag naar medische zorg onbe lemmerd en stijgen de kosten." Drs. A. Kroonen, verbonden aan de Katholieke Universiteit en het Canisiusziekenhuis in Nijmegen, doet onderzoek naar het ontstaan en het beheersen van wachtlijsten. Vandaag spreekt hij daarover op een congres in Nijmegen. Ziekenhuizen weten door gaans alleen hoeveel mensen op een wachtlijst staan en niet hoelang ze erop staan en .voor welke behandeling. „Staan er veel mensen op die snel worden geholpen of telt de lijst slechts enkele namen van mensen die een kleine eeuwigheid moeten wachten op een operatie?". Dat is een wezenlijk verschil, vindt Kroonen. De situatie is niet in alle zie kenhuizen hetzelfde, maar de wachtlijsten voor oogoperaties zijn onbetwist het langst. Voor een operatie van een half uurtje om staar - vertroebeling van de lens, die lijdt tot blindheid - te verhelpen, geldt een wachttijd van zes weken tot een half jaar. Het vervangen van een heupge wricht, een aanzienlijk ingrij pender operatie, kan doorgaans pas na twee maanden tot een jaar. Keel-, neus- en oorartsen, plastisch chirurgen, neurologen en urologen werken ook met wachdijsten, evenals algemene chirurgen, die goed zijn voor liesbreuken, darmoperaties, ge broken botten en het verwijde ren spataderen. In zijn promotie-onderzoek richtte Kroonen zich op stan- daardingrepen. Daardoor bleef de hartcnirurgie, die zeer gespe cialiseerde klinische zorg vraagt en niet eens zulke lange wacht lijsten kent, buiten beschou wing. De onderzoeker vindt het vooral van belang de wachttijd voor de individuele patiënt te bekorten. „Als ie snel aan de beurt komt, is het niet zo be langrijk of er veel mensen op een operatie wachten." Hij te kent wel aan dat het verschil maakt of iemand dringend een bypass-operatie moet onder gaan of een staaroperatie. „Drie maanden wachten met staar is niet zo erg, maar een hartopera tie verdraagt geen uitstel." Zo worden wachtlijsten ook gebruikt als selectiemiddel, maar het is ook een plannings instrument. In een klein zieken huis waar wekelijks een heup operatie wordt uitgevoerd, heb ben de artsen graag een wacht lijst van één tot twee maanden om er zeker van te zijn dat ze el ke maandagochtend zo'n ope ratie kunnen doen. „Je dekt je dan in tegen het risico dat een patiënt griep heeft en niet kan worden geopereerd, of dat hij niet wil omdat zijn oudste dochter trouwt." Overcapaciteit lijkt aantrekkelijk, maar bete kent wel dat de kostbare uitrus ting van de operatiekamer niet doelmatig wordt gebruikt en dat een team van vijf tot zes duur betaalde Icrachten duimen draait. Het faat zich raden dat dit de kosten van de gezond heidszorg onnodig opdrijft. Het gaat erom de balans te vinden tussen de financiering van kost bare voorzieningen en het wel zijn van de mensen die daarvan gebruik maken. Uit onderzoek in Engeland blijkt dat lange wachtlijsten niet leiden tot een stuwmeer aan operaties die nog moeten" wor den uitgevoerd. Van sommige operaties wordt afgezien omdat ze te weinig opleveren. Voor de leek is dat moeilijk te begrijpen, geeft Kroonen toe, maar niet el ke operatie is even hard nodig en het effect van sommige in grepen is ronduit discutabel. „Afwijkingen aan de heup lei den soms tot kromme tenen. De orthopeed die zo'n patiënt heeft, kan de heup opereren en afzien van een vervolgoperatie om de tenen recht te zetten", legt Kroonen uit en dan is er in eens tijd voor meer heu popera- Maar Kroonen acht het ook best mogelijk dat soms hele maal van een ingreep wordt af gezien. „Moeten ouderen die toch al haast niet kunnen bewe gen nog wel zo'n heupoperatie ondergaan?", vraagt hij zich af. „Staaroperaties zijn nagenoeg altijd succesvol en staan niet ter discussie, maar wat moet ge beuren met iemand van 92 die aan staar lijdt?". Bij deze afwegingen gaat het niet alleen om het belang van de individuele patiënt. Uitstel heeft ook maatschappelijk ef fecten. „De buschauffeur die drie maanden moet wachten op een meniscus-operatie, kost de samenleving veel geld." Toch ziet de onderzoeker niet graag dat mensen met een baan vóór gaan. Dat Ruud Gullit helemaal niet hoeft te wachten, is weer iets anders. Het voorstel van de bedrijfs verenigingen om zelf extra ope raties - buiten het ziekenhuis budget om - te betalen, keurt de onderzoeker af. „Dat klinkt wel pragmatisch, maar daardoor Drs. A. Kroonen: „Zonder wachtlijsten is de doelmatigheid zoek, groeit de vraag naar medische zorg onbelemmerd en stijgen de kosten." FOTO GPD CEES ZORN ontstaat een tweede circuit en het gevolg zal zijn, dat de artsen en ziekenhuizen allerlei mensen daarin schuiven. In het officiële circuit komt dan ruimte vrij die nieuwe vraag naar medische zorg oproept.' Kroonen beschouwt dat als een aantasting van het budget systeem dat wij kennen en waarbij ziekenhuizen voor een bepaald bedrag per jaar hun werk moeten doen. „Voor elke verrichting apart betalen, bete kent dat de kosten volledig on beheersbaar worden. En dat kunnen we ons niet veroorlo ven. Als niets gebeurt, zijn de kosten van de gezondheidszorg in 2025 al twee keer zo hoog als nu omdat dan het aantal oude ren - dat vaker er een beroep doet op medische zorg - ver dubbelt"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5