'Communicatie is gebrekkig' 'Beleid overheid stimuleert het roken' Helft parlement wil referendum Binnenland Ter Veld botst met Senaat over wet CDA: Najaar WW-uitkering WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappenke PervJ-enst Gedetineerde ontsnapt met verlofpas Amsterdam Uit een Huis van Bewaring in Amsterdam is gister morgen een gedetineerde ontsnapt. De 22-jarige man, die als vuurwapengevaarlijk wordt beschouwd, heeft waarschijnlijk een vervalste verlofpas gebruikt. Hij werd tot acht jaar cel veroor deeld voor zijn aandeel in een schietpartij op het Rembrandt- plein in maart, waarbij een dode en een zwaar gewonde vielen. Mevrouw Venetiaan bij herdenking Amsterdam De echtgenote van de Surinaamse president, Lies- beth Venetiaan, zal hoogstwaarschijnlijk op 8 december in Am sterdam de herdenkingsplechtigheid van de zogeheten decem bermoorden bijwonen. Mevrouw Venetiaan bezoekt ons land op uitnodiging van het Museum voor Volkenkunde in Leiden, waar ze een tentoonstelling opent over de cultuur van Suriname. Man niet uitgeleverd aan Spanje den haag De Rotterdammer die ervan wordt verdacht in 1986 in Spanje twee Nederlanders te hebben vermoord, moet in vrij heid worden gesteld. Hij mag niet worden uitgeleverd aan Span je. Dat bepaalde de president van de Haagse rechtbank, mr. R. Portheine, gisteren in kort geding. Justitie had de uitlevering in oktober toegestaan. Portheine baseert zijn beslissing op psychia trische adviezen. De Rotterdammer werd na de moord in Spanje gearresteerd, kwam vrij door een procedurefout en vluchtte naar Nederland. In Spanje is inmiddels 63 jaar cel tegen hem geëist. Drie dagen gratis bellen door storing Dordrecht» Een storing bij de PTT-centrale in Dordrecht heeft gezorgd dat ruim 120.000 telefoonabonnees drieëneen halve dag gratis hebben kunnen bellen. De bellers, die beschik ken over een telefoonnummer dat begint met 078 of 0185, heb ben tot maandagavond bijna voor niets gebeld als zij een num mer draaiden dat begon met 02,03,04 en 05. Deze nummers beslaan een groot deel van het totale nummerbestand in Neder land, onder meer Amsterdam (020) en Utrecht (030). Vak\'ereniging voor Machinisten in brief aan directie NS: den haag gpd Het conflict over de Nabestaan denwet heeft zich gisteren ver scherpt. Eerste Kamer en staats secretaris Ter Veld van sociale zaken staan lijnrecht tegenover elkaar over de definitie van sa menwonenden in de nieuwe wet. De Senaat eist een officieel notarieel bekrachtigd contract om fraude met nabestaanden- uitkeringen te voorkomen. Ter Veld gaat uit van een gezamen lijke huishouding van ten min ste drie maanden. De staatssecretaris gaat uit van het 'samenwonendenbe grip' zoals dat in de overige so ciale zekerheidswetten is opge nomen. De Senaat wil een be perktere definitie en wil slechts uitgaan van een officieel con tract. Ter Veld wijst dat van de hand. Het CDA in de Eerste Kamer wil nu van Ter Veld een wets wijziging om de gelijke behan deling van gehuwden en sa menwonenden in het wetsvoor stel te schrappen. In Den Haag wordt betwijfeld of dat nog vóór 1 januari kan worden gereali seerd. Dat betekent ^at invoe ring van de Nabestaandenwet, die de huidige weduwen- en wezenwet per die datum moet vervangen, eveneens twijfelach tig wordt. Maandag kwam Ter Veld in een brief de Senaat enigszins te gemoet door de termijn, wat als een duurzame huishouding kan worden aangemerkt, te verlen gen tot een jaar. Officiële regi stratie blijft ze afwijzen. De Se naat vindt de toezeggingen van Ter Veld onvoldoende. Ook het voorstel van Ter Veld om de wet wel aan te nemen met uitzondering van het artikel dat de gelijke behandeling re gelt, kreeg niet de goedkeuring van de Senaat. Ter Veld wil die adempauze gebruiken om een nieuwe definitie voor samenwo nenden te formuleren. Het voorstel van het CDA moet dat probleem voorkomen. Die partij vroeg Ter Veld een wetswijzi ging waarmee de gelijke behan deling met gehuwden uit het wetsvoorstel wordt gehaald. Gisteren werden op het baanvak bij Hoofddorp de laatste wagons weggetakeld. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER NILS VAN HOUTS De communicatie tussen de Nederlandse Spoorwegen en de treinmachinisten laat te wensen over. De machinisten worden vaak te laat en op gebrekkige wijze op de hoogte gebracht van snelheidsbeperkingen op bepaalde trajec ten. De Vakvereniging voor Machinisten (WM) schrijft dat in een brief aan de directie van NS, die deze week wordt verstuurd. beperking op dit baanvak. De vakvereniging stelt dat de ma nier waarop de machinist de wijzigingen binnenkrijgt, om misverstanden vraagt. „De ma chinisten ontvangen donder dags een boekje met de snel- hoofddorp/utrecht gpd De WM heeft grote twijfels of de machinist van de intercity die maandagmorgen bij Hoofd dorp ontspoorde, op de hoogte was van de geldende snelheids- heidsbeperkingen die voor de komende week gelden. Door vertraging in werkzaamheden aan het baanvak of wat voor oorzaak ook, moeten er wijzi gingen in worden aangebracht. Die krijgen wij via een los schrijven in ons kastje", aldus WM-voorzitterBorghouts. „Is er in het weekeinde een ontsporing, dan moet er op nieuw een aanpassing komen. Omdat niet alle machinisten dan bereikbaar zijn, worden zij via telegrammen en lastgevin gen van de nieuwe snelheidsbe perking op de hoogte gebracht. Dat vraagt om misverstanden. We hebben 22 machinisten standplaatsen. Het is moeilijk om die gelijktijdig op de hoogte te stellen", aldus Borghouts. De WM denkt dat de machi nist maandag bij Hoofddorp harder heeft gereden dan 60 ki lometer, maar dat deze niet op de hoogte was van de beper king. Eerder concludeerde ook prof. De Kroes van de Spoor wegongevallenraad dat de trein te snel heeft gereden. De NS, de Spoorwegongevallenraad, de Tussen de wrakstukken werd het Handboek Machinist aangetrof- Vervoersbonden CNV en FNV en de Vakvereniging voor Ma chinisten (WM) vinden dat De Kroes te vroeg heeft gesproken over de mogelijke oorzaak. Ka merleden van de PvdA hebben naar aanleiding van zijn uit spraken schriftelijke vragen ge steld aan minister Maij van ver keer en waterstaat. De NS zijn vannacht begon nen met de herstelwerkzaam heden aan het baanvak bij Hoofddorp waar maandag een trein ontspoorde. Het werk om vat het vernieuwen van rails en bovenleiding over een afstand van ongeveer 400 meter. Vol gens de NS kan pas zaterdag het treinverkeer bij Hoofddorp wor den hervat. Tot die tijd rijden bussen tussen Schiphol en Lei den. De laatste twee dodelijke slachtoffers van de treinramp zijn ook geïdentificeerd. Het zijn een 46-jarige vrouw en een 34-jarige man uit Amsterdam. Nog veertien gewonden liggen in verschillende ziekenhuizen, van wie er enkelen ernstig aan toe zijn. Volgens een woord voerder van net crisiscentrum in Hoofddorp is hun toestand stabiel. Christen-democraten willen huidige termijn verdubbelen den haag gpd-anp De PvdA wil er met een serie fiscale maatregelen voor zorgen dat meer mensen aan het werk komen. Woordvoerder Van Zijl pleitte voor verhoging van het arbeidskostenforfait, de vaste belastingaftrek voor werkenden, nadat dit is omgezet in een tax- credit. Een taxcredit een voor iedereen gelijke belastingaftrek is voordelig voor de lagere inkomens. Daardoor neemt het verschil met de uitkering toe. Ook de belastingvrije som (belastingaftrek voor iedereen) moet volgens de PvdA worden omgezet in een taxcredit. Van Zijl wil het geld dat hiermee vrijkomt (3,75 miljard) gebrui ken voor verlaging van het laag- den haag anp-gpd De helft van de leden van de Eerste en Tweede Kamer voelt wel wat voor de invoe ring van een raadplegend referendum. Dat is een referendum, waarin de bevolking om haar mening wordt gevraagd. Het meren deel van de parlementariërs wijst een 'corri gerend en bindend' referendum van de hand. Dat leert een onderzoek door politicolo gen van de universiteiten van Enschede, Leiden en Rotterdam. Voorzitter Deetman van de Tweede Kamer kreeg het onderzoek gisteren. De doorsnee volksvertegenwoordiger is over het algemeen tevreden met zijn/haar werk. Minder in hun sas zijn Kamerleden met de werkomstandigheden. Vooral leden van de Tweede Kamer klagen over gebrek kige personele ondersteuning, vaak chaoti sche organisatie van het Kamerwerk en de heersende vergadercultuur. Deetman zei gisteren dat hij wil dat de Kamer volgend jaar minder gaat vergade ren, zodat de volksvertegenwoordigers de kiezers vaker kunnen opzoeken. Het be stuur van de Kamer bekijkt momenteel of de overvolle agenda voor 1993 ontlast kan worden. Naar verluidt komt er een voorstel waarbij Kamerleden om de drie weken een week het land in kunnen. Het overgrote deel van de ondervraagden zegt er weinig voor te voelen om in eigen land een deel van hun bevoegdheden uit handen te geven. Maar die beduchtheid geldt veel minder ten aanzien van vraag stukken over Europa. De stelling dat het Nederlandse parlement teveel bevoegdhe den heeft afgestaan aan de Europese Ge meenschap wordt nauwelijks onderschre- Tegelijkertijd overheerst het gevoel dat het Nederlandse parlement de afgelopen tien jaar te weinig controle heeft uitgeoe fend op de opstelling van de Nederlandse regering in de Europese Raad van Ministers. Ruim twee derde van de parlementariërs erkent dat het in de praktijk vrijwel ondoen lijk is de Europese besluitvorming rond Eu ropa '92 bij te houden. Het CDA wil scherpere eisen stellen aan de toekenning van een WW-uitkering. Op dit mo ment moet iemand 26 weken hebben gewerkt voordat de be trokkene in aanmerking komt voor een uitkering. De christen democraten willen die termijn verdubbelen. Dat past in het streven naar grotere verant woordelijkheid voor werkne mers en werkgevers bij de uit voering van de sociale zeker heid, aldus CDA-woordvoerder Biesheuvel, gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van so ciale zaken. Het kabinet ziet niets in het plan. Het CDA pleit daarnaast voor ste belastingtarief! Dat zou een langere wachtgeldperiode in de WW. In de huidige wetge ving komen de eerste zes weken werkloosheid voor rekening van het bedrijf of de bedrijfstak. Het CDA wil die termijn verlengen naar zes maanden. Daarmee zullen werkgevers minder snel personeel ontslaan waardoor het beroep op de sociale zeker heid afneemt, aldus Biesheuvel. In die zienswijze past ook het voorstel werknemers een hoge re ziektewetpremie te laten be talen. Door de grotere financiële verantwoordelijkheid hoopt het CDA het ziekteverzuim terug te dringen. gens berekeningen van minister De Vries (sociale zaken) zo'n 30.000 tot 40.000 banen kunnen opleveren. D66 en Groen Links steunen deze voorstellen, maar een kamermeerderheid van CDA en WD wijst ze van de hand. Het voorstel van Van Zijl de overheveling van de belas tingvrije som van de niet wer kende partner naar de kostwin ner af te schaffen, kan wel reke nen op een kamermeerderheid. Ook VVD en D66 willen op deze manier de financiële drempel wegnemen voor vrouwen die een deeltijdbaan zoeken. De in komsten daaruit vallen nu vaak weg tegen het belastingnadeel voor de echtgenoot. Waar de betaalde banen voor deze extra werkzoekenden van daan moeten komen, gaf Van Zijl niet aan. De PvdA'er heeft zijn hoop gevestigd op een wet telijk recht op deeltijdwerk. Dat zou circa 100.000 banen schep pen. De PvdA stelt verder voor de Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen met twintig werkne mers uit te breiden om werkge vers aan te pakken die illegalen in dienst hebben. Burgemeester krijgt geen eervol ontslag Minister Dales (binnenlandse zaken) heeft de omstreden bur gemeester mr. T. Seinstra van Goes ontslagen. Vast staat dat de in ongenade gevallen ex-bur- gemeester van Nieuwkoop geen gouden handdruk krijgt. In het koninklijk besluit wordt niet ge sproken over 'eervol' ontslag. Het is voor het eerst sinds de oorlog dat een burgemeester op deze manier zijn congé krijgt. Seinstra werd in februari 1989 benoemd tot burgemeester. Drie jaar later kwam het tot een breuk tussen hem en zijn vier wethouders, omdat met hem nauwelijks viel samen te wer ken. Ook was er kritiek op de wijze waarop hij declareerde. Uit een accountantsonderzoek bleek dat Seinstra voor ten min ste 3.900 gulden ten onrechte bij de gemeente had gedecla reerd. 'Nederland spil van Europese drugshandel' PARUS/LONDEN AFP-QPP „Den Haag is absoluut onge schikt als zetel voor de Drugs eenheid van Europol. Neder land is immers de spil van de drugshandel in Europa." Met die woedende uitval reageerde de Franse minister van binnen landse zaken en openbare vei ligheid, P. Quilès, zich gisteren af, nadat overleg tussen de mi nisters van de Europese Ge meenschap was mislukt. „Nederland belemmert met zijn lakse houding een geza menlijke Europese opstelling in de strijd tegen drugs aldus Quilès. „Het heeft een te tole rante wetgeving wat betreft drugsverslaving en de interna tionale samenwerking met het land laat te wensen over." De politie ministers van de EG-landen bespraken gisteren in Londen een Brits voorstel Eu ropol, het beoogde samenwer kingsverband tussen de Europe se politiemachten, voorlopig aan Den Haag toe te wijzen. Frankrijk wil echter dat Europol in Straatsburg wordt gevestigd en stemde, met Spanje, tegen. Het besluit is daarop doorver wezen naar de top van rege ringsleiders op 12 december in Edinburgh. Handelaren van vrouwen voor Poolse rechter warschau anp De Poolse justitie heeft vier Po len aangeklaagd wegens vrou wenhandel. De drie mannen en een vrouw worden ervan ver dacht achttien vrouwen voor een bordeel in Venlo te hebben geronseld. De vrouwen werden met beloften van goedbetaald werk in de horeca naar Neder land gelokt. Daar moesten ze hun paspoorten afstaan en wer den ze tot prostitutie gedwon gen, zo heeft het openbaar mi nisterie in Szczecin gisteren meegedeeld. In Nederland veel meer longkanker dan elders in noordwest-Europa den haag hans sonders „Dat longkanker in Nederland veel vaker voorkomt dan in de rest van Europa is de overheid te verwijten. Die houdt de ac cijnzen laag en staat ongebreideld ta baksreclame toe. In Scandinavië is men al in de jaren zestig met beperkende maatregelen begonnen. Zweden scoort dan ook het laagste wat longkanker be treft." Volgens mevrouw ir. F. van Leeuwen, hoofd afdeling epidemiologie van het Nederlands Kanker Instituut in Amster dam, is het ontbreken van tabaksbeper- kende maatregelen er dé oorzaak van dat Nederland in het noordwèsten van Euro pa het hoogste aantal mannelijke rokers kent. Dit laatste bleek begin deze week uit de eerste Nedertndw Kankerreci- stratie. Volgens Van Leeuwen zou vooral de jeugd zijn geholpen bij beperkende maatregelen.Als je er nooit mee begint, hoef je later niet zo veel moeite te doen om te stoppen." Ze hekelt daarom de ta baksindustrie die zich in haar reclame uitingen in het bijzonder op de jeugd richt. Uit de eerste landelijke registratie van kankergevallen, waarin de gegevens van de kankercentra over 1989 zijn gecombi neerd, blijkt tevens dat longkanker bij één op de vier Nederlandse mannen voorkomt en maar bij één op de zeventig vrouwen. Maar kanker bij vrouwen komt steeds meer voor en dat is volgens Van Leeu wen regelrecht het gevolg van de eman cipatiebeweging in de jaren '60. „We zien nu een toename van het aantal met borstkanker. Die moeten zo'n 20 tot 25 jaar geleden met roken zijn begonnen." Het verband met de emancipatie blijkt ook uit de omvang van de groep vrouwen met longkanker in de Randstad. Die is veel groter dan el ders in het land. „In de Randstad is de emancipatiebeweging veel eerder aange slagen", verklaart Van Leeuwen. De oorzaak dat borstkanker in Neder land vaker voorkomt dan in andere Eu ropese landen is niet bekend. Eén op de dertien Nederlandse vrouwen krijgt voor haar 75ste borstkanker en eenderde van de patiënten overlijdt eraan. Dat veel vrouwen aan borstkanker lijden, kan het gevolg zijn van het feit dat Nederlandse vrouwen op steeds latere leeftijd kinde ren krijgen. Maar misschien ligt de oor zaak ervan ook in de voedine. in het drinken van alcohol of het gebruik van hormomen. Naast het antwoord op de vraag of borstvoeding bescherming te gen borstkanker biedt, is dit alles nog punt van onderzoek. Het ontstaan van darmkanker hangt samen met voeding, zo veel is duidelijk. Maar hoe de vork precies in de steel zit, wordt pas eind januari duidelijk wanneer de resultaten van onderzoek hiernaar bekend worden gemaakt. Over prostaat kanker is nog minder bekend dan over borstkanker. „En dat is opvallend omdat die vorm van kanker in Nederland veel voorkomt, direct na longkanker", aldus Van Leeuwen. „Maar op dit moment wordt er in Nederland geen enkel onder zoek naar gedaan." Amsterdam In de Nieuwe Kerk in Amsterdam werd gisteren begonnen met het uitpakken van kunst schatten die afkomstig zijn uit het Italiaanse stadje Pompeii, dat in 79 na Christus door een uitbarsting van de Vesuvius werd verwoest. De tentoonstelling Terug naar Pompeii, de bedolven stad' toont mo zaïeken. fresco's, gebruiksvoorwerpen en beelden. De expositie gaat 10 december open en duurt tot 12 april. FOTO ANP AfiTHUR BASTIAANSE

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3