Plannen VN en VS bedreigen tradities Somalia Plan voor basisbeurs is goed, maar niet haalbaar Feiten &Meningen Ook de fiscus maakt fouten WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 VN-secretaris-generaai Boutros-Ghali ziet militair ingrijpen als de enige mogelijkheid om een ein de te maken aan het geweld en de hongersnood in Somalia. Hij heeft de Veiligheidsraad, die mor gen over Somalia spreekt, vijf opties voorgesteld, waarvan er drie neerkomen op gewelddadig op treden. De meest vergaande optie betreft het sturen van een vredesmacht onder VN-commando. Maar ge zien de vele andere VN-ojperaties die op dit moment aan de gang zijn (Cambodja, ex-Joegoslavië, Angola) is het de vraag of de VN zo'n massale actie (er wordt gesproken over 30.000 soldaten) wel aan kan. De tweede keus is een multinationale coalitie, die met toestemming van de Veiligheidsraad ingrijpt. Dat zou lijken op de actie tegen Irak. De Amerikanen zijn bereid 20.000 soldaten beschikbaar te stellen. Maar de VS hebben gewaarschuwd dat alleen te zullen doen als de Amerikaanse troepen onder Amerikaans commando blijven. Ze hebben daarom een resolutie ontworpen die erop neer komt dat de VN aan Washington vragen een vrdesmacht voor Somalia te leiden. De derde keuze is een beperkte operatie van 4000 VN-soidaten. Die zijn ai door diverse landen toe gezegd, maar er zijn er pas 500 van ter plekke. De andere twee opties betreffen het aanknopen van onderhandelingen met de strijdende partijen (waarvan Bourtos-Ghali niets verwacht) of het volle dig terugtrekken van de VN. Dat laatste zou de twee miljoen aan de rand van de hongerdood staan de Somaliërs aan hun lot overlaten. Boutros-Ghali vindt dat onaanvaardbaar. Hebben de Somalische cultuur, de traditionele machts posities van clan-oudsten en de autonomie van het So malische volk in z'n algemeen enige kans van overleven als straks een massale VS-VN-interventiemacht in dat land wordt ingezet? ringste met elkaar op de vuist gaan, dat traditionele gezag be staat nog steeds. Ter illustratie: de zoon van een Zwitserse vrouw en een Somalische man die werd gekidnapt door de clan die het vliegveld van Muqdisho bewaakt, werd enkele dagen la ter weer keurig thuis afgeleverd na uitvoerige onderhandelingen tussen de leiders van de clan van de vader en die van de kid nappers. NAIROBIFRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Westerse hulpverleners in So malia zijn zeer huiverig. „Een dergelijke onderneming is erg gevaarlijk", stelt een vertegen woordigervan het Britse Save the Children. „De kans is groot dat het de hele hulpverlening op losse schroeven zet omdat de Somaliërs ervan vervreem den, omdat ze er niet bij wor den betrokken. Ze zullen een dergelijke troepenmacht als een invasieleger zien dat hun land komt overnemen. Want vergeet niet dat het een enorm aantal is waarover de Amerikanen het hebben. Het wijst op het opzet ten van een alternatieve macht om het land te besturen." I loewel je op dit moment nau welijks van een effectief bestuur kunt spreken in Somalia, be staan er nog wel degelijk eeu wenoude structuren die bepa len wie over zeggenschap en autoriteit beschikt en als leider wordt beschouwd. Het gaat hier om zogenaamde clan-oudsten, die twisten beslechten binnen de uitgebreide families en tus sen clans onderling. En ook al heerst in Somalia de meest ex treme vorm van anarchie en be schikken alle clans over tot op de tanden toe bewapende mili ties die bij het minste of ge- Clan-oudsten De buitenlandse hulpinstanties in Somalia maken veelvuldig gebruik van clan-oudsten en leiders om hun werkzaamheden mogelijk te maken en te be schermen. Er worden met hen besprekingen gevoerd over de huur van huizen, personeel en de bescherming van stafleden, voedseltransporten,distributie centra en gaarkeukens. En de VN onderhandelden maanden lang om toestemming te krijgen van een bepaalde clan voor het inzetten van Pakistaanse blauw helmen op het internationale vliegveld van Muqdisho. Wat menigeen zien nu bezorgt afvraagt, is of de tienduizenden Amerikaanse manschappen ook een dergelijke geduldige hou ding zullen aannemen tegen over de Somalische clans en hun ouderen en respect zullen tonen voor eeuwenoude tradi ties, of direct bij aankomst het vliegveld bezetten en met harde hand de Somalische clan-solda ten verjagen. Of zij het vuur zul len openen als weerstand wordt geboden. Of zij hetzelfde zullen doen in de haven van Muqdis ho waar de Pakistaanse VN- troepen nog steeds geen vaste voet aan de grond hebben ge kregen. En zijn zij ook van plan de tien duizenden met machinegewe ren bewapende en veelal door de stimulerende plant Miraa verdoofde jongeren met geweld te ontwapenen, om koste wat het kost weer een bepaalde vorm van orde en gezag in het land te herstellen? Gezien hun aantal, trainingen uitrustig moet het voor de Amerikanen een koud kunstje zijn met hun geavanceerde tanks over de So maliërs heen te walsen. Onaanvaardbaar Hulpverleners ter plaatse me nen dat dit absoluut onaan vaardbaar is en vragen zich af of hiermee werkelijk de complexe problemen worden opgelost waarmee het Somalische volk al bijna twee jaar zit opgescheept. Integendeel, het wakkert onge twijfeld het in de afgelopen maanden sterk gegroeide natio nalisme aan (westerse hulpver leners worden nu al als neo-ko- lonialisten afgeschilderd) en leidt tot meer gewapend verzet en wraakacties tegen hulpverle ners met alle bloedige gevolgen vandien. Het is om die reden dat hulpor ganisaties er op hameren dat tradities en Somaliërs met aan zien en gezag niet zomaar gene geerd en onder de voet kunnen worden gelopen door een bui tenlands leger. Maar de VN lij ken niet langer vatbaar voor dergelijke argumenten. „We hebben werkelijk alles ge probeerd", benadrukte VN-on- dersecretaris James Jonah giste ren. „Maar niets heeft gewerkt. We gaan daarom nu met be hulp van militaire middelen on ze eigen structuren opzetten in Somalia. We willen daarbij nog steeds gebruik maken van So maliërs die bereid zijn met de VN samen te werken. Maar we gaan niet langer op hun goed keuring zitten wachten. Die fase zijn we voorbij." Het is de vraag of de krijgsheren Aideed en Ali Mahdi zich wel hebben gerealiseerd wat voor hen de pijnlijke consequenties zouden zijn toen zij zo enthou siast reageerden op de plannen van de Amerikanen. De VN en de VS staan bij wijze van spreken te trappelen om in te grijpen in het door burgeroorlog en hon gersnood geteisterde Somalia. Een grootscheepse interventie betekent echter het einde van de eeuwenoude tradities In het land. foto ep BELASTING BELICHT Met stijgende verbazing lazen twaalf ministers afgelopen zaterdag in de krant dat ze een dag eerder hadden besloten de hoogte van de basisbeurs weer afhankelijk te maken van het inkomen van de ouders. Op voorwaarde dat óók de kinderbijslag afhankelijk zou worden van het inkomen. Behalve minister Ritzen kon niemand zich ook maar iets van zo'n besluit herinneren. Toch stond in het pakketje bezuinigingsmaatregelen van Ritzen een zesregelige alinea weggemoffeld waarin Ritzen zegt dat het gewenst is om na te gaan hoe de basisbeurs er na 1994 uit moet zien. „Uitgangspunt daarbij is", schrijft hij, „dat het overheidsbeleid ten aanzien van voorzieningen voor kinderen con sequent moet zijn". Met andere woorden: als je de hoogte van de basisbeurs koppelt aan het ouder lijk inkomen, dan moet je dat ook met de kinderbijslag doen. HAARLEM SJAAK SMAKMAN Als minister Ritzen van onder wijs zijn zin krijgt, gaat de basis beurs eraan. In zijn bijdrage aan het extra bezuinigingspakket van 2,75 miljard kondigde de bewindsman afgelopen vrijdag aan dat vanaf 1994 ae basis beurs weer afhankelijk moet worden van het inkomen van de ouders. Daarmee wordt in feite het 'nieuwe' stelsel van studiefinan ciering uit 1986 ten grave gedra gen. Aan dat stelsel lag het idee ten grondslag dat studenten fi nancieel onafhankelijk moeten kunnen zijn van hun ouders. Daarom kon iedere student aanspraak maken op een vast bedrag per maand, de basis beurs. Die kon eventueel wèl afhankelijk van het inkomen van de ouders worden aan gevuld met een gift, een rente loze en/of een rentedragende lening. Vanaf het begin heeft dat stelsel onder grote druk gestaan. De belangrijkste reden: geldgebrek. Enerzijds werd Onderwijs en Wetenschappen als spending department (uitgaven in 1991: bijna 26 miljard) bij vrijwel elke bezuinigingsronde aangeslagen. Daarnaast nam het aantal stu denten op het Middelbaar Be roepsonderwijs, het Hoger Be roepsonderwijs en aan de uni versiteiten flink toe (van 885.000 in 1985 naar 938.000 in 1991). Niet in de laatste plaats, zo con stateerde de socioloog Schuyt een paar jaar geleden, omdat dankzij de basisbeurs studeren aantrekkelijker was dan een RWW-uitkering. Net nu Ritzen de leraren de ko mende jaren 600 miljoen extra heeft beloofd om iets van hun salarisachterstand in te lopen, moet hij een paar honderd mil joen bijdragen aan de nieuwe bezuinigingen. De keuze om met het oog daar op de basisbeurs aan te pakken, is principieel goed verdedig baar. Hij sluit aan op het gezon de uitgangspunt dat je subsidies alleen moet geven aan mensen die ze nodig hebben. Maar daar zit nu juist hèt grote manco van vrijwel alle subsidieregelingen in Nederland. Want of het nu gaat om huursubsidie of de in vesteringspremie WIR, de subsi dies blijken keer op keer vooral terecht te komen waar ze niet het hardst nodig zijn. Beter op geleiden (of, in het geval van de WIR, de grote bedrijven) weten nu eenmaal beter de weg in subsidieland. De basisbeurs schiet in een op zicht nog verder door: er wordt niet eens gekeken öf de student het geld wel nodig heeft. Met andere woorden: er wordt niet gekeken wat de ouders kunnen bijdragen aan de studie van hun kind. Maar die onnodig ver strekte basisbeurzen gaan ver volgens wel ten koste van het budget voor de giften en aan- Minister Ritzen. foto united photos de boer gerald van daalen vullende (renteloze) leningen, waarvoor wèl naar de draag kracht van de ouders wordt ge keken. Het oude stelsel, waarbij de héle beurs afhankelijk was van het inkomen van de ouders, TOM JANSSEN jhW'NPAW/, was in dat opzicht veel logi scher. Dat was dan ook de re den waarom de huidige staats secretaris Wallage destijds als PvdA-onderwijsspecialist tegen het nieuwe stelsel stemde. We zitten hier niet om de zoon van de internist aan een studiebeurs te helpen, was zijn redenering. Blijft de vraag hoe realistisch Ritzens plan is. Zelfs als de door hem voorgestelde 'koppeling' aan de invoering van inko mensafhankelijke kinderbijslag buiten beschouwing blijft (daar valt niet over praten, liet CDA- fractievoorzitter Brinkman ge lijk weten), blijft er het admini stratieve probleem. Velen zullen zich nog herinneren hoe minis ter Deetman studerend Neder land in een jarenlange chaos stortte toen hij in 1986 met on voldoende uitgeteste computer programma's aan de slag ging. PvdA-kamerlid Vermeend ver wees daar naar toen hij in een reactie op Ritzens plan opmerk te dat „het echt onmogelijk is om zo'n ingrijpende wijziging al in 1994 te laten ingaan. Dat lukt niet zonder ongelukken en dat weet Ritzen ook". Vermeend heeft onlangs een ander voor stel ingediend: een lagere basis beurs gecombineerd met rui mere mogelijkheden voorde student om bij te verdienen. Dat voorstel kan wel op steun rekenen van het CDA. Fouten zijn menselijk, daar kan iedereen over meepraten. De fiscus maakt ook fouten. Fouten in het nadeel van de belasting betaler maar ook fouten in het voordeel van de staat. Over deze laatste (voordelige) fouten gaat onderstaand verhaal. Ik herinner mij dat toen ik klein was, ik wel eens tegen mijn moeder zeurde dat ik iets wilde hebben. Om deze eis extra kracht bij te zetten vermeldde ik vaak dat het buurjongetje het ook had en dat ik daar dus ook recht op had. Helaas voor mij antwoordde mijn moeder dan meestal: „Met het buurjongetje heb ik helemaal niets te ma ken". Wat ik toentertijd niet besefte, was dat ik eigenlijk een beroep deed op het gelijkheidsbegin sel. Wat hij mag, mag ik ook en dan heb je dus gelijk. Mijn moe der daarentegen trok zich van dat gelijkheidsprincipe niets aan. Zij was de baas en daar mee uit. Mag de fiscus ook zo de baas spelen? Met andere woorden: mag de fiscus ook het gelijkheidsbeginsel van tafel ve gen als het de inspecteur zo uit komt? Nee, zegt de rechtspraak. Als er sprake is van een beleid van de fiscus, dan moet dit bij iedereen worden toegepast. De fiscus heeft zich in vergelijkbare geval len dus aan een bepaalde ge dragslijn te houden. Een aftrek post die bij de ene belastingbe taler wordt toegestaan, moet ook bij de andere belastingbeta ler worden toegestaan. Dit lijkt op het eerste gezicht logisch en begrijpelijk. Maar wat als de fis cus een fout maakt waardoor men een belastingvoordeel krijgt? Het zou toch wel heel sneu zijn voor de fiscus als na zo'n fout heel Nederland dit voordeel kan halen. Toch kan de belastingbetaler ook in dit geval een beroep doen op het gelijkheidsbeginsel, zo heeft de Hoge Raad onlangs uitgemaakt, zij het wel onder bepaalde voor waarden. Het gelijkheidsbeginsel moet worden toegepast als een over heidsorgaan een fout maakt, waarvan belastingbetalers in hetzelfde ambtsgebied in meer derheid profiteren. Onder meerderheid moet men ver staan de helft plus een. U heeft dan dus 'recht' op toepassing van die fout. In het geval dat voor de Hoge Raad kwam, ging het om wo ningen die door een fout te laag waren gewaardeerd voor de on- roerena-goedbelasting. De heer B. heeft een eengezinswoning te Voor veel mensen is de belasting een abstract begrip. Vaak is er een goede vriend, kennis of neef, die het jaarlijkse aangiftebiljet invult en daarmee is de kous af. Toch zitten aan het fenomeen belastingheffing talrijke aspec ten, die bij nadere beschouwing heel interessant kunnen zijn. Enerzijds om er je voordeel mee te kunnen doen, anderzijds geeft het een kijkje in de keuken van de belastinginspecteur, voor wie een en een meestal twee is, maar ook wel eens anderhalf of drie. Dennis Weber belicht elke twee weken voor deze krant een of meer aspecten van de belasting wetgevingen vooral ook hoe daar in de praktijk mee wordt omgesprongen. Zoetermeer. In de omgeving van de heer B. heeft de gemeen telijke taxateur een fout ge maakt bij het waarderen van een aantal woningen. De wo ningen zijn niet voor 100 pro cent maar voor 70 procent ge waardeerd. De bewoners van deze woningen konden daar door minder onroerend-goed- belasting betalen. Aangezien deze woningen vergelijkbaar zijn met de woning van de heer B. vond hij dat hij ook recht had op toepassing van deze fout Of zijn woning vergelijkbaar is met de andere woningen hangt vol gens de Hoge Raad af van de kenmerken die zij gemeen heb ben. De Hoge Raad gaf daarbij een voorbeelch had de taxateur alleen een fout gemaakt bij de waardering van woningen gele gen aan (bij voorbeeld) een sin gel en de woning van de heer S. is niet aan die singel gelegen, dan is er geen sprake van verge lijkbare woningen en is het ge lijkheidsbeginsel niet van toe passing. Ook van belang voor toepassing van het gelijkheids beginsel is of bij de meerder heid van de vergelijkbare wo ningen een fout is gemaakt. Laat ik een voorbeeld geven om dit te verduidelijken. Stel dat de heer B. in een wijk woont waar honderd woningen zijn die te vergelijken zijn met zijn wo ning. Is er bij 51 (of meer) van deze woningen een fout ge maakt, dan is dit de meerder heid (de helft plus een) en is het gelijkheidsbeginsel van toepas sing. Of in het geval van de heer B. ook daadwerkelijk het gelijk heidsbeginsel van toepassing is kon de Hoge Raad niet beoor delen en daarom verwees men de zaak naar het gerechtshof Amsterdam, die de feiten nog eens mocht onderzoeken. In een andere zaak die voor de Hoge Raad kwam, ging het om een salarisaanpassing van de heerX. De salarisaanpassing had betrekking op de vier iaar daarvoor. Elf collegés van nem kregen deze salaris-aanpassing ook en moesten hierover, door een fout van de fiscus, tegen een lager tarief belasting beta len dan de heer X. Zeven van deze collega's behoorden tot het zelfde ambtsgebied als de heer X. De Hoge Raad was van mening dat het duidelijk was dat het hierbij om vergelijkbare gevallen ging, maar de Hoge Raad kon niet beoordelen of het ging om een fout die gemaakt was bij de meerderheid van de vergelijkbare gevallen. Daarom verwees de Hoge Raad ook deze zaak naar het gerechtshof Am sterdam. Het hof mag dan on derzoeken of het om de meer derheid gaat. Is dit zo, dan mag de heer X het gelijkheidsbegin sel toepassen en is ook zijn sala risaanpassing belast tegen het lagere tarief. Laten we nog eens op een rijtje zetten wanneer het gelijkheids beginsel bij fouten van toepas sing is. Ten eerste is er een voor de belastingbetaler voordelige fout gemaakt en daarnaast moet deze gemaakt zijn in meer dan de helft van de vergelijkba re gevallen in hetzelfde ambts gebied. Onder het ambtsgebied van de inspectie particulieren in Haarlem vallen onder andere Haarlem en Heemstede. Leiden daarentegen valt onder de in spectie particulieren Leiden. Als laatste punt heeft de Hoge Raad bepaald, dat in uitzonde ringsgevallen de fiscus het ge lijkheidsbeginsel niet hoeft toe te passen. De Hoge Raad noem de hierbij twee voorbeelden. Ten eerste als de fiscus de fout niet herstelt vanwege het gerin ge financiële belang en ten tweede als het een tik- of schrijffout is of daarmee gelijk te stellen administratieve ver gissingen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2