'Het zijn vijfenzestig pagina's gedachten' Marcel Valk steekt de hand in eigen boezem BOLLEN Sport WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN K LFC naar tweede ronde LD Cup leiden LFC heeft zonder problemen de tweede ronde van de LD Cup bereikt. De Leidenaars wonnen gisteravond afgetekend met 5-2 van LSW. Voor de Kanaries scoorden Hassan Kartal, Drikus van der Linden, Danny Verplancke en Janus van der Linden (2x). De Leidenaars komen in de tweede ronde uit tegen Oegstgeest. Quick Boys scoort er weer op los katwuk» Quick Boys heeft gisteravond een oefenduel tegen zon daghoofdklasser RCH met 7-2 gewonnen. De ruststand van het duel op Nieuw Zuid was 2-0. Voor de Katwijkers troffen Gert Aandewiel (2x), Marcel Harteveld, Fred Kanbier, Martin Steen voorden, Edwin Otte (penalty) en Jaap van Duyn doel. Aan staande zaterdag ontvangt Quick Boys Spakenburg. Onderscheiding voor Otto Verkerk oegstgeest Otto Verkerk, voorzitter van de tafeltennisvereniging Pecos/Oegstgeest, heeft gisteren van de NTTB een onderschei ding ontvangen voor het vele werk dat hij voor de bond heeft verricht. Dat gebeurde tijdens een afdelingsvergadering van de tafeltennisbond in Oegstgeest. De zestigjarige Verkerk, die een insigne kreeg, is veertig jaar lid van de bond. Hij was betrokken bij de oprichting van Scylla en was verder actief voor De Burcht en Orpheus dat later fuseerde met Oegstgeest. Jagtman nieuwe trainer VCS sassenheim Reno Jagtman wordt de nieuwe trainer van de Sas- senheimse volleybalclub VCS. Jagtman is momenteel vrouwen trainer bij VCS. Die functie blijft hij overigens uitoefenen. Jagt man is de opvolger van Arjan Buning, die vorige week in onder leg overleg het trainersschap neerlegde bij VCS. Buning kwam vorig seizoen de gelederen versterken. Jagtman zal zich op zater dag overigens niet bezighouden met de coaching. Die taak ne men de spelers zelf op zich. Biljartitel bij jeugd voor Filippo leiden Ronald Filippo heeft de gewestelijke titel jeugdbiljarten, libre vijfde klasse, in de wacht gesleept. De bijarter van de Sas- senheimse vereniging Sportlust plaatste zich daardoor voor het NK jeugd, dat in januari wordt gehouden in Zevenbergen. De 17-jarige Filippo, die het district Bollenstreek vertegenwoordig de, won vijf van de zeven partijen en kwam uit op tien wed- strijdpunten. Zijn moyenne bedroeg 1.40. Milco Schermer slaat hard toe warmond Milco Schermer heeft er geen gras over laten groeien. De leider in het klassement van het open snookerkampioen schap van Warmond sloeg hard toe tijdens de achtste ronde. Hij zette zijn naaste concurrent Hiran Perera aan de kant in de hal ve finale (2-1). Vervolgens versloeg hij Thomas Lay, een gevaar lijke outsider, in de finale duidelijk met 2-0. Schermer heeft nu 58 punten. Perera (47) en Lay (42) volgen op duidelijke afstand. FC Twente krijgt nieuw stadion Enschede De gemeenteraad van Enschede is akkoord gegaan met de bouw van een nieuw stadion voor FC Twente. De nieuw bouw krijgt 15.000 zitplaatsen, allemaal overdekt, en gaat exclu sief de kosten van grond- en parkeerfaciliteiten 25 miljoen gul den kosten. Het stadion is een onderdeel van de uitbreiding van het Business and Sciencepark, een industrie-terrein tussen En schede en I lengelo tegenover de Universiteit Twente. Vlakbij komt een treinstation. FBO-voorzitter Slager vindt beleidsplan betaald voetbal vaag Gerard Slager vindt het beleidsplan 1993-1996, dat het Bestuur Betaald Voetbal maandagavond met veel tam tam presenteerde, 'eigenlijk helemaal geen beleidsplan'. „Het zijn", oordeelt de directeur van de FBO (Federatie Betaald Voetbal Organisaties), „65 pagina's gedachten, waarover nu verder wordt gefilosofeerd. Het sectiebe- stuur had beter met een concreet plan kunnen komen, in plaats van allerlei opties open te laten." groningen jan mennega gpd-verslaggever De politieke achtergrond van 'sommige personen' in het sec- tiebestuur is daar volgens Slager de oorzaak van. „Je dropt iets, en ziet vervolgens wel wat er van komt. Zo gaat het in de po litiek vaak ook." Als de algemene vergadering op 25 januari groen licht geeft, wil het Bestuur Betaald Voetbal nog in 1993 het plan voor de totstandkoming van een Top klasse handen en voeten geven. De Centrale Spelers Raad (CSR) werd door het sectiebe- stuur niet over de vorm en in houd van het beleidsplan ge raadpleegd. Slagen „Terwijl het in een bedrijf toch heel gebrui kelijk is dat daarover vooraf met de ondernemingsraad overleg wordt gevoerd. Maar pas nu het beleidsplan er ligt, gaat het sec- tiebestuur naar de CSR. Nu kan echter iedereen op het beleids plan schieten wat hij wil, waar door het voor de CSR moeilijk wordt het adviesrecht nog in te passen. Het instemmingsrecht van de CSR is een ander hoofd stuk. Als de CSR gebruik gaat maken van dat vetorecht, dan ben je terug bij af'. Slager denkt niet dat het zo ver zal komen. „Door de druk van buitenaf zal het in de prak tijk niet eenvoudig zijn nog een aantal sterk afwijkende gedach ten geaccepteerd te krijgen. De enige helderheid die het rapport mij heeft gegeven, is dat er een Topklasse komt. Het sectiebe- stuur heeft de Topklasse maan dagavond alvast in de week ge zet, met daarbij een open eind hoe die klasse eruit moet zien. Ik hoorde tijdens de vergade ring iemand zeggen: dan heb ben we straks een Topklasse met twaalf clubs en de rest zoekt het maar uit. In die ge- dachtengang kan ik ver mee gaan". Alle 'kreten' van de jaren ze ventig zijn ook weer terugge keerd, is Slager opgevallen. „Over doelpopulatie en demo grafische ligging werd toen ook al gesproken. Als je achterland te klein was, moest je uit het be taalde voetbal. Er zijn toen, ge loof ik, zestien clubs verdwenen (de toenmalige tweede divisie, red.). Maar hoe zit het met je vi- we spelers in het betaalde voet bal als steeds meer clubs daar uit verdwijnen? Wat je in het beleidsplan zou mogen ver wachten, zijn meer structurele voorstellen van praktijkmensen, maar die zie ik nergens staan". Slager is niet van mening dat alles bij het oude moet blijven. „Al vind ik, net als Louis van Gaal, de Nederlandse competi tie een heel goede competitie, waar ten onrechte vaak neer buigend over wordt gedaan. Kijk wat het Nederlandse voet bal de afgelopen twintig jaar al lemaal bereikt heeft. Kijk ook Gerard Slager „Wat je in het beleidsplan zou mogen verwachten zijn meer voorstellen van praktijkmensen." foto archief maar eens naar al die spelers die in het buitenland voetbal len. Ons produkt is heel behoor lijk en we moeten zorgen dat we die kwaliteit vasthouden". Het is volgens Slager derhalve zaak alle 36 betaald-voetbalor ganisaties in stand te houden, waarbij hij veel voelt voor een hoogste klasse van veertien clubs. „Dan heb je een hele be speelbare competitie en mis schien kun je daar ook nog play-offs op loslaten". De reste rende 22 clubs kunnen wat hem betreft in één eerste divisie wor den ondergebracht. „In de eer ste divisie heb je geen proble men met risicowedstrijden, 42 'revolutionair' idee, zoals hij het proefballonnetje dat hij oplaat noemt. „Misschien", zegt hij, „moet je wel toe naar een ver deling van de televisiegelden over de divisies van 40/60". Voor alle duidelijkheid: 60 pro cent van de opbrengst van de televisiegelden verdelen onder de eerste-divisieclubs en 40 procent onder de eredivisie clubs. Het sectiebestuur komt in zijn beleidsplan juist met het tegenovergestelde voorstel. „Ik vind", oordeelt Slager, „dat je elkaar in stand moet houden." LtSSE GUS VAN OOSTEN Het spookbeeld van een prof voetballer is de dinsdagavond wedstrijd. Op die dag werken de reserve-elftallen van de betaal de clubs voor een handjevol toeschouwers hun wedstrijden af. John van 't Schip en Bryan Roy ondergingen die martel gang bij Ajax en sinds kort kan ook Marcel Valk erover meepra ten. Gisteravond won hij met de reserves van ADO Den Haag in Lisse een oefenduel tegen de plaatselijke zaterdag-eersteklas ser met 1-5. Valk heeft misschien wel de vervelendste maand uit zijn car rière achter de rug. Tweemaal botste hij met de technische staf. Eerst kreeg hij woorden met hoofdtrainer Nol de Ruiter, en vorige week met diens assis tent Mark Wotte. Gevolg was dat hij werd teruggezet naar het tweede elftal van ADO Den Haag. Maandag zijn echter de pro blemen in een verhelderend ge sprek uit de wereld geholpen. Valk heeft het boetekleed aan getrokken, en verklaart zijn on professionele gedrag door te wijzen op zijn karakter. Valk: „Ik wil altijd omhoog, beter preste ren. Als ik me daarin belem merd voel, ga ik me ergeren. En dan zeg ik wel eens dingen die ik beter niet had kunnen zeg gen." De Hazerswoudenaar, die tweeënhalf jaar geleden UVS verruilde voor FC Den Haag, ondervindt nog de naweeën van de degradatie uit de eredivisie. De technische middenvelder voelt zich niet lekker in de eer ste divisie. „Je bent toch een beetje uit beeld geraakt. Minder publiek, geen televisie. Als het dan, zoals in het begin van het seizoen, niet lekker loopt, krijg je spanningen", aldus de 25-ja- rige Valk. De bom barstte een maand geleden in Oss. In de rust van de wedstrijd tegen TOP werd Jiij vermanend toegesproken door De Ruiter. Hij kreeg tien minu ten de tijd om zich te bewijzen, anders zou een wissel volgen. „Ik heb toen gezegd: wissel me nu maar, want aan die tien mi- nuten heb ik niks. Terwijl ik dat zei wist ik dat ik fout zat", ver telt een schuldbewuste Valk, die De Ruiter overigens een prima Marcel Valk In actie met de reserves van ADO Den Haag tegen FC Lisse: „In de kleedkamer hoor Ik hoe gezellig het in het weekeinde op een house-party v foto henk bouwman trainer vindt. Vorige week dinsdag, toen de reserves uit bij Utrecht 2 speel den, vergaloppeerde Valk zich opnieuw. „Ik ergerde me aan een aantal medespelers. Er zijn er een paar die voetbaltech- nisch beperkt zijn. En als ik dan merk dat ze niet met voetbal bezig zijn, dan knapt er iets in me. In de kleedkamer hoor ik hoe gezellig het in het weekein de op een house-party was. En in het veld lukt ze niets. Daar zegt de trainer (Wotte, red.) niets van. Maar op mij heeft hij tijdens de wedstrijd veel aan te merken. Omdat hij van mij meer verwacht. Toen kwamen de irritaties weer boven drij ven." 'Valk uitte zijn ongenoegen door Wotte zijn middelvinger te tonen. Mark Wotte nam de zaak hoog op. „Valk is één van de be tere voetballers die wij hebben, maar ook voor hem gelden geen uitzonderingen. Gelukkig is het nu verleden tijd. Hij heeft zelf laten merken er erg mee bezig te zijn. Het is iets wat in zijn ka rakter zit. Vanavond heeft hij zijn goede wil getoond en gedis ciplineerd gevoetbald. De kans is groot dat hij dit weekeinde weer bij de A-selectie zit." Valk, die tot de zomer van 1994 bij ADO onder contract staat, speelde gisteravond terugge trokken op het middenveld. Sa men met Emiel van Eykeren nam hij het jonge elftal tegen FC Lisse, dat door de aanvallen de speelwijze bijdroeg aan een aantrekkelijke wedstrijd, op sleeptouw. Een blunder van doelman Paul Veenboer en een buitenspeldoelpunt van Hage naar Boereboom zette de thuis club halverwege op een onnodi ge 0-2 achterstand. Na rust scoorde Den Haag via de coun ter nog drie keer. Een troost voor FC Lisse was dat Radjin de Haan, die in de winterstop een keuze zal maken uit de aanbiedingen van Eind hoven en Haarlem, uit een vrije trap het mooiste doelpunt van de avond maakte. FC Lisse-ADO Den Haag 2 1-5 (0-2) 28. Van Eykeren 0-141Boereboom 0- 2, 63. Van Dullemen 0-3, 72. Karskens 0-4, 76. De Haan 1-4, 84. Gelauf 1-5. Scheidsrechter Gremmen. Toeschou wers 550 FC Üsse:Veenboer (Horsman); De Keijzer (Ras), Hoep, Polman, Wa}er (Vermeulen), De Bruine, Van der Zwet, Van der Putten; Bremmer, Ens, De Haan. ADO Den Haag 2:Zwinkels; Jordan (Schellevis), Koning (Van Dullemen). Teixeira. Flaton; Van Eykeren, Valk. Steljn; Torken (Gelauf). Boereboom, Metman (Karskens) OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Muiterij in Noord wijk! Supporters van de plaatstelijke eersteklasser hebben een brandbrief, on dertekend door honderd sym pathisanten, gestuurd naar het bestuur, waarin ze hun ongenoegen uiten over de huidige gang van zaken. De intiatiefnemers, Hans Klin kenberg en Peter Martens, vinden niet alleen dat Noord- wijk slecht voetbalt, ze zijn ook van mening dat de rood witte hoofdmacht uit te veel 'buitenlanders' bestaat. Waarmee de herkenbaarheid voor de Noordwijkse dorpsge meenschap grotendeels is ko men te vervallen", aldus een citaat uit de brief. De criticasters zijn van oor deel dat Noordwijk er voor de Noordwijkers is. De huidige selectie bestaat momenteel uit 19 spelers van andere ver enigingen tegenover 9 spelers die de jeugdjaren op de Duin wetering hebben doorge bracht. Dat moet dus veran deren. En als er dan zonodig versterking moet komen, dan moeten er alleen 'kanjers' worden aangetrokken. Zoals Quick Boys dat doet. Winkenbergen Martens zul len tijdens de algemene le denvergadering op 14 decem ber het spreekgestoelte be klimmen. Mariens: „We hopen dat er wat uit komt. Klinkenberg en Mariens zijn, dat moge duidelijk zijn, ver ontrust. Dat zijn ze al lange tijd, maar de matige presta ties van het lopende seizoen vormden de bekende drup pel. Dat de kwestie naar bui ten is uitgelekt, vinden de he ren maar niks. Mariens: „Het is niet onze bedoeling om iemand te beschadigen. Trai ner Eelman hoeft zich bijvoor beeld niet aangesproken te voelen. Mooie woorden, maar als je stelt dat er „voldoende Noord- wijks talent aanwezig is om het eerste een meer plaatselijk gezicht te geven"is dat onge zouten kritiek aan het adres van de oefenmeester. John Eelman zegt het niet met die woorden, maar hij is niet be paald gelukkig met de inhoud van de brief: „Ik kan best begrijpen dat er mensen roepen dat er Noord wijkers in moeten. Maar dan moet je ze wel hebben. En ach, zaterdag speelden erin het laatste kwartier zeven Noord wijkers mee tegen ARC. Dus valt het allemaal wel mee. Dat de leden verontrust zijn, vindt Eelman best begrijpe lijk. Maar de brief bevat vol gens de Haarlemmer niets nieuws. Bovendien staan er een paar aperte onjuistheden in: „Ik vind het nogal wat om de huidige jongens van buitenaf te kritiseren. Ik kan een voet baller als Kees Zethof toch niet slecht vinden. En wat dacht je van een Arjan van Heusden en een Martin van Kins. We heb ben hier in het verleden toch kanjers gehad. Denk maar eens aan René van Staveren. De onvrede is volgens Eelman terug te voeren op de extreme situatie, waarin Noordwijk verzeild is geraakt: Als we alle ipelers die bij Noordwijk zijn weggegaan, nog hadden gehaastonden we nu eerste in de competitie. Ook nog met een straatlengte voor. Maar we weten dat het allemaal anders is. Dat geeft supporters gelegenheid om te mekkeren. Daarmee heb ik geen enkele moeite, zolang het daarbij blijft. Die brief vind ik op een onjuist tijdstip geschre ven en hoort niet op een le denvergadering thuis. Boven dien vind ik het een beetjeslap van de briefschrijvers om een handtekeningenactie te star ten. Als je iets hebt te melden, moet je daar zelf mee naar trainer of bestuur stappen. En je niet gaan verschuilen achter honderd handtekeningen. Marcel Groenen dijk had het za terdagmiddag niet zo begrepen op grens rechter Peter Reumerman van Alphia. De voetballer van De Sleutels wilde de Alphense vlaggenist na de doelpuntloze wedstrijd zelfs te lijf gaan. Groenendijk vond dat hij daar het volste recht toe had, want Reumerman voegde Groe nendijk na het slotfluitje van scheidsrechter Van Soest nu niet bepaald de vrolijkste tekst toe. De aanvoerder. „Ik vond dat die grensrechter zeer onsportief had gevlagd. Dat wilde ik 'm na afloop even laten weten. Ik zei tegen 'm: vind je het erg als ik Je geen hand geef, want ik vind dat je corrupt hebt gevlagd. Toen zei die grensrechter: jij krijgt van mij niet eerder een hand dan dat ik zeker weet dat je geen aids hebt." Groenendijk veranderde na die onfrisse uitlating in de Leidse gedaante van de hulk en was vastberaden Peter Reumerman in elkaar te tim meren. Omstanders hielden de van woede kokende De Sleutels-spits echter in be dwang en loodsten hem uit eindelijk in de kleedkamer. Groenendijk: „Ik vond dat ik het volste recht had om hem geen hand te ge ven. Daar blijf ik bij, ook cd ben ik aanvoerder. Het kon gewoon niet wat die man deed en helemaal niet wat hij na afloop zei. Vorige week in de wedstrijd tegen Valken is-ie wegges tuurd. Da t zegt genoeg over de stijl van die grensrech ter." Het bestuur van Alphia heeft Peter Reumerman inmiddels op non -actief gezet. Tot groot verdriet van de vlaggenist zelf, want die verkeert in veron derstelling dat hij niet over de schreef is gegaan. Reumer- „Ik wilde die aanvoerder een handje geven, maar hij wei gerde. Dat vond ik flauw. Toen zei ikben je soms bang dat ik aids lieb? Dat is er ge beurd en niks anders. Dat zweer ik op het graf van m'n vader. Ik neb de KNVB daar van in een brief op de hoogte gesteld. Wat ik gezegd heb is niet goed, maarzo verschrik kelijk is het ook weer niet Reumerman geeft toe dat hij de "regels van net voetbalspel op geneel eigen wijze toepast: „Ik vlag scherp." Ehh, wat is scherp vlaggen? „Dat bij twijfelgevallen de vlag omhoog gaat. Daar ben je clubgrensrechter L>oor. Zo sta ik ook bekend. Ik word in de wedstrijden dan ook voor alles en nog wat uitgemaakt. Ik ben klein, kaal en dik. Nou, dan weet je wel u>at ze allemaal zeggen. Het deed me allemaal niks, want ik deed het voorde club. Vorige week tegen Valken was het 'scherpe vlaggen' van Reumerman aanleiding voor een rode kaart. Reden voor het Alphia-bestuur om de li- nesman na het akkefietje van zaterdag 'een tijdje buiten beeld' (citaat secretaris Van de Noord) te houden. Reu merman raakte daardoor vol ledig van slag: „Je mag best uvten dat ik het allemaal nog niet heb ver werkt. Ik heb er ruzie om ge had met m 'n vrouw. Ik ben gewoon genaaid door het be stuur van Alphia. Het meest lullige vind ik het nog van die nieuwe voorzitter, Ruud Haakmeester. Toen hij vroeger langs de kant stond, vond hij de manier van vlaggen prach tig. Tijdens een wedstrijd van HvZ kreeg ik voor elke keer vlaggen zelfs een gulden van 'm.En nu laat hij me zo zak ken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23