p*s* Leesportefeuilles gaan samenwerken Stand van Zaken NIJMAN Garnalenpeller is vol vertrouwen het Ambacht InterHolland Verspreiders is nieuwe naam De Folderije Vrouwen leren kantoorwerkzaamheden WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 9ii 20 Nieuwe combinatie heeft eenderde van markt in handen De Alphense Tijdschriften Centrale (ATC) gaat nauw sa menwerken met branchegenoten in Arkel en Koog aan de Zaan. De drie bedrijven hebben samen een derde van de Nederlandse markt voor leesportefeuilles in handen. Per week distribueert de nieuwe holding Leesland' 110.000 leesmappen. Ruim 10.000 nieuwe mappen wor den wekelijks in omloop gebracht. Zakelijk Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek- Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Bijeenkomst CNV NOORDWIJKERHOUT Voor zitter AA Westerlaken van het CNV spreekt op dinsdag 8 de cember in het Leeuwenhorst Congrescentrum in Noordwij- kerhout over 'Een sociaal ar beidsvoorwaardenbeleid in de onderneming'. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de re gionale werkgeversorganisatie NCW West (kring Rijnland). Aanvang 17.00 uur. Informatie en aanmelding bij het secretari aat. 070-3500351. Kondor Wessels LEIDEN Bouwbedrijf Wessels Rijssen b.v., onderdeel van de Kondor Wessels Groep n.v., heeft opdracht ontvangen om het districtskantoor van het Ge meenschappelijk Administratie kantoor in Apeldoorn uit te breiden. De uitvoering van het karwei moet eind december volgend jaar worden opgele verd. De aanneemsom bedraagt 4.869.349 gulden exclusief btw. Compenic LEIDEN Grafisch bedrijf Compenic is verhuisd naar Nieuwenhuizenweg 3 op het In dustriepark Roomburg in Lei den. Het bedrijf houdt op 14, 15 en 16 januari 1993 open huis. Compenic toont dan verschil lende milieu-vriendelijke appa raten, zoals een fixeer- en wa- terbespaarder. I Voces-sturing en -regeling zijn van die zaken die om IVijman Elektrotechniek vragen V ruuf^iit- uilpl.rri.i.- I.i-.h hun- aun. IVijman Kl.kln.lr.hni.-k. Oud.-».-;- I15. l'itHthiiK'>570.200:1 |,N Huil riem. Trlrf.M.n 02 t-:t KIOO. fux 021 llt'W ELEKTROTECHNIEK De enthousiaste experts ALPHEN AAN DEN RUN ERIC JAN WETERINGS De samenwerking beperkt zich voorlopig tot het gezamenlijk klaarmaken en aanprijzen van de leesportefeuille. Ook hebben de drie bedrijven afgesproken niet in eikaars verspreidingsge bieden klanten te werven. De ATC blijft actief in een groot deel van Zuid-Holland en aan grenzende gebieden. „We stre ven naar een landelijke sprei ding," zegt woordvoerder Wols- wijk van de ATC. „We hopen dat er nog bedrijven uit Lim burg en Groningen zich aan sluiten." Als voornaamste reden voor de samenwerking noemt Wolswijk de scherpe concurren tie in leesmapland. De Alphense Tijdschriften Centrale bestaat bijna veertig jaar. Het door P.T. Wolswijk op gerichte familiebedrijf heeft 20 personeelsleden. Daarvan zijn er 16 in dienst als bezorgers, die ruim 11.000 leesmappen ver spreiden. Elke week komen er 1360 nieuwe mappen in roula tie. „Tegenwoordig is er veel vraag naar nieuwere mappen, alles moet nieuw zijn," consta teert Wolswijk senior. „Vroeger was dat andersom, de mensen waren armer. Toen ik in de ja ren vijftig begon kostte een nieuwe map 90 cent per week en een kwartje voor de map die het langst in omloop was. Ter vergelijking: De Margriet kostte toen dertig cent." Imago Voor de samenstelling van de mappen zijn de oplagen van tijdschriften allesbepalend. Daarnaast wordt landelijk aan vullend onderzoek gedaan naar de voorkeur van mannen, vrou wen en kinderen. „De leesmap is er altijd geweest voor het hele gezin," zegt Wolswijk. Essen tieel zijn in alle 14 bladen grote map de roddelbladen. „Ieder een kankert er op, maar o wee als er eentje niet inzit." Verder bevat de map 'publieksbladen' als Panorama en Revu, vrou wenbladen als Libelle en Viva en de onvermijdelijke Donald Duck. Het imago van de map is de afgelopen jaren sterk veranderd volgens A.W. Wolswijk. Al 25 jaar werkt Wolswijk junior bij zijn vader in de zaak. „Vroeger was de leesmap alleen voor gro te gezinnen, voor mensen die weinig verdienden. Tegenwoor dig liggen ze overal, bij de dok ter, bij hotels en bij restaurants. Zo gek is dat natuurlijk niet een Panoramaatje kost al drie gulden." Uitgeversmaatschappij VNU heeft zich er lange tijd tegen verzet dat haar bladen in leesm appen werden opgenomen. Dat was een forse strop voor de ex ploitanten van de mappen, want VNU controleert een groot deel van de tijdschriftenmarkt. Uiteindelijk verloor VNU een ja renlange juridische strijd. Wolswijk sr. zocht al vroeg naar middelen om de VNU- blokkade te omzeilen. „Wij vroegen onze klanten een abon nement te nemen op een blad en dat betaalden wij dan terug. Dan bracht je een map met ze ven bladen en dan kreeg je er een met tien terug. Natuurlijk was dat illegaal, maar ja, je moest toch wat." „Ik ben papierrestaurator, maar ik doe ook andere dingen. De collectie hier moet nog voor het grootste deel opgezet worden en daar moet ik dozen voor maken, kartonnen dozen bekleed met zuurvrij papier. Nu liggen veel tekeningen en prenten nog los in allerlei laden. Als ze in bruikleen worden gegeven maak ik lijsten en passe-nartouts en maak ik de spullen verzendklaar. Ik heb heel afwisselend werk, boeken en tijdschriften inbinden en restaureren doe ik ook. 'Opzetten' van de collectie wil zeggen dat prenten op een zogenaamd opzetvel van zuurvrij karton worden geplakt. Dat doe je met een strookje Japans papier, dat is heel dun zuurvrij materiaal dat het origineel niet aantast. Prenten doen we alleen op een zogenaamd ondervel, een stuk papier dat groter is dan de prent zelf. Daarna kunnen ze gebruikt worden door studenten en anderen zonder dat iemand met zijn vingers aan het origineel hoeft te zitten. Tekeningen worden in een passe-partout gezet met een beschermvel van melinex, een soort transparant plastic. Foto's zet ook in een passé-partout, maar zonder melinex. Dat is niet nodig. Opzetten doe je normaal gesproken maar één keer, het karton blijft heel lang goed. Ik denk dat ik de afgelopen 16 jaar bijna 35.000 foto's, prenten en tekeningen heb opgeze,t. Dat heb ik uit aardigheid al die jaren zo n beetje bijgehouden. Ik ben hier begonnen als portier, pas later ben ik restaurator geworden. Op het gemeentearchief in Amsterdam neb ik een opleiding van drie maanden gehad. Normaal moet je voor dit werk een HBO- opleiding hebben, daar zit een hoop chemie bij en kunstgeschiedenis en dat heb je nodig om tekeningen te kunnen restaureren. Ik doe dan ook hoofdzakelijk De klompenmaker doel zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Leidenaar H.J. (Henk) Dreef (49), papierrestaurator bij het prentenkabinet van de Rijksuniversiteit Leiden. „Een vergeelde prent wassen, dat is mooi werk." prenten en foto's. in Amsterdam heb ik geleerd papier te restaureren. Dat kan zijn het wassen van prenten, gewoon in heet water, maar ook het bleken van vergeeld of vlekkerig bruin papier het zogenaamde ontzuren. Ook vul ik ontbrekende delen aan met papierpap en ik herstel scheuren. Het belangrijkste wat ik doe is wassen en bleken. Een zuurgraad van ph7 is neutraal, wordt 'ie lager dan wordt het papier zuurder en daar moet wat aan gedaan worden. Het papier gaat in een bad met magnesium- oxyde die in het water wordt opgelost door kooldioxyde. Magnesium-oxyde is basisch en door die stof wordt de zuurgraad weer neutraal. Deze behandeling is belangrijk, want als papier te zuur wordt breken de vezels af en het papier wordt dan bros i zacht. Vaak krijgt het ook een bruinige kleur of spikkels als gevolg van de verzuring. Belangrijk is om het papier na behandeling 'na te lijmen'. Bij het ontzuren breekt ook de cellulose in het papier af en dat is niet de bedoeling. Dat herstel je door met een kwast eme (carboxymethylcellulose) aan te brengen. De papierkwaliteit is over het algemeen niet best tegenwoordig. Het verzuurt snel omdat er veel hout als grondstof in is verwerkt. Lompenpapier is het beste. Er zijn hier prenten van 500,600 jaar oud en die zien er nog helemaal gaaf uit. Je kunt er ook meer mee doen, bij het bleken en wassen gebeurt er niets mee. Modem papier is soms na een keer wassen al papperig. AJ het werk wat ik doe vind ik leuk, ik werk graag met mijn handen. Zestien jaar heb ik als timmerman in het bedrijfsleven gewerkt en dan weet je wat het betekent om steeds opgejaagd te worden. Daarom waardeer ik het fco dat ik hier zelfstandig kan werken zonder dat er iemand op mijn vingers kijkt. De conservator geeft natuurlijk wel aan wat ik moet doen, ik kan niet zomaar i stapeltje prenten pakken en aan de gang gaan. Het geeft wel een bepaalde voldoening als je de spullen ziel opknappen, een vergeelde prent die is gewassen, of i tekening die mooi in een passe-partout staat. Dat is t mooie van zelfwerkzaamheid, wat je er zelf van maakt, dat is het." TEKST ERIC JAN WETERINGS FOTO HIELCO KUIPERS Het nieuwe Sikkens Center aan de Fruitweg is vorige week ge opend door burgemeester Goe- koop. Het centrum was voor heen gevestigd aan de Telders- kade. Het Sikkens Centre, waar er achtenveertig van zijn in Neder land, levert verfprodukten en gereedschappen aan professio nele verwerkers. Garnalenpellen met de hand werd enkele jaren geleden in Nederland verboden omdat het niet hygiënisch zou zijn. De Haarlemse vader en zoon Van Woensel ontwikkelden een garnalen- pelmachine en machinefabriek Meyn in Oost- zaan ging ze in serie produceren. Het was zo'n uniek produkt dal staatssecretaris Hans Simons van volksgezondheid de machines in februari 1990 in gebruik stelde om aan te tonen dat er een prima alternatief bestond voor het thuispel- len van garnalen. Een halve eeuw geleden begon uitvinder Dirk van Woensel met het vervaardigen van een gar- nalenpelmachine, later geholpen door zijn zoon en schoonzoon. Pas eind jaren tachtig lukte het om een bruikbare installatie te maken die aan alle eisen voldeed. Inmiddels draaien de machi nes bij achttien bedrijven in Nederland, Duits land en België. In Den Oever staan er op één plek zelfs 24 te draaien. Een ondernemer in Stellendam heeft drie pelmachines op zijn schip geplaatst, waar door de garnalen vers gepeld aan wal komen. „Een-experiment, maar ik ben er van overtuigd dat het navolging zal vinden. We krijgen trou wens steeds meer bestellingen," zegt Van Woensel. Hij ziet de toekomst met vertrouwen tege moet, want 'onze installaties functioneren steeds beter en sneller'. Daarom vreest hij ook de concurrentie niet van bedrijven die garnalen in Rusland voor vijf gulden per kilo met de hand laten pellen. „Onze machines pellen nu al tot twintig kilo per uur." Van Woensel hoopt in de toekomst zijn ma chines naar meer landen te kunnen exporteren. Hoe hoger de lonen, hoe interessanter zijn ma chines worden. Liet nieuwste snufje aan de pel- machine is een naleesinstallatie voor de laatste controle van de gepelde garnalen. Tot nu toe moest dat door mensen gebeuren. Sikkens Center verplaatst De firma Jansen Hooijdonk bestaat niet, maar is vanaf 1 december toch gevestigd in een kan toorruimte bij de scholengemeenschap De Leidse aan de Boerhaavelaan. Deze groothandel in stu dieboeken is bedoeld als een 'simulatiebedrijf, waarin verschillende kantoorwerkzaamheden le vensecht worden nagebootst. Het simulatieproject is bestemd voor herintre dende, allochtone en gedeeltelijk arbeidsgeschik te vrouwen. Zij kunnen een stage van gemiddeld zes weken volgen, onder meer op het terrein van inkoop, verkoop, boekhouding, facturering, voor raad- en personeelsadministratie en receptie. 'Jansen Hooijdonk' is opgezet door het Cen trum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsoefening en de Vrouwenvakschool Suze Baart. Het Cen traal Bureau Arbeidsvoorziening gaf een subsidie uit de pot voor vrouwenvakscholing. HAARLEM/ALKMAAR COR BOOS De naam van de verspreidings organisatie De Folderije is ver anderd in InterHolland Ver spreiders. De Folderije was als werkmaatschappij van de Vere nigde Noordhollandse Dagbla den vanaf 1979 actief boven het Noordzeekanaal. De naamswijziging is een ge volg van de fusie met Damiate in Haarlem, de maatschappij die ook deze krant uitgeeft. Door de fusie is het versprei dingsgebied voor huis-aan- huisbladen en (reclame)druk- werk aanzienlijk vergroot. Het gebied waar InterHolland Ver spreiders nu actief is, loopt van Texel tot Alphen aan den Rijn. De 700.000 huishoudens die daar wonen krijgen wekelijks 1,5 miljoen weekbladen van In terHolland in de bus. De toegenomen activiteiten hebben in de loop van dit jaar al geleid tot een uitbreiding van het vaste personeelsbestand van 48 tot 87 medewerkers. Bo vendien nam het aantal bezor gers toe van 2900 tot 5000. De directie verwacht dat dit aantal nog zal groeien tot 5500 of zelfs 6000 personen. De naam Folde rije is veranderd omdat deze te 'nostalgisch' zou klinken. Verspreidingsgebied met 700.000 huishoudens subEPttUP Wolwijk sr. (links) en junior: „ledereen kankert op de roddelbladen, maar o wee als er eentje niet inzit. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20