Gi 'Het eten? Daar maak ik nooit een punt van' Verzetsstrijders woedend over 'fascistisch blaadje' Provincie Zuid-Holland wil grondwater redden EK VAN DE DAG 'Altijd maar één cadeautje' Fooi van Leidse taxichauffeur blijft voorlopig buiten schot WAAROM U MAAR BETER VOOR EEN DOORLOPEND KREDIET VAN DE GKB KUNT KIEZEN GOED VOOR UW LENING AZL moet vaker hart patiënten doorverwijzen JARIG OP 5 DECEMBER WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 Meeste mensen hebben niet zo 'n moeite met het samenstellen van de dagelijkse maaltijd Is het rampzalig om op vijf de cember jarig te zijn? Mevrouw H. van Schie (52) uit Oud Ade is iemand die het vooral als kind verschrikkelijk vond. „Ik kreeg altijd maar één cadeau op vijf december. En als ik het kreeg riepen mijn ouders altijd; het is ook voor Sinterklaas hoor. En omdat ik uit een groot gezin kom, kreeg ik ook geen extra groot geschenk. Voor mijn ou ders was het prettig dat ze een cadeau konden geven. Dat was goedkoper." „Toen ik op mijn eenentwintig ste verkering kreeg, veranderde dat. Mijn vriend, die nu mijn man is komt namelijk ook uit een groot gezin. Zijn broers en zussen hadden zelf al kinderen en vierden Sinterklaas met hun eigen gezin. Toen zijn we met z'n allen om de tafel gaan zitten en hebben we besloten mijn verjaardag voortaan drie dagen later te vieren", vertelt Van Schie. Sommige cadeautjes die Van Schie kreeg, kan ze zich nog herinneren. Zo kreeg ze eens een etui met een potlood, een pen, gum en een puntenslijper. Die tot haar spijt dezelfde dag op school werd gestolen. Ande re geschenken die ze zich kan herinneren zijn een tol, een zak knikkers, een springtouw en een kerkboek. Het bleef aan Van Schie knagen dat haar verjaardag altijd op het tweede plan kwam. „Die erge- nis over dat ene cadeautje heb ik in de loop van de jaren wel naast mij neergelegd. Vijf de cember voelt toch als mijn ge» boortedag. Want als ik diep in mijn hart kijk, vind ik het heel jammer dat ik mijn verjaardag niet op de dag zelf kan vieren. Mijn vriendinnen komen 's morgens wel op bezoek. Maar ook mijn familie reserveert vijf december voor pakjesavond of een avondje met warme choco lademelk." Pakjesavond is aan het ver schuiven naar kerstmis. Je zou denken dat mensen die op vijf december jarig zijn die gelegen heid met beide handen aanpak ken. Om niet meer in de scha duw te staan van iemand die al eeuwen niet meer bestaat. Van Schie: „Ik vind dat de pakjes bij Sinterklaas horen. Sinterklaas is Sinterklaas en kerst is kerst. Op vijf december krijg ik 's mor gens van mijn man en kinderen mijn verjaardagscadeautje. En 's avonds vieren we samen pak jesavond." ELLY HEKMAN Mevrouw H. van Schie uit Oud Ade: „Als ik mijn cadeau kreeg, riepen mijn ouders altijd: het is ook voor Sinterklaas hoor." foto jan holvast Duizenden huisvrouwen en huismannen zitten vanmiddag weer met een glaasje sherry op de bank, zich in vertwijfeling af vragend: wat moeten we van daag nu weer eten? Speklappen met rode kool, andijviestamp- pot, zuurkool, of zullen we maar gewoon iets halen bij de Chi nees? Of stellen we de zaken nu wel heel extreem en hebben de meeste mensen niet zo'n moei te met het samenstellen van hun dagelijkse avondmaaltijd? Wij vroegen het aan een aantal hapgrage zielen in Leiden en de regio. M. Mieloo uit Leiden: „Het eten? Daar maak ik nooit een punt van. In de winter zijn er zoveel soorten groenten. Van avond eet ik kipfilet met gewel de abrikozen erbij. En daama hebben we rijstepap." Carola van Dungen uit Noord- wijk: „Ik vind het elke dag weer een crime om te bedenken wat we moeten eten. Ik ben niet zo'n eetster. Dat heb ik overge houden aan mijn ouderlijk huis, waar het eten bijna een ritueel was. We hadden als kinderen ook van die zilveren schuiver- tjes en allemaal een aparte ser vetring. Die maaltijden duurden eeuwen. Dan wou je van tafel, naar je vriendje, en dan kwam er weer een gang. En altijd weer dat onvermijdelijke grapje van mijn broer: 'Weet je wat de laatste gang is? De stoelgang'. Maar vaak was het ook wel weer heel erg leuk. Dan ging mijn va der met een natte vinger langs de rand van zijn wijnglas en dan begon dat glas zo mooi te zin gen. Maar thuis doe ik er dus niet zoveel aan. Ik moet eerlijk zeggen dat ik erg veel kant- en klare dingen haal. Nee, ik ben geen keukenprinses." Mevrouw Gill uit Leiden: „Ik kook heel veel op zijn Frans. Ik woon het grootste gedeelte van het jaar in het zuiden van Frankrijk, in Cannes, vandaar. Maar ik ben ook dol op Hol lands eten, hoor. Ik maak veel soepen. Ook vissoep. Alleen zijn hier niet zoveel verschillende Renee Vallentgoed aan het hoofd van de tafel: „Ik heb nooit moeite met het bedenken van de maaltijden." foto henkbouwman soorten vis te krijgen. Wat zegt u? Een goed glas wijn erbij? Nou, zeg maar een goeie flés!" J. van Doom uit Sassenheim: „Ik vind het zo gezellig als ik 's avonds thuiskom. Dan is het raam van de keuken beslagen en als ik dan de deur opendoe staan de pannen al te pruttelen. Vlug kijk ik altijd even in de braadpan en als er draadjes vlees is, pik ik altijd een stukje. Heerlijk. Mijn vrouw kan fantas tisch koken. En helemaal uit de losse hand. Haar aardappeltjes zijn wondertjes van kruimig- heid. Zoals de pastoor de bijbel uit zijn hoofd kent, zo kent zij het kookboek van buiten. Maar ze verzint er zelf altijd nog din gen bij." Mevrouw Van den Berg uit Kat wijk (echtgenote van predikant Van den Berg): „Ik heb geen moeite met het sa menstellen van de maaltijd. Nu eten we nogal eens zuurkool en andere stamppotten. Wij zijn liefhebbers van een Hollandse pot, maar af en toe eten we ma caroni. Mijn man is dol op wit lof met ham en kaas. En rund vlees eet hij ook graag. Ik ge bruik nooit kookboeken, ik pro beer het altijd maar een beetje. Wij eten altijd warm tussen de middag. We hebben acht kinde ren en dan heb je 's avonds een beetje je handen vrij om ze naar bed te doen." K. van Voorst uit AJphen aan de Rijn: „Een van de lekkerste din gen is soep op zondag. Mijn vrouw zegt dat ik een echte soepjurk ben. Lekker zo, die he te damp tegen je voorhoofd. En dan na elke lepel soep een beetje nahijgen. Groentesoep vind ik heel lekker, met veel bal len erin en vermicelli. Maar kip- pesoep ook hoor. Niet van die kippesoep uit blik, maar echte, waar van die ogen van vet in drijven. En dan veel 'flippekees', zoals ik kippevlees altijd gek scherend noem tegen mijn Renee Vallentgoed uit Leiden: „Ik heb nooit moeite met het bedenken van de maaltijden. Ik kook altijd zelf. Maar mijn vrouw begint het te leren. Ze heeft laatst een voortreffelijk Captains Dinnertje gemaakt. Ik ben net naar de slager geweest en daar heb ik voor de lunch een coroneurtje gehaald, een uitgebeend stukje nek. Dat han gen we straks even in de rook- ton, dan knoflook erop en hup, in de grill. Daar zullen we van middag heerlijk van eten. Na tuurlijk een lekker glaasje Beau- jolais erbij. En gebakken prei, twee soorten aardappeltjes en mayonaise. Vanavond denk ik dat we grote garnalen in mos terdsaus eten. Koken is mijn hobby. Ik dacht het wel, ja. Ik kom nogal eens in restaurants. Laatst zei ik: 'Ik wil die kalfsle ver wel, maar dan met appeltjes en calvados'. Hadden ze dat re cept de volgende week overge nomen op de kaart. Lamsvlees vind ik ook heerlijk. Haal ik al tijd bij de Islamiet, want het Tesselse lamsvlees is niet te be talen. Ik vind het leuk om bij mensen te gaan eten. Behalve als ze die verschrikkelijke kaas fondue op het menu hebben staan. Dat was in de Romeinse tijd misschien lekker, maar nu niet meer." Een receptioniste bij een mid delgroot bedrijf in Leiden: „Ik kook zeer gevarieerd, bijna elke dag wat anders. Vaak maak ik 's avonds al de voorbereidingen, want ik werk hele dagen. Ik zit nooit met het probleem wat we nu weer moeten eten. In Hol land vind ik dat eigenlijk iets om je dood over te schamen." CEESVAN HOORE REGIO LEIDEN PAUL VAN DER KOOU De fiscus heeft de jacht ge opend op de fooien van taxi chauffeurs. Aangeslagen taxibe drijven moeten soms honderd duizenden guldens afdragen voor fooien die hun chauffeurs de afgelopen vijf jaar zouden hebben ontvangen. Aan de Leidse regio lijkt de actie voorlopig voorbij te gaan. De regionale inspectie weet van niets en de bedrijven hebben nog geen aanslag gezien. Ze denken dat eerst de 'grote jon gens' worden aangeslagen en hopen dat die zich zo effectief verzetten dat de kleintjes voor goed de dans ontspringen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën worden ook de kleintjes gepakt als bij controles blijkt dat ze zich niet aan de regels hebben gehouden. En die regels zijn dat per chauffeur 17,5 procent BTW wordt gerekend over tien pro cent van de bruto loonsom. Het is een oude en omstreden regel, maar sommige inspecties zijn hem extra streng gaan toepas- Ga bij een Doorlopend Krediet vooral niet over één nacht ijs. Vergelijk de rentetarieven. Éis duidelijkheid. Kijk hoe u behandeld wordt. Met de Gemeentelijke Kredietbank Leiden bent u alles bij elkaar altijd beter af. En vooral ook voordeliger. Onze effectieve rente per jaar behoort tot de allerlaagste tarieven van Nederland. Bij een ESEBBSEBEES^EGSl lihJjMjHbedraagtdeze rente momenteel HÊaKTJraaETSll Verder wordt u heel prettig en persoonlijk geholpen. In een ongedwongen sfeer. En natuurlijk is de GKB Leiden lekker dichtbij. Welkom dus, u zit er zó! Of belt u eerst voor informatie? Gemeentelijke Kredietbank Leiden sen nadat het Hof van Arnhem hem twee maanden geleden had bevestigd. Als ook in deze regio de aan slagen op de deurmat gaan val len, zal het verzet fel zijn. Zo heeft P.L. de Groot van het ge lijknamige taxibedrijf het over 'diefstal'. Volgens J. van Beek van Eltax, B-tax, Werkhoven en Borgerdings taxicentrale is on mogelijk te bepalen hoeveel fooi de taxichauffeurs krijgen en is het onredelijk het bedrijf daarvoor te belasten: „Want wij zien van die fooien geen cent. Ik denk ook niet dat chauffeurs graag willen afdragen." Volgens Van Beek heb je als chauffeur niet altijd in de hand of je fooi krijgt. „Je kunt nog zo vriendelijk zijn en hulpvaardig met koffers sjouwen, als je stop lichten tegenzitten ergert de Nederlander zich toch. Boven dien zijn we toch al niet zo'n gul volkje." Als het Academisch Ziekenhuis Leiden niet heeft om hartpatiënten te opereren, dan moet het hen tra verwijzen, waar wel ruimte voor de ingreep is. Dat verwijzen gebeurt te weinig, antwoordt staatssecretaris Simons (volksge zondheid) op vragen die de PvdA in de Tweede Kamer over deze kwestie heert gesteld. In het AZL mogen jaarlijks 900 hartopera ties worden uitgevoerd, maar het ziekenhuis komt niet verder dan 770. In de toekomst wil Simons de capaciteit van de centra betrekken bij het nemen van besluiten. De staatssecretaris wacht tot het eind van dit jaar of hij ook daadwerkelijk actie onderneemt. Geven de cijfers van de hart- centra daartoe aanleiding, dan sluit hij stappen niet uit. Eind de cember komen ze beschikbaar. De PvdA heeft verbaasd gereageerd op het feit dat er in Neder land ellenlange wachdijsten zijn voor hartchirurgie. Volgens de partij is de overheid verantwoordelijk voor het aanbieden van voldoende zorg. Aan de hand van produktiecijfers van de 14 hartcentra laat Simons zien dat vrijwel alle ziekenhuizen de af spraken over het aantal operaties hebben gehaald. Alleen het AZL wijkt daarvan af. Het AZL wijst de beschuldiging van de staatssecretaris van de hand en zegt dat er wel degelijk naar andere centra wordt ver wezen als daar ruimte is om te opereren. Patiënten staan niet onnodig op een wachtlijst als ze ergens anders kunnen worden geholpen. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis is ca paciteit een landelijk probleem en niet alleen van Leiden. De Hartstichting kan niet vertellen of er werkelijk sprake van een capaciteitsprobleem is. Uit het 'veld', zegt een woordvoerder, krijgt de stichting daarop verschillende antwoorden. Onrust door propaganda-actie Realisten Nederland LEIDEN/ROTTERDAM De extreem-rechtse splinterpar tij Realisten Nederland heeft door een onverwachte propa ganda-actie voor grote onrust gezorgd bij oud-verzetsstrijders in Zuid-Holland. Alle vierhon derd leden van de leden van de Vereniging Voormalig Verzet Zuid-Holland hebben tot hun ontzetting het meest recente Eamflet van de Realisten in de rievenbus gekregen. Secretaris A. G. Kloots van de vereniging van verzetstrijders is woedend over de actie van de Realisten. „Het staat vol met vreemdelingenhaat, het is een puur fascistisch pamflet", briest hij. „Daar hebben wij in de oor log juist zo tegen gevochten. Daar willen we niets mee te ma ken hebben." Op de een of andere manier moeten de Realisten Nederland de hand hebben gelegd op het adressenbestand van de ver zetsorganisatie. „Ik zou wel eens willen weten hoe die partij aan onze adressen komt", zegt Kloots. Boze leden hebben al gevraagd of de verzetsvereni- ging soms de adressenlijsten heeft weggegeven. Kloots ont kent dat ten stelligste. „Ik weet niet hoe die partij aan onze ge gevens komt. Maar ik ga dit ze ker uitzoeken." De secretaris gaat bij de Registratiekamer in formeren of er juridisch iets te doen valt tegen deze gang van zaken. Realisten Nederland is opge richt door mensen die zich 'on tevreden WD'ers' noemen. De voormannen, T. van Baarle en A. Stemers, zijn afkomstig uit kringen van het Oud Strijders Legioen van P. J. A. Ego en de Centrum Democraten van Jan maat. De partij profileert zich vooral met afkeer van vreemde lingen en de roep om meer reent en orde. In het laatste nummer van het partijblad krijgt burgemees ter Peper van Rotterdam een schouderklopje voor zijn uit spraken over '1100 Turken' die zouden staan ingeschreven in een pand aan de Mathesser- laan. „Turken maken misbruik van de sociale voorzieningen concluderen de Realisten. Dit voorjaar kon een geplande par tijvergadering in Breukelen niet doorgaan omdat jongeren van het Kollektief Antifascistische- Kapitalistische Aktie hadden ge dreigd met gewelddadige pro testen. DEN HAAG MONICA WESSELING De provincie Zuid-Holland maakt emst met de bescher ming van het grondwater. Om te voorkomen dat er te weinig grondwater in de groene gebie den van de provincie overblijft, of dat het water sterk verontrei nigd raakt, is door de provincie een 'grondwaterreddingspro- gramma' opgesteld. Er zijn ge bieden aangewezen, waaronder de duinen tussen Den Haag en Katwijk, de plassen in Nieuw koop en het kernbos in Zoeter- meer, waar studie wordt ge maakt van de kwaliteit en kwantiteit van het water. Met de resultaten in de hand kan een natuurherstelprogramma wor den opgesteld. Tussen Den Haag en Katwijk^ wordt door het NV Duinwater leidingsbedrijf Zuid-Holland nu al onderzoek gedaan naar de manier waarop het water in het duingebied stroomt. Ook het gehalte aan verontreinigingen (zoals resten bestrijdingsmidde len en meststoffen), worden be en gemeten. De gegevens zijn nodig om te bepalen welke na tuur zich in het gebied kan ont wikkelen. Zo worden de bloembollente lers nabij de Wassenaarse Slag, het gebiedje De Klip, langzaam uitgekocht door het duinwater bedrijf. Het is de bedoeling om in de duinen nabij het (bijna voormalige) bollengebied, de duinnatuur weer een kans te geven. „We moeten weten of het water ter plaatse goed is en of er genoeg water aanwezig is. Voldoende schoon water is een voorwaarde voor de aanleg van duinbeken. Afs er geen goed water is, moet je streven naar een droog duingebied", aldus T. Bakker van het NV Duinwater leidingbedrijf Zuid-Holland. Ook het bollengebied tegen Wassenaar aan, De Hertekamp, wordt omgezet in duinnatuur. De drinkwaterwinning in de duinen heeft onder meer tot ge volg dat de duinen langzaam maar zeker rijker worden aan meststoffen. Er wordt rivierwa ter in de duinen gebracht en na verloop van tijd weer uit de on dergrond opgepompt. Het is de bedoeling in elk geval een deel van deze zogeheten oppervlak teinfiltratie te vervangen door een andere, veel minder vervui lende manier van waterwin ning. „Maar om die nieuwe me thode te kunnen toepassen, moeten we wel weten hoe het water loopt", stelt Bakker vast Niet alleen het duingebied valt onder het grondwaterred dingsplan. Zo wil de provincie ook in Nieuwkoop bekijken of de natuur in het plassengebied nog mooier kan worden. Bij de aanleg van het kernbos in Zoe- termeer, het 2000 hectare grote bos, moeten volgens het grond waterreddingsplan maatregelen worden genomen om te voor komen dat het bos verdroogt of vervuilt. de gebieden waar de provincie met e

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19