'M'n hart stond stil toen ik het las' Petrus en Johannes hebben ook niet gestudeerd' 'Als ze maar geen alcohol schenken' Kinderopvang moet meer huur betalen Dierenambulance haalt ruim 1000 gulden op Ziekenhuis krijgt ramen terug Parallelweg in Wassenaar toch tweerichtingsweg WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 I H [Tip PsJ redactie: miep de graaff liesbeth 8uitink astr JL VL/VJIVy A. JI /li-yJL/1 wilfred simons«Carolinevanoverbe Bewoners geschokt door ontuchtzaak in Voorschoten Oplichting met stickers zeehondjes oegstceestDe politie van Oegstgeest heeft gistermiddag bij het winkelcentrum aan de Irislaan twee Amsterdammers van 26 en 28 jaar en een 18-jarige man uit Purmerend aangehouden. Zij worden ervan verdacht dat ze zonder vergunning stickers van zeehondjes en kaarten met afbeeldingen van dieren hebben ver kocht aan voorbijgangers. Voorschotenaar Boogert krijgt lintje voorschoten De 66-jarige Voorschotenaar A. Boogert heeft gis termiddag de eremedaille in goud in de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Boogert nam gisteren na 32 jaar afscheid van Bruyn- zeel Vloeren. Opbrengst Minilympics 25.000 gulden wassenaar De Stichting Tafelronde Wassenaar, de organisator van de "Minilympics 1992', heeft een cheque van 25.000 gulden overhandigd aan de Prof. Dr. H.A. Weijers Stichting. Het geld wordt besteed aan de psychische zorg voor kinderen die met af wijkingen aan het hoofd geboren worden. De 'Minilympics', een kinderevenement voor de internationale scholengemeenschap in en rond Wassenaar, werden op 26 september gehouden. Hierbij streden 35 teams van zo'n 50 verschillende nationalitei ten om de eer. Een van de doelen van de spelen was om de 'in ternationale gemeenschap' van Wassenaar en omgeving bij el kaar te brengen. De bewoners van de Voorschotense wijk Bijdorp zijn ge schokt. Twee zeven-jarige meisjes uit die wijk werden zondagochtend door een nog onbekende man meegeno men die ontucht met hen pleegde. „M'n hart stond stil toen ik het las. Ik heb gelijk de kleintjes weer eens ge waarschuwd dat ze nooit met iemand mee moeten gaan. Want vooral voor de jongste ben ik bang. Die gaat zó met iemand mee," zegt een bewoonster. Twee getuigen melden zich voorschoten Twee bewoners van de wijk Bijdorp hebben zich bij de politie gemeld omdat zij de man die de kinderen heeft meegenomen, zouden hebben gezien. Volgens een woordvoerder van de politie heeft een bewoner gezien dat de man samen met de meisjes eenden voerde in een slootje even voorbij het politiebureau. De ander zou de bewuste man in zijn auto voorbij hebben zien ko men. De politie heeft op basis van deze verklaringen een signale ment van de man kunnen opstellen. De politie is nog steéds op zoek naar de \touw die zondagochtend in het sportpark aan de Juliana van Stolberglaan aan het joggen was toen de man met zijn auto op de parkeerplaats van de tennisvereniging stond. zoeterwoupe jan de vries correspondent De ouderbijdrage voor kind plaatsen bij de Zoeterwoudse stichting kinderopvang dreigt te stijgen. Wethouder R. Hogenelst wil dat de stichting meer huur betaalt voor de drie lokalen van de Corbuloschool in het ge bouw De Hellebellen. In plaats van de verwachte 7.000 gulden zou elk lokaal jaarlijks 10.000 gulden kosten. Hogenelst werd gisteravond echter teruggeflo ten door de raadscommissie welzijn. „Het gebouw kost de ge meente ruim 50.000 gulden per jaar en in ons voorstel zal de stichting daarvan 30.000 op brengen, waardoor ze nog altijd een flinke subsidie krijgt. Ik wil zelfs in de toekomst naar een volledige betaling van de kosten door de stichting", verklaarde Hogenelst. Stichtingsvoorzitter C. Wou ters vindt dat Hogenelst de huurverhoging veel te snel wil doorvoeren. „Een huurverho ging van veertig procent ineens kunnen wij niet opbrengen. We willen wèl in een termijn van vijf jaar toegroeien naar het ho gere bedrag." De commissie eiste dat Hoge nelst opnieuw gaat overleggen met de stichting kinderopvang. De wethouder gaf alvast te ken nen dat hij een aanpassingster mijn van vijf jaar te lang vindt. Bovendien zou een huurprijs van 10.000 gulden per lokaal nog te laag zijn. voorschoten judy nihof Op de Gevers Deynootschool aan de vlak bij de wijk gelegen Schoolstraat, heerst vanochtend een uitgelaten stemming. De komst van zwarte piet is zowel bij de kinderen als bij de moe ders hét onderwerp van ge sprek. Over het gebeuren van zondagochtend wordt niet openlijk gesproken hoewel ie dereen op de hoogte van het voorval blijkt te zijn. Veel bewo ners hebben het maandagmid dag in de krant gelezen. De bewoners zijn niet ver leiderdorp* liesbeth buitink De scherpe lucht van tapijtlijm vult het voormalige pand van Bas Neon aan de Leiderdorpse Touwbaan. Twintig vrijwilligers zijn hard aan het werk in het Vernieuwingscentrum van de Levensstroom Gemeente, over een week wordt het pand ge opend. Centraal in de hal hangt een enorm schilderij met een kolkende massa water, die de naam van de stichting uitbeelt. De Levensstroom Gemeente is gevestigd in een bedrijfspand, de organisatie presenteerde zich bij de gemeente als produ cent van gospelmuziek. In prak tijk lijkt de stichting vooral op een religieuze beweging. „Het belangrijkste zijn onze vemieu- wingsdiensten. Mensen in nood vinden daarin een antwoord en worden aangeraakt door de Heilige Geestverklaart 'voor ganger' J. Zijlstra. Hij richtte vijf maanden geleden in Leiderdorp de Levensstroom Gemeente op en kreeg in korte tijd een aan hang van circa 350 leden. Twee maanden geleden kocht de stichting voor ruim een miljoen gulden het pand aan de Touw baan. Zijlstra: „Het is een stroom die zeer snel gaat." De Leiderdorper Zijlstra noemt zich voorganger, maar is geen dominee. „Ik ben niet naar de universtiteit geweest, maar Petrus en Johannes hebben ook niet gestudeerd. God heeft mij al jaren geleden geroepen voor baasd dat de dader op klaar- dichte dag de meisjes mee heeft kunnen nemen zonder dat ie mand alarm sloeg. „Voorscho ten is op zondag uitgestorven, en hier helemaalzegt een be woonster van de Molenlaan. De Zwaluwweg moet als toe gangsweg tot de nieuwbouw wijk Bijdorp, de drukste straat in de buurt zijn. Maandagmid dag is er echter nauwelijks volk op straat. Af en toe passeert een auto of een moeder met kinder wagen. Op zondagochtend was de straat zo goed als uitgestor ven. het evangelie." Hij zegt dat God via hem spreekt en mensen ge neest van astma of vergroeide ruggewervels in de zogenaamde 'vemieuwingsdiensten'. „De diensten kunnen zeer uitbundig zijn. Extatisch." Verslaafd De leden van de Levensstroom Gemeente zijn voornamelijk jonge mensen. „We hebben veel mensen die verslaafd zijn ge weest en die diep in de proble men zaten. Dit is een home voor ze, waar ze een antwoord vin den." De leden van de bewe ging zorgen voor de financiën. „Giften en donaties. Er zijn le den die er echt hun offers voor hebben gebracht." Die 'offers' staan garant voor het inkomen van Zijlstra en zijn zoon, die alle diensten opneemt op video en gospel-CD's produceert. In de grote hal van het pand worden vanaf volgende week el ke zondag twee diensten ge houden. Bovendien zijn er kin derdiensten en activiteiten. Daarvoor wil de stichting een apart pand bouwen naast het huidige gebouw. „Door de week hebben we muziekgroepen: het gospelchoir'Exaltation', de prai se and worshipdance van de 'Daughters of Zion' en een Anti- liaanse gospelformatie. Heel erg swingend." De muziek wordt uitgebracht op CD. Daarnaast verspreid de Levensstroom Gemeente brochures waarin vooral verha len staan over wonderbaarlijke De onbekende man moet alle gelegenheid hebben gehad om ongestoord een gesprek aan te knopen met de twee meisjes. Met de belofte dat ze cadeautjes zouden krijgen, lokte hij ze in de auto. De meisjes stapten niets vermoedend in en de man reed met hen naar een paar stil le plekjes. Daar dwong hij hen in de auto tot twee keer toe tot seksuele spelletjes. Toen hij er genoeg van had, zette de slacht offertjes weer af in de buurt van de Zwaluwweg. Van de man ontbreekt tot dusver elk spoor. Regenjas Geen van de moeders heeft de laatste dagen iets verdachts ge zien. Of toch, zegt een van hen na lang nadenken. „Laatst liep er een man rond met een lange regenjas aan. Elke dag weer. Hij liep zo te gluren. Op een gege ven moment was hij weg, heb ik hem nooit meer gezien." De an dere moeders halen er hun genezingen tijdens de vemieu wingsdiensten. „Ik geloof dat we het niet binnen vier muren moeten houden. We moeten evangeliseren en zo de relatie schouders over op. „Er gebeurt hier eigenlijk nooit iets. Nooit worden er kinderen aangespro ken, laat staan meegenomen". De bewoners beseffen dat ze hun kinderen niet kunnen ver bieden om buiten te spelen. „Dat is onmogelijk. Ik wil alleen dat ze voor donker thuis zijn. tussen de mens en God herstel len", aldus Zijlstra. Hoewel de leden van de Le vensstroom Gemeente vooma- Maar nu zie je dat er ook ge woon overdag van alles ge beurt." Ze is blij dat ze haar kin deren vaak op het hart heeft ge drukt niet met vreemden mee te gaan. „En ik zeg ook altijd, bieden ze je iets aan, dan moet je hard weghollen". melijk uit de Leidse regio ko men, gaat Zijlstra ook 'op cam pagne' het land in. „Bij andere gemeenten van bijvoorbeeld de Pinkstergemeente. Daaruit zijn Melkboer De Winter, die zijn rondje door Bijdorp rijdt, heeft tot het verschijnen van het krantebericht, niemand over de ontuchtkwestie horen praten. „Ik denk dat de ouders van die kinderen hun mond hierover stijf hebben dichtgehouden, an ders had het hier heel wat tong en losgemaakt. Toen dat trein ongeluk bijvoorbeeld net was gebeurd, hadden ze het nergens anders over". Als hij het verhaal over de ontucht heeft gehoord, gaat hij na wie zo iets zou kun nen doen. Hij kan zich niet voorstellen dat de dader ie mand uit Bijdorp is. „Het moet iemand van buiten zijn". Een bewoner van de Zwaluw weg kon zijn oren niet geloven toen hij van het voorval hoorde. De dader moet volgens hem hard worden aangepakt. „Ze moeten zijn nek omdraaien", is zijn opvatting. Direct daarna zegt hij grimmig: „Of iets an dersnatuurlijk." we ook voortgekomen." Zijlstra erkent dat hij veel scepsis te genkomt. „Maar dan zeg ik: kom en zie." oegstgeest annet de jong De open dag van de Dierenambulance in Oegstgeest heeft ruim 1000 gulden opgebracht. Publiekstrekker in het onderko men aan de Haarlemmerstraatweg was Martin Gaus, die de ruim 400 bezoekers gelegenheid bood vragen te stellen over het gedrag van hun huisdier. De Dierenambulance is onlangs met een reclame-campagne gestart die mogelijk zo'n 1000 nieuwe donateurs gaat opleve ren. Van de 100.000 folders, die gratis verstrekt zijn door een reclame-bureau, zijn er inmiddels door vrijwilligers 45.000 ver spreid in de hele regio. Over het resultaat van de donateurs werving is nog weinig bekend, behalve dat het 'begint te lo pen', aldus een woordvoerder van de Dierenambulance. Aanleiding voor de open dag van de Dierenambulance was het 20-jarig bestaan. De Dierenambulance vond 20 jaar gele den zijn begin in de Leidse Anna Paulownastraat, waar men startte met een volière om vogels te kunnen revalideren. Toen de Leidse politie aan de deur kwam met een aangereden kat en de vraag of deze daar verzorgd kon worden, werd een begin ge maakt met wat nu is uitgegroeid tot een professionele dieren ambulance. Levensstroom Gemeente vestigt zich op industrieterrein De Leiderdorpse voorganger Zijlstra: „Tegen twijfelaars zeg ik: kom en zie." foto holvast eiderdorpHet Leiderdorpse St. Elisabeth Ziekenhuis (EZL) heeft de gebrandschilderde ramen gekregen uit het voormalige 2lekenhuls aan de .eidse Hooigracht De twee glas-ln-lood-ramen komen uit de vroegere kapel aan de Hooigracht en zijn nu te zien In de ziekenhuiskapel aan de .eiderdorpse Slmon Smitweg. De afbeelding op de ramen ramen stellen Sinte Elisabeth voor en een uitbeelding van de Openbaring van Johannes. Een derde raam wacht rog op een plaatsje in het EZL. Dat raam ontving het ziekenhuis van dankbare patiënten' bij de viering van het 40-jarig bestaan. Alle gebrand schilderde ramen zijn begin deze eeuw gemaakt door de kunstenaar Joan Colette. Tijdens een kerkdienst op 6 december wordt aandacht besteed aan de gebrandschilderde ramen. Die dienst staat In het teken van de afslui- :ing van het eeuwfeest. Op 9 december Is het precies honderd jaar geleden dat het EZL aan de Hooigracht In gebruik werd genomen, foto Hem Omwonenden verbijsterd over nieuw jongerencentrum in Voorschoten voorschoten aaarifta kroft Verbijsterd zijn ze, de bewoners van de hui zen aan de Koninklijke Marinelaan en de Bloklaan in Voorschoten. De tijd dat het jongerencentrum De Lindehoeve aan de Koninklijke Marineweg was gevestigd, ligt nog vers in het geheugen. Een zucht van verlichting werd geslaakt toen het pand in 1987 afbrandde en de gemeente vervolgens besloot op deze plek geen nieuw jongeren centrum te bouwen. De schrik sloeg ze ech ter gisteren om het hart toen zij hoorden dat er op het grasveld voor de sporthal op nieuw een nieuw onderkomen voor jonge ren zal verrijzen. „Nu begint de ellende weer opnieuw", zegt buurtbewoonster P. Toussaint van de Kon. Marinelaan. Ze herinnert zich nog dat er allemaal rommel in de tuinen werden ge gooid. „Ze plasten bovendien in de tuinen en zelfs in brievenbussen. Ook heb ik eens een rotje in mijn brievenbus aangetroffen", herinnert ze zich. „Ik woon hier nu 15 jaar, dus ik weet wat het is". B en W van Voorschoten willen dat het jongerencentrum uit gebouw Onderdak aan de Prins Bemhardlaan verhuist naar de Ko ninklijke Marinelaan. Op het grasveld voor de sporthal moet het nieuwe pand komen. De gemeente hoopt hiermee een eind te maken aan de overlast aan de Prins Ber- nardlaan. „Moeten wij die last dan wel slikken?", vraagt Toussaint zich af. „Ze halen alles maar-hierheen. Ik vind dat verschrikkelijk. We hebben ook al de kermis twee keer in het jaar. Er zijn hier buurthuizen genoeg. Daar doen ze ook al van alles voor de jonge ren. Weet je waarom het jongerencentrum daar weg moet? Omdat daar allemaal rijke mensen wonen." Ze wijst naar de brief van de gemeente waarin buurtbewoners worden uitgenodigd om vanavond naar de commissievergade ring te komen. Daarin wordt de verhuizing besproken. „Reken maar dat we daar heen gaan", kondigt ze aan. „En met ons de hele buurt". Klachten L. van Houten vindt het nog te vroeg om te klagen. „We zullen vanavond eerst eens gaan horen wat de gemeente precies van plan is. Zelf ging ik eens een vollere bou wen. De klachten uit de buurt stroomden al binnen, omdat ze bang waren dat ik duiven ging houden. Als ze eerst eens hadden geïn formeerd, hadden ze kunnen weten dat ik dat helemaal niet van plan was." Voor echte overlast vreest hij niet. „Als er maar een goede leiding is. En daar schortte het vroeger aan. Hierachter zit een restau rant. Als de jongeren een klein beetje te veel op hebben, gooien ze gerust een baksteen door je raam. Dat nieuwe jongerencentrum mag er wel komen, maar dan moeten ze ge woon geen alcohol schenken." Het liefst ziet Van Houten dat het jonge- renonderkomen gewoon aan de Bemhard laan blijft. „Die kinderen worden overal weggejaagd", toont hij zijn medeleven. „En bovendien is het geldverspilling. Nu moe ten ze weer veel geld uitgeven om een nieuw onderkomen te bouwen. Als ze dat meteen na die brand hadden gedaan, dan hadden ze een hoop geld kunnen bespa- Een van de buren van het nieuwe jonge- renonderkomen is het klooster Bijdorp. Economisch adviseur van het klooster, H. Schugard, houdt zich nog op de vlakte. „Formeel weten wij nog van niets", merkt hij op. „We gaan vanavond naar de com missievergadering om wat meer te weten te komen." Hij is ervan overtuigd dat het nieuwe centrum voor overlast zorgt. „Dat is wel zeker. Dat zag je toen met De Linde hoeve", mompelt hij. Ondanks protesten van omwo nenden krijgt Wassenaar langs een deel van de Rijksstraatweg toch een parallelweg met twee richtingsverkeer. Een meerder heid van de gemeenteraad heeft ingestemd met de aanleg van de ruim een halve kilometer lange parallelweg tussen de Ro- zenweg en Rijksstraatweg 380. De belangrijkste reden voor de aanleg is een betere door stroming van het verkeer en het vergroten de veiligheid, doordat de ruim 50.000 auto's, die dage lijks over de Rijksstraatweg rij den zich over twee wegen ver spreidt. Ook zou door de paral lelweg het sluipverkeer over met name de Van Zuylen van Nije- veltstraat afnemen. Het college wil voor de nieu we parallelweg, behalve het aanbrengen van een drietal ver keersdrempels, geen snelheids- remmende maatregelen nemen. Pas als zich problemen voor doen, willen B en W daarover nadenken. Omwonenden vre zen echter voor sluipverkeer en gevaarlijke situaties door de toename van het autoverkeer in hun nu nog vrij rustige straat

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18