IS Computer bestuurt nieuw busstation Leiden NZH kan leren van Eindhovense ervaring K Samenwerking scholen is financieel voordelig Wijk Zuidwest wil van gemeente 'aanplakzuilen' WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 Leiden profiteert van pionierswerk in Eindhoven Leiden kan flink profiteren van het pionierswerk dat in Eindhoven is verricht met het busstation. Daarvan zijn ambtenaren van de Brabantse stad, hun Leidse collega's en functionaris sen van vervoersmaat schappij NZH allen over tuigd. De kans dat het nieuwe Leidse busstation wordt uitgerust met een RIS, een door Philips be dacht elektronisch reizigers informatie systeem, is dan ook groot, zegt de Leidse ambtenaar R. van Nood. LEIDEN/EINDHOVEN WIM KOEVOET Alleen met een RIS kan een bus station drastisch worden ver kleind. In Eindhoven is het aan tal perrons van 36 terugge bracht tot 12. Neckerspoel, hei gebied aan de noordkant van het station, was een uitgestrek te, onoverzichtelijke vlakte Haastige reizigers sprintten van het ene perron naar het andere, op zoek naar de bussen met de juiste bestemming. Het zoeken werd nog eens extra bemoeilijkt doordat de bussen hun 'achter werk' naar het publiek hadden gekeerd. Een treffender sym bool voor klantonvriendelijk heid is niet denkbaar. Al dat ge- hol was dikwijls tevergeefs: de bus was al weg of zou pas over tien minuten vertrekken. De so ciale veiligheid in het gebied bereikte vooral 's avonds het nulpunt. En de uitrit van het busstation was 'black spot' nummer één in Eindhoven. In Leiden, zegt NZH'er J. van Steijn is de situatie niet veel be ter. Met de overzichtelijkheid is het zelfs nog slechter gesteld omdat de perrons over drie plaatsen bij het station zijn ver deeld. Ze zijn van elkaar ge scheiden door zo'n beetje de drukste verkeerswegen in Lei den. Het nieuwe Leidse busstation schuift op naar de rijbanen voor auto's op het Stationsplein. Het gemotoriseerd verkeer gaat er in tunnels onderdoor. De plan nenmakers denken aan een 'waaiervormige' opstelling van de bussen. In Eindhoven is ge kozen voor een enkelzijdige vis graat-opstelling. Wel komen in Leiden net als in Eindhoven alle bussen met de voorkant naar het NS-station te staan. wim koevoet Tot op het laatste heeft de busmaatschappij in Eindhoven zich verzet tegen het busstation-nieuwe stijl. De directie kon zich niet voorstel len dat Neckerspoel, waar in de spits 120 bussen en enkele tienduizenden passagiers bij eenkomen, aan twaalf perrons (een vermindering van 24) ge noeg zou hebben. Ook was de angst groot dat het computer systeem niet zou werken. J. van Steijn, rayonchef ex ploitatie bij de Noord-Zuid- Hollandse maatschappij (NZH) verwacht niet dat de discussie in Leiden net zo hoog zal oplaaien. „Eindhoven moest ermee in het diepe. Wij kunnen Ieren van de ervarin gen in het Brabantse land." Ook de buschauffeurs in Eindhoven moesten aanvan kelijk niets hebben van het vernieuwde Neckerspoel. In die kringen waren volgens ambtenaar L van der Velde, die het project leidde, 'halte ren' en 'stationneren' de heet ste hangijzers. Op het nieuwe busstation is alleen halteren toegestaan, dat wil zeggen dat bussen alleen maar mogen stoppen bij de perrons om rei zigers in- en uit te laten stap pen. In Eindhoven liet menig chauffeur zijn voertuig na aan komst op Neckerspoel een kleine tien minuten onbe heerd achter om even een praatje'te maken met een eve- nees 'stationnerende' collega's of om een boterhammetje weg te werken in de chauffeursac commodatie. De dienstrege ling liet dat eigenlijk niet toe maar de chauffeurs werkten de achterstanden verder op de buslijn weer weg. Van de Velde: „In het nieu we dynamische perrontoewij- zingssysteem kunnen we dit soort dingen natuurlijk hele maal niet hebben. Elke vier kante meter moet optimaal worden gebruikt." Door het vernieuwde bus station moest ook de dienstre geling worden aangepast. Dat heeft niet geleid tot slechtere aansluitingen tussen trein en bus. Overdag rijden de stads bussen in Eindhoven om de tien minuten. „Veranderingen maken dan niet zo veel uit." Van Steijn van de NZH denkt dat in Leiden, waar bus sen minder vaak rijden, wél eens problemen kunnen ont staan. „Maar aan voorspellin gen waag ik me nog liever niet." Veel van de aanvankelijke weerzin tegen het nieuwe bus station met het bijbehorende computergestuurde reizigers informatiesysteem kwam voort uit een Big-Brother-is- watching-you gevoel. Van Steijn denkt dat de NZH- chauffeurs zich daar niet aan storen. „Ze zijn al veel gewend op dit vlak. Door al die came ra's boven de perrons zitten ze bij wijze van spreken al in de computer." Van Steijn vermoedt dat Lei den ook op zo'n twaalf perrons zal uitkomen. Boven de perrons komen 'displays' te hangen, waarop langs elektronische weg het lijnnummer, de bestem ming en de vertrektijd wordt aangegeven. Aan de onderkant van de bus sen komen elektronische identi teitskaarten te zitten. Op enige afstand van het busstation in Eindhoven is gekozen voor 1,5 kilometer zitten detectielus- sen onder het wegdek. De bus die eroverheen rijdt, verschijnt op de computer in de verkeers toren en krijgt direct een perron toegewezen. De buschauffeur én de wachtende passagier krij gen tegelijkertijd te zien wélk perron, evenals de verwachte aankomsttijd. Bij het binnenrijden van het station, wordt de bus nog eens 'gedetecteerd'. Als daar aanlei ding voor is, wordt alsnog een ander perron toegewezen. De Eindhovense gemeente-ambte naar L. van der Velde, project leider van het busstation, bena drukt dat verschillende bussen van dezelfde lijn in negen van de tien gevallen op hetzelfde perron terechtkomen. „We ma ken er geen rad van anvontuur Een kijkje vanuit de verkeerscentrale op het nieuwe busstation in Eindhoven. FOTO REINOUT VAN CULICK van." Als het tijd is voor een chauffeur om te vertrekken, springt het licht in de bestrating voor hem op groen. „Met een RIS hoeven de chauffeurs geen horloge meer om. De meeste passagiers wach ten in Eindhoven niet bij het perron maar op de brede voet- gangersstrook. Vanaf deze plek hebben ze het beste zicht op de displays. De reizigers die wél op de perrons wachten, hoeven niet bang te zijn voor opspat tend regenwater. Door speciale afvoersystemen rond de bus vakken, is piasvorming uitgeslo ten. Van der Velde: „In de spits gaat het er hier nog steeds cha otisch en ongedisciplineerd aan toe. Logisch, er moet namelijk heel veel gebeuren op een be trekkelijk kleine ruimte. Het grote verschil met vroeger is dat het er nu zo ontzettend rustig aan toe gaat. Alles friemelt langs elkaar heen en komt vrij een voudig op de juiste plek terecht. Er is geen agressie, niemand rent. En dat heeft niets te ma ken met de Brabantse gemoe delijkheid." Een boom in de Leliestraat heeft de primeur om Leidens eerste, openbare vogeltoiiet te zijn. Maar bewoner Koos Neuteboom is dat spuugzat. Want zijn auto staat altijd onder die boom geparkeerd. En dat kost hem drie wasstraten per dag. Het relaas van Neuteboom klinkt uiterst ongeloofwaardig fflyf fantastisch: „Er ^9 B staan verschillende bomen in de straat. Maar alle vogels kiezen precies de boom tegenover mijn huis om in te gaan zitten. En mijn auto zit dag en nacht onder de vogelpoep." Is dit een grap?... Niet in het minst. Wie een dezer dagen door de Leliestraat (zijstraat van de Herenstraat) rijdt, loopt of fietst, kan zien dat het klopt. Beelden uit de film The Birds van Alfred Hitchcock dringen zich op. In de hele straat is geen vogel te zien. Bomen, dakgoten, daken, ze zijn vogelloos. Vogeluid Maar die ene boom, precies voor het huis van Neuteboom (toepasselijke naam overigens, dat verzin je ook niet zomaar) zit vol. Zwart van de spreeuwen, die op gezette tijden worden aangevuld met het snerpende gekrijs van groepjes laag over- scherende zeemeeuwen. Hoe is het mogelijk? Neuteboom denkt wel te weten hoe het komt: „Een aantal buren voert die vo gels. Die zetten hele schalen met brood neer. Als je een vo gelliefhebber bent, hang dan wat vetbolletjes op. Maar niet dit." Neuteboom heeft in 1967 een ernstig auto-ongeluk gehad. Als gevolg daarvan is hii slecht ter been en kreeg van de gemeente een invalidenparkeerplaats, keurig voor zijn huis. En du$ precies onder de gewraakte boom: „Drie keer per week moet de hogedrukspuit erop. Dat kost me vijf gulden per keer en het is niet milieuvriendelijk. Op deze manier worden 23 'ruggen', want dat kostte mijn auto twee jaar geleden, naar de knoppen geholpen. Maar zover laat ik het niet komen, 't Is zon de, maar die boom moet weg. De gemeente moet er maar een kleintje voor in de plaats zet ten." Vogelazer De gemeente noch de politie weten echter met deze bijzon dere speling der natuur raad. Een boom kappen vindt men wel erg drastisch. Er werden twee takken gesnoeid, maar daar lieten de vogels zich niet door ontmoedigen en dus schij- ten ze er nog steeds lustig op los, op de Opel Corsa van Neu teboom. En als er iets funest is voor de lak, dan zijn het de zu re, inbijtende vogelklodders. De hele, absurde situatie heeft al tot onverkwikkelijkheden ge leid: „Ik moet je eerlijk beken nen dat ik de buurman al een Kaar klappen voor z'n hoofd eb verkocht. Hij loopt nu wel voor me om, maar hij voert nog steeds de vogels met hele pak ken brood", aldus Neuteboom die verder regelmatig telefoon tjes met gemeente en politie voert die op z'n zachtst gezegd onvriendelijk van toon zijn. Neuteboom is nu desperaat: „Als die boom niet weggaat, hak ik 'm zelf om. Ik zou ook zo'n ouderwets, grijs dekzeil over m'n auto kunnen spannen, maar dat staat niet, dat is geen porem. En mijn invalidenplaats wat verschuiven kan ook niet, want ik mag maar een paar me ter lopen." Vogeletterd De gemeente heeft in deze Koos Neuteboom bij het doelwit v kwestie de wijsheid nu eens niet in pacht. Extern advies moet komen van de Vogelbescher ming, in de persoon van Nico de Haan: „Ik ken dit soort situa ties. Gebeurt wel vaker. Spreeu wen zoeken een vaste slaap plaats. Als een plek ze bevalt, omdat er veel horizontale tak ken in een boom zitten of om dat er veel voedsel in de buurt is, dan blijven ze komen. De doorvoede dieren trekken weer hongerige soortgenoten aan via hun eigen communicatiesys teem. En zo blijft die ene plaats altijd bezet", legt de vogelken ner uit. i de plaatselijke vogelstand: „Op deze manier worden wel 23 ruggen naar de knoppen geholpen." FOTO JAN HOLVAST Het verjagen van de vogels, in de hoop de boom te redden, geeft volgens De Haan proble men: „Elders in het land is het geprobeerd met het afspelen van angstschreeuwen of door lichtkogels af te schieten. Maar dat helpt vaak ook niet. Het ver jagen kost veel energie met als resultaat dat ze alleen maar een boom verder gaan zitten. Meeu wen zijn veel makkelijker te ver drijven. Die moet je gewoon niet meer voeren. Dat hoeft is deze tijd van het jaar sowieso niet. Pas als het flink vriest, heb ben ze wat nodig", aldus De Haan. Vogeluk Het laatste woord is toch aan de gemeente. Aan H. Kuhn, ambte naar van de afdeling Groen: „Wat moet je? Elke boom om hakken waar een vogel in zit? Dan kunnen we in Leiden nog wel even vooruit. Het belang rijkste is dat er niet meer wordt gevoerd en daar hebben we met de wijkmeester contact over ge had. Daarbij zullen we kijken of we de parkeerplaats toch niet iets kunnen opschuiven, of om-' draaien. Maar misschien geven we die meneer ook een paar vuurpijlen. Dat hebben we op de Singel ook een keer gedaan. Dat wil nog wel eens helpen." Maar dat is in deze tijd van het jaar niet nodig. Als Koos Neute boom nog een maandje geduld heeft, zullen de overlast van het gevogelte en hun uitwerpselen vanzelf verdwijnen. Want je kan er donder op zeggen dat de beesten in de nacht van 31 de cember op 1 januari flink zullen schrikken. (LL) Roy Klopper en Lornan Leefrmm Jaarlijks half miljoen gulden extra leiden^frank buurman um tot en met mavo. Tot nu toe stapten de leerlingen van het gymnasium en atheneum na de derde klas over naar de vesti ging Mariënpoelstraat. De verwachting is dat de 'Burggravenlaan' vestiging zal uitgroeien tot een school voor circa 1000 leerlingen. In het Leidse Houtkwartier zullen het Agnes College en de vestiging Marienpoelstraat van het Bona- venturacollege samengevoegd worden tot een school voor gymnasium tot en met mavo. De samenvoeging leidt tot een aanzienlijk rendabeler inzet van mensen en middelen. Deze school zal volgens de huidige prognoses uitgroeien tot een school van circa 1200 leerlin gen. Scholengemeenschap De Leidse krijgt meer mogelijkhe den voor de uitbouw van het voorbereidend beroepsonder wijs: basisvorming en beroeps voorbereidende vakken. De school zal worden gereorgani seerd, en de mogelijkheden van de opleidingen zullen worden uitgebouwd en aangepast aan de moderne techniek. De mavo Johannes XXXIII in Roelofarendsveen gaat door de samenwerking een onderbouw bieden voor leerlingen avo en vwo. Alle leerlingen in Alkema de zullen in de toekomst dicht bij huis voortgezet onderwijs kunnen volgen. Na de derde klas zullen havo- en wvo-leer- lingen overstappen naar het Ag nes/Bonaventuracollege in Lei den. Met deze verruiming van het onderwijsaanbod zal enige tijd gemoeid zijn. De samenwerking tussen de ka tholieke scholen voor voortge zet onderwijs in Leiden en Roelofarendsveen levert jaarlijks een extra subsidie op van een half miljoen gulden. „Dat geld is met name voor de kleine scho len hard nodig om te kunnen overleven", stelt rector Th. A. Pleij van het Leidse Bonaventu racollege. Zijn school gaat sa menwerken met het Leidse Ag- nescollege, scholengemeen schap De Leidse en de mavo Jo hannes XXIII in Roelofarends veen. De bundeling levert finan cieel voordeel op omdat het rijk extra geld wil geven voor scho len die alle onderwijstypen in zich verenigen. De samenwerking is deze week officieel bekrachtigd. De medezeggenschapsraden van de scholen en het ministerie van onderwijs moeten nog hun goedkeuring geven, maar op dat punt verwacht Pleij weinig pro blemen. „De zaak is voor 95 procent rond." De samen wer- lting werd overigens al in mei van dit jaar aangekondigd, maar omdat de richtlijnen ten aan zien van de extra subsidie door het ministerie nog niet waren vastgelegd kon de zaak pas eind november worden beklonken. De scholen krijgen straks een centrale leiding, maar mogen een groot aantal zaken zelfstan dig regelen. Het is verder de be doeling dat de vestiging van het Bonaventuracollege aan de Burggravenlaan zal uitgroeien tot een school met een volledig onderwijsaanbod van gymnasi- huis-aan-huis-bladen in mo gen. Wat reclamefolders betreft werkt dit goed. Maar in de prak tijk krijgen deze huizen per ver gissing ook geen kranten in de bus, omdat de bezorgers soms het onderscheid in stickers niet kennen. Op die manier blijven de bewoners verstoken van ge meentelijke informatie die via een huis-aan-huis-blad wordt verspreid. De Stichting Leefbaar Zuid west adviseert daarom de ge meente om zuilen te plaatsen. Daarmee wil ze ook een bijdra ge leveren aan de gemeentelijk actie om papierverspilling tegen te gaan. Ambtenaar S. Roels kon vanochtend nog geen commen taar leveren op het idee, omdat ze de brief van de Stichting nog niet heeft ontvangen. In de wijk Leiden Zuidwest moeten publiciteitszuilen ko men, waarop de gemeente haar mededelingen kwijt kan. Vol gens de Stichting Leefbaar Zuidwest is dit de beste manier om de burgers van informatie te voorzien, zo schrijft zij aan de gemeente. Aanleiding voor het advies is de actie die de wijk voert om ongevraagd drukwerk tegen te gaan. Daartoe hebben veel be woners in de wijk een sticker op hun brievenbus. Sommigen hebben er een die aangeeft dat er helemaal geen ongevraagde post in de bus mag. Anderen hebben een sticker op de bus die duidelijk moet maken dat er geen reclamefolders, maar wel vrije tijd Milieu-bewust De zorg van de mens voor het milieu staat op maandag 7 de cember centraal tijdens het ge sprek in 'de maaltijd op water en brood'. Mieke Weterings, een interieurontwerpster, geeft voorbeelden van milieubewust bouwen. De maaltijd is gratis en duurt van 18.00 uut tot 19.30 uur. Plaats van samenkomst: Knooppunt voor Jongerenpas toraat en Diakonaat, Oude Rijn 44b. Inlichtingen bij Jan Jetse Bol, 071-120070. Zelfhulp Fort-Leiden houdt op 7 decem ber een informatie-avond over de zelfhulpgroepen voor vrou wen die in januari van start gaan. Vrouwen die hun eigen vaardigheden willen ontwikke- len, kunnen vanaf 19.45 uur te recht in het Vrouwen Gezond heidscentrum Hara aan de Bo- nairestraat 4. Kruiswerk en Aids Het Leidse HlV-café houdt op maandagavond 7 december een thema-avond over aids en Kruiswerk. Een wijkziekenver zorgende leidt het thema in. De bijeenkomst begint om 20.00 Tentoonstelling Kinderen van peuterspeelzaal 'Floddertje' stellen hun kunst werken ten toon aan de Middel stegracht 85. Van 7 tot en met 18 december kunnen opa's, oma's, vaders, moeders, broer tjes en zusjes tussen 9.00 uur en 12.00 uur komen kijken. Op woensdagmiddag om 13.30 uur is er voor de kinderen een voor- leesmiddag. Cursussen In het Leidse Volkshuis gaan weer type-en computercursus sen van start. Een korte cursus MS DOS begint op 7 december en kost 90 gulden. Een basis computercursus begint op 10 december. Kosten: 125 gulden. Meer informatie via telefon- nummer:071- 149180. burgerlijke stand Leiden Overleden J.C. van Hoof. geb. 22 nov. 1915. man L. Stakenburg, geb. 4 maart 1913, man S.E. Hartman, geb. 27 nov. 1912, geh. gew. met A. van den Heuvel G.M. Bakker, geb. 29 nov. 1947. vrouw A. den Duik. geb. 31 mei 1909, man J. van Alpben, geb. 16 jan. 1933, man* J.B. Blankenstein, geb. 14 sept. 1954, man K. Cagli. geb. 12 mei 1931, man *G.J. van den Berg. geb 25 mei 1927, man*J.E M. Pieters. geb. 4 febr. 1928, man J.W.M. Verbonk, geb. 8 dec. 1930, geh, gew met W H. van der Hoeven P. Siere, geb. 4 sept. 1911, geb. gew met E.A. Favier*S. Ramak.geb. 15juni 1924. man*T N. Liauw, geb. 26 jan. 1924. geh. gew. met T. Dumas A. Edmg, geb. 4 |an. 1919, man J. Uyttenboogaart, geb. 26 dec. 1915. geb. gew met W van Gelte- cum L Duneux. geb. 1 mei 1921. echtg. van L. Guijt H. Russchenberg, geb. 24 dec. 1922, man J. de Jong. geb. 6 nov. 1913, geh. gew. met R.B. Weirenbach C.W.A. de Jong. geb. 24 april 1920, man M.S. van Werkhoven, geb. 29aug. 1916, geb. gew met W A. Verboog A C Wiemer. geb. 5 nov. 1928, man W. Sirach, geb. 9 aug. 1904.geb. gew metC. Robbers* A. Heerikhuisen. geb. 21 juni 1900. geh. gew. met I. Boom J.C. Spoelstra. geb. 28 april 1921, geb. gew. metA.de Graaf M.S. Metselaar, geb. 28 sept. 1907. vrouw C.G.S. de Boer. geb 6 juni 1911. geh gew. met W M Flim*J. Sjardiin.geb. 25april 1911. man* A.G Opstal, geb. 28 mei 1921. echtg. van C. Kralt M A. Ko^ak. geb 5 maart 1961, man*C.M. Zoetemelk, geb. 3 jan 1914, vrouw* A. FnU. geb. 14 okt. 1909, geh gew met A.LJ. Nipius J A. Schmits. geb. 13 okt. 1938. man G. Francken. geb. 4 maart 1901. geh gew. met W van Vliet E.M Smits. geb. 23 april 1924, echtg. van G. van Kalke ren* B W M de Korte. geb. 18feb. 1935, man

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17