'Buitenlander verrijkt cultuur' Kerk Samenleving Katholieke uitgeverijen kwaad op Vaticaan Gereformeerde Bond: woord aan synode Priester Seef Konijn eervol ontslagen WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 BUITENLAND KORT Russisch-Orth. Kerk De Russisch-Orthodoxe Kerk wil dat president Boris Jeltsin maatregelen neemt om de invloed van protestanten en rooms-katholieken in te dammen. Volgens een woordvoerder van de Russi sche academie voor be stuurskunde, Joeri Pisjik, wil de Orthodoxe Kerk dat de re gering niet langer onbeperkt visa aan zendelingen van an dere kerken verstrekt. De Russische president zei dat hij waarde hecht aan een goede relatie met de rus- sisch-orthodoxen, maar dat hij andere godsdienstige groeperingen niet wil discri mineren. Het is overigens niet de eerste keer dat de Or thodoxe Kerk zich beklaagt over zendingsactiviteiten van Amerikaanse protestanten en sekten. ,Jim Bakker De televisiepredikant Jim Bakker hoopt dat justitie hem voor de kerstdagen uit de gevangenis ontslaat. Hij Vneent dat hij een veel te ho ge gevangenisstraf heeft ge kregen voor fraude met do naties, meldt de Amerikaan se persdienst 'National and International Religion Re port'. In 1989 werd Bakke» ver oordeeld tot een gevangenis straf van 45 jaar. De recht bank achtte hem schudlig aan verduistering van 158 miljoen dollar, die hij van donateurs had ontvangen, l^ter werd de straf tot acht tien jaar teruggebracht. Vol gens Bakker hebben anderen voor soortgelijke vergrijpen veel lagere straffen gekregen. Ook Bakkers vroegere colle ga's Pat Robertson en Jerry FalweJU vinden de straf te hoog. Het televisiestation van Bakker is inmiddels failliet verklaard. Een groot deel van de schuldeisers heeft zijn geld niet teruggekregen. Karl Barth-prijs De rooms-katholieke theo- loog Hans KUng heeft giste ren in Berlijn de Karl Barth- prijs in ontvangst genomen. De Evangelische Kerk van de JJnie (EKIJ) heeft hem willen eren voor het proefschrift dat hij al 35 jaar geleden heeft geschreven. In 'Rechtvaardi ging' wees Küng op de ver gaande overeenstemming tussen de leer van de protest tantse theoloog Karl Barth en die van het Concilie van Trentel 1545-1563). Küng (64) is directeur van de oecumenisch instituut aan de universiteit van Tü- 1 hingen. Met zijn proefschrift wekte hij voor de eerste keer de ergernis van het Vaticaan. In 1979 verloor hij definitief de rk-leerbevoegdheid. Het is een 'bijzondere zeldzaam heid' dat een katholieke theoloog door een protes- tantse kerk wordt onder scheiden, zei de EKU-prae- ses, bisschop Wolfgang Rog ge van Görlitz. Küng heeft sterk bijgedragen uan de dialoog tussen katho lieke en protestantse theolo gen. Het dichten varl de kloof tussen beide confessies heeft tot dusver slechts magere re sultaten opgeleverd, meende Rogge. In zijn dankwoord zei Küng dat de prijs hem de moed geeft zijn strijd voort te zetten. Vrees voor racisme brengt allochtonen kerken samen „Samenwerking tussen de allochtone kerken is juist op dit moment heel be langrijk. De omstandighe den voor buitenlanders worden hier steeds drei gender en de voorspelde vijf zetels voor Janmaat maken de situatie extra dringend." AMSTERDAM CPD Juist daarom noemt Rudy Pola- nen, dominee bij de Evangeli sche Broedergemeente in Am sterdam, het van belang om te laten zien dat de aanwezigheid van allochtonen tal van positie ve kanten heeft voor de Neder landse samenleving. Polanen heeft een bureau opgericht dat allerlei kleinere kerkgemeen schappen van christelijke al lochtonen verbindt. Via het bu reau willen zij op allerlei terrei nen gaan samenwerken. Het functioneert inmiddels al als een soort meldpunt voor racis- Volgens Polanen hebben de christelijke allochtonen zich te lang geïsoleerd. „We moeten la ten zien dat mensen met een andere huidskleur niet alleen maar in de marge zitten, crimi neel zijn, van de steun leven of hier illegaal zijn. Buitenlanders zijn ook een verrijking voor de ze cultuur." Polanen bevestigt dat buiten landers in sommige gevallen Nederland verlaten, omdat ze zich niet meer veilig voelen. „Wij ondervinden steeds meer vreemdelingenhaat. Voor een Dominee Rudy Polanen: „De Derde Wereld begint hier buiten de deur." aantal mensen is dat de reden om Nederland te verlaten." Polanen is van mening dat het huidige debat over illegalen bijdraagt aan het vijandige kli maat jegens allochtonen. „Ik vind dat de politiek moet stop pen met die discussie, want het maakt alleen maar negatieve krachten los in de samenle ving." Volgens de dominee maakt een deel van de Neder landse bevolking geen onder scheid tussen illegalen en bui tenlanders die hier legaal ver blijven. „Die discussie lost niets op, ze schept alleen maar ver warring." De dominee wil op termijn ook betere contacten met ande re niet-christelijke geloofsge meenschappen van buitenlan ders in ons land, zoals de islam. „De problemen die bijvoor beeld islamieten hier ondervin den, komen natuurlijk sterk overeen met die van ons." Hij doelt op racisme en de proble men met de tweede en derde generatie. Polanen: „De oogst van de christelijke zending ligt hier op de stoep, zei laatst ie mand. Dat klinkt hard, maar het is wel waar: de Derde Wereld begint hier buiten de deur." MONCHEN KNA/ANP De katholieke uitgeverijen en boekhandels in Duitsland, Oos tenrijk en Zwitserland zijn ver ontwaardigd over het besluit van het Vaticaan de Duitse ver taling van de wereldcatechis mus door het niet-katholieke Oldenbourg Verlag in'München te laten uitgeven. Deze uitgeve rij streeft ernaar dat het boek van 680 pagina's komend voor jaar voor een prijs van ongeveer 40 gulden in de boekhandel ligt. De rechten voor de uitgave van de wereldcatechismus zijn in handen van het bureau voor het beheer van het erfgoed van het Vaticaan (APSA). Het verband van rk-uitgeverijen in Duitsland vraagt zich af of er in de Duitstalige landen geen enkele katholieke uitgeverij te vinden was die dit hoofdwerk van de katholieke geloofsleer van de wereldkerk op zich zou kunnen nemen. „Waarom heeft het Va ticaan geen vertrouwen in ka tholieke uitgeverijen?", vraagt het verband zich af. De uitgeve rijen herinneren eraan dat ze geen boeken vol kritiek op de kerk uitgeven, hoewel ze weten dat zulke boeken vaak kassuc cessen zijn. Het Vaticaan 'be loont' deze trouw aan de kerk door de uitgave van de cate chismus aan een niet-katholie ke uitgeverij te gunnen. De Franstalige editie van de catechismus, aie twee weken geleden werd gepresenteerd, is in Wallonië, Frankrijk en het Franstalige deel van Zwitser land een groot succes, aldus hulpbisschop Christoph von Schönbom van Wenen, secreta ris van de redactiecommissie van de catechismus, In de eer ste week zijn ongeveer 200.000 De Hervormde synode heeft volgens ir. J. van der Graaf het krachtig 'neen' van de Gerefor meerde Bond tegen de ont werp-kerkorde van de Samen op Weg-kerk opgepakt. Op 22 en 23 januari is het hoofdbe stuur van de bond uitgenodigd voor een extra synodezitting. Hoe het daarna verder moet? „Daar zeg ik niets over", aldus de algemeen secretaris van de bond. „Het woord is nu aan de synode." Op cruciale momenten heb ben de bonders als minderheid vaak het loodje gelegd in de sy node die bij meerderheid be sluiten neemt. Als uitzondering daarop noemt Van der Graaf de discussie over homoseksualiteit, toen de synode het gevoel keeg: nu gaat het spannen. Toen is de synode op haar besluit terugge komen. Nu wordt er gewerkt aan een nieuwe kerk, weer zo'n cruciaal moment. Een belangrijk deel van de Hervormde Kerk heeft via de ambtsdragersvergadering in Putten duidelijk gemaakt: 'wii kunnen niet mee. Dit is on ze kerk niet meer'. „Wij hebben geen program gemaakt", aldus Van der Graaf. De vraag is wat de synode, die de voorwaarden voor een ge sprek heeft geschapen, inhou delijk zal doen. „De Gerefor meerde Bond kan zelf niets doen. Dat moeten de ambtelijke vergaderingen, in de eerste plaats de synode, doen." Van de Gereformeerde Bond kan echter niet worden ge vraagd op de extra-synodever gadering iets anders te zeggen dan er op de ambtsdragersver gadering is gezegd. Dezelfde dingen zullen er in Doom klin ken die ook in Putten hebben geklonken. exemplaren van het boek ver kocht. De Franse uitgever denkt dat het succes mede te danken is aan het feit dat de catechis mus niet alleen in de boekhan del, maar ook in warenhuizen en kiosken verkrijgbaar is. De Nederlandse bisschoppen hebben nog geen contact met een uitgeverij over de uitgave van de catechismus opgeno men. Zij onderzoeken met de Vlaamse bisschoppen de moge lijkheid van een gezamenlijke uitgave van de Nederlandse ver taling. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ermelo: J. Boer te Benthuizep; te Berlikum: A. Wiebenga te Geesteren; te Kampen: M. vanCampente Woerden. Aangenomen: het beroep door de Gen. Sy- uitengewone werkzaam- :n (stafmedewerker bi Ie Generale diakonale HAARLEM «ANP HJ.A. Bomers van Haarlem heeft drs. Seef Ko nijn per december eervol ontslagen als stafmedewer ker van het pastoraal cen trum van het bisdom en pas tor in de parochie Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten in Haarlem-Noord. Dat heeft directeur K. Schuurmans van centrum desge- Bomers stuurde Konijn in september met verlof, nadat was gebleken dat deze een reeks van jaren en gelijktijdig een relatie met diverse vrou wen heeft gehad. Konijn heeft zelf erkend dat hij in zijn pastorale contacten grenzen heeft overschreden die hij niet had mogen over schrijden. Hij is 26 jaar aan het pastoraal centrum ver bonden geweest, Konijn, die vele boeken op zijn naam heeft staan, blijft priester van het bisdom Haarlem. Schuurmans sluit niet uit dat de priester op ter mijn een nieuwe functie in heL bisdom zal kunnen aan vaarden. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ 'Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj)\ HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). .telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes)-. Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (inel. BTW) per kwartaal80,10 per kwartaal (post)113,85 perjaar310.85 per maand27,80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-15014 7 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA WOENSDAG 2 DECEMBER Leiden Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Oegstgeest DONDERDAG 3 DECEMBER Leiden Sinterklaasbingo, org. Ned. Ver. voor Huisvrouwen, in het gebouw aan de Ceaciliastraat, aanvang 14.00 uur. Noordwijk St. Nicolaasfeest van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, Buurthuis, Hoofd straat 11, aanvang 14.00 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olveen fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv n fysiotherapeut in de VIietzaal, VRIJDAG 4 DECEMBER Leiden Ruilbeurs door Ruilvereniging Ko- ningskerk in buurthuis Het Spoortje, Bernhardkade40, van 19.00 tot 22.00 uur. Klaverjassen in Dienstencentrum De Linde, Herenstraat 64, aanvang Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. d 2, aanvang 20.15 Noordwijk Verkoop van boeken uit de CJV-biblio- theek in De Rank, van 19.00 tot 20.00 uur. St. Nicolaasbingo van HSV De Sport visser, clubgebouw aan de Bosweg, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 5 DECEMBER Lisse Countrydansavond met live muziek, org. North-Hill Country Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11aanvang 21.00 uur. HET WEER ROB GROENLAND Onstuimigheid troef Bij de term wisselvallig in een weerbericht wordt nog wel eens ge dacht dat de meteoroloog zich ach ter deze term verschuilt, omdat het bedoelde weertype te ingewikkeld is om over in detail te treden. Ge deeltelijk klopt deze gedachtegang die overigens prima van toepassing is op het huidige weerbeeld. De straalstroom draait op volle toe ren en is op het ogenblik redelijk zonaal (netjes van west naar oost). Storingen en kleine depressies die boven de Atlantische Oceaan wor den geboren, kunnen hierdoor met hoge snelheid naar West-Europa bewegen. In 24 uur tijd kunnen on schuldig uitziende wolkenplukken zo'n 1000 kilometer ten westen van Ierland tot een stormdepressie uitgroeien. Aangezien er zich weinig waarne mingsposten op de oceaan bevin den is het in perioden met een sterke westelijke hoogtestroming extra lastig om een goede verwach ting voor een land als Nederland op te stellen. Gisteravond schoof een groot pak ket depressiebewolking het zuid westen van Engeland binnen. Hierin verschool zich een sterk uit diepend lagedrukgebied dat van daag een koers over het noorden van de Noordzee volgt. Samen met dit stormcentrum zwiept een actief frontensysteem over ons land. De zuidwester kan deze middagen vanavond tot een 7-9 bft aanwak keren met tijdelijk volle storm op Vanavond mogen we de koufront passage verwachten met tijdelijk een verhoging van de neerslagin tensiteit en daarna het prompt bre ken van het wolkendek. De wind ruimt naar west en blijft langs ons kustgebied nog enige tijd met 6-8 bft doorwaaien. Morgenoverdag zwiept er vanuit Ierland met grote snelheid een zogeheten buientrog over ons gebied. De wester kan dan opnieuw flink uit de band springen. Opnieuw spannend zijn de ontwik kelingen voor vrijdag. Decompu- terkaarten schetsen de komst van een kleine maar uiterst gemene de pressie, die ten zuidwesten van Ier land in de stroming wordt getrok ken en daarna een koers naar het Engelse kanaal volgt. Vrijdagover- dag moet het lagedrukcentrum al uitdiepend ergens via oi-ze kust het land opkomen. Geheel afhankelijk van de exacte koers kan het gaan stormen of hebben we nauwelijks een zuchtje wind. Een andere optie is een passage door het zuiden het geen ook niet veel wind op levert. Wat het wel levert is regen van be tekenis. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Zuid-Noorwegen en Zuid- Wisselvallig met vandaag veel regen en aan de kust stormachtig weer. Morgen enkele buien, in het bin nenland met sneeuw. Maxima vandaag van 8 graden aan de kust tot 4 |raden in het binnenland. ger. Denemarken: Vandaag storm en veel re gen. Morgen opklaringen Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en perioden met regen, mor gen in Schotland kans op natte sneeuw. Vandaag in Engeland enige tijd storm. Maxima op vandaag van 7 graden in het noorden tot 12 graden in, het zuiden, morgen duide lijk kouder. België en Luxemburg: Vandaag regen en aan de kust enige tijd storm. Morgen af en toe zon ook af en toe een bui. Maxima rond 10 graden, morgen iets lager. Duitsland: Vandaag vooral in de noordelijke helft veel regen en stormachtig weer. Morgen Canarische Eilanden: Wolkenvelden, ook zonnige perioden e Maxima 22 tot 25 graden. DO VR ZA ZO o% 30 20 30 20 Neerslagkans 80 80 70 60 Minimumtemp. 7 5 3 2 Middagtemp. 9 8 7 7 Wind zw6 z5 W4 z5 Wolkenvelden en droog. Maxima 18 tot 22 g DONDERDAG 3 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.28 zon onder 16.30 Maan op 13.08 maanonder01.05 Waterstanden Katwijk Hoogwater 9.07 en 22.09 Laagwater 4.41 en 16.55 kust: meer bewolking en morgen in het noorden een kleine kans op een bui. Maxima rond 22 graden. Frankrijk: Vandaag aan de westkust enige tijd storm, overigens veel bewolking en re gen, met uitzondering van de uiterste zuidoosthoek. Morgen half tot zwaar be wolkt en vrijwel overal enkele buien. Maxima vandaag van 10 graden in het noorden tot 17 graden aan de Rivièra, morgen enkele graden lager. Corsica en Sardinië: Af en toe bewolkt en vooral morgen kans opeen bui. Maxima rond 17 graden. Spanje: Vandaag in het noorden bewolkt en mo gelijk wat regen. Aan de Costa Blanca en Costa del Sol nog zonnige perioden. Morgen op veel plaatsen aan de bewolk te kant en ten noorden van Madrid kans op regen. Maxima van 17 graden bij Barcelona tot 21 in de omgeving van Benidorm en Malaga. Portugal: In de Algarve af en toe zon, elders be wolkt en ten noorden van Lissabon af en toe regen. Maxima 15 tot 17 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Toenemende bewolking, vandaag ten noorden van de Alpen regen, morgen ook elders. Sneeuwgrens dalend tot on geveer 1200 meter. In het bergland veel wind. Maxima in de dalen op vandaag van 8 graden in het noorden tot 12 gra den in het zuiden. Morgen overal enkele graden lager. Hongarije: Vandaag droog met maxima van circa 4 graden. Morgen kans op regen en iets hogere temperaturen. Tsjechoslowakije en Polen: Bewolkt en vandaag later op de dag of anders morgen van het westen uit regen. Maxima vandaag tussen 3 en 7 graden, morgen enkele graden hoger. Italië: Vandaag in de Povlakte oplossende mist, elders zonnige perioden. Morgen ten noorden van Rome regen, de meeste regen ten noorden van Florence, Maxi ma van 10 graden bij Milaan tot 20 gra den bij Palermo, morgen in het noorden enkele graden lager. Weerrapporten 2 dec 7 u Eindhoven half be BOLLEBOOM BOES \/!SF ÓEHeXATieS KÖFFIED4MES, PE ÜDNÖENS NMN DE HEA^V- MEJAL - PGDOGPOK- BAND, AL MTi MATEM VAN HET

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16