Leiden Regio Leiden mag meepraten over Schipholherrie 'Stuit opmars koffieshops' Onrust over ontslagen bij Forestier Alwin Bodo: klem tussen Brunswijk en Bouterse Milanenhorst klaagt ook over verwarming 'Als elke seconde telt' Over de zandweg naar het spoor WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 15 DIJK EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER Leiden mag voor het eerst meepraten over de uitbrei dingsplannen van Schiphol en de gevolgen daarvan voor de Leidse regio. De Tweede Kamer zal de Stichting Luchtvaartoverlast Leiden en omgeving uitnodigen voor een hoorzitting, komend voorjaar. Dit heeft de Kamer commissie voor Verkeer en Waterstaat gisteren achter gesloten deuren besloten, naar aanleiding van een brief van de stichting en enkele actiegroepen uit de buurt van Schiphol. leiden/schiphol paul van der koou In een eerste reactie toont voor zitter H.J. Roodenburg van de stichting zich 'zeer blij'. Volgens hem weet politiek Den Haag nauwelijks af van de problemen in de Leidse regio. „De regio Leiden en de provincie Zuid- Holland staan formeel overal buiten", legt hij uit. „En de poli tiek weet dus niet beter of de problemen spelen alleen in de de regio's Haarlemmermeer, Amsterdam en de rest van Noord-Holland." Vandaar dat zijn stichting het Binnenhof benaderde, nadat ze de eerste twee jaar van haar be staan vooral de lokale en pro vinciale politiek had bestookt. „Tot oplossingen heeft dat ech ter niet geleid. Hooguit is het idee doorgedrongen dat er een probleem is." Volgens de stichting kan ook een groeiend Schiphol de pro blemen verminderen. Banen moeten dan wel vernieuwd of verlegd worden, terwijl aan vliegroutes en -procedures om gegooid dienen te worden. Volgens PvdA-Kamerlid A. de Jong kunnen de suggesties pas goed op waarde worden geschat als Schiphol wat meer plannen op tafel heeft gelegd. Vandaar dat de hoorzitting pas in het voorjaar wordt gehouden: „We kunnen dan beter overzien hoe de overlast kan worden terugge bracht, bij voorbeeld door te kij ken hoe de aanvliegroutes lo pen, wanneer piloten hun rem- motor aanzetten en waar ze rondjes gaan draaien." Het Leidse Kamerlid heeft zich al vaker afgevraagd waar om 'zijn' regio nooit meepraat. Zo merkte hij in het overleg met minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) op dat het sinds de vliegramp in de Bijlmermeer een stuk drukker was geworden boven 'zijn' Merenwijk. Bij de behandeling van de Luchtvaartwet wil hij dan ook vragen of ook de Leidse regio en de provincie Zuid-Holland kun nen aanschuiven bij een com missie die klachten noteert over geluids- en milieu-overlast, de luchthaven daarop aanspreekt en jaarlijks verslag uitbrengt aan de minister van Verkeer en Waterstaat. „Over het vliegveld bij Maastricht praten zelfs Bel gen mee. Dus dan hoeft die provinciegrens hier helemaal geen probleem te zijn", zegt De Jong. Vrouw tegen de vlakte gereden leiden Een 18-jarige vrouw uit Leiden is gisteren aan haar rug gewond geraakt na een ongeval op de Hoge Rijndijk. Daar reed een onbekend gebleven bromfietser tegen haar op. Beiden vie len op de grond maar de bromfietster krabbelde op en reed door. De vrouw moest naar het AZL worden vervoerd. De politie is op zoek naar de dader. Gewelddadige zakkenrollers leiden Een 42-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan van mishandeling. De man werd afgelopen zondagmorgen in de Mandenmakerssteeg in elkaar geslagen. Hij liep rond half drie door de steeg. Twee mannen vielen hem plotseling aan, drukten hem tegen de grond en rolden zijn portemonnee. Daarna rende het tweetal weg. De buit bedroeg tien gulden. De politie wil de koffieshops in Leiden strenger aanpakken. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN De Leidse politie wil dat het instituut alarmnummer 06-11 uitzoekt waarom de melding van de roofoverval op de bloemenboetiekaan aan de Churchilllaan zo laat is doorgegeven. „Elke seconde telt in zo'n geval", aldus woordvoerder D. Graveland van de politie, „en wij krijgen pas na zo'n 20 minuten te horen dat onze aanwezigheid dringend gewenst was.." Het eerste telefoontje, afkomstig uit kap perszaak Van Paridon, kwam vermoedelijk om 16.05 binnen bij 06- 11. Na een kwartier was de politie er nog niet. Onbekende(n) heb ben 06-11 om kwart over vier weer gebeld. Dit keer werd er wel snel gehandeld. De politie was er enkele minuten later. leiden emiel fangmann Ook bewoners van 29 maisonet tes in de zuidvleugel van de Milanenhorst klagen over de pas aangelegde stadsverwar ming. Volgens bewoner W. de Water duurt het in de woningen met het nieuwe systeem uren voor de radiator op tempera tuur is. Het advies van woning bouwverenigingen om de radia tor 24 uur per etmaal aan te la ten staan vindt hij vreemd. „Dat is al onmogelijk, omdat de radi ator automatisch om twaalf uur 's nachts wordt afgesloten en pas om zes uur weer aan gaat." Namens de bewoners heeft de Socialistiese Partij in een brief aan de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) om maatregelen SP-fractieleider Vergeer schrijft in de brief dat monteurs van een installatiebureau heb ben verklaard dat het systeem niet deugt. Bij de WBL zijn der gelijk klachten echter onbe kend. „Met de stadsverwarming is niets mis", reageert WBL- woordvoerster L. Gon^alves op de klachten. „Het is alleen een ander systeem, waarbij de be woners zelf iets minder kunnen regelen." Volgens Gongalves komt dit doordat het centrale ketelhuis voor de stadsverwar ming weersgevoelig is. „Dat heeft iets van een thermostaat." Volgens Gongalves duurt het echter geen uren, maar 'een uur' voor de radiator op tempe ratuur is. „Dat is iets langer dan bij het oude systeem. Zij geeft opnieuw het advies om de radi ator aan te laten staan, omdat er dan geen opwarmtijd nodig is. De bewoners van de Milanen horst krijgen van de WBL nog een brief, waarin de werking van de stadsverwarming wordt uitgelegd. Eerder deden zich problemen voor met de stads verwarming in de Kiekendief- en de Havikshorst. Het aantal koffieshops in Leiden moet terug van 26 naar 15. Alleen door niet meer toe te staan dat vertrekkende exploitanten wor den opgevolgd kan de explosieve groei in 1989 telde Leiden nog 16 koffieshops van de zogenaamde 'verlofzaken' een halt wor den toegeroepen. Deze aanbevelingen zijn te vinden in het 'memorandum koffieshops' van de Leidse gemeentepolitie. Die schreef het stuk na het verzoek van burgemeester en wethouders om het beleid voor koffieshops 'aan te scherpen'. De opstellers van het stuk be klemtonen dat het niet de bedoeling is een heksenjacht op koffieshops te openen. De hardere aanpak van koffieshops mag er in geen geval toe leiden dat de handel in soft drugs op straat en in woningen toeneemt. Het consultatiebureau voor alcohol en drugs (CAD) en Horeca Nederland klagen geregeld bij de Leidse politie over koffie shops. Dat doen ook omwonenden en pas santen. Overigens zijn volgens de politie deze klachten zeker niet talrijker dan die over 'gewone' café's. De koffieshops in Leiden vervullen in middels een regiofunctie. Dat komt omdat in de stad een groot aantal scholen voor voortgezet onderwijs en middelbare be roepsopleidingen is gevestigd. En de be langrijkste doelgroep voor koffieshops wordt gevormd door jongeren. De politie stelt dat in alle 26 koffieshops in Leiden soft drugs worden verhandeld. Het is er een komen en gaan van bezoekers, die dikwijls alleen mar voor de drugs ko men. Parkeer- en geluidsoverlast zijn het gevolg. Andere winkeliers zien hun klandi zie slinken en de buurtbewoners voelen zich onveilig. Koffieshops aanpakken omdat ze soft drugs verkopen, wordt ten zeerste ontra den. De handel is jarenlang gedoogd, zeker als het om de verkoop van keline partijen gaat. Verder weegt een boete of vrijheids straf vaak niet op tegen de winsten van de handelaar en is de angst groot dat een kei harde aanpak de handel in soft drugs in de illegaliteit dringt. De kans is dan groot dat de handel in hard en soft drugs zich ver mengt. Een aanpassing van de sluitingstijden heeft volgens de politie hetzelfde effect. De gemeente doet er volgens de politie het beste aan om het huidige aantal (26) koffie shops te bevriezen. Vertrekkende exploitan ten mogen niet worden opgevolgd, net zo lang tot er 16 koffieshops over zijn. Om dat mogelijk te maken, moeten voorwaarden worden verbonden aan de vestiging van koffieshops. Die voorwaarden hebben be trekking op overlast in de buurt, de openba re orde, het criminele verleden van de ex ploitant en de verkoop van drugs aan per sonen jonger dan 16 jaar. Het sluiten van een koffieshop wegens overlast in de buurt, heeft volgens de op stellers Vein het rapport alleen maar zin als dit voor langere tijd, bij voorbeeld een jaar, gebeurt Alleen dan kan 'de loop' van ge bruikers en handelaren naar een bepaald pand worden stopgezet. leiden Een vrachtwagen ver voert het zand voor de spoor wegverdubbeling bij De Vink. Daar moeten nog twee laagge legen sporen omhoog worden gebracht Het zand voor de operatie wordt per schip vanaf de Rijn aangevoerd. De trein loopt sinds deze zomer al over twee hooggelegen sporen. Het lage spoor wordt ontmanteld. Over twee jaar moet het baan vak Leiden-Den Haag vierspo- rigzijn. FOTO HENK BOUWMAN Zoon van vermoorde obiaman moet terug naar Suriname leiden .gert visser leiden roy klopper wim wegman Er is onrust ontstaan over een ontslagkwestie bij restaurant Le Forestier op de hoek Rem- brandtstraat/Noordeinde. De afgelopen maanden zijn onge veer1 tien medewerkers vervan gen, van wie er twee zijn ontsla gen. Dat is onder meer gebeurd vanwege de slechte financiële situatie van het restaurant Eén van de op straat gezette perso neelsleden heeft inmiddels een rechtszaak aangespannen tegen eigenaar L Kamphues. Directeur K. van Grunsven van het arbeidsbureau bevestigt - dat het restaurant niet erg ge weldig draait. Ze maakt dit op uit de cijfers die Kamphues aan haar voorlegde toen hij een ont slagvergunning aanvroeg. „Die spraken boekdelen. Er moest wat gebeuren", aldus Van Grunsven. Ze gaf dan ook inder daad de vergunning af. Kamphues stelt overigens dat alleen voor de kok een ont slagaanvraag bij het arbeidsbu reau is ingediend. Daarbij speelden volgens hem niet lou ter financiële motieven een rol. „Ik wil met Le Forestier een an dere richting uit. Minder luxu eus, meer eetcafé-achtig. De toenmalige kok, ondanks al zijn kwaliteiten, bleek niet in dat concept te passen. Ik heb het verscheidene keren geprobeerd, maar het lukte eenvoudig niet." De andere medewerkers zijn niet ontslagen, stelt Kamphues, maar verzocht naar een andere baan uit te kijken. „De meesten hebben dat gedaan." Eén werk neemster, C. Samuels, wilde in dienst blijven, maar is door Kamphues op straat gezet. Zij heeft inmiddels een civiele pro cedure aangespannen tegen haar voormalige baas. De zaak komt voor op 16 december. „Voor mij is nooit ontslagver gunning aangevraagd", stelt ze. Volgens Samuels heeft Kamp hues een schikkingsvoorstel ge daan van 250 gulden, maar dat heeft ze niet geaccepteerd. Kamphues op zijn beurt vindt dat hij voor de werkneemster geen ontslagvergunning hoefde aan te vragen. Hij zegt dat ze een oproepkracht is, die slechts een aantal dagen per maand in het restaurant werkte. Samuels ontkent echter dat ze een losse kracht was. „Ik had een vast dienstverband als part-timer." vervolg voorpagina „Hoe moet ik overleven in Suri name zonder een opleiding, werk, een huis of inkomen?" Aangeslagen doet Alwin Bodo (19) de middag voordat hij zich moet melden bij de vreemdelin genpolitie zijn verhaal. Hij vreest de gedwongen terugkeer naar Suriname. „In Paramaribo moet je een vriend van Bouterse zijn, in het binnenland moet je met Brunswijk en zijn mannen kunnen opscnieten." Alwin durft niet op de vriend schap van een van beide partij en te rekenen. De moord op zijn vader en de marteling van zijn broer doen hem voor zijn leven vrezen. En los daarvan, Alwin heeft geen familie meer in Suri name. Zijn moeder en vier broers (een van hen heeft in middels de status van vluchte ling gekregen) verblijven in Ne derland, zijn oudste broer en drie zussen wonen in Frans Guyana. Alwin vluchtte in juli 1990 naar Nederland, woonde sinds dien in een Leids huis van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland en studeerde aan het Boerhaave College. Waar hij sinds vandaag verblijft is ondui delijk. Een definitieve beslissing van de Raad van State over zijn verblijfsvergunning kan nog maanden op zich laten wach ten. Een kort geding waarin hij eiste om de beslissing in Neder land te mogen afwachten, heeft hij verloren. Het hoger beroep tegen die uitspraak, mag hij hier ook niet afwachten, een overi gens gebruikelii ken in dit soort I De enige mogelijkheid om niet naar Suriname te worden teruggestuurd, is onder te dui ken. „Een beetje illegaal in Ne derland blijven", zoals hij het zelf noemt. Natuurlijk had hij naar Suriname kunnen gaan om terug te keren wanneer hij door de Raad van State alsnog in het gelijk wordt gesteld. Al- win zelf Detwijfelt of hij dit avontuur zou overleven. Moord De moord op zijn vader door le den van het junglecommando in december 1989 vormde de directe aanleiding voor de vlucht van Alwin en zijn familie. Pa Bodo was obiaman van de Paramaccaanse bosnegerstam. Hij vertrok in '86 met zijn gezin naar de binnenlanden van Suri name om met het jungle-com mando te onderhandelen over de vrijlating van militairen van legerleider Bouterse. Bodo was een van de belang rijkste obiamannen in Surina me. Zijn krachten werden alge meen erkend. De obiaman is naast geneesheer ook geestelijk raadsman en treedt op als inter mediair met de goden. Pa Bodo besloot het jungle-commando te steunen en werd een van de belangrijkste raadgevers van Brunswijk. Zijn steun betekende dat de rebellenleider kon reke nen op steun van de bosnegers in de strijd tegen Bouterse. Bodo maakte voor Brunswijk ook diverse talismans die hem tegen onheil moesten bescher men. Zo vervaardigde hij de boeien die Brunswijk om zijn armen droeg en die hem be scherming moesten bieden. Al- win hielp zijn vader bij diens functie als obiaman. „Hij was zijn vertrouwensman. Maar hij bereidde ook de maaltijden voor Brunswijk en de leden van het jungle-commando", aldus zijn advocaat mr. A. van Arkel- Rijbroek. De vredesonderhan delingen tussen Brunswijk en Bouterse vonden echter geen genade in de ogen van obiaman Bodo. Toen hij zich met vier an dere mannen meldde op het hoofdkwartier van Brunswijk in Langetabbetje om de teruggave van net eiland aan de oorspron kelijke bewoners te eisen, werd hij doodgeschoten. Alwins broer Ruben werd opgepakt en ge marteld maar wist later te ont snappen. Alwin zelf vluchtte de bossen in en week via Frans Guyana uit naar Nederland. Afrekening „Als die vlucht niet was gelukt, zou hij zeker zijn gearresteerd. Gezien zijn positie ten opzichte van zijn vader, waren Brunswijk en het junglecommando ervan overtuigd dat de gave van Pa Bodo op hem zou zijn overge gaan en zich tegen het jungle commando zou keren. Tegen Ruben hebben de leden van bet commando gezegd dat ze met Alwin nog wel zouden afreke nen", zo betoogde Alwins advo caat eind oktober voor de recht bank: ,Als zoon van Pa Bodo loopt hij een groot risico. Ook het feit dat hij broer is van Ru ben Bodo, die van contra-activi teiten werd verdacht door Bou terse toen hij nog deel uitmaak te van het leger, maakt zijn po sitie er niet beter op." De rechter oordeelde anders. Mr. van Arkel: „Mensen uil Sn riname krijgen ontzettend moeilijk een vluchtelingensta tus. Officieel heet de situatie in Suriname stabiel te zijn. Maar in de Surinaamse samenleving heersen nog veel wraakgevoe lens tussen Surinamers die voor Bouterse of Brunswijk hebben gekozen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15