Verlost van dwarslaesie Diabeet en suiker: het blijft oppassen 'Zon kan hartziekten verminderen' Mammoet nieuw leven ingeblazen Stoma vaak te vermijden Wetenschap WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 11 Chip biedt uitkomst Weer kunnen lopen, al is het maar met krukken. Voor een beperkt aantal mensen dat hun benen niet meer kan bewegen door een dwarslaesie, gaat die droom mogelijk in vervulling. Eind volgend jaar wordt in het ziekenhuis Medisch Spectrum in Enschede bij de eerste Nederland se dwarslaesie-patiënt een elektrostimulator geplaatst die hem in staat stelt zijn benen weer te gebruiken. enschede jan haverkateVoorlopig wordt begonnen met het aansturen van acht spieren, maar de chip is al zover ontwikkeld, dat we vele tiental len spieren kunnen prikkelen". De beperkingen zitten in het computerprogramma dat de chip aanstuurt. Hermens: „Het is op zichzelf niet moeilijk de spier te stimuleren, maar als er bijvoorbeeld een obstakel op de weg ligt, moet de beweging wel stoppen, anders gaat de appara tuur met de patiënt op de loop. Dat moet door het computer programma worden opgevan gen en dat is niet zo gemakke lijk". Alle taken binnen het project zijn verdeeld over de deelne mende landen. Het computer programma wordt ontwikkeld in Italië. Frankrijk neemt de fa bricage van de chip met bedra ding en zender voor zijn reke ning. Duitse onderzoekers heb ben een endoscopie-apparaat ontwikkeld waarmee de chip in het been kan worden inge bracht. Patiënten die een elektrosti mulator krijgen moeten daar mee weer leren lopen. „De spie ren moeten daartoe eerst in conditie worden gebracht, om dat ze lange tijd niet zijn ge bruikt. Daarvoor hebben wij een oefenapparaat ontwikkeld", aldus Hermens. „We beginnen met patiënten die een lage dwarslaesie hebben. Ook als je een elektrostimulator ingeplant hebt gekregen, zul je met kruk ken moeten blijven lopen van wege de balans. De patiënt Ook in vier andere Europese landen worden mensen uit de gevangenschap van hun rolstoel verlost. „Natuurlijk zal dat een andere manier van lopen zijn dan bij gezonde mensen. Wat houteriger en minder vloeiend. Maar we hebben de afgelopen jaren geweldige vooruitgang ge boekt en het einde is nog niet in zicht", zegt dr. H. Hermens (39) van het instituut Roessingh Re search and Development (RRD) in Enschede. RRD, een zelfstandige afde ling van het revalidatiecentrum Het Roessingh, verricht al jaren lang, samen met de Universiteit Twente, onderzoek naar elek- trostimulatie bij dwarslaesie- patiënten. In 1988 is het insti tuut aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen in een groot Europees onderzoekspro ject dat mede door de EG wordt betaald en al 80 miljoen gulden heeft gekost. „In totaal zijn er zo'n 100 onderzoekers bij be trokken", aldus Hermens. „Spe cialisten afkomstig uit de indus trie, de revalidatiezorg en de neurochirurgie". Dwarslaesie-patiënten kun nen niet meer lopen, omdat de zenuwbanen in hun ruggemerg zijn doorgesneden, maar hun hele bewegingsapparaat is on der de breuklijn veelal nog in tact. Er is nu een computertje ontwikkeld ter grootte van een walkman waarmee spieren wor den geactiveerd via stroom- stootjes. n westerlaken Mogen suikerpatiënten nu wel of geen suiker? Volgens diverse kranteberichten deze maand mag het. Maar met mate waar schuwen de twee diabetes-dië tisten Myriam van Zandvoort en Cécile Indemans van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Voor een kop koffie met suiker moeten ze wel iets anders laten staan. Tot dusver kregen de 400.000 patiënten met diabetes mellitus, zoals suikerziekte voortaan offi cieel heet, wat meer vet dan normaal. Daaruit putten ze energie. Maar vet, vooral verza digd vet, verdwijnt voor een be langrijk deel uit hun voeding en suiker wordt de nieuwe energie bron. Want vet, weet men in middels, is slecht voor een dia beet. Het tast hart- en bloedva ten aan. Voor bijna 70 procent van de diabeten is dat nu de doodsoorzaak. Vroeger dacht men dat pure suiker sneller in het bloed zou worden opgenomen dan kool hydraten uit andere voeding. Maar die gedachte is achter haald. De Diabetesvereniging adviseert nu dat suiker mag als daarvoor iets anders blijft staan. Cécile Indemans benadrukt dat de diabeet altijd op dieet blijft. Als dat niet gebeurt, vliegt de suikerspiegel in het bloed pijl snel omhoog. Daarom, legt Myriam van Zand voort uit, is het van belang dat er afspraken worden gemaakt die in het hele land worden na geleefd. De Nederlandse Vere niging voor Diëtisten is al druk bezig om mensen bij te scholen die met diabeten te maken heb ben. De Diabetesvereniging licht de patiënt in. De eerste stappen zijn al ge zet. Er zijn nieuwe folders sa mengesteld, die antwoord ge ven op veel vragen. Myriam van Zandvoort: „Bijvoorbeeld wat ze op een feestje moeten doen en hoeveel ze moeten spuiten bij ziekte. Al eet je dan niet of min der. je hebt toch insuline nodig" Een diabeet die overgewicht heeft moet afvallen. „Dat is erg belangrijk", zegt Cécile Inde mans, „want dan benut het li chaam de insuline beter. Bo vendien hoopt insuline zich op in vetweefsel. Daarom is verma geren gewoon een must. Lukt het niet op deze manier de bloedsuikerspiegel omlaag te krijgen, dan komen een dieet of medicijnen om de hoek kijken." De diabeet mag suiker. Dat geeft een hele omwenteling. Het keurmerk waarmee suikervrije produkten worden aangepre zen, verdwijnt. Want suiker is geen vergif voor de diabeet, zoals jarenlang is beweerd. „Echte diabeetprodukten hoe- telt Indemans. „Ze zullen uit de schappen van de winkel ver dwijnen. Ook al omdat de Dia betesvereniging er geen reclame meer voor maakt. moet dus wel zijn armen kun- een hoge dwarslaesie is dat niet mulator kost inclusief operatie nen bewegen. Bij mensen met het geval". De ingeplante sti- nu 40.000 gulden. Kleurverhouding wijst postduif weg naar huis Utrechtse universiteit. De twee biologen hebben drie jaar lang experimenten van voorgangers met gepolariseerd licht (licht waarvan de trillingen in één richting gaan) herhaald. Ze kregen andere resultaten en concludeerden uiteindelijk dat eerdere onderzoekers een ver keerde proefopstelling hebben gebruikt en daardoor tot ver keerde conclusies zijn geko- Postduiven kunnen volgens Coemans en Vos wel verande ringen waarnemen in de ver houding tussen rood en ulttra- violet licht. Omdat deze verhou ding aan de hemelkoepel veran dert met de positie ten opzichte van de zon, kan de vogel - ook bij zware bewolking - in de juis te richting vliegen. Hoe vindt de postduif die soms honderden kilometers van huis wordt vrijgelaten - gelost zoals de kenners zeggen - haar weg naar het eigen hok terug? Daar over zijn in de loop der tijden vele theorieën opgesteld. Lange tijd was men ervan overtuigd dat de duif bij de koersbepaling gebruik maakte van het aard magnetisme of de stand van de Recenter onderzoek bracht aan het licht dat postduiven zich oriënteren op gepolari seerd licht. Maar dat klopt niet. Het is de verhouding tussen rood en ultraviolet licht die de duiven de weg wijst. Drs. M. Coemans en drs. J. Vos hebben die nieuwe opvatting afgelopen De renpaarden van het luchtruim. foto c pd week verdedigd tijdens hun dubbelpromotie aan de De uitgestorven mammoet staat weer in het middelpunt van de belangstelling. Amateur-paleontoloog Dick Mol (rechts) toont het dijbeen van een wolharige mammoet. Paleontoloog Paul Sondaar poseert met enkele op Sardinië gevonden beenderen voor het door Hans Brinkerink getekende portret van een mammoet. foto cpd vende groepen het nog duizen den jaren langer hebben uitge houden. Het verhaal van Mol en Van Essen begint in het Pleistoceen, dat 2,3 miljoen jaar geleden be gon en een reeks ijstijden ken de. De Euroaziatische mam moeten stammen af van 'Mam- muthus meridionalis', de 'zui delijke mammoet' die 2,5 mil joen jaar geleden vanuit Afrika in alle richtingen de wijde we reld introk. De tijdgenoten van de mammoeten komen aan bod en de steeds veranderende flora om hen heen; de dalende zee spiegel tijdens de ijstijden waar door een groot deel van de Noordzee droogviel en een rijk begroeide vlakte werd. De Noordzee is daardoor een rijke vindplaats van mammoetfossie len. Geringere weerstand met ribbeloppervlak UTRECHT ANP Het lijkt vreemd maar vloeistof fen of gassen ondervinden meer weerstand wanneer zij over een glad oppervlak stromen dan over een oppervlak met kleine groeven of ribbels. Het gaat daarbij om afmetingen van millimeters tot microscopisch klein aldus de Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie (FOM) in Utrecht. Onderzoekster drs. Addy Schwarz-van Manen heeft dit verschijnsel voor het eerst we tenschappelijk aangetoond. De weerstandsvermindering kan van groot nut zijn in de lucht en scheepvaart en bij het trans port van vloeistoffen en gassen. Bovendien zijn toepassingen denkbaar in sporten als zeilen Zonne-energie de bilt anp In het dikwijls door wolken be dekte Nederland schijnt de zon nog zóveel dat energiewinning uit de zonnestraling geen utopie is. Dit blijkt uit de gegevens van 35 KNMI-stations. Niet overal in het land is het even zonnig. Aan de kust is de zon veel vaker te zien dan in het binnenland. Zo heeft Den Helder gemiddeld 1597 uur zonneschijn per jaar; Winterswijk in de Achterhoek moet het doen met 242 uur minder zon. Dat blijkt uit het deze week verschenen eerste standaardwerk over zonnestra ling van het KNMI, getiteld 'Zonnestralingin Nederland'. Groot is 'in'. Althans wat vroe ger groot was en nu niet meer bestaat. Neem bijvoorbeeld de dinosauriërs. Al 65 miljoen jaar geleden uitgestorven en nu in alle soorten en maten verkrijg baar als .modellen of bouwpak ketten bij speelgoedzaken. Aan de kolossen is zelfs een heuse, 'levende' tentoonstelling gewijd, compleet met angstaan jagende geluiden (die de dieren misschien niet eens geprodu ceerd hebben). De expositie is heel spectaculair en, vooral, heel erg groot. Jammer is alleen dat in het kijkspektakel de evo lutie en leefwijze een beetje naar de achtergrond zijn ver drongen. Anders is dat met die andere, ook al uitgestorven reuzen: de mammoeten. De laatste exem plaren van deze statige, harige reuze-olifanten stierven pas aan het eind van de laatste ijstijd, rond 10.000 jaar geleden, uit. Machtig en ongenaakbar schre den zij dreunend door de sa vannes, steppen en toendra's van Afrika en Eurazië, de ene ijstijd na de andere trotserend. Ook zij staan weer midden in de belangstelling. Vooral sinds vorige maand in het Haagse Museon op een speciale 'mam moet-middag' twee boeken over dit onderwerp werden ge presenteerd: 'Toetoe en de klei ne mammoet' van Paul Sondaar (uitgeverij Kluwer), met teke ningen van Hans Brinkerink, en 'De Mammoet, Sporen uit de Ijstijd' van Dick Mol en Hans van Essen (uitg. Bzztöh). Sondaar, paleontoloog van het Utrechtse instituut voor Aardwetenschappen en bekend van zijn onderzoekingen op Sardinië, richt zich met een avontuur van het laat-Pleistoce ne jongetje Toetoe speciaal tot de jeugd. Mol en Van Essen daarentegen meer tot de geïnte resseerde leek én tot de weten schapper zelf. Hun boek is een uniek, monumentaal werk dat letterlijk alles behandelt dat van de mammoet bekend en gevon den is. Speciale gast die middag was Dr. Andrej V. Sher uit Moskou die veel onderzoek doet naar onder meer ingevroren mam moeten in de permafrost ('altijd bevroren grond') in Noordoost- Siberië. In de modderbrij poogt hij met zijn team reusachtige slagtanden en schedels uit de halfbevroren massa los te krij gen. Er moeten er tienduizen den zijn. Maar, zegt hij, de slagtanden worden steeds zeldzamer. U weet wel: ivoorjagers. Natuurlijk heeft de menselijke jager uit het vroeg-Holoceen bijgedragen tot de teloorgang van de mammoe ten, verhaalt Sher, maar voor de ware oorzaak van hun verdwij ning moeten we te rade gaan bij milieuveranderingen. „Wat vroeger grasland was is nu mos; er is veel water bijgekomen. Goed voor rendieren, die er nu nóg zijn, maar de pest voor mammoeten. Vanaf 12.000 jaar geleden verdween de mammoet uit Europa en Siberië". „Maar waarschijnlijk toch niet allemaal", zegt Cher. Hij wijst op recente vondsten in Noord-Siberië die hoogstens 4500 jaar oud kunnen zijn. In bepaalde gebieden zou het leef milieu van de mammoeten niet zo snel zijn veranderd als elders. Daardoor zouden geïsoleerd le De mammoet komt weer 'tot leven'. Het grootste dijbeen van een mammoet dat ooit werd gevonden is ruim anderhalve meter lang, weegt ruim 100 kilo en is te zien in het Engelse museum van Cardiff. foto cpd londen •jonathan foster the independent Geregelde doses zonneschijn kunnen op een effectievere manier hartziekten voorkomen dan een vetarm en vezelrijk dieet. Dat zegt de Britse arts David Gri mes uit Blackbum. „De wintermaanden in Blackburn zorgen voor een hoog cho lesterolgehalte, een bewezen oorzaak van hartziekte. Dat gehalte wordt lager tijdens zonniger weer, wanneer ultra violette stralen een chemische reactie in werking zetten waarbij van een bepaald type cholesterol vitamine D wordt ge maakt." Uit onderzoeksliteratuur concludeert Grimes dat er een mogelijk verband be staat tussen klimaat en cholesterol, met vitamine D als mogelijk beschermend middel tegen hartinfarcten. Uit diverse onderzoeken blijkt dat de oorzaak van hartinfarcten niet altijd gevonden kan worden in voedingsgewoonten. Grimes ontdekte echter een parallel in de meteorologische rapporten. Het zon nige Ipswich had het laagste aantal sterf gevallen door hartziekten, het donkere Wakefield het hoogste aantal. In het zon nige New Mexico vermindert hartziekte met de hoogte waarop men zich bevindt en met een grotere blootstelling aan uv-licht. Hartstilstanden in de VS sluiten nauw aan bij de topografie, waar het risico op een hartinfarct blijkbaar groter is in de lager gelegen gebieden. „Het 'meest re cente onderzoek, een Zweeds overzicht van 22 onderzoeksrapporten, laat zien dat met dieet en medicijnen niets wordt bereikt", aldus Grimes. In Blackbum bestaat 'een ongelooflijk contrast' tussen het aantal hartziekten in de wijken voor de middenklasse, waar druk in de tuin wordt gewerkt, en die voor de werkende klasse, waar het hele gezin niets anders te doen heeft dan voor de tv zitten. Aziaten die in de arm ste wijken van de stad wonen hebben een buitengewoon hoge kans op hart ziekte. „Hoe dichter men bij de equator woont, hoe minder hartinfarcten, in het noorden van Engeland en Schotland be horen Aziaten tot de hoogste risicogroep ter wereld. „Het zijn geen enthousiaste tuiniers, zij kunnen zich geen zonvakan ties permitteren en liggen niet op het strand." Door nieuwe technieken is het steeds vaker mo gelijk de aanleg van een stoma, een kunstmatige uitgang op de buik voor ontlasting of urine, te vermijden. Bijvoorbeeld door in de buikholte een urinereservoir aan te leggen of via blaasver- vangende operaties. Dat staat in het jubileum boek 'Een kwart eeuw stomazorg in Nederland' van de Nederlandse Stomavereniging Harry Ba- In Nederland leven ongeveer 20.000 met een stoma. Ongeveer 25 jaar geleden werd de patiënt na de operatie vrijwel aan zijn lot overgelaten. De patiënt raakte vaak in een soci aal isolement door schaamte, maar ook onge mak en angst dat 'iemand het ziet of ruikt'. Maar er zijn spectaculaire verbeteringen be reikt. Het boek besteedt ook aandacht aan stoma en seksualiteit. Vooral hulpverleners vinden dat nog steeds een moeilijk onderwerp. Een stoma kan bijvoorbeeld tot impotentie leiden, maar voor dat soort gevolgen is vaak bitter weinig aandacht. Het Academisch Ziekenhuis Gronin gen doet daar nu onderzoek naar. En in het Academisch Ziekenhuis Utrecht loopt een on derzoek naar de psycho sociale aspecten van Ie- •my--

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11