Sherryproducenten werken aan betere naam voor hun produkt Wafels Japanners beginnen dag met horsmakreel Smaak Axia WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 10 REDACTIE HENRlETTE V MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding GEBAKKEN SCHOLFILET MET ANANAS (zie onderstaand recept) WITLOFSALADE AARDAPPELPUREE VANILLEVLA MET KIWI Maak twee scholfilets schoon en bestrooi ze met peper en zout. Bak de vis in een pan met anti-aanbakbodem in 15 gram (dieet) margarine of boter in acht minuten bruin en gaar. Laat vier schijven ananas uitlekken, dep ze droog en bestrooi ze met weinig ker rie en bloem. Bak de schijven ananas even in de pan. Leg de scholfilet op een voorver warmde schaal, leg de ananasschijven er op en strooi er wat geroosterde, geschaafde amandelen over. Per persoon: 860 kilojoules, 200 kilocalo rieën, 19 g eiwit, 8 g vet 14 g kool hydra - SCHOUDERKARBONADES UIT DE OVEN (zie onderstaand recept) SPINAZIE MACARONI CfTROENVLA MET GEROOSTERDE KOKOS Fruit een kleingesneden ui in 10 gram (di- eet)margarine of boter in een pan met een anti-aanbakbodem. Voeg een blik gepelde tomaten, een theelepel Italiaanse keuken kruiden en een halve dl bouillon toe en laat dit tien minuten sudderen. Bak twee schou derkarbonades in 15 gram (dieet)margarine of boter aan beide zijden bruin. Leg het vlees in een beboterde ovenvaste schaal, giet de saus er over en zet de afgedekte schaal veertig minuten in een hete (200 gra den) oven. Per persoon: 960 kilojoules, 230 kllocalo- rieën, 18 g eiwit, 15 g vet 6 g koolhydra ten. VEGETARISCHE HAMBURGER GESTOOFDE BOERENKOOL AARDAPPELPUREE GRIESMEELVLA MET PEER EN GEMBER (zie onderstaand recept) Breng drie dl melk aan de kook. Meng er anderhalve eetlepel griesmeel met een eet lepel suiker door. Strooi het griesmeel- mengsel in de melk en laat dit zes minuten op een zacht vuur koken. Roer een bolletje kleingesneden gember en een eetlepel gembersiroop door de vla. Snijd een rijpe geschilde peer in blokjes en verdeel deze over twee coupes. Giet de warme of koude vla er over. Per persoon: 690 kilojoules, 160 kilocalo rieën, 6 g eiwitten, 3 g vet, 26g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee personen. LIEVELINGSRECEPT Van HENK VAM BERKUM UIT HAARLEM is dit recept voor VIS-ALLERLEI. Hij noemt het een lunchgerecht. VIS-ALLERLEI Nodig voor 4 perso nen: een dunne prei gehalveerd en ge wassen: ongeveer 200 gram rauwe vis in stukjes; 50 gram Hollandse garnalen; 50 gram extra bele gen Goudse kaas (ge raspt); wat fijngesne den peterselie; 2 eie ren een dl koffie room; zout; peper; twee kleine to maatjes, een citroen. peper, schenk dit r Snij de prei klein en doe het in een qui- che-vorm met een doorsnede van 20 tot 22 centimeter. Breng de groente afgedekt in onge veer 2 minuten aan de kook. Verdeel de visstukjes over de groente en be sprenkel ze met ci troensap. Strooi de garnalen, kaas en peterselie er over. Meng de eieren met room, zout en igsel er ook o zet het gerecht afgedekt in de magnetron en laat het op de visstand (600 watt) in zes tot negen minuten gaar worden en stollen. Verdeel de tomaatjes in partjes en leg deze na zes minuten langs de rand. Controleer of het eiermengsel ook in het centrum goed is gestold. Eet het met bruin stokbrood. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen. Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f 25,- toegezonden. Oude, zoete tradities hebben een lang leven: als december nadert kopen we speculaas en boter letter en met oudjaar bakken we oliebollén. Maar waar zijn de wafels gebleven? De bra- e dichter Hieronymus van Alphen schreef r zo gezellig over, tweehonderd jaar gele den. Toen de kinderen mochten zeggen welk jaargetijde ze het fijnste vonden: „De winter, lieve Saartje! Zei Pietje, is de beste; Dan horen wij vertellen, en drinken choco lade Of eten dikke wafels". En hoe lang is het geleden dat ik in de kerst vakantie bij mijn grootouders in Vlaande ren logeerde? Dan was er altijd die heerlijke avond, dat Liza, de oude getrouwe kuis vrouw (werkster) van mijn grootmoeder wafels kwam bakken boven het vlammende ri vonkende kolenfomuis. Oproer Krokante zoete wafels zijn ooit oorzaak geweest van een oproer, in 1780 in Coevor- den. Daar bestond een oude traditie dat op een dag in december aan de armen wafels werden uitgedeeld. Aangezien echter hier op nogal wat landlopers en onguur gespuis afkwamen wilden de kerkelijke en wereldlij ke overheid dit aardige gebruik afschaffen. Maar de bevolking van Coevorden wilde het wafelfeest niet opgeven. Woedende vrou wen, zwaaiend met wafelijzers, bestormden het stadhuis en vingen burgemeester en ge meenteraad door hun jaspanden in de wa felijzers te grijpen. Het woord wafel hangt waarschijnlijk sa ri met weven en dat zou dan zijn afge leid van het ruitjespatroon op een wafel, dat op een grof weefsel lijkt. Wafel behoort tot de weinige culinaire termen die uit het Ne derlands (Vlaams) in het Frans zijn overge gaan: gaufre. Frankrijk heeft de wafel uit Vlaanderen leren kennen. In Vlaanderen leeft de wafeltraditie nog, ook in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar in vroeger tijden een wa felavond werd aangeboden aan meiden en knechts die de dienst verlieten. Stichtelijk Wafels moeten een oeroude Germaanse culinaire traditie zijn want in graven van Vi kingvrouwen uit de zevende eeuw zijn wa felijzers gevonden. In de middeleeuwen mochten een of meer wafelijzers in geen huishouding ontbreken en in de 16de, 17de en 18de eeuw vormden ze een traditioneel huwelijksgeschenk. In streekmusea kan men vaak nog pracht stukken vinden, waarin de smid allerlei toe passelijke voorstellingen had gesmeed. Ge lukkige paartjes, vruchtbaarheidssymbolen, levensbomen, bijbelse voorstellingen en zelfs hele gedichten, zoals dit, op een wafel ijzer uit 1736 uit Oldenzaal: Laat hemels vreugt en hellepien Altiet in uw gedachten sien Denck hoe het wesen magh aldaar Daar enen dag duurt duzent jaar. Dit stichtelijke opschrift was bedoeld voor de huishoudster van een pastoor. Oude wafelijzers zijn nog wel eens te koop bij antiquairs, al worden er ook nieuwe ge maakt, zelfs elektrische. Maar die zijn toch niet echt leuk. Wafels vragen vuur. Men kan ze bakken in de open haard, een kolenfor- 's zal wel niemand meer hebben, maar een gasvlam kan het ook doen. Recept Voor wie het nog eens proberen wil en een wafelijzer heeft, hier een traditioneel recept uit Zeeuwsch-Vlaanderen: Roer een soepel, dik vloeibaar beslag van 500 g bloem, 2 eieren, 100 g gesmolten bo ter en 25 g gesmolten reuzel (of 125 g bo ter), 30 g witte basterdsuiker, 25 g met wat lauwe melk aangemaakte gist en ongeveer 3/i 1 lauwe melk (in Frans Vlaanderen doet men er stiekem wel eens wat cognac of rum door). Laat dit een uur rijzen, voeg wat zout toe. Vet het wafelijzer alleen de eerste keer in (met wat gesmolten reuzel), giet het be slag in het hete ijzer en bak de wafels goud- 1. Met boter en poedersuiker of, ook heerlijk, boter en honing, genieten. warme wijngroc. '.Y Klassieke Spaanse wijn populairst in Groot-Brittannië en Nederland Sherry kent een groot aantal variëtei ten. Willem Keislair van Oud Wijnkopers Hustinx BV bekijkt de drank met een kritische blik. foto united photos de Of je kookt op gas. elektriciteit, op een vi- trokeramische of een inductiekookplaat: een Axia kun je altijd gebruiken. De bodem van de pan is naadloos met de wand ver bonden. De 'omgerolde randen' maken dat de pan tegen een stootje kan. Bovendien lo pen de wanden wijd uit zodat alles minder snel overkookt. De platte, inliggende deksel zorgt er voor dat condens terugloopt in de pan. Brede handgrepen van kunststof ma ken de pan goed hanteerbaar. Meer infor matie Lagostina, Kortrijk (B) telefoon 09-43- 56 35 42 00. Koffie uit kunst Koffiedrinken uit kunst is een stuk goedko per dan we dachten. De kopjes van Illycaffe kosten geen 190 per stuk, maar per set van 6 stuks. Ze kunnen worden besteld bij Illycaffe, telefoon 01853-41 11. mengwijnen als sherry op de markt zijn gebracht, met namen als British Sherry, Irish Sherry of Cyprus Sherry, heeft de Spaanse regering bij de EG de kwestie van het oneigenlijk gebruik van de naam sherry aan de orde gesteld. En met succes, want vanaf 1996 zal er in de EG geen wjjn meer met de aanduiding sherry, Jerez of Xeres mogen worden verkocht, die niet uit de streek rond Cadiz af komstig is. Wie sherry op zijn best wil proe ven moet overigens beslist een be zoek brengen aan de prachtige Andalusische stadjes Jerez, Puerto de Santa Maria of Sanlucar de Barrameda. De bodega's moeten dan niet worden overgeslagen, zoals die van Antonio Barbadillo in Sanlucar of van Gonzalez Byass in Jerez. Daar is de koninklijke bo dega te bewonderen, 'La Concha', die door de beroemde Franse ar chitect Gustave Eiffel in 1862 werd gebouwd ter gelegenheid van het bezoek van de Britse vorstin Isabel II. En wie dronken muizen wil zien, die onder de morsende vaten sherry ongetwijfeld een uitermate vrolijk bestaan leiden, kan even eens bij Gonzalez Byass terecht. In IJmuiden en Scheveningen ont vangen Nederlandse reders de laatste weken veel bezoek uit Ja pan. De twaalf Nederlandse diep vriesschepen, de hektrawlers, vis sen druk op horsmakreel. Een soort, die wij nauwelijks kennen, maar die de Japanner bij zijn ont bijt niet graag mist. Containers vol gaan er naar Tokyo. Inspecteur Akio Saito bekijkt zorgvuldig zojuist ontdooide hors makrelen, die afkomstig zijn van de SCH123, een trawler van de Scheveningse rederij Jaczon. De monsters zien er op het eerste oog goed uit. Eén voor één worden de exemplaren gewogen. Saito snijdt enkele vissen open om te zien hoeveel voedsel zich in de maag bevindt. Hij beoordeelt daarnaast het vetgehalte en de versheid. Saito knikt tevreden. Kwaliteitsman De Japanners gaan niet over één nacht ijs bij de inkoop van hun ge liefde ontbijthapje. Er worden des kundigen naar Nederland ge stuurd om de partijen horsma kreel te keuren. De partijen van de Scheveningse trawler SCH123 blij ken goed te scoren. Jaap van der Zwan jr. van rederij Jaczon: „Wij besteden veel aan dacht aan de verwerking aan boord. We proberen dit zo goed mogelijk af te stemmen op de ei sen van onze Japanse afnemers. Een belangrijk element is dat de horsmakrelen op de juiste wijze worden gesorteerd en ingevroren. Al weer enkele jaren varen Japan se inspecteurs mee op de Neder landsetrawlers." De rederij laat niets aan het toe val over en heeft een kwaliteits man aan boord van de SCH123. Deze ziet er op toe dat de sorte ring en het type vis geschikt zijn voor de Japanse markt. Ziet er ook op toe dat de vis snel en correct wordt ingevroren. Nummer 1 De horsmakreel: een vis die wij nauwelijks kennen, heeft uiterlijk wel iets weg van haring, maar is ietsje groter. De structuur lijkt weer meer op een makreel. Het is een vette, relatief goedkope vis die in Europa niet bijzonder hoog staat aangeschreven. Alleen in de Portugese keuken komen we hem tegen. Op de markten in onze gro te steden is horsmakreel over het algemeen wel te koop. Als we kij ken naar de vissoorten die door Nederlandse vissers worden aan gevoerd dan staat de horsmakreel qua hoeveelheid bovenaan. De visserij op horsmakreel is nauwe lijks aan beperkingen gebonden. Op dit moment wordt door Ne derlandse trawlers in het Kanaal en ter hoogte van West-Ierland op horsmakreel gevist. Het seizoen van de horsmakreel voor de Ja panse markt loopt van eind au gustus tot en met december. Dan is de horsmakreel goed vet. In Japanse verwerkingsbedrij ven worden de horsmakrelen gefi leerd, gezouten en gedroogd. Ze zijn er vervolgens in elke super markt te koop. Thuis worden de horsmakrelen gegrilld en voorna melijk bij het ontbijt gegeten. Een stevig begin van de dag. Samen met Jaap van der Zwan midden) controleren de de heren Saito (links) en Yamagushi (rechts) een partij horsmakreel bestemd voor de Japanse markt, foto cpd Voor veel buitenlanders is Spanje het land van stieregevech ten en sherry. Een beeld, dat wordt versterkt door de grote houten stieren, die overal in Spanje langs de weg staan als reclamebord van Osborne, een van de bekendere bodega's in Puerto de Santa Maria. RUUD DE WIT Ondanks de nadrukkelijke aanwe zigheid in het Spaanse landschap an de Osbome-stieren is sherry Spanje zelf geen echt populaire drank. Dat verbaast de producen- in de drie belangrijkste sherry- gebieden van de Zuidspaanse re- Cédiz Jerez de la Frontera, Sanlucar de Barrameda en Puerto de Santa Maria niet echt. Bartolome Vergara namens de verzamelde sherry-exporteurs: „Er wordt in Spanje zo veel goede wijn verbouwd dat men het niet nodig vindt om iets anders te drinken dan wat uit de eigen streek komt." Toch is de sherry een klassieke wijn, die het behalve op recepties ook uitstekend doet als alternatief r een witte wijn bij de lunch. In Jerez drinkt men zelfs niets an ders aan tafel dan 'fino', met na me als de temperaturen buiten oplopen tot boven de dertig gra den. Palomino-druif Sherry is een oude wijnsoort, met i alcoholpercen tage van rond de 16 proent. Al in de Ro meinse tijd deden schepen de streek n Cédiz aan om Jerez (of zoals het door de Arabie- werd genoemd: 'Xeres', wat door de Britten werd ver basterd tot Sherry) kruiken met de plaatselijke wijn op te halen. In de zes tiende en zeven tiende eeuw was de sherry ook al be kend in Engeland en de Nederlanden en het is om die re den, dat Groot-Brit- nië en Neder land tot de dag van vandaag dé groot ste sherry-impor teurs zijn. Sherry dankt zijn kenmerkende smaak aan de 'pa- lomino-druif die het best gedijt op de kalkrijke grond, de albariza, rond Jerez. Daarnaast worden ook wel Pedro Ximenez- en muskateldruiven ge bruikt voor afwijkende sherrysoor- Sherry verschilt van gewone wijn door de manier waarop hij wordt gemaakt. In tegenstelling tot wijn wordt sherry blootgesteld aan de lucht, maar door een spon tane groei van een 'flor', een soort schimmel, wordt voorgekomen dat de drank oxydeert. De dikte van de 'flor' is bij iedere sherry soort anders en is het dikst bij de 'fino' van Jerez of de 'manzanilla' van Sanlucar, en minder bij bij voorbeeld de 'oloroso'. Een ander typisch kenmerk van de sherry is dat het niet echt een jaar kent. Sherry is eigenlijk een constant identiek produkt. Dat komt door het 'solera'-systeem, dat zich het best laat uitleggen bij een bezoek aan een 'bodega'. Daar kan men de lange rijen vaten zien, drie hoog, waarin de wijn tot rijping (de 'criadera') komt. In de bovenste rij vaten zit de jonge sherry en in de onderste de oud ste. Steeds weer wordt de sherry van bovenaf naar beneden ge- Ooit was je feestje niet geslaagd als je geen sherry in huis had. Dat was ook de tijd dat Oud Wijnkopers Hustinx BV er voor zorgde dat prominente Nederlanders 'uit een eigen vaatje' konden tappen. foto united photos de boer nils mengd, zodat een gelijkmatig eindprodukt ontstaat. Bij het bot telen wordt altijd uit de onderste vaten getapt. Licht en droog Er zijn verschillende sherry- soorten. De bekendste, zeker in Spanje zelf, zijn de 'fino' en de 'manzanilla', een lichte en droge sherry. De 'amon- tillado' is wat voller en vaak semi-dry, terwijl de 'olloroso' rijper en dus zwaarder is. De 'olloroso' wordt ook ge mengd met zoete wijnsoor ten en gebruikt als dessert sherry of cream-sherry, zoals het in Groot-Brittannië zeer populaire Bristol Cream. Van de 57 landen waarnaar sher ry wordt geëxporteerd, staan Nederland en Groot-Brittan nië ruimschoots bovenaan. In 1991 was Nederland met 26,5 miljoen liter zelfs het land waar het meest sherry werd gedronken, tegen 25,8 miljoen liter in het Verenigd Koninkrijk. In Spanje zelf werd in hetzelfde jaar 17,3 miljoen liter omgezet. Omdat er, met name in Groot-Brittannië, nogal wat

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10