AIDS steeds meer armenziekte Burger Bouterse wil de straat op Studenten willen Panic als president van Servië Buitenland Dakloze dierenvriend Nog geen oplossing voor Duits asielrecht Weekeinde vol met rechts geweld en demonstraties Vier doden bij aanslag golfclub Kaapprovincie IRA beraamde aanslag op Gharles en Diana MAANDAG 30 NOVEMBER 1992 Busongeluk Turkije: 15 doden eskisehir» Zeker 15 mensen zijn gisteren omgekomen in de Turkse provincie Eskisehir toen de bus waarin ze zaten op een vrachtwagen botste. Zeker 30 mensen liepen verwondingen op. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Binnenkort reclame op radio Vaticaan Vaticaanstad Radio Vaticaan doorbreekt een taboe: volgend jaar zullen voor het eerst reclamespots worden uitgezonden op de pauselijke radiozender. Dat heeft de directeur van de zender, Pasquale Borgomeo, gisteren aangekondigd. Alleen reclame voor culturele produkten is toegestaan. Vier duikers in België verdronken brussel» Vier duikers zijn zaterdag in de Belgische rivier de Ourthe verdronken. Volgens de brandweer waren de met snor kels uitgeruste amateurduikers bij een stuwdam in het plaatsje Barvaux in een draaikolk terechtgekomen. Twee van de slachtof fers waren duikleraren die twee vrouwen die in moeilijkheden waren geraakt, probeerden te redden. Ex-premier Shamir in ziekenhuis Jeruzalem» De vroegere Israëlische premier Shamir is gisteren in het ziekenhuis opgenomen. De 76-jarige Shamir lijdt niet aan een ernstige ziekte, maar zal gedurende twee dagen worden on derzocht, zo deelde de directeur van het Tel Hashomer-zieken- hu's in Tel Aviv mee. Over de aard van Shamirs ziekte zijn geen mededelingen gedaan. Airbus zakt door landingsgestel los anceles Een Airbus 320 van Mexicana Airlines is zaterdag vlak voor de start op de luchthaven van Los Angeles door het landingsgestel gezakt. Het vliegtuig, dat juist snelheid aan het maken was om op te stijgen, had 150 passagiers aan boord. De piloot slaagde er in het toestel tot stilstand te brengen. Niemand raakte gewond. Italiaanse 62-jarige in verwachting rome» Een 62-jarige Siciliaanse vrouw is vier maanden zwanger van sperma dat haar overleden echtgenoot acht jaar geleden bij een spermabank onderbracht. Gynaecoloog Severino Antinori zegt diverse vrouwen, die de menopauze voorbij zijn, met hor moontherapie en donoreicellen te hebben geholpen zwanger te worden. Daaronder bevonden zich drie 54-jarige vrouwen. Het 30-jarige huwelijk van de 62-jarige bleef kinderloos. Raket gevonden naast Autobahn berlun Een automobilist heeft in de struiken langs de Auto bahn bij Osnabrück een raket met Russische tekens gevonden. Het 1,6 meter lange wapen maakte vermoedelijk deel uit van een lading wapens die bestemd is voor de zwarte markt. Hof Rusland steunt verbod CP moskou Het Constitionele Hof van Rusland heeft vandaag ver klaard dat president Jeltsin in overeenstemming met de grond wet handelde toen hij de hoogste organen van de communisti sche partij verbood. De ontbinding van de plaatselijke afdelin gen van de partij was, volgens het hof, echter niet legaal. Plutoniumschip bij Kaap de Goede Hoop TOKYOHet Japanse vrachtschip Akatsuki Maru dat 1,5 ton plu tonium van Frankrijk naar Japan vervoert, heeft het afgelopen weekeinde Kaap de Goede Hoop bereikt. De vrachtvaarder, die wordt begeleid door het marineschip Shikishima, heeft gisteren de zuidpunt van Afrika gerond. 'VN-troepen kunnen partij in strijd worden BELGRADO «Rtr-AFP-DPA Studenten in Belgrado hebben gisteren premier Milan Panic van klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) kandidaat gesteld voor het presidentschap van Servië, waarvoor op 20 decem ber verkiezingen worden ge houden. Dit hebben medewer kers van de als gematigd gel dende Panic verklaard. De studenten deponeerden bij de Servische kiescommissie de 10.000 handtekeningen die nodig zijn om Panic op het stembiljet te krijgen. Daarmee kan hij een rivaal worden van de dogmatische Servische presi dent Slobodan Milosevic. Het is onduidelijk of de pre mier de kandidatuur aanvaardt, al tonen de jongste opiniepei lingen in Servië aan dat hij veel populairder is dan Milosevic. De VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië zou in sommige gevallen partij in de strijd kunnen worden en niet langer onpartijdig kunnen blij ven. Dat staat in een rapport ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Asso Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappeli|k< moskou Voor deze dakloze inwoner van Moskou heeft de politieke ommekeer weinig goeds gebracht. Het enige lichtpuntje in zijn kommer volle bestaan is het voederen van de duiven. De vogels maken er dankbaar gebruik van. foto reuter sean ramsay Gesprek gaat woensdag verder berlun hans hoogenduk correspondent In Duitsland is nog steeds geen doorbraak bereikt in de ge sprekken over het asielrecht. Na meer dan 30 uur onderhande len gingen de delegaties van CDU. CSU, FDP en SPD giste ren zonder akkoord uit elkaar. Woensdag wordt het gesprek voortgezet. De kans dat er nog voor het eind van het jaar een regeling komt, is klein. Om de nogal li berale Westduitse asielwetge ving te verscherpen, moet de Duitse grondwet worden aange past. Dat kan alleen als de rege ringspartijen CDU, CSU en FDP daarvoor de medewerking krij gen van de oppositionele SPD. Na afloop van het driedaagse overleg verklaarde fractieleider Schauble van de CDU/CSU dat de gesprekken niet zijn mislukt. Schauble: „Het gesprek wordt voortgezet". SPD-fractievoorzit ter Klose zei: „Als we er na twee jaar intensieve discussie niet uit zijn gekomen en nu, in drie da gen wel, dan zou iedereen te recht zeggen: waarom hebben jullie dat niet eerder gedaan". De belangrijkste omstreden punten zijn: handhaving of verandering van het individuele, in de grondwet vastgelegde, recht op asiel; welke asielzoekers direct aan de grens kunnen worden terug gestuurd; wat er gebeurt met al afgewe zen asielzoekers. Verwacht wordt dat de partij en het uiteindelijk wel eens zul len worden over verandering van de grondwet. Het aan de grens terugsturen van asielzoe kers ligt moeilijker, eu bij de vraag hoe afgewezen vluchtelin gen moeten worden behandeld, staan de partijen helemaal recht tegenover elkaar. De SPD wil dat afgewezen vluchtelingen in Duitsland kunnen blijven zo lang hun beroepsprocedure te gen de afwijzing loopt. De rege ringspartijen vinden dat ze de uitslag van de beroepsprocedu re maar moeten afwachten in hun land van herkomst. van VN-secretaris-generaal Boutros Ghali. Op grond van de huidige bepalingen mogen VN- militairen alleen geweld gebrui ken indien gewapende perso nen hen beletten hun opdracht uit te voeren. De VN-secretaris- generaal schrijft dat de blauw helmen bij de bescherming van humanitaire konvooien verder zouden kunnen gaan dan hun gebruikelijke onpartijdige posi tie. Bosnische Serviërs en het Kroatische leger hebben een overeenkomst geratificeerd die beoogt met ingang van vandaag de vijandelijkheden in Bosnië- Hercegovina te beëindigen. De leider van de Bosnische Ser viërs, Karadzic, sprak eind vori ge week van „een zeer belang rijk teken dat er vrede in Bosnië komt". De bevelhebber van het Kroatische leger, generaal Bo- betko, sprak echter eerder van een beperkt bestand, uitslui tend geldend voor Kroatische troepen en Bosnische Serviërs in het grensgebied. Labour dringt aan op vertrek minister Lamont londen ap-gpd De Britse oppositiepartij Labour heeft gisteren aangedrongen op het aftreden van minister Nor man Lamont (Financiën) na de onthulling dat diens persoonlij ke gerechtelijke kosten uit de staatskas zijn betaald. Een woordvoerster van premier Ma jor zei dat de regering niet van plan is de minister te ontslaan. De bewindsman kreeg 12.000 gulden uit de staatskas om een prostituée uit zijn huis te zetten. Lamont had een aantal kamers verhuurd nadat hij als minister van financiën zijn ambtswoning in Downing Street had betrok ken. De bekendmaking heeft Lamont opnieuw belachelijk ge maakt. Vorige week raakte de minister in opspraak door ont hullingen over zijn persoonlijke financiën. Lamont zou de be stedingskrediet van bijna 6000 gulden op een van zijn credit cards 22 keer hebben over schreden. Rust keert terug in Venezuela WILLEMSTAD/CARACAS GPD-AFP-Rtr Het dagelijks leven in Venezuela keert langzaam weer terug naar normaal na de mislukte coup van eind vorige week. De nood toestand is echter nog steeds van kracht. Een groot deel van de coupplegers, 93 in totaal, is gevlucht naar Peru, waar zij van president Fujimori politiek asiel hebben gekregen. Volgens de laatste schattin gen zijn bij de couppoging 300 mensen omgekomen. Het is ze ker dat daarbij 27 militairen en 142 burgers zijn. De ergste naweeën van de coup vonden plaats in de ge vangenis van Catia, waar een opstand was uitgebroken. Hier bij zijn zeker 12 gedetineerden neergeschoten. President Peres heeft in TV- toespraken opnieuw benadrukt dat de situatie in het land volle dig onder controle is. Peres meent dat het Venezolaanse volk zich overduidelijk heeft uit gesproken voor handhaving van de democratie en zich verzet te gen terugkeer van de militaire dictatuur. WHO: Twintig keer zoveel geld nodig om verspreiding tegen te gaan AIDS is steeds meer een armoede-ziekte aan het worden. Er tekent zich een duidelijke samenhang af tussen ar moede en de verspreiding van het AIDS-virus. Niet alleen slaat de ziekte vooral toe in de Derde Wereld, ook arme bevolkingsgroepen in steden als New York of Edinburgh lopen een naar verhouding groter risico besmet te raken. londen-geneve ips/apEr komen veel gevallen van AIDS-besmetting voor onder ar me groepen in „steden die zo ver uiteen liggen als Bombay, Edinburgh. New York of Rio de Janeiro", aldus het Panos-rap port. Arme bevolkingsgroepen hebben minder toegang tot me dische zorg en laten andere ge slachtsziekten, als ze die heb ben opgelopen, minder vaak Dat blijkt uit een vandaag gepu bliceerd rapport van de in Lon den gevestigde organisatie Pa nos, die is gespecialiseerd in in ternationale betrekkingen. In het jaar 2000 zullen over de ge hele wereld 10 miljoen mensen zijn overleden aan AIDS. Zo'n 90 procent van deze slachtoffers komt uit ontwikkelingslanden. behandelen dan mensen die het financieel beter hebben. De kwetsbare groepen zijn minder goed opgeleid, vaker analfabeet en moeilijker dan anderen met voorlichtingscampagnes te be reiken. Vooral vrouwen, die vaak in grotere armoede leven dan mannen, bevinden zich in de gevarenzone. Wereldwijd vindt 75 procent van de besmettingen plaats via heteroseksueel contact: in Afri ka is dat 90 procent. Vooral in Afrika bezuiden de Sahara, waar reeds 7 miljoen mannen en vrouwen zijn besmet, slaat de AIDS-epidemie hard toe. In La- tijns-Amerika en het Caribisch gebied zijn naar schatting meer dan een miljoen seropositieven. Maar ook in Azië is de ziekte in opmars. Net als Noord-Amerika telt Azië een miljoen seroposi tieven. In Europa wordt het aantal met het AIDS-virus be smette mensen geschat op 500.000. Panos vreest dat de uitgaven voor de zorg voor AlDS-patiën- ten geen gelijke tred houden met de groei van het aantal AIDS-gevallen. Ook de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) van de Verenigde Naties maakt zich daarover bezorgd. Om de verspreiding van AIDS in de Derde Wereld tegen te gaan is 20 keer zoveel geld nodig dan nu beschikbaar is. De WHO heeft dat vandaag laten weten aan de vooravond van de We reld AI DS-dag. Volgens de WHO grijpt AIDS „bijna onbeperkt" om zich heen in ontwikkelingslanden. De economische gevolgen zijn desastreus, omdat veel mensen in de kracht van hun leven aan de ziekte ten prooi vallen. De VN-organisatie zegt dat de Der de Wereld jaarlijks zeker 2,5 miljard dollar nodig heeft om preventieprogramma's op te zetten en de bevolking over vei lige seksuele omgang te kunnen instrueren. Vorig jaar hadden ontwikkelingslanden daar niet meer dan 120 miljoen dollar berlun vervolg voorpagina In Mölln, waar vorige week drie Turkse vrouwen bij mensen gedemonstreerd tegen vreemdelingenhaat Op zeker zeven plaatsen in Duitsland zijn het afgelopen weekeinde weer aanslagen gepleegd op buitenlanders en tehuizen voor asiel zoekers. In Winsen, in Niedersachsen, werd geprobeerd brand te stichten in een centrum voor asielzoekers. De brandbom kon ech ter door een van de Roemeense bewoners worden gedoofd. Op veel plaatsen vonden demonstraties tegen het rechtse geweld plaats. Het zwaartepunt lag in de deelstaat Sleeswijk-Holstein, waar vorige week drie Turkse vrouwen omkwamen. In de Turkse stad Carsamba woonden duizenden mensen de begrafenis bij van de slachtoffers van de racistische aanslag. In Mölln en Kiel kwam het tot gewelddadige botsingen tussen Turkse Kurden en Turken, terwijl ook rechtse en linkse Turken slaags raakten. Linkse autonomen en de politie streden zij aan zij om de rivaliserende Turken te scheiden. In Hamburg werden 25 Turkse jongen den geprobeerd een café. dat bekend s heads, te bestormen. In Leipzig vochten t lang met de politie. In een voorstad van Madrid, Marokkaanse jongen door vier Spaanse jongeren werd doodgesla gen, gingen honderden Spanjaarden de straat op. In Barcelona toonden 25.000 mensen hun afkeer van de vreemdelingehaat. n opgepakt nadat zij had- aat als trefpunt van skin entallen jongeren uren- erder deze maand JOHANNESBURG CORRESPONDENT Bij een aanslag op blanke feestgangers zijn zaterdagavond vier mensen omge komen en 17 gewond geraakt. De aan slag vond plaats in de golfclub van King Williamstown in de oostelijke Kaappro vincie. De club heeft ook zwarte leden die op het moment van de aanslag aan debar zaten. Het is volgens een politiewoordvoer der de eerste keer dat blanken het slachtoffer zijn van een dergelijke aan slag. In de zwarte woonoorden komen deze bloedbaden regelmatig voor. Vijf le den van het ANC kwamen zaterdag in Sebokeng, 60 kilometer ten zuiden van Johannesburg, om het leven toen tijdens een etentje een granaat ontplofte. Een ooggetuige van het drama in King Williamstown verklaarde dat rond 22.00 uur drie zwarte aanvallers de feestzaal binnenkwamen. „Er werden handgrana ten naar binnen gegooid, gevolgd door geweervuur. De granaten ontploften en binnen een paar seconden was er een ware slachting aangericht." De verant woordelijkheid voor de aanslag is opge ëist door het Panafrikaans Congres PARAAAARIBO WIM BUNSCHOTEN CORRESPONDENT Geen nieuwe coup in Suriname. Maar op 8 de cember wel een confrontatie in de straten van Pa ramaribo. Desi Bouterse verkondigt zijn bood schap tijdens een vrijdag gehouden 'massabij eenkomst'. Hij heupwiegt op de muziek, hij lacht, hij zwaait en hij waarschuwt. Perfect geregis seerd. Terwijl de vlaggen worden uitgedeeld, is het voorprogramma in volle gang. Op een enorm scherm wordt een film vertoond. Beelden van de massabijeenkomst van het regerende Nieuw Front. De volksvertegenwoordigers halen uit naar Bouterse, benadrukken dat zij de rommel moeten opruimen en roepen het volk op de democratie te steunen. Opzwepende muziek op de tonen van 'Goede tijden slechte tijden' galmt door de zaal. Mensen beginnen te gillen. De felgekleurde vlaggen zwaaien door de lucht. Bouterse daalt de trappen af en neemt plaats achter het spreekgestoelte. Hij benadrukt dat zijn besluit vaststaat. Hij trekt zich terug uit het leger. In zijn ogen stapelt de regering fout op fout. „Ik kan het niet langer opbrengen onder deze regering te werken. Ik stap op. Ik ga weg." Plan nen voor een derde staatsgreep zijn er niet. De re gering hoeft niet te denken dat het leger voor de derde keer 'hulp komt bieden'. „Ze zoeken het verder zelf maar uit." Vooral het feit dat de regering toestemming heeft gegeven om op 8 december de slachtoffers te herdenken van de moorden, die in december 1980 onder het militaire regime zijn gepleegd, is hem een doom in het oog. „Ik hoop dat het parle ment die demonstratie alsnog verbiedt. Want ik zeg de president: als die men sen de straat opgaan, dan heb ben we een probleem. Als zij met 200 mensen komen, ko men wij met 2000 mensen. Als zij met 400 mensen komen, ko men wij met 4000 mensen. Als zij met 1000 mensen komen, komen wij met 15.000 men sen." „Ik stap op. Ik ga weg." Nog vele malen die avond herhaalt Bouterse die woorden. Het volk heeft voor president Venetiaan gekozen, maar als hij met eerbied wil worden behandeld, moet er volgens Bouterse wel wat tegenover staan. Bij voorbeeld de aanpak van de handelaren die het volk uitbuiten. „Het volk wordt al veertig jaar lang voor de gek gehouden." Bouterse rondt zijn toespraak af zonder duide lijk te maken wat hij na zijn actieve militaire car- De Surinaamse organisatie voor de mensenrechten Moiwana '86 wil dat de daders van de decembermoorden worden ver volgd. Dat heeft Stanley Rensch van deze organisatie gisteren voor de NOS-radio verklaard. Rensch zei dat de recente publi- katies in het weekblad Vrij Nederland en het verschijnen van een boek over de decembermoorden aanleiding zijn om de procureur-generaal in Paramaribo te vragen een onderzoek en rechtsvervolging in te stellen. Het betreffende verzoek zal over een paar dagen op het bureau van de procureur liggen, zo zei hij. Het verzoek tot strafvervolging heeft ook betrekking op Desi Bouterse. LONDEN DPA-/ rière van plan is. Als hij de trap beklimt en ver van het podium in een kamer verdwijnt, neemt een prominent NDP-lid plaats achter de microfoon. Hij heeft een laatste dringende oproep. „Denk om 8 december. We gaan de straat op." Terwijl enkele tientallen mensen dansen op muziek die oorverdovend uit de luidsprekers galmt, leveren anderen haastig hun felgekleurde vlaggen in. Actie op nippertje voorkomen ge vanwaaruit het paar een lief dadigheidsconcert van de pop groep Duran Duran zou volgen, lx*vond zich slechts enkele me ters daarvandaan. O'Callaghan die ook informant van de politie was, stelde de autoriteiten op de hoogte. Hij regelde met de poli tie dat hij puoliekelijk als IRA verdachte werd genoemd, waar door hii een excuus had om naar Ierland uit te wijken en de aanslag niet doorging. De IRA man werd later wegens verschil lende moorden die hij in 1974 had gepleegd, veroordeeld tot levenslang. Het Ierse Republikeinse Leger II; heeft m 1963 een aanslag op prins Charles en prinses Dia na voorbereid. Dit heeft de Brit se zondagskrant Sunday Times onthuld. De actie kon op het nippertje worden voorkomen. Volgens de krant heeft een tot levenslang veroordeelde IRA- gevangene, die vastzit in Noord-Ierland, het complot de ze weck bekend. Deze Sean O'Callaghan moest, zo zegt hij zelf. een zware bom verstoppen op een herentoilet in het Domi nion-theater. De koninklijke lo-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5