Leidsch Dagblad Treinramp in Hoofddorp BROCCOLI EN SLAVINKEN. QB verder weg van de concurrent Pagina 2: Hel in de Haarlemmermeer 'Joden moeten Duitsland niet verlaten' GOED NIEUWS In de eerste klasse A van het zaterdagvoetbal liep koploper Quick Boys weer wat weg van de concurrentie. Excelsior Maassluis liet een punt liggen tegen Rozenburg en Katwijk zelfs twee: 0-2 tegen DOVO. FC Lisse zit nog altijd op het juiste spoor. Op eigen veld won de ploeg van trainer Ruud Brö- ring met 2-1 van Rijnsburgse Boys dat door dit resultaat weer op de laatste plaats be landde. ARC kreeg weer wat lucht ten koste van streekge noot Noordwijk: 1-0. Puntverlies Zondaghoofdklasser Alphense Boys zag zijn serie van drie achtereenvolgende winstpar tijen gisteren onderbroken bij DWV. De nummer twee van de ranglijst kwam in Amsterdam niet verder dan een 1 -1 gelijk spel. Eersteklasser UVS deed het nog slechter. Op eigen veld verloren de blauwwitten onno dig van het bepaald niet impo nerende Zeeburgia. Feyenoord Op de veertiende speeldag van de eredivisie betaald voetbal waarop de miljoenste toe schouwer kon worden begroet, liet Feyenoord zich lelijk in de luren leggen door MW. De Maastrichtse formatie versloeg de Rotterdamers in eigen huis met 3-4, waardoor de ploeg uit De Kuip terugzakte naar de sub-top. Vooral de verdediging van Feyenoord liet het afwe ten. Bij een treinramp bij Hoofddorp zijn vanmorgen zeker vijf mensen omgekomen en zesendertig mensen gewond geraakt, van wie tien zwaar. Een aantal doden was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet geborgen, zodat het dodental kan oplopen. Rond kwart over zeven ont spoorde de Intercitytrein Amsterdam-Vlissingen 200 me ter voorbij het station Hoofddorp. De Intercity bestond uit twee treinstellen en zeven wagons. wagon stonden half gedraaid, maar nog rechtop. De vijfde wa gon stond rechtop maar is eveneens uit de rails gelopen. De zesde wagon lag op zijn kant, terwijl de zevende alleen maar uit de rails is gelopen. Zaterdagavond ontspoorde de Intercity naar Parijs op de zelfde plek, waar werkzaamhe den zijn. Dat ongeluk bleef zon derslachtoffers. Regiodirecteur drs. WA Vriesendorp van Nederlandse Spoorwegen sprak vanmorgen van een afschuwelijk ongeval. De oorzaak van de ramp is nog De doden en de meeste zwaar gewonden zijn gevallen in de eerste wagon. Deze wagon heeft enkele bomen geramd. Ook is een dienstgebouw op het sta tion Hoofddorp vernield. Nog onduidelijk is of daar mensen gewond zijn geraakt of omgeko men. Rond half twaalf kwamen zware hijskranen op het ramp terrein om de eerste wagon rechtop te zetten. Ook in de tweede wagon, die half kantelde, zijn gewonden gevallen. De derde en vierde niet duidelijk. De NS hebben gisteren een onderzoek gedaan naar de ontsporing zaterdag, maar de oorzaak daarvan is evenmin duidelijk. Gisteren werd het spoor weer vrijgege ven, maar wel werd een aange paste snelheid van 60 km per uur vastgesteld. Normaal rijden de Intercity-treinen daar 120 km per uur. De ravage als gevolg van het ongeval was groot. Het ramp terrein was moeilijk bereikbaar. Bouwvakkers die ter plaatse be zig waren, hebben direct een aantal gewonden uit de trein stellen kunnen halen. Ook heb ben zij een noodbrug naar de trein gemaakt en verlichting ge regeld. De hulpverlening kwam snel op gang. De brandweer van Haarlemmermeer rukte met groot materieel uit en kreeg as sistentie van het regionale korps Amsterdam. In totaal waren ruim honderd hulpverleners op de been. De wegen rond de plek van de ramp werden volledig af gezet om ambulances de ruimte te bieden de gewonden af te voeren naar ziekenhuizen in de regio. Op het naastgelegen bedrij venterrein Graan voor Visch werd een landingsplaats voor helikopters ingericht. Een deel van de gewonden werd per heli afgevoerd. Ook is een sloot langs het spoor gedempt om met zwaar materieel bij de wa gons te kunnen komen. Als gevolg van de ontsporing is vandaag geen treinverkeer mogelijk tussen Hoofddorp en Leiden. De Intercitytreinen van Amsterdam naar Vlissingen- Brussel worden van Amster- „Joden moeten Duitsland niet verlaten, uit angst voor het toe genomen racisme en anti-semi- tisme. Dat zou een overwinning voor de rechts-radicalen zijn", aldus gisteravond de voorzitter van het Duitse parlement, Rita Süssmuth. Ze waarschuwde de democraten in haar land de rechts-extremistische minder heid niet te onderschatten. In Israël gaan intussen stemmen op de diplomatieke betrekkin gen met Duitsland te verbreken als de regering in Bonn geen hardere maatregelen neemt te gen neo-nazistische groeperin gen. Kanselier Kohl heeft verze kerd dat joden en buitenlanders in Duitsland niet bang hoeven te zijn. In een interview ver klaarde hij gistermiddag dat al les zal worden gedaan om „het rechts-radicale gepeupel onder controle te krijgen". Honderden politiemannen hebben afgelopen weekeinde huizen en bureau's van de door vrijdag verboden rechts-extre- mistsche partij Nationalistisch Front doorzocht. Bij de actie in negen deelstaten werden grote hoeveelheden wapens, propa gandamateriaal en explosieven in beslag genomen. De 36-jarige voorzitter van het NF, Meinolf Schönbom, is ondergedoken. De Duitse regering onder zoekt of neo-nazi's bepaalde rechten kan worden ontnomen, zoals het actieve en passieve kiesrecht en het recht op vrije meningsuiting. Naar verwach ting zullen meer neo-nazigroe- pen worden verboden. De Israëlische premier Rabin maande Duitsland gisteren 'ge paste ernst' te maken met het voorkomen van racistische en antisemitische verschijnselen. Minister Shulamit Aloni van on derwijs, die erom bekend staat het hart op de tong te dragen, vindt dat Israël een boycot van Duitsland moet beginnen, als de regering in Bonn zich te pas sief blijft opstellen tegen het neo-nazisme. Israël is verplicht tussenbeide te komen waar zich verschijnselen van racisme en vervolging voordoen, zei ze in een'vraaggesprek met de Israë lische radio. Tienduizenden mensen be toogden in het weekeinde op diverse plaatsen in Duitsland tegen vreemdelingenhaat en ra cisme. Ook in Nederland werd gedemonstreerd tegen het toe nemend racisme. In Amster dam, Venlo en Eindhoven gin gen in totaal drieduizend men sen de straat op. Een brand heeft gistermiddag zware schade toegebracht aan het gebouw van de Stichting Tilburg Islamitisch Centrum. De politie sluit brandstichting niet uit. Op het moment dat de brand uitbrak, zaten in een ont moetingsruimte op de begane grond zes Turkse jongelui. Zij konden het gebouw zonder pro blemen verlaten. Pagina 3: Lubbers: Nee tegen vreemdelingenhaat. Pagina 5: Weekeinde vol met rechts geweld en demonstra ties. dam tot Leiden omgeleid via Haarlem. De Intercitytreinen van Vlissingen/Brussel worden van Rotterdam tot Amsterdam omgeleid via Gouda/Breukelen. Tussen Schiphol-Hoofddorp- Nieuw Vennep-Leiden zijn bus sen ingezet. De verkeerssituatie op de we gen rondom Hoofddorp was chaotisch. De Bennebroekerweg en de Van Heuven Goedhart laan zijn direct na het ongeval afgesloten om de toegangswe gen naar de plaats van het on geluk vrij te houden. Op de A4 werd een rijbaan vrijgehouden om de gewonden te kunnen af voeren naar de dichtbijzijnde ziekenhuizen. Op de A4 stond het verkeer vanaf Amsterdam spoedig vast. Ook in Heemstede stokte het verkeer. Rond elf uur waren de meeste files opgelost. Op de rijksweg Den Haag-Am sterdam (A4) ontstond een tien kilometer lange file als gevolg van twee aanrijdingen. Volgens de politie ontstonden die bot singen doordat automobilisten vaart minderden om naar de verongelukte trein te kijken. Het verkeer op de andere rijhelft reed stapvoets. Minister Maij-Weggen en NS- directeur R. den Besten brach ten een bezoek aan het rampge bied. Ook de Noordhollandse commissaris van de koningin J. van Kemenade kwam naar Hoofddorp. Op het crisiscentrum in het raadhuis vein Hoofddorp liet lo co-burgemeester A. de Leeuw van Haarlemmermeer tijdens een persconferentie weten dat de hulpverlening na de ramp goed op gang was gekomen. Leadsch -* Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws.i Dus neem ik nu een abonnement Voorletters:- I Adres: I Postcode: PU*»: I Tel.: O-» 'O"1™4' Na de eerste 2 weken i betaal ik mijn abonnement: D Per maand, automatisch (f 27,80)* O Per kwartaal, \ia acceptgiro j (f80.10). j O Per kwartaal, automatisch <f 80.10)* *Nr. bank/giro: Handtekening: 1.1 - MAANDAG 30 NOVEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40021 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Zeker vijf doden en zesendertig gewonden Oorzaak nog niet duidelijk Zaterdag incident op zelfde plek V.-, —O— Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DEL. 071 161353 HET WOORD IS AAN Abbé d'Ailly De meeste helden zijn als zekere schilderijen: om ze te eren moet j« ze niet van te dichtbij bekijken. VANDAAG Slachtoffers van de treinramp bij Hoofddorp worden zo snel mogelijk naar ziekenhuizen in de omgeving vervoerd. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon In de nacht eerst nog regen. Over dag af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur 10 graden. Zuidwestenwind, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJs- selmeer toenemend tot hard, 7. Verdachte in moordzaak aangehouden HOOFDDORP ALLARD BESSE Een arrestatieteam heeft vrij dagavond laat een 31-jarige Amsterdammer in zijn woon plaats aangehouden. De man wordt verdacht van het dood schieten van een 66-jarige Bad hoevedorper bij een inbraak donderdagavond in diens wo ning. De 54-jarige echtgenote van de Badhoevedorper werd ook bij de kraak neergeschoten. Zij verkeert in levensgevaar. De Amsterdammer wordt er tevens van verdacht een Uit- hoomse vrouw te hebben be dreigd in haar woning begin no vember. Bij die bedreiging, die het gevolg was van een ver stoorde relatie, werd ook ge schoten maar werd niemand geraakt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1