■te Noodtoestand Venezuela JÏP- Lepe Takeshita overleeft verhoor Opperste Sovjet verwerpt hervormingsplan Gaidar Buitenland Voor- en tegenstanders abortus claimen zege Sir k» Woensdag Geen voortgang op weg naar 'Edinburgh' praat ANC EG worstelt met geld met regering voor nieuwe plannen Smartegeld voor Franse slachtoffers vuil bloed Grootste kerstmarkt Verscheurde families drie uur herenigd 'Militairen Burundi schuldig aan bloedbad' ZATERDAG 28 NOVEMBER 1992 Drie moordenaars onthoofd riyadh In drie steden in Saudi-Arabië zijn gisteren na het mid daggebed twee Bengalezen en een Sudanees in het openbaar onthoofd. Dat gebeurde nadat ze door islamitische rechtbanken ter dood waren veroordeeld wegens moord. De terechtstellingen hadden plaats in Jeddah, Qassim en Taif, aldus de Saudische staatsradio. Aardbeving treft Los Angeles los anceles Een aardbeving met een kracht van tussen de 5,1 en 5,3 op de schaal van Richter heeft gisteren Los Angeles in de Amerikaanse staat Californië getroffen. Wolkenkrabbers stonden te schudden, maar er zijn geen berichten over grote schade of slachtoffers. Het Amerikaanse Geologisch Instituut sprak van een „middelmatige aardbeving". OPEC-ministers bereiken akkoord wenen De Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) zal in het eerste kwartaal van 1993 maximaal 24,9 miljoen vaten olie per dag produceren. Dat hebben de olieministers van de lid staten gisteren na afloop van hun driedaagse bijeenkomst in Wenen bekendgemaakt. De produktiebeperking, die al op 1 de cember ingaat, moet leiden tot een hogere prijs. De richtprijs van de OPEC bedraagt 21 dollar per vat van 159 liter. De huidige prijs ligt daar ruim 2,50 dollar onder. Momenteel bedraagt de dagelijkse produktie 25,25 miljoen vaten. Geld voor baggeren Hong Kong den haag De ruim negen miljard Hong Kong-dollar, die de bag- gerorder voor het nieuwe vliegveld in Hong Kong kost, is be schikbaar. De commissie financiën van de Wetgevende Raad, het parlement van Hong Kong. heeft gisteren besloten (omgere kend) ruim 1,9 miljard gulden, uit de reserves van de eilandstaat te putten. De commissie zei gistermiddag 'ja' tegen het bouwrijp maken van het eiland Chek Lap Kok voor de aanleg van het vliegveld. Een consortium waarin de Amstelveense baggeraar Ballast Nedam deelneemt, was al eerder aangewezen voor de uitvoering van de klus. Ballast verwacht een omzet van ongeveer 400 miljoen te hebben aan zijn aandeel. Agent gepakt wegens moord op vrouw madrid Een 25-jarige agent van de Spaanse Guardia Civil blijkt verantwoordelijk voor de moord op een 33-jarige Dominicaanse immigrante. Hij is inmiddels gearresteerd. De moord, op 13 no vember aan de rand van Madrid gepleegd door vier gemaskerde mannen, was voor veel Spanjaarden aanleiding te demonstreren tegen racisme en buitenlanderhaat. 'Landbouwakkoord kost Duitse banen' bonn» Het vorige week gesloten landbouwakkoord tussen de Europese Gemeenschap en Verenigde Staten zet in Duitsland 200.000 a 300.000 banen op de tocht.-Dat heeft de directeur van de Duitse Federatie van Boeren, Helmut Bom, gisteren gezegd in een radio-interview. Bom zei dat het banenverlies niet be perkt blijft tot de landbouw. Ook andere sectoren zoals de land bouwmachine-industrie en de chemische industrie zullen ar beidsplaatsen kwijtraken. Duitse boeren gaan aanstaande dins dag in Straatsburg protesteren tegen het akkoord. Onrast nog steeds niet geheel voorbij De poging tot staatsgreep door opstandige militairen in Venezuela lijkt mislukt, maar de rust is in de hoofdstad Caracas nog allerminst teruggekeerd. De regering heeft inmiddels de noodtoestand afgekondigd. willemstad stella van run correspondent Op de televisie verklaarde de ene na de andere minister dat de regering de zaak volledig in de hand heeft. Maar gister avond gingen de bombarde menten op luchthavens en het paleis van president Perez nog door. Aanhangers van kolonel Hugo Sanchez namen gisterochtend de televisiezender Kanaal 8 over en zonden onder meer een vi deoband uit met een oude toe spraak van Sanchez. Deze kolo nel was ook al betrokken bij de vorige couppoging, op 4 februa ri, en zit voor zover bekend nog steeds gevangen. Intoespraken speelden de rebellen in op de grote ontevredenheid die leeft onder de Venezolanen over de harde economische sanering die de regering doorvoert De coup leek snel voorbij toen president Perez op televi sie verscheen en verklaarde dat alles onder contriöe was. Maar dat bleek nogal voorbarig. De rebellen bij Kanaal 8 ga ven zich weliswaar over, maar het bleek anderen te zijn gelukt enkele vliegtuigen te stelen. Ze voerden bombardementen uit op luchthavens bij Caracas en Maracaibo en op het inmiddels zwaar beveiligde presidentieel paleis Milaflores. Ook in Cara cas zelf waren hier en daar nog onlusten op straat gaande. In een gevangenis brak een op stand uit. Het is niet duidelijk hoeveel doden en gewonden tot nu toe bij de schermutselingen zijn ge vallen, maar het lijken er zeker enige tientallen. Op Curasao wordt er reke ning mee gehouden dat Vene zolaanse rebellen naar Curasao willen uitwijken. Dat Antilliaan se eiland is in het verleden va ker een toevluchtsoord geweest voor gevluchte leiders of op standelingen uit het op slechts zestig kilometer afstand gelegen Venezuela. Als een landing zon der toestemming gebeurt, zal de regering stappen ondernemen. Welke dat zijn, is geheim. Abortus raag niet in Ierlandwel elders Zowel voor- als tegenstanders van abortus eisten gisteren in Ierland de overwinning voor zich op in het referendum over de abortuskwestie. Tegenstan ders deden dat omdat de kie zers het voorstel hebben ver worpen abortus toe te staan als het leven van de moeder door de zwangerschap wordt be dreigd. Voorstanders benadruk ten juist dat de bevolking ja zegt tegen een voorstel om aan Ierse vrouwen informatie beschik baar te stellen over mogelijkhe den om in het buitenland abor tus te laten plegen. Bovendien zeiden de kiezers ja tegen het recht buitenland een abortus te on dergaan. Naarmate er gisteravond steeds meer stemmen waren geteld, werd bovendien steeds duidelijker hoe groot de verkie zingsoverwinning van de La bour Party is. Hoewel de Fianna Fail van premier Reynolds mei voorlopig 50 zetels nog steeds de grootste partij blijft, stoomde Labour op naar de tweede plaats met 30 zetels. De tradi tioenel nummer twee in het Ier se partijlandschap, Fine Gail, kwam niet verder dan 28 zetels toen gisteravond laat bijna 95 procent geteld. t" tokyo elbrich fennema correspondent Wekenlang had de oppositie in het parlement gezeurd om de Japanse oud-premier Takeshita onder ede te mogen doorzagen over zijn banden met de onder wereld, zijn contacten met ex treem-rechts, de zeven miljoen gulden die zijn mentor voor hem uitgaf om zijn verkiezing tot premier te bewerkstelligen en de malafide zakenman die dat geld had verstrekt. Deze week was het dan zover. De Japanse nationale televisie zond de ondervraging rechts- streeks uit en de kijker kon zich enkele uren vergapen aan hoe een van 's lands leepste politici wegkwam met vage antwoor den op vage vragen. De samen vatting is simpel. Alle onregel matigheden hadden zich zon der medeweten van Takeshita afgespeeld. En Takeshita was niet van zins om afstand te doen van zijn parlementszetel om zo te boeten voor zaken waarvan hij niets had geweten. 'Onweer zonder regen', zo vatten de kranten het bondig samen met een Japans spreek woord. De donder, dat waren de \Tagenstellers die met gezwol len stem vol verontwaardiging hun vragen op Takeshita af vuurden. Maar net leverde niets vruchtbaars op. De wat meer op schandaal beluste weekbladen doen sug gesties om Takeshita eens seri eus aan te pakken. Centraal hierin staat de verklaring van de gearresteerde zakenman Wa tanabe over het geld dat hij heeft opgehoest en de contac ten die hij heeft gelegd met de onderwereld om een einde te maken aan een lastercampagne tegen Takeshita. De oppositie partijen zijn er echter nog niet in geslaagd de vinger op de zere plek te leggen. Daarmee hebben ze hun imago bij het Japanse publiek eerder geschaad dan opgevijzeld. Want dat publiek zou die gladde Takeshita wel eens willen zien spartelen. Oekraïne zwengelt privatisering aan moskou «AP-Rtr-PPA Het Russische parlement heeft gisteren het pro gramma van waarnemend premier Gaidar voor de bestrijding van de economische crisis afgewe zen. De uitslag stemming in de 252 leden tellende Opperste Sovjet was 137 tegen, 20 voor en 13 ont houdingen. Daags voor de stemming kondigde minister van economische zaken Netsjajev aan dat de regering het plan aan het voltallige Con gres van Volksafgevaardigden zou voorleggen als het door de Opperste Sovjet zou worden afgewe zen. Alle leden van de Opperste Sovjet hebben echter ook zitting in het Congres en de Opperste Sovjet beheert bovendien de agenda van de bij eenkomst. Het 1.042 leden tellende Congres komt dinsdag bijeen. „Ik denk dat ze deze strijd gaan verliezen", zei Gaidar gisteren, nadat zijn tegenstanders zijn economische programma hadden verworpen. Intussen heeft het bureau van Jeltsin bekendge maakt dat de president opdracht heeft gegeven tot privatisering van. alle staatsoliemaatschappij- en. Nadere bijzonderheden zijn echter niet ge meld. De inwoners van Oekraïne krijgen een speciale bankrekening met ongeveer 75 gulden waarmee ze naar eigen keuze belangen in staatsonderne mingen kunnen kopen. Dat heeft het officiële Oekraïnse persbureau Oekrinform gisteren ge meld. De regering in Kiev heeft voorts plannen om cheques uit te geven waarmee de bevolking land kan kopen. Het persbureau ITAR-TASS maakte gisteren be kend dat het parlement van Tadzjikistan gisteren besloot het presidentiële systeem af te schaffen. Tevens besloot het de communistisch gezinde Abdoelladsjanov te benoemen tot premier. Hij zal naar verwachting vandaag de samenstelling van zijn kebinet bekend maken. van nuysenburc brussel peter de vries Het ANC en de Zuidafrikaanse regering komen volgende week op een geheime plaats bijeen om de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel vlot te trekken. Het 'bosberaad' duurt van woensdag tot vrijdag. Voor januari staat een tweede over legronde op het programma. Dit heeft de secretaris-gene raal en belangrijkste onderhan delaar van het ANC, Ramapho- sa, gisteren meegedeeld na een ontmoeting met minister Meyer, de voornaamste 'rege ringsonderhandelaar. Belangrijkste agendapunt zal het tijdschema zijn dat moet leiden tot de eerste non-raciale verkiezingen in de geschiedenis van het land. President De Klerk stippelde donderdag een tijd pad uit, dat voorziet in verkie zingen voor een Grondwetge vende Vergadering, die de nieu we democratische Grondwet opstelt, en een overgangsrege ring van nationale eenheid in het voorjaar van 1994. Het ANC zei al meteen dat het volgens haar allemaal veel te traag gaat. Deze beweging meent dat vol gend jaar maart al verkiezingen kunnen worden gehouden. correspondent De Europese Gemeenschap is tot op het bot verdeeld over de manier waarop de Tekening van Maastricht' moet worden be taald. Alles draait om de vraag hoe het geld moet worden op gebracht voor een ambitieus plan om de EG-uitgaven de ko mende jaren sterk te laten groeien. Mede door wat minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) „Britse halsstarrigheid" noemt, dreigt een mislukking van de komende Europese top conferentie, op 11 en 12 decem ber in de Schotse hoofdstad Edinburgh. Daar hadden de re geringsleiders na een lange pe riode vol tegenslag de gelederen weer willen sluiten. Een voorbereidende bijeen komst in Brussel van de 24 mi nisters van buitenlandse zaken en van financiën werd gisteren echter geheel overheerst door nieuwe financiële tegenvallers en door de weigering van Lon den om te praten over de Britse korting op de jaarlijkse EG-con- tributie. Voorzitter Delors van de Europese Commissie be klaagde zich er tijdens de bij eenkomst over dat de 'geest van samenwerking' uit Maastricht Het Hof van Beroep in Parijs heeft 20 Fransen schadevergoe ding toegekend omdat ze door transfusiebloed zijn besmet met het HIV-virus dat AIDS veroor zaakt. In totaal wordt 15 mil joen franc (drie miljoen gulden) uitgekeerd. Mensen die al AIDS hebben, krijgen het hele bedrag ineens. De anderen krijgen nu drie kwart van de schadevergoeding. Het smartegeld is onder meer toegekend wegens „de proble men die ontstaan door verkor ting van de verwachte levens duur, vrees voor lijden en ver storingen van het gezinsleven en het maatschappelijk leven". In Frankrijk is een schandaal ontstaan omdat mensen trans fusies kregen, terwijl medici konden weten dat het bloed waarmee dat gebeurde niet te vertrouwen was. Neurenberg» Duitslands grootste en beroemdste kerstmarkt is gisteravond geopend. Dat gebeurde door het verschijnen van een 'gouden' kerstkind, ge flankeerd door twee 'engelen'. Traditiegetrouw werd de opening bijgewoond door vele duizenden binnen- en buitenlandse toeristen en inwoners van Neuren berg. FOTO •Rti WOLFGANG RATTAY volledig zoek is. Delors kwam ook met een vervelende bood schap. De landbouwuitgaven van de EG dreigen voor het eerst sinds jaren weer uit de hand te lopen. Door de onrust rond de wisselkoersen en door de tegenvallende economische groei wordt de landbouwbegro ting in 1994 met 3,45 miljard gulden overschreden. De tegenvaller komt bovenop een toch al duur en omstreden begrotingspakket dat Delors voor de komende vijf jaar had opgesteld. De in Maastricht af gesproken hulp aan de arme zuidelijke lidstaten, extra geld voor milieu-, regionaal en soci aal beleid en meer steun aan Oost-Europa zou de EG in vijf jaar moeten laten stijgen van 155 naar 200 miljard gulden. Engeland weigert bovendien haar jaarlijkse korting op de EG- contributie van vijf miljard gul den ter discussie te stellen. Tijdens de vergadering bleek zelfs het begin van een compro mis over de financiering onmo gelijk. Een tussenvoorstel van de Britse voorzitters om de uit gaven in zeven jaar naar 175 miljard gulden te laten stijgen, viel niet in goede aarde bij de zuidelijke landen. „Staat mijn huis er nog?" „Heb je nieuws van mijn broer?" Ze worden onmiddellijk overstelpt met vragen, de 57 inwoners van Vrlika, Knin en Kijevo die giste ren na ruim een jaar van ge dwongen scheiding kortstondig werden herenigd met hun ver dreven of gevluchte familie. Drie uur lang mogen zij met elkaar praten, in een restaurant in Hrvace bij Sinj, een paar kilo meter buiten de door Serviërs in Kroatië uitgeroepen 'Servische republiek Krajina'. Daarna zal onverbiddellijk opnieuw een pijnlijk afscheid volgen. De Ser vische autoriteiten hebben te kennen gegeven dat als ook maar iémand de bus terug zal 'missen', deze eerste reünie ook de laatste is. De emoties lopen hoog op als de bus met meest oudere men sen bij het restaurant arriveert, waar een paar honderd familie leden zich hebben verzameld. Nog voordat ze elkaar daadwer kelijk in de armen sluiten, roe- Het weinige dat nog restte aan stroom, gas en water in het inmiddels in vrieskou ge dompelde Sarajevo is giste ren uitgevallen. De Verenig de Naties onderhandelden met de Serviërs rond de Bosnische hoofdstad om re paraties te kunnen uitvoe ren. Gistermiddag kregen al leen ziekenhuizen een uur lang stroom en water. Een VN-konvooi dat 180 ton hulpgoederen wil bren gen naar een andere door Serviërs belegerde stad, Sre brenica, waar 70.000 inwo ners en vluchtelingen van honger dreigen te sterven, moest weer onverrichterzake terugkeren. Honderden joe lende burgers blokkeerden een brug op de route. pen en gebaren familieleden in en buiten de bus naar elkaar. Gaat het goed? Een duim om hoog. Tranen en veel zakdoe ken. Een oma uit Knin wijst op haar kleinzoon. Zó groot gewor den! Ze lacht en huilt tegelijk. Als iedereen de bus uit is, wor den pakjes en vooral brieven uitgewisseld. Ze worden snel opengescheurd, gelezen, herle zen. Even snel worden antwoor den teruggeschreven. De ontmoeting, een initiatief van de plaatselijke Rode-Kruis organisaties in Sinj en Knin, is een delicate aangelegenheid. De pers wordt daarom maar lie ver niet te woord gestaan. „Ik heb familie aan beide kanten, begrijpt u." Sommigen zeggen dat ze onder de Serviërs een goed leven hebben, ook al is be kend dat een aantal Serviërs steelt als de raven, er te weinig eten is, de industrie voor het grootste deel plat ligt en water en stroom schaars zijn. Op papier mag in het gebied alleen nog de Servische politie een wapen dragen. In de prak tijk betekent he dat zowat iede re Serviër tot politieman is ge bombardeerd. Kenyaanse VN- troepen moeten erop toezien dat Kroaten en Serviërs elkaar niet opnieuw te lijf gaan, maar geweld en intimidatie gaan on verminderd door. Dat het in deze atmosfeer mogelijk is'gebleken een reünie te organiseren, noemt de Ne derlandse EG-waamemer Wim van den Bos „een stap in de goede richting. Als deze dag zonder problemen verloopt, en daar ziet het wel naar uit, kun nen er in de toekomst meer ontmoetingen volgen". De ontmoeting doet nog het meest denken aan bezoekuur in een gevangenis. Als de drie uur om zijn, vloeien nog meer tra nen dan bij het weerzien. Moe ders en broers, nichten en tan tes worden nog een laatste keer omhelsd. Een laatste brief wordt door een open raam de bus in gegooid. Dan gaat het terug naar 'bevrijd Krajina'. Einde van een ontsnapping. nairobi frans van den houdt correspondent Militairen van het regeringleger van de Oostafrikaanse staat Bu rundi hebben eind vorig jaar meer dan duizend burgers afge dacht De slachtoffers behoor den tot het Hutu-volk, dat is Burundi veelal wordt gediscri mineerd. Die beschuldiging heeft de mensenrechtenorgani satie Amnesty International gis teren geuit. Amnesty dringt er bij de regering van Burunai op aan onmiddellijk actie te onder nemen tegen de betrokken sol daten. De bloedige wraakacties von den precies een jaar geleden plaats, nadat de rebellcnorgani- satie Palipe Hutu, die voor de rechten van haar st.imlrdn: vecht, aanvallen had uitgevoerd op regeringsdoelen in het noor den van het land en de hoofd stad Bujumbura. Volgens Amnesty Internatio nal verdwenen tegelijkertijd ve Ie mensen, van wie later bleek dat ze zonder proces in de ge vangenis waren gegooid, ge marteld en in een aantal geval len gedood. Het ging hier vrij wel steeds om Hutu's, die welis waar de grootste bevolkings groep vormen in Burundi, maar m bh m toren wn de déi schappij worden achtergesteld bij de Tutsi's, die de dienst uit maken in de regering. In een gisteren gepubliceerd nppoil Mn Amnart) dn de n gering van president Buyoya sinds vorig jaar nauwelijks is opgetreden tegen de martelen de en moordende militairen Een paar soldaten zijn welis waar opgepakt, maar niet be recht. De overheid heeft overi gens wel toegegeven dat het le ger burgers heeft gedood, maar spreekt over een aantal van rond de 500. Amnesty International be sc huldigt voorts ook Palipe Hutu van schendingen van de mensenrechten, met name ge richt tegen Tutsi's. De rebellen zouden ook leden van hun ei gen volk hebben vermoord die tegen hun sabotageacties wa ren. Deze rebellen moeten daarom ook voor het gerecht worden gebracht, aldus Amncs- «y-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7