Allochtonen voeden ook 'Nederlands' op 'Subsidies kunnen lager, maar niet morgen' Binnenland VNO wil meer geld voor aanleg wegen 'Samen stoppen we AIDS' thema Wereld AIDS Dag Chirurg geïmponeerd door politie: operatie te laat Directeur opvang kraakt asielbeleid Kankerpatiënt probeert uit angst alternatieve therapie ZATERDAG 28 NOVEMBER 1992 Algemeen Nederlands Persbureau CPD GemeenschappeHke Persdienst Dees wordt voorzitter Benelux Parlement den haag Het WD-Tweede-Kamerlid pees wordt vandaag in Brussel gekozen tot voorzitter van het Benelux Parlement. WD- kringen in Den Haag meldden gisteren dat Dees' voorzitter schap waarschijnlijk met algemene stemmen wordt aanvaard. Dees zal deze functie twee jaar lang bekleden, naast zijn Twee de-Kamerlidmaatschap. Vijf jaar cel voor drugssmokkel den haag Het Haagse gerechtshof heeft gisteren een 22-jarige Rotterdammer veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar wegens mishandeling en drugssmokkel. De rechtbank had de man eerder veroordeeld tot tien jaar cel. Begin dit jaar kwam hij vanwege een administratieve fout van het gerechtshof op vrije voeten. Hij werd evenwel verder vervolgd. Europese rijwielindustrie in gevaar den haag Het moet worden verboden dat Taiwan fietsen tegen dumpprijzen op de Europese markt afzet en China geen invoer rechten heft voor rijwielonderdelen uit Japan. De invoer in Euro pa van rijwielen uit deze landen stijgt jaarlijks met 145 procent. De rijwielenproduktie in Europa zou hierdoor met 3 miljoen af nemen. Hierover maakt Europarlementariër Karla Peijs zich gro te zorgen. „Indien niet wordt ingegrepen, verliest Europa in 1993 70.000 arbeidsplaatsen in de rijwielindustrie", aldus Peijs. Jaar cel voor diefstal met zwarte magie den haag De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 20-jari- ge vrouw uit Nieuwegein veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk. Volgens de rechtbank heeft de vrouw zich schuldig gemaakt aan diefstal. Ze assisteerde een waarzegster toen die met behulp van zwarte ma gie vrouwen oplichtte. In Den Haag werden twee vrouwen voor 19.400 en 2.000 gulden getild. Vrij vervoer goederen in Benelux den haag Met ingang van dinsdag is het goederenvervoer over de weg in de Benelux volledig vrij. Dat betekent dat een Neder landse vervoerder vanaf die datum ook lading binnen België en Luxemburg mag vervoeren. Tot dusver was dat maar voor een beperkt aantal vervoerders mogelijk. 'Voorschot nemen op aardgasbaten' den haag*gpd-anp Nederland moet snel meer in vesteren in nieuwe wegen, spoorwegen, tunnels en verbe terde vaarwegen. Dat kan wor den betaald door een voorschot te nemen op de minstens 20 miljard gulden die in de komen de 20 jaar naar de schatkist vloeien door de verkoop van aardgas. Dat bepleit het Ver bond van Nederlandse Onder nemers (VNO), op basis van ei gen onderzoek. De noodzaak is groot genoeg, constateert het VNO in het gis teren gepubliceerde onderzoek. Ruim 40 procent van de bedrij ven heeft regelmatig of vrijwel altijd last van files op de weg. Ruim 20 procent klaagt over slechte bereikbaarheid over de weg en 70 procent over slechte bereikbaarheid per openbaar vervoer. Het verbond rekent voor dat tot het jaar 2010 voor uitbrei ding, verbetering en onderhoud van de infrastructuur ruim 104 miljard gulden nodig is. Dat is ruim 20 miljard meer dan in middels achterhaalde bereke ningen die het ministerie van verkeer en waterstaat opnam in het tweede Structuurplan Ver keer en Vervoer. Banken, pensioenfondsen en verzekeraars kunnen die extra investering voorschieten, als zij de garantie krijgen dat het geld te zijner tijd terug komt. De aardgasbaten kunnen een be langrijk deel van die zekerheid bieden, meent het VNO. Het kabinet heeft al eerder besloten vanaf 1995 jaarlijks 600 miljoen aan aardgasinkomsten te storten in een apart Aardgas- batenfonds, dat wordt aange wend voor de financiering van infrastructurele werken. Daarbij wordt vooral gedacht aan de bouw van een nieuwe goede renspoorlijn tussen Rotterdam en het Ruhrgebied (de Betuwe lijn) en aan de aanleg van een hogesnelheid-spoorlijn (TGV) tussen Antwerpen en Amster dam. Het VNO rekent voor dat het kabinet per jaar 2,5 miljard gul den te weinig uittrekt voor ver betering van auto-, spoor- en vaarwegen en verbetering van het stads- en streekvervoer. Per jaar is 6,25 miljard gulden no dig. In de jaren tot en met 1997 is er echter slechts 3,74 miljard per jaar voor uitgetrokken. utrecht* anp AIDS Dag concentreren zich in Nederland vooral in de provin cie Limburg. Staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) zal in Maastricht een publiekssympo- sium openen. Na afloop ver trekt de traditionele fakkelop tocht, om de mensen die aan AIDS zijn gestorven te herden ken, naar het Vrijthof. 's Avonds volgt in de oude Stadsschouwburg een benefiet concert waarvan de opbrengst gaat naar de HIV Vereniging, die opkomt voor mensen met HIV en AIDS. Optredende ar tiesten zijn onder meer: Mathil- de Santing, Paul Haenen, Ben nie Neyman, en Anneke Grön- 'Samen stoppen we AIDS' is dit jaar het Nederlandse thema voor 1 december Wereld AIDS Dag 1992. Vier jaar geleden be noemde de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) de eer ste dag van de laatste maand tot de dag waarop de hele wereld een etmaal stilstaat bij de ziekte AIDS. Dit jaar zijn er in Nederland ongeveer 300 patiënten bijgeko men. Sinds de epidemie medio jaren tachtig om zich heen be gon te grijpen, zijn er in Neder land 2330 mensen met AIDS geteld. Velen van hen zijn in middels overleden. De activiteiten op Wereld loh. amsterdam anp Een kleine 10 procent van de kankerpatiënten gebruikt naast de reguliere ook een alternatie ve behandeling. Dat bleek giste ren op een congres in Amster dam. Onderzoek heeft uitgewe zen dat patiënten eerder uit angst en onzekerheid alterna tieve therapieën proberen dan uit geloof in de werkzaamheid Het onderzoek is uitgevoerd 'onder 1.151 patiënten uit ver schillende ziekenhuizen. Vol gens psychologe N. van der Zouwe was 9,4 procent van hen Verklaring voor hoge crininaliteit allochtonen ondergraven De overgrote meerderheid vai Surinaamse, Turkse en Marokkaanse ouders verschilt rauwelijks van Nederland se ouders. Ze willen dat hun khderen opgroeien tot zelf standige individuen en dat zij self bepalen of en met wie ze trouwen en wat voor soort verk ze willen doen. Daar mee lijkt de gangbare verklarng van de veel hogere cri minaliteit onder allochtone joigeren ondergraven. den haag gpd Gisteren presenteerde het on derzoeksbureau Delphiconsult uit Amsterdam een rapport van een team van sociologen en an- drologen dat 150 allochtone jongeren in de Randstad heeft gevolgd gedurende de overgang van de middelbare school naar het vervolgonderwijs en/of werk. Ook ouders van de jonge ren werden geïnterviewd. Vol gens de onderzoekers verschilt de opvoeding nauwelijks van die van hun autochtone leef tijdsgenoten- Onderzoeker Van Houten ver gelijkt de allochtone ouders met Nederlandse ouders in de jaren Onderzoek onder jeugd in Randstad zestig. „Ook hun kinderen gin gen anders denken over huwe lijk, seksualiteit, orde en gezag Na wat botsingen kregen ou ders meer begrip voor de nieu we opvattingen van hun kinde ren. In veel gevallen geldt ook voor allochtone ouders." Uit de gesprekken blijkt dat veel allochtone meisjes mogen uitgaan met jongens uit hun klas. Net als veel Nederlandse ouders vinden allochtone ou ders de studie van hun kind het belangrijkst. Als ze goede cijfers halen, mogen ze in het week einde gaan stappen. Het rapport staat haaks op een recent onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoeks- en Documentatie Centrum (WODC) van Justitie, waarin de grote criminaliteit onder al lochtone jongeren (bijna twee maal zoveel als onder autochto ne leeftijdgenoten) vooral wordt geweten aan het gebruik van fy siek geweld door de vaders. Daardoor, aldus dat onderzoek, lopen de spanningen hoog op en vallen de gezinnen uileen. De kinderen gaan dan veel de straat op en met name de jon gens komen gemakkelijk in het criminele circuit terecht. Vooral onder Marokkaanse jongeren is de criminaliteit hoog: één op de drie komt in aanraking met Jus titie tegen één op de zeven Ne derlandse jongeren. Van de Turkse en Surinaamse jongeren is dat bijna één op de vier. den haag Triomfantelijk houdt zojuist heeft afgeknipt. Met deze vriendelijke kapsalon. Rechts ei- FNV-voorzitter Johan Stekelen- knlpvariant opende hij gisteren genaresse Marike Caziemir. burg de vlecht omhoog die hij in Den Haag de eerste milieu- foto anp toussaintkluisters Akzo stelt bouw chloorfabriek Botlek uit rotterdam anp Uit onvrede over de vergun ningseisen heeft het chemie concern Akzo de bouw van ea chloorfabriek van 150 miljoa gulden in de Botlek voorlopg uitgesteld. Het bedrijf heeft dt gisteren bevestigd. In de vergunningaanvraag n het bijbehorende extern veilj- heidsrapport had Akzo aang- geven na de uitbreiding van e chloorproduktie op grond vn de huidige marktsituatie, en gemiddelde aanvoer van 10.00 ton chloor per jaar te verwan ten. In de vergunningen heft de provincie Zuid-Holland ie hoeveelheid als maximum p- gelegd. Akzo zegt daardoor niette kunnen inspelen op schomre- lingen op de markt en is oner die beperking niet bereid ten- vesteren in de nieuwe fabnk. Het bedrijf gaat nu opnieuw en vergunning aanvragen met en aanvoer-limiet van 90.000 Dn per jaar. Dat is evenveel akin de huidige situatie is toe staan. utrecht* anp Een kaakchirurg die een van diefstal verdachte patiënt moest opereren, heeft zich te veel door de politie laten im poneren. Daardoor is er te laat geopereerd. De patiënt klaagt sindsdien over dubbelzien. De kaakchirurg had al eer der een waarschuwing gekre gen van het Medisch Tuchtcol lege in Eindhoven. Het Cen traal Medisch Tuchtcollege wees gisteren het door de chi rurg ingestelde beroep tegen die beslissing af. Eind maart 1990 conclu deerde de kaakchirurg bij een man die van het dak was geval len een jukbeenbreuk. Voor twee dagen later werd een ope ratie afgesproken, maar de pa tiënt meldde zich niet en de operatie ging niet door. Een nieuwe afspraak volgde, vijf dagen later. Die dag ging de patiënt nog even op bezoek bij zijn opa in een verpleegkliniek. Daar zag een personeelslid in de tas van de man een gouden kettinkje, dat toebehoorde aan een pa tiënte uit de kliniek. De ge waarschuwde politie hield de man aan en nam in verband met de voorgenomen operatie contact op met de kaakchi rurg. Die zei toen dat een juk beenbreuk in het algemeen tot tien dagen na het voorval zon der problemen kon worden behandeld, maar dat langer uitstel niet verantwoord is. De operatie ging weer niet door en de man verdween ach ter de tralies. Uiteindelijk is hij op 10 april geopereerd, 14 da gen nadat de kaakchirurg de man voor het eerst zag. De vol gende dag, de patiënt klaagde toen al over dubbelzien, is de man op verzoek van de politie ontslagen. Het Centraal Medisch Tucht college vindt dat de kaakchi rurg ernstig bezwaar had moe ten maken bij de politie toen hij merkte dat zijn patiënt was meegenomen. Bovendien had hij aan de politie de noodzaak van de operatie duidelijk moe ten maken. Ook bij het snelle ontslag uit het ziekenhuis heeft de arts zich teveel laten beïnvloeden door de politie. Slachtkuikens hoeven niet te worden ingeënt den haag gpd Pluimveehouders hoeven hun slachtkuikens niet in te enten tegen de nog steeds heersende pseudo-vogelpest in Oost-Bra bant en Noord-Limburg. Het Landbouwschap heeft het ad vies daartoe van de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren niet opgevolgd. Vanaf maandag gelden er wel verscherpte vacci- natieregels, maar het inenten van de miljoenen slachtkuikens die per week worden geboren is volgens het Landbouwschap te duur. Legkippen en zogenoemde reproduktiehoenders moeten wel met de hand worden in geënt, op de eerste dag van hun bestaan en nog eens na vier maanden. Aangezien dit pluim vee een gemiddelde levensduur heeft van anderhalf jaar, gaat het om veel kleinere aantallen dan bij de slachtkuikens, die al na enkele weken worden 'afge voerd'. De nieuwe regels gelden landelijk. In de gebied in Bra bant en Limburg waar het virus van de pseudo-vogelpest rond waart, moet vaker worden in geënt. Het Nederlandse asielbeleid wordt heel sterk gekenmerkt door incidenten. De rijksover heid voert snel veranderingen door, die vervolgens niet het be oogde effect blijken te hebben. Aangekondigde veranderingen worden daarentegen niet of met grote vertraging doorgevoerd. De bureaucratie slaat voorts re gelmatig toe in pogingen om de zaak beheersbaar te houden. Dat zei directeur H. van Gel der van de Interim Stichting Opvang Asielzoekers (ISOA) gis teren op een symposium in Rot terdam. De ISOA is in opdracht van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur be last met de centrale opvang van asielzoekers. Volgens Van Gelder is het grote probleem dat het rijk de opvang van asielzoekers nog steeds beschouwt als een tijde lijke zaak. Hij pleit er voor om het asielbeleid te zien als een structureel en noodzakelijk in strument voor een algemeen immigratiebeleid. Van Gelder was weliswaar po sitief over de nieuwe versnelde procedure die het kabinet vanaf dit jaar heeft ingevoerd. Asiel zoekers krijgen daarbij sneller te horen of ze al dan niet aan spraak kunnen maken op een status als vluchteling. Aan de andere kant stelde Van Gelder vast dat de verblijfsduur in azielzoekerscentra nog steeds gemiddeld 9 tot 12 maanden duurt. De doelstelling van het nieuwe beleid was het terug brengen van de duur van het verblijf in een asielzoekerscen trum tot 6 maanden. De opvang van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië toont volgens Van Gelder aan hoezeer de bureaucratie kan toeslaan bij het asielzoekersbe leid. De nieuwe status voor deze groep vluchtelingen, de zoge naamde ontheemdenstatus, had aanvankelijk als doel de op vang van deze groep makkelij ker te maken. „Maar na een half jaar hebben we plotseling twee regelingen naast elkaar. Nu is de vraag: Hoe komen we daar fatsoenlijk vanaf', aldus Van Gelder. Volgens hem ligt het voor de hand om naar de schat ting 8.000 'Joegoslaven' een vluchtelingenstatus te geven. Melkveehouder nié blij met afhankelijkheid van politiek naast de reguliere ook een alter natieve behandeling begonnen, maar 5,8 procent was daar ook weer mee gestopt. Vooral het Moerman-dieet en homeopa thie zijn populair. Bijna 8 pro cent van de patiënten heeft wel eens een alternatieve therapie overwogen en eenderde sluit dat in de toekomst niet uit. De verwachtingen zijn tame lijk realistisch. De patiënten ge loven niet in wonderen. Slechts een klein deel denkt door de al ternatieve therapie te kunnen genezen. De patiënten hopen wèl het ziekteproces te kunnen vertragen. lippenhuizen cees vellekoop Opgetogen is niet het gede woord voor de stemming oder de Nederlandse melkveebu- ders na het akkoord oveide landbouwsubsidies tussen Eu ropa en de VS. Zoveel is .vel duidelijk. De export van zurel- produkten naar landen biten de EG moet de komende jen met ruwweg een zesde woien beperkt en dat was niet fele- maal het toekomstbeeld dt de veeboeren zich hadden ge wenst. „Er is niet goed onderan- deld. Onze belangen zij te makkelijk weggegeven omet er een akkoord moest koren", meent Ton van den Boscfdie samen met zijn vader en wee personeelsleden een bedrijmet zo'n 200 melkkoeien drij bij het Friese Lippenhuizen. Hij geeft grif toe dat zijl be drijf een verdere beperkinjvan de produktie wel zal overl/en. „Wij zijn groot genoeg e we hebben de afgelopen jareiveel geïnvesteerd in het drukke;van de kosten. Maar de vette iren zijn voorbij", vreest hij. Hoewel, zeker kun je laar nooit van zijn. Toen in 191 de superheffing werd aangton- digd, waren de zwart^lige voorspellingen over teloo;ang van en verpaupering in d'zui- velsector niet van de luch Het ach en wee is sindsdien Iwat verstomd. „De meeste mevee- houders hebben sindsdie een hoop geld verdiend", écent Van den Bosch. Welivaar moest de produktie oraag, maar de melkprijs bleef o peil en meer. Tegelijkertijd kaden de boeren de kosten dnken, omdat ze niet meer het cder- ste uit de kan hoefden te hen. Het vergde kortom nnder kosten en moeite om de ïaxi- Van den Bosch aan het werk in zijn melkstal. mum-hoeveelheid van hun melkquotum te produceren en dat had voor de meeste geves tigde veehouders heel prettige gevolgen voor hun inkomen. „Veel boeren zijn door die ont wikkeling ook een beetje inge slapen, waardoor deze ontwik keling ze rauw op het dak valt", meent de jonge veehouder. Dat er in de veehouderij goed verdiend werd, had nog een an dere schaduwzijde: De melkquota kregen handelswaar de. De boeren hadden immers geld over om te investeren. Uit breiding van hun bedrijven was alleen mogelijk met meer quo tum. Het recht om gesubsidi eerde melk te mogen afzetten is grof geld waard. Van den Bosch kocht onlangs voor ruim vier ton 100.000 liter van een buur man. Tegelijkertijd is dat een enor me handicap voor de jonge boer, die een groot deel van zijn bedrijfskapitaal bij de bank moet lenen. „Op dit moment moet je rekenen dat een bedrijf per arbeidskracht zo'n 350.000 liter melk per jaar moet kunnen produceren om echt rendabel te zijn. Dan hoef je niet dag en nacht te werken en er kan een redelijk inkomen overblijven. FOTO GPO»MONIQUE BAAN Maar als je gaat rekenen hoe veel kapitaal er in een bedrijf als het onze zit, ben je stapelgek als je gaat boeren. Dat geld levert op de bank meer rente op dan wij ooit kunnen verdienen", re kent Van den Bosch. En het is een onzeker kapi taal, realiseert hij zich. De prijs van een liter melk is immers volledig afhankelijk van politie ke beslissingen die in Brussel worden genomen. Door de EG- regelingen krijgt de melkvee houder ruwweg 78 cent per li ter, terwijl de prijs op de we reldmarkt niet ver boven de drie dubbeltjes ligt. „Als de prijs aan de markt zou worden overgela ten. zou dat niet best zijn", er kent hij. Uiteindelijk is het ook voor hem zonneklaar dat de politici niet tot in de eeuwigheid bereid zullen zijn om zo veel gemeen schapsgeld bij te passen. „Ooit zullen we dichter naar de prijs op de wereldmarkt toe moeten groeien. Alleen moet de politiek ons daar wel de tijd voor gun- Als de EG snel geld wil bespa ren, dan zijn daarvoor nog wel wat mogelijkheden die minder pijn doen, meent de veehouder. „Wij hebben 15 hectare mais staan. Daar krijgen we een pre mie voor, terwijl wij die niet no dig hebben. Mijn grootvader van 88 heeft nog een paar scha pen voor de liefhebberij, maar hij krijgt wel ooienprrmir I n voor die twintig meststiertjes, die wij er bij hebben, krijgen wc ook subsidie. Die regelingen zijn misschien ergens andeiB m Europa voor een ander soort bedrijven nodig, maar voor ons niet." Op de lange duur zijn er twee wegen naar een gezondere situ atie. voorziet Van den Bosch. Enerzijds zal de zuivelindustrie steeds meer produkten moeten ontwikkelen waarvoor de con sument een hogere prijs wil be talen. Dat proces is al in volle gang. Nieuwe soorten kaas en luxe toetje* lemen nieuwe .it zetmogelijkheden. „Het mooi ste zou zijn als er een auto werd uitgevonden die op melk kon rijden. Dan kwam er nooit meer een produktiebeperking."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5