De politiek faalt BIJVOEGSEL N ORF.DACTIE: WILLEM SCHRAMA ZATERDAG 21 NOVEMBER 1992 VORMGEVING: FRED VAN GELD EREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG Foto links boven: Onlusten in Rostock waar extreem-rechts zich richtte tegen asielzoekers. Rechts boven: een neo-nazi brengt de Hitler groet tijdens een demonstratie in Dresden. Fo- De moord op de 51-jarige Turkse vrouw, haar tienjarige kleinkind en 14-jarig nichtje die stierven i de vlammenzee van Mölln, lijkt Duitsland eindelijk te hebben wakker geschud. Deze lafhartige neo-nazistische aanslag vond niet plaats in een door massale werkloosheid ge teisterd Oostduits dorp. Nee, hier werd ge moord in een van de meest welvarende stad- i West-Duitsland, waar de ellende in de wereld de woonkamers hooguit via de televi- bereikt. Werd er tot nu toe van uitgegaan dat het rechts-extremistische geweld een ty pisch Oostduits fenomeen was, sinds Mölln duidelijk dat zoals een cynische com mentator zei in ieder geval op dit gebied de Duitse eenwording voltooid is. Terwijl rechts-radicalen, skinheads en neo- ïazi's Duitsland vrij van buitenlanders willen maken en nu ook al geweld tegen gehandi capten gebruiken, blijft de politieke elite slechts met de mond belijden dat men wer kelijk niet-Duitsers en minderheden wil be schermen. De rechtse krachten voorop de CSU willen meer politie en strengere wet- i. De linkse oppositie vindt de huidige wet geving voldoende maar eist een consequen tere toepassing. Terreurgolf i rond kanselier Kohl wor den er steeds openlijker van beschuldigd het gevaar van rechts veel te lang te hebben ge bagatelliseerd en zo de weg te hebben vrijge maakt voor de bruine terreurgolf die het land ïu overspoelt. Waarom kon er tegen de RAF wel keihard worden opgetreden en blijven potentiële rechts-extremistische moordenaars op vrije voeten? Waarom werden er door een sociaal- liberale coalitie wel strenge wetten aangeno- groepjes en partijen wegens 'staats- vijandige' trekjes verboden, maar kunnen zi's ongestraft de Hitlergroet brengen? Waarom werden destijds linkse demonstran- t protestmarsen geplukt en binnen een week veroordeeld, terwijl nu rechtse jonge- n, die met hun molotovcocktails bewust mensen om het leven willen brengen, na maanden nog niet voor de rechter staan? Helmut Kohl en zijn ministers blijven het antwoord voorlopig schuldig. Als een soort Tibetaanse gebedsmolen herhalen ze dat er tegen extreem-rechts net zo hard wordt op getreden als tegen extreem-links, dat de aan slagen een schande voor Duitsland zijn en dal de Duitsers geen volk van vreemdelin genhaters zijn. Minister van binnenlandse /aken Rudolf Seitprs heeft eindelijk stappen ondernomen om de rechts-extremistische groeperingen te verbieden en dat terwijl ze de val van de Muur al actief waren. Veel minderheden hebben het geloof in de oprechtheid van deze regering al lang verlo ren. Buitenlanders die het zich kunnen per mitteren willen het land uit. Joodse en Turkse groepen gaan proberen zichzelf te bescher men. Desnoods met wapens. Geweld provo ceert nu eenmaal tegengeweld. Wie wil voor komen dat etnische minderheden hun be scherming zelf organiseren, moet handelen. Maar de politiek en de politie zijn op dit mo ment niet bereid of in staat deze taak op zich te nemen. Crisis Drie jaar geleden, toen de Muur viel, riep de toenmalige burgemeester van West-Berlijn, Walter Momper: „De Duitsers zijn het geluk kigste volk ter wereld." Nu verkeert het land in de diepste crisis sinds 1945. Pessimisten trekken parallellen met de Republiek van Weimar. Toen vochten de partijen en groe pen hun conflicten gewapend op straat uit en kwam Adolf Hitler als grote winnaar uit de anarchie te voorschijn. Optimisten blijven herhalen dat de huidige democratie stevig op zijn grondvesten staat en elke vergelijking met vroeger belachelijk is. Maar niemand, zelfs Helmut Kohl niet, kan nog langer ontkennen dat het overal brandt en dat de politieke partijen zijn ei gen CDU en de CSU voorop met hun ein deloze discussie over asielzoekers en vreem delingen de bodem vruchtbaar hebben ge maakt voor het nu overal ontkiemende rechts-extremisme. Al in 1988 toen de rechts-radicale Republi- kaner tot verbijstering van velen bij de ver kiezingen in Berlijn de kiesdrempel van vijf procent haalden, zei een verontruste minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Gen- scher: „Nu ontbreekt het er nog maar aan, dat de grote partijen zich gaan gedragen alsof ze Republikaner zijn." Inmiddels is het zo ven de race om de prijs van de beste kopie is in volle gang. Een verloren strijd waarbij al leen de rechts-extremisten garen spinnen. Te lang en zonder de noodzakelijke tegen maatregelen heeft de politiek de uitwassen aan de rechterkant laten gedijen. Maar zeker na Hoyerswerda, waar het volk in de zomer van 1991 klapte voor de neo-nazi's die hun stad vrij van buitenlanders wilden maken, hadden alle partijen, politie en justitie ieder een duidelijk moeten maken dat er geen be grip mag bestaan voor geweld. En dat het niet gaat om lichtzinnige jongeren, die even Duitsland duldt geweld van extreem-rechts het democratische spoor bijster zijn, maar om potentiële moordenaars. Dat signaal is uitgebleven. Ophitsend Zelfs na Rostock, waar het puur geluk was dat niet tientallen asielzoekers in hun belegerde flats verbrandden, zei Kohl dat hij zich de vreugde over de eenwording door niemand liet ontnemen. Maar ook Kohl moet weten dat het rechts-extremisme niet pas na de val van de Muur is ontstaan. De neo-nazikrant National Zeitung mag al 30 jaar ongestraft zijn ophitsende parolen verspreiden, de NPD bestaat nog altijd en heeft veel nog radicalere concurrenten gekregen. Intussen is de kanselier van alle Duitsers er ook achter gekomen dat het in zijn land om meer gaat dan de onverwerkte eenheid. Maar in plaats van direct naar Mölln te reizen om daar een werkelijk teken van solidaritiet met de door hem zelf als 'medeburgers' omschre ven Turken te geven, bleef hij in zijn veilige vesting in Bonn. Zijn voorganger Helmut Schmidt heeft sa men met een aantal andere coryfeeën uit po litiek, industrie en wetenschap, na Rostock een manifest geschreven over de toestand in het land. Een stuk dat aan duidelijkheid niets te wensen over laat. „Nee, nee en nog eens nee! Zo hebben we ons noch de Bondsrepu bliek na 40 jaar, noch het bevrijde, eindelijk herenigde Duitsland voorgesteld. We hadden gehoopt op een doorbraakstemming, maar in plaats daarvan verspreidt zich een deprime rende onrust. De burgers zijn gefrustreerd, de regering en de oppositie zonder visie en elan. Het is alsof de geschiedenis als een woeste ri vier aan ons voorbij raast, terwijl wij op de oever staan en de bange vraag stellen waar heen dat moet leiden." Duidelijk Scholieren als seismograaf voor de toestand in het land? Vijf leerkrachten uit de Westduit- se deelstaat Rijnland-Pfalz en de Oostduitse deelstaat Thüringen hebben er een poging toe gedaan en de resultaten liegen er niet om. Zij lieten hun leerlingen anoniem opstel len schrijven. Een 15-jarige Westduitse leer ling: „Ossies hebben in Wessieland niks te zoeken. Als ze komen, moeten we ze direct terug sturen en dan een muur er om. Vijftien, nee twintig meter hoog met prikkeldraad en krachtstroom. Komen ze er toch over, dan doodschieten of naar de gaskamers sturen, zoals bij Hitler." Een even oude Oostduitse jongen: „Rechts moet zo verder gaan zoals in Hoyerswerda. Die buitenlanders moeten er zo snel mogelijk uit, anders verdrijft het volk ze wel." Het zijn maar twee voorbeelden, maar de trend is duidelijk: Westduitse jongeren kiezen de Oostduitsers als zondebok uit en deze op hun beurt de nog zwakkere buitenlanders. Angst en zorgen monden uit in agressie. En daarbij spelen in het Westen de zorgen over een materiële achteruitgang een grote rol, terwijl in het Oosten de dreigende werkloos heid domineert. Centraal staat ook het verlo ren gegane vertrouwen in de politici, die zo veel hebben beloofd, maar niets hebben waargemaakt. Deze scholieren schreven in hun anonieme opstellen wat door de volwas senen aan de 'Stammtisch' en in de kantine wordt gezegd. Stuurloos Christine Günther, vroeger predikante, sinds twee jaar sociaal werkster in het Oostduitse Halle, waarschuwt er voor de traditionele in deling links-rechts te maken. „Veel van deze jongeren zijn niet meer in die vakjes te stop pen. Ze zijn ideologisch nog niet gemoti veerd. Ze reageren uitsluitend hun frustraties af. Er is ze gesuggereerd dat nu de grote vrij heid is gekomen, maar ze stellen vast dat niks meer klopt. De ouders zijn werkloos, op school gaan de onzekere leerkrachten elke controversiële discussie uit de weg en in hun vrije tijd kunnen ze nergens meer terecht. Tegen de politici kunnen deze jongeren niets beginnen, die worden door de politie be schermd. Maar de buitenlanders zijn loslo pend wild. En ze weten dat hun ouders en een groot deel van de omgeving tegen de asielpolitiek zijn. Dus denken ze nog iets goeds te doen ook." Michael Wiezcoreck, een linkse Westber- lijnse oud-journalist die nu in het Oosten van de stad een project voor skinheads begeleidt, heeft dezelfde ervaringen opgedaan. Wiezco reck: „Die jongeren zijn hun oriëntatie kwijt. Ze willen iets van zichzelf hebben in een tijd waarin alle oude structuren verdwenen zijn. Hun identiteit als skinhead willen ze niet op geven. Maar van geweld willen ze sinds ze hun eigen 'home' hebben niets meer weten." Wiezcoreck leek op de goede weg te zijn: zijn pupillen gingen geen buitenlanders meer 'jagen', knapten hun clubhuis op en kwamen niet meer in aanraking met justitie. Maar e maand geleden overvielen linkse autonomen het skingebouw, omdat zij het als een broei nest van neo-nazi's beschouwen en sloegen de hele boel kort en klein. 'Onvergeeflijk' Sommige minderheden geloven er, door alle terreur, niet meer in dat ze echt bij de Duitse gemeenschap horen. De joodse schrijver Ralph Giordano stuurde kanselier Kohl een telegram waarin staat dat 'de joden in Duits land alle hoop op een effectieve bescherming tegen rechts-extremisme en antisemitisme hebben opgegeven'. Hij heeft het over 'onvergeeflijk falen van de staat'. Giordano: „De joden in Duitsland, ook ik zelf, gaan er toe over onze bescherming in ei gen hand te nemen. Ook met wapens. Al eer der heb ik Kohl, het parlement en de politie gewaarschuwd onze vastberadenheid niet te onderschatten. Wij: de overlevenden var holocaust, zullen nooit meer weerloos tegen over onze doodsvijanden staan." Ook Turkse jongeren hebben aangekon digd geweld tegen hun landgenoten met ge weld te zullen bestrijden. In diverse grote ste den bestaan al geruime tijd goed getrainde, bewapende Turkse jeugdgroepen, die in het verleden menige slag hebben uitgevochten met linkse of rechtse tegenstanders. Weerloos Maar er zijn in Duitsland ook minderheden die zich niet kunnen weren: gehandicapten. In een tv-documentaire werd deze week dui delijk dat de neo nazi's, helemaal in de stijl van hun grote voorbeeld Hitier, na de buiten landers en joden nu ook gehandicapten als doelwit hebben uitgezocht. De door de n« gepropageerde zuivererassenleer en het recht van de sterkste herleven. Sinds de asielrellen van Rostock, waar politiek en politie op alle fronten faalden, lijkt ook het taboe van ge weld tegen de meestweerlozen in deze sa menleving te zijn gebroken. In Halle werden vier dove kinderen be roofd en mishandeld, terwijl voorbijgangers gewoon verder liepen. In Hannover terrori seerde een jonge neo nazi vijf dagen lang geestelijk gehandicapte man, die hij had op gesloten. In Berlijn en andere grote steden worden gehandicapten in rolstoelen beroofd en omgegooid. Vaak krijgen ze te horen: „Onder Hitier hadden jullie al lang in de gas kamer gezeten." Een man, die 20 jaar geleden bij een onge luk zijn been verloor, pleegde zelfmoord, om dat hij niet meer tegen de terreur was opge wassen. In de afscheidsbrief aan zijn vn stond: „Gehandicapten hebben geen kans meer. Misschien hebben die vele jongeren die mij steeds zeiden 'Bij Adolf was je vergast' toch wel gelijk." Een zwaar spastisch meisje, dat ondanks haar handicap en rolstoel, min of meer zelf standig woont, werd niet alleen beroofd maar kreeg ook nog te horen: „Jij hoort in de gas kamer." Ze deed een ontroerend appèl aan alle Duitsers: „Met mij gaat het echt wel goed. Ik lijd niet onder mijn handicap, maar wel onder het feit dat de mensen niet aan vaarden dat gehandicapten ook graag leven en een beetje plezier hebben." President Richard von Weizsaecker zei op de grote demonstratie in Berlijn: „In or grondwet staat dat de waarde van de me onaantastbaar is. Er staat niet: de waarde v de Duitser. En daarbij blijft het. We mogen nooit vergeten waaraan na de Eerste Wereld oorlog de eerste Duitse republiek ten onder is gegaan. Niet omdat er te vroeg te veel DÈHt waren, maar omdat er te lang te weing de mocraten opstonden."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31