Excuus Oostenrijk voor rol in oorlog Kritiek Raad van State op bezuinigingen rijk Binnenland Kabinet: Elf miljoen voor Oost-Europa Pleidooi voor 'Kinder-Amnesty' Oprichtsters Opzij in de ban van de ring Drie keer tien jaar geëist in moordzaak Nederlandse musea niet nerveus na branden in Londen en Wenen WD wil opheldering over 'drugsrunners' ZATERDAG 28 NOVEMBER 1992 Campinghouder stuurt zigeuners weg Amsterdam >- Een groep van 37 zigeuners uit het voormalige Joe goslavië heeft gisteren te horen gekregen dat ze de camping Zee burg aan de Zeeburgerdijk in Amsterdam moeten verlaten. De campinghouder wil de groep niet langer onderdak bieden, om dat één van de families in een gestolen caravan bleek te wonen. De rechtmatige eigenaren van de caravan zagen dinsdag tijdens het NOS-journaal hun caravan in beeld tijdens een rapportage over de groep. De caravan is eergisteren door de politie in beslag genomen en teruggegeven. De groep zigeuners is twee maanden geleden uit Bosnië-Hercegovina gevlucht. Dode en gewonden bij schietpartij Rotterdam v Bij een schietpartij in en voor een bar aan de Kats- hoek in Rotterdam is gisteren een 21-jarige Rotterdammer ge dood. Zijn 23-jarige broer ligt gewond door een schot in de buik in een Rotterdams ziekenhuis. De 21-jarige portier van de bar is licht gewond geraakt door een tik met een pistool op zijn hoofd. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie voelde de portier zich door beide broers bedreigd toen die gisterochtend rond kwart voor acht opnieuw bij de bar verschenen na een eer der incident tijdens de nachtelijke uren. De portier heeft ver klaard dat hij uit zelfverdediging heeft geschoten. Grafische bond wil driejarige CAO's utrecht Waar de meeste andere FNV-bonden volgend jaar een jarige collectieve arbeidsovereenkomsten willen afsluiten, streeft de grafische bond Druk en Papier naar driejarige contracten. De bond denkt daarin betere afspraken te kunnen maken over werkgelegenheid en ouderenbeleid. De bondsraad van Druk en Papier (het 'parlement' van de bond) stemde gisteren in over grote meerderheid in met de voorstellen van het bondsbestuur. Druk en Papier mikt op automatische compensatie van de ge stegen prijzen (voor volgend jaar zo'n 2,5 procent). Dertig-kilometerzones veiliger den haag In wijken waar maximaal dertig kilometer per uur mag worden gereden, is het aantal verkeersslachtoffers gemid deld met 30 procent afgenomen. Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van minister Maij-Weggen (verkeer) is uitge voerd. In sommige 30-kilometergebieden, zoals in Eindhoven en Rijswijk, is de daling van slachtoffers in het verkeer zelfs 80 pro cent. Het doorgaand verkeer in de 'langzame' gebieden nam ge middeld met 30 procent af. Veruit de meeste bewoners van zul ke wijken zijn tevreden met de instelling van de 30-kilometer- grens. Boycot-actie van boze reisagenten Amsterdam --.. Het bestuur van de Vereniging van Reisagenten (VRA) heeft zijn leden geadviseerd de zomerbrochures FIT Rei zen van Holland International en Stedenreizen van De Jong In- tra te boycotten. De VRA kan zich niet verenigen met het feit dat beide programma's in 32 postkantoren verkocht zullen worden. De agenten noemen dit onoirbare concurrentie. S. Diender, di recteur van Toerkoop, de op een na grootste keten van reisagen ten in Nederland: „Wij verkopen toch ook geen postzegels in on ze winkels?". DEN HAAG f.GPD De Raad van State heeft forse kritiek op de extra bezuinigin gen van 2,75 miljard gulden die het kabinet volgend jaar wil doorvoeren. De Raad vindt de bezuinigingen niet structureel genoeg. Bovendien vindt de Raad het kabinet te optimis tisch. Het voor eind 1§93 ver wachte economische herstel kan uitblijven, aldus de Raad. Het is aan te bevelen een finan ciële reserve in de begroting '93 op te nemen om dat te voorko men. Premier Lubbers wees giste ren na afloop van het kabinets beraad de kiitiek van de hand. Volgens hem is sprake van „een misverstand". Van de bezuini gingen is 1,5 miljard gulden blij vend, aldus de premier. Dat orob van den dobbelsteen Zoals de zaken er nu voorstaan, gaan dit winterseizoen dertien procent meer Nederlanders naar de wintersport dan vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers van het NIPO. Ook de reisagenten en de reisorganisaties melden een verrassend grote toeloop. Voor al Frankrijk is zeer in trek. Frankrijk noteert in vergelijking met vorige winter een 'plus' van 31 procent. Oostenrijk blijft met een toename van 26 procent nauwelijks achter en alleen Zwitserland, dat de laatste jaren P fcoAlgemeen Nederlands Persbureau GPD 8oGemeerrschappel>|ke Persdienst den haag gpd Noodhulp Albanië, Georgië en voormalig Joegoslavië medicijnen voor Macedonië. Deze republiek wordt zwaar getroffen door de economische sancties tegen Servië en heeft een stroom vluch telingen te verwerken gekregen. De organisatie Handicap International krijgt twee ton voor de opvang van gehandicapten in Bosnië. Het Nederlands Rode Kruis zal 2,5 mil joen gulden van het door het kabinet beschikbaar gestelde geld gebruiken voor voedselhulp in het noorden van Albanië. Georgië krijgt via het Rode Kruis 620.000 gulden om de noden te lenigen die daar zijn ontstaan door de burgeroorlog. Het kabinet stelt 11,3 miljoen gulden beschikbaar voor noodhulp aan het voormalige Joegoslavië, aan Albanië en aan Georgië. Het geld is vooral be stemd voor voedsel en medicijnen. Het Interna tionale Rode Kruis krijgt zes miljoen gulden om in Bosnië-Hercegovina gevangenen vrij te krijgen of over te brengen naar veilige gebieden. Ook wor den voedsel en andere hulpgoederen uitgedeeld. Ruim twee miljoen gulden wordt via de Wereld Gezondheidsorganisatie van de VN besteed aan President Klestil op werkbezoek in Nederland oen haag anp President Thomas Klestil van Oostenrijk heeft zich giste ren tijdens een tweedaags werkbezoek aan ons land ver ontschuldigd voor de rol van Oostenrijk in de Tweede Wereldoorlog. Zijn excuus gold vooral het leed dat Oos tenrijkers in die periode Nederlanders hebben aange daan. Klestil sprak zijn verontschuldiging uit tijdens een tafelrede bij een lunch met koningin Beatrix op paleis Noordeinde in Den Haag. ken van Oostenrijks wens zo snel mogelijk te beginnen met de onderhandelingen over de Oostenrijkse aanvraag voor het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap. Premier Lubbers en minister Van den Broek van buitenlandse zaken hebben Klestil duidelijk gemaakt dat Nederland nog steeds positief staat tegenover een Oostenrijks lidmaatschap van de EG. Ook kwam de afgelopen da gen de strijd in het voormalige Joegoslavië aan de orde. Klestil zei te hebben gepleit voor krachtiger optreden van de Ver enigde Naties, vooral in Bosnië- Hercegovina. Oostenrijk is voor- De betrekkingen tussen Neder land en Oostenrijk zijn niet al tijd even goed geweest. Klestil: „We mogen nooit vergeten dat veel van de ergste beulsknech ten van het nationaal-socialis- me, die vele burgers van uw land onbeschrijfelijk leed heb ben aangedaan, Oostenrijkers waren. Deze misdaden zijn door niets te verontschuldigen en ik buig namens Oostenrijk diep voor de slachtoffers van toen." Het bezoek van de Oosten rijkse president stond de afgelo pen twee dagen vooral in het te stander van het creëren van vei ligheidszones voor de burgerbe volking om de toevoer van hu manitaire hulp te garanderen. In Oostenrijk bevinden zich op dit moment meer dan 70.000 vluchtelingen uit Bosnië-Her cegovina. Oostenrijk is van me ning dat het met Duitsland het leeuwedeel van de vluchtelin gen opvangt. Oostenrijk heeft samen met Zwitserland voorge steld op zo kort mogelijke ter mijn een ministeriële conferen tie van Europese landen te or ganiseren waar over de opvang van de vluchtelingen moet wor den gepraat. Klestil zei bij zijn Nederlandse gesprekspartners veel begrip voor de Oostenrijkse visie op de vluchtelingenproblematiek te hebben ontmoet. Hij is „aange naam getroffen" door het medeleven dat gisteren in Ne derland is getoond met de brand die in de nacht van don derdag op vrijdag een deel van de Weense Hofburg heeft ver woest. schiphol fc anp Er moet een aparte internationale organisatie ko men die aandacht waagt voor de schending van mensenrechten bij kinderen. Dat vindt de 10-jari- ge Frank Kootte uit Utrecht. Hij bracht afgelopen week samen met drie andere kinderen en Euro parlementariër Maartje van Putten (PvdA) een bezoek aan straatkinderen in Brazilië. Straatkinderen in Brazilië zijn volledig vogelvrij. In de pers verschijnen regelmatig berichten dat deze kinderen zijn vermoord. Afgelopen week be legden straatkinderen een grote conferentie. Die trok mede dankzij de aanwezigheid van delega ties van kinderen uit het buitenland enorme aan dacht, zowel van Brazilianen als vanuit het bui tenland. Volgens Maartje van Putten was de aanwezig heid van Frank Kootte, Marije van Vilsteren (13) uit Naarden, Inge Koers (11) uit Wilp en Pim Mul der (15) uit Hekendorp belangrijk om de Brazi liaanse straatkinderen een hart onder de riem te steken. Ook vond ze het belangrijk dat de Neder landse kinderen zo zelf konden zien wat het is om geen dak boven je hoofd te hebben. Volgens Van Putten ziet het er naar uit dat ook in Nederland steeds meer straat- of zwerfkinde ren zullen komen. „Deze kinderen die nu naar Brazilië zijn geweest, hebben heel goed in de ga ten wat de oorzaak is dat kinderen in Nederland gaan zwerven." Volgens de delegatie heeft de conferentie een aantal dingen opgeleverd. Ten eerste wordt het probleem nu in Brazilië erkend. De Braziliaanse straatkinderen zelf zijn zich er echter van bewust dat zij voor verbetering van hun situatie niet al te veel moeten verwachten van politici. Het is ook duidelijk dat hele kleine straatkinderen nog wel in een pleeggezin kunnen aarden, maar oudere kin deren niet meer. Er zijn bijvoorbeeld meisjes van veertien jaar die al moeder zijn. Voor hen is ande re opvang nodig. De Nederlandse kinderen gaan aan minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking wagen of hij de beweging van straaüdnderen in de deel staat Rio wil ondersteunen. Zelf zullen zij In t Idee gaan uitwerken om de beweging van straatkinde ren internationaal te maken. Ze willen een soort Amnesty International voor kinderen. wordt in 1994 verdubbeld tot 3 miljard gulden. Het kabinet heeft inmiddels alle nota's van wijzigingen op de departementale begrotingen 1993 bij de Kamer ingediend. Uit de stukken blijkt dat Finan ciën volgend jaar rekening houdt met een belastingtegen valler van 4,2 miljard gulden nu het economisch slechter gaat. De grootste klappers zijn de loonbelasting (1,7 miljard gul den minder) en de BTW (1,3 miljard gulden minder). Verder is ook minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking) flink aangeslagen. Hij levert komend jaar 330 miljoen gulden in om dat de economische groei te genvalt. De 330 miljoen die hij minder krijgt, loopt op termijn (1997) op naar 877 miljoen gul den. Meer animo voor wintersport sterk in de lift zat, lijkt een veer te moeten laten: min 4 procent. Ten aanzien van de komende zomer zijn de reisorganisaties aanmerkelijk minder positief. Zowel Arke Reizen als Evene- ments Reizen verwacht volgend jaar een terugloop van het aan tal vliegvakanties. Directeur Hoekstra van Evenéments Rei zen stelt zelfs dat de toestand zorgelijk zal worden als net als in de afgelopen zomer zal wor den doorgegaan met het ver strekken van forse kortingen en het aanbieden van 'veel te goedkope' last minute reizen. Amsterdam De oprichtsters van het feminis tische maandblad Opzij, Wim Hora Adema (midden) en minister Hedy d'Ancona, hadden de grootste lol gisteravond, toen ze ter gele genheid van het vierde lustrum van het blad beiden de Harriët Frezerring kregen uitgereikt van hoofdredacteur Cisca Dresselhuys. WD- politicus Bolkestein was ook op het feestje. Toen hij wilde speechen over 'het misver stand tussen mannen en vrouwen' probeer den enkele tientallen vrouwelijke actievoer ders hem het spreken onmogelijk te maken. De vrouwen verwijten Bolkestein zijn harde opstelling tegenover illegalen. Ze gooiden de liberaal een groot laken over het hoofd om hem 'al is het maar voor een seconde' te laten verdwijnen. Na enkele minuten verlieten de actievoerende vrouwen vrijwillig de feestzaal. Hoofdredacteur Dresselhuys distantieerde zich van de actie. FOTO leANP URAYMOND RUTTINC utrecht e gpd De Utrechtse officier van justitie mr. B. Steensma heeft tegen twee vrouwen en een man uit Nieuwegein wegens moord een gevangenisstraf geëist van tien jaar. Op 12 maart van dit jaar vond de politie in een uitge brande schuur achter een wo ning in Nieuwegein het lijk van een man. Hij bleek door vier messteken om het leven te zijn gebracht. Ook was gepoogd het hoofd van de romp te snijden. Twee weken later hield de poli tie de 33-jarige echtgenote van het slachtoffer aan. In de echte lijke woning waren in de slaap kamer bloedsporen aangetrof fen. Later werden ook haar moeder en haar oom aange houden. Steensma zag het motief voor de moord in het slechte huwe lijk tussen de vrouw en het slachtoffer. Hij wees de recht bank op de verklaring van de oom dat hij de man in opdracht van de twee vrouwen op 7 maart eenmaal had gestoken in de rug. Daarna zou 'het werk* volgens de oom door de twee wouwen zijn afgemaakt. Vijf dagen later zou hij in opdracht van de moeder het lijk in een rol tapijt hebben gewikkeld en naar de schuur hebben gebracht. Volgens de oom had de echtge note daarna de inhoud van een jerrycan over het lijk gegoten en met een lucifer brand gesticht. De twee vrouwen hebben .in het begin af aan ontkend iets met de moord en de brand stichting te maken te hebben. De officier is er echter van over tuigd dat de twee vrouwen wel degelijk bij de moord zijn be trokken. De rechtbank doet 11 decem ber uitspraak. hilversum anp Drugsrunners verkopen zelf geen drugs. Dat laatste steekt Korthals. De politie kan ze daar door alleen op grond van de verkeerswetgeving aanpakken. Volgens het kamerlid moeten de runners worden aangepakt op basis van medeplichtigheid aan de handel in drugs. Hij pleitte voor de instelling van een justitiële werkgroep aie de problemen rond de drugsrun ners in kaart moet brengen. den haag >ogpd „We zijn niet zenuwachtig, maar er is wel over gepraat", zegt de voorlichter van Paleis Het Loo in Apeldoorn. De branden in Windsor Castle en nog geen week later in de Hofburg in Wenen, trekken de aandacht. Zeker in Het Loo, want daar ontstond tien jaar geleden ook een brand. Het was de laatste keer dat in Nederland een paleis annex museum werd getroffen door brand. Net als in Londen en Wenen ontstond het vuur als ge volgvan restauratiewerkzaamheden. Een over het hoofd gezien vonkje groeide uit tot een brand. „Gelukkig bleef de schade beperkt tot een stuk verbrand dak", zegt directeur dr. A. Vliegenthart. „We waren nog niet klaar met de re novatie, maar de nieuwe brandveiligheidsmaatre gelen waren al wel getroffen." Ook in Het Loo gelden speciale richtlijnen bij werkzaamheden. Vliegenthart: „Zo hadden wij vastgelegd dat een half uur voordat de werklui vertrokken, het vuur moest worden gedoofd. Daarna ging ons eigen personeel alle vertrekken langs voor controle. Dat gebeurde elke dag. Maar ja, je kunt wel eens iets over het hoofd zien. Dat blijft het probleem." Dat is ook de conclusie van de overkoepelende Nederlandse Museumvereniging: „Over het alge meen is de brandveiligheid niet slecht, maar uit sluiten doe je niets. En als dan net zoals in Wenen de detectoren weigeren, tja, dan zit natuurlijk al les tegen", zegt een woordvoerder. Angstig Brand en musea, een angstige combinatie. Dat blijkt bijvoorbeeld als Rinus Vonhof, hoofd be drijfsvoering van Kröller-Muller, wordt gevraagd of het rijksmuseum in Otterlo al eens is getroffen door brand. Hij antwoordt met „Nee, gelukkig niet", en gaat dan meteen op zoek naar een stevig houten meubelstuk om het af te kloppen. Want hoewel rijksmuseum Kröller-Muller in Otterlo bekend staat als een van de best tegen brand beveiligde musea, moet je het lot niet tar ten. Kröller-Müller is het enige museum in Ne derland dat van de brandweer (Ede) een zoge noemde gebruikersvergunning heeft gekregen. Een certificaat dat de zaak brandveilig is. Alle vertrekken van Kröller-Müller, inclusief de werk- en kruipruimten, zijn voorzien van rookde- tectoren. Als in een bepaald vertrek brand wordt gesignaleerd, vallen automatisch de brandweren de deuren dicht. Meer dan de helft van het perso neel heeft speciale cursussen gevolgd op het ge bied van brandbestrijding. Ook Het Loo is sinds de renovatie, die in 1984 werd afgerond, voorbereid op alles, zegt directeur Vliegenthart. Ook hier rookmelders (160 stuks), die elke maand worden getest. Verder automa tisch sluitende deuren en omdat de airconditio ning vanzelf stopt en de ramen van speciaal glas zijn voorzien, wordt daarmee voorkomen dat het vuur extra wordt aangewakkerd. De vloeren zijn voorzien van brandwerend asbest en de techni sche ruimten hebben betonvloeren. Ook is er een ontruimingsplan. In tegenstelling tot Kröller-Müller bestaat bij Het Loo een lijst van kostbaarheden die prioriteit hehhen. De zilveren meubelcollectie uit de zeventiende eeuw is een voorbeeld. Vonhof van Kröller-Müller: „Ons uit gangspunt is zo dicht mogelijk bij het vuur zo veel mogelijk te redden. Het is toch altijd een pa niekerige situatie. Dan moet je niet met lijsten gaan werken." Vonhof is er voorstander van dat de musea een sprinklerinstallatie installeren. „Dat gebeurt nu niet omdat er veel angst bestaat dat bij een valse melding de tekeningen van Van Gogh van de mu ren druipen. Die vrees is onnodig, want je hebt ook systemen die alleen water geven als iemand ze aanzet." De Nederlandse Museumvereniging is al gerui me tijd bezig met het samenstellen van algemene richtlijnen voor beveiliging tegen onder meer brand. De sprinklerinstallatie is daar nog niet bij betrokken, zo laat de woordvoerder weten. WD-kamerlid Korthals wil van minister Hirsch Ballin van justi tie opheldering over de proble men rond zogenoemde 'drugs runners'. Daarmee doelt hij op mannen of vrouwen, die op de snelwegen tussen de Belgische grens en Rotterdam potentiële klanten voor drugs opsporen en begeleiden naar handelaren in Rotterdam. De drugsrunners rij den door de grote onderlinge concurrentie regelmatig te hard en overtreden veel verkeersre gels. Vorige maand werden bij de grensovergang Hazeldonk op één dag 29 runners wegens overtredingen beboet. Korthals kondigde zijn schriftelijke vra gen gisteravond aan in het TROS-programma Crime Time. AUTOKRAAN TRANSPORTEN 02510-11727 Miljoenenschade Groot-Ammers GROOT-AMMERS UANP Bij een felle brand in een bcdrij- ven-verzamelgebouw op het in dustrieterrein in het Zuidhol landse Groot-Ammers is gister avond voor 'enkele miljoenen guldens' schade aangericht. Volgens een woordvoerder van de politie is over de oorzaak van de brand nog niets bekend. De brand werd ontdekt rond 20.20 uur. De brandweer kwam met groot materieel ter plaatse en kon een kleine twee uur later het sein 'brand meester' geven. In het pand waren onder meer een carrosseriebedrijf en een in genieursbureau gevestigd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3