Kuifje woont in huis van Horta globetrotters Zonnebril bij skiërs vaak een vergeten accessoire /I Af door uw ad- Toerisme Whisky Trail van de NBBS Londen ZATERDAG 28 NOVEMBER 1992 L27 REISBERICHTEN Lekker weg in Amsterdam Het Bartolottihuis aan de Herengracht, ook wel De Kleine Gouden Bocht genoemd, is een van de mooiste plekjes van Amsterdam. foto vw amsterdam In de loop der jaren buitengewoon populair geworden: lekker weg in Amsterdam. De winterarrangementen gaan uit van een drie daags bezoek (twee overnachtingen) en worden al aangeboden voor 115 gulden per persoon. Wie zich in de weelde van een luxu eus vijfsterren hotel wil wentelen, betaalt 200 gulden meer. Deelne mers aan het winterarrangement ontvangen uiteraard ook het Am sterdam paspoort waarmee men niet alleen gratis toegang heeft tot onder meer het Rijksmuseum, het Stedelijk Museum en het Am sterdams Historisch Museum, maar dat ook recht geeft op een gra tis rondvaart door de Amsterdamse grachten. Info: Alle VW-i kantoren en diverse reisbureau's. Reserveren: 0 70 - 3 20 25 00. Kerststallen in Antwerpen In Nederland lijken ze enigszins op de terugtocht; in België lijken ze steeds talrijker te worden: de kerststal. De provincie Antwerpen heeft zelfs een brochure samengesteld met daarin niet minder dan vier verschillende routes, die de automobilist langs tientallen met kerststallen opgesierde kerken voert. Bovendien worden die stallen nog uitvoerig beschreven ook en zijn er (voor grotere groepen) gid sen beschikbaar. Info (vanuit Nederland): 09 - 32 - 3 21 66 28 10. Goedkoop skiën in topdorpen Het zogenaamde Jannerloch bestaat nog steeds. Met andere woor den: in het laagseizoen kan ook in topdorpen redelijk goedkoop worden geskied. Getuige de mogelijkheid die de jubilerende reisor ganisatie Helvetia (10 jaar) uit het bij Leerdam gelegen Rhenoy haar klanten biedt. In de weken die vallen tussen 9 tot en met 30 ja nuari kost daar een zevendaagse ski-arrangement (inclusief vol pension in een goed drie- of viersterrenhotel plus een zesdaagse liftpas) in Arosa, Davos of Lenzerheide 999 gulden. De offerte geldt ook voor de weken 21 tot 28 maart en 28 maart tot 3 april. Info: 0 34 58 - 22 00. vertentie op déze speciale f 'oiin Pa9inate WtWC/ plaatsen. Bel onze 11/Tk advertentie- ViJUS afdeling. Stripmuseum staat in het land waar het thuis hoort: België Het land van de strips: België. Suske en Wiske, Kuifje, Lucky Luke, Smurfen en een hele stoet andere, aan Belgische breinen ontsproten helden, hebben het beeldverhaal opge stoten tot bijna 's lands belangrijkste exportartikel. chris vantwisk Natuurlijk is het een boeiende vraag waarom juist onze zuider buren zo'n opmerkelijke creati viteit hebben ontwikkeld op het terrein van wat ze zelf de 'ne gende kunst' zijn gaan noemen. En natuurlijk ligt menige Ol- landse grootmond het antwoord voor op de tong: omdat België zelf alle trekjes van één groot si ripverhaal vertoont... Hoe dan ook, een Centrum van het Beeldverhaal, ofwel het stripverhaalmuseum hoort maar in één land te staan: Bel gië. En daar staat het sinds een paar jaar dus inderdaad. In de Brusselse Zandstraat. Een loca tie, die zelf al voor een aardig beeldverhaal zorgt. Want Zand straat 20 was de plek waar tex tielhandelaar Waucquez begin deze eeuw besloot een waren huis te laten bouwen. Een wa renhuis dat door de befaamde architect Victor Horta moest worden ontworpen. Horta zou je de Hergé van de architectuur kunnen noemen. De schepping van de schoen- makerszoon heette echter niet Kuifje maar art nouveau. Als vernieuwer van de nieuwe stijl richting, verrijkte Horta vooral Brussel met een aantal mooie bouwwerken: Het Volkshuis, het paleis voor schone kunsten, zijn eigen woning, hotels als Tassel, Solvay en Aubecq waren enkele van zijn opmerkelijke scheppin gen. Verloedering Veel van wat Horta bouwde is inmiddels opgeslorpt door de draaiklok van Brusselse ver nieuwingsdrang. Voor waren huis Waucquez leek een zelfde lot beschoren. Met de textiel handel was het gedaan en het gebouw met zijn mooie hal, prachtige trap, glaskoepel, smeedijzeren tierelantijnen in lampen, kapitelen, balustrades, kwam leeg te staan en viel ten prooi aan verloedering, verniel zucht en weersinvloeden. Zo vroor de schitterende mozaïek vloer stuk. Gelukkig besefte men in Bel gië juist op tijd dat het werk van Horta van groot historisch be lang was. Het danig verloederde pand Zandstraat 20 belandde op een monumentenlijst, zon der dat er overigens maar iets aan werd vertimmerd. Restau ratieplannen kwamen pas aan de orde toen een Belgische Cen trum van het Beeldverhaal werd gesticht, een centrum zo werd besloten dat zou wor den ondergebracht in het wa renhuis van Waucquez. Een stukje eerherstel voor Horta dank zij het stripverhaal. Wie nu het gebouw bezoekt slaat twee vliegen in één klap. De bezoeker betreedt niet al leen het Mekka van het stripver haal, hij stapt ook de wereld van Horta binnen, van de art nou veau die hij verbeeldde in deco ratieve vondsten vol krullen en speelse lijnen. Voor de minnaar van het stripverhaal is het cen trum aan de Zandstraat zonder meer een regelrechte uitdaging. Dit is de wereld van tekenaars als Hergé, Vandersteen, Jijé, Bob de Moor en vele, vele ande re broeders in de 'negende kunst'. Lusthof Op de stellingen van het vroe gere warenhuis staat ook een omvangrijke bibliotheek. Beeld verhalen in een groot aantal ta len, in totaal zo'n 25.000 titels. Het is een erg druk bezocht deel van het centrum. Op welk uur van de dag je er ook komt, haast altijd zitten er, liefst op de grond, rijen lezers verdiept in de won derlijke avonturen van hun striphel den. Kuifje wordt hier met bijzonde re égards behan deld; aan de voet tale trap staat zijn stenen beeld. De trap voert naar ruimten waar je duizenden origine le tekeningen van vele tekenaars kunt bekijken. Verder zijn er wisseltentoonstel lingen en kun je de hele technisch-ar- tistieke gang vol gen van het strip verhaal. Er is een audio-visuele afde ling en de raket van Hergé staat er. Trouwens allerlei andere uit stripver halen bekende at tributen en plekjes zijn nage bouwd: de tijdmachine van prof. Barabas, de saloon van Lucky Luke en het kantoor van Guust Flater om maar wat te noemen. Boekhandel In het centrum is ook een grote boekhandel ondergebracht. Een lusthof voor de stripfanaat. Alle recente stnpverhalen zijn er te koop, maar ook bibliofiele uit gaven en studieboeken. En wie de tweede toeristische vlieg hier wil slain, je vindt er ook boeken over de architectuur van het ge bouw en over Horta. En dat kan dan mogelijk de bezoeker ver leiden ook naar de Brusselse Amerikastraat te gaan. Daar fungeert het vroegere door Hor ta zelf ontworpen woonhuis nu als museum, gewijd aan de bouwmeester. Hier Horta ont moeten komt neer op een ver rassende ontdekkingstocht. Een heel ander, maar ook pakkend beeldverhaal. Info: Belgisch Verkeersbureau, Herengracht 435-437, 1017 BR Amsterdam, telefoon 0 20- Het door Horta ontworpen onderkomen van het Centrum Beeldverhaal is al een strip op zich zelf. foto belcisch verkeersbureau Het stripmuseum heeft een uitgebreide bibliotheek. foto» walter v kees cornelisse Nederland brengt ook de komende winter weer ruim een miljoen skiërs op de been. Eén op de veertien be woners van het land zonder bergen gaat naar de Alpen. In grote delen van Oostenrijk is het Nederlands straks zo ongeveer voertaal. Bin nenkort begint de grote trek op nieuw. Aardig allemaal, maar er is één ding waar veel van die sneeu- wenthousiasten geen of weinig aan dacht aan geven: de oogbescher ming. Zonnebrillen, daar gaat het om, zijn vaak een impulskoop. Ter plaatse aangekomen realiseert de toerist zich dat een zonnebril 'toch wel wenselijk' is. Hij/zij koopt er 'even gauw' eentje, liefst niet te duur. Er is immers al zo veel uitge geven aan kleding, uitrusting, les geld- Filteren Maar vergeten wordt dat in de ber gen de concentratie ultraviolet licht veel hoger is dan in ons land (tot viermaal toe). Dat licht is schadelijk voor de ogen en te intensieve bloot stelling wordt beschouwd als moge lijke oorzaak van ernstige oogbe schadigingen. Het licht moet dus worden gefilterd voordat het op het gevoelige netvlies valt. Glas- en kunststoflenzen zijn zul ke filters. Maar dan ook echt lenzen en niet zo maar 'glaasjes' in de bril. In Australië weten ze dat heel goed, daar speelt het uv-licht een nog sterkere rol dan in Europa. De Australische Cancer Council (een organisatie die wat op ons KWF lijkt) brengt zelfs beschermende kleding uit, zoals T-shirts met lange mouwen: extra voorziening dus te gen huidkanker. Sandwich Deze organisatie adviseert ook een zonnebril met zogeheten polarise rende lenzen. „Deze lenzen", zegt Jan Pieterman van Polaroid Neder land, „hebben twee uv-filters en eli mineren vooral de horizontaal ge- Beknibbel niet op de prijs van een zonnebril en zorg er ook voor dat de kinderen goede zonne brillen dragen, het zonlicht kan nare oogbe schadigingen tot gevolg hebben. Modieuze en goede zonnebrillen uit de serie Bel Air van Al- pina. foto pr rich'te straling. Alleen wat nodig is bereikt ons oog, een effect dat te vergelijken is met zonwering, bij voorbeeld luxaflex, het overbodige is er uitgefilterd." Daarbij gaat het vooral om het fil teren van horizontale lichtstralen. Als die sterk weerkaatsen kunnen ze een witte, uiterst felle schittering te weegbrengen. .Andere lenzen ma ken alleen donker", aldus Pieter man, „deze neemt de hinderlijke schittering weg. Dat was om te be ginnen een uitkomst voor bij voor beeld autocoureurs. De lens is een soort sandwich, waarvan de ver schillende lagen zorgen dat zowel het onbruikbare horizontale licht wordt gefilterd als het uv-licht wordt geabsorbeerd. Op die manier kan men dus beter de zon in het water (in dit geval op de sneeuw...) zien schijnen." Bovendien wordt ook het contrast nog verbeterd. Be halve de gezondheid (omdat het oog niet, zoals de huid, natuurlijke afweer tegen uv bezit) is dus ook de duide lijkheid toegenomen." Kinderen Pieterman, zelf skiër, ziet om .zich heen dat „mensen met een zomerzonnebrille- tje op of zelfs zonder iets de bergen in gaan." Wat hem ook dwars zit is dat kinde ren vaak met goedkope bril letjes worden 'afgescheept'. Ouders zeggen: „ach, het is eigenlijk nog niet nodig". Maar in de zuidelijke landen worden kinderen meer als kleine volwassenen be schouwd en staat men beter jorde effecten." Andere tip voor wintersporters: monturen van kunststof verdienen de voorkeur boven metalen, met het oog op het vastvriezen op de huid. En wat de horizontale licht - schitteringen betreft: hoe noordelij ker hoe lager de zonnestand is of kan zijn en hoe vaker dus hinderlij ke effecten voorkomen. Met rubberboot de piste af Ski's alleen zijn al lang niet meer voldoende. Bij een wintersportvakantie hoort tegenwoordig ook een paar dagen snowboarden en als het aan een paar fanatie kelingen ligt met een rubberboot van een afdalings piste af rossen. Wie dat ook wel iets lijkt, kan zich ver voegen in het normaal gesproken toch wat bedaagde Seereld, want daar beleeft 'snow-speed-rafting' de ko mende winter ziin Tiroolse premiere. In een rubberboot wordt over de sneeuw een afstand afgelegd van slechts 300 meter, maar omdat de hel- lingshoek van de piste meer dan 45 graden bedraagt, is de snelheid bij de finish opgelopen tot ongeveer 90 ki lometer per uur. Geen nood echten een remparachute zorgt voor een zachte landing. Voor een getrainde be manning wordt gezorgd en wie op een autoband door een 500 meter lange sneeuwgoot met 14 steile wand- bochten wil razen, is ook welkom. open v Nieuw bij de Leidse reisorganisatie NBBS: een zeven daagse whisky-trail langs diverse Schotse whiskyhui zen. Daarbij het oudste (de Glenturret Distillery), maar ook het bekendste (Glenfiddich). Dat de deelnemers uitvoerig in de gelegenheid worden gesteld ook zelf een oordeel te vellen over de diverse kwaliteiten, spreekt van zelf. Er kan op twee manieren worden gereisd. Met de eigen auto per North Sea Ferries van Europort naar Hull en vandaar naar Schotland (prijs vanaf ƒ794,-) of met het vliegtuig naar Edinburgh en vervolgens met huurauto langs de stokerijen (prijs vanaf ƒ1157,-). De NBBS zorgt voor uitgebreide documentatie en gereser veerde kamers onderweg. Info: het ANVR-Reisbureau. REISBOEKEN Neem Nou gidsen Korte vakantietripjes naar be kende Europese metropolen zijn zeer in trek. Logisch daar om, dat het op de schappen van de boekhandel krioelt van de stedengidsen. Daarin neemt de Neem Nou-serie een steeds gro ter wordende plaats in. De boekjes, in de meeste gevallen geschreven door ter plaatse werkende journalisten, blinken niet alleen uit door een zeer persoonlijke en dikwijls verma-,. kelijke kijk op de behandelde stad, maar verstrekken de ge bruiker ook tal van Gehcimtips, zoals de Duitser dat zo fraai noemt. Neem Nou gidsen stippen pre cies datgene aan waai.ian het reguliere reisboek vooi bij gaat. Dat geldt vooral voor winkel (tj)es, maar ook voor aparte eet huisjes en obscure nachtloka len. Op het gebied van prakti sche tips zijn de boekjes niet te overtreffen. Van de deeltjes Pa rijs, Budapest, Berijn en Brussel verscheen zojuist een geheel herziene druk; Madrid is nieuw in de serie. Neem Nou Stedengidsen. Uit geverij Bruna, prijs ƒ25,00. American Express De reiswijzers van American Ex press munten uit in doelmatig heid. Door zo min mogelijk ge bruik te maken van illustraties geven ze de gebruiker enorm veel informatie en bovendien zijn de boekjes zo klein 19,5 x 9.5 centimeter) dat ze je makke lijk in de binnenzak van een colbert of in een damestasje kunt stoppen. Dubbel knap als je weet dat de deeltjes elk meer dan 220 pagina's tellen. Een na deel is dat de gebruikte tekstlet ter bijzonder klein is en voor sommigen waarschijnlijk zelfs te klein. De zojuist uitgekomeri deeltjes Florence/Toscane (der de druk) en New York (idem) zijn geheel herzien. American Express Reisgidsen. Uitgever Het Spectrum, prijs ƒ29,90. Cantecleer gidsen CANTECLEERSTF/miDSEN SNEL WEGWIJS VAN A-2 Wie vindt dat reisboeken ook 'lekkermakers' dienen te zijn, moet zich maar beter niet ver grijpen aan de Cantecleer Ste dengidsen. Gortdroge informa tie met toegegeven, veel J praktische tips wordt in een al even gortdroge opmaak aan de lezer opgediend. Elke keer als de tekst spannend begint tc worden springt-ie haastig over op een ander onderwerp. Ui terst onplezierig, want als je in het deel Londen leest, dat Dow ning Street werd aangelegd door de 'wat duistere hoveling' George Downing, ligt het toch voor de hand dat je nieuwsgie rig word en wilt weten wat voot een sinjeur die Downing precies was. Helaas, daar geeft het boekje geen uitsluitsel over en daarmee is de opzet van de reeks aangegeven. De toerist wordt snel. snel de weg gewe zen, maar als hij iets meer wil weten over een bepaald onder werp zal hij bij een ander boek te rade moeten gaan. Cantecleer Stedengidsen, delen Istanbul, Londen, Budapest en Venetië. Uitgeverij Cantecleer, prijs ƒ19,50 per stuk. Vakantie in Brazilië Als eerste touroperator in Nederland brengt Koudijs uit Gouda in december een speciaal Brazilië-programma op de markt. Daarin reizen naar Rio de Janeiro en Bahia voor minder dan 2500 gulden inclusief hotelovernachtingen. Er wordt vanaf Schiphol gevlogen met een Boeing 747 van de Brazilaanse luchtvaartmaatschappij Va- rig (tussenstop in Frankfort). Info: 0 18 20 -1 44 77. Odysseus exclusief De in exclusieve reizen gespecialiseerde Belgische tbrir-operator Odysseus heeft zich met zeven eigenzinnig opgemaak- te brochu res op de Nederlandse markt gestort. In die brochures (met in to taal 200 pagina's) worden (rond)reizen aangeboden naar en in on der meer Vietnam, Lajos, Cambodja, India (met voor liefhebbers van nostalgische treinen onder meer een trip in de befaamde Pala ce on Wheels), Frans Polynesië, Cook eilanden, West Samoa, Gam bia, Sierra Leone, Oman en Amerika. In het Zuid-Amerika pro gramma is een tocht door Patagonië opgenomen. Info: het ANVR-Reisbureau.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27