'Zo word ik niet beter' De positieve uitstraling van Oltmans Sport ZATERDAG 28 NOVEMBER 1992 25 REDACTIE: HERMAN JOUSTRA AD VAN K. ROB ONDERWATER* A BROUWER DE KONING Het wil nog niet echt vlot ten met Dennis Krijgs man. De 20-jarige Alphe- naar, afkomstig van ARC, zit nu alweer anderhalf jaar bij Vitesse. Zit, want van spelen is tot nu toe niet veel terechtgekomen. Zo zat hij afgelopen don derdag op de tribune tij dens de wedstrijd tegen Real Madrid. De door braak waar hij zo op had gehoopt is vooralsnog uit gebleven. Hij heeft zelfs het gevoel dat hij er de laatste tijd maar een beetje bijhangt. Krijgsman zou best willen blijven, maar dan wil hij wel pre cies weten wat de club met hem van plan is. An ders wil hij liever worden uitgeleend om ervaring op te doen. Doorbraak Krijgsman bij Vitesse blijft uit a VAN WANROOY Anderhalf jaar geleden stond Dennis Krijgsman flink in de belangstelling van betaalde voetbalclubs. Tot de zes eredivi sietrainers die aan de deur klop ten behoorde ook Bert Jacobs, toen nog aan Vitesse verbon den. Tijdens een oefensessie van het Nederlands amateurelf tal, in Zeist tegen UVS, besloot de intussen naar het Spaanse Gijon uitgeweken Jacobs de ros sige Alphenaar naar Arnhem te halen. Een tweejarige A-con- tract met nog eens een optie voor twee jaar kon de toenmali ge ARC-spits niet weerstaan. Andere aanbiedingen vielen er bij in het niet. De belofte van Ja cobs dat Krijgsman bovendien een serieuze kans zou krijgen bij de runner-up van toen, deed de Alphense scholier besluiten om snel te tekenen. Vorig jaar kreeg de twintigja rige speler, die een jongens droom in vervulling zag gaan, acht keer de kans. Twee keer stond hij in de basis, zes keer viel hij in. Ondanks goede pres taties en het feit dat hij ingezet kon worden op diverse aanvals- en middenveldposities, bracht dat seizoen nog niet wat Krijgs man er van verwachtte. „Maar ik beschouw het als een leerjaar. Volgend jaar moet het ge beuren." riep hij toen. Dit seizoen is hij echter slechts één keer (tegen Twente) ingevallen. Momenteel houdt een knieblessure hem zelfs van de bank. Te gen Real Madrid zat Krijgs man derhalve op de tribu- „Te balen, dat wel. Ten eerste van die blessure en ten tweede van het feit dat ik tot nu toe geen kans krijg om te spelen. Ik had echt gedacht dat ik, met name in de voorbereiding, meer kan sen zou krijgen. Zeker omdat we een nieuwe trainer hebben. Maar die heeft niets veranderd. De vaste elf zijn blijven staan. Verder krijgt niemand de kans zich te bewijzen. Alleen Huub Loeffen mag zo af en toe inval len." Krijgsman is niet erg gelukkig met het bewind van de nieuwe Duitse trainer Herbert Neu mann. „Het is best wel een trai ner van wie wat leert, hoor. Hij legt alles goed uit en kan nog heel aardig met de bal overweg. Maar wij hebben samen nog geen gesprek gevoerd. In de voorbereiding heb ik tegen NEC in de basis gestaan. Nu moet je je bewijzen, heeft hij gezegd. Voor mezelf ging het goed. Maar je hoort er nooit meer wat over." De contacten tussen Neu mann en spelers als Krijgs man, de wisselspelers dus, worden vooral onderhouden door Frits van der Berk, die als trainer van het tweede team veel met hen te maken heeft. „Met hem kunnen we aardig praten. Elke zaterdag heeft hij ook een gesprek met Neumann en dan brengt hij onze visie, onze boodschap over. Verder kunnen we alleen maar hard trainen en afwachten." Het zal duidelijk zijn dat de communicatie in Arnhem verre van soepel verloopt. Nu Krijgs man geblesseerd is geraakt, voelt hij zich er helemaal een beetje bijhangen. „Ik heb nog nooit een blessure gehad waar door ik niet kon spelen. En nu heb ik een knieband verrekt. Dat voorval dateert al van eind oktober. Daags na de thuiswed strijd tegen KV Mechelen ge beurde het op de training. Ik leg een balletje breed en het schiet er zo in. Lullig, maar het is niet anders. Ik ben er zeker nog twee weken mee zoet." Krijgsman, die momenteel aan krachttraining doet, is door de blessure een stuk terugge worpen. Voor de Europa Cup Dennis Krijgsman op zijn vaste stek: de reservebank van Vitesse. foto loek zuyderduin vloog hij mee naar Deny City en was er voor hem al een plaatsje op de bank gereser veerd voor de uitbeurten tegen KV Mechelen en Real Madrid. „Ik hoop dat ik als wissel mee naar Madrid kan, want dat is wel iets bijzonders", zegt hij te gen beter weten in. De Alphenaar heeft i wel tijd om over zijn toekomst na te denken. Zijn contract loopt af. „Ik denk er al over wat ik wil. Ik zou best van de optie gebruik willen maken, maar dan moet er eerst gepraat wor den. Binnenkort zal ik eens een lijntje uitleggen. Vragen wat de bedoeling is. Zelf heb ik in mijn hoofd om bij Vitesse te blijven, maar dan wil ik wel verhuurd worden aan een lagere club. Zo dat ik daar ervaring op kan doen. Want om nou voor het derde jaar op de bank te gaan zitten? Daar word ik in ieder ge val niet beter van." Inmiddels lonken er al clubs als Den Bosch, Fortuna en NAC naar de diensten van Vitesse-re serves. Met name Richard Roelofsen en Ton van Bremen zijn gepolst. Niemand ziet Krijgsman voorlopig staan. ,,|e moet afwachten, natuurlijk. Maar ik wil wel. Ik geloof dat ik dan eerder een kans krijg. Neem Erwin van der Looi. Die is een half jaartje naar Den Bosch geweest en die staat er ineens in. Voordat hij dat uitstapje maakte, zag niemand hem. Gek, eigenlijk, dat ze je pas waarde ren als je elders speelt." TIM BROUWER DE KONING Oltmans, dat mag duidelijk zijn, is vereerd met zijn aanstelling als bondscoach. Over zijn erva ringen met de Oranje-vrouwen, die hij op de Olympische Spelen in Barcelona slechts naar de^ zesde plaats leidde, wil hij wei-" nig kwijt. „Bij het coachen van vrouwen komt heel wat kijken. Zij horen net als de mannen bij de wereldtop. Ze hebben net zo veel voor hun sport over. Maar het is een vast gegeven dat de mogelijkheden van mannen groter zijn dan van vrouwen." Liever brengt Oltmans het ge sprek op zijn huidige werk zaamheden. Op school zien ze de Oegstgeestenaar weinig meer. „Ik heb voor langere tijd onbetaald verlof. Van alle kan ten krijg ik medewerking. Maar tussen nu en anderhalve maand beslis ik of ik nog terugkeer op het Stedelijk Gymnasium. De collega's die voor mij invallen moeten ook weten waar ze aan toe zijn." Bureau Mocht de sportleraar zijn school de rug toekeren, dan wordt hij geheel teruggeworpen op zijn grootste passie: hockey. Behalve zijn part-time functie bij de hockeybond heeft Oltmans met Voorschotenaar Ton van Gils en Franklin Dikmoet het bureau Interim Hockey Management opgericht. „Wij doen kortlopen de projecten voor hockeyver- enigingen. Dat werkt voor alle partijen prima. Zo ben ik nu ze ven weken in Breda werkzaam geweest. Daar moeten we iets met een blijvend karakter ach terlaten. De resultaten van het vrouwenteam, acht punten uit de laatste vijf wedstrijden, zijn bemoedigend. Alleen jammer dat de spits eindelijk heeft ge scoord. Dat kost me namelijk een krat bier. Het grote voordeel voor mij is, dat ik van project tot project kan bekijken of ik be schikbaar ben. Eist het Neder lands elftal mij op. dan sla ik ge woon een keer over." Voorlopig is het nog niet zo ver. Wel heeft Oltmans een se lectie van 21 spelers om zich heen verzameld, die zich voor bereidt op een serie van drie in terlands tegen Frankrijk. Hoe wel international Floris Jan Bo- velander hem net zo'n type als Hans Jorritsma noemde, neemt Oltmans niet klakkeloos de draad op die zijn voorganger heeft laten vallen. „Het Neder landse hockey moet weer een positieve uitstraling krijgen. We hebben de afgelopen tijd te veel negatieve publiciteit gehad." Erfenis De 'erfenis' van Jorritsma be perkt zich voorlopig tot vijf spe lers, die er ook in Barcelona bij waren Oltmans rekent erop dat zich gaandeweg ten minste drie andere 'olympiërs' bij de selec tie voegen. „Als ze goed genoeg zijn, ruim ik graag een plaatsje voor hen in. Zij zijn tijdelijk niet beschikbaar vanwege werk of studie. Daarvoor heb ik begrip. Tenslotte gaat het om amateurs, die ook aan hun maatschappe lijke carrière moeten denken." De kans is groot dat Oltmans in februari met een tamelijk on ervaren groep naar Lahore (Pakistan) afreist, waar Neder land deelneemt aan een zes- of /evenlandeotoernooi. „Maar Bondscoach Roelant Oltmans: „Op school zien ze mij niet vaak meer." Oegstgeestenaar gaat zich wellicht full-time met hockey bezighouden dat geldt misschien ook wel voor de andere landen. Het be langrijkste is dat wij een hecht team vormen. Aan de centrale trainingen zal het niet liggen. Daar trainen die jongens op woensdagavond drie uur lang vol gas. Als wij toe zijn aan het eerste grote evenement, de we reldkampioenschappen -van 1994 in Sydney, moeten de spe lers gemiddeld zo'n 75 inter lands achter hun naam hebben. Aan mij de taak om een concept te vinden waarin iedereen opti maal tot zijn recht komt." Het relaas van de bondscoach klinkt aannemelijk, op het gelik te af. Heeft de oud-speler van het Amstelveense Pinoké, door een slepende achillespeesbles sure al snel tot de bank 'veroor deeld', de lijnen bewust zo uit gezet? „Nee, ik doe niet aan car rière-planning. Al kwamen de meeste aanbiedingen precies op het goede moment. Ik heb in al die jaren maar één aanbod afgeslagen. Dat kwam van Kam pong, in de tijd dat ik nog bij Bloemendaal zat. Daar had ik met drie Nederlandse titels en één Europa Cup een mooie tijd." Als de clubcoach van weleer de Bloemendaalse lijn doortrekt naar Oranje, houdt hij het als bondscoach nog wel vijf jaar vol. foto loek zuyderduin Roelant Oltmans bewan delt het liefst de weg der geleidelijkheid. De 38-ja- rige Oegstgeestenaar be kleedt inmiddels het hoogste hockey-ambt in Nederland, dat van bonds coach bij de mannen. Via het toenmalige LMHC, Bloemendaal en het Ne derlands vrouwenteam is de gymnastiekleraar van het Stedelijk Gymnasium in Leiden stap voor stap op de bovenste sport van de ladder gekomen. Zijn aanstelling als bonds coach was dan ook alles behalve een verrassing. Er zit zelfs ritme in de loop baan van Oltmans. Op drie succesvolle Leidse ja ren, waarin hij van LMHC een degelijke hoofdklasser maakte, volgden vijf top jaren bij Bloemendaal. Vervolgens zwaaide de Oegstgeestenaar drie jaar de scepter bij de vrouwen. „Dus zou het mooi zijn als ik bij de mannen weer aan een periode van vijf jaar tóe ben." ACHTERGROND LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Help, de topsport verzuipt! Zou het toeval zijn geweest, dat zowel de volleybalbond als de tafeltennisbond en de zwembond in het afgelopen weekeinde de noodklok luidden? Elke bond deed dat weliswaar op geheel eigen wijze. De zo pro fessioneel ogende volleybalbond repte nog over topsport, maar kwam 'alleen' wat mil joenen tekort. De zwembond voerde een contributie-verhoging door zonder dat de topsport er wijzer van werd. En de verza melde tafeltennissers zetten tijdens de bondsraad na een overvloedige lunch zon der blikken of blozen het mes in de top sport. Ging het in het verleden vaak over het al dan niet aanwezige 'topsportklimaat', nu is de discussie in Nederland teruggebracht tot haar ware proporties: geld. Moeten recrean ten met z'n allen het vele geld ophoesten dat de wedstrijdsporters nodig hebben om de wereldtop te halen? Zo lang er gulle geld schieters zijn, kunnen forse contributie-ver hoging dan uitblijven. Maar en dan nog afgezien van de huidige economische re cessie na de Olympische Spelen richt menig sponsor zijn pijlen weer eens op an dere dan sportieve doelen. Bovendien, was Barcelona wel zo profijtelijk voor de Nederlandse sporters? De uitschie ter van Ellen van Langen heeft tenminste nog minister D'Ancona van WVC op het smalle topsport-pad gezet. Maar voor zwemmers en tafeltennissers was tijdens de Spelen weinig roem weggelegd. Zelfs de zil veren volleybalplak leverde niet automa tisch een opvolger op voor de scheidende sponsor Nationale Nederlanden, die zijn pr- geld voortaan in het nationale voetbalelftal gaat steken. In dit geval gaat het om volledig professio nele topsportbeoefening. Toch is het ook in het betaalde voetbal niet alles goud wat er blinkt. Met kunst- en vliegwerk trachten Be taald Voetbal Organisaties hun hoofd boven water te houden. Niet zelden drijft zo n BVO financieel vooreen onevenredig groot deel op de clubliefde van een suikeroompje. En dan is voetbal nog een volkssport, die het in Nederland ongetwijfeld langer uit zingt dan basketbal. Het failliet van de be kendste clubvertegenwoordigers Den Hel der en Den Bosch zou wel eens de doodsteek voor die tak van sport kunnen betekenen. Structureel deugt het allemaal gewoon niet. Sport kost veel, topsport heel veel geld. Het is maar net wat de gek er voor overheeft. Terwijl het rijke Westen al jaren zit te wach ten op de ineenstorting van het sport-impe- rium in het voormalige Oostblok, ligt hier precies hetzelfde gevaar op de loer. Tegen die achtergrond zijn de huidige ont wikkelingen verklaarbaar. Als het geld op is, valt volgens goed democratisch gebruik de keuze op een brede basis. De topsport hangt er vervolgens bij. Vroeg of laat trekt de economie wel weer aan. Of tilt een enke ling a la Van Langen een bepaalde tak van sport een paar jaar naar een hoger niveau. Structureel wordt niets geregeld. De zwem bond komt nog het dichtst bij een oplos sing. Ieder lid van de Koninklijke Neder landse Zwem Bond draagt eenmalig zestig cent af ten behoeve van een pr-functiona- ris. Die moet in staat zijn zichzelf terug te verdienen. Maar wat zal dat de Nederlandse zwemmers opleveren? Sponsoring ligt per definitie moeilijk bij een sport die zich gro tendeels onder water afspeelt. Dan heeft waterpoloër Hans Nieuwenhuis het slimmer aangepakt. Hij biedt potentiële sponsors tenminste enige waar voor hun geld door een boekje over zijn olympische ervaringen op de markt te brengen. Zijn pr- functionaris heette Mart Smeets, die het boekje in het sportjournaal op tv aanprees, dus enig succes is verzekerd. Maar stel dat Nieuwenburg met de inkomsten uit zijn Als we de kranten moeten geloven, zit de Nederlandse sport met een post-olympische re cessie. Na de Zomerspelen van Barcelona haalt de ene na de andere sportbond de buikriem aan. Met minder te besteden middelen moeten keuzes worden gemaakt De topsport lijkt in Nederland het kind van de rekening te worden. Hoe hard Edwin Benne (nummer 10) ook smasht, als geen sponsor toehapt blijft het shirt van de Nederlandse voleyballers zonder opschrift foto archief Ron Dekker (voorgrond) met een variant op shirtreclame. Jammer genoeg speelt de zwemsport zich grotendeels onder water af. foto archief boekje de reiskosten voor een verre Europa Cup-wedstrijd van Polar Bears kan betalen, dan is hij nog maar één ronde verder. Zelfs deze creatieve vorm van sportsponsoring heeft de waarde van een druppel op een gloeiende plaat. Bonden en overheid, wordt bet derhalve niet eena tQd vooi een fatsoen lijk topsport beleid?

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25