Kadootjes gekocht? Gratis gedicht erbij op het station. 'Wél elitair, maar niet bekakt' Sport LSG zet Katwijk in de hoek ZATERDAG 28 NOVEMBER 1992 Daan Ottervanger vertrouwt leiding Alecto aan anderen toe Daan Ottervanger heeft de hamer neergelegd. De 72-jari- ge Leiderdorper was zes jaar lang zo'n beetje de enige van de hockeyvereniging Alecto, die met dat stuk gereed schap overweg kon. Maar als voorzitter wilde hij zich vanwege zijn leeftijd niet nog eens tekenen voor een pe riode van drie jaar. Toen zich in de persoon van Wim Schellekens een kandidaat-opvolger meldde, kon Otter vanger met een gerust hart terugtreden. Ruud Lubbers van het Rotter damse Leonidas. Last zullen ze van de oud- voorzitter niet meer hebben bij Alecto. „Nu ik mijn handen van het bestuurswerk aftrek, blijf ik niet over de schouders van mijn opvolger meekijken", zegt Ot tervanger aan het eind van zijn TIM BROUWER DE KONING Vanaf vandaag moet hij het doen met zijn wekelijkse wed strijden in de veteranencompe- titie. Waarin hij twee keer per jaar 'messcherpe' persoonlijke duels uitvecht met premier hockeyverhaal, dat meer dan een halve eeuw beslaat. „Bo vendien, stel dat Alecto ooit aan een derde kunstgrasveld toe is, dan ben ik niet de meest ge schikte persoon voor die opera tie. Ik ben nu nog moe van de aanleg van het tweede kunst grasveld." Bedenktijd Volgens Ottervanger is het be sturen van een 900 leden tellen de hockeyvereniging geen sine cure. „Daarom heb ik, toen ik in 1985 werd benaderd, een maand bedenktijd gevraagd. Een voordeel was dat ik mijn maatschappelijke loopbaan net had beëindigd. Ik had mijn han den vrij. Maar ik wilde ook we ten wat de mogelijkheden wa ren van de vereniging, die ik in 1970 had helpen oprichten." Voor hij de voorzittershamer ter hand nam, vroeg de Leider dorper eerst tijd voor het opstel len van een beleidsplan. „Ik had in mijn werk als beroepsofficier en later als administrateur bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging Voor Luchtvaart de nodige ervaring opgedaan. Bo vendien wist ik wat ik wilde. Bij Alecto moest prestatie-hockey mogelijk worden. Toen de leden die ik altijd als mijn baas heb beschouwd het beleidsplan hadden geaccepteerd, kon ik ze er zo nodig mee om de oren slaan." Hoewel Ottervanger sportieve doelen voorop stelde, verloor hij Het lijkt wel of iedereen tegelijk sinterklaasinkopen doet. 't Is dan ook 'gezellig' druk op de parkeerplaatsen in en rond het centrum. Daarom is het een goed idee om met de trein te komen. U hoeft niet op het verkeer te letten. U kunt met uw medepassagiers leuke ideetjes voor surprises uit wisselen. En u stapt natuurlijk midden in het centrum uit. Bovendien staat op dinsdag 1 december van 18.00 tot 21.00 uur de sneldichter Erik van Muiswinkel voor u klaar op station Leiden. Op vertoon van een geldig treinkaartje krijgt u een gedicht dat de Rijmpiet zelf had kunnen bedenken. Laat uw auto (of schimmel) dus maar lekker thuis. Op vertoon van een geldig treinkaartje helpt de sneldichter op station Leiden u graag. de sociale functie van de vereni ging nooit uit het oog. „Nor maal gesproken zijn er drie ni veaus, waarop mensen sociaal actief zijn: gezin, werk en ont spanning. Ik vind het belangrijk dat leden van Alecto met elkaar meeleven. Als iemand van ons naar het ziekenhuis moet, loopt hij gegarandeerd één van de ve le leden die daar werken tegen het lijf. Die kan dan de helpen de hand bieden." Hamer „Mensen daarentegen die han dig zijn met hamer en zaag zijn in onze gelederen schaars. Waarmee ik niet wil zeggen dat wij er alleen voor de elite zijn. Er bestaat geen ballotage of ledenstop. Bekakt zijn wij zeker niet. Elitair alleen in die zin, dat wij bij dezelfde groep behoren. Het is een voordeel als de ou ders van onze jeugdleden vroe ger ook hebben gehockeyd. Maar het omgekeerde komt ook voor. Ouders, die met hun kin deren naar Alecto komen, wil len zelf de stick ter hand ne men. Er zijn zelfs huisvrouwen teams die nu in competitiever band spelen." Zo ziet Ottervanger het graag. Zelf was hij als hockeyer een laatbloeier, hoewel hij in 1933 al eens een medaille in de wacht sleepte. Toen hij was uitgeke ken op voetballen („Tegen die boerenjongens") richtte hij in 1941 in Den Helder hockeyclub Hermes op. Na sportieve triom fen in Nederlands Indië en Zwolle keerde hij op zijn 38ste weer terug. „Ik moest Hermes voor degradatie te behoeden. Vanuit het Gooi, waar ik toen woonde, ging ik alleen naar uit wedstrijden toe. Maar omdat mijn ouders en schoonouders in Den Helder woonden, vond ik het volgende seizoen geen punt om ook de thuiswedstrij den te spelen. Altijd in de spits. Er zat bij mij geen sleet op. Wel was het voor mij een ontdek king dat er nog veel meer actie ve leeftijdgenoten op de velden rondlopen. Van de Nederlandse Vereniging van Zestig-plus Hoc keyers ben ik niet eens de oud ste." Ottervanger vindt het belangrijk dat bij Alecto van piepjong tot Hij is 72 maar speelt nog altijd, de oud-praeses van Alecto. Tweemaal per jaar vecht hij zelfs 'messcherpe' duels met minister-president Ruud stok-oud op wedstrijdniveau wordt gespeeld. „Bij de jeugd hebben wij trainers voor alle ni veaus, maar speciale aandacht voor de sterkste jeugdteams. Bij ons eerste vrouwen-elftal zie je waartoe dat kan leiden. Dat be staat grotendeels uit eigen kweek en was aan het begin van het seizoen onbedreigd koplo per in de overgangsklasse. Maar promotie naar de hoofdklasse is misschien nog te hoog gegre pen." Het eerste mannenteam daarentegen degradeerde vorig jaar naar de derde klasse. „Dat was een grote teleurstelling. Maar we reisden wél met 200 supporters naar Zoetermeer, FOTO LOEK ZUYDERDUIN waar het degradatie-duel werd gespeeld. Dat toont in mijn ogen meteen de kracht van Alecto." Ottervanger rekent er op dat de Leiderdorpse hockeyclub ook na zijn afscheid dezelfde koers blijft varen „Alecto is uitge groeid tot een vereniging waar prestatie-hockey wordt beoe fend. De volgende stap is die naar landelijke bekendheid. Ook het organiseren van inter lands hoort erbij. Bovendien moet AJecto blijven groeien om een breed draagvlak te houden. We beschikken al over veel goe de mensen. Ik merk dat we in de loop der jaren allure hebben gekregen." Aad Koudijzer krijgt gelijk DE GELIJKENIS i ANTWERPEN GPD Beerschot moet oud-trainer Aad Koudijzer binnen een week als nog achterstallig salaris betalen. Komt de eens zo roemruchte club uit Antwerpen dit dwang bevel van de Belgische voetbal bond niet na, dan wordt Beer schot uit de competitie verwij derd en de reeds gespeelde wedstrijden ongeldig verklaard. Koudijzer, die bij Beerschot ontslagen werd, heeft dus met succes geprocedeerd tegen zijn oud-werkgever. Het is overigens niet de eerste keer dat de club van 'het Kiel' een financiële klap incasseert. Enige jaren geleden werd de club door de bond naar de der de klasse teruggezet, omdat na onderzoek was gebleken dat de boekhouding onzuiver was. Momenteel speelt Beerschot in de tweede klasse, waar het in de top meedraait samen met Se- raing uit Wallonië. Marathon ditmaal door Zoeterwoude 2QETERWOUDE Zoeterwoude-Dorp wordt weer opgenomen in het parcours van de Leidse marathon. Op last van sponsor 3M, die is gevestigd in Zoeterwoude, wordt die ge meente op 6 juni 1993 .net als in 1991 aangedaan. Door de uitloop naar Zoeterwoude ver valt de Voorschotense lus, die het afgelopen jaar in het par cours was opgenomen. Centraal wint De driebanders van Centraal hebben een knappe overwin ning geboekt op LM 3. Het werd 6-2 in Oegstgeest. Door dit re sultaat schuift de ploeg naar de middenmoot van poule 4 van de tweede divisie.. Siem de Groot (0.795), Rob Hilgeman (0.576) en Kees Moddermeyer (0.576) zorgden voor de winst partijen. Kopman Jan van Loon (0.603) verloor als enige. VOORSCHOTEN HERMAN JOUSTRA Leuke pa, de vader van Niels en Ivo Karremans. Een compli menteuze man ook, niet te be roerd om zijn beide zoons een pluim te geven. Luister maar naar Niels, aanvaller en met zijn 18 jaar de jongste van twee kin deren: „Vader zegt tegen mij dat hij mij beter vindt. Maar ik ge loof dat hij tegen Ivo hetzelfde zegt." Ivo, twintig jaar en mid denvelden „De laatste tijd heeft hij het er niet meer over, maar vroeger was dat inderdaad het geval. Zei-die dat hij mij toch wel de betere voetballer vond." Tweespalt zaaien in het eigen gezin, fraai is dat. Van je familie moet je het maar hebben. „Och", zegt Ivo: „Misschien deed hij dat wel om ons op te jutten." Wat denken ze dan zelf over eikaars kwaliteiten als voetballer? Niels: „Ivo speelt veel mooier dan ik. Hij is dege ne met de acties. Ivo lost pro blemen ook heel slim op. Je kan zeggen dat hij met verstand speelt. Ik ben veel impulsiever. Hij lijkt wel Wat op Rob Witsch- ge. Een spelverdeler, met al die steekpassjes." Ivo is het niet helemaal met hem eens: „Dat vind ik niet erg om te horen. Kon ik dat niveau maar halen. Niels heeft veel weg van Kiprich. Hij gaat ook recht op het doel af. Het zijn alletwee spitsen die de kortste weg naar de goal zoeken. Niels speelt constant, zijn spel levert meer rendement op voor de ploeg dan mijn spel. Ik ben wisselval liger. Ik mooie acties? Dat klopt wel, ja. Maar die lukken niet al tijd. Als ik iemand tussen zijn benen doorspeel, ben ik de bal nog wel eens kwijt. Dat hij veel impulsiever is, is waar." Vervol gens kijkt hij veelbetekenend naar zijn broertje, alsof hij wil zeggen: 'beken het nou maar'. Niels doet dat zonder schroom: „Ik maak nog wel eens domme overtredingen. Die gele kaart van afgelopen zondag (tegen SJZ) was dom. Een- wraakactie, ik was al een paar keer hard aangepakt. Mijn te genstander speelde de bal te ver voor zich uit en ik maakte een sliding op zijn benen. Ik wist van tevoren al dat ik geel zou krijgen. Ivo doet zoiets niet. Of bijna niet." Die knikt. „Ik sta op één boe king, vorig seizoen was dat. Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een se rie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportie ve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In deze aflevering komen de broers Ivo (20) en Niels Karremans (18) aan bod. Beiden zijn jong en talentvol en voetballen bij SVLV in Voorschoten. Niels (links) en Ivo Karremans van SVLV. Wie de betere voetballer Is? „De ander." Toen gaven ze nog geen gele kaarten. Ik schopte met gestrekt been door, nadat de scheids rechter niet voor een overtre ding op onze keeper had geflo ten. Ach, op het middenveld moet je de beuk er af en toe ook ingooien. Maar het is waar: ik ga bijna nooit over de schreef." Niels een glimlach van oor tot oor probeert zijn gedrag te rechtvaardigen. „In de voor hoede moet je meer voor jezelf opkomen. Tegenstanders pro beren mij vaak te intimideren. Met een vliegende tackle. Of ze gaan op je tenen staan. Maar al te veel ga ik er niet op in hoor. Je kunt niet zeggen dat ik een gemene voetballer ben. Ik loop niet de hele tijd te schoppen. Afgelopen zondag heb ik tegen mijn tegenstander gezegd dat ik hem een zielig mannetje vond." Ivo begrijpt dat goed, „al heb ik op het middenveld nauwe lijks met intimidatie te maken. Maar als het zou moeten, bijt ik ook van me af." Dat zal leuk zijn op de training als ze tegen elkaar voetballen. Ivo: „Loop je hem eruit dan kost het je je trai ningsjack." Niels: „Geschopt wordt er niet. Het is vooral vast houden. We willen allebei niet verliezen." Toch is het duidelijk: Niels is degene die het méést van zich af bijt. Ivo is wat dat betreft een stuk rustiger. Heeft dat ook met verlegenheid te maken? Ivo be aamt dat met enige aarzeling, Niels vult aan: „Ik voetbal met meer zelfvertrouwen." Ivo: „Hij straalt meer uit. Als hij de bal vraagt, krijgt hij hem ook. Als ik dat doe, krijg ik hem twee van de vijf keer. Maar het begint te komen, ik krijg steeds meer zelf vertrouwen." En hoe zit dat buiten het veld? Het lijkt er in elk geval op dat Niels zich tijdens het ge sprek meer op zijn gemak voelt dan Ivo. Dat klopt ook, zeggen beiden. Ivo is nog altijd een beetje verlegen, al zit er duide- FOTO LOEK ZUYDERDUIN lijk verbetering in. Niels „Ik was ook de eerste die ging stappen, Ivo bleef thuis. Maar nu gaat hij ook mee. We stappen met een grote groep." Bovendien is de huidige se lectie van SVLV één grote vrien denclub. iedereen heeft alles voor elkaar over. Daarvan krijg je ook zelfvertrouwen, zeggen de broers. „De sfeer is nog beter dan vorig seizoen", zegt Ivo, die bezig is aan zijn tweede jaar in één. „Er zijn nu meer jeugdspe lers bijgekomen. Ja, onder an deren Niels. Vorig jaar was ik nog één van de weinigen." Ivo voelt zich zelfs zozeer thuis bij de club („Pa heeft er al tijd gevoetbald, logisch dat hij bepaalde waar we gingen voet ballen toen we nog klein wa ren") dat hij er veel van zijn vrije tijd in steekt. Overdag volgt hij de meao in Leiden, 's avonds en in de weekeinden is hij trai ner van de jeugd en jeugdleider. Niels, die op de mts zit, niet: „Ivo is meer een voetbaldier dan ik. Hij probeert alle wed strijden op tv te volgen. Ik niet. Ivo is een fanatiek Feyenoord- supporter. Ik niet. Ik was vroe ger zelfs voor Ajax." En lachend: „Maar onder dwang van Pa heb ik ook voor Feyenoord gekozen. Al lig ik er niet wakker van als ze hebben verloren. Ivo wel." „Jeugdleider? Dat is niets voor mij. Dat komt ook omdat ik vrij dagavond achter de bar sta in de Gouden Leeuw. Om dan elke zaterdagochtend zo vroeg mee te gaan... Nee, da's niet echt leuk." Ivo: „Je kunt niet met kleintjes omgaan. Dat is het." Geintje toch? Ivo: „Ja, een gein tje." Maar toch. Is Ivo misschien wat socialer dan Niels? Ivo: „Ja." Niels; „Ik zeg niks." Ivo: „Hij is meer van ikke, ikke..." Niels: „Nou ga je overdrijven." Ivo: „Je bent niet echt egoïstisch, nee. Maar als ze mij vragen om iets te doen wat ik eigenlijk niet leuk vind, dan zeg ik vaak: dat is goed, dat doe ik wel. Jij niet." Niels, grinnikend; „Ivo zegt bij na nooit nee, als hem iets wordt gevraagd. Ik heb niet zo veel zin om dingen te doen die ik niet leuk vind. Zeker niet voor men sen die ik niet zo goed ken. Maar voor de vereniging, heb ik wel wat over. Dan help ik ook wel eens mee op een feest avond." Eens SVLVer, altijd SVLVer dus? Nee! Niels: „Ik zou eventu eel wel naar een eersteklasser willen. Zondag of zaterdag, dat maakt me niet uit. Een tweede- of derdeklasser zie ik niet zitten. Dat doe ik niet. De tweede klas se ligt voor SVLV ook binnen het bereik." Ivo: „Ja, een eerste klasser, dat zie ik ook wel zitten. Lr moet in elk geval sprake zijn van een duidelijke verbetering. Anders blijf ik gewoon lekker bij SVLV. In elk geval blijf ik het liefst met Niels voetballen." Dan hoeft Pa tenminste niet te kiezen. LEIDEN RUUD DOBBELAAR SCHAAKMEDEWERKER In de promotieklasse van de Leidse schaakcompetitie maken de teams van Voorschoten 1 en LSG 4 voorlopig met een maxi male score de dienst uit en zit Oegstgeest 1 als outsider in de wachtkamer. Na de onderlinge ontmoeting van de beide koplo pers in de komende vierde ron de kan dit achttal zich echter zo weer in de kampioensrace voe gen. LSG 4 deed in de derde ronde de beste zaken, dankzij 1-7 winst bij Katwijk 1. De Katwij- kers lieten zich daarbij met op vallend gemak naar de slacht bank voeren. In een vooruitge- speeld duel nam Arvik Harms in Leiden het eerste winstpunt voor zijn rekening door een scherpe partij met Frans Vreug- dehil tot winst te voeren. In Katwijk zelf voerde Jan- Aart van der Steen de marge naar 0-2 op. door op het kop- bord het openingsvoordeel te gen Gert Koelewijn secuur uit te buiten. Dit overigens onder pro test van Katwijk-captain Wilfried Binnendijk. Hij meent dat Van der Steen, teamleider van LSG 1 of niet, gelet op zijn rating in de landelijke competi tie thuishoort. Hoewel hij het zich nog onnodig moelijk maakte, tekende Ruud Dobbe laar ondertussen voor 0-3 ten koste van Guidi van de Bent. Erik van der Marei bracht zich in tijdnood tegen Daan Binnen dijk onnodig in de problemen, maar wist zijn riante postie als nog te verzilveren. Gedegen winst van Edwin Vreugdehil op Wilfried Binnendijk stelde de Leidse zege vervolgens veilig: 0- 5. Gijs Haasnoot mocht daarop de Katwijkse eer redden, door te lang nadenken van Peter Ver woerd goed af te straffen. Cees. Beekhuis en Chris Manniën dienden tegen Erik van 't Hoff en Jan Hellenberg de nodige hobbels te nemen, maar ook zij scoorden toch volle punten: 1-7. Voorschoten 1 ontnam met een 5-3 zege het vorig seizoen nog zo sterk acterende AAS 1 de laatste kampioensilJusies. Aan vankelijk leek zelfs een Voor- schoter monsterzege in het ver schiet te liggen. Een hectische tijdnoodfase bezorgde teamlei der Jan Beij echter nog onver wacht spannende momenten. Frank den Herder leek als eerste Voorschotenaar op weg naar de zege. maar liet zich door een eeuwig schaak offer van De Jong verschalken: remise. Mar co Combé en Markus Driessen gaven vervolgens het goede voorbeeld, dank zij overwinnin gen uit één stuk op respectieve lijk De Leur en Helsloot: 2'/»- Frits Fritschy werd echter na een sterk loperoffer als tweede Voorschotenaar geflest. HIJ mocht uiteindelijk blij zijn dat hij er, dank zij een flink portie bluf, tegen Eveleens nog met een remise af kwam. Cruciaal was toen de winst van Charles van der Ven. die na stukwinst ook al in de proble men was geraakt en slechts met moeite het hoofd boven water hield: 4-1. Simon Algera zat voortdurend in de tang bij Ko- renwinder en moest zich na af breken gewonnen geven: 4-2. Omdat Bert Houweling inmid dels zijn gestaag groeiende voordeel in drie pluspionnen had omgezet, was er voor de thuisclub bij het afbreken geen vuiltje meer aan de lucht: 5-3. Blok '77 pakt weer puntje ln de rayon-volleybolcom- petitie verraste het vrou wenteam van Blok '77 door gelijk te spelen tegen LUSV, de koploper in de hoogste klasse. In sporthal Qeijn Duin waren de eerste en tweede set voor LUSV: 14-16 cn 8- 15. Vervolgens sloeg het Katwijkse team twee keer zijn slag: 15-10 en 15-12. LUSV was in aanvallend opzicht duidelijk sterker, maar stuitte voortdurend op de veldverdediging van Blok. De Katwijkse formatie speelt dit seizoen rnet slechts een spelverdeclstcr, Marleen de Vink. Dat was aanvankelijk even wennen (twee nederlagen). De laatste vijf duels echter le verden evenveel punten op.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23