Luitjens kan beginnen met uitzitten gevangenisstraf Miljoenen kinderen leven op straat Blinde sjeik Abbul-Rahman ziet Mubaraks einde Feiten &Meningen ZATERDAG 28 NOVEMBER 1992 Zodra de oorlogsdelin quent Jakob Luitjens voet zet op Nederlandse bodem zal een aanvang worden gemaakt met de tenuit voerlegging van de levens lange gevangenisstraf die in 1948 tegen hem is uitge sproken. Van voorlopige hechtenis of een nieuw proces is geen sprake: er bestaat een onherroepelijk vonnis. AMSTERDAM CUS SCHREUDERS JURIDISCH MEDEWERKER Als gevangene kan Luitjens ver volgens in persoon verschijnen voor de rechtbank in Assen waar namens hem een zogehe ten verzet-procedure tegen zijn veroordeling is aangespannen. 1 langende deze procedure komt hij echter niet op vrije voeten, maar moet hij beginnen met het uitzitten van de straf die hem is opgelegd wegens sa menwerking met de Duitse be zetter en de arrestatie van ver zetsmensen en joden. Geen uitlevering Voor Nederland maakt het geen enkel verschil dat Luitjens niet door Canada, waar hij sinds 1971 woonde, is uitgeleverd als oorlogsmisdadiger, maar is uit gezet als ongewenste vreemde ling. Het onderscheid tussen uitleveringen uitzetting betreft alleen maar het Canadese recht. Voor de Nederlandse justitie doet dit niet meer terzake op het moment dat hij voet op Ne- derlande bodem heeft gezet. Canada is dan in ieder geval verlost van een slepend en on verkwikkelijk juridisch pro bleem. Sinds bekend was dat de oorlogsmisdadiger zich in dat land bevond, heeft Nederland geprobeerd hem uitgeleverd te krijgen. Voor 1991 was uitleve ring echter onmogelijk omdat het delict waarvoor Luitjens in 1948 bij verstek is veroordeeld - hulpverlening aan de vijand - a Jakob Luitjens. niet was opgenomen in het Ca nadees-Nederlandseuitleve ringsverdrag. In 1991 kwam, mede met het oog op deze zaak, een nieuw verdrag tussen de twee landen tot stand waarin de door Luitjens gepleegde oorlogsmis drijven wel worden genoemd als grond voor uitlevering. Ver volgens ontnam Canada hem het staatsburgerschap, dat hij valselijk had verworven door te liegen over zijn oorlogsverleden. Maar ook toen kon hij nog niet aan Nederland worden overge dragen: tot voor het Canadese hooggerechtshof heeft Luitjens gevochten tegen de intrekking van zijn staatsburgerschap. In september jongstleden waren al zijn beroepsmogelijkheden uit- foto archief geput en was de mogelijkheid geschapen om Luitjens als sta tenloze uit Canada uit te wijzen. Daarmee stond echter nog niet vast dat hij naar Nederland zou worden gestuurd. Verzet-procedure Inmiddels spande de advocaat van Luitjens bij de rechtbank in Assen een verzet-procedure aan die sinds mei van dit jaar loopt. De behandeling is telkenmale uitgesteld in de verwachting dat de veroordeelde zelf op de zit ting zou kunnen verschijnen. De wet laat de mogelijkheid van verzet toe als iemand bij verstek (in zijn afwezigheid) is veroor deeld en er geen hoger beroep meer mogelijk is. Normaal ge sproken moet een verdachte die bij verstek veroordeeld is bin nen veertien dagen verzet aan tekenen om een nieuwe behan deling te krijgen. Als de betrok kene echter niet in persoon is gedagvaard, behoudt hij het rechtsmiddel van verzet, omdat hij kan volhouden stomweg niet geweten te hebben dat er een strafzaak tegen hem liep. Luitjens, die al was gevlucht toen hij in 1948 werd veroor deeld, beweert nu dat hem niets van zijn berechting bekend was. Als de rechtbank dit gelooft, zou hij opnieuw berecht moeten worden. Dat is echter niet mo gelijk omdat de door hem ge pleegde misdaden inmiddels zijn verjaard. Hij zou dan dus de dans ontspringen. Het Openbaar Ministerie in As sen heeft de taak aan te tonen dat Luitjens al geruime tijd van zijn berechting en veroordeling op de hoogte is geweest. Het beschikt daartoe over tal van documenten, die afdoende be wijzen dat het verzet zinloos is. Geen verjaring In dat geval staat Luitjens geen enkel rechtsmiddel meer ter be schikking. Want de delicten waarvoor hij na de oorlog is ver oordeeld zijn dan wel verjaard, maar de opgelegde straf kan on mogelijk verjaren. Levenslange gevangenisstraf en de doodstraf verjaren niet. Dat is volkomen logisch, want bij deze straffen zou elke verja ringstermijn bij voorbaat een premie stellen op pogingen om zich aan de tenuitvoerlegging te onttrekken. Luitjens heeft, kortom, in Ne derland geen kans zijn straf te ontlopen. Het enige dat hij - net als elke veroordeelde - dan nog kan doen is een gratieverzoek bij de koningin indienen. Daarover beslist de minister van justitie. Maar na alle moeite die Neder land zich heeft getroost om de oorlogsmisdadiger in handen te krijgen, is een snelle gratieverle ning uiterst onwaarschijnlijk. Miljoenen Afrikaanse kinderen worden aan hun lot overgelaten en zijn gedwongen op straat hun kostje op te scharrelen. fo Conferentie over Afrikaanse zwetfkinderen CORRESPONDENT Een meisje van vijf met een baby van een half jaar op haar rug gebonden, loopt zo hard ze kan achter de Europeaan aan. Ze trekt aan zijn broek en houdt haar hand op: „Geef me een geld alsjeblieft, ik heb honger. De baby heeft honger, alsjeblieft." De man beent onverschrokken door. Lotgenootjes van het meisje proberen intussen bij de ver keerslichten automobilisten wat geld uit de zak te praten. In heel Afrika leven miljoenen van deze kin deren. En het is vooral hun lot dat deze week centraal staat op een speciale confe rentie voor het Afrikaanse kind in de Se negalese hoofdstad Dakar. De cijfers geven deskundigen en staatshoofden genoeg stof tot nadenken. Van de 40.000 kinderen die iedere dag over de hele wereld sterven, komt eenderde uit Afrika. Meer dan 30 mil joen Afrikaanse kinderen zijn ondervoed en zeker 15 procent van alle AIDS-gevallen in Afrika zijn kinderen. De conferentie, belegd door de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) en een voort zetting van de grote VN-conferentie in New York in 1991, moet zich uitspreken over een ambitieus actieplan om het lot van al die miljoenen onfortuinlijke Afrikaantjes te ver beteren. Het plan stelt onder meer voor de dialoog te verbeteren tussen Afrika, haar donoren en de internationale gemeen schap. Donoren moeten worden gevonden voor het financieel steunen van nationale actieplannen. Bij Afrikaanse regeringen moet erop worden aangedrongen meer geld beschikbaar te stellen voor speciale kinder en vrouwenprogramma's. Volgens de OAE en het VN-kinderfonds Unicef is gedurende de komende jaren ie der jaar 16 miljard gulden nodig om het le ven van de kinderen op het continent enigszins te verbeteren en hen een aantrek kelijker toekomst te geven. Maar zullen Afrikaanse leiders zich niet weer in allerlei bochten wringen om onder hun verplichtingen uit te komen? Die kans is erg groot, meent de Kenyaanse journalist Otula Owuor. Hij doet daarom een drin gend beroep op de OAE zijn lakse houding met betrekking tot Afrikaanse problemen te laten varen. „De OAE moet Afrikaanse lei ders direct verantwoordelijk stellen voor het in gevaar brengen van de toekomst van Afrika's jeugd. Want als de Afrikaanse lei ders het welzijn van kinderen niet serieus nemen, dan stellen hun beloftes voor het opbouwen van een sterke natie absoluut niets voor." STANDPLAATS TEL AVIV NEW YORK ROBERT FtSK THE INDEPENDENT Met zijn rood-met-witte tul band op en in zijn zwarte ge waad, zijn blinde ogen gericht op de kale muur voor hem, zit sjeik Omar Abdul-Rahman op de vloer van de As-Salaam-mos- kee. Het spitsverkeer dendert over de Kennedy Boulevard in de richting van Manhattan. President Mubarak moet het zelfde lot ondergaan als presi dent Sadat, beweert hij stellig. Buitenlandse toeristen moeten wegblijven uit Egypte. „Zij ver spreiden corruptie en onwettige seksuele activiteiten, brengen in ons hele land ziekten en AIDS over en proberen de islami tische waarden te vernietigen." Hier spreekt de autentieke stem van Egypte's islamitische revo lutie vanuit hartje New York. Elk woord van hem wordt inge dronken door de jonge Egypte- naren aan zijn voeten. De laatste keer dat ik de 54-jari- ge sjeik wetenschapper aan de al-Azhar Universiteit van Cairo en docent theologie aan de Assiut Universiteit zag, zat hij achter tralies in een rechts zaal in Cairo naast luitenant Khaled el-lslambouly en de rest van de moordenaars van Anwar Sadat, beschuldigd van het aan zetten tot de moord op de Egyptische president. Nu zat hij op de vloer van de geïmprovi seerde moskee in een groezelig appartement in New York in gericht met behulp van kleden en een bruine houten preek stoel terwijl een jonge man „Allahu Akhbar" (God is de grootste) uit het geopende raam dreint in de richting van Mekka en de Lincoln Expressway. Was het waar, vroeg ik hem, dat hij een fatwahad uitgevaardigd om Sadat te vermoorden? De blinde ogen dwaalden door de kamer, de grote, expressieve handen speelden met de knop van een cassetterecorder. „Voor zijn executie was geen fatwa no dig", antwoordde hij. „Sadats misdaden en zijn duivelse ge drag zorgden voor meer dan ge noeg redenen voor zijn lot dan wat voor fatwa dan ook. De is lam zal overwinnen in Egypte. De toekomst van Egypte zal lig Een lid van de Egyptische veiligheidspolitie ondervraagt een islamitische inwoner van Sanabu, een stadje op 340 kilometer ten zuiden van Cairo. gen in de handen van de isla mieten, die de macht zullen overnemen van de agressors die nu de regering vormen. De re gering (van Hosni Mubarak) is tegen de islam en onderdrukt godsdienst. Wij zullen ervoor zorgen dat onze godsdienst overwint." Spreekbuis Sjeik Abdul-Rahman weet dat hij als spirituele spreekbuis veel macht heeft in Egypte. Bandop namen van zijn preken, waarin hij tekeer gaat tegen de regering van Mubarak en oproept tot het ïnstellcn van een sharia-rege ring in Cairo, worden vanuit zijn zelfgekozen ballingschap Egypte binnengesmokkeld. Zijn stem is de enige van de Egypti sche fundamentalisten die in het openbaar kan worden ge hoord, ook al is het dan vanuit een stad die door de islamieten eerder zal worden versmaad als zijnde duivels dan als een inspi ratie voor de islam. De Amerikaanse autoriteiten hebben nooit commentaar ge geven op zijn aanwezigheid, hoewel sjeik Abdul-Rahman heel goed weet waarom hij hier is. „Thuis in Egypte werd ik al tijd in de gevangenis gegooid zegt hij. „Ik werd in mijn eigen huis onder huisarrest gesteld. Ik kon niet vrij in en uit lopen. Zelfs als ik weg kon, werd ik overal gevolgd. Hier kan ik doorgaan met het preken voor Allah." Maar zat er niet een ze kere ironie in het feit dat hij voor zijn missie uitgerekend New York heeft gekozen de culturele hoofdstad van het land dat de regering van Mu barak steunt en beschermt? „Ik ben hier zodat ik mijn werk in dienst van het volk en Allah kan voortzetten. Ik ben in Enge land geweest en ook in Dene marken, Zweden, Zwitserland. Ik kwam alleen maar tijdelijk naar de Verenigde Staten, niet om er te blijven. Ja, Amerika zit achter al die on-islamitische re geringen en probeert ze sterk te houden en wil ze helpen de isla mitische bewegingen te ver slaan. Amerika is bijvoorbeeld tegen de islamitische regering in Sudan en tegen het Islami tische Reddingsfront in Algerije. Amerika heeft de Egyptische re gering geholpen de islamieten te onderdrukken, ze te doden en gevangen te zetten..." Zegen van Allah Er bestaat geen twijfel over de macht die de sjeik heeft over de Egyptische en Yemenitische ge lovigen die naar hem komen luisteren. Een plechtige, naden kende figuur. Zijn blindheid roept zowel medelijden als res pect op bij de bewonderaars, die hem over de vloer van de moskee leiden. Zijn rechteroog is groot, maar heeft geen pupil, zijn linkeroogkas is leeg. „Toen ik een kind was vertelden mijn ouders mij dat ik blind werd toen ik tien maanden oud was", zegt hij op een gegeven mo ment. „Voor mij was het een ze gen van Allah. Het was een test van God en ik weet dat God me zal belonen." Onnodig te zeggen dat presi dent Mubarak niet op dergelijke beloningen hoeft te rekenen. Toen ik hem vroeg of hij wilde dat de Egyptische president op dezelfde manier aan zijn einde zou komen als Sadat, keek de sjeik op en schreeuwde hij zijn antwoord bijna uit. „Ja! de Egyptische regering onderdrukt het hele Egyptische volk. Het volk verkeert in pijn. Duizenden van onze mensen zijn in de ge vangenis gegooid en worden nog steeds vastgehouden, on danks uitspraken van de recht banken om ze vrij te laten. De Egyptische regering heeft geen respect voor het recht. Zij wil al leen maar autoriteit voor zich zelfniet voor de islam. Vrij heid van meningsuiting en vrij heid van informatie zijn in Egypte verboden. Maar wij zeg gen wat we denken en het volk kent de waarheid. Zij zijn tegen corruptie. Zij zullen daartegen in opstand komen zij zullen vechten voor hun vrijheid." Toeristen Maar hoe zit het dan met de aanvallen op toeristen in Egyp te? Maakten die ook deel uit van de sjeiks 'strijd voor vrijheid'? Toeristen verspreiden corruptie met ziekten en een lage seksue le moraal, antwoordt hij. „Wij hebben geen toeristen nodig die naar Egypte komen zodat men sen winsten kunnen maken winsten die onwettig zijn en door de islam verboden. De toe risten zouden weg moeten blij ven van ons land. Zij moeten ons toestaan onze morele waar den te behouden." Het lijkt een beetje onbehou wen om de sjeik te vragen of het waar is zoals het gerucht in Egypte de ronde doet dat hij getrouwd is met een Engelse vrouw. Maar het was een vraag die, opmerkelijk genoeg, veel vrolijkheid uitlokte onder zijn volgelingen. „Ik heb twee Egyp tische vrouwen, die nu in Egyp te zijn dat verhaal klopt niet", antwoordde hij. „Maar als ik de kans kreeg een Engelse vrouw te trouwen, zou ik die grijpen." VERTALING. LUUTJE NIEMANDSVERDRIET Teloorgang van een ideaal Langer dan een jaar had ik me er niet vertoond, maar in de ki- buts aan de rand van de Negev- woestijn leek niets veranderd. De gazons lagen er gladgescho ren bij, de jeugd vermaakte zich in het zwembad en op de ter rassen voor de lage huisjes za ten de ouderen aan de koffie. Een gewone zaterdag. Het enige verschil met vroeger was dat ik mijn auto gemakkelijk kwijt kon. „Sinds een half jaar laten we be zoekers voor hun maaltijden betalen en nu is het op shabbat een stuk rustiger", legt kibuts- veteraan Ruben grijnzend uit. Zijn verre neven en nichten, die bijna ieder weekeinde op kos ten van de kibuts hun magen kwamen volproppen, blijven nu in Tel Aviv. „Zelf betalen we nu ook", vervolgt Ruben. „Ons zak geld is verhoogd en nu kunnen we zelf kiezen tussen eten in de gemeenschappelijke eetzaal of thuis." Bijdragen naar vermogen, ont vangen naar behoefte. Dat is al tijd de kern geweest van de ki- buts-ideologie. De leden lever den arbeid in landbouw en in dustrie. En in ruil daarvoor ont vingen ze sociale zekerheid van de wieg tot het graf. een of twee kamers om in te wonen, korte khaki-broeken en blauwe werk kielen zolang de voorraad strek te, kinderopvang, een overvloed aan culturele en politieke lezin gen en dagelijks drie maaltij den. Toen Ruben en zijn vrouw Tsipora jong waren, stond er een portret van Jozef Stalin op hun dressoir. Op. die plaats staat nu de kleurentelevisie. Dat toe stel mocht er komen na een lange discussie over de vraag of privé-vermaak de leden niet zou weghouden van vergade ringen en andere collectieve ac tiviteiten. Toen ze de wereld in huis hadden gehaald, waagden de kibutsleden een nieuwe stap op het hellend vlak van de indi vidualisering: de opheffing van de kinderslaapzaal. De kinderen zijn nu 's nachts thuis. Dat was vlak voor de grote eco nomisch klap in de tweede helft van de jaren tachtig. De kibuts- beweging had te gretig geïnves teerd en de zondeval com pleet zelfs gespeculeerd op de effectenbeurs. In combinatie met hyperinflatie zorgde dat voor het bankroet van vele ki- butsim. Overheidssteun alleen was niet voldoende en dus moest er drastisch worden be zuinigd. In Rubens kibuts heeft het pro fijtbeginsel zijn intrede gedaan. Hij moet nu betalen als hij in de eetzaal wil eten of een paar sok ken nodig heeft. In een naburi ge kibuts is de weg naar het ka pitalisme zelfs geplaveid met plastic. Alle leden hebben er een creditcard, zodat ze, net als andere Israëliërs, met hun handtekeningen kunnen beta len. Het collectief voldoet de re keningen van het creditcard-be drijf, met een vastgesteld maxi mum per lid. Wat niet uit kon blijven, ge beurde uiteindelijk vorige maand. Ein Zivan, een noodlij dende kibuts op de Golan- hoogte, doorbrak het ultieme taboe door radicaal af te reke nen met het principe van belo ning naar behoefte. Wie een sa laris ontvangt voor een baan buiten de kibuts, mag dat hou den en wie binnen het collectief werkt, verdient voortaan even veel als een gewone werknemer. Daar staat tegenover dat de le den nu de yolle mep betalen voor alle diensten, met inbegrip van onderwijs en kinderopvang. Maar mag Ein Zivan zich nu nog een kibuts noemen? De Verenigde Kibutsbeweging vindt van niet en de discussie over al of niet uitstoten komt al aardig op temperatuur. Rubens wereld dreigt in te storten. Een televisietoestel in de kamer, de kinderen thuis en het profijtbe ginsel, daar kon hij nog schoor voetend mee akkoord gaan. Maar het ene kibutslid een dik kere portemonnee dan het an dere? Zijn gezicht vertrekt en zijn boze ogen richten zich op het dressoir, waarvan hij Stalin veertig jaar geleden heeft ver bannen. AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2