Voorschoten ten strijde tegen armoede 'Oegstgeest ziet niets in verstening' Bewoonster landgoed Berbice wil geen dierenartsen als buren Wethouder praat voor zijn beurt Regio Leiden Eerste lustrum 'Warmond Lokaal' Wassenaar werpt alleen drempels op ZATERDAG 28 NOVEMBER 1992 redactie miep de craaff liesbeth bi Voorschoten wil inwoners met een smalle beurs tege moet komen. Door invoering van een kortingspas, naar |iet voorbeeld van de Leidse Sleutelpas, moeten Voor schotenaren met een laag inkomen kunnen deelnemen aan sociaal-culturele activiteiten. „Om stigmatisering te gen te gaan moet zo'n pas voor iedereen te koop zijn. Het moet geen 'minima-pas' zijn, al zullen mensen met een !ager inkomen er minder voor hoeven te betalen." voorschoten lies8eth buitink De kortingspas maakt deel uit van het project 'sociale vernieu wing', waarmee Voorschoten op 1 januari wil beginnen. De ge- I "meente wil daarbij vooral de so ciale minima tegemoet komen. Om hoeveel mensen het daarbij precies gaat, durft een gemeen te-woordvoerder slechts voor zichtig te schatten. „Het zou best om 3000 mensen kunnen ren financiële verlichting krij gen. Er komt bij voorbeeld een energieteam of klussenteam, dat reparaties in huis voor een lage prijs uitvoert. In een 're- tourwinkel' kunnen Voorscho tenaren goedkoop meubelen en kleding kopen. „Bezien moet worden of zo'n plaats waar tweedehands spulien worden verzameld, opgeknapt en weer verkocht, haalbaar is." Het energieteam en de retourwinkel zouden moeten worden be mand door werklozen, waar door 'het mes aan twee kanten snijdt', aldus de nota 'Sociale vernieuwing'. De leefomgeving in Voor schoten moet ook verbeteren. Een werkgroep moet onderzoe ken hoe een andere indeling van de wijken criminaliteit kan voorkomen. „Gedacht kan wor den aan een buurtbeheerder en het opzetten van een inbraak preventieteam, dat voorlichting geeft over preventieve maatre gelen." Voorschoten hoopt zoveel mogelijk werklozen snel aan werk te helpen. „Het beleid is er op gericht om de mogelijkhe den voor mensen te vergroten om uit de afhankelijke uitke ringssituatie te komen en zelf weer in het bestaan te kunnen de levensomstan digheden te verbeteren", aldus de nota. De gemeente wil daar om twee of drie werklozen per jaar laten deelnemen aan een sollicitatie-cursus. Bovendien wil ze werklozen wijzen op de mogelijkheden om extra finan ciële steun te krijgen en om schulden af te lossen met hulp van gemeentelijke instellingen. Migranten in Voorschoten moeten beter worden opgeno men in het dorp. De gemeente wil daarom deelname aan het onderwijs in de Nederlandse taal bevorderen. Jonge allochto nen zouden bovendien meer deelnemen aan sportie- activiteiten in het dorp om zo leeftijdgenoten te leren ken nen. Daarnaast overweegt de gemeente voorlichtingsfolders ook in het Turks en Marokkaans uit te brengen. Voorschoten wil verschillende groeperingen uit hun achter- standsituatie halen. Werklozen, mensen met een inkomen rond het sociaal minimum, jongeren, ouderen en migranten moeten meer inspraak krijgen en vooral meer deelnemen aan projecten die speciaal voor hen zijn be doeld. De 'sociale vernieuwing' in Voorschoten kost de ge meente in totaal ruim 66.000 gulden. College beslist over Van Poelgeestlaan leiderdorp» Op de Leiderdorpse Van Poelgeestlaan komen de parkeerplaatsen schuin op de weg te liggen, waardoor automo bilisten gemakkelijk kunnen parkeren en wegrijden. Tussen het trottoir en de rijweg komt een strook groen, waarlangs ook au to's kunnen worden geparkeerd. B. en W. van Leiderdorp heb ben met die uitspraak gisteren geprobeerd een einde te maken aan een geschil tussen drie groepen bewoners van de Van Poel geestlaan, die allemaal een andere oplossing voor de parkeer problemen voorstonden. De werkzaamheden in de straat, die zijn stilgelegd nadat bleek dat de gemeente de inspraakprocedu re niet goed had gevolgd, worden zo snel mogelijk hervat. Amnesty boekenmarkt in zendingshuis oegstgeest De Oegstgeester afdeling van Amnesty International houdt vandaag een boekenmarkt in het Zendingshuis aan de Leidsestraatweg. De opbrengst van de romans, gedichtenbun dels, kinderboeken en vakliteratuur gaat naar Amnesty. Fietsdoorsteek in Leiderdorpse Florijn leiderdorp» Met de aanleg van een fietspaadje tussen de Leider dorpse straten Florijn en de Gallaslaan, hoopt de gemeente overlast van brommers en Fietsers uit te bannen. Omwonenden klagen al jaren dat het voet- en zebrapad nabij de Florijn onvei lig wordt gemaakt door bromfietsers en wielrijders, die op weg naar de Winkelhof een zo kort mogelijk route willen rijden. Met het fietspad, dat naast het voetpad komt te liggen, hoopt de ge meente het probleem opgelost te*hebben. voorschoten .judy nihof Vestiging van een dierenkliniek in de boer derij 'Wie kan keeren de hand des Heeren' aan het Voorschotense Nicolaespad gaat ten koste van de natuur en de stilte. In een brief aan de gemeente Voorschoten laat be woonster R. Begeer van de aangrenzende buitenplaats Berbice weten fel gekant te zijn tegen de voorgenomen verkoop van de boerderij aan de Voorschotense dierenarts R. Koster. Volgens mevrouw Begeer betekent de vestiging van een dierenkliniek in het voor malige zwerfkattenhuis van 'Katten Mie' meer autoverkeer van klanten en overlast van blaffende honden. Ze wijst de gemeen te er op dat niet één dierenarts, maar een groep artsen gezamenlijk een praktijk gaat uitoefenen in de boerderij. „Dus niet zo maar een dierenarts, waar zieke dieren een korte behandeling krijgen, maar een op vangcentrum voor huisdieren en vee, bij wijze van spreke een ziekenhuis", aldus eer. Dat brengt volgens haar een onaanvaardbaar grote toeloop van klanten met zich mee. Het huidige landelij ke weggetje naar de boerderij is volgens haar niet berekend op druk autoverkeer. „Kortom, er zou ten koste van het weitje en het fraaie landelijke karakter een tweede weg moeten worden aangelegd", zo ver woordt ze haar vrees. De bewoonster van Berbice denkt dat de gemeente uiteindelijk duur uit is met de verkoop aan de dierenarts omdat er een groot aantal kostbare voozieningen moet worden getroffen. De boerderij heeft geen goede riolering en ook de waterleiding is niet toereikend, stelt ze. „De kosten van de aanleg van een nieuwe weg, riolering en waterleiding zouden van de verkoopsom niet veel overlaten." De buitenplaats Berbice i nument waar het geluid vat ventoon voert, benadrukt r in de brief. „Een kliniek vo tekent de aanwezigheid met geblaf en gejank de rust 1 Mevrouw Begeer herinnert de gemeente er- s een Rijksmo- vogels de bo- levrouw Begeer r huisdieren be- honden, die aan dat enige jaren geleden een Voorscho tenaar die honden hield, zijn biezen moest pakken, toen de gemeente geluidsoverlast vreesde. „Nu de gemeente er belang bij heeft, kan het ineens wel". De Voorschoten se wethouder F.J.M.ten Have zegt zich van dit geval niets te kunnen herinneren. „Maar ik denk dat zij dit wat zwaar aanzet. Zelf verwacht ik niet dat de kliniek voor onaan vaardbare geluidsoverlast zal zorgen". Het gaat volgens hem om de verplaatsing van een dierenartsenpraktijk die nu gewoon in een woonwijk zit, en daar ook niemand tot last is. „De opvang van paarden en an der grootvee is mijns inziens wel van een heel andere orde. We moeten echt goed na gaan of de boerderij daar geschikt voor is". De noodzaak van de aanleg van een nieu we weg en andere voorzieningen moet vol gens hem ook nog uitgebreid worden on derzocht. „Maar ik kan me voorstellen dat het huidige weggetje niet voldoet, en er ook een paar parkeerplaatsen bij moeten ko- Contactavond Zijlkwartier leiderdorp» De Leiderdorpse buurtvereni ging Zijlkwartier heeft op 1 de cember een contactavond. Voor 3 gulden kunnen bezoekers kla verjassen, sjoelen en Rummi- kub spelen. Bovendien wordt er een verloting gehouden. De contactavond wordt gehouden in het wijkcentrum Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat en begint om 20.00 uur. 'Warmond Lokaal' viert mor gen het eerste lustrum. Sinds 1987 maken dertien vrijwilli gers onder de paraplu van Omroep Rijnland een op Warmond gericht radiopro gramma. Dat wordt elke zon dagavond tussen zes en ze ven uur uitgezonden. Een wat ongelukkige tijd, vinden de medewerkers van 'Warmond Lokaal'. Niette min zijn ze blij met het uur tje, waarin nieuws, inter views, sportberichten, poli tiek, sfeerimpressies en een activiteiten-agenda aan bod komen. Vaste onderwerpen zijn bij voorbeeld 'War- mondse muziek', 'telefoontje van de week' (telefonisch in terview over een actuele ge beurtenis). 'het sterrebeeld' (waarin één Wannonder centaal staat) en 'de historie van Warmond'. In 'loop naar de pomp' worden voorbij gangers om een reactie ge vraagd over een nieuwsfeit. En nieuw is de rubriek 'War- rnonders en hun beroep', waarin mensen met een apart, interessant of een heel gewoon beroep hun verhaal doen. De Warmondse Omroep Stichting, die de belangen van 'Warmond Lokaal' be hartigt. heeft de gemeente om een eigen niimte ge vraagd. De medewerkers wil len daar interviews opnemen en monteren, vergaderingen houden en eventueel uitzen dingen verzorgen. Inmiddels heeft de omroep zo'n 30 do nateurs die geregeld finan ciële bijdragen geven. De oude Jelgersmakliniek aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest is nog steeds 'in beeld' als Verontruste Burgers timmeren aan de weg ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS Het gemeentebestuur van Oegstgeest moet nu maar eens luisteren naar alle stemmen die uit het dorp opklinken té gen nieuwbouw van het raadhuis aan de Lijtweg. De grote meerderheid Oegst- geestenaren ziet niets in die 'verstening' van het centrum, zo stelt de groep Ver ontruste Burgers Oegstsgeest (VBO) in een brief aan het gemeentebestuur. Bij de gemeente zijn 24 schriftelijke reacties binnengekomen op het Inbo-rapport dat de voorkeur voor nieuwbouw uitspreekt. Ook de groep VBO reageert op de uit komsten van het Inbo-rapport. hierin concluderen onderzoekers dat nieuw bouw van een raadhuis in het centrum te verkiezen is boven de renovatie van het bestaande raadhuis aan het Wilhel- minapark in combinatie met de oude Jelgersmakliniek. Alle dorpelingen kon den tot 20 november reageren op het onderzoek. In geval van nieuwbouw wordt ge dacht aan een pand van ongeveer 35 bij 35 meter, met drie woonlagen, bij het parkeerterrein aan de Lijtweg. Maar de ambtenaren onderbrengen in de oude Jelgersmakliniek en in het bestaande raadhuis, is veel goedkoper dan een nieuw gemeentehuis bouwen, stelt de VBO. Bovendien wil de héle dorpsbevol king het dorpse karakter en de histori sche panden behouden. Het gemeente bestuur mag volgens de groep niet voor bij gaan aan deze mening van de meer derheid van de Oegstgeester bevolking. Democratisch „Gezien de duidelijke stellingname van de burgers lijkt het nauwelijks denkbaar dat een waarlijk democratisch gezind ge meentebestuur dat prijs stelt op goede relaties met zijn kiezers, alsnog voor nieuwbouw zal kiezen", schrijft J. Har- tevelt, initiatiefnemer van de Groep VBO. De VBO is het verder niet eens met de aanpak van het gemeentebestuur dat van alle dorps- en centrumproblemen eerst een 'deelstudie' wil maken, een deelbesluit volgt. De VBO vindt dat ze pas een oordeel kan geven over de be stemming van het raadhuis als de invul ling van het héle centrumgebied bekend is. „Besluiten over de Montessori-school, bibliotheek en facelift van de winkels, bepalen immers samen de schaal waar op er in het centrumgebied gebouwd gaat worden." De verontruste burgers zijn niet blij dat hun alternatieve centrumplan door het gemeentebestuur terzijde is gescho ven en 'niet ter discussie staat'. Verder vindt de groep dat in het Inbo-rapport 'appels met peren worden vergeleken en allerlei onvergelijkbare elementen op zeer subjectieve wijze worden gewaar deerd'. „Uit het Inbo-rapport blijkt een duide lijke vooringenomenheid tegen het renoveren van oude historische panden. Het rapport geeft niet de indruk dat Inbo enige praktijkervaring heeft met de aan passing van historische pandenaldus J. Hartevelt. De verontruste burgers timmeren flink aan de weg de laatste maanden: huis- aan-huis worden Oegstgeestenaren be stookt met pamfletten waarin de groep de mening over de gang van zaken rond het raadhuis/centrum uiteen zet. Begin november riep Hartevelt de burgers op om massaal hun 'nee' te komen betui gen tijdens een voorlichtingsavond voor het Inbo rapport. Op 10 november zaten uiteindelijk ruim 200 Oegstgeestenaren in de zaal die de Inbo-onderzoekers joe lend lieten weten geen prijs te stellen op nieuwbouw. De VBO bestaat inmiddels uit onge veer 25 Oegstgeestenaren die zich sterk maken voor 'het behoud van het oude' en pleiten voor meer inspraak. Hartevelt overweegt nog een politieke partij op te richten. zoeterwoude jan de vries correspondent De Zoeterwoudse wethouder R. Hogenelst heeft voor zijn beurt gepraat toen hij bij de provincie Zuid-Holland protesteerde te gen de aanleg van het zogehe ten Bentwoud ten oosten van Zoetermeer. Hogenelst werd in de gemeenteraad door alle par tijen te verstaan gegeven dat hij eerst met hen had moeten over leggen. „U brengt zo'n mening namens de gemeenteraad, maar wij zijn hierin helemaal niet ge kend", berispte WD-fractie- voorzitter H. van der Kooi de wethouder. Hogenelst maakte eerder de ze maand in een brief aan de provincie bezwaar tegen de aanleg van het Bentwoud. Het akkergebied waar dit bos moet verrijzen, moet volgens hem open blijven tot duidelijk is hoeveel woningen Zuid-Hol land nog nodig heeft en waar die huizen moeten komen. Het Bentwoud, dat zo'n 2000 hecta re zal beslaan, komt ook op Zoeterwouds grondgebied bij Gelderswoude. Hogenelst reageerde verbaasd op de vermaning van de raad. „Wij vechten al jaren voor het zelfde doel en ik denk dat we de mening van de raad over het Groen Hart goed kennen", zo verwees Hogenelst naar het ge meentelijke credo 'Zoeterwou- de, 't blijft groen'. „De dreigin gen zijn zo groot dat wij alert wilden reageren." Volgens Hogenelst was de brief alleen een protest tegen een voortijdig besluit om het Bentwoud te laten verrijzen. „Ik heb geen standpunt over het re aliseren van het Bentwoud in genomen, ik heb alleen gepro testeerd tegen de procedures. Het gaat erom dat wij alle as pecten van de toekomstige wo ningbouw, bedrijfsterreinen en het Bentwoud in één groot plan beoordelen en niet in deelplan- netjes." Gesteund door de andere fractievoorzitters hield Van der Kooi echter vol dat hij van dit soort brieven eerst op de hoogte wenst te worden gesteld. Burge meester A. Houdijk steunde de wethouder. ..Als u alle brieven die mede uit uw naam de deur uitgaan, wilt hebben, dan zult u stapels post ontvangen", dreig de Houdijk. Op 15 december vergaden commissies gezamenlijk i spraakreacties. de raads- WASSENAAR JUDY NIHOF Geen eenrichtingsverkeer en ook geen dertig kilometerzone. De nieuwe parallelweg die wordt aangelegd langs een deel van de Wassenaarse Rijksstraat weg wordt een gewone twee- richtingsweg. Daarmee krijgen de omwonenden van de paral lelweg, die vrezen voor sluipver- keer en gevaarlijke situaties, hun zin niet. Alleen hun verzoek om verkeersdrempels wordt in gewilligd. Dit blijkt uit het 'eindvoorstel' van het Wassenaarse college van burgemeester en wethou ders aan de gemeenteraad over de parallelweg. B. en W. willen koste wat het kost vasthouden aan tweerichtingsverkeer. Maat regelen om sluipverkeer tegen te gaan zijn op dit moment niet nodig, vindt het college. „Uit nieuwe aanvullende informatie blijkt ontegenzeggelijk dat de verkeersdrukte op de parallel weg zeer laag zal zijn", staat in het voorstel. Het college gaat er van uit dat er alsnog maatrege len kunnen worden genomen, als blijkt dat er problemen ont staan. De omwonenden moeten zich voorlopig tevreden stellen met de aanleg van drie ver keersdrempels in het wegdek. De buurtbewoners vroegen om meer maatregelen omdat zij bang zijn voor sluipverkeer en te hard rijden in het woon- buurtje. De nieuwe parallelweg is geprojecteerd aan de oost kant van de Rijksstraatweg, tus sen de Rozenweg en de Van Zuylen van Nijeveltstraat. Beide zijden van de weg zijn be bouwd, deels met woonhuizen, deels met bedrijven. De bedrijven zijn bang dat ze niet meer gemakkelijk bereik baar zullen zijn, vooral omdat de gemeente de 'doorgaande verkeersstromen' wil scheiden van het woon-werkverkeer. Dit betekent dat automobilisten niet vanaf de Rijksstraatweg op de parallelweg kunnen komen, en bedrijfsauto s moeten omrij den door Deyleroord. Om de bereikbaarheid van de bedrij ven te vergroten, wil het college de parallelweg doortrekken tot en met de Mercedes Benz gara- parkeer-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15