Hoerige Sien en de aap van Labruyère Stemming Leiden De cafés Kustdorpen krijgen geld voor toeristen Leidse zamelt geld in voor Sri Lanka Meren wijk wil geen Filmnet op de kabel -f ZATERDAG 28 NOVEMBER 1992sso Voor de een een bron van overlast, voor de ander een lekker avondje uit: cafés, Ma redorp/De Camp telde er ve le. 'Het café van Hein Link daar zaten aan het eind van de week alle mannen, die net het geld hadden ontvangen. Als 's avonds hun vrouwen ze uit de kroeg kwamen halen, was hun weekgeld meestal al op. Moeder de vrouw ging dan met lege handen naar huis. En kwamen de mannen lekker dronken thuis dan was er een flinke ruzie. Dan was er de andere dag geen eten voor de kinderen. In een kroeg in de Haarlemmer straat, de Sierkan, naast Rex kwamen de Katwijkers en de Rijnsburgers in hun mooie donkerblauwe pak met pet ten op. 's Middags was er dan een grote knokpartij. In de Van der Werf straat had je ook nog café 't Beds- teedje van eigenaar Dongel- mans, daar was het haast al tijd ruzie en narigheid. In de buurt kon je een heuse kroegentocht houden. Zo had je café Tettero, dat was meer een net café, 't Vosje in de Haarlemmerstraat, de Drei Pottekens in de Jan Vossen- steeg en aan het eind van die straat nog het Dag en Nacht café. Dat ging altijd weer open voor het kon sluiten KATWU K/NOOR DWU K De gemeenten Noordwijk en Katwijk krijgen waarschijnlijk elk 40.000 gulden van de provincie voor hun 'Frisse neuzen-pro- ject'. Dit project, dat door het ministerie van economische zaken werd opgezet in veertien kustplaatsen, is bedoeld om de dorpen aan de kust aantrekkelijker en beter bereikbaar te maken voor toeristen. In Noordwijk en Katwijk zijn de plannen in het kader van dienstverlening aan de toeristen het verst gevorderd. In Noordwijk zal de 40.000 gulden worden gebruikt voor het opzetten van een soort service-club die toeristen moet bewegen bij herhaling de vakantie in Noordwijk door te brengen 7 gen betaling van een gulden of vijf zal de toerist in het bezit komen van een lidmaatschapskaart met de bijbehorende voordelen. Ook een nieuwsbrief behoort tot de service, waardoor de toerist op de hoogte blijft van de toeristische informatie over Noord wijk. In Katwijk wordt de subsidie door het speciaal ingestelde aan- jaagteam onder meer gebruikt voor het ontwikkelen van speci fiek Katwijkse relatiegeschenken. Ook zal er een aantal evene menten worden georganiseerd die vooral in de sportieve sfeer zullen liggen. Volgens VW-directeur Verplancke zullen al ko mende zomer de effecten te merken zijn van het 'Frisse neuzen- project'. LODEN» Eén Leidse inzamelactie voor het Srilankaanse dorp Yakkala- mulla heeft 2000 gulden opgeleverd. De opbrengst is besteed aan tafels en stoelen voor de school in het dorp en een aantal andere kleine voorzieningen, zoals een toilet. Initiatiefneemster L van Egmond is inmiddels bezig met een nieuwe inzamelactie. Een aantal bedrijven uit de regio is be reid de actie te steunen. Van Egmond hoopt dat met de op brengst hiervan een brug en een watenon kunnen worden ge- installeerd. Volgens haar zijn hier geen grote bedragen mee ge moeid. „Voor ongeveer 150 gulden kun je al een bruggetje bouwen. En verder willen we een waterton installeren omdat de dorspbewoners nu geen goed drinkwater hebben en het aanleggen van een waterleiding te duur is. Regenwater dat je in een ton opvangt, is daar nog zo zuiver dat het prima te drinken is." Van Egmond is betrokken hij de actie omdat ze ruim twee jaar geleden een meisje uit Yakkaiamulla adopteerde. Het geld dat zij binnenkrijgt gaat via de Nederlanka Aloka Foundation naar Sri Lanka. Voor meer informatie: tel. 071 - 31007. Slechts negen liefhebbers voor abonnee-tv FilmNet verschijnt niet in de Merenwijk. De bewoners van die wijk hebben er zo weinig belangstelling voor dat de be heerder van het kabelnet daar (SKM) de onderhandelingen over doorgifte van het station heeft gestaakt. De SKM denkt er nu over de Engelse satellietzen der Discover)' Channel op het net te zetten. De besprekingen daarover zijn nog gaande. Als alles meezit zal Discovery Channel voor het volgende voorjaar in de Merenwijk op de buis kunnen verschijnen. De SKM hield deze en vorige maand een opiniepeiling onder haar abonnees over de belang stelling voor FilmNet. Ze deed dit omdat de besprekingen met abonnee-tv-exploitant uiterst moeizaam verliepen. De SKM wilde alleen verder praten met FilmNet als ten minste 200 van de 6000 abonnees prijs stelden op de doorgifte van het station. Volgens A. Muller, secretaris van de Merenwijkse kabelbe heerder, reageerden uiteindelijk slechts negen mensen. Veel te weinig dus om de onderhande lingen met FilmNet nog een tweede kans te bieden. Discovery Channel, dat nu misschien het voor FilmNet ge reserveerde kanaal gaat vullen, is een Engelse commerciële zender die documentaires uit zendt over onder meer natuur, cultuur, wetenschap en tech niek. Het station wordt inmid dels al in een groot aantal plaat sen in Nederland doorgegeven, waar onder gemeenten in de Duin - en Bollenstreek. Hoewel het Merenwijkse net nog ruimte heeft voor verschei dene nieuwe stations, zijn er volgens Muller geen plannen om het aanbod op korte termijn verder te vergroten. ,,Dan zien we volgend jaar wel weer. We willen het aantal zenders lang zaam uitbreiden. Bovendien vinden we dat elke nieuwe zen der iets extra's aan het aanbod moet toevoegen." POLITIEKE RUBRIEK WÊ^M De spreekbuis van de allochtone Leidenaars is het zwijgen opgelegd. Het PvdA-raadslid Na^i Demirbas werd door zijn partijgenoten uit de raadscommissie onderwijs gekieperd omdat hij te veel over details emmerde. Nu is daar op zichzelf geen bezwaar tegen. Integendeel. Probleem is echter dat er nog maar weinig raadsleden in commissies zouden zitten als deze maatstaf voor iedereen zou gelden. Ze zitten immers allemaal geregeld te blaten over zaken die er niet toe doen. „Voorzitter, op pagina 2 ontbreekt het cijfer 2", zeggen ze dan. Of: „Voorzitter, dank u voor het verslag, wij vinden vooral de groene voorkant erg mooi". En: „Wat kosten de bloemenvazen die de afdeling burgerzaken zes maanden geleden heeft aangeschaft?" Het valt natuurlijk ook niet mee om iets zinnigs te zeggen over dingen waar je geen verstand van hebt. Maar dat probleem speelde in het geval Demirbas in het geheel niet. De PvdA'er heeft juist wél veel verstand van onderwijs. Demirbas studeerde pedagogiek in Turkije en stond in Leiden twaalf jaar voor de klas. Thans werkt hij als beleidsmedewerker voor onderwijs bij het Nederlands Centrum voor Buitenlanders in Utrecht. Nu ontkennen de critici in zijn partij ook niet dat hij wat weet van In 1989 ging het wat beter met Natf Demirbas in de PvdA-fractie. Good-old Elly Kerckhoffs (rechts) vestigde bijvoorbeeld nog weieens de aandacht op hem. Maar sinds zij de gemeenteraad heeft verlaten is er helemaal niemand meer die naar Demirbas luistert. archieffoto wim dijkaaan onderwijszaken. Nee, Demirbas zegt zelf dat ze hem kritiseerden omdat hij zich 'als specialist te veel met details zou bezighouden'. Eindelijk iemand die ergens verstand van heeft, moet-ie zijn mond houden. En zo komt het dat we pas deze week luid en duidelijk zijn mening hoorden over het plan om een aparte school te stichten voor Turkse en Marokkaanse leerlingen in Leiden-Noord. Als ze goed Nederlands kunnen spreken en schrijven stromen ze door naar de gewone scholen in de wijk. Demirbas heeft een vernietigend oordeel over het voorstel, dat uit de koker komt van zijn eigen partijgenote wethouder Hennie Koek. De onderwijskundige van de fractie, de vertegenwoordiger van de doelgroep voor wie het plan is gemaakt, is tégen en mag daar niets over zeggen. Nu is zwijgen eigenlijk ook het beste wat hij kan doen. Want zijn partijgenoten luisteren toch niet naar hem. In een interview in 1990 verklaarde Demirbas al dat hij zich vreselijk ergerde aan het feit dat zijn partijgenoten ongegeneerd de krant gingen lezen als hij aan het woord kwam. Ook toen hij deze treurzang zong hebben zijn fractiegenoten kennelijk bananen in hun oren gehad. En het lijkt erop dat ze die voorlopig lekker laten zitten. en leuk nieuwigheidje I was het. Het college van burgemeester en wethouders schakelde voor de vervaardiging van de begroting dit jpar een heuse journalist in. Hij interviewde de burgemeester en de zes wethouders over wat ze zoal gepresteerd hebben en over wat ze zoal nog van plan zijn te gaan doen. En dat leverde, eerlijk is eerlijk, best aardige verhaaltjes op in de beleidsbegroting. Het stuk is heel duidelijk geschreven, anders dan andere boekwerken en brieven die de gemeente uitgeeft. Zinnen als: „Sommige groepen hebben meer aandacht nodig dan andere, omdat ze een grotere achterstand hebben", kan iedereen begrijpen. Alleen jammer voor alle moeite dat natuurlijk absoluut niet 'iedereen' de beleidsbegroting leest. Als je er niets mee te maken hebt, dan kijk je het ding niet in. Dan heb je wel wat beters te doen. Maar goed, de burgemeester en en de wethouders en de andere raadsleden zijn er maar wét blij mee. Soms, als ze 's nachts niet kunnen slapen, bladeren ze het boek nog even door en dan worden ze heel erg gelukkig. Wij weten het niet zeker, maar wij denken dat dit plan uit de koker van CDA-wethouder loop Walenkamp is gekomen. Daar hebben we verschillende redenen voor. Walenkamp was voordat hij wethouder werd, werkzaam op de pr-afdeling van een grote bank. Het tweede argument is dat Walenkamp voor de vervaardiging van zijn marktennota en zijn nota over bestuurlijke vernieuwing óók al een Leidse journalist inschakelde. Het derde motief voor onze veronderstelling is dat niet alleen het hele college, maar ook de CDA-fractie van Walenkamp zelf nu het licht heeft gezien. De fractie moet een oordeel vormen over het concept-structuurplan voor Leiden. Het rapport waarin zeg maar de toekomst van de stad wordt uitgestippeld. Zoveel hoofden, zoveel zinnen natuurlijk. Kennelijk valt het voor de CDA'ers niet mee om tijdens fractievergadering duidelijk standpunten en meningen over het structuurplan boven te krijgen. Aan de interne communicatie schort het een en ander, om het maar in pr-taal te zeggen. En wat heeft het CDA nu gedaan? luist, de fractie schakelt een journalist in, die met elk raadslid afzonderlijk gaat praten over de toekomst van de stad. Deze journalist maakt vast weer een vrolijk en goed leesbaar boekwerkje vol interviews en dan zijn ze er zo uit. Het schijnt dat het CDA- programma voor dc gemeenteraadsverkiezingen in 1994 óók door een journalist wordt geschreven. Hij gaat daarvoor een praatje maken met alle CDA-leden en potentiële CDA-stemmers in de stad. Een waarschuwing lijkt op zijn plaats. Hoewel een journalist in je keuken natuurlijk altijd nog beter is dan een politicus in je tuin. VRUETUD Turkse familiedag In het bibliotheekfiliaal het 'Spoortje' aan de Bernhardkade wordt op 29 november van 13 tot 17.30 uur een Turkse fami liedag gehouden. Onder het ge not van Turkse hapjes en drankjes kan worden geluisterd naar Turkse vertellingen en Turkse muziek. Volksmuziek De cultureel vereniging NIVON houdt op 29 november een mu zikale familie-bijeeenkomst met volkszang op het programma. Vanaf 14.30 uur brengt de mu ziekgroep Trefoil' volkswijsjes in zaal Zuiderkwartier aan de Anjelierssstraat. Paddestoelen De paddestoelententoonstelling in het Koetshuis in de Leidse Hout is op 29 november de hele dag open. Bij mooi weer is er om 14.00 uur een rondleiding in het park. Voor kinderen staat een tal van activiteieten op het programma. Dc hele dag zijn er smurfen die de kinderen vertel len over paddestoelen. Sinterklaasbingo De Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen organiseert in december weer een aantal activiteiten. Voor een Sinter klaasbingo kunnen belangstel lenden terecht op 3 december om 14.00 uur in het gebouw aan de Ceaciliastraat. Verder staan onder meer een kerstexcursie naar kasteel de Middachten. een bezoek aan 'Holliday on ice', en een kerstviering op het programma Sinterklaas-loop Buurtvereniging Matilo houdt op 5 december een Sinterklaas loop. Vanaf 10.00 uur kunnen de deelnemers zich inschrijven bij het buurthuis. Er zijn afstan den van 2, 5. 10 en 16 kflouSU i uitgezet. Taalles Medewerkers van buurthuis Groenoord zoeken vrijwilliger* voor talencursussen aan buiten landse vrouwen. De buitenland se vTouwen komen iedere vrij dagochtend tussen 10.00 uur en 11.30 uur bijeen. Meer informa tie via telefoonnummer:071 - 217222. Boekje over naoorlogse geschiedenis Maredorp en De Camp moeder maar niet zo'n gooche laar, dan ging ik met jou op sjouw. Niet alle verhalen zijn zo vrolijk als die van de 'wagen van Lan- gezaal' en 'Hoerige Sien'. Wie tussen de regels doorleest, ont dekt dat buurt nu, ondanks de titel van het boek, sociale con tacten en vooral de oude gezel ligheid mist. Enkele ouderen ge ven echter de moed niet op: „De vele renovaties hebben veel bewoners nog meegemaakt. Sommigen vonden het ver schrikkelijk. Ze konden niet meer in hun huis terug omdat dat te duur was geworden, of ze werden gek van de troep. Ondanks alle nieuwbouw voelen veel mensen zich nog steeds thuis in de buurt: „Hier in ons straatje vormen we zo'n beetje een vriendenclubje. Vrijdags 's avonds kwa men de bouwvakkers naar het badhuis, dat was dan heel gezellig. Ze kwamen een praatje maken en bad deren Ik vond het zo heerlijk daar, ik wou dat ik de tijd kon terugdraaien. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De naoorlogse, sociale geschie denis van de Leidse binnen- stadswijken Maredorp en De Camp staat centraal in een boekje dat half december ver schijnt. Vijf vrouwen uit-de- buurt hebben er bijna twee jaar aan gewerkt. Het resultaat is soms bedroe vend. En dan wordt niet het boekje zelf bedoeld. Dat is een aanwinst is voor de sociale his torie van Leiden en verdient een plaatsje in het gemeentearchief. Bedroevend is het beeld dat van de wijk, links en rechts van de Haarlemmerstraat, naar voren komt. Het beeld van 'vroeger was het zo gezellig'. Burenhulp en gezelligheid, het is verleden tijd. Het kosthuis is gesloten, en de mensen zijn veranderd. Mannen die vroeger onderdak zouden hebben gevon den bij mevrouw Ten Bosch, moeten nu een beroep doen op de hulpverlening. Men is niet meer gewend om elkaar op te vangen. De mensen zijn veran derd', zegt bewoonster Ten Bosch: Ze gunnen mekaar het licht in de ogen niet, elkaar hel pen is er niet meer bij'. Ook mist ze de gezelligheid van vroeger: 'Na een beroving op straat, vroeg in de avond, vlak bij huis, gaat ze 's avonds de deur niet meer uit. Gelukkig kun je overdag ook kaarten en heeft ze veel aanloop van familie en kennissen. En dat is niet verwonderlijk want bij mevrouw ten Bosch is het nog gezellig." Vrouwengeschiedenis Corrie Bink werkt als coördina tor in buurthuis Dijk 33, aan de rand van de wijk. Zij kreeg van vrouwen die het buurtcentrum bezochten regelmatig verhalen 'over vroeger' te horen: „Toen was alles beter, was de teneur van veel van die verhalen. Op een gegeven moment dacht ik, we moeten die verhalen vastleg gen en met een groep van oor spronkelijk zes vrouwen zijn we toen aan de gang gegaan. Waar om alleen vrouwen? Omdat ge- Een straatbeeld op de Lange Mare tijdens de jaren vijftig. Een van de mooiste grachten van Leiden werd enkele jaren daarna gedempt. foto nico van der horst sr schiedenis meestal door mannen wordt bepaald", aldus Bink. Het oude badhuis was een van de plaatsen waar veel buurtbe woners vroeger samenkwamen. Douchen kostte 15 cent en een bad werd van 30 cent al snel 1 gulden: Je mocht 20 minuten douchen, daarna werd er op de deur gebonsd De dames en heren douchten apart, dit was streng gescheiden. Natuurlijk werd er wel eens gegluurd. De mensen boorden soms gaatjes in de muur of keken over de rand, daarom was er ook gaas gespan nen bovenop de hokjes. Eigen stijl Geen van de vrouwelijke au teurs had vooraf enige scholing op het gebied van interviews of schrijven. Het maken van het boek was daarom een hele erva ring voor de vijf schrijfsters, M. Cosijn, J. Labruyère, A. Lange- zaal, S. Verschuren en C. Bink: „De verhalen hebben ook dui delijk allemaal een eigen stijl omdat ze door verschillende personen zijn geschreven. Op een gegeven moment, dat was drie weken geleden, hebben we een dead-line moeten stellen want met het materiaal hadden we nog een jaar doorgekund", aldus Bink. Waar het in het boek niet aan schort is humor. Het verhaal van de oude Labruyère en zijn aap is kostelijk. Bij schoenmaker Labruyère hadden ze een grote aap. Als er klanten schoenen kwamen bren gen en ze stonden vlakbij de aap, dan ging dat kleine handje van hem in de jaszak van de klant en dan pikte hij kwartjes en dubbeltjes eruit en stopte ze in zijn wangen. Was de klant weg dan spuwde hij alles op de grond, dat vond Labruyère wel leuk. Een andere bijzonderheid uit de wijk, die velen zich nog zul len herinneren: Aan drie zijden van de dekschuit op de Stille Rijn waren reclameborden be vestigd met de slagzin 'Moeders Ideaal Een Kinderwagen Van Langezaal'. Een slogan die veel reacties teweeg braclit. De meest unieke was het doorstrepen van het woord 'wagen'. 'MoedersIde aal Een Kind Van Langezaal'. Volks beeld Het geld voor het maken van het boekje kwam van verschillende Leidse welzijnsinstellingen zoals Oud Leiden, de Van Eck-stich- ting en uit verschillende vrou wenproject- en emancipatiepot jes. Het boek is verdeeld in vijf hoofdstukken die weer zijn on derverdeeld in kleine artikelen. De hoofdonderdelen zijn wonen, werken, voorzieningen, verkeer en vrije tijd. Een bruikbare inde ling, die moral het volkse beeld van de buurt benadrukt. Rond oorlogstijd stond een deel van de wijk bekend als hoe- renbuurt. De redactie van het boek stuitte bij het verzamelen van anecdotes op het volgende lied: 's Avonds na tienen staat Sientje te figuleren, om 't hoekje van de Lange Camp. Er kan geen mannetje passeren, of ze toont hem aan d'r hand. En dan neemt ze hem mee naar binnen, onder figulatie van haar hemd. En dan slikt ze ja naar binnen, wat niet voor haar is bestemd. Hoerige Sien, hoerige sien, 'k ben dolverliefd op jou. En was je

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13