Synode akkoord met bezuinigingen Dovenpastoraat blijft bestaan Kerk Samenleving ZATERDAG 28 NOVEMBER 1992 12 REDACTIE DICK VAN DER PLAS UIT DE KERKBLADEN De Kerstman 1 De burgemeester van Bar- neveld weigerde onlangs om principiële redenen Sinterklaas in zijn gemeen te officieel te ontvangen. Maar de Rijnsburgse domi nee D.N. Verschoor heeft veel meer moeite met de Kerstman. In de Kerkbode, het gezamenlijk informatie blad voor de gereformeerde kerken, gaat hij in op de herkomst van deze 'goed lachse, winterse figuur in rood en wit'. „Hij is nie mand minder dan... onze bloedeigen' Sinterklaas! Nederlandse emigranten hadden in het verleden de ze 'goed-heilig-man' met het daarbijbehorende feest meegenomen naar Ameri ka. De naam werd verame- rikaanst tol Santa Claus, de kleding aangepast en de feestdatum van 5 naar 25 december verschoven." De Kerstman (2) Dat de kerstman ook in ons land Sinterklaas steeds meer naar het tweede plan drukt, noemt dominee Ver schoor verontrustend. „Wanneer wij de kerstman ons huis binnenhalen, hoe kunnen we onze kinderen dan de werkelijke, bijbelse betekenis van het kerstfeest duidelijk maken? Laten we onze kinderen (en onszelf) dan niet in verwarring brengen door een getrans formeerde, gerepatrieerde Sinterklaas op het kerst feest? Pedagogisch gezien, is dit een enorme blunder. En ik kan me met de beste wil van de wereld niet voor stellen hoe christen-ouders hieraan kunnen meedoen." De Kerstman (3) Met de kerstboom heeft Verschoor minder moeite. „Dit betreft een ding, een versierend element, maar geen persoon. De kerstman wel: een persoon die even tueel handelend en spre kend kan optreden. Daar om kan hij in het Kerstge beuren niet thuishoren." Wie denkt dat de Rijns burgse dominee met dit standpunt de burgemeester van Bameveld links en rechts passeert, heeft het mis. „Ik geef toe dat in het verleden te vaak 'nee' is ge zegd en bekrompen is ge daan, en ik ben van mening dat wij elkaar veel ruimte moeten geven. Maar er zijn grenzen. Als het hart van het Evangelie wordt aange tast, moeten we toch echt 'nee' zeggen. Met Santa Claus en een pakjesfeest op 25 december zijn mijns in ziens de grenzen duidelijk overschreden." Rekensommetje Een rekensommetje van dominee W.J. Gorissen in het Katwijkse kerkblad 'Om de Oude Kerk'. Hoeveel mannen bezochten er de vorige 'Alleenstaandenmid- dag'? „De 'Alleenstaanden- middag' gaf opnieuw vol doening. De kinderen zon gen onder leiding van juf frouw Blondi zeer enthou siast. En de toename van al leenstaande mannen was 100 procent! Als dat zo doorgaat zijn er de volgen de keer vier." Hervormde Kerk schrapt 88 arbeidsplaatsen doorn anp De Nederlandse Hervormde Kerk gaat vóór 1998 in totaal 88 van de 451 arbeidsplaatsen schrappen. Bij de landelij ke organen zullen 68 plaatsen en bij de provinciale orga nen 20 banen verdwijnen. Dit heeft de synode gisteren in Doorn besloten. doorn anpwordt nog te veel volgens het kaasschaafprincipe gewerkt: overal 20 procent eraf. Er moet naar zijn mening beter worden bekeken welke centrale taken kunnen worden gedecentrali seerd. Ook moet er beter ge bruik worden gemaakt van het onderzoek naar het gebruik van het materiaal dat vanuit de cen trale organen naar de gemeen ten wordt gestuurd. Pas dan is een echte prioriteitsstelling mo gelijk. In opdracht van de centrale beleidsstaf, die het bezuini gingsplan heeft voorbereid, heeft de prot.-chr. hogeschool De Vijverberg in Ede een eerste 'afnemersanalyse' gedaan. Vol gens dit rapport, dat niet meer in de bezuinigingsvoorstellen kon worden verwerkt, wordt on geveer de helft van het materi aal niet gebruikt. De (Bonds)ge- die het minst gebrui ken, dragen het meest af aan de centrale kas van de hervormde kerk, zo luidde de klacht van enige synodeleden uit Bondsge- De hervormde synode besloot twee jaar geleden dat er in de jaren 1993 tot en met 1997 in totaal 20 procent moet worden bezuinigd. In de vier vooraf gaande jaren is reeds 12 procent op het landelijke en provinciale werk gekort. De synode reageert hiermee op de daling en de ver grijzing van het ledental. De hervormde kerk telt ongeveer 2,3 miljoen leden. In Groningen, zowel stad als land, is de kerk aan het verdwij nen, zei ds. A. Sevenster uit de Martinistad. Dat wordt de trend voor het hele land. Er is sprake van een diepe mentaliteitsver andering, als gevolg waarvan de kerk een heel kleine minder heidskerk wordt. De echte keuze moet nog worden gemaakt, aldus ouder ling M. Burggraaf uit Ede. Er De Friese predikant W.B. Beekman uit Koudum sprak van willekeur bij de te schrappen posten. De kleinste organen worden zijns inziens het hardst aangepakt. Bovendien zag hij niet aan de hand van welke cri teria de voorstellen waren opge steld. Er is niets wat niet valt onder de zeven kerntaken (ver tolking van het evangelie, ge meente-opbouw, diakonie en zending, aandacht voor het milieu, pluriforme samenleving, samen kerk-zijn en aandacht voor Europese en mondiale vraagstukken). Bezuinigen is te vergelijken met je houden aan de maxi mumsnelheid, aldus Beekman. Iedereen ziet het nut ervan in, maar niemand wil het voor zichzelf. „Het is heel erg dat we dit rapport ('Kiezen en delen') moeten aanvaarden. Maar het is nog erger als we dat niet doen," zo besloot hij zijn op merkingen. De bezuiniging op het Doven pastoraat is door de Nederland se Hervormde Kerk ongedaan gemaakt. Het voorstel om de enige formatieplaats voor deze groep gelovigen te schrappen, werd ingetrokken nadat bijna alle sprekers op de synode in Doorn zich hiertegen keerden. „Een schande voor de ge meente van Christus, de her vormde kerk onwaardig. Wij mogen niet discrimineren, maar wat doen we met onze ei gen doven", zo opende ouder ling W. van Dalfsen uit Gene- muiden de rij. Velen zouden zich in dezelfde zin uitlaten. Bovendien waren er 1600 protestbrieven binnengekomen, voornamelijk van doven. Omdat zij niet zo van schrijven hou den, moesten ze hiervoor hun weerzin overwinnen, aldus de hervormde dovenpastor L.A. de Graaf. „Het dovenpastoraat moet weg, dat is ook balen. De waarheid is belangrijker dan geld. Doei", schreef de 13-jarige Marcella. De Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Christelijke Gereformeer de Kerken hebben elk één dovenpastor, die in een deel van het land woont. Als de Her vormde Kerk zich uit deze sa menwerking zou terugtrekken, zou het werk gedaan moeten worden door de andere kerken en door vrijwilligers, voorname lijk familieleden die nu al zwaar belast zijn. De synode ontzag in de be zuinigingsplannen vooralsnog ook de post Jeruzalem van de Raad voor Kerk en Israël, waar tot volgend jaar dr. G.H. Cohen Stuart werkt. Tegen het advies van het moderamen (dagelijks bestuur) stemden 50 van de 75 synodeleden voor een motie om een besluit hierover tot vandaag uit te stellen, als de synode het werk van deze raad bespreekt. Ook het werk van de commis sie voor het contact tussen Mo lukse en Nederlanse kerken wordt ontzien, zo besloot de sy- .node met 63 stemmen voor. Het zou een verkeerd beeld vor men als de moeizaam opge bouwde contacten met de Mo lukse kerken zouden worden belast met bezuinigingsmaatre gelen. Slechts een enkeling nam het op voor het luchthavenpasto raat op Schiphol, dat op de tocht staat. Het gaat hier om crisispastoraat, aldus ds. A.J. Hammer uit Hoofddorp, die on der meer verwees naar de zorg voor de talloze asielzoekers. Het mocht niet baten. Rome: collecte voor nieuwe kerken Toeristen in Rome zouden het niet denken, maar de stad kampt met een tekort aan rooms-katholieke kerkgebou wen. Daarom zal er in alle Ro meinse kerken de komende vier zondagen voor de bouw van nieuwe kerken worden gecol lecteerd. Kardinaal Camillo Ruini, die namens de bisschop van Rome, paus Johannes Paulus II, de kerk in de Italiaanse hoofdstad bestuurt, zegt dat 50 Romeinse parochies het zonder kerk moe ten stellen. Daarbij gaat het vooral om parochies in nieuw bouwwijken. De gelovigen wo nen daar de mis bij in een gara ge, een ruimte die eigenlijk als winkel bedoeld is, een barak of een voormalige bioscoopzaal. Drie parochies kerken in een kapel van een religieuze orde of congregatie. Volgend jaar april organiseert de kerk van Rome een synmpo- sium onder de titel '50 kerken het Rome van 2000'. 'Handhaaf norm ontwikkelingshulp' De Nederlandse Zendingsraad en de Nederlandse Missieraad hebben de CDA-partijraad op geroepen de norm te handha ven, dat 1,5 procent van het netto nationaal inkomen aan ontwikkelingssamenwerking wordt besteed. Zij menen dat de Nederlandse hulp zowel kwali tatief als kwantitatief op het af gesproken peil moet blijven. COLOFON uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adp, HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Henk van der Post (ad/). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18, 2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse. 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: Sleuteltjest Telefoon 071 -143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (incl BTW) per kwartaal 80.10 per kwartaal post) 113.85 perjaar 310.85 per maand 27,80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA ZATERDAG 28 NOVEMBER Rommelmarkt in de Pieterskerk, 9.30 tot 17.00 uur. Noordwijk Swingavond, org. Homojongerendis 20.00 u Voorhout Snuffelmarkt in jeugdcentrum De Spelewey, Boekhorstlaan, van 10.00 ZONDAG 29 NOVEMBER Leiden Turkse Familiedag in het bliotheekfi- liaai het 'Spoortje' aan de Bernhard- Cultureel Ver. NIVON.i groep Trefoil, in zaal Zuiderkwartie Anjelierssstraat, aanvang 14.30 ui Rondleiding in de Pieterskerk, aan vang 15.00 uur. Noordwijkerhou Kindermiddag (3 t/m 11 jr) in Victc huis, aanvang 14.00 uur. MAANDAG 30 NOVEMBER Leiden Boerenmarkt op de Nieuwe Rijn van 11.00 tot 17.00 uur. Debat van De Jonge Socialisten PvdA Leiden met minister Ritzen over de toekomst van het hoger onderwijs. Sociëteit Minerva, aanvang 20.00 Noordwijk Lezing over natuurgeneeskunde door Ursula Giger (natuurgeneeskundige). Vrouwentrefpunt. Bronckhorststraat 27/a, aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein van 12.00 tot 17.00 uur. HET WEER ROB GROENLAND 'Kancialrat' Voor nogal wat r van de gespreksonderwerpen deze week de nachtelijke storm. Menigeen was in de nacht van woensdag op donderdag tussen 02.00 en 04.00 wakker gewor den door het lawaai buiten. Het meest eigenaardige aan deze storm was de verdeling over het land. Het uiterste noorden van Nederland beleefde enige tijd windstilte terwijl in delen van Noord-Brabant en Limburg er een heuse storm woedde met maximale windstoten boven de 100 kilometer per uur. Uit een wat nauwkeurige analyse is ge bleken dat rond 02.00 het lage- drukcentrum met een kerndruk van 987 mb voor de pier van IJ muiden lag, om daarna tussen Alkmaar en Den Helder het land op te komen. Uiteindelijk is de ze kleine maar gemene storm- laag om 04.00 via Groningen de Nederlands/Duitse grens over gestoken. Boven Noord-Duits- land bereikte de stormlaag zijn' hoogtepunt waarbij vele wind stoten van orkaankracht schade en slachtoffers eiste. In feite zijn dit type stormen het gevaarlijkst in zijn soort voor Nederland en omgeving. In het jaar 1983 is er zelfs een naam verzonnen voor dergelijke systemen die stiekem over Het Kanaal trekken naar onze kust. Deze naam luidt: 'kanaalrat', waarbij het meest vernietigende voorbeeld optrad tijdens hemel vaartsdag 1983. Doordat er bo ven water relatief weinig waar nemingen worden verricht, heeft de meteoroloog vaak te laat door dat zich een stormveld aan het ontwikkelen is. Veel minder gevaarlijk zijn de diep en traag lopende stormde- pressies boven de Atlantische Oceaan. Dergelijke wervels be reiken vaak tussen IJsland en Schotland hun hoogtepunt, waarbij ons land op een te grote afstand ligt om ook winden van stormkracht mee te pakken. Stormdepressies die via Schot land over het noorden van de Noordzee lopen, hebben meestal, een stormveld bij zich, dat nog maar net tot de Wad deneilanden reikt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Zuid-Noorwegen en Zuid- het dag af en toe zon en vrij wel overal droog. De vorst- grens ligt beide dagen bij Oslo en iets ten noorden van Stockholm. In het zui den worden de maxima 3 tot 6 graden. Denemarken: Zaterdag eerst regen, maar in de middag ook en kele opklaringen. Zondag af en toe zon en vrijwel overal droog. Maxima ca. 6 graden. Britse Eilanden: Zaterdag af en toe zon en in het noorden nog een bui. Zondag in Ierland en later ook in het westen van de Britse Eilanden regen. In het oosten nog droog mc den. Maxima ongeveer 8 graden, in Ierland rond de 10. België en Luxemburg: Zaterdag af en toe zon en overdag vrijwel overal droog. Zondag aan de bewolkte kant en mogelijk wat regen. Maxima ca. 9 graden. Duitsland: Zaterdag naar het oosten wegtrekkende regen gevolgd door enkele opklaringen. gemeen veel bewolking en af en toe re gen. Maxima van 5 graden bij Berlijn tot 8 in het zuidwesten. Madeira en de Canarische Eilanden: Wolkenvelden afgewisseld door perio den met zon en droog. Maxima van 22 tot 24 graden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima van 20 graden bij Tanger tot 23 in de omgeving van Ag- adir. Tunesische kust: Zonnig en maxima ca. 23 graden. Frankrijk: In het zuiden perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima 15 tot 19 graden. In het noorden en zaterdag ook in het midden in het algemeen veel bewolking en nu en dan regen. Maxima van 8 graden bij Metz tot 14 in de om geving van Bordeaux. Corsica en Sardinië: Droog en perioden met zon. Maxima 17 tot 20 graden. Spanje: Langs de Costa's overwegend zonnig en maxima van 20 graden bijBarcelona tot dmgeving vz Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZATEROAG 28 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.21 zon onder 16.33 Maan op 11.34 maan onder20.35 Waterstanden Katwijk Hoogwater 5.31 en 17.38 Laagwater 1.37 en 13.37 Weerrapporten 27 nov 19 uur: perio in het wolkenvelden en zondag mogelijk wat regeri. 19 graden, maar bij Se- Perioden met zon, maar in het noorden ook wolkenvelden. Droog. Maxima van 17 graden bij Porto tot 21 in deAlgarve. Zwitserland en Oostenrijk: Langs de noordzijde van het Alpenmas sief bewolkt en mogelijk wat regen. Sneeuwgrens ca. 1300 meter, maar in Oostenrijk iets onder de 1000 meter. In het midden en zuiden wolkenvelden, ook wat zon en droog. Maxima van 5 graden in Oostenrijk tot ca. 8 in Zwitser- Hongarije: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maxima ca. 5 graden. Tsjechoslowakije en Polen: Zaterdag enige tijd regen. Zondag af en toe zon, maar ook kans op een bui. Maxima 3 tot 6 graden. Italië: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Zondag in de omgeving van Triest wat meer bewolking en moge lijk wat regen. In de Povlakte plaatselijk mist. Maxima van 10 graden in de Po- vlakte, 17 bij Rome en 20 op Sicilië. Griekenland en de Turkse west- en zuid kust: Perioden met zon en zaterdag in de zui delijke gebieden kans op een lokale bui. Maxima langs de kusten en op de eilan den rond de 18 graden. Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Madrid Malaga Stockholm zwaar bei Warschau halfbew. Wenen onbew. Zurich halfbew. Bangkok licht bew Buenos Aires onbew. Casablanca zwaar bei Johannesburg nietontv. Los Angeles onbew. w5 10 7 0.5 zw3 13 11 ono2 -2 -3 0.5 windst 8 5 2 nw3 18 9 0.2 BOLLEBOOAA sr-* HAU.O? HALLO?! JJ /PAT TROGLA? PIT IS MAMA! MAAAA PIK! V (HSTN/ÊT INRUK! J te/ BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12