GATT-akkoord vereist grotere kaasconsumptie achterban of: wie volgt Brinkman nog? De lastige Soeks enigszins neurotisch door aandacht Feiten &Meningen Vetorecht juridische atoombom onder EG Moermansk rookvrij VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992192 De EG-burgers moeten in de komende jaren gestaag meer kaas en verse zuivel- produkten consumeren. Spanje en Italië moeten zich eindelijk houden aan de door de EG oplegde melkquota. Als aan die voorwaarden wordt vol daan, heeft ook de zuivel industrie niets te vrezen van het GATT-akkoord tus sen de Europese Gemeen schap en de Verenigde Sta ten. BRUSSEL ALY KNOL Naast Frankrijk heeft nu ook België grote bezwaren tegen het met de Amerikanen gesloten landbouwakkoord. Beide landen hebben gisteren bij het Britse EG-voorzitterschap aangedrongen op een spoedvergadering van de ministers van buitenlandse zaken en landbouw. De Belgische premier Jean-Luc Dehaene zei gisteren in het parlement dat hij eraan twijfelt of het akkoord wel strookt met de in mei overeengekomen hervormingen van de EG- landbouwpolitiek. Hij sprak eerder op de dag met een delegatie van de Belgische Boerenbond die het akkoord niet vertrouwt en vreest dat de boeren de dupe worden. Als dat zo blijkt te zijn, zal de Belgische regering volgens Dehaene de Commissie vragen „een andere oplossing" te vinden. Dat is één van de bezwerings formules die de Europese Com missie hanteert in de gisteren in Brussel gepubliceerde vergelij king tussen het GATT-akkoord en de Europese landbouwher vorming. Volgens de Commissie zitten er geen kieren tussen de twee plannen, die de gesubsidi eerde export van landbouwpro- dukten aan banden moeten leg gen. Ze vormen samen „een co herent geheel", ook al zijn lan den als Frankrijk en België daar nog niet van overtuigd. Beide hebben gisteren een verzoek in gediend vooreen extra EG-ver- gadering over het GATT-ak koord. Met tien bladzijden tekst, ge volgd door drie pagina's tabel len, heeft de Europese Commis sie gepoogd de ongerustheid bij de Europese boeren weg te ne men dat de gevolgen van het GATT-akkoord verder gaan dan de beperkingen die al bij de Eu ropese landbouwhervorming zijn afgesproken. De Commissie is daarbij wel op een aantal pro bleemgevallen gestuit, maar ge looft tegelijkertijd dat ze vrij eenvoudig zijn op te lossen. Aan de rechtstreekse inkomens steun voor de Europese boeren voor het opvangen van prijsda lingen en produktiebeperkingen wordt, aldus het rapport, niet getornd. Integendeel, zo is bere kend, er is zelfs nog een 'veilig heidsmarge' van zeker 14 mil jard ECU. Ook in de graansector verwacht de Commissie geen onoverkomelijke problemen. ILLUSTRATIE TOM JANSSEN Zelfs de door de Fransen zo he vig aangevochten beperking bij de produktie van oliehoudende zaden blijft volgens het rapport „precies op het gemiddelde" zoals dat in de landbouwher vorming is voorzien. In de zuivelsector zijn er ten aanzien van boter en magere melkpoeder helemaal geen moeilijkheden te verwachten. Bij kaas en verse melkproduk- ten zal er naar de huidige nor men echter een Europees over schot weg te werken zijn van 3 tot 3,5 miljoen ton. Volgens de Commissie kan dat geen „seri euze problemen" opleveren als men ervan uitgaat dat de Eu ropese consumptie van kaas en verse melkprodukten gemid deld per jaar met 1 tot 2 procent stijgt en als Spanje en Italië hun quota-verplichtingen nakomen. De Commissie gelooft niet dat er extra kortingen op de melkquota nodig zijn. Een „ernstig probleem" vormt wel de export van gesubsidieerd rundvlees, maar op dit terrein „waren corrigerende maatrege len hoe dan ook noodzakelijk, GATT-akkoord of geen GATT- akkoord", aldus het rapport. Men zal over zeven jaar, als de uiteindelijke effecten van het GATT-akkoord worden geme ten, nog steeds met een over schot van een kleine 400 mil joen ton zitten, zo'n vijf procent van de totale EG-produktie. De export van varkensvlees en gevogelte zal zich, meent de Commissie, gemakkelijk genoeg schikken naar de nieuwe ont wikkelingen op de wereldmarkt. Door de verwachte daling van de graanprijs zullen beide vlees soorten goedkoper worden, waardoor exportsubsidies van zelf overbodig worden. De suikersector kan „bij bepaal de pessimistische uitgangspun ten" ook voor moeilijkheden komen te staan, maar volgens de Commissie is er ruimte ge noeg in de afspraken om met een aantal tarieven te gaan schuiven. Voor de Commissie is het grootste pluspunt dat de Europese landbouwhervorming nu internationaal is erkend en dat de beginselen daarvan niet meer kunnen worden aange vochten. Woedende Franse boeren verbranden in Valenciennes de Britse vlag. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT EG Het is weieens de 'juridische atoombom onder de EG' genoemd: afschrikwekkend zolang er geen gebruik van wordt gemaakt. Maar die gewapende vrede rond het natio nale vetorecht binnen de EG is ruw ver stoord, nu de Franse regering vastbesloten lijkt tot het uiterste te vechten tegen het haar onwelgevallige landbouwakkoord. Op eens worden de EG-diplomaten geconfron teerd met nieuwe vragen: hoe kan een veto onschadelijk worden gemaakt en pikan ter bestaat het veto-recht eigenlijk wel of is het een juridisch monster van Lochness? Het zijn twee woordjes die alle alarmschel- len binnen de EG doen rinkelen: 'vitaal be lang'. Een minister die net binnen de EG het onderspit heeft gedolven, geeft met die twee woorden aan dat het gevecht met gro vere middelen wordt voortgezet. „Een EG- lidstaat die zich beroept op 'vitale belan gen', spreekt een veto uit", verwoordt een diplomaat de interpretatie die binnen de EG vrij algemeen wordt gegeven aan het uit 1966 daterende 'Akkoord van Luxemburg". Dit speciale veto-recht kan alleen worden toegepast bij onderwerpen waarvoor geen unanimiteit onder de lidstaten vereist is. Over bijvoorbeeld handelspolitiek en de honderden maatregelen voor het verdwij nen van de grenscontroles wordt binnen de EG besloten bij gekwalificeerde meerder heid. Daarbij hebben grote landen meer stemmen dan kleine, maar kan geen enkel land een besluit blokkeren. Tenminste, niet zonder het 'vitaal belang' op tafel te gooien. Al sinds jaar en dag wordt er naar gestreefd de EG minder bij unanimiteit, en vaker bij meerderheid te laten beslissen. De Fransen hebben het daar altijd moeilijk mee gehad, bang als ze waren om in de minderheid te komen. Vandaar dat in 1966 in Luxemburg na een lange impasse het compromis van het 'vitaal belang' werd bedacht. Wanneer een land na te zijn weggestemd die beladen woorden spreekt, moet er door worden ge praat tot iedereen het eens is. Over de precieze betekenis van dit ve torecht werd men het zelfs destijds in het Groothertogdom niet eens, en zo is het al tijd gebleven. Nederland weigert 'Luxem burg' te erkennen en te gebruiken, en rede neert dat het hele compromis niet meer be staat omdat het nooit is overgenomen in de latere EG-verdragen. Het zou dus zijn ach terhaald. In de praktijk van de EG werkt het compro mis echter nog steeds: zelfs als er een ruime meerderheid van de EG-landen voor een belangrijke maatregel is, wordt er vaak ver der onderhandeld om iedereen over de streep te trekken. Het 'vitale belang' spookt dan door de geesten en wandelgangen. En wanneer de Fransen de magische woorden zullen uitspreken, zal de ontreddering bin nen de EG zo groot zijn, dat niemand tijd vindt de wetboeken er precies op na te slaan. DEN HAAG HENRI KRUITHOf Brinkman wordt eenzaam. Als de CDA- partijraad morgen het voorstel van de afdeling Amsterdam over de WAO overneemt, wordt hem zijn laatste strijdpunt uit handen geslagen. De vraag die zich dan onmiddellijk op dringt, is: wie steunt de fractievoorzit ter eigenlijk nog? De CDA-fractie is nog de enige in de Tweede Kamer die de kabinetsvoor stellen over de WAO steunt. Het draait daarbij vooral om de vraag of bestaan de WAO'ers jonger dan vijftig jaar een korting op hun uitkering moeten krij gen. Het kabinet vindt van wel, omdat dat een extra stimulans zou zijn hen weer aan het werk te gaan. Maar in de Tweede Kamer krijgt net kabinet de handen niet op elkaar voor dat stand punt. De bestaande WAO'ers moeten worden ontzien, vindt de hele Kamer behalve Brinkman en de zijnen. Morgen vergadert de CDA-partijraad over dit lastige probleem. De afgevaar digden uit het land realiseren zich heel goed dat Brinkman (toch de toekom stig leider van de partij) zich met huid en naar aan het WAO-standpunt ver bonden heeft. Als de partij raad hem daarvan terugfluit, laat hij automatisch de eigen leider vallen. Maar aan de andere kant vindt een groot deel van de regionale vertegen woordigers van het CDA, dat het te gek is om mensen die al in de WAO zitten, nu te confronteren met een korting op de uitkering. Tenslotte kunnen zij zien niet meer bijverzekeren. „Een bran dend huis kun je niet verzekeren", zo vertolkte WD-leider Bolkestein dat ar gument heel fraai. En of het nog niet genoeg is, begint ook in Brinkmans eigen CDA-fractie het gemor hoorbaar te worden. Zowel om de hierboven genoemde inhoude lijke redenen, als om het feit dat het CDA totaal alleen staat, meent een for se minderheid in die fractie dat Brink man zich minder star moet opstellen. Brinkman is daartoe wel bereid, maar dan moet als alternatief worden toege werkt naar een stelsel waarbij de over heid garant staat voor uitkeringen op het minimumniveau (voor werkloos heid, arbeidsongeschiktheid en ziekte). Werkgevers en werknemers zouden dan onderling maar een extra verzeke ring moeten regelen bij de particuliere maatschappijen. Dit zogenaamde basisstelsel staat mor gen bij het CDA ter discussie. Op tafel ligt een rapport van de commissie-Kol naar over het sociale stelsel in ons land. Maar helaas voor Brinkman: Kol naar wijst het basisstelsel af. En uit de eerste reacties van de achterban blijkt, dat de partijraad hem daarin zal vol gen. Als dat gebeurt, staat Brinkman met le ge handen. Coalitiepartner PvdA wil niet met het CDA mee, de eigen fractie begint te morren en met Lubbers weet je het maar nooit. Tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer heeft de premier al laten doorscheme ren dat het kabinet er mogelijk geen halszaak van zal maken als de meer derheid een onderdeel van de WAO- plannen afwijst. Maar juist om die redenen zal het in de CDA-partijraad waarschijnlijk niet zo gaan. Tot het allerlaatste moment zal er overlegd worden over een niet al te duidelijke motie, waarmee de achter ban kan leven en Brinkman toch weer alle kanten op kan. Wordt vervolgd. Maar daarmee zijn Brinkmans zorgen nog niet voorbij. Er staat nog een ander heikel onderwerp op de agenda. De partijraad wil zich opnieuw buigen over ontwikkelingssamenwerking. Daarbij is vooral de vraag hoeveel geld er naar de arme landen moet worden overgemaakt. Vorig jaar heeft het partijbestuur op dit onderwerp een gevoelige nederlaag ge leden. Partijvoorzitter Van Velzen pro beerde tevergeefs te voorkomen dat de partijraad zou uitspreken dat de uitga ven voor ontwikkelingssamenwerking zouden worden gehandhaafd op het niveau van 1,5 procent van het natio naal inkomen. Hij greep daarbij zelfs naar absoluut onoirbare middelen. Zo verweet hij de partijraadsleden dat ze niet voldoende verstand van de proble matiek hadden om erover te kunnen oordelen. Van die motie is in de praktijk overi gens niets terechtgekomen. Er is in middels zoveel bezuinigd op het ont wikkelingsbudget, dat minister Pronk vorige week in de Tweede Kamer ver zuchtte dat hij een 'loser' was. Maar deze PvdA-minister zal vandaag in de CDA-partijraad ongetwijfeld weer veel steun krijgen. Welisiwaar zal de norm voor de uitgaven van ontwikkelingssa menwerking worden veranderd, maar de CDA-achterban voelt nog altijd niets voor verlaging. Hoe deze discus sie afloopt, is zeer ongewis. Deze partijraadsvergadering is een testcase voor Elco Brinkman. Op beide crusiale punten heeft de CDA-fractie onder zijn leiding de nek behoorlijk ver uitgestoken. Nu zal moeten blijken in hoeverre de achterban van het CDA al bereid is de nieuwe leider te volgen. Het wordt een spannende zaterdag voor Brinkman. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Begin vorige week al kwam de eerste 'presidentiële' verorde ning uit de gouverneurswoning in Little Rock, Arkansas. „Soeks moet met rust gelaten worden." Bill Clinton beroofde daarmee de al dagen vergeefs op nieuws wachtende fotografen buiten het hek van hun enige verzetje. Want Socks is fotogeniek, en lijkt dat bovendien drommels goed te beseffen. Soeks wordt op 20 januari, wan neer zijn baas als president is beëdigd, de 'First Cat'van de Verenigde Staten. Als hij net zo succesvol wordt als Millie, de huidige 'First Dog', dan is zijn kostje gekocht. Millie heeft in middels al een miljoen dollar verdiend. Voor het goede doel weliswaar, maar er zullen vast wel wat extra hondebrokken aan de strijkstok zijn blijven hangen. Bij gebrek aan nieuws uit het Clinton-kamp houden de media zich uit verveling maar bezig met de Witte-Huisdieren. Soeks, de twee en een halve jaar oude zwart-wit gevlekte kat van de Clintons, werkte tot vorige week van harte mee door geregeld even onder de hekken door te kruipen om de kleumende foto grafen te plezieren. Maar alle Soeks dreigt door alle belangstelling neurotisch te worden. aandacht van de laatste weken heeft hem wat neurotisch ge maakt. Vandaar de verordening van hogerhand. Sommige kranten hebben zelfs serieuze beschouwingen aan de keuze van het presidentiële huisdier gewijd. Een kat op het Witte Huis, kan dat wel? Is Soeks niet wat te weinig 'presi dentieel'. Moet de leider van de VS niet een huisdier met een wat energiekere uitstraling ne men? Een hond bijvoorbeeld. Degelijk, trouw, defensief. En niet zo'n losbollige kat. Boek Over intelligentie valt natuurlijk te twisten. Maar het is en feit dat Millie Bush een boek heeft geschreven dat prompt maan denlang op de eerste plaats van de bestsellerlijsten stond. Bar bara Bush trad op als vertaler en als beloning ging de opbrengst (ruim een mijoen dollar) naar het door de First Lady ingestel de fonds voor de bestrijding van analfabetisme. Soeks zal geen boek schrijven, heeft Frank Greer, media-adviseur van Clin ton al laten weten. Hij lijkt een beetje op zijn baas, zeggen de kenners. Socks is er ook zo een die iedereen aardig vindt. De Clintons hebben ooit een hond gehad, maar die sneuvel de op weg naar de gouverneurs woning. Bill Clinton wilde een nieuwe hond. Maar Hillary en dochter Chelsea waren tegen. Hoewel Bill en Chelsea aller gisch zijn voor katteharen ver scheen Soeks op het toneel, die daarmee en passant bevestigde dat de Amerikaanse kat (ze zijn nu met 57 miljoen) de hond (53 miljoen) als favoriet huisdier heeft verdreven. Voorteken Zwartkijkers zien in Soeks meteen een slecht voorteken voor Clintons toekomst. Ten eerste heeft Soeks wel heel veel zwart haar. En bovendien: de enige presidenten die deze eeuw een kat als huisdier had den, waren Gerald Ford en Jim my Carter. En dat zijn nu juist de enige naoorlogse presiden ten tot Bush die nooit zijn her kozen. Reagan, Nixon, de Ken nedy's, Roosevelt, allen brach ten honden mee naar het Witte Huis. Serieuze katteschrijvers buigen zich nu over de rol die Soeks daar zal gaan spelen. „Zonder al dat geblaf en dat aandacht trek ken zal het in het Oval Office een stuk rustiger worden", zegt Michael Rosen, die boeken over katten schrijft. Peter Gethers, nog zo'n kattoloog, ziet het zelfs breder: „Millie zou zelfs de hand van Saddam Hussein lik ken. Socks zou hem meteen doorhebben." Met zo'n intelli gente adviseur in huis moet Clinton wel een succes worden. STANDPLAATS MOSKOU Op de internationale luchtha ven van Moermansk wordt niet gerookt. Dat mag in de krant. Officieel mag in Rusland op geen enkele luchthaven worden gerookt. Aan verbodsborden geen gebrek, maar overal staan de vertrek- en aankomsthallen blauw. Moermansk bij de Noordpool is een uitzondering. Misschien wel omdat er zoveel militairen wonen. Ik kreeg derhalve een hevige uitbrander van de juf frouw achter de kassa van het restaurant. „Maak onmiddellijk die sigaret uit. Hier wordt niet gerookt. Ben je soms blind, zie je die bordjes niet. Je bent hier in een restaurant en niet in een zwijnestal", schreeuwde ze naar Met het rookverbod had ze vol komen gelijk. Maar ik baalde. Al vier uur lang zat ik op een vlucht naar Moskou te wachten. En al vier uur lang kreeg ik van de uniformen achter het glas als antwoord op de vraag wanneer eindelijk: weten we niet, er moet eerst kerosine komen. Dus won de boosheid het van het verstand. Ik wees op het trio zwerfhonden dat door het res taurant kuierde. „En dat kan hier wel?" Het meest harige exemplaar van de drie moet me begrepen hebben en begon rus tig tegen een tafelpoot te pissen. Zij liet zich niet uit het veld slaan. Ja, dat kon hier wel. En ik moest met m'n brutale buiten landers-gezicht maken dat ik wegkwam. Anders zou ze de po litie op me af sturen. Ik had willen schelden. Waarom vliegen de vliegtuigen niet op tijd. Waarom kan niemand me uitleggen hoe laat er wel wordt gevlogen. Waarom krijgen ge strande passagiers niet een kop je koffie of thee gratis. Waarom verkoopt u vergif dat u soep noemt. Waarom ruimt niemand die hondepis op, waarom lopen hier überhaupt honden rond, waarom, waarom. De natsjelnik (chef) van de luchthaven kwam de gifsoep halen en redde me uit de verve lende situatie. Een potige vrouw, stuk in de veertig, blon de kop, dikke neus en een blauw uniform dat aan alle kan ten uit haar voegen dreigde te barsten. „Meneer, u gaat bin nenkort vliegen. Er is een tanker met kerosine binnengelopen. Nu moeten we alleen nog wachten op de tankwagen die de brandstof van haven naar vliegtuig brengt. Maar dat zal niet lang meer duren." Ze braent me naar haar kan toortje op de eerste etage van het stationsgebouw. „We zullen het nog even controleren", zei ze en begon vervaarlijk in een microfoon van de zendinstalla- tie op haar bureau te loeien. Uit een krakende luidspreker kwam na enige tijd antwoord: de brandstof is binnen. De brandstof was binnen! Dat moest gevierd worden. In een van de kioskjes in de aankomst hal, waar pachtende ex-ambte naren met eenheidsprijzen de vrije markt naspeelden, kocht ik voor veel te veel roebels twee blikken bier van Duitse komaf. „Hë, zoveel geld voor een beetje bier. Ah, ik zie het al, een bui tenlander. Koop voor mij ook een biertje, enne, wissel wat dollars met me." Ik keek naar het geluid. Het kwam uit een leren jasje, het had echt gouden kettinkjes om, het oogde naar heel veel wodka en het was vastbesloten bier en dollars binnen te slepen. „Geen tijd, m'n vliegtuig vertrekt", zei ik, grote haast veinzend. Het duurde helaas nog drie uur voordat de kerosine de tanks van de Aeroflot-Tupolev bereik te. 'Het' bleek een ex-onderwij zer uit St. Petersburg die in za ken was gegaan. Af en toe kwa men die zaken op hoge hakken voorbij tippelen. Maar roken was er op Moermansk Interna tional niet bij.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2