'Reorganisatie politie vreet aan de mensen' SHOWROOMMODELLEN oaa||£!460 Ballonkaartje lag achttien jaar in bos Bohemen S3CU Staatssecreatris bevestigt open blijven Valkenburg Het Gesprek van de Dag Bewegen doen we voortaan in de auto GGD's lijden schade door polio Artsen in de slag voor plaatsje in nieuwbouw DATKAN! tot en met a.s. zaterdag met hoge kortingen meubelpromenade ka 7RIJDAG 27 NOVEMBER-!992 21 Meer bewegen. Fitness. Aero bics. Steptraining. En als klap op de vuurpijl de Postbus 51 mededeling dat 'die auto best een dagje zonder u kan'. Het zijn kreten die horen bij 1992. En. laten we eerlijk zijn. een beetje bewegen is goed voor ie dereen. Of toch niet? Als iedereen 'een dagje zijn auto laat staan' is dat natuurlijk niet zo goed voor de benzinemaat schappijen. Minder verkoop is weer nadelig voor onze econo mie en daar worden we ook niet wijzer van. Ze zullen er ongetwijfeld heel lang over hebben nagedacht, maar bij Shell hebben ze het Ei van Columbus uitgevonden. Be wegen doe je dus voortaan IN de auto. Sinds een week of wat staan op alle tankstations ge plastificeerde kaarten met oefe ningen. Voor naast de auto. voor in de file en voor tijdens het rijden. Neem me niet kwalijk, maar als ik, rijdend op de grote weg, ie mand in een auto zie zitten schokschouderen, krijg ik toch mijn twijfels over het honderd procent functioneren van deze persoon. Maar het kan nog gek ker. 'Rug, schouders en kin in trekken. Adem 5 tellen inhou den, 10 tellen uitademen. Dit vijf keer herhalen'. Oké, dat is nog te doen. Maar wel in de spiegels blijven kijken, want an ders kunnen er rare dingen ge beuren. Gelukt? Dan is hier de laatste oefening voor tijdens het rijden. '5 tellen inademen, 20 tellen adem inhouden. 10 tellen uit ademen.' Als u rood aanloopt, schijnt dat niet goed te zijn.. Tijdens de file kan het ook leuk worden. Een oefening waarbij het hoofd als de slinger van een klok heen en weer gaan en een waarbij het kniegewricht soepel worden gehouden zullen voor heel wat bekijks zorgen. En u? Ach, u doet net of u gek bent en voert de leukste oefening uit van het gedeelte 'tijdens het stilstaan'. Dat is een ontspan ningsoefening voor... de oogle den. 'Kijk omhoog, naar links, naar rechts en weer omhoog. Dit vijf keer herhalen'. Probeer het maar eens. En in een beetje tempo. Ie wordt er tureluurs Shell weet echter dat u ook wel eens uitstapt en vulde daarom de achterzijde van de kaart met speciale oefeningen. Bestudeer ze goed. want anders trekt u misschien verkeerde conclusies. Bijvoorbeeld wanneer uw buur man zich midden op het woonerf op de knieën laat zakken, de billen naar de hielen brengt en vervolgens de armen voor zich uitstrekt. U zou kun nen gaan denken dat hij zich tot de islam heeft bekeerd en hoe wel daar niets op tegen hoeft te zijn, slaat u de plank mis. Want voor hem ligt... de auto fitness kaart van Shell. Shell Helpt, maar volgens mij in dit geval alleen zichzelf en u van de wal in de sloot. 'Wemneer komt u naar Tsjechoslowakije?' Pieter Lek uit Koudekerk aan den Rijn heeft er lang op moe ten wachten, maar eindelijk heeft hij dan gisteren zijn wel verdiende prijs van de Alphens Dagblad ballonnenwedstrijd ge kregen. Achttien jaar te laat, om precies te zijn. De 5-jarige Pieter liet op 18 september 1975 een kleurige ballon van het Alphens Dagblad op, ter gelegenheid van de eerste jaarmarkt in Alphen. Zijn feestballon met adreskaart je waaide in de massa mee naar een ongewisse oostelijke be stemming. Op het kantoor van het Leidsch Dagblad in Alphen griste een redacteur gistermorgen een merkwaardig briefje weg tussen de post. Ene Miloslav Setka uit het T sjechoslowaakse dorpje Cesky Krumlov kondigde zich aan als de vinder van een bal lonkaartje ,,dat ik in ons land heb gevonden. En zie, daar ver scheen een vergeeld papiertje uit de envelope met daarop de naam van Pieter Lek uit Koude kerk. Snel een telefoontje naar Tsjechoslowakije, waar een wil- denthousiaste Miloslav op neemt. ,,Ik groet u allen in Hol land." Door het gebrekkige Duits van Miloslav verloopt de grijpt niet helemaal dat het om i oud kaartje van een ballon nenwedstrijd gaat. „Wanneer komt u naar Tsjechoslowakije? Schrijft u mij snel?" Op de vraag wanneer hij het kaartje heeft gevonden, ant woordt Miloslav: „Vorig jaar. In het bos vlakbij mijn huis in Ces ky Krumlov. Dat is in de Bohe men. Het kaartje lag een beetje verscholen tussen de bladeren." Hij heeft het kaartje opgeraapt en zorgvuldig bewaard. „Toen s het zeker niet gelukt om het kaartje naar het Westen te ver sturen. De politie hield dat alle maal streng in de gaten. Ja, dat s nog in de tijd van het com- inisme. Maar nu is dat voor bij. Ik ben reuze blij dat ik ie mand spreek uit Nederland. Schrijft u er iets over in de krant? Hartstikke leuk." Riet Lek, de moeder van Pieter, kan haar verbazing nauwelijks op. „Jeetje, zo lang geleden. Wat vreselijk leuk." Ze kan zich niet goed herinneren dat haar zoon i de ballonnenwedstrijd van het Alphens Dagblad heeft mee gedaan. „Hij was lid van de zwemclub en daar deden ze wel Pieter Lek en zijn moeder Riet uit Koudekerk a is echter het bewijs. i den Rijn kunnen zich de ballonnenwedstrijd nog n vaker mee met dat soort acties." Pieter, nu 22 jaar en werkzaam bij een software-bedrijf in Nieu- wegein, kan zich vaag heugen dat hij als klein ventje een bal lon heeft opgelaten. „Als ik mijn ogen sluit, zie ik een kaal terrein ;en luchtcompressor, dat is alles. Maar wat frappant zeg, zo'n kaartje al die jaren in goede staat is gebleven." De archieven van de krant ma ken uiteraard wel melding van de eerste jaarmarkt in Alphen in 1975, waar Alexander Curly en Bromsnor de grote pu bliekstrekkers waren. Maar de uitslag van de ballonnenwed strijd is jammer genoeg nergens terug te vinden. Anno 1992 be sluit het Leidsch Dagblad daar om maar om Pieter Lek alsnog tot winnaar uit te roepen. Nu maar hopen dat er morgen niet een vergeeld ballonkaartje uit Roemenië op ons bureau ligt. Wmdgtrljd kaart - at—jufn- KllMlaT SlIIi Fltilnc 257 t«1.0337 66*fr:'» wei %0#Eru«l«T Speciale teams begeleiden personeel Een reorganisatie vreet aan mensen. De politie van Hollands Midden heeft daarom speciale perso- neelsbegeleidingsteams opgezet. In elk district is een groepje politieagenten 'belast' met de zorg voor de andere collega's. Ook extra inzet en waakzaam heid van bedrijfsartsen moet uit de boot vallen van politiemannen erf -vrou wen voorkomen. „Dit zijn moeilijke tijden. We moe ten ervoor waken dat de spanning te hoog op loopt", zegt S. van Hulst, beoogd korpschef van de regio Hollands Midden. LEIDERDORP MONICA WESSEUNG Een belangrijke oorzaak van spanning is de onzekerheid rondom een reorganisatie. Wie komt op welke werkplek en wat gebeurt er verder? De korpslei ding probeert geestelijke pro blemen bij de mensen zo veel mogelijk voor te zijn door heel veel informatie te geven over de reorganisatie. „Onzekerheid is het ergste. We besteden daarom veel geld en tijd aan informatie bijeenkomsten." De spanning rondom de reor ganisatie komt bovenop de ge bruikelijke aanslag die politie werk altijd al doet op de stress bestendigheid en stabiliteit van de politicman of -vrouw. Die stress leidt er toe, zo blijkt uit een onlangs uitgevoerd onder zoek, dat er bij de politie meer echtscheidingen en meer zelf moorden gebeuren dan gemid deld in Nederland. In deze regio lijken de problemen bij de poli tiemannen en -vrouwen nogal mee te vallen. Van een boven gemiddeld aantal zelfmoorden of echtscheidingen is volgens Van Hulst geen sprake. Nare ervaring Het onderzoek naar het geeste lijk welbevinden van politie mensen is al geruime tijd gele den gedaan, maar keer op keer zijn er in vergaderingen van po litiemensen opmerkingen te ho ren over zelfmoord, echtschei dingen stress. Politiewerk doet, zoals Van Hulst het uitdrukt, een groot beroep op de stressbestendig heid en stabiliteit van mensen. „Een nare ervaring in werktijd, werkt natuurlijk door in het pri- vé-leven Dat voorkom je niet" m* ÜMMT S. van Hulst: „Een werksfeer waarin voldoende aandacht is voor elkaar kan voorkomen dat geestelijke problemen iemand boven het hoofd groeien." archieffoto hielco kuipers Het altijd al stressvolle werk wordt dezer maanden nog eens extra spannend gemaakt door de reorganisatie van de politie. Mensen veranderen van werk plek en in elk geval verandert de manier van werken van de poli tie. Dat levert extra spanning. Overigens wordt er landelijk gewerkt aan voorkomen van overmatig opgekropte span ning: het ministerie van bin nenlandse zaken heeft net een trainingspakket stresshantering ontwikkeld dat over enige tijd ook naar de korpsen gaat. zegt Van Hulst. In Hollands Midden wordt volgens de korpschef echter veel aandacht besteed aan het opvangen van mensen die net een nare erva ring hebben gehad. „Dat werkt blijkbaar, want hier hebben we geen verhoogd aantal zelfmoor den." Over het aantal echtscheidin gen kan Van Hulst weinig zeg gen. „Die gegevens hebben we niet. Bovendien zegt een schei ding niet zo veel. Mensen die bij elkaar blijven kunnen wel een hele slechte relatie hebben." 'RUL beste in Randstad' De Leidse universiteit komt van alle Randstaduniversitei ten het beste tevoorschijn uit een enquête onder studen ten. Leiden moet de provin ciale universiteiten van Twente, Groningen en de Hogeschool Leeuwarden wat betreft tevreden studenten, voor laten gaan. Dat blijkt uit een onderzoek dat is gepre senteerd in de derde uitgave van de Keuzegids Hoger On derwijs. De resultaten zijn geba seerd op de mening van stu denten over kameraanbod, sportvoorzieningen, mensa's en het uitgaansleven. Leiden heeft haar vierde plaats te danken aan de sportvoorzie ningen en de uitgaansmoge lijkheden. De kantines en de mensa's in deze stad moeten het doen met wat minder waardering. Leiden voldoet inhoudelijk aan het beeld van een tradi tionele, klassieke universiteit. De studie theologie krijgt het kenmerk van meest weten schappelijk. Ook is Leiden de plaats voor de student met belangstelling voor 'ouder wets-zuivere' wiskunde. De Leidse sterrenkunde-oplei- ding is in Nederland het meest prestigieus. Dichten in Sinterklaassfeer bij Radio West Radio West besteedt op zaterdag 5 december veel aandacht aan Sinterklaas. In het programma De Zuidhollandse Zaterdag van 8.00 tot 10.00 uur, is sneldichteres Jona van Dort aanwezig. Tijdens de uitzending kunnen mensen bellen om een ge dicht te laten maken. Bij het opgeven van naam, karakter en cadeau, maakt Van Dort nog voor het einde van de uitzending een gedicht. Daama, tussen 10.00 en 12.00 uur. komt de 'echte' Sinterklaas in het programma Westnieuws van deze Week. Telecommunicatie Leidse universiteit sterk uitgebreid Het Leidse Centrale Rckeninsti- tuut (CRI) wil twee miljoen gul den investeren in de telecom municatie van de Leidse univer siteit. Het CRI houdt zich bin nen de universiteit bezig met computerdienstverlening. De uitbreiding en vernieuwing van de r ?rkei VALKENBURG PAUL VAN DER KOOU Ook staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) is ervan overtuigd dat marinevliegkamp Valkenburg open blijft. Dinsdag trok de marinebasis zelf al die conclusie toen bleek dat het on derhoud aan de 13 Orion-vlieg- tuigen niet hoeft te verhuizen. Voor de staatssecretaris kwam daar gisteren nog bij dat de Tweede Kamer vierkant achter de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) ging staan bij de behan deling van de defensiebegro ting. De 13 Orions van Valkenburg vormen nu juist de spil van de ze MLD. Ze vervullen, volgens de staatssecretaris, 'een hele evenwichtige taak': „Ze houden zich niet alleen meer bezig met onderzeebootbestrijding. maar ook met milieutaken, visserij controles, drugbestrijding en het handhaven van embargo's zoals in het voormalige Joego slavië. „Op zich heeft de Kamer niet gezegd dat de Orions op Val kenburg moeten blijven", meldt de bewindsman. „Maar het is duidelijk dat elders enorme kos ten moeten worden gemaakt om de Orions onder te brengen en te onderhouden. Kosten die je er niet meer uithaalt". Volgens Van Voorst tot Voorst zijn Orions 'grote beesten' die je niet in een F-16 shelter kwijt kunt." Hoewel ook Orions niet het eeuwige leven hebben, hoeft pas rond 2010 bekeken te worden welke opvolgers er moeten komen en of die een plekje op Valkenburg dienen te krijgen. Zegt Van Voorst tot Voorst. Na een flinke oplap- beurt moeten de vliegtuigen er namelijk weer een flink aantal jaren tegen kunnen. De staatssecretaris is blij met de steun voor de Marine Lucht vaart Dienst, omdat ook zijn ministerie deze dienst een be langrijke rol toedicht in de nieu we krijgsmacht. Volgens hem blijkt dat ook uit de prioriteiten nota, die over enkele maanden verschijnt: „Valkenburg wordt daarin niet apart genoemd. Maar als iets goed is voor de Marine Luchtvaart Dienst, is dat in principe dus ook goed voor Valkenburg." Plannen om het vliegveldter rein vol te bouwen, denkt hij af te kunnen slaan met behulp van het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Vroeger wierp dat ministerie begerige oogjes op Valkenburg', nu merkt de staatssecretaris dat het ministe rie 'steeds meer naar de groene longen kijkt'. „En Valkenburg ligt midden in zo'n groene long. Nogmaals, ik zie geen reden waarom we het vliegkamp zou den sluiten." de groeiende behoefte aan communicatie via de computer. Dat staat in een meerjarenplan dat het CRI deze week heeft ge presenteerd. Het CRI verwacht dat het da taverkeer, communicatie met behulp van computers, via de 1 ddM umwrsiint m korte ti|d zal vervijfvoudigen. Dit komt door een groei van het aantal personal computers dat met el kaar communiceert. Daarbij komt een toename van het in terbibliothecair verkeer en de groei van het aantal krachtige computers op de verschillende faculteiten. De enorme groei moet vol gens het CRI worden opgelost door uitbreiding van het glasve zelnet, verbetering van de bekabeling in de universitaire gebouwen, verhoging van de capaciteit om verbindingen te leggen met andere instituten en universiteiten, en een verbete ring van het beheer van de hele datacommunicatie. LEIDEN/REGIO MONICA WESSEUNG De polio-vaccinaties hebben de GGD's tienduizenden guldens gekost. De gezondheidscentra krijgen per vaccinatie van het rijk een vergoeding van 8,50 gulden, maar dat is bij lange na niet genoeg. Er zijn veel extra kosten gemaakt: personeel heeft overuren gemaakt, extra inen- ters zijn ingehuurd en met tal van advertenties is de bevolking voorgelicht. De komende maanden moet iedereen die is ingeënt, voor de herhalingsprik komen. De financiële schade wordt daarmee nog veel groter. De GGD Leiden heeft onge veer 5000 polioprikken uitge deeld. „Daarop is een verlies van enkele tienduizenden gul den geleden. We weten nog niet hoe dit tekort moet worden op gevuld. Ander werk schrappen omdat er geen geld meer is, is natuurlijk niet acceptabel", al dus een woordvoerder. I. van den Bergh, beleidsme dewerkster van de GGD Duin en Bollenstreek maakt zich zor gen over de financiële afwikke ling. „Zeker als je gaat doorbe rekenen hoeveel arbeidsuren er in de campagne zijn gaan zit ten, is de schade enorm. Of het rijk met een extra vergoeding over de brug komt, is nog maar de vraag." In de duin- en bol lenstreek zijn een kleine 2000 vaccinaties gegeven. „We be ginnen binnenkort met de her halingen." In de Rijnstreek is de cam pagne eerder begonnen en zijn de eerste herhalingsprikken al uitgedeeld. De GGD daar zit op een aantal van 5000 en de scha de loopt ook daar in de tiendui zenden guldens. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft de GGD's gevraagd opga ve te doen van de financiële schade. In hoeverre die opgave wordt gevolgd door een extra toelage is nog niet bekend. ruimte nodig zullen hebben. Ook het aantal collegezalen loopt terug, van vier naar twee. Dit zou problemen kunnen op leveren bij het maken van on- derwijsroosters. Een voorlichter van het AZL noemt een en ander 'nogal pre matuur.' „Alles is nog open, zelfs die 21.500 meter staan nog niet absoluut vast." Een betrok kene meldt dat 'iedereen zijn plaatsje in de nieuwbouw aan het bevechten is.' De onderhandelingen tussen de stuurgroep en de groepen gebruikers worden nog aeze maand afgerond. De nieuwbouw van de medi sche faculteit is te klein. De stuurgroep die de ruimte moet verdelen overweegt extra ruimte te laten bouwen. Naast de al ge plande 21.500 vierkante meter zou nog eens tussen de twee duizend en vijfduizend vierkan te meter extra nodig zijn. Dit meldt het universiteitsblad Man, Vertegenwoordigers van toe komstige verbruikers verwach ten dat groepen als biofarma- ceutische wetenschappen, cel biologie en biomaterialen extra vandaag kopen meteen fikse korting en met kerst in huis MEUBELPROMENADE KATWIJK MEUBELPLEIN LEIDERDORP

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21