Publiek praat mee over afsluiting Schoolstraat Bezwaarde buur naast moskee Normaal blijf je alleen zo lang met TBS 'Het Wedde doet het uitstekend' Regio Leiden Haaswijk-miljoenen naar 'vuilverbranding' VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 Winkeliers spreken zich uit tegen promenade Een enquête onder het winkelend publiek en omwonen den van de Voorschotense Schoolstraat moet een einde maken aan de discussie ovèr het al dan niet afsluiten van de winkelstraat. Het college van B en W wil de mening van de consumenten èn de bewoners ook horen, voordat het gemeentebestuur een definitief besluit neemt over de toekomst van de Schoolstraat. De winkeliers hebben zich inmiddels al tegen de afsluiting uitgesproken. Zij vinden dat die geen verbetering is gebleken. zou de winkelstraat door het ve le verkeer onaantrekkelijk zijn voor het publiek. De winkeliers, die sanien de Vereniging Centrum Winkeliers Voorschoten vormen, zijn tot de conclusie gekomen dat de af sluiting de Schoolstraat geen goed heeft gedaan. „De ver keersveiligheid is niet toegeno men. integendeel: het is juist gevaarlijker geworden door al die fietsers en brommers op het voetpad. Omdat consumenten caroune van overbeeke Een deel van de Schoolstraat is nu sinds een jaar op vrijdag en zaterdag afgesloten voor auto verkeer. Het gaat om een proef die het gemeentebestuur nu wil evalueren. Tot de afsluiting is destijds in samenspraak met de middenstanders besloten om dat de verkeerssituatie op 'de kop' van de Schoolstraat levens gevaarlijk zou zijn. Bovendien daar geen rekening mee hou den, is dat een hele linke situa tie", aldus voorzitter R. Kühn. Hij heeft het definitieve stand punt van de winkeliers uiteen gezet in een brief aan verant woordelijk wethouder F. ten Have. Omzetverlies Kühn benadrukt dat een meer derheid van ongeveer 70 winke liers zich tijdens een ledenver gadering tégen de afsluiting van de Schoolstraat heeft uitgespro ken. „Sommige collega's lijden omzetverlies, omdat consu menten met een auto nu slecht bij de winkelstraat kunnen ko men. De bereikbaarheid van de straat is er ook voor de leveran ciers niet beter op geworden. Voorschoten is gewoon niet rijp vooreen winkelpromenade. Dat komt doordat een groot deel van de Schoolstraat, ik schat 35 procent, uit woonhuizen be- B en W van Voorschoten wil len nu eerst de mening van de Voorschotenaren horen, aldus een woordvoerder van het ge meentehuis. „Daarom willen we begin volgend jaar een pu blieksenquête houden. Zowel het winkelend publiek als de bewoners worden daarbij on dervraagd. Vervolgens zetten we alle meningen van de winke liers, het publiek en het ge meentebestuur naast elkaar en moet er een besluit vallen." Kühn vind de enquête een 'goed idee' maar benadrukt dat de mening van de winkeliers uiteindelijk het zwaarst zou moeten wegen. „Uitstekend als èlle partijen worden gehoord, maar de winkeliers moeten hier hun brood verdienen. Hun me ning moet het zwaarst wegen. We wachten het af." PvdA laat Voorschoten aanschuiven voorschoten Onder het motto 'Schuif es aan' nodigt de Voor schotense PvdA-fractie de inwoners van de Voorschotense Vlietwijk uit voor een bijeenkomst in buurthuis Vlietwijk aan het F.ykmanhof op zaterdag 28 november. PvdA-wethouder M. Breunesse is daar van 13.00 tot 15.00 uur met twee fractieleden aanwezig om te luisteren naar ideeen van de bewoners over hun wijk en samen oplossingen te zoeken voor eventuele ergernis- Oud-wethouder Schade overleden wassenaar De Wassenaarse oud-wethouder E.M. Schade is dinsdag op 86-jarige leeftijd in zijn woonplaats Epe overleden. De WD'er Schade was tussen 1955 en 1966 wethouder financi en en bedrijven, sport en culturele zaken. Bovendien was hij lo co-burgemeester naast de toenmalige burgemeester Molly Geertsema. Schade was ruim dertien jaar raadslid, waarvan elf als wethou- schillende functies in net verenigingsleven. Hij was voorzitter van de toenmalige vereniging Het Dorpshuis en lid van de plaat selijke Rotaruclub. Hij nam het initiatief voor de aanleg van de ijsbaan en de vele Wassenaarse tennisbanen. Daarnaast was hij nauw betrokken bij de voetbalvereniging Blauw Zwart en SV Wassenaar. Schade is vandaag in Arnhem gecremeerd. Mountainbike gestolen zoETERwoupc Bij de Eendenkooi in Zoeterwoude- Rijndijk is af gelopen nacht de mountainbike van een 18-jarige Zoeterwoudse gestolen. De fiets was 775 gulden waard. oegstgeest. besloot de raad dat de reini gingsrechten niet mogen wor den verhoogd om deze kosten te betalen. Het college moest dus op zoek naar andere potjes. Verkeer De winst op Haaswijk wil het college verder besteden aan verkeersmaatregelen, met name in de nieuwbouwwijk. Hiervoor is 350.000 gulden gereserveerd. Voor het opknappen van de speeltuintjes in het dorp wil het college 85.000 gulden beschik baar stellen. D66 en Groen Links hebben hun bedenkingen over de Haas- wijk-afrekening. Beide partijen vinden dat alle miljoenen, ook van het Bouwfonds, alsnog zou moeten besteed aan voorzie ningen in Haaswijk. PvdA'er F. Wegman heeft voorgesteld om een deel van het geld te reserve ren voor een nieuw onderko men voor de Stichting Jeugd- en jongerenwerk (SJJO). De gemeenteraad beslist op 17 december over de definitieve besteding van het geld. caroline van overbeeke B en W van Oegstgeest willen de schulden voor de mislukte bouw van een vuiloven in Ypen- burg betalen uit het overschot op grondverkopen in de nieuw bouwwijk Haaswijk. De grondverkopen leverden een bedrag van ruim 2,5 mil joen op. Ruim de helft daarvan, 1,3 miljoen gulden, gaan naar de project-ontwikkelaar: het Bouwfonds. Hierover heeft het gemeentebestuur een paar jaar geleden al een afspraak ge maakt. Van het resterende bedrag, ongeveer 1,2 miljoen gulden dus, wil het college 750.000 gul den besteden aan de schuld voor de vuilverbranding. Nu de bouw van een nieuwe afvaloven bij Ypenburg niet doorgaat, de deelnemende ge- i vele miljoenen op tafel leggen om de voorbereidings- kosten te betalen. Oegstgeest is een rekening gepresenteerd van 2,2 miljoen. Begin deze maand De voormalige kleuterschool aan de Professor Eykmanhof, waarin sinds zes jaar het buurthuis Vlietwijk is gevestigd. Vlietwijk voelt weinig voor verhuizing Buurthuis Vlietwijk in Voorschoten staat de laatste tijd volop in de schijnwerpers. Ter wijl de Voorschotense PvdA pleit voor ver huizing naar een 'multi-functioneel' ge bouw op de plek van de voormalige Lau- rentiusschool, gaan er ook stemmen op om het te laten zitten waar het zit. Het buurt huis zelf hinkt op twee gedachten. Meer ruimte zou niet gek zijn, maar een verhui zing wekt weinig enthousiasme. Bijna zes jaar geleden kreeg Vlietwijk on derdak in de twee lokalen van de voormali ge kleuterschool aan de Professor Eykman hof. Anno 1992 is het buurthuis daar nog steeds te vinden. In totaal twaalf vrijwilli gers verzorgen er in een van de twee loka len een reeks van activiteiten, van bingo- en dartavonden tot naailessen. Heerste er in de begintijd nog grote tevre denheid over het onderkomen, vandaag de dag denken de medewerkers daar genuan ceerder over. „We hebben de beschikking over één lokaal, en dat is eigenlijk te klein. Vooral tijdens bingoavonden zit het echt propvol", zegt vrijwilligster M. de Vrij. Maar het gewoeker met de ruimte is niet haar be langrijkste bezwaar. Ze zit meer in haar maag met de overlast die haar buurthuis de moskee bezorgt, die in het lokaal emaast is gevestigd. „Niet dat de bezoekers van de moskee ooit klagen, maar we voelen ons be zwaard", zegt De Vrij. „Als er bij ons ie mand met zijn stoel schuift, horen ze dat in de moskee. We houden ook elke keer ons hart vast als we op woensdagmiddag meer dan dertig kinderen over de vloer hebben. Die kunnen een leven maken..." De medewerkers van het buurthuis kun nen uitstekend overweg met de mensen van de moskee, daarover wil De Vrij geen misverstand laten bestaan. Maar ze vindt dat de drukte van het buurthuis eigenlijk niet valt te rijmen met de rust en stilte die hoort bij een moskee. Om een verhuizing zit De Vrij echter ook niet zo te springen, bang als ze is dat dit ten koste gaat van de gezelligheid en de toegankelijkheid van het buurthuis. „Het is natuurlijk best wel mooi, zo'n multi-functioneel gebouw, maar ik vrees dat er dan allerlei regels gaan gelden. We hebben nu een écht buurthuis, iedereen kan er binnenlopen. Niemand hoeft lid te worden of aan andere verplichtingen te vol doen." Ze zegt het heel aarzelen, maar De Vrij zou het een goede oplossing vinden als de moskee elders een eigen onderkomen kreeg. „Dan krijgt het buurthuis er een lo kaal bij en dat is alles wat we nodig hebben. Bovendien heeft er dan niemand last van ons." Blijven zitten aan het Professor Ey kmanhof betekent ook behoud van knus heid en gezelligheid. „Iedereen die hier bin nenkomt. zegt: 'wat is het hier gezellig'. Of dat ook zo zal zijn in het nieuwe buurthuis, moet je maar afwachten." De mening van coordinator en beroeps kracht Sibbele Wignands van buurthuis Vlietwijk is duidelijk. ,Als we een betere ac commodatie krijgen, vind ik het prima dat we verhuizen, is een verhuizing wat mij be treft prima. Voorwaarde is wel dat we net zo zelfstandig kunnen blijven werken als nu." Komende zaterdag praat de Voorschoten se PvdA-fractie met het bestuur van het buurthuis over de vraag of een nieuw buurthuis in Vlietwijk wenselijk is. Zelf den ken de socialisten van wel. Ze verwachten dat een betere en grotere accommodatie meer bezoekers zal trekken. Volgens de par tij blijft het bezoekersaantal vergeleken met andere Voorschotense buurthuizen ver on der de maat. „Die andere buurthuizen zijn groter en kunnen veel meer activiteiten organiseren. Daardoor zit het er avond aan avond vol aldus PvdA-raadslid P.J. den Hartog. Ver huizing van de moskee ziet Den Hartog niet zitten. „Dan heeft het buurthuis twee apar te lokalen. Dat wordt uitbreken en verbou wen om er éen geschikte ruimte van te ma ken. Dan kun je net zo goed een nieuw ge bouw neerzetten. Voorschotense wethouder deelt zorg niet Furieus reageerde wethouder M. Breunesse gisteren op voorzichtige suggesties om het verlieslijdende zwembad Het Wedde in Voorschoten te sluiten. „Het Wedde doet het uitstekend. De tekorten zijn verminderd dank zij de enor me inspanningen van het personeel en de beheerder, de Sportfondsen Nederland", al dus de wethouder gister avond tijdens de vergadering van de gemeenteraad. De kritische kanttekenin gen werden geplaatst door D66'er L. van der VaJk en S. Harlaar (Groen Links). Beide raadsleden toonden zich niet onder de indruk van de resul taten die het Voorschotense zwembad behaalde sinds de exploitatie werd overgedragen Sportfondsen Nederland nv. Die verminderde het tekort vorig jaar met 10.000 gulden tot ruim 2,5 ton, dit tot grote vreugde van de CDA-fractie in de Voorschotense raad. Van der Valk verklaarde echten „Het bezoek was lager dan geraamd. Dat is ook geen wonder met de Vlietlanden in de buurt. Het duurder maken van de kaartjes, het schuiven met zwem-uren, het heeft blijkbaar allemaal niet gehol pen. Ik wil Sportfondsen niets verwijten, maar op deze ma nier kan het tekort nooit meer worden Ingelopen." Blijdschap Ook Harlaar vroeg zich af of Voorschotense bad moet blij ven bestaan. „Het tekort van ruim twee ton zou in vijf jaar zijn weggewerkt. Nu is er ech ter maar met 10.000 gulden ingelopen. Ik begrijp de blijd schap van het CDA hierover niet Wethouder Breunesse was het volstrekt niet met hen eens. Ze herinnerde eraan dat het tekort van het zwembad er ai stond, voordat de exploi tatie werd overgedaan. „Zon der Sportfondsen waren we bepaald slechter afgeweest." Ook ontkende ze dat het is mislukt om meer mensen het zwembad in te krijgen. „In spanningen die weinig resul taat hadden, werden goedge maakt door andere zaken die wel geld in het laatje brach ten", aldus Breunesse. Ze prees verder de sponta ne initiatieven van het zwem badpersoneel. „Ze zijn ont zettend goed bezig. Laatst hebben ze eigenhandig de hele binnenkant van het zwembad geschilderd." Colle ga -wethouder F. ten Have viel haar bij door te stellen dat het aantal bezoekers en de in komsten niet tegen zijn geval len. maar dat bepaalde kos ten, bijvoorbeeld voor energie en salarissen hoger waren dan verwacht. Hij gaf toe dat het aantal recreatiezwemmers vorig jaar weliswaar is achter gebleven bij de verwachting, maar vergeleken met 1990 de inkomsten uit het recreatie- zwemmen waren gestegen met 50.000 gulden. Hij vond dat dit resultaat 'dat ver dient best een stukje hulde' er mocht zijn. Vertrekkende hoofdportier Endegeest Driessen onderscheiden oegstgeest caroune van overbeeke De tv staat 's morgens al aan in de huiskamer van Wim Driessen en zijn vrouw. De Oegstgeestenaar is dol op Oos tenrijkse volksmuziek en op de buis laten de in lederhosen ge hulde muzikanten een staaltje van hun kunnen zien. „Het is een van onze grootste hobbies, de muziek", klinkt het in koor. Driessen (59). Oegstgeestenaar in hart en nieren, heeft daar naast 27 jaar lang zijn brood verdiend als onder meer hoofd- portier van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Hij gaat nu met vut en kreeg gistermid dag voor zijn jarenlange inzet een gouden eremedaile verbon den aan de orde van Oranje Nassau opgespeld door burge meester Sj. Scheenstra. Hoe heeft Driessen het zolang volgehouden bij Endegeest? „Ja. normaal moet je TBS hebben om daar zo lang te blijven grapt hij. Waarna hij serieus vervolgt: „Ik vond de sfeer daar prettig. Het was gemoedelijk en je hoefde er niet zo te 'jagen'. Ik begon als magazijnmedewerker en klom daarna op tot hoofd- portier. De laatste 12 Jaar had ik een leidinggevende functie. Ik was coördinator transport, communicatie en beveiliging." Hij had in die functies een hoop te doen. „Ik hield me on der meer bezig met de beveili ging van het terrein: er werd die jaren nogal wat Ingebroken in de kliniek. En vooral die braak- schade kostte Endegeest een hoop geld. Ik heb een systeem bedacht waardoor die inbraken met 80 procent zijn afgeno- Driessen bekommerde zich ook om het milieu in het psy chiatrisch ziekenhuis. Gister middag mocht hij een van zijn laatste 'wapenfeiten' op het Endegeest-terrein officieel ope nen: een vuilverzamelgebouw. „Voorheen lag al het afval ge woon op het terrein. Het werd gewoon maar gedumpt en dat was een slechte zaak. Nu wordt het keurig opgeslagen in dat nieuwe gelxiuw." Muziektherapeut De Oegstgeestenaar maakte van zijn hobby ook een beetje ziin werk. Hij is jarenlang muziek therapeut geweest voor Ende- geest-patiënten. ..Ik vond dat schitterend. Ik begon met vier mensen, maar had op een gege ven moment een heel orkest met 35 Endegeest-bewoners. Het was een idee van een van de artsen die de agressie van patiënten wilde beteugelen door ze muziek te laten maken. En dat is nog gelukt ook. Het ging perfect) As hoofdportier maakte hij ook wel minder leuke dingen mee. „We hadden ook wel te maken met moeilijke gevallen of agressie. Sommige mensen dachten blijkbaar dat ze ieder een zo maar in Endegeest kon den dumpen. Zo brachten men sen eens een man die heel veel had gedronken en een delirium had. Maar dat gaat zo maar niet! Die mensen moeten eerst worden doorverwezen. Nou ja, en dan moet de portier dus weer zorgen dat-ie die mensen weer op een nette manier kwijt raakte. Driessen gaat 31 december officieel met vut en hij is er blij om. „Ja, je moet niet vergeten dat mijn man van een generatie is die al heel vroeg moest gaan werken. Hij was 13 jaar toen hij begon", licht zijn vrouw toe. Driessen: .Mijn moeder zei: Glunderend laat Oegstgeestenaar Wim Driessen zijn gouden eremedaille bewonderen dooreen van de bezoekers van zijn afscheidsreceptie. FOTO HENK BOUWMAN 'Het kan me niet schelen wat je doet, je zorgt maar dat er kost geld op tafel ligt. Dus ik pakte van alles aan: ik werkte op het land, in de tuin enzovoorts. Zo vlak na de oorlog viel het niet mee om werk te krijgen." Driessen gaat zich nu richten op zijn hobby's, muziek en sport. Rustig aan doen is er niet bij. De Oegstgeestenaar drumbandinstructeur had lange tijd een eigen drumband, De Wilbert Drummers, en speelde ook nog trompet. „Ja renlang luisterde hij met zijn trompet de Koninginnedag-au bade op in Oegstgeest", vertelt zijn vrouw. Hij ziet nog wel wat hij straks nog meer gaat doen „Wie weet wat er nog allemaal boven mijn pet hangt. De men sen weten je gauw genoeg te vinden ais je met vut benL"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20