Vrije tijd 't Zit 'm in de sleutels Spelend leren met Jumbo CD-pick-up Geen gezoek meer Terug naar het begin Barok VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 NIEUWE CD'S DINGEN DOE HET ZELF POP/POPULAIR Jeff Beck Jed Leiber 'Fran ce's house' - Sony De eerste soundtrack van de Britse gitaarprins Jeff Beck. Aan het hoesje te zien, dient de mu ziek ter ondersteuning van een film over de oorlog in Vietnam. Beek wordt op de vijftien, veelal erg korte, nummers bijgestaan door toetsenman Jed Leiber, die loeiharde trommelslagen uit zijn muziekcomputers laat knallen. Leuk, maar de voorkeur gaat toch uit naar een slagwer ker van vlees en bloed en dan vooral naar wildebras Terry Bozzio, die Beek op zijn specta culaire 'The guitar shop' uit 1989 ook zo voortreffelijk partij biedt. Er staan heel fraaie dingen op 'Frankie's house'. Beck is in topvorm en laat nog altijd won derbaarlijke klanken uit zijn gi taar rollen, zoals op 'Cathouse' en 'Thailand'. Maar eigenlijk is het heel erg jammer dat hij dit materiaal voor een soundtrack gebruikt. Weinig nummers zijn echt 'af, veel eindigen abrupt. 'Frankie's House' is te veel een filmmu- ziekplaat met al het hinderlijke fragmentarisme vandien. XTC - 'Radio BBC 1/Live in con cert' Windsong XTC geeft al jaren geen concer ten meer. Bandleider Andy Part ridge is psychisch niet bestand tegen een directe confrontatie met het publiek en ziet er ook het muzikale nut niet (meer) van in. De kans is dus groot dat de BBC-registratie van een XTC-optreden in 1980 in het Londense Hammersmith Palais, de enige mogelijkheid is en blijft om live kennis te maken met het Britse gezelschap. Als archiefstuk is deze cd een aanwinst. De groep, toen nog met drummer Terry Chambers in de gelederen, gaat flink te keer op haar bekendste, wat bonkige nummers uit die tijd zoals 'General and majors' en 'Making plans for Nigel'. Heer lijke nostalgia. Hoor Patridge eens brullen en snoeven. Maar wat deze cd vooral duide lijk maakt, is de enorme ontwik keling die XTC heeft doorge maakt: van huppelmuziek tot melodieus luisterlied. Een vin gerwijzing voor welke richting Patridge en de zijnen na die be ginperiode zouden inslaan, tref fen we al aan op deze live-cd: 'Battery Brides', dat ook vanwe ge de lengte (zeven minuten) een vreemde eend in de bijt is. WK JAZZ Vera Vingerhoeds Lazybones - 'Live' - BV Haast De grote groep, een septet, rond tenorsaxofoniste Vingerhoeds werd in 1989 naar aanleiding van een compositie-opdracht voor het NOS Jazz Festival ge formeerd. De muziek, een vorm van strak gearrangeerde jazz met af en toe een stevige dosis funk en improvisatie, bleek aan te slaan bij een naar jazz-be- grippen vrij groot publiek. Zo dat Vingerhoeds met Lazybones vaak meer belangstelling trok dan met haar meer op de akoestische jazz georiënteerde Kwartet. Helaas is er nog altijd het meis- je-met-de-saxofoon-effect, een primi tief instinct bij het brede publiek dat bijvoorbeeld Candy Dulfer geen windeieren heeft gelegd. Vingerhoeds is gelukkig nog steeds bezig gewoon seri euze muziek te maken, blijkens deze eerste cd van Lazybones. Als soliste wordtze duidelijk voorbijgestreefd door trombo nist Joost Buis die in relatief korte tijd in diverse groepen een goede reputatie heen opge bouwd; zijn improvisaties zijn voorbeelden van technisch evenwicht en oorspronkelijk heid. Vingerhoeds, die zich natuurlijk ook de nodige soloruimte toëei- gent, speelt krachtiger tenor dan ooit tevoren, maar weet niet altijd haar improvisaties spannend te houden. De andere soli - onder anderen van Wou ter van Bemmel op trompet, Corrie van Binsbergen op gitaar en Jeroen Goldsteen op vibra foon - zijn niet altijd even inte ressant. Overtuigender is de kwaliteit van de composities en de arrangementen, waarin het clichémet verve wordt verme den. Aan leuke spanningsverho- gende wendingen is geen ge brek. Ik denk alleen dat dergelij ke muziek die het moet hebben van puntigheid in een studio beter tot z'n recht komt dan in deze concertopnamen die nogal wisselen in geluidskwaliteit. Steve Coleman and Five Elements - 'Drop Kick' - Novus Met zijn Five Elements wilde altsaxofonist Coleman vijf jaar geleden al de bakens verzeten in de nieuwe jazz. Waren in het begin nog elementen uit de meer gebruikelijke fusion terug te vinden, Coleman heeft zijn ideëen over ritmiek steeds ver der genuanceerc de richting van e plexe, hardere sound. Kale, met veel attaque gespeelde key board- en gitaarriffs worden aangevuld met het volle basgi taargeluid van Reggie Washing ton en het altijd drukke en scherpe drum werk van Marvin 'Smitty' Smith. Coleman zelf speelt met een puntigheid en doelmatigheid die bijna calvinistisch aandoet. Geheel niet puriteins echter is de bijna dreigende spanning die Coleman crëeert met meedo genloos harde accenten in de ritmische begeleiding. Deze cd van Five Elements is tegelijk vervreemdend en aards; post moderner kan haast niet. Ik ver moed dat Coleman met deze compromisloze produktie een voorlopig hoogtepunt in zijn loopbaan heeft bereikt. KV KLASSIEK Bach Sonates voor fluit en cla- vecimbel, BWV10301035 Mi- chala Petri (blokfluit), Keith Jarrett (clavecimbel) RCA en Bach Sonates voor cello en klavier, BWV 10271029 Mischa Mais- ky (cello), Martha Argerich (piano) DG. Deze week vier cd's uit de aktie 'Aangenaam... Barok', waarvan de waardebonnen tot eind ja nuari geldig blijven. Eerst twee uitgaven met sonates van Bach. De fluitiste Michala Petri vormt weer eens een duo met Keith Jarrett, van oorsprong een ver maardjazzpianist, die zich nu met evenveel gemak op piano en clavecimbel door de klassie ke muziek beweegt. Twee rasmuzikanten, dat zeker, maar toch komen hun vertol kingen niet echt van de grond. Het ontbreekt aan homogeni teit, misschien ook aan stijlbe sef en het (samen) spel is daar door soms slordig. Wat een ver schil met een wat oudere uitga ve, waarop cellist Mischa Mais- ky en pianiste Martha Argerich demonstreren wat volmaakte muzikale harmonie betekent. Dan maar een moderne vleugel in plaats van een clavecimbel. Het resultaat bevalt me vele malen meer. Vivaldi Salve Regina RV 616 RV 618, Introductie RV 641 en RV 637, Concert RV 581 Gérard Lesne (altus), Fabio Biondi (viool), II Seminario Musicale Virgin. Salve Regina Gewijde muziek van Allegri, Lotti, Palestrina, Cal- dara, Gabrieli, Cavalli, Montever di, De Lassus The Sixteen o.l.v. Harry Christophers. Van deze twee cd's met de titel 'Salve Regina' is die van II Semi nario Musicale vooral aantrek kelijk vanwege de verzorgde uit voering. Bovendien is men door de samenstelling (een vioolcon cert in het midden) ontkomen aan het gevaar van eentonig heid, dat bij Vivaldi altijd op de loer ligt. De uitgave van The Sixteen biedt meer afwisseling en misschien ook meer niveau in de samenstelling. Daar staat tegenover dat we hier een ty pisch 'authentiek ensemble' aan het werk horen, dat op het punt van zuiverheid om flink wat tolerantie vraagt. Als de tegels zo maar van de muur vallen Het komt geregeld voor wandtegels, in badkamer, toilet of keuken, bij de bouw van het huis professioneel (dus in een specie- bed) gezet, laten zo maar los. Ze kunnen i of vijftien jaar goed hebben volge houden, maar dan is er ineens geen houden r aan: ze vallen, 'springen' van de tr. Op garantie kun je je meestal niet r beroepen. Vaak zie je dat het niet de tegels zélf zijn die loslaten maar dat het speciebed, zo'n 1 tot 2 i dik, de verbinding tussen mortel en muur het laat afweten. Het is vrijwel altijd i bouwfout: de muren waren nog niet goed doorgedroogd, toen de tegelzetter er de mortel en daarna de tegels op plakte. Of de specie was te schraal, dan wel te nat aangemaakt. Vocht uit dat 'bed' kan moei lijk ontwijken, of andersom: het zuigt zich te snel in. Met als gevolg dat de hechtkracht i speciebed en muur langzaam aan vermindert. De tegels zelf blijven meestal wèl sterk aan de mortellaag vast zitten. Holle klank e symptomen vertonen zich vaak in hoeken, omdat in veel gevallen daar de (pas)tegels veel te dicht, zonder voldoende speling tegen elkaar zijn gezet. Voordat het speciebed los komt van de muur is dat te controleren: tik over het hele tegeloppervlak met een hard (metalen) voorwerp, en als er ergens een holle klank uitkomt, is er iets Kit tussen muur en mortellaag spuiten helpt niet. Daarbij zouden de los geraakte delen van de tegelwand aangeperst moeten worden, met alle kans op breuk in de van hun ondergrond los geraakte tegels. Iets verderop zitten ze misschien wel goed vast. De zwabberende tegels er uithalen? De kans dat je ze er heelhuids uit krijgt is gering. En &ls dat al zou lukken: de mortel krijg je vrij wel nooit los van de (hoe voorzichtig dan ook) uitgehakte tegels. Die oude tegels kun je dus afschrijven. De enig afdoende, nogal kostbare oplossing is: alle tegels, ook de nog vast zittende, af hakken. En daarna nieuwe zetten. Tegels an dezelfde kleur en/of dessin zijn, als ze r zo'n tien of meerjaren op zitten, meestal niet meer te koop. Gipskartonplaat Bij een dik speciebed kan het ook vaak moeite kosten de mortel redelijk van het oppervlak te verwijderen. Tussen bij voorbeeld een muur en een aanrechtblad ontstaat na zo'n ingreep een grote kier. Een e, dikke mortellaag aanbrengen kan i doe-het-zelver niet. Je kunt wel een tus- i gipskartonplaat monteren en daarop nieuwe tegels plakken. Niet met specie, maar met tegclli jm. Als je het zelf doet, let er dan op dat in haakse hoeken voldoende met lijm of kit gevulde voeg- ruimte is. De tegel toegepast 'De tegel toegepast', zo heet het 36 pagina's tellende en fraai uitgevoerde tegelboek irin de meest recente tegelcollecties van Sphinx (Maastricht) zijn opgenomen. Daar in een keur van toepassingen in verschillen de stijlen (klassiek, modem, romantisch). Het gaat om wand- en vloertegels die wat kleur, design en formaat betreft perfect op elkaar zijn afgestemd. Bovendien kunnen ze worden gecombineerd met de van deze fabrikant bekende tegelstrips. De toepassingen beperken zich niet tot keuken, toilet, badkamer en andere sanitai- 2 ruimten. Er wordt ook aandacht besteed aan tegels die bij voorbeeld in woonkamer of hal een decoratieve en praktische functie kunnen vervullen. De uitgave biedt de con sument een aantal ideeën die je als dhz-te- gelzetter kunt uitvoeren, of door de vakman laat zetten. Het boek is verkrijgbaar bij alle dealers die produkten van Sphinx voeren. Tissues voor leer Leren meubels, tassen, laarzen, riemen, enz. hebben een speciaal onderhouds- en reinigingsmiddel nodig om mooi en 'ge zond' te blijven. Voor dit doel heeft Kleine- Leiden. specialist op het gebied van leder- behandeling, een handige tissue ontwik keld, een doekje van celstof, gedrenkt in een vloeistof die 'leer-eigen' voedingspre paraten bevat. Hiermee Kunnen alle leerop- pervlakken veilig worden gereinigd, in meubelzaken, bij woninginrichters, le der-speciaalzaken en de goed gesorteerde drogist is een setje Beauty Tissues voor 8,95 (adviesprijs) te koop. SPELLETJES Dit is een auto vol geheimen. Geheimen die de auto prijsgeeft als de juiste sleutel wordt gebruikt. Door het gebruik van deze sleutels leert de peuter spelenderwijs kleuren en vormen onderscheiden. De ver rassingssleutels (met auto) van Playskool zijn voor 39,95 te koop in warenhuizen en speelgoedzaken. pelend leren is de meest aangename manier om ken- K- r nis op te doen. Zonder dat je er erg in hebt en zonder je je er merk baar voor hoeft in te spannen, nes telen vaardigheden en feiten zich in het brein. Kinderen leren spelender wijs. Spellenfabrikant Jumbo helpt ze daarbij een handje. De spelend leren-serie bestaat uit zes spellen, waarvan een deel geschikt is voor kleuters vanaf 3 jaar. De rest is voor kinderen vanaf 5 jaar. De serie is ontwikkeld in nauwe samenwerking met specialisten op het gebied van educatie en opvoeding. De spellen Spelen met kleuren, Spe len met vormen en Wat hoort bij wat zijn geschikt voor kinderen vanaf 3 jaar. Hieronder volgt een korte be schrijving. Spelen met kleuren is een bordspel waarbij kleuters kennis maken met spelregels, kleuren en tellen. De spe lers rijden met een kleurenlocomotief over het speelbord heen. Onder de lo comotief rolt een dobbelsteen mee die verschillende kleuren heeft. Naast de rails staan kistjes. Als er wordt ge stopt en de kleur van de dobbelsteen komt overeen met de kleur van Het kistje, krijgt de speler het kistje. Dege ne die de meeste kistjes weet te verga ren, wint het spel. Spelen met kleuren is geschikt voor 2 tot en met 4 spelers. Spelen met vormen stimuleert het vinden van vormen. Op twaalf vrolijk geïllustreerde kaarten ontbreekt een stukje met telkens een andere vorm. Deze ontbrekende stukjes zitten in een zak. De spelers halen hier op de tast de goede stukjes uit. Degene die de meeste kaarten compleet maakt, is de winnaar. Het spel is geschikt voor 1 of 2 spelers. Het spel Wat hoort bij wat legt de na druk op het combineren. Het is de be doeling om bij een opdrachtkaart de twee bijpassende illustraties te vin den. Als de juiste combinatie is ge vonden, staat op de achterkant een tekening die op de juiste combinatie slaat. Voorbeeldje: Hoort bij een tan denborstel een eitje eten of een tube tandpasta? Als de juiste combinatie wordt gemaakt, verschijnt er op de achterkant een schoon gebit. Wat hoort bij wat is geschikt voor 2 tot en met 4 spelers. De spellen Spelen met woorden, spe len met cijfers en Goed of fout zijn bedoeld voor kinderen vanaf 5 jaar. Met Spelen met woorden wordt een eerste aanzet gegeven tot de juiste spelling van woorden. De spelers pro beren de illustraties op de kaartjes weer te geven in een woord met be hulp van kleine letterkaartjes. De juistheid van de spelling kan worden gecontroleerd door middel van hei speciale toverglas. Het spel is geschikt voor 1 of 2 spelers. Met Spelen met cijfers, de naam zegt het al, kunnen simpele maar ook moeilijkere sommen worden ge maakt. Ze staan op rijk geïllustreerde Spelend leren-serie: vrolijk geïllustreerd, gedegen en korte speelduur. foto pr kaartjes. De uitkomst kan wederom worden gecontroleerd met het specia le toverglas. Het spel is ook geschikt voor 1 of 2 spelers. Goed of fout is een geheugenspel waarbij het milieu centraal staat. Bij het volgen van het traject op het speelbord moeten allerlei vragen wor den beantwoord. Voorbeeld: Als jij je broodje hebt gegeten, is het dan goed of fout om het zakje op straat te gooi en? De goede antwoorden staan op de achterkant van de kaartjes, die rondom het speelbord liggen. Degene die als eerste op de schone plek in het bos, midden op het speelbord, te rechtkomt, heeft gewonnen. Dit spel is geschikt voor 2 tot en met 4 spelers. De serie lerend spelen is gedegen uit gevoerd in frisse kleuren en met grap pige illustraties. Helemaal toegesne den op kinderen. De spelattributen zijn makkelijk te hanteren en de spel regels eenvoudig. Het doel, kinderen spelenderwijs iets leren, wordt met elk van de zes spel len gehaald. Dat kinderen een deel van de spellen ook helemaal alleen kunnen doen, is een groot voordeel. Vooral bij Spelen met woorden en spelen met letters is dat van belang. Het kind wordt niet afgeleid en kan zich helemaal concentreren op het spel. Bovendien duren de spellen niet langer dan twintig minuten. Kortom, leuke doch leerzame spellen. Voor de prijs hoef je het niet te laten. Ook altijd moeite om de cd uit het doosje te krijgen? Dat is verleden tijd met de cd-pick-up die binnenkort op de markt komt. Met een 'druk op de knop' komt het cd-tje moeiteloos uit de doos. En het kost minder dan een goede cd: nog net geen dertig gulden. Meer infor matie Hulsegge, tel. 0 57 80 - 1 68 58. Kettingen, oorbellen en armbanden krijgen een plaatsjes in deze royale 'juwelendoos'. De groenge- marmerde doos is op zich al een aanwinst op de toilettafel. Prijs 29,95. Meer informatie: Inspiration, tel. 01718- 2 33 34. foto henk bouwman Een kraan voor koud en een voor warm water, zo was het vroeger in de badkamer. Wie ruimte had liet een mengkraan monteren, dat waren er dan drie. Dat sys teem verdween toen de badkamer veranderde in een douchecel met een kleine wastafel. De drie kranenset is er inmiddels weer. Eerst in sjieke hotelkamers maar nu ook voor privégebruik. Een voorbeeld van zo'n set is de Edition Fino van Dombracht. Meer informatie Berg mans Agenturen BV, tel. 010-450 84 51. En dat barok slaat niet alleen op de verpakking maar ook op de prijs. De ze Elixer de Parfum, geconcenteerde parfum zonder al cohol, van Paloma Picasso kost 295-. En daarvoor krijg je dan een rond, met de hand in goud beschilderd flesje met een inhoud van 7,5 ml in een git zwart, met satijn gevoerd juwelen doosje.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11