Jeltsin zet naaste medewerkers opzij Buitenland Mandela en Buthelezi gaan weer snel praten Bhutto begint aan 'lange mars' Deling Tsjecho-SIowakije gaat definitief door Italië: verbod op racistische groepen Veel Ieren naar stemhokje Clinton bij duivel te biecht Voedselhulp Bosnië volledig vastgelopen DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 Bonn geeft 2,7 miljoen voor Auschwitz Warschau De Duitse regering heeft ruim 2,7 miljoen gulden uitgetrokken voor herstelwerkzaamheden in het museum van het vroegere nazi-vernietigingskamp Auschwitz. Bonn zal drie jaar lang subsidie geven voor in totaal ruim elf miljoen gulden. Eerder deze week werd duidelijk de Poolse regering geen geld had vooi Prins op stage bij Artsen zonder Grenzen brussel Prins Philippe (32) neef en troonopvolger van de Belgi sche koning Boudewijn, heeft in augustus drie weken als ma nusje van alles voor Artsen Zonder Grenzen gewerkt in Etiopië, zo is bekendgemaakt door de internationale hulporganisatie. Hij ging mee met een delegatie naar Gode, in het zuiden van Etio pië, waar zo'n 60.000 vluchtelingen uit Somalia worden opge vangen. Als logistiek medewerker hield hij toezicht op de voed selvoorziening en hielp hij met het bouwen van gevlochten hut ten voor zwaar ondervoede kinderen. Lid Vlaams Blok bedreigt minister brussel De politie van Leuven heeft begin deze maand een lid van het extreem-rechtse Vlaams Blok opgepakt omdat hij de mi nister van binnenlandse zaken Tobback met de dood had be dreigd. De socialistische minister kreeg een dreigbrief en een ko gel met zwarte punt per post toegestuurd. De arrestant wordt ook verdacht van brandstichting in een moskee in Hasselt en het verspreiden van een pamflet waarin migranten met de dood worden bedreigd. China laat dissident Bao Zunxin vrij peking China heeft gisteren de vooraanstaande dissident Bao Zunxin (55) vrijgelaten. De historicus was tot vijfjaar cel veroor deeld, wegens zijn rol in de protesten op het Plein van de He melse Vrede in Peking in het voorjaar van 1989. Volgens het offi ciële persbureau Xinhua heeft Bao herhaaldelijk spijt betuigd. Bronnen in Hong Kong melden echter dat hij vanwege zijn slechte gezondheidstoestand is vrijgelaten. Mensenrechtengroe pen maakten eerder bekend dat Bao nog maar 32 kilo weegt en kampt met hartklachten en een te hoge bloeddruk. Brandenburger Tor open voor auto's berlun De Brandenburger Tor wordt opengesteld voor particu lier autoverkeer. Dit heeft de wethouder voor stedelijke plan ning, Volker Hassemer, gisteren verklaard, maar hij zei niet wan neer dat gebeurt. Maandenlang is verhit gedebatteerd over de toekomst van het 200 jaar oude symbool van de Duitse hoofd stad Berlijn. In mei werd de poort al opengesteld voor bussen, taxi's en fietsers. Spanje ratificeert 'Maastricht' i de s het Madrid Spanje is gisteren, na een stemming i zevende EG-land geworden dat het Verdrag van Maastricht over de Europese eenwording heeft geratificeerd. Het lagerhuis had op 29 oktober al zijn steun aan 'Maastricht' gegeven. Behalve Spanje hebben ook België, Frankrijk, Griekenland, Ierland, Italië en Luxemburg het verdrag geratificeerd. Denemarken heeft het afgewezen en Groot-Brittannië maakte een voorbehoud. Pro-Vietnamese communist leider Laos bangkok De pro-Vietnamese communist Nouhak Phoumsavan is benoemd tot president van Laos. Nouhak, die parlements voorzitter was, volgt de zaterdag overleden president Khaysone Phomvihane op. Het leiderschap van de Revolutionaire Volks partij, dat Khaysone ook bekleedde, komt in handen van gene raal Khamtay Siphandon. Khaysone, Kahmtay en Nouhak had den al lang een machtsmonopolie in Laos en staan bekend als 'de ijzeren driehoek'. Ex-communist staatshoofd Litouwen vilnius» Algirdas Brazauskas, de vroegere communistische partijleider van Litouwen, is gisteren gekozen tot voorzitter van het Litouwse parlement. Hij is daarmee tevens staats hoofd geworden van de Balti- sche republiek. Brazauskas vervangt Vytautas Landsber- gis, wiens nationalistische be weging Sajudis de drijvende kracht was achter de campag ne die vorig jaar leidde tot on afhankelijkheid van de Sov jetunie. De Democratische Ar beiderspartij van Brazauskas behaalde vorige maand 73 van de 141 parlementszetels, tij dens de eerste verkiezingen sinds de onafhankelijkheid. Sajudis betaalde de prijs voor de diepe economische crisis en de harde bezuinigings maatregelen en kreeg slechts 28 zetels. Algirdas Brazauskas. foto epa Acht jaar voor tonen blote borsten manila Een rechter in een voorstad van de Filipijnse hoofdstad Manila heeft een nachtclubdanseres veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf voor het tonen van haar borsten op het podium. Haar werkgever, de eigenaar van een gogo-tent in Quezon City, kreeg dezelfde straf. De danseres werd vorig jaar aangehouden, nadat zij haar bh had afgedaan op verzoek van politiemannen die zich als klanten hadden verkleed. De Klerk: Geen geheime operaties meer johannesburg p.van nuusenburg correspondent ANC-voorzitter Mandela en de leider van de Zulu-beweging Inkatha, Buthelezi, gaan pra ten over de crisis tussen hun organisaties en het daarmee gepaard gaande geweld. Het gesprek zal zo snel mogelijk plaatsvinden, aldus het ANC, de belangrijkste anti-apart heidsorganisatie. Buthelezi dringt al weken aan op een gesprek met Man dela om vooral de situatie in Natal te bespreken. In deze provincie dreigt een burger oorlog tussen ANC- en Inka tha-aanhangers. Het ANC en de regering De Klerk komen begin volgende maand bijeen in een poging de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel, het zoge naamde Codesa-overleg, weer op gang te krijgen. De Klerk heeft dinsdagavond verzekerd dat er in Zuid-Afrika geen geheime operaties meer worden ondernomen tegen an ti-apartheidsactivisten. De president raakte vorige week ernstig in problemen, toen on derzoeksrechter Goldstone onthulde dat de militaire ge heime dienst vuil spel speelde om prominente ANC'ers in een kwaad daglicht te stellen. lahore» De Pakistaanse oppositieleidster Benazir Bhutto leidde gisteren een processie in Lahore. Het was een stoppunt in de 'lange mars' per trein door het land waaraan de voormalige premier van Pakis tan gisteren begon. Bhutto zoekt steun van de be volking voor haar strijd tegen de regering. foto reuter muzammil pasha Ook minister van buitenlandse zaken op de wip De Russische president Jeltsin is bezig schoon schip te maken in zijn kabinet. Vanmorgen liet Jeltsin weten de functie van persoonlijk sercretaris op te heffen, waarmee Gennadi Boerboelis op straat komt te staan. Gisteren al nam vice-premier en minister voor de pers Viktor Polto- ranin zelf ontslag. Een radiostation in Moskou meldde vanmorgen dat minister van buitenlandse zaken Andrej Kozyrev op het punt staat af te treden. Jeltsin zou hem hier zelf om hebben gevraagd. parlement moet besluiten of Jeltsins speciale volmachten Premier Gaidar presenteerde worden verlengd. De oppositie, vanmorgen zijn economische die zegt een meerderheid in dit programma in het parlement. Hij zei dat hij geen wijzigingen in zijn programma zal dulden. De oppositie dringt al maan denlang aan op wijzigingen de politieke top en bijstelling benoemd parlement te hebben, is daartoe alleen bereid als Jeltsin het her vormingsbeleid aanpast en zijn kabinet wijzigt. Boerboelis is nu door Jeltsin i de markthervormingen. Volgende week vergadert in Moskou het Volkscongres, het hoogste wetgevende orgaan. Dit adviseur. Hij moest tijdens de voorjaarszit ting van het Volkscongres al te rugtreden als eerste vice-pre mier. Hij kreeg toen de functie Staatsraad, waarmee hij offi cieel niet tot het kabinet be hoorde, maar wel alle zittingen bijwoonde. Tegen deze figuur was veel verzet vanuit het parle ment. Jeltsin zou tijdens het ko mende Congres vrijwel zeker worden gedwongen tot afschaf fing van de functie. Met de be noeming van Boerboelis als be langrijkste adviseur maakt Jelt sin zijn oude strijdmakker qua functie in elk geval onkwetsbaar voor de oppositie. Poltoranin liet gisteren weten dat zijn ontslagaanvraag was in gegeven door de wens om „de president te beschermen tegen de wraakzuchtige oppositie". Poltoranin, die op voet van oor log leefde met parlementsvoor zitter Chasboelatov, prijkte bo venaan de de oppositionele lijst met te vervangen ministers. CFK's in 1996 al uitgebannen kopenhagen ap-anp CFK's die de ozonlaag aantas ten zullen vijf jaar eerder wor den uitgebannen dan in 1987 en 1990 in Montreal en Londen is afgesproken. Milieuvertegen woordigers van 93 landen heb ben dit afgesproken op de giste ren beëindigde ozon-conferen- tie in Kopenhagen. De produktie en het gebruik van CFK's (chloorfluorkoolwa terstoffen), die onder meer wor den gebruikt in spuitbussen en koelkasten, wordt op 1 januari 1996 gestopt. Dat was aanvan kelijk 1 januari 2001. Voor ont wikkelingslanden geldt een overgangstermijn tot het jaar 2005, eveneens een vervroeging met vijf jaar. Het gebruik en de produktie van 'zachte' CFK's (HCFK's), die dienen als vervangers van CFK's, moet met ingang van 1996 worden bevroren op het niveau van 1989. Vanaf 2030 geldt ook hiervoor een volledig verbod. Tsjecho-SIowakije valt per 1 ja nuari 1993 uiteen in twee sta ten. Het parlement ging giste ren met een krappe meerder heid van drie stemmen akkoord met de opheffing van de 74 jaar oude federatie. De volksverte genwoordiging had het voorstel tot splitsing twee keer eerder verworpen. Vooral de Slowaakse afge vaardigden wensten eerst een referendum over het lot van Tsjecho-SIowakije. Volgens opi niepeilingen is een meerderheid van de 15,5 miljoen inwoners tegen de deling. De Democrati sche Burgerpartij (ODS) van de Tsjechische premier Klaus was echter mordicus tegen een refe rendum, omdat dat zou kunnen leiden tot een verdieping van de politieke crisis. Klaus kwam af gelopen zomer met zijn Slo waakse tegenhanger Meciar tiankelijke nadat besprekingen over een gezamelijk economisch pro gramma waren vastgelopen. Kohl: Optreden tegen rechts-extremisme De Italiaanse regering wil een verbod op ex treem-rechtse groeperingen die racistische aanslagen plegen of dreigen met geweld op grond van etnische, raciale of religieuze dis criminatie. Rome werkt aan een wetsvoor stel dat daarin voorziet. Ook wordt het aan zetten tot etnische haat en geweld strafbaar gesteld. De Italiaanse regering wil hiermee de naar schatting duizend rechtse jongeren die nazi-skins worden genoemd, aanpak ken. Zij zijn volgens de politie verantwoor delijk voor het groeiende geweld tegen vreemdelingen in Italië. De Italiaanse maatregel is vergelijkbaar met een maatregel die door de Duitse rege ring wordt voorbereid. Bondskanselier Kohl zei gisteren in het Duitse parlement dat „de staat de plicht heeft de vrede te handhaven. Naar buiten en naar binnen. Een klimaat van intimidatie vormt een grote bedreiging voor de vrije samenleving. En daarom moe ten alle burgers vastbesloten zijn zich tegen elke vorm van geweld te weren". Minister Seiters (binnenlandse zaken) kondigde gisteren aan dat er een coördina tiecommissie komt waarin alle deelstaten, de centrale regering en de opsporingsorga nen zijn vertegenwoordigd. Het doel is een snelle uitwisseling van informatie over rechtsextremistische bewegingen mogelijk te maken. In 1989, na de moord op de top bankier Herrhausen door de Rote Armee Fraktion, werd ook een dergelijke commis sie in het leven geroepen. In Frankrijk zijn gisteren drie functiona rissen van het extreem-rechtse Front Natio nal veroordeeld wegens aanzetten tot ras senhaat. De drie gaven in 1990 acht edities uit van een blad, dat door het Hof van Justi tie in Straatsburg als agressief, racistisch en anti-semitisch werd bestempeld. Het Hof legde de drie een boete op van in totaal 45.000 gulden. Op twee joodse begraafplaatsen rond Stockholm zijn de afgelopen dagen vernie lingen aangericht. Dit weekeinde komen naar verwachting ruim 300 neo-nazi's naar de Zweedese hoofdstad voor wat zij het 'an ti-zionistische wereldcongres' noemen. Ook de omstreden Britse historicus David Irving, die beweert dat de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog een verzinsel is, wordt verwacht. dubun» Een katholieke non brengt haar stem uit bij de Ierse parle mentsverkiezingen en het abortusreferendum van gisteren. Ondanks storm en regen is zeventig procent van de 2,55 miljoen Ierse kiezers naar de stembus gekomen, een onverwacht hoog percentage. Vol gens de eerste peilingen lijken de Ierse kiezers het belangrijkste abortus-voorstel in het referendum, de vraag of abortus moet wor den toegestaan indien het leven van de moeder gevaar loopt te heb ben verworpen. De uitslag van de parlementsverkiezingen wordt in de loop van vandaag verwacht foro reuter kevin lamarque Route voedselkonvooien VN De VN-pogingen om voedsel hulp naar de noodlijdende Bosnische bevolking te sturen zijn gisteren volledig spaak ge lopen. De voedselvluchten op Sarajevo werden opnieuw opge schort nadat een Frans hulptoe stel door een verdwaalde kogel werd geraakt. Een VN-konvooi dat op weg was naar Srebrenica werd door Serviërs tegengehou den. Een VN-konvooi naar Go- razde trok zich terug nadat een Franse pantserwagen op een mijn was gereden. Gorazde is de afgelopen maanden slechts één keer door een hulpkonvooi bereikt. Sre brenica, met 70.000 inwoners inclusief duizenden vluchtelin gen, heeft sinds het begin van de oorlog in april nog helemaal geen hulp ontvangen. De Verenigde Naties legden maandag alle humanitaire hulp aan de 100.000 Bosnische Ser viërs in het oosten van Bosnië stil zolang de hulpkonvoojen voor de moslim-steden Srebre nica en Goradze niet worden toegelaten. Het konvooi naar Srebrenica werd tegengehouden ondanks eerdere beloften van Servische leiders dat de vrachtauto's geen strobreed in de weg zou worden gelegd. „Waarom zullen we voedsel doorlaten naar onze vij anden als ze ons steeds besto ken", vroeg een Servische mili tair zich af. De Servische leider Radovan Karadzic, die eerder vrije door gang had toegezegd, zei dat het konvooi werd gestopt wegens gevechten nabij Bratunac aan de Bosnisch-Servische grens, niet ver van Ljubovija. In Istanbul is gisteren de Con ferentie van Balkanlanden afge sloten. De conferentie, die alge meen wordt beschouwd als een succes voor de Turkse diploma tie, bracht vertegenwoordigers van Albanië, Kroatië, Hongarije, Macedonië, Oostenrijk, Roeme nië, Slovenië, Turkije, Bulgarije en Italië naar de Turkse stad. Bosnië-Hercegovina kon niet deelnemen vanwege de gevech ten in en rond Sarajevo. Grie kenland en Servië weigerden deelname. In de gezamenlijke verklaring na afloop heet het: als we nu niets doen, gaat het grondig mis en breekt er een Balkanoorlog uit. Geen vrede bewaren, maar oorlog voorkomen, was de op roep aan Europa. Gemeend washington hans de bruun correspondent Bill Clinton gaat morgen bij de duivel te biecht. Hij maakt van een korte vakantie in California gebruik om even langs te wip pen bij oud-president Ronald Reagan. Niet voor een beleefd heidsbezoekje. Want hoewel zijn verkiezingswinst de afreke ning betekende met het 'Reaga- nisme', denkt Clinton van de oude Republikeinse vos nog iets te kunnen leren. In Clintons hoofdkwartier in Little Rock, Arkansas, wordt met nauwelijks ingehouden bewon dering gesproken over de ma nier waarop Reagan in 1980 het Witte Huis overnam van Jimmy Carter. Reagan maakte als Was- hingtons groentje een vliegende start en boekte in korte tijd en kele klinkende successen. En dat is precies wat Clinton nodig heeft. De komende weken zal duide lijk worden hoe Clinton wil gaan regeren, ledereen raadt Clinton af teveel tegelijk te wil len. Hij heeft zoveel beloften ge daan. dat het verleidelijk is die allemaal ineens te willen uitvoe ren. Dat zou tot dezelfde chaos leiden die Jimmy (darter begin 1977 teweegbracht. Dan pakte Ronald Reagan het in 1981 slimmer aan. Hij kwam al snel met een zoge naamde 'omnibus-wet', waarin hij in één klap een belastingver laging, een bezuinigingsopera tie en een versterking van de defensie door het Congres kon jagen. Daardoor moest het Con gres deze hoofdthema's als één geheel behandelen en goedkeu ren. Reagan vermeed daarmee vertragend gesteggel over de tails. Ook Clinton voelt wel voor zo'n alomvattende wet. Maar dan een die wat inhoud betreft pre cies tegenovergesteld is aan die van Reagan: een verhoging van de belasting (voor de rijken), uitbreiding van de overheidsuit gaven en drastische bezuinigin gen op de defensie. Als hij zo'n pakket in de eerste honderd da gen van zijn bewind door het Congres krijgt, dan heeft hij al veel bereikt. wordt dat Europa het gevaar voor een Balkanoorlog niet seri eus neemt. Opmerkelijk is dat gisteren werd opgeroepen tot erkenning van Macedonië, iets waar Grie kenland zich fel tegen verzet. Er is echter niet besloten tot con crete maatregelen, met name omdat de deelnemers zich niet willen begeven buiten het kader van internationale besprekin gen over het onderwerp, zoals die in Londen. De aanwezige Balkanlanden spraken af de conferentie in de toekomst te herhalen. Praten met PLO toegestaan nog bestaand verbod op contact nn i de PIOphef) Het betekent overigens niet dat de Israëlische regering de PLO aanvaardt als gespreks partner in vredesonderhande lingen. Minister van justitie Da vid Libai herhaalde gisteren nog eens de officiële Israëlische visie dat de PIjO een terreurorganisa correspondent Israëlische staatsburgers mogen binnenkort ongestraft praten met vertegenwoordigers van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie (PLO). De regering van pre mier Rabin zal volgende week het parlement een wijzigings voorstel aanbieden dat een nu

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7